Haberler

13 Haziran 2007, Çarşamba

Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 1Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 1Arkitera Mimarlık Merkezi’nde çalışan, farklı okullardan mezun olmuş üç mimar, kendi okulları dışındaki okullardan birinin diploma projesi jürisine izleyici olarak katıldı. Sırasıyla izlediğimiz İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Diploma Jürileri’nden izlenimlerimizi üç gün boyunca Arkitera.com’dan takip edebilirsiniz. Hazırladığımız bu yazı dizisi ile mimarlık fakültelerinde varolan benzerlik ve farklılıkları da irdelemeye çalışacağız. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Projesi jürisi, 7 Haziran 2007 tarihinde gerçekleşti. Mimar olma yolundaki bu son adımlarında İTÜ’lü öğrenciler, Pera’da Kent Müzesi, İstiklal Caddesi’nde Performans ve Eğlence Merkezi, Yenikapı’da Arkeoloji Müzesi, Zeytinburnu’nda Kültür Turizmi ve Kongre Merkezi, Bostancı Teminali, Maçka Çağdaş Sanat Müzesi ve Beyoğlu’nda Sosyal ve Kültürel İletişim Platformu konularındaki projelerini, önceden belirlenmiş sırayla, kendi jürilerine sunarak eleştirileri dinlediler. Haberin Devamı
TEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom AçtıTEPTA Aydınlatma Levent’te Yeni Bir Showroom AçtıTEPTA Aydınlatma, İtalyan Firme di Vetro grubu firmaları ALT Lucialternative, Aureliano Toso, Gallery, ITre ve Murano Due aydınlatma ürünlerinin yer aldığı Levent showroomunu Mayıs ayı sonunda açtı. Tepta’nın ürünlerini 15 yıldır ithal ettiği ve Cihangir’deki showroomunda sergilediği Venedik bölgesinin önemli Murano camı üreticisi Firme di Vetro grubu, yeni showroomda çok daha fazla ürünle sergileniyor.
En fazla tehlike altında olan 100 tarihi yerEn fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer“2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi”nde, Türkiye’den aralarında Hasankeyf ve İstanbul tarihi surlarının da bulunduğu 5 tarihi yer alırken, KKTC’den de Gazimağusa listeye girdi.
Trakya’ya hizmet verecek ‘Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu’ açıldıTrakya’ya hizmet verecek ‘Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu’ açıldıSilivri ve Çatalca ile 13 çevre beldenin çöplerini toplayarak vahşi depolamaya son veren “Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu” törenle hizmete alındı. Görüntü, hava, gürültü ve trafik kirliliğine son veren istasyonla, küresel ısınma sorununun çözümünde de bir adım atılmış oldu.
İETT arazisi ihalesi için soru önergesiİETT arazisi ihalesi için soru önergesiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''ne CHP Grubu adına verilen soru önergesinde, Sama Dubai Gayrimenkul Yatırım A.Ş''nin ihalesini kazandığı İETT''ye ait Levent''teki arazinin satış bedelinin...
Mimarlık Kış Okulu SertifikalarıMimarlık Kış Okulu SertifikalarıSelçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 29 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen “Kış Okulu” sertifikaları dağıtıldı. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimar Sinan Seminer Salonu’nda, başta Mimarlar Odası yetkilileri olmak üzere tüm sponsor firmalara teşekkür belgeleri, uygulamaya katılan tüm öğrenci ve yürütücü öğretim görevlilerine ise sertifikaları bir törenle dağıtıldı.
İstanbullular sitelere taşındı eski semtler kiracı bulamıyorİstanbullular sitelere taşındı eski semtler kiracı bulamıyorİstanbullu vatandaşlar kiraların yüksek oluşundan şikâyet ederken, ev sahipleri kiracı bulamamaktan yakınıyor. Son bir yıldır İstanbul''da kiracı bulmanın zorlaştığını savunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün hızlandığına dikkat çekti.
Orman Bakanı’nın davetiyesiOrman Bakanı’nın davetiyesiÇevreye en duyarlı, kağıt israfına en fazla karşı olması gerekenlerin başında Orman Bakanı’nın gelmesi gerekir değil mi?
Cimbom''un yeni stadı pazarlıkla yaptırılacakCimbom''un yeni stadı pazarlıkla yaptırılacakTOKİ Başkanı Bayraktar, pahalı bulduğu için ertelediği Galatasaray''a stat projesini yeni bir yöntemle gerçekleştirecek. Bayraktar, "Yerli ve yabancılara duyuru yapıp stadın özelliklerini belirteceğiz. Teklif alıp, firmalarla pazarlığa oturacağız" dedi.
Bursa''ya dünya çapında spor kompleksiBursa''ya dünya çapında spor kompleksiBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursa''nın yıllardır özlemini çektiği 35 bin kişilik stada, 7 bin 500 kişilik salona ve uluslararası standartlarda yüzme havuzuna kavuşacağını söyledi. Başkan Şahin, yeni spor kompleksinde dünya çapında organizasyonlar yapılabileceğini söyledi.
36 milyon YTL’lik genel merkez36 milyon YTL’lik genel merkezBaşbakan Erdoğan, partisinin yeni genel merkezini gazetecilere gezdirdi. Saray gibi merkez binası...
Geçmişten Günümüze Mozaik KöprüsüGeçmişten Günümüze Mozaik KöprüsüGeçmişten Günümüze Mozaik Köprüsü: “4. Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu” 6-9 Haziran 2007 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşti. 2004 yılından beri Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmalar Merkezi’nce Türkiye Mozaik Corpusu’nun yaratılması amacıyla düzenlenen toplantılar, bu yıl Gaziantep Ticaret Odası’nın yürütmekte olduğu ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği “Gaziantep, Halfeti ve Rumkale’de Turizm Etkinliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan “Uluslararası Mozaik Sempozyumu” ile birleştirilerek çerçeve genişletildi. Amerika, İngiltere, Danimarka, Avusturya, Fransa, İtalya, Portekiz, İsviçre, Almanya, Azerbaycan, İsrail, Lübnan ve Türkiye’den gelen arkeologlar, sanat tarihçileri, koruma – onarım uzmanları ve mozaik sanatçılarından oluşan yaklaşık 100 kişilik katılımcı grubunun davetli olduğu sempozyumda 50 konuşmacı toplam 39 bildiri sundu.
Büyükşehir’den dev bir su üretim tesisi daha…Büyükşehir’den dev bir su üretim tesisi daha…Kemerburgaz''da Hamidiye A.Ş tarafından yaptırılan pet ve cam şişe su üretim tesisinin açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbulluya güvenli içme suyu ulaştırmak bizim sorumluluğumuz” dedi.
Kağnıcı dedenin torunu, İtalyan ortakla dünyanın ofisini kuruyorKağnıcı dedenin torunu, İtalyan ortakla dünyanın ofisini kuruyorBozüyüklü Adem Yılmaz’ın, bir marangozhaneyi ’sadece ofis mobilyaları üreten bir firmaya dönüştürme’ çabası, İtalyanlarla ortak olduktan sonra global başarı öyküsüne dönüştü. Delta Mobilya, Türkiye’de ve dünyada büyük bölümü banka şubeleri olmak üzere 25 bin ofis tefriş etti.
Pentagon gibi genel merkezPentagon gibi genel merkezAK Parti''nin arsa bedeliyle birlikte 35 milyon YTL''ye mal ettiği yeni genel merkezi yarın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından törenle açılıyor.
MSGSÜ Şile’ye Taşınmıyor!MSGSÜ Şile’ye Taşınmıyor!31 Mayıs 2007 Perşembe günü Hürriyet Gazetesi’nde Yalçın Bayer’in köşesinde yayınlanan “MSGSÜ, Şile''ye taşınıyor” haberi ve Şile Belediyesi’nin resmi internet sitesinde haberin aynı ifadelerle yer alması, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fındıklı’daki mevcut kampüsünün tamamının Şile’ye taşınacağı söylentilerine yol açtı. Yayınlanan haberlere ve söylentilere cevap olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü bir basın duyurusu yayınladı. Yayınlanan basın duyurusunda, üniversitenin çeşitli alanlarda gelişmesine imkân sağlanması amacıyla Şile Belediyesi’nden yer istendiği, bu isteğin de “Mimar Sinan Üniversitesi Şile’ye Taşınıyor” şeklinde Şile Belediyesi’nin web sitesinde yer aldığı ve bunun yanlış anlaşılmalara yol açtığı belirtiliyor.
Mimar ve Eleştirmen Peter Blake 86 Yaşında ÖldüMimar ve Eleştirmen Peter Blake 86 Yaşında ÖldüTasarımın zeki ve bilgili sesi sustu. Peter Blake geçtiğimiz aylarda Brandford, Connecticut’daki evinde, 86 yaşında öldü. Elliye yakın modern binayı tasarladığı ya da inşa ettiği halde, daha çok modern mimarinin ABD’deki gelişimi ve olgunlaşma süreci hakkındaki çalışmalarıyla tanınırdı.
İskandinavya’yı Araştırmakİskandinavya’yı AraştırmakSusan Weber Soros’la uzun süredir gözlerden kaçan Avrupa tasarımını kamuya tanıtmak üzerine konuştuk. Susan Weber Soros geçenlerde İsveç Konsolosu General Ulf Hjertonsson’un Bruno Mathsson: Mimar ve Tasarımcı başlıklı serginin açılışında verdiği yemekte kadehini serginin başarısı için kaldırdı ve İskandinav tasarımının Bard Graduate Center’ın geleceği için ne kadar önemli bir rol oynadığının altını çizdi.
Koç 7’nci Divan’ı Gaziantep’te açacakDivan, Temmuz’da temelini atacağı 7’nci otelini 2008’de Gaziantep’te açacak. 15 milyon dolara malolacak otelin yatırımcısı Özkeleş Otomotiv olacak.
Halkbank Club Manço’yu satıyorHalkbank, merhum Barış Manço’nun 2.5 milyon YTL kredi borcuna karşılık devraldığı Bodrum Akyarlar’daki otelini 4 milyon 750 bin YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkardı.
Mera Kanunu yayla evi fiyatını uçuracakYayla evi kullanıcılarına emlak bedellerinin yüzde 50''sini ödeyerek mülkün sahibi olma fırsatı tanıyan kanun yaylaya ilgiyi artırdı.
Dünyanın ateşi yükseliyorKüresel ısınmaya karşı tüm dünyayı uyarmak için 9 ayrı kentte 7 Temmuz''da yapılacak "Live Earth" konser dizisinin bir ayağı da İstanbul Yedikule Zindanları''nda gerçekleştirilecek.
Vakıf Eserler kurtarılıyor30 Mayıs 2007 Çarşamba günü Vakıflar Genel Müdürlüğünden bir açılış daveti aldım. Eyüpsultan’ın girişinde bulunan, Defterdar Nazlı Mahmud Efendinin yaptırdığı Defterdar Camii’nin restorasyon sonu açılışı idi.
İstanbullu kent merkezinden uzaklaştı, kiralar yüzde 30 düştüİstanbulluların merkezi yerlerden Büyükçekmece, Silivri ve Kurtköy''de yeni yapılan sitelere göç ettiğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Ateş, ''Bu nedenle eski yerleşim yerlerinde kiralar yüzde 10-30 arasında düştü'' dedi.
Attilâ İlhan''a parkUlus Vadisi''ne bakan Attilâ İlhan Parkı, bugün Beşiktaş Belediye Başkanı tarafından törenle açılacak. Ekim 2005''te kaybettiğimiz usta edebiyatçı ve düşünür Attilâ İlhan ''ın ismi, Beşiktaş''ta yeni açılacak bir parka verilecek. Ulus Vadisi''ne bakan Attilâ İlhan Parkı, bugün saat 18.30''da Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal tarafından törenle açılacak. Açılışa Çolpan İlhan ve Kerem Alışık ''ın yanı sıra, Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, ilçe yönetimi, Levazım Mahallesi sakinleri, öğrenciler ve Attilâ İlhan''ın dostları katılacak.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Konya Ovası KuruduKuraklık çiftçiyi vurdu: Konya''da buğdaydaki rekolte kaybı yüzde 80! Ekili durumdaki 2 milyon ton hububatın tarlalarda yandığı belirtildi.
Silivri''ye katı atık aktarma merkeziBüyükşehir Belediyesi''nin bağlı şirketlerinden İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş''nin 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip "Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu'''' hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, İstanbul''da günlük 14 bin ton katı atık topladıklarını ve düzenli depolama alanlarından son 3 yılda topladıkları çöplerden 15 milyon 369 bin 208 kilovat saat elektrik ürettiklerini söyledi. Toplam 2.5 milyon YTL''ye mal olan ve günde 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu; Silivri ve Çatalca ile 13 belde ve köye hizmet verecek.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Serdar Canıpek
İmparatorluğa sanal dönüşDünyanın dört bir yanından uzmanlar antik Roma kentinin 320 yılındaki halini sanal ortamda canlı tutabilmek için 10 yıl çalıştı. Bu, aynı zamanda bugüne kadar yapılmış en geniş tarihi kent simülasyonu.
Yayla evleri tavan yaptı Hazinenin açtığı tapu iptal davalarıyla sıkıntıda olan yayla evi sahipleri, Mera Kanunu’ndaki değişiklikle rahatladı. Kanundaki değişiklik yaylalarda mülke talebi artırdı. Yasa, yayla evi kullanıcılarına emlak ve rayiç bedellerinin yüzde 50’sini ödeyerek mülkün sahibi olmasına imkân tanıyor. Akçatekir Belediye Başkanı Derviş Oruç, iptal davalarından 17 bin 800 tapuyla en çok Akçatekir Yaylası’nın etkilendiğini, Bursa, Bolu, Rize gibi illerdeki yaylalarda da bekleyişin sürdüğünü söyledi. İptal davalarıyla tapu dairelerinde işlem yapılamaması nedeniyle mülklerin fiyatlarının düştüğünü belirten Oruç, “Sıcaklardan kaçanların yaz aylarında sığınma yeri olan yaylalar, Cumhurbaşkanının onayını bekleyen yasayla yeniden gözde olmaya başladı. Şimdiden yaylalarda hareketlilik başladı” dedi.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Silivri''ye yeni çöp işleme tesisiİstanbul''un Silivri ve Çatalca ilçeleri ve 13 beldedeki vahşi depolamaya son verecek olan "Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu" dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden tarafından açıldı. Silivri, Çatalca, Selimpaşa, Celaliye-Kamiloba, Çanta, Gümüşyaka, Değirmenköy, B.Çavuşlu, Kavaklı, Ortaköy, Kumburgaz, Muratbey, Çiftlikköy, Karacaköy, Binkılıç Belediyeleri ile civar köylere hizmet verecek istasyon günde 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip bulunuyor. Tesis 2.5 milyon YTL''ye mal oldu. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan , Silivri''ye yapılacak biyolojik arıtma tesisinin ihalesinin tamamlandığının, yakında temelinin atılacağını belirterek "Marmara Denizi''ni yıllardan beri kirleten atıklara son verilecek" dedi.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Antep’e sıra dışı otelKoç Holding Turizm Grubu şirketlerinden Divan, şehir otelciliği alanında başlattığı büyüme hamlesini Ankara’dan sonra Gaziantep’le sürdürmeye devam ediyor.
Kempinski Residences Astoria, ağustosta Esentepe''de kapılarını açacakEsentepe''de bulunan ve içinde ofisler, fitness, Wellness Center & SPA, alışveriş merkezi, restoranlar barındıran çok amaçlı rezidans olarak tasarlanan Astoria, lüks otel zinciri olan Kempinski tarafından işletilecek.
İstanbullu dışarı kaçıyorİstanbullu, kent merkezini değil, İstanbul dışında yapılan yeni siteleri tercih ediyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul’un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son bir yılda çok hızlandığın söyledi.
Sabri Ateş “Son bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. Eski bölgelerden yeni sitelere göç hızlandı. Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş, Fatih, Bakırköy, Bayrampaşa bitti. Şimdi moda Büyükçekmece, Silivri, Kurtköy gibi uzak semtler” dedi. Merkez semtlerde kiralar düştü, yeni sitelerin kiraları artıyor. Sabri Ateş, “Son bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul’un her tarafı boş. Şehir merkezlerini gezdiğimizde her binada bir iki tane kiralık daire olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Ateş, şu anda eski merkezi yerleşim bölgelerinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında kirası düşen yerler bulunduğunu belirtti.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
İstanbullu kent merkezinden uzaklaşıyorİstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul''un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son bir yılda çok hızlandığına dikkat çekerek, "Son bir yıldır İstanbul''da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul''un her tarafı boş" dedi.
İzmir''in 300 günlük suyu kaldıYaz ayları zor geçecek. Büyük kentlerde su krizi kapıya dayandı. İstanbul ve Ankara''da su kesintileri başladı. Bugüne kadar hiç su sorunu yaşamayan İzmir''de kritik bir sürece girildi.
Su kaynakları gün geçtikçe kirleniyorDünya Çevre Günü kapsamında, insanların çevrenin önemini anlaması, suyun kıymetini bilmesi, temiz bir su, iyi yönetilmiş su kaynaklarının oluşturulması amacıyla Okuma Yazma ve Çevrecilik Derneği (OYÇED) ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle Hasankeyf''te Çevrecilik Sempozyumu düzenlendi.
Laila''ya komşu; ''iktidar plaza''Adalet ve Kalkınma Partisi''nin (AKP) yeni genel merkez binası dün düzenlenen törenle açıldı. Böylece, iktidar partisi kiracılıktan kurtuldu, kendi mülküne kavuştu.
AKP yeni genel merkezini bugün açıyorAK Parti''nin “akıllı bina” şeklinde tasarlanan ve 35 milyon YTL''ye mal olan yeni genel merkezi bugün Ankara’da açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni genel merkezin, "mevcut koşullar göz önünde tutularak" sade bir törenle açılacağını duyurdu.
AOÇ, hamam için ihaleye çıkacakAtatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürlüğü, bayilik ve hamam kiraya vermek üzere ihale açtı. İhalelere ilişkin duyurular Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlandı. Mülkiyeti AOÇ Genel Müdürlüğü''ne ait kadastronun 34 parselinde bulunan 2 bin 206 metrekare açık alanı ve 244 metrekare kapalı alanlı kültür varlığı olarak tescilli tarihi hamam kiraya verilecek. İhale, 26 Haziran 2007''de yapılacak.
Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Gaziantep''e 5 yıldızlı DivanDivan, otel zincirine yedinci halka olarak Gaziantep''i ekleyecek. 2008 yılı sonunda açılması planlanan otel hakkında bilgi veren şirketin Genel Müdürü Joep Bakx, temmuzda temeli atılacak olan otelin 5 yıldız standardında olacağını, bünyesinde toplam 125 oda, 5 adet çok amaçlı toplantı salonu ve 2 adet restoran bulunacağını söyledi.
’Acaristanbul yıkımı durmasın’ itirazıİstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin, Acaristanbul’un yıkımını durduran kararına İstanbul Mimarlar Odası ve TÜKODER Beykoz Şube Başkanı Mimar Aysel Can Ekşi’den itiraz geldi.
Fethiye’ye atık toplama gemisiFethiye Körfezi’nde her yıl yapılan deniz temizliği çalışmalarında tonlarca katı atık çıkarıldığını belirleyen yerel yönetim, katı atık toplama gemisini devreye soktu.
Bodrum''da yüz yıllık zeytin ağaçları kül olduMuğla''nın Bodrum ilçesindeki zeytinlik alanda çıkan yangında 300''e yakın asırlık zeytin ağacı kül oldu. Ortakent beldesi Yaka mevkisinde dün akşam saatlerinde çıkan yangının elektrik tellerinin birbirine sürtmesinden dolayı çıkan kıvılcımların kuru otları tutuşturmasından kaynaklandığı öğrenildi. Dört saat sürdükten sonra kontrol altına alınan yangının yaklaşık 4 hektarlık alanda etkili olduğu bildirildi. Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon yanan asırlık zeytin ağaçlarının Bodrum''un en eski zeytin ağaçları olduğunu ve bu ağaçların Bodrum''un simgelerinden olduğunu belirtti. Öte yandan Bodrum''un Yokuşbaşı semtinde yine elektrik tellerinden çıkan ve kuru otların tutuşması sonucu büyüyen yangında yarım hektarlık ormanlık alan yandı.
Tarih: 12 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Arbak
Eski lojmanlar satılacakEski TBMM lojmanlarının yerine, 31 katlı 12 kulenin de bulunduğu proje kapsamında yapılan bin 832 konut, tanıtıma çıktı. Metrekare fiyatı 2 bin 500 dolar civarında öngörülen konutların resmi satışına 15 Haziran’da başlanacak. ParkOran adıyla satışa sunulan projenin inşaatı da bugünlerde başlayacak ve 2010 yılında tamamlanacak. Satış amaçlı tanıtıma çıkarılan ParkOran, 31 katlı 12 adet yüksek blok ile 7 katlı 5 bloktan oluşuyor. Konutlar için proje aşamasında bin 200 talep geldiği belirtilirken, taleplerin büyük bölümünün Ankara dışından, İstanbul ve diğer illerden geldiğine dikkat çekiliyor. Satış fiyatlarının Toplu Konut İdaresi’nin onayına sunulduğu ve yakında ilan edileceği kaydedildi.
Tarih: 12 Haziran 2007 Kaynak: Vatan
En büyük işi TAV kazandıTAV, Ortadoğu’nun en büyük havaalanlarından biri olacak 12 milyon yolcu kapasiteli Uluslararası Doha Havalimanı inşaatındaki payını artırdı.
Kaynaklarımızı çarçur etmişlerTarihi kültür mirası olan vakıf eserleri konusunda Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt’tan ilginç bir çıkış geldi. Beyazıt, eserlerin bakımlarının ve restorasyonlarının yapılmadığını anlattı.
Tralleis antik kenti yardım bekliyorTralleis Antik Kenti Tanıtım ve Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Sak, sivil toplum örgütleri ve iş adamlarına Tralleis Antik Kenti kazılarına destek vermesi çağrısında bulundu. Sak, Tralleis Antik Kenti''ni gezilebilir hale getirmeyi amaçladıklarını, antik kentin gezilebilir hale gelmesinin Aydın''ın kültür ve ticari hayatında yaratacağı ivmenin çok büyük olacağını söyledi. Devletin verdiği ödenekle, kazıların devam ettiğine, ancak bunun yeterli olmadığına işaret eden Sak, sivil toplum örgütleri ve işadamlarından destek beklediklerini söyledi.
Tarih: 12 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Alışveriş merkezi açma yarışıTürkiye’de gayrimenkul sektöründe en fazla rekabet, kárlı olduğu gerekçesiyle alışveriş merkezleri alanında yaşanıyor.
ÇMO Çevre Sempozyumu Bildirgesi: Doğa - sosyal gelişme uyumu sağlanmalıTMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO)''nun düzenlediği ''Çevre Sempozyumu'' sonuç bildirgesi açıklandı.
"Çernobil''den 49 kat kirli!"Elektrik Üretim Anonim Şirketi''nin (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, "Türkiye''nin elektriğinin yüzde 10''unu karşılayan Afşin Elbistan A Termik Santralı, baca gazı arıtması olmadığı için dört yıl içinde kapanabilir" dedi.
Dünya''yı karış karış satın alıp kurtaracakNorth Face ve Esprit giyim firmalarının sahibi ABD''li milyoner, gezegeni satın alarak kurtaracak. 64 yaşındaki Douglas Tompkins, önce güney Şili''de büyük bir alanı aldı, şimdi de Arjantin''in vahşi yaşam alanı Esteros del Ibera''nın 500 bin hektarlık alanını kurtarmayı düşünüyor.
Klima satışlarında ’küresel ısınma canlılığı’ yaşanıyorKüresel ısınmanın olumlu etkilediği sektörlerden biri olan klimada, sıcaklar mayıs ayından itibaren başlayınca, öngörülenin yaklaşık 2 katı artışla sektörün bu yıl yüzde 10 büyümesi bekleniyor.
Belediye ihaleyi iptal etmeyerek suç işliyorDubai Şeyhi El Maktum ''a satılan İETT arazisi ile ilgili Maktum''un ödeme yapmamasına karşın ihaleyi iptal etmeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) suç işlediği öne sürüldü. İBB Meclisi CHP Kadıköy İlçe üyesi Hüseyin Sağ , meclis toplantısında, 2886 sayılı İhale Yasası''nın 57. maddesine göre, onaylanan ihale kararının alıcıya ulaşmasının ardından 15 günlük süre içerisinde ihale bedeli yatırılmazsa herhangi bir yasal işlem gerçekleştirmeden ihalenin iptal edilmesi gerektiğine işaret etti. Sağ, "İBB ve Kadir Topbaş, suç işliyor. İhalenin tekrarlanması gerekir. Söz konusu ihale şartnamesinde sürenin 15 gün uzatılmasına dair bir hüküm yoktur" dedi. Sağ, Topbaş''ın hukuk dinlemediğini ve El Maktum için özel işlem uygulandığını söyledi.
Tarih: 12 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbullu tehdit altındaKentlilerin hayat kalitesini düşüren gürültü kirliliği, milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul''da da sorun olmaya devam ediyor.
BYDK, daha fazla gelir için TOKİ''den ''açık artırma'' istediBaşbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (BYDK), Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ), teknik eleman taahhütlerini zamanında vermeyen çok sayıda firmaya kesilen 2.3 milyon YTL''lik cezanın tahsilini isterken, inşaatlarla ilgili bazı önerilerde de bulundu.
Anlamsız işaretlerİstanbul yollarında kavşaklara çizilmiş çapraz sarı çizgiler görüyorum bu aralar, bazı yerlerde de en sağ şeritte kırık sarı çizgiler bulunuyor.
ParkOran''da metrekare fiyatı 2500 doları bulduTBMM lojmanlarının yıkıldığı alanda, 31 katlı 12 kulenin de bulunduğu proje kapsamında yapılan bin 832 konut, satış amacıyla tanıtıma çıkarıldı.
Lösemili çocuklar hálá bekliyor!Lösemili Çocuklar Vakfı’nın, Ankara’da kurmak istediği "sağlık kenti"ne arazi tahsisinin dört yıldır yapılmadığını yazmıştım.
Sinpaş, arz geliriyle yeni yatırım yapacakSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın (GYO) yüzde 49''unun halka arzında talep toplama 14 - 15 Haziran günlerinde yapılacak.
Ankara''nın ilk ''kule konutları'' ön satıştaTBMM lojmanlarının yıkıldığı alanda, 31 katlı 12 kulenin de bulunduğu proje kapsamında yapılan bin 832 konut, satış amacıyla tanıtıma çıkarıldı.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.