Haberler

30 Temmuz 2010, Cuma

Uzanmışım Kumsala, Güneş Damlar İçime...Uzanmışım Kumsala, Güneş Damlar İçime...Yaz geldi, hava çok sıcak, insanın içi kıpır kıpır... Deniz, kum, güneş insanı kendine çekiyor. Hem bu tür ihtiyaçların giderildiği hem de eğlence ve dinleme olanaklarını bir arada bulabileceğimiz mekanlar, aslında çok uzak yerlerde değiller. Kent plajları ya da "beach club"lar tatile gidemeyen kentliler için alternatif mekanlar oluşturuyor. Plajların geçmişten günümüze geçirdiği evrimlere bakarsak, İstanbul''da Cumhuriyet öncesi dönemde deniz hamamları bu tür aktivitelerin gerçekleştiği mekanlardı. Haberin Devamı
Yunan adalarında villa ucuzluğu!Yunan adalarında villa ucuzluğu!Avrupa''nın zenginlerinin ve Hollywood yıldızlarının mesken tuttuğu Yunan adalarında villa fiyatları, krizden sonra yüzde 45 geriledi.
Ortada ev yandan geç!Ortada ev yandan geç!Ankara''nın Bala ilçesi ile Kırşehir arasında yapımı devam eden duble yol inşaatının ortasında kalan ve araçları, yanından dolaşmak zorunda bırakan ev, görenleri şaşkına çeviriyor.
İstanbul''un tarihi alanları tehlike altında değil!İstanbul''un tarihi alanları tehlike altında değil!Brezilya''da toplanan UNESCO Dünya Mirası Komitesi, İstanbul''un tarihi alanlarının tehlike altında olduğu yönündeki talepleri oybirliğiyle reddetti.
Büyükşehir''den kentin dokusuna uygun peyzaj tasarımlarıBüyükşehir''den kentin dokusuna uygun peyzaj tasarımlarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çeşitli peyzaj öğe ve figürleriyle İstanbul''u süslemeyi sürdürüyor.
Muğla''da iyileştirme çalışmalarıMuğla''da iyileştirme çalışmalarıMuğla Belediyesi ve Muğla Valiliği tarafından hazırlanan proje ile Muğla Arastası''nda yenileme çalışmalarına başlandı. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi hanlar ve kendine özgü ahşap mimariye sahip Muğla evleriyle adından söz ettiren illerinin, kaybolmaya yüz tutan çeşitli mesleklerin icra edildiği tarihi arastasını da bünyesinde barındırdığını söyledi.
Mesa Hastanesi''ni alan TOBB ETÜ tıbba girecekMesa Hastanesi''ni alan TOBB ETÜ tıbba girecekAnkara Söğütözü''nde bulunan Mesa Hastanesi''ni satın alan TOBB, burayı TOBB ETÜ bünyesinde tıp fakültesine çevirmek için harekete geçti.
Küresel Markalı Kente İsyanKüresel Markalı Kente İsyanİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın sahibi olduğu Kahve Dünyası markası tarafından üretilen ve Bülent Erkmen tarafından tipografik tasarımı yapılan İstanbul 2010 çikolataları piyasaya sürüldüğünden beri ağzımda acı bir tat var. Parlak renkli çikolata kutularının içinde ne saklı olduğunu merak ediyorum. Özel tasarım ambalajlarıyla birlikte iştahla yalanıp yutulan nedir? Marka yetkilileri ürünlerinin "İstanbul''u küresel kent yapmak adına önemli bir katkı olduğunu" iddia ediyor. Bu çikolataların hammaddesi öyle sıradan bir şey olmasa gerek.
Yıldırım Camii`nin minaresi yapılıyorYıldırım Camii`nin minaresi yapılıyor600 yıllık Yıldırım Camii`nin 1855 depreminde yıkılan ikinci minaresi Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek.
Büyükada''ya ‘Kartal'' iskelesiBüyükada''ya ‘Kartal'' iskelesiCHP''li Kartal Belediyesi, Büyükada''da Orman Bakanlığı''ndan 29 yıllığına kiraladığı arazide yaptığı inşa çalışmaları yüzünden CHP''li Adalar Belediyesi''yle karşı karşıya geldi. Kartal Belediyesi, izin almadan kiraladığı araziye iş makinaları sokup iskele kurmak için kazık çakmaya başladı.
Sıcaksu ve İNTAM`ı TOKİ yapacakSıcaksu ve İNTAM`ı TOKİ yapacakBüyükşehir Belediyesi`nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden olan İNTAM ve Sıcaksu bölgesiyle ilgili projelere TOKİ`den destek geldi.
"Ayvalık balıkçısıyla zeytincisiyle güzel""Ayvalık balıkçısıyla zeytincisiyle güzel"Ayvalık denilince akla ilk gelenlerden iki unsur, zeytin ve turizmdir. İlçe halkının ekonomik anlamda bu iki sektörden geçimini sağlamasının bilinciyle, Ayvalık''ın ekonomik yapısının geleceği hakkında, ilçedeki ticaret ve sanayicileriyle yatırımcılarının çatı örgütü konumunda olan Ayvalık Ticaret Odası yetkililerinin de söyleyeceklerini olabileceğini düşünerek, ATO''nun genç ve dinamik başkanı Rahmi Gencel''in kapısını çaldık. ATO''nun güler yüzü Gencel, yoğun temposuna rağmen bizi kırmadı ve ilçenin yükselen değeri turizm konusundaki düşüncelerini bizlerle paylaştı.
Dörtyol''da orman yangınıDörtyol''da orman yangınıHatay''ın Dörtyol ilçesinde orman yangını çıktı. Çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Akşam saatlerinde Dörtyol''un Ocaklı Mahallesi yakınındaki Çarşamba mevkisindeki genç çam fidanlarının bulunduğu alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çıkan orman yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Yetkililer, soğutma çalışmalarının sürdüğünü ve 2 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirttiler.
Tarih: 29 Temmuz 2010 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul''un dünyaca ünlü gölünü kurtaracak dev proje...İstanbul''un dünyaca ünlü gölünü kurtaracak dev proje...İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tamamlandığında Küçükçekmece Gölü ile Marmara sahillerini kurtaracak Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi''ni basına tanıttı. 4 milyon insanın atıksularını arıtacak tesisin ilk etabı 2012''de tamamlanacak ve dev projeye toplam 838 milyon TL harcanacak.
Petkim''in limanı kapasitesiyle İzmir Limanı''ndan büyük olacakPetkim''in limanı kapasitesiyle İzmir Limanı''ndan büyük olacakAliağa''daki limanı büyütmek isteyen Petkim, Hollandalı bir terminal işleticisi şirketle görüşüyor.
Koreliler 45 milyar kilovatlık nükleer santral kurmak istiyorKoreliler 45 milyar kilovatlık nükleer santral kurmak istiyorRusya ile yapılan nükleer santral anlaşması Güney Korelileri harekete geçirdi. Koreli şirket KEPCO, Sinop''ta 45 milyar kilovat kurulu güçte santralın inşaatını 54 ayda tamamlamayı taahhüt etti.
"Korunagelmiş tek tiyatro Hierapolis ""Korunagelmiş tek tiyatro Hierapolis "Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Francesco D''Andria, Hierapolis Antik Tiyatrosunun, Akdeniz Bölgesinde korunagelmiş tek tiyatro olma özelliğini taşıdığını bildirdi.
Davullu zurnalı eylemDavullu zurnalı eylemKastamonu Cide, Loç Vadisi için Taksim''de basın açıklaması yapıldı. Eylemde önce Cideli kadınlar davul zurna eşliğinde yöresel köçekler oyunu oynadı.
Ortada ev var, yandan geçOrtada ev var, yandan geçAnkara''nın Bala ilçesi ile Kırşehir arasında yapımı devam eden duble yol inşaatının ortasında kalan ve araçları, yanından dolaşmak zorunda bırakan ev, görenleri şaşkına çeviriyor.
Ürküten görüntüÜrküten görüntüAlibeyköy Baraj Gölü''ne bir borudan koyu renkli ve kötü kokulu bir sıvı akıyor. Akıntının göl sularına karıştığı ve martı ölülerinin de yer aldığı noktadan itibaren geniş bir alanda beyaz köpükler oluşuyor.
Teleferikte geri sayımTeleferikte geri sayımÇevre ve Orman Bakanlığı`ndan `Kesin İzin Belgesi`ni alan Büyükşehir, müteahhit firmaya `işe başla` yazısını gönderdi.
Hepsi New Yorkluların serinlemesi için!Hepsi New Yorkluların serinlemesi için!ABD`nin New York şehrindeki Times Meydanı`nın zemini `Cool Water, Hot Island` kamu sanatı projesiyle kent içi ısısının düşürülmesi için koyu ve açık mavi gölgeli renklere boyandı. Mavi tonlar ısıyı daha az emdiğinden dolayı, New York`un yaya trafiğine açık bu alanı, gezintiler için daha ferah ve serinlik hissi veren mekan oluşturdu.
Tarih: 23 Temmuz 2010 Kaynak: Olay
Nükleer santral mahkemelik oluyorNükleer santral mahkemelik oluyorCHP, Akkuyu''ya nükleer santral kurulmasına ilişkin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi''ne başvuracak.
Sırtını toprağına yaslayan müzeSırtını toprağına yaslayan müzeBayburt''tan Anzer''e doğru döne kıvrıla ufak tefek yedi köy geçince, yolun ulaşabildiği son köy Bayraktar Köyü. Köyün önceki gün törenle açılan Baksı Müzesi en başta bir düş, Hüsamettin Koça''ın hayallerinin kaynağı. 30 bin metrekareye yayılan bu sıradışı müze, Çoruh Nehri''nin kıyısında bir simge gibi yükseliyor.
Koza Plaza Ofisleriyle Dikkat ÇekiyorKoza Plaza Ofisleriyle Dikkat ÇekiyorGaranti Koza tarafından inşa edilen ve Çamlıca tepesi ile aynı kotta bulunan ''''Koza Plaza'''', 156 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip. Yatırım amaçlı ofis alanların yanı sıra sosyal imkanları nedeniyle kiralık ofisleriyle de dikkat çeken Koza Plaza, sunduğu ödeme kolaylıklarıyla iş dünyasının tercihi oluyor.
Yüksek hızlı adımlarla git-gel Konya 2,5 saatYüksek hızlı adımlarla git-gel Konya 2,5 saatUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya - Ankara arası hızlı tren hattında alt yapı işlemlerinin yüzde 95, üst yapının ise yüzde 50 tamamlandığını, yıl sonunda test sürüşlerine başlanmasının hedeflendiğini söyledi. Altyapı çalışmasında kullanılan iş makinesine binen Bakan Yıldırım, ray döşemesi de yaptı.
25 yıl boyunca geceleri aydınlık olacak25 yıl boyunca geceleri aydınlık olacak19 Eylül''e yetiştirilecek bu sistem, "Türkiye''nin güneş enerjili en büyük aydınlatma projesi" unvanına sahip olacak.
Türk Telekom ismi Arena''ya indiTürk Telekom ismi Arena''ya indiGalatasaray''ın yeni stadyumuna 10 yıllığına adını yazdıran Türk Telekom, 29 Ekim''de tamamlanması planlanan Seyrantepe''deki inşaatın hızlı ilerleyişi göstermek için basın toplantısı düzenledi.
Başkent''e, Dev Bir Rekreasyon Alanı Daha...Başkent''e, Dev Bir Rekreasyon Alanı Daha...Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent''in dört bir yanına yaygınlaştırdığı yeşil alanlar ve büyük parklara her geçen gün bir yenisini eklerken, mevcut yerleri de yeniden düzenleyerek, geniş halk kitlelerinin kullanımına açıyor.
AKM Yenileme Sürecine İlişkin Basın AçıklamasıAKM Yenileme Sürecine İlişkin Basın AçıklamasıAKM''nin yenileme sürecine ilişkin basın toplantısı 23 Temmuz 2010 tarihinde saat 11:00''de gerçekleşti. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın AKM''nin yenileme sürecine ilişkin basın açıklaması şu şekilde:
Filip Dujardin''den KurgularFilip Dujardin''den KurgularHer ne kadar çekici binalarla dolu tarihi bir kent olan Ghent''li olsa bile bu, fotoğrafçı Filip Dujardin''in fotoğraf çalışmalarına hiç hitap etmiyor. Klasik ve tarihi olanın yerine, tanımsız ve genellikle post modern binaları alıp, onları Photoshop''ta yeniden düzenleyip tuhaf melezler yaratıyor. Sonuç muhteşem olabilir, ama asla tuhaf olarak tanımlanamaz.
Abant''a yapılmadık kötülük kalmamış!Abant Gölü''nde tahribat yarattığı öne sürülen çalışmalar, Çevre Bakanlığı''nın izniyle devam ederken, Orman Mühendisleri Odası''nın Abant Raporu tamamlandı.
Antalya''nın ulaşım sorununun çözümü için bir yıl süre ve vatandaştan sabır istedi Antalya''daki ulaşım sorununu çözmek için kararlı olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, vatandaşla-rın biraz daha sabırlı olmalarını istedi. Ulaşımı düzene sokmak için önce yaya, sonrasında da bisiklet ve toplu ulaşımı özendirmek gerektiğini belirten Akaydın, Mevlana''daki akıllı trafik lambalarını 17 ayrı kavşağa daha koyacaklarını söyledi.
Bursa `kruvaziyer turizmi`nde atağa geçecekTÜRSAB`ın kruvaziyerlerin (büyük gezinti gemileri) Bursa limanlarına da çekilmesi yönündeki teklifini olumlu bulan AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, bu konudaki çalışmalara referandumun hemen ardından başlayacaklarını söyledi.
Çimsa bir ilke imza atıyor: Atık gazdan elektrikBatı nicedir "düşük karbon ekonomisi"ni konuşuyor.
UNESCO''dan İstanbul''a iyi haberUNESCO''nun ''tehlike altındaki dünya mirası'' listesine düşmesinden korkulan İstanbul, küme düşmedi ve ''dünya kültür mirası'' listesinde kaldı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''un uzun süredir UNESCO''nun ''dünya kültür mirası'' listesinden ''tehlike altındaki dünya mirası'' listesine düşeceği tartışılıyordu.
Bu müzeler pek sevildi Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yılın ilk ayında kente gelen turist sayısında yüzde 4,6 azalma yaşanırken, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı''nı ziyaret edenlerin sayısında geçen yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 11''lik bir artış gözlendi.
Atatürk Kültür MerkeziGeçen hafta, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın yetkilileriyle birlikte gezdiğimiz Topkapı Sarayı Müzesi''ndeki restorasyon çalışmalarından söz etmiştim.
Gönül: Üçüncü köprünün adı Mevlana olabilirMilli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. köprüye ''Mevlana'' isminin verilmesinin teklif edilmesi üzerine, "Dikkate alınmayacak bir teklif değil" dedi. Gönül, İzmir programı kapsamında Vali Cahit Kıraç''la Konyalılar Vakfını ziyaret etti. Burada 3. köprüye "Mevlana" adı verilmesi teklifiyle ilgili olarak konuşan Gönül şunları kaydetti: "Köprüye ''Mevlana'' adının teklif edilmesine Konyalılar ne diyor bilmiyorum. Adı Mevlana olunca köprüyü Konya''ya yapın da diyebilirler. Konyalılarla da konuşmak lazım ama ihmal edilebilecek, dikkate alınmayacak bir teklif değil. Hem felsefi hem de tarihi bir şahsiyet, tarihimizin bir parçası."
Tarih: 29 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet
Aşiyan Müzesi restore ediliyorBüyükşehir Belediyesi Aşiyan Müzesi''ni restore ettirme kararı aldı. İBB İhale İşleri Müdürlüğü tarafından açılan ihalede restore ettirilecek olan Aşiyan Müzesi''nin yer teslimi ihaleden sonra beş gün içinde yapılacak. Restorasyonun bitirilmesi için 300 gün veren İBB, ihaleyi 2 Ağustos günü gerçekleştirecek.
Tarih: 29 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
''O arazi SSK''ya bağışlanmadı''İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''''Florya Şenlikköy''deki arazinin satışının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Kadir Topbaş ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını'''' bildirdi.
Esenler''de yıkım gerginliğiİstanbul Esenler''de yıkımına karar verilen 16 binanın ev sahipleri ile belediye ekipleri arasında gerginlik yaşandı.
Dubai''nin döner kulesi Da Vinci dönemediEn geç Haziran 2010''da bitirilmesi planlanan Dubai''nin ilk döner binası Da Vinci Tower halen tamamlanamadı. Mimariye yeni bir tarz getiren binanın tamamlanacağı gün sabırsızlıkla bekleniyor.
Eskikent YazılarıTuğla ve kiremit, tarihte imalatı yapılan ilk yapı malzemesidir. Evlerimizin ana maddesi olan bu sıcak yapı malzemesi bugüne kadar mükemmel karakteri ile dizayn, boyut ve işlevi dışında hemen hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.
Nükleere var, rüzgâra yokTürkiye Büyük Millet Meclisi, tatil öncesi yaz sıcağında gece yarılarına kadar çalışıyor. Meclis, hükümet tarafından önüne konan bir dizi kanunu tatil öncesi yasalaştırmaya çalışıyor.
39. teknopark Düzce''ye kurulacak Türkiye''nin 39''uncu teknoparkı Düzce''de kurulacak. Yapımı 3 aşamada gerçekleşecek teknopark bünyesinde 130 firmanın yer alması planlanıyor.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.