Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 201. haberden 220. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Küresel dalga, Kazak inşaat sektörünü vurdu (15 Ekim 2007)Türk inşaat şirketlerinin gözdesi Kazakistan, küresel likidite sıkışıklığının vurduğu ülkeler arasına girdi. En çok ülkedeki inşaat sektörü etkilendi.
4''üncü tüp de suya indirildi Marmaray 540 metre oldu (15 Ekim 2007)Marmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı''nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki tüp tünellerin dördüncüsü dün 48.5 metre derinliğe batırıldı.
Aklın yolu AKM''yi yıkılmaktan kurtaracak (13 Ekim 2007)Geçen hafta Londra''nın AKM''si diyebileceğimiz Royal Festival Hall''de (RFH) 2 yıllık restorasyonun ardından ilk kez konser izledim. İngiliz gazetelerinde restorasyonla ilgili haberleri okudukça, ortaya nasıl bir şey çıkmış diye pek merak ediyordum. Öyle ya inşaat tam 2 yıl sürmüş, 100 milyon pound harcanmıştı...
''Granit'' modası (13 Ekim 2007)Eskiden sokaklarda paket taşları vardı. İşte onlar granitti. Eskiden kaldırımların kenarında uzun uzun kaldırım taşları vardı. İşte onlar da granitti.
Gürcü Kilisesi restore edilecek (15 Ekim 2007)Türkiye ile Gürcistan arasında tarihi eserlerin restorasyonu konusunda prensip anlaşması imzalandı. Gürcistan hükümeti anlaşma kapsamında Erzurum''un Çamlıyamaç Köyü''nde bulunan, Bagratlı Hanedanı zamanında, 966 yılında yapılan Öşvank Kilisesi''nin onarılmasını istedi. Kilisenin mimarı Öşklü Grigor Usta olarak biliniyor. Kilise, iki renkli taş bezemeleri ve kabartma figürleri ile ünlü.Türkiye ise buna karşılık Gürcistan''dan bir Osmanlı-Türk eserinin restore edilmesi talebinde bulundu. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Gürcistan''da tespit ettiği üç Osmanlı eserini Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a sundu. Günay, cami, medrese ve hamamdan oluşan Osmanlı dönemine ait eserlerden birini seçecek.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Sulukuleli derdini Avrupa''da anlatacak (12 Ekim 2007)Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılacak yerler listesinde olan Sulukule sakinleri, Avrupa Parlamentosu''nda 8 Kasım''da düzenlenecek olan konferansta sorunlarını dile getirecek.
Karadeniz çöplerden kurtulacak (15 Ekim 2007)Zonguldak sahilinde günde 120 ton atık dökülen ve denizde kirliliğe yol açan "vahşi depolama" alanının kaldırılmasını sağlayacak bertaraf tesisinin, bu yıl faaliyete geçmesi hedefleniyor.
AKP''nin imaNlı (pardon imaRlı) bayram şekerleri! (12 Ekim 2007)Derhal camiden vazgeçilip lüks konut ya da hastane yapılır! Yeter ki plan tadilatlarıyla dudak uçuklatıcı rantlar sağlanabilsin.
Vakit tamam hazır mıyız! (15 Ekim 2007)İzmir, EXPO 2015 yolunda en kritik ziyarete ev sahipliği yapacak. 101 kişilik yabancı heyet, bu akşam kente ayak basacak. Hedefe kilitlenen İzmirliler, şimdi inancını, coşkusunu ortaya koymalı.
Uç işleri de beğeniyorum ama... masaya beş ayak koyarsan kullanılamaz (15 Ekim 2007)Mimar ve tasarımcı Faruk Malhan, 1971 yılından beri kağıdı kalemi elinden düşürmüyor. Evlere dair pek çok objeye tasarımlarıyla hayat veriyor.
Çimento üretimi, Marmara liderliğinde rekora koşuyor (13 Ekim 2007)Çimento üretimi, haziran sonu itibariyle toplam 23 milyon 657 bin 28 bin tona ulaştı. Üretimde lider olan Marmara Bölgesi''ndeki fabrikalarda 7 milyon 353 bin 98 bin ton çimento üretimi gerçekleşti.
Saat kulesi yıllara meydan okuyor (13 Ekim 2007)Çanakkale’de 19. yüzyıla ait sivil yapıların en güzel örneklerinden biri olan asırlık saat kulesi, yıllara meydan okuyor. Çanakkale’de 19. yüzyıla ait sivil yapıların en güzel örneklerinden biri olan asırlık saat kulesi, yıllara meydan okuyor. Türkiye’deki 52 tarihi saat kulesinden biri olan ve ilk günkü gibi çalışan Çanakkale saat kulesi, İtalyan Konsolosluğu yapan Vitalis adlı tüccar tarafından 1897 yılında inşa ettirilmiş. Ayvalık taşı kullanılarak yapılan saat kulesinin, dört cephesinde birer saat yer alıyor. Saat kulesinde, çanın asıldığı çokgen gövdeli kubbeli köşk, kulenin en üstünde yer alıyor. İki ve üçüncü katlarda birer hafif sivri kemerli aydınlık pencereleri ile ikinci katta bir balkonu bulunan saat kulesinin en altında güney cephesinde bir kapı, kuzeyinde 1889 yılında Musevi Halyo tarafından yaptırılan bir çeşme yer alıyor. 107 yıldır ayakta duran saat kulesi, Türkiye’nin en eski saat kulesi olma özelliğini taşıyor.
Tarih: 13 Ekim 2007 Kaynak: Evrensel
Ponza destek bekliyor (15 Ekim 2007)Türkiye''nin dünya genelindeki rezervlerin yüzde 45''ine sahip olduğu, inşaat başta olmak üzere tekstil, kimya gibi yaklaşık 22 sanayi kolunda kullanılan ponza madeni destek bekliyor. Bims Sanayiciler Derneği Başkanı Musa Ertaş , Türkiye''nin dünya genelinde bulunan ponza madeninin büyük bölümüne sahip olmasına rağmen sanayide etkin kullanım ve ihracat için bugüne kadar gerekli desteğin verilmediğini söyledi. İnşaat başta olmak üzere tarım, kimya, tekstil ve diğer endüstriyel ve teknolojik alanlarda etkin bir şekilde kullanım alanı bulunan ponzada, Türkiye''nin kendini yeterince tanıtamadığını kaydeden Ertaş, "Devletin ilgili organlarının bu madene gereken önemi vermesi, büyük oranda artan ihracat gelirlerimize ciddi bir ivme kazandıracak. Şu anda yaklaşık 10 bine yakın kişinin istihdam edildiği sektörde teşviklerle bu sayı 20 bine çıkarılabilir" dedi.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İşte yeni Muhsin Ertuğrul Sahnesi (15 Ekim 2007)Türk tiyatrosunun son 50 yılına damgasını vuran, birçok ünlü sanatçının acı-tatlı anılarının mekanı olan, 600 izleyici kapasiteli Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yerine yapılacak yeni tiyatro, 696 izleyiciye seslenecek.
TCDD’den kendi ’sit’ine dava (15 Ekim 2007)TCDD, Haydarpaşa Garı, limanı ve çevresiyle ilgili Anıtlar Kurulu’nun koruma kararının iptali için dava açtı.
Cumhurbaşkanı ve 3 bin konuğunu Allah korudu (15 Ekim 2007)Türkiye’nin konuştuğu düğünün, kaçak ve yapı güvenliği tartışılan bir çadırda yapıldığı ileri sürüldü.
Akropolis taşınma telaşında! (15 Ekim 2007)Yunanistan''da dünyaca ünlü Akropolis''in yüzlerce yıllık paha biçilmez heykelleri, 2 bin 400 yıllarını geçirdikleri tepeden, kalenin ayağına yapılan yeni Akropolis Müzesi''ne taşınıyor. Çoğunluğu mermer heykellerden oluşan ve geçmişi M.Ö. 5''inci ve 6''ncı yüzyıllara dayanan antik eserler 400 milyon avroya (680 milyon YTL) sigortalandı. Deneme amacıyla 2.3 tonluk bir blok, üç vinçle 90 dakikada taşındı. 4 binden fazla eser 400 metre aşağıdaki müzeye taşınacak.
Mimarlar kampüsü masaya yatırdı (15 Ekim 2007)Denizli’de Pamukkale Üniversitesi’nin Kınıklı Beldesi’ndeki kampüsünün yeniden düzenlenmesi için mimarlar biraraya geldi.
Kaz kafalılık sınavı! (15 Ekim 2007)Volkanik Kazdağı binlerce yıl sonra bir kez daha patlamaya hazırlanıyor. Bu patlama Türkiye''de pek çok şeyi değiştirebilir.
Heykeller kaldırıldı (15 Ekim 2007)Manisa Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde, farklı bir görünüm yaratmak amacıyla, kentin çeşitli meydanları ve refüjlerine hayvan heykelcikleri yerleştirdi. İstanbul-İzmir karayolunun Kenan Evren Sanayi Sitesi yakınındaki orta refüjüne de 10 koyun, bir kepenekli çoban, bir eşek ve bir de çoban köpeği konuldu. Ancak, başta çoban köpeği olmak üzere diğer hayvan heykelciklerinin, özellikle havanın kararmaya başladığı saatlerde, canlıymış gibi göründüğünü ve yola atlayacakmış izlenimini verdiğini iddia eden bazı sürücüler, tepki gösterdi. Belediye Başkan yardımcısı Kemal Sevinç de heykellerin şehre güzellik katması için konulduğunu belirterek "Köpek heykelinin yola yakın olması gerçekten sürücüleri yola fırlayacakmış gibi korkuttu. Biz de heykelleri öğretmenevi önünden geçen yolun kenarındaki yamaca koyduk. Burada hem daha güzel durdular hem de sürücülerin dikkatini dağıtmayacaklar" dedi.
Tarih: 15 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: M. Hakkı Özbayır
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 201. haberden 220. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.