Haberler

Suları boşa akıtmayın

Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Su sıkıntısına karşı alınacak önlemler ve su tasarrufu çalışmaları sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi.

TEMA Vakfının, geçen ay bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttığı “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının bugünlerde daha da bir önem kazandığını söyleyen Vakfın Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, “Petrolsüz, milyonlarca yıl yaşadık ama susuz birkaç gün dayanabilir miyiz?” diye konuştu. Ekremoğlu, su tasarrufuyla ilgili önerilerde bulundu.

Kampanyanın, Ankara’da da ilgi görmeye başladığını belirten Ekremoğlu, “Tanıtım, ardından da bilgilendirme çalışmalarımızla bu ilginin artacağını umuyoruz. 23 Mayıs Çarşamba günü açacağımız kermeste de bu kampanyanın tanıtım standı yer alacak. Onun dışında, özellikle çamaşır ve bulaşık makinesi satan bazı kurum ve kuruluşlar, suyu az kullanmayı hedefleyen kampanyamıza destek vermek istiyorlar” dedi.

Ekremoğlu, suyun boşa harcanmaması konusunda herkese görevler düştüğünü belirterek, kampanyada yer alan, “Evde suyumuzu kurtarmanın 10 basit yolu“nu bir kez daha hatırlattı:
* Sebzeleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayın.
* Bulaşıklarınızı elde değil, makinede yıkayın.
* Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın.
* Duş alma sürenizi kısaltın.
* Gereksiz yere sifon çekmeyin.
* Rezervuara pet şişe yerleştirin.
* Duş başlığınızı, yeni çıkan ekonomik başlıklarla değiştirin.
* Muslukları tamir ettirin.
* Su kaçaklarını engelleyin, eski su borularını yenileyin.
* Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Makineniz tam dolmadan çalıştırmayın.

Ekremoğlu, bunların yanı sıra “Balkonları ve merdivenleri yıkamayıp, silelim. Arabalarımızı da aynı şekilde temizleyelim. Bir ay sonra bu kadar suyu bulabilecek miyim diye düşünelim. Tasarruf ederek, susuz bir yaz geçirmeyeceğimizi umuyorum” önerisinde bulundu.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye’nin web sitesinde, su tüketimini azaltmak için şu öneriler sıralandı:
* Arabanızı yıkarken kova ve sünger kullanın. Hortumla araba yıkama işlemini en aza indirin. Unutmayın, hortumla yıkama yılda yaklaşık 550 litre su kullanımına eşittir.
* Bozuk musluklardan ve tuvaletlerden sızan su, evinizdeki toplam su miktarının yüzde 5’i kadardır. Su tüketiminizi azaltmaya, bozuk olan muslukları ve tuvaletinizi tamir etmekle başlayabilirsiniz.
* Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken ya da bulaşık yıkarken açık bıraktığınız musluk dakikada, yaklaşık 15, 20 litre suyu boşa harcamanıza yol açar.
* Evinizde en fazla su tükettiğiniz yerlerden biri tuvalettir. Tek bir kişi yılda ortalama 49 bin 140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere kıyasla yüzde 60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır.
* Evinizde su tasarrufu yapmanın bir başka yolu da musluklara ve duş başlıklarına takılan ve su akışını azaltan, ancak su basıncını artıran yeni sistemlerdir.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.