Haberler

14 Haziran 2007, Perşembe

Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2Üç farklı okulun diploma jürilerinin her biri farklı okullardan mezun üç Arkitera editörü tarafından izlendi. Bu yazı dizisinin ikinci bölümünü 14 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirilen Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, B Sınıfı oluşturuyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğrenciler 5 aşamalı bir sistemden geçerek mezun oluyorlar. Bu sistem, 4 jüri değerlendirmesi ve bir eskiz sınavından oluşuyor. Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy’un başkanlığını yaptığı jüri, Prof.Dr. Murat Eriç, Doç.Dr. Güzin Kaya, Prof. Nursel Onat, Yard.Doç.Dr. Fevzi Dansık, Yrd.Doç.Dr. Hale Tokay, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Tercan’dan oluşuyordu. İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin birden fazla jüri seçenekli sisteminin aksine Mimar Sinan Üniversitesi’nde tüm mimar adayları aynı kurulun değerlendirmesine tabi tutuluyorlar. Haberin Devamı
İstanbul’u Tabeladan Okumakİstanbul’u Tabeladan OkumakSergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın tasarımıyla yeniden biçimlendirilen, cadde ve sokakların isim ve kapı numarası tabelalarına yer verecek. Proje bu sergiyle ilk kez kamuya aktarılacak.
Mogan Kıyısına 6.5 Kilometrelik Yürüyüş YoluMogan Kıyısına 6.5 Kilometrelik Yürüyüş YoluAnkara Büyükşehir Belediyesi, Gölbaşı ilçesinde Mogan Gölü kıyısında yaptığı Moganpark rekreasyon alanını genişleterek, kıyı boyunca çevre düzenlemelerini sürdürüyor. Göksu, Harikalar Diyarı ve Mavi Göl gibi dev rekreasyon alanlarını Ankara’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Mogan Gölü kenarındaki çalışmaları sonucunda toplam 6.5 kilometrelik bir sahil yürüyüş yolu yaptı.
‘Engelsiz’ otel‘Engelsiz’ otelTürkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük oteli ’Access Centres Turkey’ (Türkiye Engelliler Merkezi) Marmaris’te hizmete girdi.
DÜFA Yaz Aylarının Moda Renklerini BelirlediDÜFA Yaz Aylarının Moda Renklerini BelirlediYaz ayları, genellikle ev değiştirme, taşınma ya da tadilat - bakım ayları. Boyanın ustası olan ve ürün yelpazesini her geçen gün genişleten DÜFA, 2007 renk trendlerini belirledi. Konut dekorasyonunda önemli bir role sahip iç cephe boyalarında bu sezona açık renkler damgasını vuracak.
Dilovası''nın nefesi açıldıDilovası''nın nefesi açıldıRadikal''in, sivil toplumun, bakanlığın ve üniversitelerin ısrarlı takibi sonuç verdi. Dilovası''nda arıtmasız fabrika kalmadı. Bacalar sürekli izleniyor.
Seyrantepe stat ihalesi 19 Temmuz''daSeyrantepe stat ihalesi 19 Temmuz''daYeni yapılacak stadyumun kullanım şartları ve Ali Sami Yen''in tapu devrine ilişkin çıkan sorunlar nedeniyle bir süre geciken "Seyrantepe Projesi" başlatılıyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe''de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi için yarın ihale ilanına çıkıyor.
Dekorasyonda Yepyeni Bir Soluk Arayanlar için Mermerin Özel Dünyasına, ATS MARBLE’a DavetiyeDekorasyonda Yepyeni Bir Soluk Arayanlar için Mermerin Özel Dünyasına, ATS MARBLE’a DavetiyeYıllardır işletmecilik yapan Celal Çapa, mermer bahçe aksesuarları dünyasına girerek, Harbiye’deki Divan Oteli ile Hilton Oteli arasında kalan Dağ Apartmanı’nın girişinde mermer tutkunlarına özel bir showroom açtı.
Cennetin 8 kapısıCennetin 8 kapısıYaklaşık 36 milyon YTL''ye mal olan AKP''nin yeni genel merkez binasına, dış cephesinden genel başkanın makam odasına kadar Türk-İslam simgeleri damgasını vurdu. Dıştan Yunan tapınaklarını, içeriden Osmanlı saraylarını anımsatan binanın her yerine Türk - İslam kültürünün 8 köşeli yıldızı serpiştirildi.
İKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile YenileniyorİKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile Yenileniyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 12 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü Beyoğlu''ndaki Luvr Apartmanı''ndan, İstanbul''un bir başka tarihi binasına, Galata’daki Deniz Palas''a taşınacak. Bina, 34 yıldır festivalleri ve etkinlikleriyle İstanbul''un kültür sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan İKSV''ye evsahipliği yapacak.
TEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom AçtıTEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom AçtıTEPTA Aydınlatma, İtalyan Firme di Vetro grubu firmaları ALT Lucialternative, Aureliano Toso, Gallery, ITre ve Murano Due aydınlatma ürünlerinin yer aldığı Levent showroomunu Mayıs ayı sonunda açtı. Tepta’nın ürünlerini 15 yıldır ithal ettiği ve Cihangir’deki showroomunda sergilediği Venedik bölgesinin önemli Murano camı üreticisi Firme di Vetro grubu, yeni showroomda çok daha fazla ürünle sergileniyor.
En fazla tehlike altında olan 100 tarihi yerEn fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer“2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi”nde, Türkiye’den aralarında Hasankeyf ve İstanbul tarihi surlarının da bulunduğu 5 tarihi yer alırken, KKTC’den de Gazimağusa listeye girdi.
Trakya’ya hizmet verecek ‘Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu’ açıldıTrakya’ya hizmet verecek ‘Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu’ açıldıSilivri ve Çatalca ile 13 çevre beldenin çöplerini toplayarak vahşi depolamaya son veren “Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu” törenle hizmete alındı. Görüntü, hava, gürültü ve trafik kirliliğine son veren istasyonla, küresel ısınma sorununun çözümünde de bir adım atılmış oldu.
İETT arazisi ihalesi için soru önergesiİETT arazisi ihalesi için soru önergesiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''ne CHP Grubu adına verilen soru önergesinde, Sama Dubai Gayrimenkul Yatırım A.Ş''nin ihalesini kazandığı İETT''ye ait Levent''teki arazinin satış bedelinin...
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 1Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 1Arkitera Mimarlık Merkezi’nde çalışan, farklı okullardan mezun olmuş üç mimar, kendi okulları dışındaki okullardan birinin diploma projesi jürisine izleyici olarak katıldı. Sırasıyla izlediğimiz İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Diploma Jürileri’nden izlenimlerimizi üç gün boyunca Arkitera.com’dan takip edebilirsiniz. Hazırladığımız bu yazı dizisi ile mimarlık fakültelerinde varolan benzerlik ve farklılıkları da irdelemeye çalışacağız. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Projesi jürisi, 7 Haziran 2007 tarihinde gerçekleşti. Mimar olma yolundaki bu son adımlarında İTÜ’lü öğrenciler, Pera’da Kent Müzesi, İstiklal Caddesi’nde Performans ve Eğlence Merkezi, Yenikapı’da Arkeoloji Müzesi, Zeytinburnu’nda Kültür Turizmi ve Kongre Merkezi, Bostancı Teminali, Maçka Çağdaş Sanat Müzesi ve Beyoğlu’nda Sosyal ve Kültürel İletişim Platformu konularındaki projelerini, önceden belirlenmiş sırayla, kendi jürilerine sunarak eleştirileri dinlediler.
Mimarlık Kış Okulu SertifikalarıMimarlık Kış Okulu SertifikalarıSelçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 29 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen “Kış Okulu” sertifikaları dağıtıldı. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimar Sinan Seminer Salonu’nda, başta Mimarlar Odası yetkilileri olmak üzere tüm sponsor firmalara teşekkür belgeleri, uygulamaya katılan tüm öğrenci ve yürütücü öğretim görevlilerine ise sertifikaları bir törenle dağıtıldı.
İstanbullular sitelere taşındı eski semtler kiracı bulamıyorİstanbullular sitelere taşındı eski semtler kiracı bulamıyorİstanbullu vatandaşlar kiraların yüksek oluşundan şikâyet ederken, ev sahipleri kiracı bulamamaktan yakınıyor. Son bir yıldır İstanbul''da kiracı bulmanın zorlaştığını savunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün hızlandığına dikkat çekti.
Orman Bakanı’nın davetiyesiOrman Bakanı’nın davetiyesiÇevreye en duyarlı, kağıt israfına en fazla karşı olması gerekenlerin başında Orman Bakanı’nın gelmesi gerekir değil mi?
Cimbom''un yeni stadı pazarlıkla yaptırılacakCimbom''un yeni stadı pazarlıkla yaptırılacakTOKİ Başkanı Bayraktar, pahalı bulduğu için ertelediği Galatasaray''a stat projesini yeni bir yöntemle gerçekleştirecek. Bayraktar, "Yerli ve yabancılara duyuru yapıp stadın özelliklerini belirteceğiz. Teklif alıp, firmalarla pazarlığa oturacağız" dedi.
Bursa''ya dünya çapında spor kompleksiBursa''ya dünya çapında spor kompleksiBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursa''nın yıllardır özlemini çektiği 35 bin kişilik stada, 7 bin 500 kişilik salona ve uluslararası standartlarda yüzme havuzuna kavuşacağını söyledi. Başkan Şahin, yeni spor kompleksinde dünya çapında organizasyonlar yapılabileceğini söyledi.
36 milyon YTL’lik genel merkez36 milyon YTL’lik genel merkezBaşbakan Erdoğan, partisinin yeni genel merkezini gazetecilere gezdirdi. Saray gibi merkez binası...
Geçmişten Günümüze Mozaik KöprüsüGeçmişten Günümüze Mozaik KöprüsüGeçmişten Günümüze Mozaik Köprüsü: “4. Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu” 6-9 Haziran 2007 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşti. 2004 yılından beri Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmalar Merkezi’nce Türkiye Mozaik Corpusu’nun yaratılması amacıyla düzenlenen toplantılar, bu yıl Gaziantep Ticaret Odası’nın yürütmekte olduğu ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği “Gaziantep, Halfeti ve Rumkale’de Turizm Etkinliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan “Uluslararası Mozaik Sempozyumu” ile birleştirilerek çerçeve genişletildi. Amerika, İngiltere, Danimarka, Avusturya, Fransa, İtalya, Portekiz, İsviçre, Almanya, Azerbaycan, İsrail, Lübnan ve Türkiye’den gelen arkeologlar, sanat tarihçileri, koruma – onarım uzmanları ve mozaik sanatçılarından oluşan yaklaşık 100 kişilik katılımcı grubunun davetli olduğu sempozyumda 50 konuşmacı toplam 39 bildiri sundu.
Livenarch III Mimarlıkta Bağlamcılık KongresiLivenarch III Mimarlıkta Bağlamcılık Kongresi5 - 7 Temmuz 2007 tarihlerinde Trabzon’da üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Livenarch Mimarlıkta Bağlamcılık Kongresi Başkanı Prof.Dr. Şengül Öymen Gür ile kongre hakkındaki görüşlerini öğrenmek için bir ropörtaj gerçekleştirdik.
Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Halka Arz EdiliyorSinpaş Grubu, 1974 yılında kurulan Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ ile bugüne dek binlerce konuta, pek çok özgün projeye imza atmıştı. Şimdi de, gayrimenkul sektöründe, iki büyük kuruluş ile yoluna devam edecek. Konut ekseninde gayrimenkul geliştirme ve pazarlamasındaki uzmanlığını Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda, yapı üretimi ve ticari gayrimenkul alanındaki uzmanlığını ise Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’de yoğunlaştırarak büyümeyi sürdürecek.
Cumhuriyetten Bugüne İstanbul’un Küreselleşmesi13 Haziran 2007 tarihinde Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet İstanbulu: Küresel ile Yerel Arasında” konulu söyleşinin konuşmacısı Çağlar Keyder’di.
1000a’da Herşey DeğiştiBir Bolkan Grup firması olan Tüdaş AŞ, 1000a Yapı ve Dekorasyon Merkezi AŞ ile sözleşmesini fesh ederek yeni bir yapılanma içerisine girdi. 1000a’nın mal sahibi olan Tüdaş AŞ, Krea Dizayn markasıyla yapı ve dekorasyon konseptinde alışveriş merkezi olarak müşterilerine hizmet vermeye devam edecek.
Adalar Yalova seferleri ve İstanbul Büyükşehir BelediyesiKabataş’tan Adalar ve Yalova’ya yapılan vapur seferleri, 18 Haziran tarihinden itibaren kaldırılacakmış. Bu haberi okuduğum zaman doğrusu Şirketi Hayriye’den İDO’ya uzanan tarihsel süreç belleğimden bir film şeridi gibi geçiverdi.
Seyrantepe''de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi için ihale ilanına çıkılıyorYeni yapılacak stadyumun kullanım şartları ve Ali Sami Yen''in tapu devrine ilişkin çıkan sorunlar nedeniyle bir süre geciken "Seyrantepe Projesi" başlatılıyor.
Karaköy Limanı ek yolcu salonu hizmete açıldıTürkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından onarılan Karaköy Limanı Salıpazarı Rıhtımı 2 No''lu antreposu, "Kruvaziyer Ek Yolcu Salonu" olarak hizmete açıldı.
Temelli''den arsa alanın tek şansı birlik kurmakEskişehir yolu üzerinde bulunan Temelli''de villa yapmak için arsa alanlar, inşaat maliyetleri yüzünden beklemeye geçti. Arsa sahipleri, Temelli''yi arsa kentten villakente dönüştürebilmek için birlik çatısı altında örgütlenmeye çalışıyor.
Yabancı dalga geliyorYabancı yatırımda 30 milyar dolarlık yeni dalga göründü. Gayrimenkul sektörüne son üç yılda 4.5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren yabancı yatırımcılar, Mortgage’in yasallaşmasının ardından Türkiye’deki konut, plaza ve alışveriş merkezi projelerinin finansmanı için 6 milyar dolarlık fon ayırdı.
Galatasaray’ın ihalesi19 Temmuz’daGalatasaray’a TOKİ’den beklediği müjdeli haber nihayet geldi. Stadın maliyetini yüksek bulduğu için tereddütte kalan TOKİ, 19 Temmuz’da Seyrantepe Stadı için ihaleye çıkıyor.
Okul ve hastaneler şeyhlere satılıyor!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlılığı, 18 gayrimenkulu önce devir alacağı, I ardından da İETT Levent arazisi yöntemiyle satacak. Mülkiyeti, Hazine ve İstanbul İl Özel İdaresi''ne ait 18 gayrimenkulu rayiç değer üzerinden satın alıp, imar düzenlemesi yaparak yüksek fiyattan satacağı vurgulanıyor.
''Tarihi Kentler''in Kadıköy buluşması"Küresel kültür, yöresel değerlerimizi yok etmeye çalışıyorsa daha duyarlı olmalıyız. Bize ait ne varsa korumamız lazım..." Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ''nin bu sözleriyle başlayan TKB Kadıköy Buluşması''ndaki tema "Geleceğe Miras: Kent Çarşıları" ydı.
Hızlı tren projesi hızlı gidiyorTürkiye''nin ikinci hızlı tren hattı niteliğini kazanacak Ankara-Konya Hızlı Tren Projesinde altyapı çalışmalarında hızlı ilerleme kaydedildi. Projenin ikinci etabında yüzde 83, ilk etabında ise yüzde 18 oranında altyapı çalışmaları bitirildi.
Baraj bitti dolmayı bekliyorAnkara’nın susuzluk sorununa önemli ölçüde çözüm olması beklenen Kavşakkaya Barajı 13 ayda tamamlandı. Barajı Ankara Hürriyet ile birlikte gezen ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, barajla ilgili bilgiler de verdi.
Siyasiler tehlikenin farkında değilÇırağan Sarayı''nın Balo Salonu''nda 700''ü aşkın davetli, sandalyelerinde 3 saatten beri sessizce oturarak eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore ''un konuşmasını ve Oscar Ödülü aldığı ''Uygunsuz Gerçek'' isimli belgeseliyle aynı adı taşıyan sunumunu dinliyor...
"Bugün camiler sadece bir propaganda amacı olarak yapılıyor"Bir taçyapıtı olarak nitelendirilen ''Osmanlı Mimarisi''nin yazarı Doğan Kuban, ''15. yüzyıldan 19. yüzyıla Osmanlı sultanları cami yaptırıyorlar ama hiçbiri eskiye benzemiyor.
Atıkların geri dönüşümü lafta kaldıBelediyelerin atıkları ayrı ayrı toplamasını öngören "Ambalaj ve Ambalaj Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" , 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren uygulamada olmasına karşın, Türkiye''de hizmet veren 3 binin üzerinde belediyeden yalnızca 60''ı bu kurala uyuyor.
Al Gore :Türkiye küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkeler arasındaTürkiye’deki çevreciler ne kadar telaşlansa yeridir. Dünyanın en etkili "çevreci" ismi eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore "global ısınma"dan en çok etkilenecek ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu söyledi.
Rejim tehdit altında!Yanlış anlamayın! Bahsettiğim rejim tehdidi, Türkiye''nin "rejim güvenliği" ile ilgili değil, dünyayı tehdit eden "küresel ısınma!.." meselesi. Konuyla ilgili rejim tehdit açıklaması salı akşamı yapıldı.
İlk engelliler oteliTürkiye''nin engelleri kaldıran ilk oteli, Marmaris''te açıldı. Avrupa''nın bu alanda üçüncü ancak en büyük tesisi olan ''Access Centres Turkey''de her şey engellilerin dahat tatil yapması için. Marmaris''in İçmeler beldesinde bulunan eski Park Panorama Otel, baştan aşağıya yenilenerek engelliler için tatil merkezi haline getirildi. Kapılar değişti, eşikler kaldırıldı, rampalar yapıldı. Odalardaki yatak başlarına ve özel hazırlanmış banyolara, resepsiyondan oda numarasının göründüğü acil çağrı butonları yerleştirildi. Asansörler, üçer tekerlekli sandalyeliyi taşıyacak hale getirildi. Access Centres Turkey (ACT) adı verilen otel, mayısta tamamı yabancı ilk müşterilerini ağırladı.
Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Satış Tahtasına Konan Meralar...TBMM''nin 2007 yasama yılının bitimine günler kala, 03.06.2007 tarihinde 5685 sayı ile "Mera Kanunu''nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" adı altında yeni "Mera Yasası" Meclis''ten yangından mal kaçırır gibi çıkarılmıştır.
Şahane beton manzaralı evler"Düzenleme çalışması." Mana olarak baktığınızda harika bir şey. Düzenlenmemiş yer kalmasın elbet. Nitekim büyüğüyle, küçüğüyle belediyeler canla başla çalışıyorlar eksik olmasınlar! Çalışıyorlar da...
Kızılırmak kuruyor1150 kilometre uzunluğunda olan Kızılırmak''taki küresel ısınma tehlikesi balıkçıların yanı sıra tarım sektörünü de olumsuz etkilemeye başladı.
Erdoğan’a ’Sultan Makamı’!Genç kuşağın popüler düşünürü Alain De Botton, "Her tasarım belli bir ruh durumunu ve ahlak anlayışını yansıtır" diyor.
Yasa çıktı, TOKİ hastane yapacakSağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, TOKİ’nin, hastane yapımı konusunda Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu 10 projeyi değerlendirme aşamasında olduğunu bildirdi. TOKİ ile de hastane yapımı konusunda görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, bunun sonucunda TOKİ’nin, Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu yaklaşık 10 projeyi değerlendirmeye aldığını bildirdi. Gümrükçüoğlu, konuyla ilgili olarak TOKİ’ye ödenek aktarımı konusundaki yasanın çıkarıldığını da kaydetti. Gümrükçüoğlu, 15 Haziran’da yürürlüğe girecek sağlık yardımına ilişkin tebliğle SSK’lılara üniversite hastanelerine sevksiz başvuru yolunun açılmasını değerlendirirken, bu konudaki hazırlıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının yürüttüğünü bildirdi.
Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Odessa Cumhuriyeti192 basamaklı Potemkin merdivenlerinden limanı seyrederken ister istemez düşünceleriniz geçmişe ve geleceğe akıveriyor. Karadeniz''in en büyük limanı durumundaki Odessa''yı bir "cumhuriyet" olarak tanımlamanın sebeplerini yaşamadan da anlayamıyorsunuz.
Yıllardır atıl bekleyen askerî mahkeme binası, müze oluyorKocaeli''nde 1863 yılında redif subayları için, İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından inşa ettirilen ve bir süre kolordu mahkeme binası olarak da kullanılan yapı, "Atatürk, TSK ve İzmit Redif Müzesi" olacak.
''Yabancı yatırımcı konut fiyatlarını artıracak''Eston İnşaat Genel Müdürü Salih Kuzu, 2006 yılının mayıs ayında yaşanan dalgalanmadan bu yana iç piyasada yaşanan durgunluğa rağmen inşaat faaliyetlerinin satışlardan bağımsız olarak çok hızlı ilerlediğine dikkat çekti.
Sümerbank notlarıMehmet Altun gönderdiği mektupta Ege Bölgesi''ndeki bazı Sümerbank fabrikalarının öykülerine yer vermiş. Özetleyerek aktarıyoruz...
Koç 7’nci Divan’ı Gaziantep’te açacakDivan, Temmuz’da temelini atacağı 7’nci otelini 2008’de Gaziantep’te açacak. 15 milyon dolara malolacak otelin yatırımcısı Özkeleş Otomotiv olacak.
Halkbank Club Manço’yu satıyorHalkbank, merhum Barış Manço’nun 2.5 milyon YTL kredi borcuna karşılık devraldığı Bodrum Akyarlar’daki otelini 4 milyon 750 bin YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkardı.
Mera Kanunu yayla evi fiyatını uçuracakYayla evi kullanıcılarına emlak bedellerinin yüzde 50''sini ödeyerek mülkün sahibi olma fırsatı tanıyan kanun yaylaya ilgiyi artırdı.
Dünyanın ateşi yükseliyorKüresel ısınmaya karşı tüm dünyayı uyarmak için 9 ayrı kentte 7 Temmuz''da yapılacak "Live Earth" konser dizisinin bir ayağı da İstanbul Yedikule Zindanları''nda gerçekleştirilecek.
Vakıf Eserler kurtarılıyor30 Mayıs 2007 Çarşamba günü Vakıflar Genel Müdürlüğünden bir açılış daveti aldım. Eyüpsultan’ın girişinde bulunan, Defterdar Nazlı Mahmud Efendinin yaptırdığı Defterdar Camii’nin restorasyon sonu açılışı idi.
İstanbullu kent merkezinden uzaklaştı, kiralar yüzde 30 düştüİstanbulluların merkezi yerlerden Büyükçekmece, Silivri ve Kurtköy''de yeni yapılan sitelere göç ettiğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Ateş, ''Bu nedenle eski yerleşim yerlerinde kiralar yüzde 10-30 arasında düştü'' dedi.
Attilâ İlhan''a parkUlus Vadisi''ne bakan Attilâ İlhan Parkı, bugün Beşiktaş Belediye Başkanı tarafından törenle açılacak. Ekim 2005''te kaybettiğimiz usta edebiyatçı ve düşünür Attilâ İlhan ''ın ismi, Beşiktaş''ta yeni açılacak bir parka verilecek. Ulus Vadisi''ne bakan Attilâ İlhan Parkı, bugün saat 18.30''da Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal tarafından törenle açılacak. Açılışa Çolpan İlhan ve Kerem Alışık ''ın yanı sıra, Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, ilçe yönetimi, Levazım Mahallesi sakinleri, öğrenciler ve Attilâ İlhan''ın dostları katılacak.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Konya Ovası KuruduKuraklık çiftçiyi vurdu: Konya''da buğdaydaki rekolte kaybı yüzde 80! Ekili durumdaki 2 milyon ton hububatın tarlalarda yandığı belirtildi.
Silivri''ye katı atık aktarma merkeziBüyükşehir Belediyesi''nin bağlı şirketlerinden İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş''nin 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip "Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu'''' hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, İstanbul''da günlük 14 bin ton katı atık topladıklarını ve düzenli depolama alanlarından son 3 yılda topladıkları çöplerden 15 milyon 369 bin 208 kilovat saat elektrik ürettiklerini söyledi. Toplam 2.5 milyon YTL''ye mal olan ve günde 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu; Silivri ve Çatalca ile 13 belde ve köye hizmet verecek.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Serdar Canıpek
İmparatorluğa sanal dönüşDünyanın dört bir yanından uzmanlar antik Roma kentinin 320 yılındaki halini sanal ortamda canlı tutabilmek için 10 yıl çalıştı. Bu, aynı zamanda bugüne kadar yapılmış en geniş tarihi kent simülasyonu.
Yayla evleri tavan yaptı Hazinenin açtığı tapu iptal davalarıyla sıkıntıda olan yayla evi sahipleri, Mera Kanunu’ndaki değişiklikle rahatladı. Kanundaki değişiklik yaylalarda mülke talebi artırdı. Yasa, yayla evi kullanıcılarına emlak ve rayiç bedellerinin yüzde 50’sini ödeyerek mülkün sahibi olmasına imkân tanıyor. Akçatekir Belediye Başkanı Derviş Oruç, iptal davalarından 17 bin 800 tapuyla en çok Akçatekir Yaylası’nın etkilendiğini, Bursa, Bolu, Rize gibi illerdeki yaylalarda da bekleyişin sürdüğünü söyledi. İptal davalarıyla tapu dairelerinde işlem yapılamaması nedeniyle mülklerin fiyatlarının düştüğünü belirten Oruç, “Sıcaklardan kaçanların yaz aylarında sığınma yeri olan yaylalar, Cumhurbaşkanının onayını bekleyen yasayla yeniden gözde olmaya başladı. Şimdiden yaylalarda hareketlilik başladı” dedi.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Silivri''ye yeni çöp işleme tesisiİstanbul''un Silivri ve Çatalca ilçeleri ve 13 beldedeki vahşi depolamaya son verecek olan "Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu" dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden tarafından açıldı. Silivri, Çatalca, Selimpaşa, Celaliye-Kamiloba, Çanta, Gümüşyaka, Değirmenköy, B.Çavuşlu, Kavaklı, Ortaköy, Kumburgaz, Muratbey, Çiftlikköy, Karacaköy, Binkılıç Belediyeleri ile civar köylere hizmet verecek istasyon günde 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip bulunuyor. Tesis 2.5 milyon YTL''ye mal oldu. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan , Silivri''ye yapılacak biyolojik arıtma tesisinin ihalesinin tamamlandığının, yakında temelinin atılacağını belirterek "Marmara Denizi''ni yıllardan beri kirleten atıklara son verilecek" dedi.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Antep’e sıra dışı otelKoç Holding Turizm Grubu şirketlerinden Divan, şehir otelciliği alanında başlattığı büyüme hamlesini Ankara’dan sonra Gaziantep’le sürdürmeye devam ediyor.
Kempinski Residences Astoria, ağustosta Esentepe''de kapılarını açacakEsentepe''de bulunan ve içinde ofisler, fitness, Wellness Center & SPA, alışveriş merkezi, restoranlar barındıran çok amaçlı rezidans olarak tasarlanan Astoria, lüks otel zinciri olan Kempinski tarafından işletilecek.
İstanbullu dışarı kaçıyorİstanbullu, kent merkezini değil, İstanbul dışında yapılan yeni siteleri tercih ediyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul’un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son bir yılda çok hızlandığın söyledi.
Sabri Ateş “Son bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. Eski bölgelerden yeni sitelere göç hızlandı. Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş, Fatih, Bakırköy, Bayrampaşa bitti. Şimdi moda Büyükçekmece, Silivri, Kurtköy gibi uzak semtler” dedi. Merkez semtlerde kiralar düştü, yeni sitelerin kiraları artıyor. Sabri Ateş, “Son bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul’un her tarafı boş. Şehir merkezlerini gezdiğimizde her binada bir iki tane kiralık daire olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Ateş, şu anda eski merkezi yerleşim bölgelerinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında kirası düşen yerler bulunduğunu belirtti.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
İstanbullu kent merkezinden uzaklaşıyorİstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul''un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son bir yılda çok hızlandığına dikkat çekerek, "Son bir yıldır İstanbul''da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul''un her tarafı boş" dedi.
İzmir''in 300 günlük suyu kaldıYaz ayları zor geçecek. Büyük kentlerde su krizi kapıya dayandı. İstanbul ve Ankara''da su kesintileri başladı. Bugüne kadar hiç su sorunu yaşamayan İzmir''de kritik bir sürece girildi.
Su kaynakları gün geçtikçe kirleniyorDünya Çevre Günü kapsamında, insanların çevrenin önemini anlaması, suyun kıymetini bilmesi, temiz bir su, iyi yönetilmiş su kaynaklarının oluşturulması amacıyla Okuma Yazma ve Çevrecilik Derneği (OYÇED) ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle Hasankeyf''te Çevrecilik Sempozyumu düzenlendi.
Laila''ya komşu; ''iktidar plaza''Adalet ve Kalkınma Partisi''nin (AKP) yeni genel merkez binası dün düzenlenen törenle açıldı. Böylece, iktidar partisi kiracılıktan kurtuldu, kendi mülküne kavuştu.
AKP yeni genel merkezini bugün açıyorAK Parti''nin “akıllı bina” şeklinde tasarlanan ve 35 milyon YTL''ye mal olan yeni genel merkezi bugün Ankara’da açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni genel merkezin, "mevcut koşullar göz önünde tutularak" sade bir törenle açılacağını duyurdu.
AOÇ, hamam için ihaleye çıkacakAtatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürlüğü, bayilik ve hamam kiraya vermek üzere ihale açtı. İhalelere ilişkin duyurular Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlandı. Mülkiyeti AOÇ Genel Müdürlüğü''ne ait kadastronun 34 parselinde bulunan 2 bin 206 metrekare açık alanı ve 244 metrekare kapalı alanlı kültür varlığı olarak tescilli tarihi hamam kiraya verilecek. İhale, 26 Haziran 2007''de yapılacak.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Gaziantep''e 5 yıldızlı DivanDivan, otel zincirine yedinci halka olarak Gaziantep''i ekleyecek. 2008 yılı sonunda açılması planlanan otel hakkında bilgi veren şirketin Genel Müdürü Joep Bakx, temmuzda temeli atılacak olan otelin 5 yıldız standardında olacağını, bünyesinde toplam 125 oda, 5 adet çok amaçlı toplantı salonu ve 2 adet restoran bulunacağını söyledi.
’Acaristanbul yıkımı durmasın’ itirazıİstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin, Acaristanbul’un yıkımını durduran kararına İstanbul Mimarlar Odası ve TÜKODER Beykoz Şube Başkanı Mimar Aysel Can Ekşi’den itiraz geldi.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.