Haberler

Haberler

Toplam 198 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Türkiye''nin ''CERN''i Ankara''da açıldı (10 Mayıs 2011)Pek çok üniversitenin ve Devlet Planlama Teşkilatı''nın işbirliğiyle kurulumu devam eden parçacık hızlandırıcı yakında hizmete girecek.
27. Dünya Haller Birliği (WUWM) kongresi başlıyor (10 Mayıs 2011)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 27. Dünya Haller Birliği (WUWM) kongresi başlıyor.
Çin, nükleerde güvenlik artırıyor (10 Mayıs 2011)Çin yönetimi, Japonya''daki felaketten sonra olası felaketlerin önlenmesi adına acil durum prodesürlerinde revizyona gidecek.
İstanbul''a yüksek hızlı tren geliyor (10 Mayıs 2011)Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Yüksek Hızlı Tren''in üçüncü köprü ve Marmaray''dan geçeceğini söyledi. YHT hattı, Sapanca Gölü''nün kuzeyinden İstanbul Sultanbeyli''ye gidecek. Burada ikiye ayrılacak hattın bir kolu Boğaz''a inşa edilecek üçüncü köprüye, bir kolu da Marmaray''a bağlanacak.
Süleymaniye Mahallesi yeniden hayat bulacak (10 Mayıs 2011)Gümüşhane''de geçmişte Türkler, Ermeniler ve Rumların birlikte yaşadıkları 3 bin yıllık geçmişe sahip Süleymaniye Mahallesi, uygulanacak proje ile yeniden hayat bulacak.
Bergama, "Dünya Mirası Listesi"ne girmek istiyor (10 Mayıs 2011)Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Hatay-St. Pierre, Konya-Beyşehir-Eşrefoğlu Cami ve Şanlıurfa-Göbeklitepe Arkeolojik alanı ile birlikte, UNESCO''ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi''ne adaylık başvurusu yapılan Bergama, 19-29 Haziran''da "Dünya Mirası Komitesi 35. Toplantısı"ndan çıkacak sonucu heyecanla bekliyor.
"Bir gram dahi siyanür yok" (10 Mayıs 2011)Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya''da gümüş üretilip işlenen tesisin siyanürlü su bulunan barajında meydana gelen çökmeye ilişkin, ''''Araziye, yer altına, akarsulara hiçbir şekilde 1 gram dahi atık su, siyanürlü su veya malzeme taşmamış, atılmamıştır'''' dedi.
Gelecek yeşil enerjide (10 Mayıs 2011)BM''nin iklim değişikliğiyle ilgili Birleşik Arap Emirlikleri''nde düzenlenen uluslararası toplantısında, yenilenebilir enerjinin iklim değişikliği ile mücadelede önemli rol oynayacağı belirtildi.
Japonya, nükleer santrallerden birini kapatıyor (10 Mayıs 2011)Japonya''nın iç kesimindeki Hamaoka nükleer elektrik santralini işleten kuruluş, hükümetin tesisin kapatılması talebini kabul ettiklerini bildirdi.
Çatışmalarda yakılan kilise ve binalar onarılacak (10 Mayıs 2011)Mısır''da Selefi-Hristiyan çatışmalarında yakılan İmbaba semtindeki Meryem Ana Kilisesi ile diğer binaların Giza Valiliği tarafından onarımına yakın bir zamanda başlanacağı bildirildi.
Siyanürlü su tartışması: İçmeyin ölürsünüz (10 Mayıs 2011)Halk kesinlikle içme suyunu kullanmamalı. Aksi halde toplu ölümler meydana gelebilir. Bir litre içindeki 8 miligram siyanür dakikalar içinde insanın ölümüne sebep olabilir. Oysa bu havuzlarda 1000 miligram siyanür var. Siyanürün solunduğunda ve temas edildiğinde de ölüme neden olabileceği unutulmamalı. Köyler derhal boşaltılmalı.
Dön Baba Dönelim! (9 Mayıs 2011)Dünyanın farklı yerlerindeki kentlerde devasa boyutta dönme dolaplar arka arkaya yapılıyor. Peki bu görülmeye değer yapıların bu kadar popüler olmasının altında ne yatıyor olabilir? Pekin ve Berlin''in başlangıcı yapmasının ardından, eVolo dergisinin her sene düzenlediği mimari yarışmayı da dev bir dönme dolap kazandı. Dönme dolap Yeni Delhi için tasarlanacak. Guiness Rekorları art arda kırılıyor, aynı dönemde yapılan dönme dolapların hangisinin gelecek sene rekoru elinde tutacağı belirsiz...
Osmanlı''nın çılgın projeleri (9 Mayıs 2011)Günlerdir Türkiye''nin merakla beklediği "Çılgın Proje " geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Seçim vaadi olamayacak kadar dev bir proje. Bu topraklarda yaşayan ve hayal eden kimseler için aslında çok da dahiyane bir proje değil aslında . Osmanlı''da da hayal edebilen ileriyi görebilen insanlar vardı. Sayısız padişah ve sadrazam bu projeleri yüzyıllarca önce hayal edip kurgulamıştır; ama ne yazık ki dönemin ekonomik, siyasal, sosyal şartlar yüzünden bir türlü gerçekleşme imkanı bulamadı. Bunlardan bazıları Sokullu, Kanuni, Mimar Sinan''dı...
"Efes Antik Kenti için de geç kaldık..." (9 Mayıs 2011)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi''ne dahil edilmesi çalışmaları yürütülen Selimiye Camisi ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu, 19 Haziran''dan sonra Selimiye''nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi.
UNESCO''nun korumaya aldığı Barana 3 günlük şenlikle tanıtılacak (9 Mayıs 2011)UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi''ne alınan Balıkesir''in Dursunbey ilçesinde yıllardır devam eden folklor geleneği ''Barana'', üç gün sürecek bir şenlik tanıtılacak.
Ecdat yadigârı cami, tamir sonrası ibadete açıldı (9 Mayıs 2011)Kocaeli Büyükşehir Belediyesi''nin 2009''da Bulgaristan''a düzenlediği kültür programı çerçevesinde Burgaz kentinde tadilatı gerçekleştirilen 700 yıllık tarihî cami, onarımı tamamlanarak hizmete açıldı.
Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği''nin yeni başkanı Gökçek (9 Mayıs 2011)Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği''''nin yeni başkanı seçildi.
Sarıyer tapusuna ve hükümet konağına kavuştu (9 Mayıs 2011)Bakanlarla birlikte Sarıyer''de tapu dağıtan Başkan Kadir Topbaş, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa Sarıyer''de tapu veriliyor. Size bugüne kadar kimler kimler söz verdi? O kadar çok ki, ancak bu bize nasip oldu" dedi.
Beylerbeyi''nde Boğaz manzaralı at ahırı (9 Mayıs 2011)İstanbul Boğazı''nın orta yerinde, manzaranın göbeğinde bir ahır var. 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış. Şimdiyse restore ediliyor. "Boğaz manzaralı ahır" kulağa garip gelse de, o dönemde her biri statü göstergesi kabul edilen saltanat atlarına az bile.
Ahi Çelebi Cami''sinin çilesi bitiyor... (9 Mayıs 2011)Evliya Çelebi''nin seyahatine başlamasına vesile olan mübarek rüyayı gördüğü Ahi Çelebi Cami''sinin çevre düzenlemesinin ve sel baskınlarına son verecek drenaj çalışmasının yılsonunda tamamlanacağını açıklayan Başkan Topbaş, tarihi eserlerin ihyasına özel önem verdiklerini kaydetti.
Toplam 198 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.