Haberler

Haberler

Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gediz Deltası’nın renkleri Sasalı’da (8 Ekim 2007)İçinde dünyanın en nadide kuş ve bitki türlerinin barındığı sayılı sulak alanlardan biri olan Gediz Deltası’nın kaderi bölgenin turizme kazandırılıp korunmasını öngören projeyle değişiyor.
Kendi sahilini kendin temizle (8 Ekim 2007)Dalaman’a sekiz kilometre uzaklıktaki, doğal sit alanı olan ve Özel Çevre Koruma Kurulu’nun (ÖÇKK) koruması altındaki Kapıkargın Köyü İncebel Mevkii’ndeki sahil şeridi, bilinçsizlik yüzünden çöplüğe döndü.
Yenimahalle’ye yeni konutlar geliyor (8 Ekim 2007)Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, ilçenin modern ve çağdaş bir görünüm kazanması için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, "Önümüzdeki günlerde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesini başlatacağız" dedi.
"Gençliğim inşaata bakarak geçti!" (8 Ekim 2007)Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yıkılsın mı? Neden yıkılsın ki? Yıkılan yapının yerine yenisi yapılacak mı? Yeni yapının projesi hazır mı? Yeni yapının inşaatı kaç yıl sürecek?
Dipsiz Göl''ün dibi göründü! (8 Ekim 2007)Konya''nın Bozkır ilçesinde yaşayanların "Dipsiz Göl" adını verdikleri ve hakkında birçok efsane anlattıkları su birikintisinin sırrı çözüldü.
Şimdi moda çok amaçlı(!) salonlar (8 Ekim 2007)AKM’nin yıkılma histerisi yeniden tırmanıyor. Mehmet Y. Yılmaz’ın "Yıkım isteğinin ardında ne var?" başlıklı yazısını okuyunca, bu yıkım işinin yavaş yavaş temelsiz polemiklere, mimarlık açısından kabul edilemeyecek gerekçelere yol açtığını şaşırarak, üzülerek okudum.
Hasankeyf için söz verdi (8 Ekim 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mardin''in Dara köyündeki mağara ve sarnıcı gezdi. Günay, turizmi deniz, kum ve güneş anlayışından kültür ve sağlık alanlarına kaydırmayı düşündüklerini de vurguladı. Günay, Hasankeyf konusundaki sorular üzerine de "Hiçbir tarihi varlığın yok olmasını istemeyiz. Ancak ülke gelişimi için yapılacak başka çare yok. Hasankeyf''te tarihsel, arkeolojik değeri olan tek bir eser su altında kalmayacak" yanıtını verdi. Daha sonra Erdoba Konakları''ndaki toplantıya katılan Günay, bölgede bir turizm hareketliliği başladığını ifade ederek, "Terörün yükselmesiyle birlikte bölge ne yazık ki bu açıdan geriye gitti" dedi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet
AKM Üzerine (8 Ekim 2007)Mimarlık eserleri, uygarlık tarihinde, insanlar tarafından en kolay algılanabilen, uygarlıkların, belirli dönemlerin kültürlerini ve tarihlerini tanımlayan ve hafızalarda en belirli şekilde yer eden kültür öğeleridir. Bu nedenle uygar toplumlar, mimarlık eserlerini korumayı ve gelecek kuşaklara aynen aktarmayı görev sayarlar.
Arkitera Mimarlık Arşivi 4 Yaşında (5 Ekim 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi’nin, çağdaş Türk mimarisini arşivlediği internet sitesi Arkiv, dört yılı geride bıraktı. İkibuçuk yıl süren uzun çalışmalardan sonra, 3 Ekim 2003 Dünya Mimarlık Günü’nde yayına açılan Arkitera Mimarlık Arşivi, dört yıl boyunca sürekli kendini güncelleyerek, mimarlık dünyasının temel başvuru kaynaklarından biri haline geldi. Türkiye''deki mimarlık çalışmalarını dijital olarak arşivleyen Arkiv’de, projeler, mimarlar ve mimarlık ofisleriyle birlikte, yarışmalara, etkinliklere, ödüllere, mimarlık yayınlarına ve haberlere de sistematik bir düzen içerisinde ulaşmak mümkün.
Kanyon Macrocenter Mağazası Tasarımına Ödül (5 Ekim 2007)MuuM Mimarlık tarafından 2006 yılından tasarlanan Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki Macrocenter Mağazası, Amerika''nın önemli sektörel yayın kurumlarından olan VMSD Dergisi "Retail Renovation Competition 2007" yarışmasında süpermarket dalında 1. Ödül’e layık görüldü.
"Yıkarak yapacaksınız Yıldırım`ı başka çare yok!" (5 Ekim 2007)Nasıl cümle ama... "E doğru" diyenleri duyar gibiyim. Ve fakat bu cümleyi böyle başlıklara çıkaracak kadar özellikli kılan sadece doğru olması değil, o ilçenin bizzat belediye başkanının ağzından çıkmış olması.
Otel zincirleri de Anadolu’da (5 Ekim 2007)Geçmiş yıllarda büyük sıkıntı çekilen 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımı da Anadolu’ya kayıyor. Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Dedeman, “Önceden buralara otel açmak cazip değildi. Şimdi özellikle Şanlıurfa ve Gaziantep’te herkes yatırım peşinde” dedi. Yerli yatırımcının yanı sıra yabancı sermayeli Hilton, Mövenpick, Accor ile yerli otel zincirleri Divan ve Dedeman’ın otel yatırım projelerinde artık Anadolu ön planda. En son Urfa’ya 5 yıldızlı bir otel açan Dedeman önümüzdeki dönemde çok sayıda Anadolu iline otel yapacak. Divan Grubu da önümüzdeki dönemde Gaziantep’e bir otel yapacak. Divan; Eskişehir, Adana, Samsun, Trabzon gibi illerde otel yatırımıyla ilgileniyor. Eskişehir’de otel açan Accor grubu Kayseri ve Trabzon gibi illerde yatırımn peşinde. Hilton, Radissn Sas ve The Marmara’nın da otel açma planları bulunuyor.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Sarıkamış’a 4 yıldızlı otel (5 Ekim 2007)Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 4 yıldızlı 220 yataklı yeni bir otelin yapımına başlandı. Sarıkamış’taki Bayraktepe Kayak Merkezi’ne oteli yaptıran iş adamı Cemil Mar, bölgede kış turizminin yanı sıra kültür ve yayla turizminin de gelişmeye başladığını belirterek, “Sarıkamış gelecekte turizm merkezi olacaktır. Buraya yapılacak yatırımlara öncülük ediyoruz. İnşallah bizden sonra buraya bir çok yatırımcı gelir” diye konuştu. Otelde spor kulüplerinin kamp yapacağı imkanlar da oluşturulacak.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Türkiye''nin en modern egitim kampüsü Manisa''ya yapılıyor (5 Ekim 2007)Manisa Özel Şehzade Mehmet İlköğretim Okulu, İzmir-Menemen yolu üzerinde dev bir eğitim kampüsüne kavuşuyor.
Çankaya''nın Mimarları (5 Ekim 2007)Atatürk başta olmak üzere 11 cumhurbaşkanına ev sahipliği yapan Çankaya Köşkü geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever ''in eşliğinde gazetecileri ağırladı.
Bursa''da ''kuraklık eylem planı'' hazırlandı (5 Ekim 2007)Eylem planının tanıtım toplantısında konuşan Vali Canpolat, kimsenin başkasının kullandığı suyu israf etme hakkı olmadığını vurguladı. Kuraklığın başa gelmeden tedbir anlamında adımlar atmak amacıyla harekete geçtiklerini anlatan Canpolat, 2006 yılından itibaren hazırlıklara başladıklarını söyledi. Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin yanı sıra, bilinçsiz ve sorumsuz su tüketimi ile su kaynaklarının bitme noktasına geldiğine işaret eden Vali Canpolat, Bursa''nın yağış alma oranı bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen son yıllarda kente düşen yağış azlığının şiddetli kuraklık göstergesi olduğunun üzerinde durdu. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş, Türkiye''nin günden güne su fakiri ülke olma yolunda ilerlediğini anlatarak, artan nüfus da düşünüldüğünde acil eylem planlarının hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Tuna Alatürk
Haliç’e atıksu akmaması için 1.8 milyon YTL’lik yatırım yapıldı (5 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 1.5 günlük kısa bir çalışma sonucunda işletmeye aldığı kum tutucular sayesinde kolektörlerdeki atıksu taşmalarının önüne geçilmiş oldu.
Marmaray''da finale 5 şirket kaldı (5 Ekim 2007)Asya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray''da sona yaklaşılıyor. Ulaştırma Bakanlığı, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının temini için açtığı ihaleye katılacak şirket sayısını beşe indirdi. Bakanlık, Güney Kore''den ROTEM, Fransa''dan ALSTOM, İtalya''dan Ansaldobreda SPA, İspanya''dan CAF ile Kanada''dan Bombardier ve Almanya''dan Siemens''in yanlarına Nurol''u da alarak oluşturdukları konsorsiyumun tekliflerini yeterli bulduğunu açıkladı.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Zaman
446 yıllık Adalet Kasrı müze oluyor (5 Ekim 2007)Edirne Valisi Nusret Miroğlu,Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1561 yılında Mimar Sinan''a yaptırılan Adalet Kasrı''nın müzeye dönüştürüleceğin söyledi.
3 yıl önce sökülen Gıyasettin Keyhüsrev heykeli yeniden dikildi (5 Ekim 2007)Antalya''yı fetheden ilk Türk fatihi Gıyasettin Keyhüsrev''in at üstündeki heykelinin yeri değiştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından katlı kavşak yapımı nedeniyle 3 yıl önce Meydan Kavşağı''ndan alınan heykel, yenilenerek Yavuz Özcan Parkı''na dikildi. Avrupa ve dünyanın önemli kentlerinin meydanları ve heykelleri ile anıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Deveci, bronzla kaplı heykelin ile taban yapımının yaklaşık 225 bin YTL''ye mal olduğunu bildirdi. Keyhüsrev heykelini yaklaşık 3 ayda yapıldığını ifade eden Türkmenistan asıllı heykeltıraş Meret Ovezov, "Önceki heykel kaldırıldı diye çok üzülmüştük. Başkan Menderes Türel, yeniden böyle bir karar aldığı için çok sevindik. Bu benim Antalya''daki dördüncü heykelim. " dedi.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Toplam 212 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.