Haberler

28 Haziran 2007, Perşembe

Postopolis''te Lebbeus Woods''la SöyleşiPostopolis''te Lebbeus Woods''la SöyleşiPostopolis, dünyanın 4 ayrı bölgesinden 4 ayrı mimarlık blogunun 5 gün boyunca New York’ta ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikler dizisi, bir bloglama maratonuydu. Postopolis’e Subtopia, BLDGBLOG, City of Sound ve İnhabitat blogları katıldı. Los Angeles’taki BLDGBLOG’dan Geoff Manaugh’un, Londra’daki City of Sound blogundan Dan Hill’in, New York''taki Inhabitat’tan Jill Fehrenbacher ve San Francisco''daki Subtopia’dan Bryan Finoki’nin katıldığı Postopolis’te çeşitli söyleşiler, toplantılar, slayt gösterileri de düzenlendi. Bu etkinliğin ana fikrilerinden birisi ise bloglarda yapılanların kamusal alana çıkarılarak insanlarla kaynaşması ve blogların mimari bir dil oluşturmakta ne denli önemli olduğunun gösterilmesiydi. Postopolis’e çok farklı disiplinler birçok katılımcı oldu. Etkinliğin 5. gününde ise ünlü tasarımcı Lebbeus Woods ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Haberin Devamı
Alma zakkumun ahını...Alma zakkumun ahını...Erdek''te bir tatil sitesinin deniz manzarasını kapatan zakkumlar, bir gecede yok oldu. Olayın sorumlusunun site sakinleri olduğunu düşünen belediye, sitenin burnunun dibine iki metrelik ilan panoları dikti!
Bursa Gemlik''teki yangın kontrol altındaBursa Gemlik''teki yangın kontrol altındaBursa-Gemlik kara yolunun Yeniköy mevkisindeki orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 60 hektarlık alan kül oldu.
Eski şehre yeni tabelaEski şehre yeni tabelaBeyoğlu''ndaki Garanti Galeri, ''neler oluyor bu kentte?'' sorusunun cevaplarını ayrıntılarıyla anlatan bir sergi açtı: ''İstanbul''u Tabeladan Okumak''. Sergiyi gezenler dost meclislerinde yapılan tartışmalarda bir adım öne geçeceğe benziyor.
Kızıl Kilise''nin restorasyonu başlıyorKızıl Kilise''nin restorasyonu başlıyorDünya Anıtlar Fonu''nun ''2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi''nde yer alan Aksaray''daki tarihi Kızıl Kilise''nin restorasyonu için çalışmalar sürüyor.
İstanbul’u Tabeladan Okumakİstanbul’u Tabeladan OkumakBülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın hazırladığı ve İstanbul’un yeni tabela konseptini meraklılara sunan “İstanbul’u Tabeladan Okumak” sergisi Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’la birlikte gerçekleştirilen tanıtım gezisi eşliğinde Garanti Galeri’de açıldı.
2 milyon Euro’ya rüzgárla denizden içme suyu üretiyor2 milyon Euro’ya rüzgárla denizden içme suyu üretiyorAlmanya’da su arıtma ve içme suyu tesisleri üreten Suebian Trade and Consult GmbH, rüzgár enerjisi ile çalışan, deniz suyundan içme suyu üreten tesislerini kurmak için gözünü Türkiye’ye çevirdi.
Halkalı''yı toplu konutlar taşıyorHalkalı''yı toplu konutlar taşıyorToplu konut projelerine ev sahipliği yapan Halkalı''da 2000''li yıllara gelindiğinde pek çok firma yüzlerce yeni konut projesinin inşasına başladı Ancak inşası tamamlanan ikinci el konutların ortalama metrekare fiyatlarına bakıldığında Olympiakent''ten sonra en pahalısı toplu konutlar oldu.
Ford Otosan en çevreci fabrika seçildiFord Otosan en çevreci fabrika seçildiSon 5 yıldır Ford’un dünyadaki en iyi üretim tesisi seçilme başarısını gösteren Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’na bir ödül de, çevre konusunda geldi.
İstanbul''u butik proje modası sardıİstanbul''u butik proje modası sardıŞehir merkezlerinde konut üretimi için arsa bulmak neredeyse imkansız olsa da inşaat şirketleri bu alandaki kârlılığı değerlendirmek için harekete geçti Şehir merkezlerindeki arsa değerleri, şehir dışındaki bölgelerin beş katı civarında.
Prof. Dr. Aykut Barka vapuru, göreve döndüProf. Dr. Aykut Barka vapuru, göreve döndüİstanbul Deniz Otobüsü AŞ (İDO) tarafından yenilenen Prof. Dr. Aykut Barka, yolcu vapuru yeniden hizmete başladı. Altı ay süren çalışmaların ardından jilet olmaktan kurtulan vapurun ömrü, 15 yıl daha uzatıldı.
Kuzey Ankara Projesi’ne Danıştay’dan durdurmaKuzey Ankara Projesi’ne Danıştay’dan durdurmaTOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi" ile ilgili imar planı konusunda Danıştayın yürütmenin durdurulması kararı verdiğini bildirdi. Bayraktar, Danıştay’ın kararı doğrultusunda imar planının revize edileceğini açıkladı.
Pamukkale’de araç yasağıPamukkale’de araç yasağıDenizli Valiliği, Pamukkale’ye araç girişini yasakladı. Karara göre, turist taşıyan otobüsler ile özel araçlar artık ören yerine giremeyecek.
OSRAM “Aydınlatma Hareketi”nin İkinci Ayağı TamamlandıOSRAM “Aydınlatma Hareketi”nin İkinci Ayağı TamamlandıOSRAM’ın geçen yıl Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliği ile başlattığı “Aydınlanma Hareketi’nin ikinci ayağı “OSRAM Aydınlanma Aracı”nın genel merkez önünden hareketi ile başladı.
İzmir''in Dört Yönü Çağdaş Ulaşım Sistemiyle Birbirine Bağlanıyorİzmir''in Dört Yönü Çağdaş Ulaşım Sistemiyle Birbirine BağlanıyorMetroyu, Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova merkeze ulaştıracak hattın temeli törenle atıldı.
Avrupa Kentlerindeki Kamusal AlanlarAvrupa Kentlerindeki Kamusal AlanlarKentin kamusal alanları kent otoritelerinin, özel sektör üreticilerinin ve yapılı çevre profesyonellerinin gündeminin en üst sırasını işgal etmektedir. Bir zamanlar bu kamusal alanlar gelişme sonrası artık mekanlar olarak kabul edilmekteyken, şimdi kentlerin dönüşümdeki anahtar rolleri nedeniyle çok önemsenir hale gelmişlerdir. Bu makale bu yükselişin ardındaki nedenleri anlamayı ve kentlerdeki kamusal alanlar hakkında bir araştırma ve tartışma platformu oluşturmayı amaçlamaktadır. Makale konu hakkında Avrupa’daki kentsel kamusal alanların yüzleştiği mücadeleler ve tehditleri de içeren bazı ana temaları ve meseleleri işaret etmeden önce, kamusal alanları analiz ederken ele alınması gereken kuramsal çerçeve tartışmalarıyla başlayacaktır.
Çin''de 36 kilometrelik deniz köprüsüÇin''de 36 kilometrelik deniz köprüsüÇin''de, dünyanın en uzun deniz köprüsü olduğu iddia edilen 36 kilometrelik köprünün yapımı tamamlandı.
Afrika sıcağı bastı klima satışı patladıAfrika sıcağı bastı klima satışı patladıAfrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası, küresel ısınma korkusuyla bir süredir canlı olan klima satışlarını tam anlamıyla patlattı.
İnterax 1 Yaşındaİnterax 1 YaşındaÇuhadaroğlu Holding tarafından, tüketici ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek amacıyla yaratılan ve kapı kontrol sistemleri ile otomatik kapı sistem ürünlerini içeren İnterax, 1 yaşını doldurdu. İnterax kısa sürede, yurt içinde olduğu kadar uluslararası pazarlarda da tercih edilen bir marka haline geldi.
Güneypark Projesi’nde Yapım Çalışmaları Başladı…Güneypark Projesi’nde Yapım Çalışmaları Başladı…Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, alt yapı ve aktarım çalışmaları aralıksız sürdürülürken, konut ve sosyal donatı inşaatlarına kısa süre içerisinde başlanacağı bildirildi.
Büyükşehir’den Gaziosmanpaşa’ya 55 milyon YTL’lik yatırımBüyükşehir’den Gaziosmanpaşa’ya 55 milyon YTL’lik yatırımİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziosmanpaşa ve beldelerinde yapılan toplam 55 milyon YTL’lik 9 ayrı yatırımın toplu açılışını yapan Başkan Kadir Topbaş, “Başarıya ulaşmanın yolu, yerel yönetimlerin merkezi yönetimle birlikte çalışabilmesinden geçiyor” dedi.
Korumacılığın Kalbi İtalya’da Atıyor!Korumacılığın Kalbi İtalya’da Atıyor!Belirli aralıklarla yıl boyunca Anadolu''nun çeşitli kentlerinde seminer ve buluşmalar düzenleyen Tarihi Kentler Birliği (TKB), ilk olarak geçen yıl Budapeşte ve Prag''la başlattığı yurt dışı gezilerine bu yıl İtalya''yla devam etti.
Dünya mirası listesi genişletildiDünya mirası listesi genişletildiBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, tehlike altındaki yerlerin bulunduğu dünya mirası listesini genişletti.
Sulukule  Mahallesini Geliştirme ProjesiSulukule Mahallesini Geliştirme Projesiİstanbul’daki çok kültürlülüğü desteklemek, insanları yaşam çevrelerinden uzaklaştırmadan mahallelerini geliştirmek, katılımcı yöntemlerle kendi yaşam çevreleri üzerinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla Sulukule’de bir Avrupa Birliği destekli bir proje başlıyor.
Ölçek 1/1Ölçek 1/1Bağımsız bir “öğrenci” oluşumu olan Ölçek 1/1: Nasıl bir mimarlık eğitimi alıyoruz? Bu eğitim ne kadar yeterli? Biz öğrenciler bunu geliştirmek için ne yapabiliriz? sorularına bir cevap olarak ortaya çıkmış.
“Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım ‘Yarışması’ Yarışma Değildir”“Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım ‘Yarışması’ Yarışma Değildir”Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) ortak bir duyuru yayınlayarak, Zorlu Yapı’nın ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arsası üzerinde kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek Zorlu Center için açtığı Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’nı eleştirdi. İstanbul’da İETT arsasının yabancılara satılıp, kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen ama yurt dışında yaptırıldığı söylenen bir projenin maketinin gazetelerde ve görsel basında yer almasının ardından, satışa çıkarılan Karayolları Arsası’nın Zorlu Gurubu tarafından satın alınmasının, kamuoyunda olumlu bir hava estirdiğinin belirtildiği duyuruda, şartnamedeki “Vizyonumuz” başlığı altında yayınlanan ve Ahmet Zorlu’nun imzasını taşıyan yazı destekleniyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kipa Marmaris''te kasalar güneş enerjisiyle çalışıyorTürkiye''de ilk defa alışveriş kasaları güneş enerjisiyle çalışan hipermarketini Marmaris''te hizmete açan Kipa, kasa hattında kullandığı bu temiz enerjiyle doğaya, bir yılda 150 ağaç dikmiş kadar katkı sağlıyor.
Türk ve İranlı Mimarlar Tahran''da BuluştuTC Tahran Büyükelçiliği binalarının hizmete girişinin 70. yıldönümü münasebetiyle Tahran’da "Türk - İran Mimari Buluşması " adıyla binaların mimarı ve modern Türk mimarisinin öncülerinden Seyfi Arkan’ın da anıldığı bir dizi faaliyet düzenlendi.
Mimarlara kültür ödülüKültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını koruma bilincinin artması için “2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” verecek. 5 ana dal ve 9 ayrı kategoride yapılan yarışmaya katılım süresi ve şartları bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak. Şartları yerine getiren herkes yarışmaya katılabilecek. Yarışmada, Bilim Kurulunun ön elemesinden geçen başvurular, Ulusal Jüri tarafından değerlendirilecek.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Ege ve Akdeniz’deki 2007’de yanan ormanlarımızNe zaman bir yangın görsem, duysam içim daralır. Gün geçmiyor ki bir yangın haberi, gün geçmiyor ki susuzluk sorunu ve de gün geçmiyor ki küresel ısınma dünyayı tehdit ediyor.
Adnan Saygun Sanat Merkezi İzmir''in Gururu OlacakAdnan Saygun Sanat Merkezi’nin yapım çalışmalarını denetleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’in Avrupa standartlarındaki ilk kültür sanat merkezini yapıyoruz” dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir’in 645 milyon YTL’lik dev yatırımlarını Başbakan Erdoğan açtıSon 3 yılda 14 milyar YTL yatırım gerçekleştirerek rekorlara imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle 645 milyon YTL tutarındaki 47 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Yıkmak isteyen gelsinNH, başkent Madrid’teki bir oteli yenilemeye karar verince stresli müşterilerine de bir “iyilik” yapmaya karar verdi. İspanyol oteller zinciri NH, başkent Madrid’teki bir oteli yenilemeye karar verince stresli müşterilerine de bir “iyilik” yapmaya karar verdi. Otel 11 yıllık binanın iç mekanlarının 3 Temmuz’da yıkılacağını, bu sırada odaları ve iç mekanları yıkıp dökmek isteyenlerin kendilerine başvurabileceğini duyurdu. Otuz “talihli” fiziksel ve psikolojik testlerden sonra seçilecek. Müşteriler bir ücret ödemeyecek. Müşterilerin odaları talan ederken kask takmaları mecburi olacak.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Vatan
WWF’den internetten su kursuDoğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından sulak alanlar, dünyada ve Türkiye’de su yönetimi, su kaynaklarıyla ilgili uluslararası yaklaşımlar, ulusal mevzuat ve entegre havza yönetimi hakkında eğitimin verildiği su kursunun ilk bölümü tamamlandı.
Nüfusun yarısı, 2008’de kentlerde yaşayacakBirleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından her yıl yayımlanan “Dünya Nüfusunun Durumu” raporu bugün açıklandı. Londra’da açıklanan raporda, gelecek yıl kentlerde yaşayan nüfusun 3,3 milyar olacağı belirtiliyor. Bu rakamın 2030’da 5 milyar olacağı tahmin edilen raporda, bunun da o yıllardaki dünya nüfusunun yüzde 60’ını teşkil edeceği kaydediliyor.
Hükümetten kuraklık kararnamesiHükümet, kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçiler için harekete geçti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kuraklık kararnamesi çıkaracaklarını açıkladı. Dışişleri Bakanı Gül, bazı açılışı ve temel atma törenlerine katılmak için gittiği Polatlı’da yaptığı açıklamada, kararnameyle kuraklık nedeniyle yeterli verimi alamayan çiftçilerin mağduriyetinin giderileceğini söyledi. Gül tüm hazırlıkların tamamlandığını ve kararnamenin çıkmak üzere olduğunu kaydetti. Söz konusu kararnameyle, kuraklıktan zarar eden çiftçilere, arpa-buğday-korunga ve yem bitkilerinde destek primi ödenmesi öngörülüyor. Ayrıca kuraklıktan etkilenen çiftçilerin, ziraat bankasına olan borçlarının 1 yıl ertelenmesi planlanıyor.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Büyükşehir belediyeleri, kaldırım taşına iki yılda 169.4 milyon YTL harcadıBüyükşehir belediyeleri, 2005 ile 2006 yıllarında kaldırım ve bordür taşlarının yenilenmesi için toplam 169 milyon 480 bin YTL harcadı.
Dikkat! Satın aldığınız evin bir odası kaçak olabilirUzmanlar, son dönemde özellikle teras ve giriş katlarında depo ve sığınak benzeri ortak alanların kaçak yapılaşma ile oda olarak evin içine dahil edildiğini ve satıldığını belirtiyor.
Büyükşehir satmaya devam ediyorİstanbul''un en değerli gayrimenkulleri olarak gösterilen Levent''teki Karayolları Bölge Müdürlüğü arazisi ile İETT Ayazağa Garaj arazisini satmasıyla bütün tepkileri üzerine toplamasına rağmen, bazı tarihi okul ve hastaneleri de satış listesine koyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bu kez de, kendisine ait bazı tesis arazilerini satmaya hazırlanıyor.
Muş''a çimento fabrikası kurulacakMuş''ta, Taşoluk ve Sürgüden köyleri arasındaki 833 bin metrekare arsa üzerinde çimento fabrikası kurulacağı bildirildi. Yurt Çimento Sanayi Müdür Yardımcısı Mehmet Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurulması planlanan çimento fabrikasında 250 kişinin istihdam edileceğini belirterek, “Fabrikada yılda 650 bin ton çimento üretimi yapmayı hedefliyoruz” dedi. Etüt çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Küçük, 2008 yılında fabrikanın faaliyete geçirilmesinin planlandığını kaydederek, “Gerekli arazi alımlarını yaptık. Proje ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Fabrikamızın çevreye rahatsızlık vermemesi için de gereken çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim ise yapımı planlanan çimento fabrikasının Muş için önemli bir yatırım olduğunu bildirdi. Devrim, “Muş, son yıllarda kabuğunu kıran iller arasına girmiştir. Fabrikada 250 işsiz vatandaşımızın istihdam edilecek olması da diğer önemli bir konudur. İlimize yatırım yapmak isteyen tüm sektörlerdeki iş adamlarımıza gereken yardımı yapmaya hazırız” dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Çevreyi katil sezonu açıldı...Yaz geldi, hele bir de havalar sıcaklaşınca aziz halkımızın çevreyi katletme faaliyeti hız ve yoğunluk kazandı. İstanbul''un tüm ormanlık ve yeşillik alanları yeniden piknikçilerin çok affedersiniz, mangalcıların eğlence adına istilasına uğradı.
Greenpeace''den Akdeniz ülkelerine acil çağrıGreenpeace İspanya ve Yunanistan''da aynı anda yayımladığı raporlar ile önemli kıyısal ve denizel alanların korunması adına acil önlemler çağrısı yaptı.
Metro, Bornova merkeze ulaşıyorAliağa-Menderes raylı sistemi ile, kent merkezinde ise Üçyol-Üçkuyular ve Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova merkez hattıyla da Doğu''dan Batı''ya çağdaş ulaşım sistemi birbirine bağlanıyor. İzmir Metrosu''nu, Bornova Ege Üniversitesi Hastanesinden Bornova merkeze ulaştıracak hattın temeli törenle atıldı. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun, sosyal demokrat belediyecilik anlayışının en güzel örneklerini verdiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, üç yıllık görev süresince temel prensibinin az konuşup çok iş yapmak olduğunu belirtti. Kocaoğlu yatırım yapan bir kurum olduk dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Erkan Çınar
PVC kapı-pencerede evde ölçü alma bitiyorPlastik kapı ve pencere profili markası Europen’in üreticisi Hatipoğlu Grubu, ambalajlanmış hazır kapı ve pencere üretti.
Selçuk''un ''Kentsel Bellek'' merkeziÜlkemizde " tarih ve turizm " denilince ilk akla gelen Efes... MÖ 6 binlere uzanan derinliğiyle, kültür turizminin de " öncü "lerinden.
Dubai’den Kütahya’ya çimento yatırımıDubai merkezli Abdullah Al Ghurair Group Of Companies firması, 200 milyon dolarlık yatırımla Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde çimento fabrikası kuracak. Tavşanlı Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır, ilçenin birçok alanda çeşitli imkanlara sahip olduğunu, Dubaili şirketin hammaddeye yakınlığı nedeniyle çimento fabrikası için ilçelerini tercih ettiğini söyledi. Çakır, Dubaili şirket yetkililerinin, fabrikanın kurulacağı sanayi alanında incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, 2008 yılı sonunda üretime geçmesi planlanan fabrikanın ilçenin kalkınmasında önemli bir paya sahip olacağına işaret et Fabrikanın, yılda 2 milyon ton çimento üretim kapasitesi ve 300 çalışanı ile şehrin en büyük özel sektör yatırımlarından biri olacağını belirten Çakır, "Fabrika için gerekli ham madde de Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait kömür dekapaj sahasından temin edilecek. Böylece, TKİ’nin atık malzemesi yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmış olacak" dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
''Cumhuriyet dönemi mimarisi tehdit altında''TMMOB Mimarlar Odası, 22 Temmuz Genel Seçimleri kapsamında dünya Türkiye ve mimarlık ortamına ilişkin değerlendirme raporu hazırladı. Kentsel dönüşüm adı altında uygulanan emlak geliştirme projeleri anlayışının terk edilmesi gerektiği kaydedilen raporda, bütün toplumsal kesimler, "ülke ve kent değerlerine sahip çıkmaya" çağrıldı. Kaçak kentleşme oranının yüzde 60-70''lere vardığına dikkat çekilen raporda, ayrıcalıklı imar hakları oluşumuna yönelik uygulamaların da "kente karşı işlenen suç" olarak yasal düzenlemelerle tanımlanması gerektiği vurgulandı. Raporda, Cumhuriyet dönemi mirasının korunmasına özel önem verilmesi istenerek "Cumhuriyet dönemi mimari mirasının özellikle imar uygulamaları uğruna tüketilmesi, orman alanlarına yönelik imar uygulamaları, Karadeniz Sahil Yolu örneğinde gördüğümüz doğal kıyı ve yeşil alan tahribatları örneklerinde olduğu gibi giderek bu değerlerimizi kaybetmek tehlikesiyle karşı karşıyayız" denildi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Zorlu, Karayolları arazisine 400 milyon dolar aldıZorlu Yapı Yatırım, İstanbul Levent’teki Karayolları arazisi üzerinde inşa edilecek Zorlu Center’in finansmanı için Akbank''tan 400 milyon dolarlık kredi aldı. Kredi cumhuriyet tarihinde özel bir Türk bankasının tek bir seferde kullandırdığı en yüksek tutar.
Katı atıkta kavgaya Çankaya da katıldıBüyükşehir Belediyesi’nin çöp toplama işini yapan ITC firmasınının Çankaya Belediyesi’ne yönelik suçlamalarına, Başkan Muzaffer Eryılmaz’dan sert yanıt geldi. Eryılmaz, "Bu konudaki başarılarımızdan nem kapıp, kıskançlık ve kızgınlık nöbetlerine girdiler" dedi.
Dünya nüfusu kente taşındıBirleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından hazırlanan 2007 yılı nüfus raporunda, insanlık tarihi boyunca ilk kez 2008''de dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşayacağı açıklandı. Dün Londra''da açıklanan UNFPA raporunda, gelecek yıl kentlerde yaşayan nüfusun 3.3 milyar olacağı, 2030''da kentli sayısının 5 milyarı bulacağı ve bunun o yıllardaki dünya nüfusunun yüzde 60''ını oluşturacağı kaydedildi. Kent nüfusundaki artışla yoksulluğun tırmanacağını bildiren Nüfus Fonu, yetkililerin bu konuda önlem almasını istedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Klozet ve su20 yıl önce Hindistan’a giden bir Türk grubuna, ülkenin en önemli icadı olarak su tasarrufu yapan bir klozet göstermişlerdi.
''Sakallı'' kadın firavun bulunduMısır''da 1903 yılında bulunan mumyanın, kadın firavun Hatşepsut''a ait olduğu belirlendi.
’Adaş’ların TOKİ’si konutta ne yapıyorKayseri üzerinden başlayarak Niğde, Aksaray ve Konya’yı 30 saat içinde dolaştık; Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün seçim konuşmalarını ve TOKİ konutlarının anahtar teslimi törenini izledik.
Ermeni vakfına mal iadesiTürkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi''nin aldığı kararlar sonrasında, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı tarafından açılan davada uzlaşma odaklı bir yaklaşım sergileyerek vakfa, davaya konu olan taşınmaz malları iade etme kararı aldı. Türkiye, vakfa 15 bin euro (26 bin 700 YTL) tutarındaki mahkeme masraflarını da ödeyecek. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı''nın Beyoğlu ve Kadıköy''de bulunan taşınmazlarına 1998''de el konulmuştu.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Güven Özalp
Konya''nın kulesi satılıyorKonya''nın en yüksek, Türkiye''nin ise en yüksek üç binasından biri olan Selçuklu Kulesi satılıyor.
Kaleseramik ve Kalekim Yozgat - Yerköy Orta Anadolu Fabrikaları Törenle Hizmete GiriyorBu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale Grubu’nun şirketleri Kaleseramik ve Kalekim, Yozgat, Yerköy’de kurduğu fabrikaların açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çeşitli bakanların katılımı ile gerçekleştiriyor.
Kayseri Şeker, emlak işine giriyorŞekerde Panküp markasıyla üretim yapan Kayseri Şeker Fabrikaları, biyobenzin üretiminden sonra şimdi de emlak işine giriyor.
‘Hızlı tren Eskişehir''de yeraltından geçecek’Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, hızlı tren hattının Eskişehir kent merkezinden geçişinin yer altında olacağını söyledi. Yılmaz, projenin Yüksek Planlama Kurulu’ndan geçtiğini belirterek, “Temmuz ayında ihalesi yapılacak olan proje 130 milyon YTL’ye mal olacak” dedi.
Albaraka borsadan gelen kaynağın yüzde 20''sini konuta ayıracakCuma günü hisseleri borsada işlem görmeye başlayacak olan Albaraka Türk, borsadan elde ettiği 223 milyon YTL''lik kaynağın yüzde 20''sini konut finansmanına ayıracak.
İstanbul''un tarihi gün ışığına çıktıBu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu , İstanbul Arkeoloji Müzesi''nde başladı.
Evcil''in malikânesi yarın satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) muhammen bedelleri yaklaşık 5 milyon YTL olan 21 taşınmazı, kapalı teklif ve açık artırma yöntemi ile satışa çıkardı.
Parçaları Tuna''dan taşındıDavanın çıkış noktasını oluşturan Sen Stefan Kilisesi - Demir Kilise, Osmanlı tebaası Bulgarların, 19''uncu yüzyılda kendi kiliselerine sahip olmak için yönetime başvurmaları üzerine Haliç kıyısında Balat ile Fener arasında inşa edildi. Haliç kıyısındaki zeminin zayıf olması nedeniyle kilisenin yapımında betonarme yerine daha hafif olduğu için demir iskelet yöntemi tercih edildi. Kilisenin projesini İstanbullu bir Ermeni olan Hovsep Aznavur yaptı. Viyana''da R. Ph. Wagner adlı bir Avusturya firması tarafından üretilen prefabrik parçalar Tuna Nehri ve Karadeniz üzerinden gemiyle İstanbul''a taşındı. Yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmadan sonra, kilise 1898 yılında şimdiki yerine kuruldu. Taşıyıcı profilleri çelikten yapılan kilisenin üzeri saç ve döküm levhalarla kaplı. Birbirlerine civata, somun, perçin veya kaynakla birleştirilen yapı mimari stil açısından içerdiği neogotik ve neobarok öğelerle öne çıkıyor.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Kaldırım sevdasıÇoğu AKP''li 16 büyükşehir belediyesinin 2006 yılında kaldırım ve bordür taşı yenilemesi için ayırdığı ödenek yüzde 40 artarak 140.7 milyon YTL''ye yükseldi.
Gelibolu Savaş Müzesi açıldıÇanakkale Savaşı objeleri koleksiyoncusu Onur Akmanlar''ın rüyası gerçek oldu. Akmanlar''ın koleksiyonundan oluşturulan Gelibolu Savaş Müzesi açıldı. Dünyada başka örneği olmayan tasarımla hazırlanan müzeyi Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl açtı. Açılışa Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Boğaz Komutanı Tuğamiral Erhan Akboray, İkinci Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner, 18. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Sadık Çelikörs, İl Emniyet Müdürü Orhan Okur ve Avustralya''nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert katıldı. Gelibolu Savaş Müzesi, kimi unutulan kimi hatırlandıkça daha derin yaralar açan anıları bir araya getiriyor. Müzede yaklaşık altı bin obje sergileniyor. Müze hergün 09.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: İskender Özsoy
"Bizden yana sorun yok, sorun TRT''yle"Tepebaşı''nda belediye ve TRT''ye ait arazide planlanan Kıraçlar''ın Kültür Merkezi projesi için Başkan Topbaş, "Biz projeye tamam dedik, sorun TRT''den kaynaklanıyor. Yeni hükümet kurulunca çözülmesini bekliyoruz" dedi.
El Maktum''a 12 Bin DönümBeş gün önce Bodrum - Milas Havaalanı''na Boeing 747 modeli özel uçak indi... Uçağın gelişinden kimsenin haberi yoktu... Kimler indi uçaktan? Dubai Şeyhi El Maktum, ailesi ve danışmanları.
Topbaş''tan engellilere: Bedelini ödeyeceksiniz!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa''da dokuz tesisin toplu açılışı sırasında, Reşitpaşa''daki körler rehabilitasyon merkezinin satılmasına karşı çıkan Altınokta Körler Derneği üyelerince protesto edildi.
Ormanlar alarm veriyorOrman yangını zararı üç kat arttı. Orman Genel Müdürlüğü''ne göre yılbaşından bu yana 793 orman ve örtü yangını çıktı, 1406 hektar yandı. Geçen yıl aynı dönemde 549 yangında 558 hektar yanmıştı. Bu yılki yangınların 86''sı sigaradan, 84''ü çoban ateşi, 37''si kundaklama, 13''ü anız, 26''sı piknik ateşinden kaynaklandı, kuraklık ve aşırı sıcağın da etkisiyle yangınlar hızla yayıldı.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
100 milyon Euro’luk Bodrum Havalimanı ihalesine iptalDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ihalesi geçen yıl yapılan Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali Yap-İşlet-Devret İhalesi iptal edildi.
Sorgun ormanına mutlak koruma!Kültür ve Turizm Bakanlığı Antamlya Koruma Bölge Kurulu, Sorgun Devlet Ormanı''nın birinci derecede doğal sit alanı olarak tescil edilmesine, kuruldan izin alınmadan hiçbir uygulamada bulunulmamasına ve alanın Mutlak Koruma Ormanı olarak belirlenmesine karar verdi. Kararda, bu alanın ''çok hassas'' ekolojik dengelerin etkisinde bir orman ekosistemi olduğu ve doğal dengesinin bozulması halinde bölgede geri dönüşü mümkün olmayacak ekolojik sonuçlara yol açacağı ifade edildi. Denizden gelen kuma karşı doğal bir set niteliğindeki Sorgun Ormanı''na golf sahaları projeleriyle gündeme gelmişti.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Tüketim, İklim Değişimi ve Su SorunuGüneşin gezegenlerinden, yalnız, dünyanın doğası bir cennettir. Bu güzel doğanın bir parçası olan insan, onun değerini bilmedi, bilmiyor.
''Kızılırmak suyu Ankara''yı kanser edecek''Ankaralı tüketiciler susuzluk konusunda Gökçek''i suçladı: Kavşaklara harcanan para suya harcansa bu olmazdı. Şimdi Kızılırmak suyuyla kanser patlayacak!
Çukurova''da sular boşa akıyorElektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından hazırlanan enerji raporunda, bölgenin hidrolik potansiyelinin yalnızca yüzde 38.12''sinin kullanıldığına, güneş ve rüzgar potansiyelinin ise boşa harcandığına dikkat çekildi.
Çin, dünyanın en uzun boğaz köprüsünü inşa ettiDünyanın en büyük barajını kuran Çin, şimdi de yeni bir ilke imza atarak, dünyanın en büyük boğaz köprüsünü inşa etti. Çin''in doğusundaki Hangzhou Boğazı Köprüsü''nün tamamlanışı dün düzenlenen törenle kutlandı. 36 kilometre uzunluğundaki söz konusu köprünün şu an dünyada inşa edilmiş veya inşa edilmekte olan en uzun boğaz köprüsü olduğu kaydedildi. Köprünün hizmete girmesiyle Çin''in doğusundaki Ningbo ve Şanghay kentleri arasındaki 250 kilometrelik karayolu mesafesi yaklaşık 200 kilometre kısalacak. Maliyeti 14 milyar yuana (1,75 milyar dolar) ulaşacak köprü, çift yön ve altı şeritli otoban olarak tasarlandı. 6 şeritli yolun tamamlanmasıyla Haziran 2008''de trafiğe açılması beklenen ve 100 yıl kullanım süresinin olacağı belirtilen köprüdeki hızın saatte en fazla 100 kilometre olacağı belirtildi. Yapımına 2003''te başlanan köprü, Şanghay şehri ile sanayi şehirlerinden Ningbo şehrini Hangzhou Körfezi üzerinden bağlayacak.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Osman Erol
ASKİ paraları suya yatırsaydı Ankara bugün susuz kalmazdıTüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin, Başkent’in karşı karşıya kaldığı susuzluk sorunu kosununda sert bir açıklama yaptı ve "ASKİ, kuruluş yasasına hilafına 10 yılda yaklaşık 350 milyon dolarlık yol ve köprülü kavşak yaptı. Bu para su yatırımına aktarılsaydı, Ankara bugün susuzluk sorunu çekmeyecekti" dedi.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.