Haberler

26 Temmuz 2010, Pazartesi

Uzanmışım Kumsala, Güneş Damlar İçime...Uzanmışım Kumsala, Güneş Damlar İçime...Yaz geldi, hava çok sıcak, insanın içi kıpır kıpır... Deniz, kum, güneş insanı kendine çekiyor. Hem bu tür ihtiyaçların giderildiği hem de eğlence ve dinleme olanaklarını bir arada bulabileceğimiz mekanlar, aslında çok uzak yerlerde değiller. Kent plajları ya da "beach club"lar tatile gidemeyen kentliler için alternatif mekanlar oluşturuyor. Plajların geçmişten günümüze geçirdiği evrimlere bakarsak, İstanbul''da Cumhuriyet öncesi dönemde deniz hamamları bu tür aktivitelerin gerçekleştiği mekanlardı. Haberin Devamı
"Türkiye turizmde çok iyi gidiyor""Türkiye turizmde çok iyi gidiyor"Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü iflas eden firmalarla ilgili olarak kimsenin mağdur olmadığını belirtti.
Yüzen şehir Marmaris''teYüzen şehir Marmaris''te''Yüzen Şehir'' olarak adlandırılan Aida Diva adlı lüks yolcu gemisi, Antalya Limanı''ndan Muğla''nın Marmaris ilçesine geldi. İtalyan Aida Crusies firmasına ait 2 bin 300 yolcu ve 615 personeli ile Marmaris''e gelen İtalyan bayraklı ''Aida Diva'' adlı lüks yolcu gemisindeki İngiliz, Alman, İtalyan ve Avusturyalı turistler, önceden planlanan kültür turlarına katıldı. 11 katlı gemiyi görenler fotoğraf çekerken, gemiden inen turistler çarşı esnafının yüzünü güldürdü. Marmaris Liman İşletme Anonim Şirketi yetkilileri, ''2009 yılında uğradığı Marmaris, Bodrum, Kuşadası ve Antalya limanlarına 270 bin turist getiren Aida Diva, bu yıl seferlerini artırarak Türkiye''nin turistik şehirlerine 375 bin yolcu getirecek. Gelen yüzen şehir ile esnafımızın ve ilçe yaşayanlarının ekonomik olarak yüzleri gülecektir'' dedi. 250 metre uzunluğunda ve 69 bin groston ağırlığındaki dev gemide; havuzlar, masaj odaları, süit kamaralar, sauna, spor salonları, gösteri salonları ve cazino bulunuyor. Gemi, bu akşam 20.00''de Marmaris Limanı''ndan hareket ederek Santorini Limanı''na gidecek.
Tarih: 25 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Konutta büyük faiz fırsatıKonutta büyük faiz fırsatıSüleyman Çetinsaya, faizlerin inmez denilen 0.80''li seviyelere indiğini, artık orta sınıfın ev alma zamanı olduğunu söyledi.
Düzce''ye teknopark müjdesiDüzce''ye teknopark müjdesiSanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Ar-Ge Genel Müdürlüğü Değerlendirme Kurulu Toplantısında Düzce''de Teknopark kurulmasına ilişkin karar alındı.
Balıkesir''de yangınBalıkesir''de yangınBalıkesir''in merkez Ayvatlar köyü yakınlarında çıkan yangında, ilk belirlemelere göre 1,5 hektar ormanlık alan zarar gördü.
Kapitalizm ve su sorunuKapitalizm ve su sorunuTürkiye 2005 yılından itibaren kuraklığın baş göstereceği ülkelerden birisi. Su sıkıntısı Türkiye dışında Arap yarımadası, Kuzey Afrika ve Ortadoğu''da başlayacak.
"Yerebatan sarnıcı her an çökebilir""Yerebatan sarnıcı her an çökebilir"Turist Rehberleri Birliği ile İstanbul Turist Rehberler Odası, ''''Hemen önlem alınmazsa Yerebatan Sarnıcı ileride hesabını veremeyeceğimiz bir biçimde zarar görebilir, hatta çökebilir'''' uyarısında bulundu.
Prens Adaları''nda Festival ZamanıPrens Adaları''nda Festival ZamanıAdalar Belediyesi''nin bu ilkini, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlediği; İstanbul''un kültürel ve tarihi çeşitliliğini yansıtan Prens Adaları''na ait ‘İstanbul''un Avrupalı Kardeşleri'' - İstanbul Adalar Kültür ve Sanat Festivali 30 Temmuz 2010, Cuma günü başlıyor! 30 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında Büyükada''da gerçekleşecek festivalde; Prens Adaları, Avrupalı kardeşleriyle buluşmayı hedefliyor!
''Nükleer Anayasa Mahkemesi''ne gider mi?'' tartışması''Nükleer Anayasa Mahkemesi''ne gider mi?'' tartışmasıAnayasa Mahkemesi tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Hükümet nükleer santral yasası için ''Anayasa mahkemesine götüremezsiniz'' diyor, CHP ise götürmekte kararlı.
Bilgelik MabetleriBilgelik MabetleriAhmet Ertuğ bir buçuk yıl boyunca kılı kırk yaran bir çalışmayla Avrupa''daki 23 görkemli kütüphaneyi fotoğrafladı, onları Temples of Knowledge kitabında bir araya getirdi. Bundan sonraki eseri için seyahatlerini sürdüren Ertuğ en güzel kütüphanelerin sırlarını anlattı.
Türkiye''nin dünyaya açılan kapısı KuşadasıTürkiye''nin dünyaya açılan kapısı KuşadasıKuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan Kuşadası, İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmasıyla dikkat çekiyor.
Bakir koyda inşaat çanları çaldıBakir koyda inşaat çanları çaldıMavi turun en gözde koylarından Kissebükü''nde süper lüks turistik tesis inşası için hazırlıklar başladı.
Konya Ovası''nın kurtuluşu 5 milyar TL''ye bağlıKonya Ovası''nın kurtuluşu 5 milyar TL''ye bağlıKaratay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, ''GAP''a beş yıl için 15 milyar lira ayrıldı, biz de Konya Ovası için bunun üçte birini istiyoruz'' dedi.
Havaalanlarının çehresi yenileniyorHavaalanlarının çehresi yenileniyorDHMİ''nin Batman, Kayseri, Hatay, Sivas ve Erzincan havaalanlarının yeni terminal binaları gelecek aydan itibaren hizmete girmeye başlayacak. Konya, Mardin, Adıyaman ve Ağrı havaalanlarında da yeni tesisler inşa edilmesi için ihaleye çıkılacak.
Fethiye, beklentiler ötesinde bir tatil sunuyorFethiye, beklentiler ötesinde bir tatil sunuyorDeniz, kum, güneş üçgenin dışına çıkabileceğiniz Fethiye, çılgın eğlenceler ve farklı alternatifler yanında doğa sporlarının adrenalini en yüksek olanlarını yapma fırsatı sunar.
BBC: Eskişehir, değişim ve dönüşümde dünya kentleri arasında yer alıyorBBC: Eskişehir, değişim ve dönüşümde dünya kentleri arasında yer alıyorEskişehir''in geçirdiği büyük değişim BBC World News Televizyonu''na konu oldu. BBC, Büyükerşen''i ''şehir kahramanı'' ilan etti.
Datça "Aslan"ını istiyorDatça "Aslan"ını istiyor1855 yılında İngiltere''ye götürülerek British Museum''un girişinde sergilenen Knidos Aslanı ile Knidos Demeteri heykellerinin Türkiye''ye iadesi için çalışma başlatıldı.
Kalbindeki yarayla yaşıyor SaraybosnaKalbindeki yarayla yaşıyor SaraybosnaSaraybosna''nın şehitliği tam merkezde yani kalbinde. 1984 yılında kış olimpiyatlarında kayak pisti olan yer şimdi şehitlik. Buradaki şehitler, sırp sniperleri ve topçularından korunmak için gece gömülmek zorunda kalmış.
Suudiler son anda ''olmaz'' dedi, Türkiye Mekke-Medine hızlı trenine binemediSuudiler son anda ''olmaz'' dedi, Türkiye Mekke-Medine hızlı trenine binemediMekke-Medine hızlı tren ihalesinde daha güçlü olmak isteyen TCDD''nin konsorsiyumu bir Çinli firmayla anlaştı. Tam o sırada ihale şartnamesi değiştirildi.
''AKM''de iş, inatlaşmaya döndü''''AKM''de iş, inatlaşmaya döndü''Kültür Bakanı Günay, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan''ın AKM için ''Yaptırmadılarsa, yapma'' dediğini söyledi. Bakana göre, ''iş inatlaşmaya döndü''.
Teleferikte geri sayımTeleferikte geri sayımÇevre ve Orman Bakanlığı`ndan `Kesin İzin Belgesi`ni alan Büyükşehir, müteahhit firmaya `işe başla` yazısını gönderdi.
Hepsi New Yorkluların serinlemesi için!Hepsi New Yorkluların serinlemesi için!ABD`nin New York şehrindeki Times Meydanı`nın zemini `Cool Water, Hot Island` kamu sanatı projesiyle kent içi ısısının düşürülmesi için koyu ve açık mavi gölgeli renklere boyandı. Mavi tonlar ısıyı daha az emdiğinden dolayı, New York`un yaya trafiğine açık bu alanı, gezintiler için daha ferah ve serinlik hissi veren mekan oluşturdu.
Tarih: 23 Temmuz 2010 Kaynak: Olay
Nükleer santral mahkemelik oluyorNükleer santral mahkemelik oluyorCHP, Akkuyu''ya nükleer santral kurulmasına ilişkin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi''ne başvuracak.
Sırtını toprağına yaslayan müzeSırtını toprağına yaslayan müzeBayburt''tan Anzer''e doğru döne kıvrıla ufak tefek yedi köy geçince, yolun ulaşabildiği son köy Bayraktar Köyü. Köyün önceki gün törenle açılan Baksı Müzesi en başta bir düş, Hüsamettin Koça''ın hayallerinin kaynağı. 30 bin metrekareye yayılan bu sıradışı müze, Çoruh Nehri''nin kıyısında bir simge gibi yükseliyor.
Koza Plaza Ofisleriyle Dikkat ÇekiyorKoza Plaza Ofisleriyle Dikkat ÇekiyorGaranti Koza tarafından inşa edilen ve Çamlıca tepesi ile aynı kotta bulunan ''''Koza Plaza'''', 156 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip. Yatırım amaçlı ofis alanların yanı sıra sosyal imkanları nedeniyle kiralık ofisleriyle de dikkat çeken Koza Plaza, sunduğu ödeme kolaylıklarıyla iş dünyasının tercihi oluyor.
Yüksek hızlı adımlarla git-gel Konya 2,5 saatYüksek hızlı adımlarla git-gel Konya 2,5 saatUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya - Ankara arası hızlı tren hattında alt yapı işlemlerinin yüzde 95, üst yapının ise yüzde 50 tamamlandığını, yıl sonunda test sürüşlerine başlanmasının hedeflendiğini söyledi. Altyapı çalışmasında kullanılan iş makinesine binen Bakan Yıldırım, ray döşemesi de yaptı.
25 yıl boyunca geceleri aydınlık olacak25 yıl boyunca geceleri aydınlık olacak19 Eylül''e yetiştirilecek bu sistem, "Türkiye''nin güneş enerjili en büyük aydınlatma projesi" unvanına sahip olacak.
Türk Telekom ismi Arena''ya indiTürk Telekom ismi Arena''ya indiGalatasaray''ın yeni stadyumuna 10 yıllığına adını yazdıran Türk Telekom, 29 Ekim''de tamamlanması planlanan Seyrantepe''deki inşaatın hızlı ilerleyişi göstermek için basın toplantısı düzenledi.
Başkent''e, Dev Bir Rekreasyon Alanı Daha...Başkent''e, Dev Bir Rekreasyon Alanı Daha...Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent''in dört bir yanına yaygınlaştırdığı yeşil alanlar ve büyük parklara her geçen gün bir yenisini eklerken, mevcut yerleri de yeniden düzenleyerek, geniş halk kitlelerinin kullanımına açıyor.
AKM Yenileme Sürecine İlişkin Basın AçıklamasıAKM Yenileme Sürecine İlişkin Basın AçıklamasıAKM''nin yenileme sürecine ilişkin basın toplantısı 23 Temmuz 2010 tarihinde saat 11:00''de gerçekleşti. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın AKM''nin yenileme sürecine ilişkin basın açıklaması şu şekilde:
Dördüncü Dünya''yı KeşfetmekDördüncü Dünya''yı KeşfetmekAmerika her ne kadar kendini Dünya''daki en çok gelişen ve sanayileşen bir ülke olarak tanımlasa da, vatandaşlarının çoğu "Üçüncü Dünya" ya da "Gelişmekte Olan Ülkeler" olarak adlandırılan en çok stres yüklü olan alanlarla kıyaslanabilecek koşullarda yaşıyorlar. "Birinci Dünya" çevresindeki "Üçüncü Dünya" fenomenini tanımlamak üzere "Dördüncü Dünya" dönemini seçtim. 1968''deki, Kerner Komisyon Raporu''na ve 1998''deki Millennium Breach Raporu''na göre, bu durum endişeleri tanımlı kılmak, araştırmak ve Amerika için adreslenmesine yönelik zorunluluktan varlığını sürdürür.
Filip Dujardin''den KurgularFilip Dujardin''den KurgularHer ne kadar çekici binalarla dolu tarihi bir kent olan Ghent''li olsa bile bu, fotoğrafçı Filip Dujardin''in fotoğraf çalışmalarına hiç hitap etmiyor. Klasik ve tarihi olanın yerine, tanımsız ve genellikle post modern binaları alıp, onları Photoshop''ta yeniden düzenleyip tuhaf melezler yaratıyor. Sonuç muhteşem olabilir, ama asla tuhaf olarak tanımlanamaz.
Geçmişin Modern Mimarlığı - 5: İzmirGeçmişin Modern Mimarlığı - 5: İzmirYangında İzmir''in önemli bir bölümü yok olmuş, 20-25 bin civarında yapı yanmıştı. Alansal olarak, İzmir''in 2 milyon 600 bin metrekarelik yerleşim parçası yok olmuştu. Savaş sonrası İzmir''ine bakıldığında boş, terk edilmiş ve yanmış bir kenti vardı. İzmir''in imarı için 1925 yılında yurt dışından uzmanlar getirildi. Bu uzmanlar, yeşil alanları, düzenli sokakları, bahçe içinde iki katlı evleri, geniş ve ortası ağaçlıklı bulvarları hedefleyen, Avrupa kentleri tarzında bir imar planını hazırlamışlardı. 1923 - 1933 yılları arasında İzmir, Türk özelliklerini yansıtan yapılarla donatıldı, çağdaş bir kent yaratılmaya çalışıldı. İşte aydın, laik insanlarıyla, palmiyeleriyle, parıltısı hiç sönmeyen güneşiyle güzel kızların memleketi Ege''nin İncisi, İzmir''in modernleşme hikayesi...
"İnciraltı''nın imara açılması gerekiyor"Yeni Asır TV''de önceki akşam İl Genel Meclisi eski Başkanı İsmail Yılmaz''ın hazırlayıp sunduğu "Ne dersiniz" programında soruları yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kenti turizm ve hizmet sektöründe büyütmek istediklerini söyledi. İzmir''in elinde büyümek için yarımada ve Alsancak Limanı''ndan Karşıyaka Turan''a kadar uzanan liman arkası ile İnciraltı olduğuna dikkat çekti. "İnciraltı''nda bir alan planlıyoruz, 4 katı geçmeyen, ulu ağaçların altında, yeşil dokuda, az katlı bir yer" diyen Kocaoğlu, "Planlama kapsamında İnciraltı''nı ikiye bölen ve Crowne Plaza''ya giden yolu kaldırıp üst tarafa alacağız. Yolun bulunduğu alanı da yeşil alana dahil edeceğiz. Mevcut kent ormanına da ilave yapacağız. EXPO''yu aldığımız takdirde orada yapmayı planlıyoruz" dedi.
"AKM''nin kapanmasından şikâyet edenler, buna sebep olanlardır" Kültür Sanat-Sen, TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Kültür Forumu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Pen Yazarlar Derneği, Sinema Emekçileri Sendikası''nın da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, 2 yıldır kapalı bulunan Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) onarım çalışmaları sonucunda tahrip olduğu gerekçesiyle önceki gün Kültür Bakanlığı ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Antik kentler, erken uyarı sistemi ile korunacak Antik kentler, yangın ve sele karşı kızılötesi kameralar ve uzaktan kontrollü erken uyarı sistemiyle korunacak.
Maddenin ışığa dönüştüğü an ve mekân Pozitif ilimlerin kavramları birbirine iyice yaklaştırdığı günümüzde "ses ve ışık madde midir değil midir" tartışmaları arasından sıyrılıp kiminde maddenin ışığa kiminde de ışığın maddeye dönüştüğü bir görsel şölenin içinde buluyoruz kendimizi.
Küçükçükmece''de Türkiye''nin en büyük gösteri merkezi kurulacak Küçükçükmece''de ''''Avrasya Gösteri Merkezi'''' adıyla Türkiye''nin en büyük gösteri merkezi kurulacak.
Santrale hayır diyen köylüler iptal davası açtı Düzce''nin güneyindeki dağlardan çıkan, Sakarya''nın Hendek ilçesine bağlı köyleri dolaşarak yine Düzce''nin Gölyaka ilçesindeki Efteni Gölü''ne dökülen Aksu Deresi''nin üzerine yapılması düşünülen hidroelektrik santrale (HES) karşı çıkan köylüler, Orman Bakanlığı''nın hazırlanan ÇED Raporu hakkında aldığı kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi''ne, avukatları aracılığıyla dava açtı.
Mardin''deki tarihi alt geçitleri yapboz tahtasına çevirdiler Mardin''deki tarihi abbaralar (alt geçitler) bazı kişilerin sprey boyalarla yazı yazmasından dolayı adeta yazboz tahtasına dönüştü.
Balıkesir''deki kazılardan tarih fışkırdı Balıkesir''in Kepsut ilçesine bağlı Kalburcu köyü yakınlarında yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre, bölgenin, geçmişi erken tunç çağından başlayarak, Helenistik Roma ve Doğu Roma dönemlerine uzanan, önemli bir antik yerleşim birimi olduğu tahmin ediliyor.
AKM siyasi bir mesele olduAtatürk Kültür Merkezi, siyasi bir mesele haline getirildi ve bunun bedelini İstanbul ödüyor.
Turizmcinin 2023 hedefi 71 milyon turistTürkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Turgut Gür, 2023 hedeflerının 71 milyon turist, 85 milyar dolar gelir olduğunu belirtti.
Brezilya''ya 10 milyon dolarlık çimento satış köprüsü kurdularDünyanın önde gelen çimento üreticilerinden HeidelbergCement ve Batı Anadolu Çimento Sanayi, Batıçim''in İzmir''de ürettiği 160 bin ton çimentoyu Brezilya ve Afrika''ya ihraç etmek için anlaşma imzaladı.
Kıyılarda yatırım izni bekleyen 46 proje varEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Socar&Turcas Rafineri A.Ş''nin Ege Rafinerisi Lisanslandırma töreninde, Türkiye kıyılarında yatırım izni bekleyen 46 projenin bulunduğunu belirtti.
''Kültür Başkenti''nde yapıma değil, yıkıma para harcanıyorİstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti unvanını almasının üzerinden yaklaşık sekiz ay geçti. Avrupa 2010 Kültür Başkenti Ajansı, 2010''u adeta restorasyon yılı ilan etti. Yazla birlikte hız kazanan kültür-sanat etkinliklerine rağmen şehir, tam bir hafriyat alanına döndü.
Setur''dan Yalova''ya 10 milyon dolarlık 340 yatlık marina10 milyon dolarlık Yalova Yat Limanı''nın açılışında konuşan Başbakan Erdoğan: Türkiye''nin yat turizminden geliri 3.5 milyar dolar. Bunu 13 yılda 10 milyar dolara çıkaracağız.
Esenler''de yıkım gerginliğiİstanbul Esenler''de yıkımına karar verilen 16 binanın ev sahipleri ile belediye ekipleri arasında gerginlik yaşandı.
Dubai''nin döner kulesi Da Vinci dönemediEn geç Haziran 2010''da bitirilmesi planlanan Dubai''nin ilk döner binası Da Vinci Tower halen tamamlanamadı. Mimariye yeni bir tarz getiren binanın tamamlanacağı gün sabırsızlıkla bekleniyor.
Eskikent YazılarıTuğla ve kiremit, tarihte imalatı yapılan ilk yapı malzemesidir. Evlerimizin ana maddesi olan bu sıcak yapı malzemesi bugüne kadar mükemmel karakteri ile dizayn, boyut ve işlevi dışında hemen hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.
Nükleere var, rüzgâra yokTürkiye Büyük Millet Meclisi, tatil öncesi yaz sıcağında gece yarılarına kadar çalışıyor. Meclis, hükümet tarafından önüne konan bir dizi kanunu tatil öncesi yasalaştırmaya çalışıyor.
39. teknopark Düzce''ye kurulacak Türkiye''nin 39''uncu teknoparkı Düzce''de kurulacak. Yapımı 3 aşamada gerçekleşecek teknopark bünyesinde 130 firmanın yer alması planlanıyor.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.