Haberler

Haberler

Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
“Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı M. Osman Korfmann Kütüphanesi” kuruldu (28 Şubat 2007)Troia Antik kenti mirasını gelecek nesillere kazandırmak amacıyla kurulan Çanakkale Tübingen Troia Vakfı, 18 yıl boyunca bölgede kazı heyeti başkanlığı yapan ve iki yıl önce vefat eden Prof.Dr. M. Osman Korfmann’ın bağışladığı Troia ve Troas üzerine yazılmış binlerce kitaptan oluşan kütüphaneyi 24 Şubat’ta araştırmacıların hizmetine sundu.
TOKİ''ye Hazine garantisi haksız rekabet yaratır (28 Şubat 2007)Mortgage''ta TOKİ''ye tahvil çıkartarak finansman sağlamasının yolu açılıyor ancak inşaatçılar tahvillere Hazine garantisi uygulanmasına tepkili. Sektör temsilcileri, uygulamanın haksız rekabet yaratacağını belirtiyor.
Haritalandırma ve şehir modellemesinde ‘lazer’ devri… (28 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘nin TÜBİTAK, İTÜ ve ISPRS’in beraber düzenlediği “Hava Lidar Uygulamalarında Veri Elde Etme ve İşleme” seminerinde, fotogrametri ve uzaktan algılama sistemleriyle ilgili yeni teknolojiler ele alındı. Seminerde katılımcılara lazer teknolojisinin haritalandırma ve şehir modellemesinde kullanılışı aktarıldı.
Karayolları arsası için devler bugün kapışacak (28 Şubat 2007)Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arsasının kapalı zarf ile teklif alınması için bugün son gün. İhaleye Sami Ofer’in Global’in patronu Mehmet Kutman ile birlikte teklif vereceği belirtiliyor.
Küresel ısınma Amazonları da vuracak (28 Şubat 2007)Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan, Çevre Bakanlığı’nın yayımladığı rapor, Brezilya’da 2100’e dek sıcaklığın ortalama 4 derece artabileceğini ortaya koydu.
''En azından evinin duvarını boya'' (28 Şubat 2007)Bundan üç yıl önce Avrupa Kültür Başkenti olan Lille, bu imkânı en iyi kullanan kentlerden biri olarak biliniyor. Düzenledikleri etkinlikler hakkında sadece televizyonlarda 2 bin haber yayımlanan Lille, ekonomisini de yüzde 20 büyüttü.
Dünyanın yeni harikaları seçiliyor (28 Şubat 2007)Dünyanın antik dönemde belirlenmiş 7 harikasına alternatif arayan Kanadalı bir tarihçinin başlattığı kampanya Temmuz’da sona eriyor. 21 harika adayı arasında Türkiye’den Ayasofya Müzesi de var.
Saat kulesi zamana yeniliyor (28 Şubat 2007)İzmir’in simgesi tarihi saat kulesi, bakımsızlıktan dökülmeye başladı. Saat kulesinin 13 yıldır restore edilmediğini belirten uzmanlar, her 5 yılda bir yapılması gereken bakım çalışmalarının da aksadığını söylüyor.
Karapınar dünyaya örnek olacak (28 Şubat 2007)Konya''nın Karapınar ilçesinde toprak erozyonunu önlemek amacıyla 47 yıl önce başlatılan ve başarıya ulaşan çalışmalar dünyaya örnek gösterilecek.
Meclis Dilovası’nı tartıştı (28 Şubat 2007)Meclis Genel Kurulu’nda, Dilovası’ndaki atıkların etkileri ve önlemlerin belirlenmesine ilişkin komisyon raporu görüşüldü.
Antik döneme ait zeytinyağı fabrikası bulundu (28 Şubat 2007)Muğla''nın Milas ilçesinde antik döneme ait olduğu tahmin edilen bir zeytinyağı fabrikası bulundu.
İstanbul''un hazinesi yok ediliyor (28 Şubat 2007)Yirmi küsur yıldır süren surların restorasyonu konusu belki de İstanbul tarihindeki en trajik olaylardan biri. Bugün surların güya ''restore'' edilen bölümlerinin artık hiçbir tarihi belge niteliği yok.
Sıcaklık 2 derece daha artarsa durum vahim (28 Şubat 2007)Dünyanın ortalama sıcaklığı 2 derece daha artarsa doğa telafisi mümkün olmayacak afetler doğuracak. Önde gelen bilim adamlarının BM''ye sundukları bir iklim raporuna göre, dünyanın ortalama sıcaklığının 2 santigrat derece daha artması, "kritik eşiğin aşılması'''' anlamına gelecek ve insanlık için "telafisi mümkün olmayan'''' sonuçlar doğuracak. BM''nin talebi üzerine hazırlanan ve dün kamuoyuna açıklanan 166 sayfalık rapora göre, yeryüzünde ortalama sıcaklık son 100 yıl içinde 0.74 derece arttı. Bu yüzyıl içinde 2 derece daha artması ise, kritik eşiğin aşılması anlamına gelecek. Birleşmiş Milletler''in isteği üzerine hazırlanan rapor için, 11 ülkeden 18 bilim adamı çalışma yaptı.
Tarih: 28 Şubat 2007 Kaynak: Sabah
İETT’den kültür hizmeti (28 Şubat 2007)İETT, Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki otobüs garajını “Kültür Merkezi ve Ulaşım Müzesi” yapıyor.
12 Eylül talanı yargıda (28 Şubat 2007)Hükümetlerin ülkeye, topluma, geleceğe bakışı nasıl anlaşılır? "Siyasal söylem" gibi "uygulama" da yanıltıcı olabiliyor. Çünkü, hükümetlerin beğenilen tutumları bile her an değişebiliyor. Demirel ''in ünlü "Dün dündür; bugün bugündür" sözü, bu gerçeğin özetidir.
Sakarya Nehri''nin kenarı piknik alanı oluyor (28 Şubat 2007)1,5 yıl önce düşünülen, ancak Selçik Köprüsü''nün yıkılması nedeniyle askıya alınan Sakarya Nehri Kıyısı Rekreasyon Projesi, belediyenin çalışmasıyla nihayet hayata geçiriliyor. Mesire alanları 2007 yaz sezonuna yetiştirilecek.
Dilovası raporu: Zehir saçılıyor (28 Şubat 2007)Dilovası''ndaki sanayi atıklarının, insan ve çevre üzerindeki etkileri Meclis''te ele alındı. TBMM Genel Kurulu''nda, kurulan komisyonun hazırladığı raporu açıklayan AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, "Sorunları tespit edip çözüm önerilerini ortaya koyduk. Sanayiden, karayolundan, limanlardan, çarpık kentleşmeden kaynaklanan kirlilik var. Dil Deresi, başlı başına zehir saçıyor. Dilovası''nın yüzde 40''ını bu dere kirletiyor" dedi.
Tarih: 28 Şubat 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Sorumluluk çağrısı (28 Şubat 2007)Mimarlar, son yıllarda yapı kültüründe yaşanan yozlaşmaya karşı kampanya başlattı. Mimarlar Odası Başkanı Bülend Tuna, yaşamsal kaynakların ve yaşamsal kurumların hızla yok edildiğine dikkat çekerek mimarlık politikası oluşturmanın önemli hale geldiğini söyledi.
Göztepe Parkı''na cami mahkemeden döndü (28 Şubat 2007)Göztepe Parkı''na cami yapma kararını iptal eden İstanbul 5. İdare Mahkemesi, parka yürüme mesafesinde üç cami olduğuna dikkat çekti ve olası bir deprem sonrası için buranın açık alan olarak korunması gerektiğini belirtti.
Zeytinburnu mağduru ailelere TOKİ’den ev (28 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu’nda çöken bina ile tahliye edilen yanındaki iki binadaki 24 daire sahibine TOKİ’nin Halkalı’da yaptığı sosyal konutlardan verileceğini söyledi. Dairelerin 6 bin YTL’lik peşinatlarının belediye tarafından karşılanacağını belirten Topbaş, "Taksitleri, kira öder gibi (yaklaşık ayda 250 YTL) ödeyecekler. Eğitim yılı sonuna kadar da öğrencilerine ücretsiz servis hizmeti vereceğiz" dedi.
Tarih: 28 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.