Haberler

15 Haziran 2007, Cuma

Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 3Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 3Farklı üniversitelerde eğitim görmüş, üç Arkitera editörü tarafından hazırlanan diploma projeleri konulu haberlerin sonuncu durağını, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Jürileri oluşturuyor. Bu geziler sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenli olarak gerçekleştirilen diploma jürilerini, projeleri ve bunlara bağlı olarak bu okullarda verilen mimarlık eğitimini incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2007 Bahar Yarıyılı’nda Bomonti, Cibali ve Bozcaada bölgelerinin ele alındığı üç diploma jürisi oluşturulmuştu. Farklı sayıda üyelerden oluşan jüri gruplarının dönem içerisindeki çalışma düzenleri ve değerlendirme sistemleri de birbirinden farklıydı. Haberin Devamı
TOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacakTOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacakTOKİ, Sami Yen'e yapılacak proje ve Seyrantepe'ye yapılacak stat dışı inşaatla 560 milyon dolar elde edecek. Maliyet düşüldüğünde, TOKİ ve ihaleyi kazanacak olan müteahhit firmaya 150'şer milyon dolar kalacak.
İstanbul raylı sistemlere gerekli ağırlığı koyduİstanbul raylı sistemlere gerekli ağırlığı koyduBasın mensuplarıyla raylı sistem çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, Kabataş’tan Bağcılar’a kadar uzanan tramvay ile Aksaray-Otogar-Havaalanı Hafif Metrosu’nun, 2008 yılı sonunda tamamlanacak metro ağıyla İkitelli, Olimpiyat Köyü ve Başakşehir ile bağlanacağını müjdeledi.
Steven Holl’den İki Yeni KitapSteven Holl’den İki Yeni KitapBugüne dek birçok önemli ödül kazanan, çalışmaları çeşitli sergilerle sunulan, çeşitli üniversitelerde dersler veren Amerikalı mimar Steven Holl’ün iki yeni kitabı yayınlandı. Halen Colombia Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Bölümü’nde profesör olarak dersler veren Steven Holl’ün yeni yayınlanan kitapları; House – Black Swan Theory (Ev – “Black Swan” Teorisi) ve Architecture Spoken (Konuşulan Mimari).
Foster Moskova’da Yenileme Çalışmalarına BaşladıFoster Moskova’da Yenileme Çalışmalarına BaşladıFoster & Partners’ın Moskova’daki 2 projesinin sembolik önemi gayet açık olmasaydı, yeni yapılan duyurularda şehre katkıları da ek olarak belirtilirdi. Büyüyen iş bölgesinin tam merkezinde bulunan 118 katlı bir gökdelen projesi olan Rossiya Kulesi’nin “Rusya Günü” olan 12 Haziran’da temel atma töreni yapıldı.
Carettalar, küresel ısınma yüzünden Alanya sahillerine bir ay önce geldiCarettalar, küresel ısınma yüzünden Alanya sahillerine bir ay önce geldiDünyayı etkisi altına alan küresel ısınma, caretta carettaları da etkiledi. Her yıl turistlerin plajlardaki ilgi odağı olan Caretta Carettalar bu yıl Antalya'nın Alanya ilçesi sahillerine her zamankinden 1 ay önce gelmeye başladı.
Will Alsop’un Kensington Market’i Kaybolma Tehlikesi AltındaWill Alsop’un Kensington Market’i Kaybolma Tehlikesi AltındaAlsop eğer Toronto’da OCAD (Ontorio Sanat ve Tasarım Okulu) için tasarladığı “flying tabletop” sonrası hiçbir şey yapmamış olsaydı, katkısı sonsuza dek kutsallaştırılmış olacaktı. Fakat Londra kökenli mimar/sanatçı kendini şehre adamaya devam etti.
İstanbul’u Tabeladan Okumakİstanbul’u Tabeladan OkumakSergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın tasarımıyla yeniden biçimlendirilen, cadde ve sokakların isim ve kapı numarası tabelalarına yer verecek. Proje bu sergiyle ilk kez kamuya aktarılacak.
Mogan Kıyısına 6.5 Kilometrelik Yürüyüş YoluMogan Kıyısına 6.5 Kilometrelik Yürüyüş YoluAnkara Büyükşehir Belediyesi, Gölbaşı ilçesinde Mogan Gölü kıyısında yaptığı Moganpark rekreasyon alanını genişleterek, kıyı boyunca çevre düzenlemelerini sürdürüyor. Göksu, Harikalar Diyarı ve Mavi Göl gibi dev rekreasyon alanlarını Ankara’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Mogan Gölü kenarındaki çalışmaları sonucunda toplam 6.5 kilometrelik bir sahil yürüyüş yolu yaptı.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2Üç farklı okulun diploma jürilerinin her biri farklı okullardan mezun üç Arkitera editörü tarafından izlendi. Bu yazı dizisinin ikinci bölümünü 14 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirilen Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, B Sınıfı oluşturuyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğrenciler 5 aşamalı bir sistemden geçerek mezun oluyorlar. Bu sistem, 4 jüri değerlendirmesi ve bir eskiz sınavından oluşuyor. Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy’un başkanlığını yaptığı jüri, Prof.Dr. Murat Eriç, Doç.Dr. Güzin Kaya, Prof. Nursel Onat, Yard.Doç.Dr. Fevzi Dansık, Yrd.Doç.Dr. Hale Tokay, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Tercan’dan oluşuyordu. İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin birden fazla jüri seçenekli sisteminin aksine Mimar Sinan Üniversitesi’nde tüm mimar adayları aynı kurulun değerlendirmesine tabi tutuluyorlar.
Häfele, “İşlevsellikte Öncü” Konseptiyle Katıldığı Interzum 2007 Fuarı’ndan Yine Ödülle DöndüHäfele, “İşlevsellikte Öncü” Konseptiyle Katıldığı Interzum 2007 Fuarı’ndan Yine Ödülle DöndüMobilya ve mimari donanım sektöründe geniş ürün yelpazesine sahip olan Häfele, 9 - 12 Mayıs 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Interzum 2007 Fuarı’nda Red Dot “Yüksek Kalite Ödülü”nü aldı. “İşlevsellikte Öncü” konseptiyle estetiğin ve işlevselliğin uyumunu birlikte sunarak fark yaratan Häfele, sergilediği Maxifix 35 HC ürünü ile ödüle layık görüldü.
‘Engelsiz’ otel‘Engelsiz’ otelTürkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük oteli ’Access Centres Turkey’ (Türkiye Engelliler Merkezi) Marmaris’te hizmete girdi.
DÜFA Yaz Aylarının Moda Renklerini BelirlediDÜFA Yaz Aylarının Moda Renklerini BelirlediYaz ayları, genellikle ev değiştirme, taşınma ya da tadilat - bakım ayları. Boyanın ustası olan ve ürün yelpazesini her geçen gün genişleten DÜFA, 2007 renk trendlerini belirledi. Konut dekorasyonunda önemli bir role sahip iç cephe boyalarında bu sezona açık renkler damgasını vuracak.
Dilovası'nın nefesi açıldıDilovası'nın nefesi açıldıRadikal'in, sivil toplumun, bakanlığın ve üniversitelerin ısrarlı takibi sonuç verdi. Dilovası'nda arıtmasız fabrika kalmadı. Bacalar sürekli izleniyor.
Seyrantepe stat ihalesi 19 Temmuz'daSeyrantepe stat ihalesi 19 Temmuz'daYeni yapılacak stadyumun kullanım şartları ve Ali Sami Yen'in tapu devrine ilişkin çıkan sorunlar nedeniyle bir süre geciken "Seyrantepe Projesi" başlatılıyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe'de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi için yarın ihale ilanına çıkıyor.
Dekorasyonda Yepyeni Bir Soluk Arayanlar için Mermerin Özel Dünyasına, ATS MARBLE’a DavetiyeDekorasyonda Yepyeni Bir Soluk Arayanlar için Mermerin Özel Dünyasına, ATS MARBLE’a DavetiyeYıllardır işletmecilik yapan Celal Çapa, mermer bahçe aksesuarları dünyasına girerek, Harbiye’deki Divan Oteli ile Hilton Oteli arasında kalan Dağ Apartmanı’nın girişinde mermer tutkunlarına özel bir showroom açtı.
Cennetin 8 kapısıCennetin 8 kapısıYaklaşık 36 milyon YTL'ye mal olan AKP'nin yeni genel merkez binasına, dış cephesinden genel başkanın makam odasına kadar Türk-İslam simgeleri damgasını vurdu. Dıştan Yunan tapınaklarını, içeriden Osmanlı saraylarını anımsatan binanın her yerine Türk - İslam kültürünün 8 köşeli yıldızı serpiştirildi.
İKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile YenileniyorİKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile Yenileniyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 12 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü Beyoğlu'ndaki Luvr Apartmanı'ndan, İstanbul'un bir başka tarihi binasına, Galata’daki Deniz Palas'a taşınacak. Bina, 34 yıldır festivalleri ve etkinlikleriyle İstanbul'un kültür sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan İKSV'ye evsahipliği yapacak.
TEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom AçtıTEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom AçtıTEPTA Aydınlatma, İtalyan Firme di Vetro grubu firmaları ALT Lucialternative, Aureliano Toso, Gallery, ITre ve Murano Due aydınlatma ürünlerinin yer aldığı Levent showroomunu Mayıs ayı sonunda açtı. Tepta’nın ürünlerini 15 yıldır ithal ettiği ve Cihangir’deki showroomunda sergilediği Venedik bölgesinin önemli Murano camı üreticisi Firme di Vetro grubu, yeni showroomda çok daha fazla ürünle sergileniyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 1Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 1Arkitera Mimarlık Merkezi’nde çalışan, farklı okullardan mezun olmuş üç mimar, kendi okulları dışındaki okullardan birinin diploma projesi jürisine izleyici olarak katıldı. Sırasıyla izlediğimiz İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Diploma Jürileri’nden izlenimlerimizi üç gün boyunca Arkitera.com’dan takip edebilirsiniz. Hazırladığımız bu yazı dizisi ile mimarlık fakültelerinde varolan benzerlik ve farklılıkları da irdelemeye çalışacağız. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Projesi jürisi, 7 Haziran 2007 tarihinde gerçekleşti. Mimar olma yolundaki bu son adımlarında İTÜ’lü öğrenciler, Pera’da Kent Müzesi, İstiklal Caddesi’nde Performans ve Eğlence Merkezi, Yenikapı’da Arkeoloji Müzesi, Zeytinburnu’nda Kültür Turizmi ve Kongre Merkezi, Bostancı Teminali, Maçka Çağdaş Sanat Müzesi ve Beyoğlu’nda Sosyal ve Kültürel İletişim Platformu konularındaki projelerini, önceden belirlenmiş sırayla, kendi jürilerine sunarak eleştirileri dinlediler.
Mimarlık Kış Okulu SertifikalarıMimarlık Kış Okulu SertifikalarıSelçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 29 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen “Kış Okulu” sertifikaları dağıtıldı. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimar Sinan Seminer Salonu’nda, başta Mimarlar Odası yetkilileri olmak üzere tüm sponsor firmalara teşekkür belgeleri, uygulamaya katılan tüm öğrenci ve yürütücü öğretim görevlilerine ise sertifikaları bir törenle dağıtıldı.
Livenarch III Mimarlıkta Bağlamcılık KongresiLivenarch III Mimarlıkta Bağlamcılık Kongresi5 - 7 Temmuz 2007 tarihlerinde Trabzon’da üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Livenarch Mimarlıkta Bağlamcılık Kongresi Başkanı Prof.Dr. Şengül Öymen Gür ile kongre hakkındaki görüşlerini öğrenmek için bir ropörtaj gerçekleştirdik.
Kültürel Mirasın Korunması Yolunda Bir Adım da Akut'tanDünya’daki ve Türkiye’deki doğal felaketlerde arama – kurtarma hizmetleri ile dikkat çeken bağımsız sivil toplum kuruluşu Akut, birbiri ile etkileşim içinde olan “kültürel mirasın korunması“ ile “iklim değişiklikleri” konularında toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşününüyor.
Mardin Evleri Rölöve Tespit Çalışmaları için Öğrencileri BekliyorMardin Belediyesi, Mardin’in UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alması amacıyla bir dizi çalışma gerçekleştirecek. Bunların arasında yer alan ve bölgede sit alanı içindeki tescilli yapıların rölövelerinin tespitine yönelik çalışma için mimarlık ve restorasyon meslek yüksek okulu öğrencileri aranıyor.
Zorlu’ya heykel otel önerisiZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Metro kargo taşıyacakBağcılar-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyat Köyü metro hattı şantiyesinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hattın Esenler’de inşası devam eden hafif metroyla entegre olacağını belirterek...
Uzungöl kurtuluyorTürkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planı onaylandı. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu’nun verdiği bilgiye göre, bundan böyle Uzungöl’de yapılaşma planlı olacak. Alibeyoğlu, kaçak yapılar için tadilat ruhsatı verileceğini, verilen sürede tadilat yapmayanlara yasa hükümleri uygulanacağını belirtti. Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunuyor. Heyelan nedeniyle Haldizen deresinin önünün kapanması sonucu oluşan Uzungöl’ün kenarındaki dik yamaçlarda yer alan muhteşem orman görüntüsü, gölün yakınında kurulu köyle birlikte binlerce turistin ilgisini çekiyor.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Yatağan 10 yıl sonra arıtmaya kavuştuMuğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde, temeli 1997 yılında atılan baca gazı arıtma sistemi, 10 yıl sonra tamamlanabildi. Son ünitedeki sistemin devreye girmesiyle birlikte, bacalardan artık kükürt dioksit yerine, su buharı çıkmaya başladı.
“Şehir ve Kültür Endüstrileri Konferansı” İstanbul’da başladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Şehir ve Kültür Endüstrileri Sempozyumu” başladı. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’un kültürel değerlerini gündeme taşımak suretiyle ciddi bir ekonomik girdi sağlamak niyetindeyiz” dedi.
Bu kirliliği önleyin!..Siyasetin hız kazandığı bugünlerde bazı konular varki gözardı edilmemesi, unutulmaması gerekiyor. Bu tür konular sürekli öne çıkarılmali gölgede kalmamalı, görmezden gelinmemeli.
Büyükşehir Belediyesi Marmara Üniversitesi’nin bahçesini düzenlediMarmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi. Açılışı kendisi de eski bir Marmara Üniversitesi öğrencisi olan Başkan Kadir Topbaş yaptı.
İki genel merkez arasındaki 7 farkBir AKP Genel Merkezi, "Türk işi yöresel kıyafetler giymiş Rus mankenler" çağrışımı yaparak, kültürel kaos yaratırken... CHP Genel Merkezi "Olgunlaşma enstitüsü mezuniyet defilesinde kendi hazırladıkları giysileri tanıtan öğrenci kızlar" çağrışımı yaparak "İlk dönem cumhuriyet etkisi" yaratmaktadır.
Konut finansmanı için hizmet verecek şirketlerde 'aranacak şartlar' artırıldıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul (BDDK), konut finansmanı alanında finansal kiralama veya finansman şirketi olarak faaliyet göstermeyi planlayan ve bu çerçevede BDDK'ya başvuran şirketlerde aranacak şartları artırdı.
Ankara'da su alarmı İstanbul bu yıl rahatYağışların mevsim normallerinin altında kalması ve hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle, Türkiye'de büyük şehirlerin içme suyu barajlarında, kapasitenin yaklaşık 5'te 1'i düzeyinde su bulunuyor. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerinden yapılan derlemeye göre, 13 Haziran 2007 tarihi itibariyle, 4 büyük şehir İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'daki içme suyu barajlarının aktif doluluk oranı ortalaması yüzde 19.9 düzeyinde. 13 Haziran 2007 itibariyle İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı, ortalama yüzde 41.2 seviyesinde bulunuyor. DSİ uzmanları, İstanbul, Bursa ve İzmir'de bu yıl su sıkıntısı yaşanmayacağını belirtiyor. Başkentte ise 7 barajın şu andaki doluluk oranı ortalaması yüzde 7.7. DSİ Ankara'daki barajların doluluk oranının son 30 yılın en alt düzeyinde olduğunu ve yazın Ankara'da içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çektiler.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Ali Sami Yen'e turizm kompleksiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar , Seyrantepe spor kompleksinin yapımı karşılığında gelir paylaşımı yöntemi ile ihale edilen Ali Sami Yen Stadı arsasında, kazanan firmanın, 102 bin metrekare turizm ve ticari nitelikte inşaat yapabileceğini söyledi. Bayraktar, "Ali Sami Yen Stadı için en uygun teklifi veren, Seyrantepe spor kompleksini de yapacak. Bu yap-yap modeli olacak'' dedi. Ali Sami Yen'de 34.6 bin metrekare alan bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, ' 'Belediyeden 3 emsal inşaat izni almaya çalışıyoruz. Yani arsanın metrekaresinin 3 katı inşaat yapılacak. 34 bin metrekare ise 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacak'' diye konuştu. Bayraktar, proje konusunda 8-10 firma ile öngörüşme yapılarak bilgi verildiğini kaydetti.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Su basan üstgeçide imar izniİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) geçen ay hizmete soktuğu ve ilk yağmurda sular altında kalan yaklaşık 5 milyon dolarlık üstgeçitin yapılması için gerekli imar planı değişikliği dün İBB meclisinde kabul edildi. Bostancı'da Bağdat Caddesi ile sahil yolunu birbirine bağlayan lunapark kavşağındaki üstgeçit için gerekli imar değişikliğinin üstgeçit yapıldıktan sonra alınmasını eleştiren CHP Grup sözcüsü Can Özyedierler, "Bu, meclis iradesinin ipotek altına alınmasıdır. Meclis üyeleri baskı altında alınmıştır. Bu kararı reddedersek kamu kaynakları boşa harcanmış olacak. Kabul edersek hatalı yapılmış, daha ilk yağmurda sular altına kalmış yanlış bir uygulamayı kabul etmiş olacağız." dedi.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Marmara'nın dibi hareketliTürk ve Fransız bilim adamlarının "Le'Atalante" gemisi ile 12 Mayıs'ta Marmara Denizi'nde başlattığı, "Nautile" denizaltısı ile de deniz dibinde yapılan incelemeler 12 Haziran'da sona erdi.
Doğuş-GE, Bursa'da yatırıma gidiyorDoğuş Holding ile General Electric'in ortak şirketi Doğuş-GE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Doğuş-GE GYO), Bursa Nilüfer'de alışveriş merkezi ve konuttan oluşan bir yatırıma hazırlanıyor. Durmazlar Makine ile Paratoner Turizm'e ait brüt 45 bin 857 metrekarelik arsalar üzerinde alışveriş merkezi ve konut yapmak için niyet mektubuna imza atan Doğuş-GE GYO, imar durumunun kesinleşmesinin ardından, hasılat paylaşımı yöntemiyle projeyi başlatacak. Nilüfer'de Ataevler metro istasyonunun yanında inşa edilecek alışveriş merkezi 58 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak. Projenin 38 bin metrekaresine ise konut yapılacak. Doğuş-GE GYO'nun portföyünde, Yapı Kredi Koray GYO'yla birlikte Çekmeköy'de geliştirdiği Evidea projesi ve Maslak'taki Doğuş Power Center bulunuyor. Doğuş-GE GYO, Yapı Kredi Koray GYO ile birlite konut inşa etmek amacıyla Bükreş'te 35 bin metrekare arsa satın almıştı.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Fehim Genç
Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Halka Arz EdiliyorSinpaş Grubu, 1974 yılında kurulan Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ ile bugüne dek binlerce konuta, pek çok özgün projeye imza atmıştı. Şimdi de, gayrimenkul sektöründe, iki büyük kuruluş ile yoluna devam edecek. Konut ekseninde gayrimenkul geliştirme ve pazarlamasındaki uzmanlığını Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda, yapı üretimi ve ticari gayrimenkul alanındaki uzmanlığını ise Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’de yoğunlaştırarak büyümeyi sürdürecek.
Cumhuriyetten Bugüne İstanbul’un Küreselleşmesi13 Haziran 2007 tarihinde Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet İstanbulu: Küresel ile Yerel Arasında” konulu söyleşinin konuşmacısı Çağlar Keyder’di.
1000a’da Herşey DeğiştiBir Bolkan Grup firması olan Tüdaş AŞ, 1000a Yapı ve Dekorasyon Merkezi AŞ ile sözleşmesini fesh ederek yeni bir yapılanma içerisine girdi. 1000a’nın mal sahibi olan Tüdaş AŞ, Krea Dizayn markasıyla yapı ve dekorasyon konseptinde alışveriş merkezi olarak müşterilerine hizmet vermeye devam edecek.
Adalar Yalova seferleri ve İstanbul Büyükşehir BelediyesiKabataş’tan Adalar ve Yalova’ya yapılan vapur seferleri, 18 Haziran tarihinden itibaren kaldırılacakmış. Bu haberi okuduğum zaman doğrusu Şirketi Hayriye’den İDO’ya uzanan tarihsel süreç belleğimden bir film şeridi gibi geçiverdi.
Seyrantepe'de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi için ihale ilanına çıkılıyorYeni yapılacak stadyumun kullanım şartları ve Ali Sami Yen'in tapu devrine ilişkin çıkan sorunlar nedeniyle bir süre geciken "Seyrantepe Projesi" başlatılıyor.
Karaköy Limanı ek yolcu salonu hizmete açıldıTürkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından onarılan Karaköy Limanı Salıpazarı Rıhtımı 2 No'lu antreposu, "Kruvaziyer Ek Yolcu Salonu" olarak hizmete açıldı.
Temelli'den arsa alanın tek şansı birlik kurmakEskişehir yolu üzerinde bulunan Temelli'de villa yapmak için arsa alanlar, inşaat maliyetleri yüzünden beklemeye geçti. Arsa sahipleri, Temelli'yi arsa kentten villakente dönüştürebilmek için birlik çatısı altında örgütlenmeye çalışıyor.
Yabancı dalga geliyorYabancı yatırımda 30 milyar dolarlık yeni dalga göründü. Gayrimenkul sektörüne son üç yılda 4.5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren yabancı yatırımcılar, Mortgage’in yasallaşmasının ardından Türkiye’deki konut, plaza ve alışveriş merkezi projelerinin finansmanı için 6 milyar dolarlık fon ayırdı.
Galatasaray’ın ihalesi19 Temmuz’daGalatasaray’a TOKİ’den beklediği müjdeli haber nihayet geldi. Stadın maliyetini yüksek bulduğu için tereddütte kalan TOKİ, 19 Temmuz’da Seyrantepe Stadı için ihaleye çıkıyor.
Okul ve hastaneler şeyhlere satılıyor!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlılığı, 18 gayrimenkulu önce devir alacağı, I ardından da İETT Levent arazisi yöntemiyle satacak. Mülkiyeti, Hazine ve İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait 18 gayrimenkulu rayiç değer üzerinden satın alıp, imar düzenlemesi yaparak yüksek fiyattan satacağı vurgulanıyor.
'Tarihi Kentler'in Kadıköy buluşması"Küresel kültür, yöresel değerlerimizi yok etmeye çalışıyorsa daha duyarlı olmalıyız. Bize ait ne varsa korumamız lazım..." Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki 'nin bu sözleriyle başlayan TKB Kadıköy Buluşması'ndaki tema "Geleceğe Miras: Kent Çarşıları" ydı.
Hızlı tren projesi hızlı gidiyorTürkiye'nin ikinci hızlı tren hattı niteliğini kazanacak Ankara-Konya Hızlı Tren Projesinde altyapı çalışmalarında hızlı ilerleme kaydedildi. Projenin ikinci etabında yüzde 83, ilk etabında ise yüzde 18 oranında altyapı çalışmaları bitirildi.
Baraj bitti dolmayı bekliyorAnkara’nın susuzluk sorununa önemli ölçüde çözüm olması beklenen Kavşakkaya Barajı 13 ayda tamamlandı. Barajı Ankara Hürriyet ile birlikte gezen ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, barajla ilgili bilgiler de verdi.
Siyasiler tehlikenin farkında değilÇırağan Sarayı'nın Balo Salonu'nda 700'ü aşkın davetli, sandalyelerinde 3 saatten beri sessizce oturarak eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore 'un konuşmasını ve Oscar Ödülü aldığı 'Uygunsuz Gerçek' isimli belgeseliyle aynı adı taşıyan sunumunu dinliyor...
"Bugün camiler sadece bir propaganda amacı olarak yapılıyor"Bir taçyapıtı olarak nitelendirilen 'Osmanlı Mimarisi'nin yazarı Doğan Kuban, '15. yüzyıldan 19. yüzyıla Osmanlı sultanları cami yaptırıyorlar ama hiçbiri eskiye benzemiyor.
Atıkların geri dönüşümü lafta kaldıBelediyelerin atıkları ayrı ayrı toplamasını öngören "Ambalaj ve Ambalaj Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" , 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren uygulamada olmasına karşın, Türkiye'de hizmet veren 3 binin üzerinde belediyeden yalnızca 60'ı bu kurala uyuyor.
Al Gore :Türkiye küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkeler arasındaTürkiye’deki çevreciler ne kadar telaşlansa yeridir. Dünyanın en etkili "çevreci" ismi eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore "global ısınma"dan en çok etkilenecek ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu söyledi.
Rejim tehdit altında!Yanlış anlamayın! Bahsettiğim rejim tehdidi, Türkiye'nin "rejim güvenliği" ile ilgili değil, dünyayı tehdit eden "küresel ısınma!.." meselesi. Konuyla ilgili rejim tehdit açıklaması salı akşamı yapıldı.
İlk engelliler oteliTürkiye'nin engelleri kaldıran ilk oteli, Marmaris'te açıldı. Avrupa'nın bu alanda üçüncü ancak en büyük tesisi olan 'Access Centres Turkey'de her şey engellilerin dahat tatil yapması için. Marmaris'in İçmeler beldesinde bulunan eski Park Panorama Otel, baştan aşağıya yenilenerek engelliler için tatil merkezi haline getirildi. Kapılar değişti, eşikler kaldırıldı, rampalar yapıldı. Odalardaki yatak başlarına ve özel hazırlanmış banyolara, resepsiyondan oda numarasının göründüğü acil çağrı butonları yerleştirildi. Asansörler, üçer tekerlekli sandalyeliyi taşıyacak hale getirildi. Access Centres Turkey (ACT) adı verilen otel, mayısta tamamı yabancı ilk müşterilerini ağırladı.
Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Satış Tahtasına Konan Meralar...TBMM'nin 2007 yasama yılının bitimine günler kala, 03.06.2007 tarihinde 5685 sayı ile "Mera Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" adı altında yeni "Mera Yasası" Meclis'ten yangından mal kaçırır gibi çıkarılmıştır.
Şahane beton manzaralı evler"Düzenleme çalışması." Mana olarak baktığınızda harika bir şey. Düzenlenmemiş yer kalmasın elbet. Nitekim büyüğüyle, küçüğüyle belediyeler canla başla çalışıyorlar eksik olmasınlar! Çalışıyorlar da...
Kızılırmak kuruyor1150 kilometre uzunluğunda olan Kızılırmak'taki küresel ısınma tehlikesi balıkçıların yanı sıra tarım sektörünü de olumsuz etkilemeye başladı.
Erdoğan’a ’Sultan Makamı’!Genç kuşağın popüler düşünürü Alain De Botton, "Her tasarım belli bir ruh durumunu ve ahlak anlayışını yansıtır" diyor.
Yasa çıktı, TOKİ hastane yapacakSağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, TOKİ’nin, hastane yapımı konusunda Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu 10 projeyi değerlendirme aşamasında olduğunu bildirdi. TOKİ ile de hastane yapımı konusunda görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, bunun sonucunda TOKİ’nin, Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu yaklaşık 10 projeyi değerlendirmeye aldığını bildirdi. Gümrükçüoğlu, konuyla ilgili olarak TOKİ’ye ödenek aktarımı konusundaki yasanın çıkarıldığını da kaydetti. Gümrükçüoğlu, 15 Haziran’da yürürlüğe girecek sağlık yardımına ilişkin tebliğle SSK’lılara üniversite hastanelerine sevksiz başvuru yolunun açılmasını değerlendirirken, bu konudaki hazırlıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının yürüttüğünü bildirdi.
Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Odessa Cumhuriyeti192 basamaklı Potemkin merdivenlerinden limanı seyrederken ister istemez düşünceleriniz geçmişe ve geleceğe akıveriyor. Karadeniz'in en büyük limanı durumundaki Odessa'yı bir "cumhuriyet" olarak tanımlamanın sebeplerini yaşamadan da anlayamıyorsunuz.
Yıllardır atıl bekleyen askerî mahkeme binası, müze oluyorKocaeli'nde 1863 yılında redif subayları için, İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından inşa ettirilen ve bir süre kolordu mahkeme binası olarak da kullanılan yapı, "Atatürk, TSK ve İzmit Redif Müzesi" olacak.
'Yabancı yatırımcı konut fiyatlarını artıracak'Eston İnşaat Genel Müdürü Salih Kuzu, 2006 yılının mayıs ayında yaşanan dalgalanmadan bu yana iç piyasada yaşanan durgunluğa rağmen inşaat faaliyetlerinin satışlardan bağımsız olarak çok hızlı ilerlediğine dikkat çekti.
Sümerbank notlarıMehmet Altun gönderdiği mektupta Ege Bölgesi'ndeki bazı Sümerbank fabrikalarının öykülerine yer vermiş. Özetleyerek aktarıyoruz...
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.