Haberler

Haberler

Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mahkeme, hastane binasına zarar veren Carrefour-sa inşaatını durdurdu (6 Şubat 2008)Hastane binasında çatlaklara sebep olan alışveriş merkezi inşaatı mahkeme kararıyla durduruldu. Mahkeme kararında inşaatın sahibi Carrefoursa''nın yüzde yüz kusurlu olduğu ifade edildi.
Burası ''Bahçeli''evler (6 Şubat 2008)Fotoğrafta havadan çekilmiş bir görüntüsü yer alan 1960''lı yıllarda nüfusu 10 bini bulmayan İstanbul''un Bahçelievler ilçesi.
Hata Yapmak (6 Şubat 2008)Herkes hataları yerine başarılarıyla tanınmak ister, bu yüzden herkes yaptığı hataları önemsememeye ya da sessizce üzerinden geçmeye eğilimlidir. Hepsi bir yana Wonderland’in odak konusu olarak hata yapmayı biz mi seçtik? Çünkü Wonderland -genç mimarlık profesyonelleri periyodik olarak ne sorusu üzerine değil nasıl sorusu üzerine odaklanıyorlar- mimarlık mesleğiyle gelen spesifik problemleri tanımlar ve tartışır. Biz mimar olarak hayatın daha muhteşem bakış açıları üzerine hayat sürmekle ilgilenmiyoruz. Onun yerine her günün meydan okumalarına ışık tutmak istiyoruz ve bunu bir mimar olarak anlamak istiyoruz.
Gereksinimlere Göre Dönüş(mey)en Yapılar (5 Şubat 2008)Arkitera.com''un, daha önce 04 Şubat 2008 tarihli "Mimarlar, Projeleri Üzerinde Ne Kadar Hak Sahibi?" başlıklı haberle ele aldığı; proje sahiplerinin izni olmadan bina üzerinde ya da fonksiyonunda yapılan değişiklikler, bu haberde Türkiye''den ve Dünya''dan örnekleriyle tekrar gündeme taşıyor. Haberin ilk kısmında Değirmendere Projesi''nin incelendiği ve daha önce k-mim Dergisi''nde yayınlanan Burak Altınışık''ın yazısı, ikinci kısımda ise konuya ilişkin Dünya''dan beş ayrı bina örneği yer alıyor.
Mimarlık İçin Mimarlar Grubu’ndan Kamuoyuna Duyuru (5 Şubat 2008)Mimarlık İçin Mimarlar Grubu, geçtiğimiz haftasonu gazetelerde yayınlanan ilan ile kendileri hakkında çıkan asılsız haberlere cevap vererek, bu gerçek dışı söylemlerin takipçisi olacaklarını açıkladılar.
Tarihî evlerde kablo temizliği (5 Şubat 2008)Koruma altına alınan 4 bin 400 tarihi ahşap evin bulunduğu bölgelerde, görsel kirliliğe sebep olan telefon ve elektrik kabloları yer altına alınacak. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, 1995 yılında çalışmalara başlandığı proje ihalesinin birkaç defa iptal edildiğini, ancak ödenek için enerji bakanlığından söz aldıklarını söyledi. Muğla’nın Tarihi Evlerini Koruma Projesi kapsamında 1.5 milyon YTL harcanacağına işaret eden Gürün, “Muğla’da 4 bin 400 tarihi ev koruma alanında bulunuyor. Özellikle, sit bölgesinde bulunan elektrik kabloları bir an önce yer altına alınacak ve tarihi evler özel yöntemlerle ışıklandırılacak. Bu proje 2008 yılı sonuna kadar tamamlanacak” diye konuştu. Koruma altındaki tarihî evlerin tamamının ahşap ağırlıklı olduğunu vurgulayan Gürün, “Burada en büyük endişemiz de elektrik kontağından yangın çıkması. Bu proje hayata geçtiğinde elektrik kontağından çıkan yangınlarla tarihi ahşap evler zarar görmeyecek” dedi.
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
Kemeraltı projesi Belçika’da... (5 Şubat 2008)2007 yılında İzmir’in ünlü Kemeraltı Çarşısı’nın Bakanlar Kurulu kararıyla “Kentsel Yenileme Alanı” ilan edilmesinin ardından, tarihî dokunun algılanmasını sağlayacak bir proje için çalışma başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışma kapsamında Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın temel bağlantı aksı olan Anafartalar Caddesi’nde 5 etaptan oluşan proje hazırlandı. Maliyetinin yüzde 60’ı İl Özel İdaresince, yüzde 40’ı da esnaf tarafından karşılanan proje daha sonra Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen 43. Uluslararası Planlama Kongresi’nde uluslararası kamuoyuna tanıtıldı. Projenin kongrede tanıtımını gerçekleştiren Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Araştırma Görevlisi Ayşegül Altınörs Çırak, “Tüm dünyanın ilgisini çektik” dedi.
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
İzmir’in 1 değil, birkaç Hilton’a ihtiyacı olur (5 Şubat 2008)İzmir Hilton’a yeni atanan Genel Müdür Bülent Tarlan, İzmir’in EXPO adaylığının bütün kenti heyecanlandırdığını söyledi. Otel olarak 2007 yılında yüzde 65 doluluk hedefleyip bu hedefi tutturduklarını belirten Tarlan, 2008’de de aynı oranı beklediklerini söyledi. Kentte son dönemde birçok otel zincirinin yatırıma başladığını söyleyen Tarlan, “Bu yatırımlar bizi sevindiriyor. Yeni zincirler İzmir’e değer katacak. İzmir, İstanbul gibi bir kongre şehri olabilecek. Göreceksiniz burası 5-6 ay sonra Manhattan meydanı gibi olacak. Efes Oteli, Mövenpick, Hilton ve İzmir’in önemli bölgesel otelleri ile acenteler, sektör hep birlikte İzmir’i öne çıkaralım, turizmden daha fazla pay alalım. Bu potansiyel İzmir’de var” dedi. İzmir’in EXPO 2015’i hak ettiğini belirten Tarlan, şunları söyledi: “EXPO 2015 gerçekleşirse bu inanılmaz bir potansiyel doğurur. İzmir’in yeni bir 9 Eylül’ü olur. Rakamlarını tanımlayamadığımız bir gelişme yaşanır. EXPO olursa İzmir’in bir değil bir kaç tane daha Hilton’a ihtiyacı olur. İnşallah da öyle olur. Ancak EXPO olmazsa da bence olacakmış gibi yola devam etmeliyiz. Bu heyecan yitirilmeden kenti dünya kenti yapacak yatırımlar üzerinde ısrarcı şekilde çaba gösterilmeli. İzmir tarihsel olarak bir fuar kenti. Türkiye’nin fuarcılık merkezi. Önümüzdeki dönemde bu özelliğini büyüterek turizmini geliştirebilir.”
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
Kayaköy’e ‘açıkhava müzesi‘ önerisi (5 Şubat 2008)Kayaköy’dekİ tarihi evlerin tatil köyü ve açıkhava müzesi olarak kullanılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teklif götürülecek. Fethiye’ye 8 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaköy’ün geçmişinin MÖ 3000’lere kadar gittiğini belirten Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cem Erkin, eski adı ‘’Levissi’’ olan köyde, evler arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası olduğunu söyledi. 1922 yılında yapılan mübadele sonrasında köyde yaşayan Rumların Yunanistan’a gittiğini ifade eden Erkin, “Yapacağımız çalışmalarla mimari yapısı, taş evleri, dar sokakları, kiliseleri ve doğasıyla etkileyici bir görünümü olan Kayaköy’ü turizmde daha verimli değerlendireceğiz” dedi. Cem Erkin, 2 yıl önce dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kayaköy’deki evlerin restore edilip butik otel olarak işletilmesi teklifimizi ilettiklerini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın buraya 200 bin YTL ödenek ayırdığını belirten Erkin, “Bu parayla Kayaköy’de röleve çalışmaları tamamlandı ancak başka bir adım atılmadı. Kayaköy’deki tarihi evlerin, tatil köyü ve açık hava müzesi olarak değerlendirilmesi için yeni Kültür ve Turizm Bakanımıza da teklif götüreceğiz” diye konuştu.
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Akşam
Mekanik sistemli otopark (5 Şubat 2008)Büyükşehir Belediyesi, Avrupa kentlerindeki çağdaş uygulamaları Antalya’ya getirmeye devam ediyor.
Bursa''ya "Stadyum" meydan (5 Şubat 2008)Şehirlerin en gösterişli mekanları sahip olduğu meydanlardır. Çünkü... Meydanlar, o şehrin özelliklerini de taşırlar çoğu kez...
Bu otel uçacak (4 Şubat 2008)Fransız tasarımcı Jean Marie Massaud ve Onera firmasının tasarladığı Manned Cloud adlı zeplin, uçan bir oteli andırıyor. Geleceğin seyahat seçeneklerinden biri'' olarak tanımlanan 60 lüks odalı zeplin, müşterilerini üç günde dünya turuna çıkarmaya hazırlanıyor.
Tarih: 4 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Körfez''in incisi Gemlik''in gözü vizyon projelerde (5 Şubat 2008)Belediyenin yaptığı çalışmalarla Körfez''in incisi haline gelen Gemlik''te yeni hedef vizyon projeler.
Abant Davos gibi kongre merkezi olacak (5 Şubat 2008)Doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı, yapılacak yeni düzenlemelerle ''Davos'' gibi kongre merkezi olacak.
İstanbul’da ‘rüzgar enerjisi’ devri başlıyor… (5 Şubat 2008)Büyükşehir Belediyesi, elektrik kesintileri sırasında su kesintilerine son verecek ve İstanbul’a denizden içme suyu kazandıracak dönüştürme tesisinin de elektriğine sağlayacak rüzgar enerjisi santralini hayata geçiyor.
Kuşadası''nda cadde ve sokaklar yenileniyor (4 Şubat 2008)Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, ''kentsel yenileme'' programı dahilinde uygulamaya konulan trafiğe kapalı alanlardaki düzenleme çalışmalarının başladğını söyledi.
"Arpaz Konağı ve Kulesi''ni koruyalım" (5 Şubat 2008)Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği, Nazilli ve Bozdoğan ilçeleri arasında bulunan Esenköy''deki tarihi Arpaz Konağı ile Kulesi''nin korunması için yetkilileri göreve çağırdı.
‘Dubai Towers’ yıkımı hukuka aykırı bulundu (5 Şubat 2008)İETT arazisini 2004’te süresiz olarak, yıllık 16 bin YTL’ye kiralayan -P Organizasyon, yıkım ve tahliye kararını yargıya taşıdı, kazandı. Mahkeme yıkım kararlarını, ‘hukuka aykırı’ buldu. Şirket uğradığı zarar için 6.7 milyon YTL’lik tazminat davası açtı.
CHP''lilerden "plaza" protestosu (5 Şubat 2008)CHP Şişli İlçe örgütü yöneticileri ve üyeleri, Mecidiyeköy''deki Likör Fabrikası arsasının tapu kayıtlarındaki "Kültür ve turizm amaçlı kullanılabilir" şerhine rağmen, gökdelen ve plaza yapılması için Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) devredilmesini protesto etti. Mecidiyeköy''deki Likör Fabrikası arazisi önünde dün gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, CHP İl Başkanı Gürsel Tekin ve CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı ile CHP''li üyeler katıldı. Eyleme katılanlar, yeşil alan arazisinin beton yığınlarına dönüştürülmesini "Şişli''de nefes alacak bir yer kalsın" sloganıyla, gaz maskeleri takarak protesto etti. Burada açıklama yapan CHP milletvekili Sevigen, yeşil alanların, imar planları ile rant alanlarına dönüştürüldüğünü ileri sürdü.
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Asıl şifre Ayasofya’nın altında (5 Şubat 2008)Gerçek şifre... Öyle yamalı bohça, toplama - kaplama Da Vinci Şifresi falan da değil. İnsanlık tarihinin en büyük gizemidir bahsettiğim. Birilerinin bildiği ama kendileri dışındakilerin bilmesine asla izin verilmeyen büyük sır yani.
Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.