Haberler

16 Mayıs 2011, Pazartesi

ARKİV Seçkileri 2010 SonuçlandıARKİV Seçkileri 2010 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi''nin, Türkiye''deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği ARKİV Seçkileri''nin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye''de 2010 yılı içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri projesi, Türkiye''nin en kapsamlı mimarlık başvuru kaynağı olan ve Çanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda yayınlanan ARKİV üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci 20 Nisan 2011 tarihinde yapılan seçici kurul değerlendirmesiyle tamamlandı. Haberin Devamı
Yabancıya 2.5 hektarlık vizeYabancıya 2.5 hektarlık vizeYabancı bir kişinin Türkiye genelinde satın alabileceği arazi miktarı, bu rakamı aşmayacak.
Başkan Kadir Topbaş dünyanın en büyük Halk Üniversitesi''nin 228''nci şubesini açtıBaşkan Kadir Topbaş dünyanın en büyük Halk Üniversitesi''nin 228''nci şubesini açtıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Meslek Edindirme Kursları''nın (İSMEK) bugüne kadar eğittiği insan sayısının 1 milyon 177 bini bulduğunu söyledi.
Heykelin 8,parçası da kesildiHeykelin 8,parçası da kesildiKars''taki heykelin kaldırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.
Bir zamanlar TürkiyeBir zamanlar TürkiyeNational Geographic Türkiye, on yıldır dünyanın dört bir yanındaki keşif ve değişimleri okurun ayağına getiriyor. 10''ncu yaşını ‘Görmediğimiz Türkiye'' adlı fotoğraf sergisiyle kutlayan dergi, gün ışığına çıkmamış fotoğrafları gözler önüne seriyor.
ABD''de Türk Günü Festivali, muhteşem olduABD''de Türk Günü Festivali, muhteşem olduAmerika''da Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde bu yıl 6.''sı tertip olunan "Paterson-Clifton Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali"ne çok büyük bir alâka gösterildi.
Turizmde dünya 7''ncisiyizTurizmde dünya 7''ncisiyizDünya Turizm Örgütü verilerine göre dünya 7''ncisi olan Türkiye Ortadoğu''daki karışıklıklar nedeniyle çekim noktası olacak.
Tapu sevincinin adresi bu sefer Kartal''daki Hürriyet Mahallesi olduTapu sevincinin adresi bu sefer Kartal''daki Hürriyet Mahallesi olduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Sarıyer ve Eyüp''ten sonra bu sefer de Kartal ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi''nde oturanlara tapularını dağıttı.
Siyanürden örnek aldılarSiyanürden örnek aldılarGreenpeace ekibi, Çevre Mühendisleri Odası ile işbirliği içinde Kütahya''da çöken gümüş madeninin siyanürlü atık barajından örnekler aldı.
Sivas''ta insan hakları zirvesiSivas''ta insan hakları zirvesiHürriyet Treni''nin 5''inci durağı Sivas''ta farklı kesimler bir araya geldi. Eski ve şimdiki ulaştırma bakanları, insan hakları çalışmalarını anlatmaya gelen Valilik İnsan Hakları Kurulu''nun tüm üyeleri, CHP''liler, Demiryolları''na taleplerini iletmek isteyen Birleşik Taşımacılık Çalışanları Hürriyet Treni''nde buluştu.
Arkeoloji Müzesi imparatorları bir araya getirdiArkeoloji Müzesi imparatorları bir araya getirdi16 müzeden derlenen eserler bir sergide buluştu.
Akaretler artık ''Sanatevler''Akaretler artık ''Sanatevler''Sultan Abdülaziz''in emriyle 1870''li yıllarda Dolmabahçe Sarayı''nda görev yapan memurlar için inşa edilen Akaretler Sıraevler, bugün İstanbul''un en gözde sanat merkezi.
RDKM''nin açılışını Erdoğan yaptıRDKM''nin açılışını Erdoğan yaptıAkkök Grubu, Yalova''ya, 8 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdikleri Raif Dinçkök Kültür Merkezi''ni hediye etti.
Bu projeler doğaya aykırıBu projeler doğaya aykırıDoğa Derneği''nden Yücel Sönmez siyasilerin seçim vaatlerindeki İstanbul projelerinin doğaya maliyetini araştırdı.
''Çirkinliğe'' övgü''Çirkinliğe'' övgüYüksek bir yapının zeminle kurduğu ilişki açısından Odakule neredeyse bugünün yapılarına ders verir.
Sosyoloji ve Planlamanın Önde Gelen İsimleri Boğaziçi Üniversitesi''nde BuluştuSosyoloji ve Planlamanın Önde Gelen İsimleri Boğaziçi Üniversitesi''nde BuluştuNew Perspectives on Turkey Dergisi ve LSE ortaklığı ile Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından ilki 22 Ekim 2010 tarihinde düzenlenen "Urban Classes and Politics in the Neoliberal Era" başlıklı konferansın ikincisi 13 Mayıs 2011 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi''nde gerçekleşti.
Naylon poşet tamamen yasakNaylon poşet tamamen yasakÇanakkale''nin Bozcaada İlçesi''nde çevre kirliliği yarattığı gerekçesiyle naylon poşet kullanımına yasak getirildi.
Mona Lisa''nın mezarı bulundu Mona Lisa''nın mezarı bulundu Kullanılmayan bir rahibe manastırında iki haftadır yapılan araştırmalar sonuç verdi ve uzmanlar eski haritaların, belgelerin, zemin taramada kullanılan radar cihazının da yardımıyla Mona Lisa''nın mezarını buldular.
Mescid-i Aksa''nın kandilleri Hürrem Sultan''danmışMescid-i Aksa''nın kandilleri Hürrem Sultan''danmışDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, özel bir televizyon kanalında yayınlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı dizide Kanuni Sultan Süleyman''ın eşi Hürrem Sultan''ın farklı şekilde gösterildiğini söyledi.
"Manhattan planları"na meclisten onay çıktı"Manhattan planları"na meclisten onay çıktıBüyükşehir Belediye Meclisi, Liman''dan Turan''a kadar olan 471 hektarlık alanın, Konak''ta kalan 315 hektarlık bölümünde yüksek yapılaşmanın önünü açtı.
Çöken binanın çevresindeki binalar boşaltılıyorÇöken binanın çevresindeki binalar boşaltılıyorMalatya''da bir süre önce çöken 7 katlı binanın bitişiğindeki iki apartman tahliye ediliyor.
Çandarlı Ege Limanı''nın temeli bugün atılıyorÇandarlı Ege Limanı''nın temeli bugün atılıyorDünyanın en büyük 10 limanı arasında yer alacak olan liman demiryolu, havayolu, karayolu ve denizyolu birlikteliğini sağlayarak, bölge ve ülke ekonomisine can verecek.
1800 yıllık tarih çalındı1800 yıllık tarih çalındıİznik Müzesinin bahçesinde sergilenen M.S. 2. yüzyıla ait 500 kiloluk bir lahit çalındı.
Kuzey Kutbu masaya yatırılıyorKuzey Kutbu masaya yatırılıyorKuzey Kutbu çevresindeki sekiz ülkenin temsilcileri, bölgesel doğal kaynakların yönetimi ve iklim değişikliğinin etkilerini tartışmak üzere Grönland''da toplandı. Zirvede Kuzey Kutup Bölgesi''nde yaşayan yerli halkların temsilcileri de yer alıyor. Kuzey Kutbu''nun giderek ısınıyor olması, av mevsimini kısalttığı için avcıların geçim kaynakları da giderek daha fazla tehdit altında kalıyor. Ancak doğal kaynakların ticari işletime açılmasının, bölgede yaşayanlara yeni iş olanakları yaratması umuluyor.
Bu kongre 40 milyon Euro getirecek!Bu kongre 40 milyon Euro getirecek!Yüksek katılım nedeniyle İstanbul''da Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi''nin yakın çevresindeki tüm oteller ile Avrupa yakasındaki tüm 4-5 yıldızlı oteller ayrıldı.
İtalya''nın en sıcak kentiİtalya''nın en sıcak kentiEtna Yanardağı''nın eteklerindeki Katanya, Sicilya Adası''nın ikinci büyük kenti. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle Akdeniz''in en cazip turizm merkezlerinden. "İtalya''nın en sıcak kenti" olarak da biliniyor, yılın her ayında ziyaretçilerine ılıman bir iklim ve mavi bir Akdeniz manzarası sunuyor.
Kanal İstanbul ve iki şehir projeleri inşaat sektörü için heyecan vericiKanal İstanbul ve iki şehir projeleri inşaat sektörü için heyecan vericiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul''a yönelik açıklanan Kanal İstanbul ve İki Yeni Uydu Kent projelerine ilişkin, Türkiye Müteahhitler Birliği''nden destek geldi.
Başkan Kocaoğlu''ndan Bakan Günay''a çağrı Başkan Kocaoğlu''ndan Bakan Günay''a çağrı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan, İzmir tarihinin korunması ve kültürünün geliştirilmesi konusunda yürüttüğü projeleri ve bu projeler için ne kadar para harcadığını açıklamasını istedi.
Deprem, 10 bin kişiyi evsiz bıraktıDeprem, 10 bin kişiyi evsiz bıraktıİspanya''nın güneydoğusundaki Murcia kentinde çarşamba günü meydana gelen ve 10 kişinin ölümüne yol açan depremden sonra evlerde, hasar tespit çalışmaları yapıldı.
Ankara''da ticaretin kalbi İskitler''e taşınacakAnkara''da ticaretin kalbi İskitler''e taşınacakBüyükşehir Belediyesi, Merkezi İş Alanları Projesi''ni hayata geçiriyor.
Ulubey halkı HES’i pes ettirdiUlubey halkı HES’i pes ettirdiOrdu''nun Ulubey ilçesi Durak köyü ve çevresini yakından ilgilendiren Hidro Elektirk Santrali (HES) yapımı için yerlerini vermek istemeyen köylüler ile Melet Enerji AŞ. arasında tartışma ve sürtüşme büyüyerek devam ediyor.
‘Cennetimizi cehenneme çeviriyorlar’‘Cennetimizi cehenneme çeviriyorlar’Rize İdare Mahkemesi, ülke genelinde ve özellikle de Doğu Karadeniz Bölgesi''nde çalışmaları yürütülen HES projelerine karşı önemli bir ‘Yürütmeyi Durdurma'' kararına daha imza attı.
Haydarpaşa Garı''nın çatısı "deniz suyuna" karıştıHaydarpaşa Garı''nın çatısı "deniz suyuna" karıştıTarihî Haydarpaşa Garı''nda geçtiğimiz kasım ayında çıkan yangın sonrası tüm bina ve yakın çevresine yönelik Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon (RRR) çalışmaları İTÜ Teknokent Akademik firması TechnoBee denetiminde devam ediyor.
Beşik gibi sallanan hastane boşaltıldıBeşik gibi sallanan hastane boşaltıldıİstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi''nin depreme dayanıksız binaları korku salıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Bölümü binasının, geçtiğimiz günlerde durduk yere sallanması, binaların yıkılma riskini tekrar gündeme getirdi. ''Deprem oluyor'' korkusuyla binalar boşaltıldı ancak Kandilli Rasathanesi, bölgede hiçbir yer sarsıntısı olmadığını bildirdi. Deprem olmadan sallanan binayı kapatan üniversite yönetimi, ''binadaki yapı güvenliği sorununu'' gerekçe gösterdi.
Grafist 15 yaşındaGrafist 15 yaşındaMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen ''Grafist''teki sergiler devam ediyor.
Diyarbakır''a ''Eyfel'' geliyor!Diyarbakır''a ''Eyfel'' geliyor!Savaş pilotundan Diyarbakır''a lüks konut projesi...
Boğaziçi''ne 7 yılda 33 Bin erguvan ağacıBoğaziçi''ne 7 yılda 33 Bin erguvan ağacıİstanbul''da korular Erguvan rengine bürünüyor. 2011 Yılı Erguvan Şenliği''nde 250 ila 300 adet erguvan temsili olarak dikilecek.
Eğirdir Gölü için ilk adım atıldıEğirdir Gölü için ilk adım atıldıDoğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye ve Siemens Ev Aletleri''nin 2008 yılından bu yana Eğirdir Gölü havzasında sürdürdüğü "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi" ile göl üzerinde en büyük baskıyı oluşturan tarımsal kirlilik yüzde 50 oranında azaldı.
Kentsel dönüşüme vatandaşla ortak çözümKentsel dönüşüme vatandaşla ortak çözümEyüp Karadolap Mahallesi sakinleri, tapularını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın elinden aldı.
Sivas''ta Beton Travers için temel atılıyorSivas''ta Beton Travers için temel atılıyorYarın temelleri atılacak fabrikayla travers üretiminde yerlilik oranı yüzde 97''ye ulaşacak.
Beleşbahçe!Beleşbahçe!Dolmabahçe Sarayı''nın yanındaki çay bahçesinin sadece aylık çay geliri 250 bin lirayı bulurken Vakıflar''a ödediği kira 2 bin 515 lira!
Bağcılar 40 milyon liralık yatırımla çevreye kültüre ve spora doyacakBağcılar 40 milyon liralık yatırımla çevreye kültüre ve spora doyacakBaşkan Kadir Topbaş, Bağcılar''da Merkez Mahallesi Bölge Parkı, Spor Tesisleri ve Kültür Kompleksi''nin temelini attı ve inşaatı devam eden Yıldıztepe Gençlik Merkezi''ni inceledi.
Neredesin ey müze izleyicisi?Neredesin ey müze izleyicisi?İlk kez 2005''te Fransa''da Kültür Bakanlığı''nın öncülüğünde başlayan, Avrupa Konseyi ve UNESCO''nun önderliğinde tüm Avrupa''ya yayılan Müzeler Gecesi, bu akşam kutlanacak. Türkiye''de Kültür Bakanlığı''na bağlı pek çok müzeler ve kimi özel müze mesai saatinden sonra saat 23.00''e kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek, bunun yanı sıra çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Kırıkkale''ye ulaştılarKırıkkale''ye ulaştılar''''Anadolu''yu vermeyeceğiz'''' sloganıyla 2 Nisan''da Artvin''den yola çıkan ve kendilerine ''''Doğu Karadeniz Kervanı'''' adını veren çevreci grup, Kırıkkale''ye ulaştı.
İtalyanlardan Alaçatı''ya övgüİtalyanlardan Alaçatı''ya övgüİtalyan La Repubblica gazetesinin haftalık dergisinde İzmir''in popüler tatil beldesi Alaçatı tanıtıldı.
Ahi Çelebi Camii''nin su baskını çilesi bitiyorAhi Çelebi Camii''nin su baskını çilesi bitiyorÇevresindeki zeminle kot farkı bulunduğu için birçok kez sular altında kalan Ahi Çelebi Camii''nin yıllar süren çilesi bitiyor. Uzun yıllar harap halde kalan ve bakımsızlıktan çökme tehlikesi yaşayan cami, restore edildikten sonra da su baskınlarıyla baş edemiyor. Yapılacak drenaj çalışmasıyla aşırı yağışlar sonrası yaşanabilecek su baskınlarının önlenmesi amaçlanıyor.
Kanal İstanbul''dan devletin kasasına 50 milyar dolar girerKanal İstanbul''dan devletin kasasına 50 milyar dolar girerSüveyş ve Panama kanalları gibi Marmara ile Karadeniz''i birbirine bağlayacak Kanal İstanbul projesi için inşaat kralı Ali Ağaoğlu, "Yap-işlet-devret modeliyle 25 kuruş harcamadan, buradan devletin kasasına 50 milyar dolar para girer." dedi. Zaman''ın sorularını cevaplayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu''na göre, Silivri ve Çatalca''da kanalın geçeceği arazilerin yüzde 90''ı Hazine''ye ait. Ve burada ortaya çıkacak rantı da devlet yiyecek.
2B arazilerinin akıbeti belli oldu2B arazilerinin akıbeti belli olduÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2B orman arazileri ile ilgili kadastro çalışmasının yüzde 95 oranında bittiğini; eylül veya ekim ayında kanun taslağı ile meclise sunulacağını açıkladı.
İşte Yeni İstanbul !İşte Yeni İstanbul !İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlıkları devam eden 1/25 bin ölçekli plana çalışmalar kapsamında İstanbul''da kurulacak iki yeni şehrin yol haritası işlendi.
Turkeybuild İstanbul ziyaretçilerle doldu taştıTurkeybuild İstanbul ziyaretçilerle doldu taştı34. Uluslararası Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul''u 111 bin 320 kişi ziyaret etti. Yapı sektörünün zirvesi olan fuar bu yıl pek çok yeniliğe ve sektöre ticari fayda sağlayan etkinliklere sahne oldu.
İstanbul Viyana ile ekonomik ve kültürel işbirliğine gidiyorİstanbul Viyana ile ekonomik ve kültürel işbirliğine gidiyorBaşkan Kadir Topbaş ve Viyana Belediye Başkanı Michael Haupl; ulaşım çevre, sosyal ve kültürel alanlarda bilgi ve deneyim paylaşımını kapsayan işbirliği protokolüne imza attı.
''Amacımız her şehre günde iki sefer''''Amacımız her şehre günde iki sefer''THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul''u dünyanın en kolay ulaşılan şehri, Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istediklerini bildirdi.
TEMA:Maden yasası yeniden düzenlensinTEMA:Maden yasası yeniden düzenlensinTEMA Vakfı, Maden Yasası ve ilgili yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesi; çevrenin ve insanın yaşam hakkını elinden alacak nitelikte madencilik faaliyetlerine izin veren maddelerin kaldırılması gerektiğini belirtti.
İstanbul''un tarihini yeniden yazdıracak ‘Antik Kentler'' koruma altındaİstanbul''un tarihini yeniden yazdıracak ‘Antik Kentler'' koruma altındaİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi; Avcılar, Küçükçekmece ve Silivri''deki 3 Antik Kent ile Yarımburgaz Mağarası ve Selimpaşa Höyüğü''nün koruma amaçlı planlarını onayladı. Arkeolojik kazıların ve envanter çalışmalarının yapıldığı tarihi alanlar İstanbul''un tarihini derinlere taşıyacak.
''Siyanür havuzuna düştü''ye yalanlama''Siyanür havuzuna düştü''ye yalanlamaKütahya''da bir setinde çökme yaşanan siyanürlü su barajında güçlendirme çalışması yapan bir işçinin suya düştüğü iddiasına işletmeden yalanlama geldi.
Siyanür barajı yakınında patlayıcı deposu varmışSiyanür barajı yakınında patlayıcı deposu varmışKütahya kent merkezine 34 kilometre mesafedeki Eti Gümüş A.Ş.''de geçen cumartesi çöken siyanür baraj setinin onarımı ve yeni yapımına başlanan 5 numaralı havuz inşaatı sürerken, çevrecilerin ve köylülerin tepkileri devam ediyor.
Rize otoyol Artvin turist peşindeRize otoyol Artvin turist peşindeDoğu Karadeniz''in sarp yamacındaki Artvin, alternatif turizmle turist sayısını artırmayı planlıyor. Rizelilerin gözü ise Kaçkarlar''ın ardına ulaşacakları Mardin otoyolunda...
13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun1994 yılı 13 Mayıs''ta TMMOB 33. Genel Kurulu''nda Odalaşma kararının çıkması ile Peyzaj Mimarları Odası kuruldu. Bu yüzden her sene 13 Mayıs, Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü olarak kutlanıyor. Herkesin peyzaja bakış açısı ve algısı kültürüne göre değişebilir, hatta değişik meslek grupları peyzajı kendine göre yorumlayabilir. Bu amaçla Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Türkiye''deki Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları''na, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve Şubeleri''ne ve peyzaj mimarlarına sorduk: Peyzaj mimarlığı nedir? Mesleğin görevleri nelerdir? Mesleğin algısı ne yöndedir? Türkiye''de peyzaj mimarlığının yeri nedir?
"Türkiye örnek alsın""Türkiye örnek alsın"Greenpeace: "Japonya''nın yeni nükleer enerji santrallerini iptal etme konusundaki girişimi Türkiye Hükümeti''ne ve tüm dünyaya örnek olmalı."
Kütahya''dan sonra sıra nerede?Kütahya''dan sonra sıra nerede?TEMA Vakfı, Kütahya Tavşanlı Gümüşköy''deki maden işletmesinde atık havuzunun çökmesinin altındaki nedenlerin 2005 yılından bu yana Maden Yasası ve ilgili yönetmeliklerde yapılan değişikliklerde aranması gerektiğine dikkat çekti.
3. köprünün yapımına 13 talip çıktı!3. köprünün yapımına 13 talip çıktı!23 Ağustos''ta yapılacak 3. köprü ihalesiyle ilgilenen şirketlere TAV İnşaat da eklendi. Böylece talip sayısı 13''e çıktı. TAV CEO''su Sani Şener, TAV İnşaat''ın Japon ortağıyla İstanbul''a üçüncü köprü ihale şartnamesi aldığını söyledi. Şener ayrıca, TAV İnşaat''ın Kanalistanbul''un yapımında güçlü bir ortakla yer almak istediğini kaydetti.
Tarih: 13 Mayıs 2011
Kale Grubu havacılıkta büyüyecekKale Grubu havacılıkta büyüyecekOkyay, havacılıkta 2015''te 300, 2020''de 700 milyon ciro hedeflediklerini açıkladı.
İSKİ 2010''da 2 milyar lira harcayarak çok önemli çevre projelerine imza attıİSKİ 2010''da 2 milyar lira harcayarak çok önemli çevre projelerine imza attıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ''nin 2010 Yılı Faaliyet Raporu''nu onayladı.
Belediye Meclisi İDO''nun özelleştirilmesini onayladıBelediye Meclisi İDO''nun özelleştirilmesini onayladıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İDO''nun özelleştirilmesine onay verdi.
Heykeller bundan korksun! Trafik, müstehcenlik, Ankara''dan gelenlerHeykeller bundan korksun! Trafik, müstehcenlik, Ankara''dan gelenlerİnsanlık Anıtı''nın yıkımıyla gündeme gelen Kars''ın AKP''li Belediye Başkanı Bozkuş icraatını savundu: Ankara''dan birileri geldiğinde heykeller bulundukları yerden geçici süreyle kaldırılıyormuş.
Hatay''da Fransızlardan sonra ilk kazıHatay''da Fransızlardan sonra ilk kazıFransız işgalinden sonra Hatay''da yapılan ve tamamı Türk arkeologlarından oluşan heyet genç antik dünyanın dört önemli şehrinden biri olarak kabul edilen Antiocheia''ya ait kalıntıları gün yüze çıkardı.
Türkiye''nin zehir haritası Türkiye''nin zehir haritası Kütahya''daki siyanürlü atık barajının yıkılması, Türkiye''nin beş bölgesinde daha faaliyet gösteren maden işletmelerinde yaşanabilecek felaketlerin habercisi sayılıyor.
"Fukuşima''da bir reaktörde daha erime!""Fukuşima''da bir reaktörde daha erime!"Greenpeace: "Japonya Fukuşima Nükleer Santrali''nde yaşanan felaket kontrol altına alınamadan devam ediyor."
Çağdaş Evliya Çelebiler aranıyor!Çağdaş Evliya Çelebiler aranıyor!Hayalimdeki Yolculuk yarışması genç gezginlere benzersiz bir fırsat sunuyor. "Hayalimdeki Yolculuk" ile 400 yıl önce yaşamış Evliya Çelebi''nin izinden yeni kuşakların seyahat hayallerinin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Ergene İnisiyatifleri 2. toplantıyı yapıyorErgene İnisiyatifleri 2. toplantıyı yapıyorErgene İnisiyatifleri, doğanın dilini hak arama mücadelesinde etkin kılmak için başlattıkları eğitim çalışmalarına bugün Çerkezköy''de devam edecek.
Küçük depremin büyük yıkımıKüçük depremin büyük yıkımıİspanya önceki gece tarihi Lorca kasabasını vuran görece küçük depremlerin yarattığı büyük yıkımın şokunu yaşıyor.
Mecanoo Moskova''da Yer Alan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi İçin Yeni Bir Kampüs Tasarlıyor Mecanoo Moskova''da Yer Alan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi İçin Yeni Bir Kampüs Tasarlıyor Mecanoo, Rusya''nın önde gelen üniversitelerinden bir olan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi (MISiS)''nin yeni kampüsü için düzenlenen uluslararası proje yarışmasını kazandı. 100 dönümlük alanda yer alan kampüs, Rusya''nın 20 yıl içerisinde 300.000 yeni sakininin yer alması beklenen yerleşim bölgesinde yer alacak.
Bir kanal projesi daha geliyorBir kanal projesi daha geliyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın kanal projesini açıklamasıyla birlikte Kanal İstanbul, ülke gündemine oturmayı başardı. Türkiye, İstanbul''a yapılacak olan bu dev kanalı konuşurken benzer bir proje de Bursa''dan geldi.
Arjantin''de 30 bin kitapla Babil Kulesi yapıldıArjantin''de 30 bin kitapla Babil Kulesi yapıldıBu sene UNESCO tarafından Dünya Kitap Başkenti seçilen Arjantin''in başkenti "Buenos Aires"te, meşhur Babil Kulesi 30 bin kitap kullanılarak yapıldı.
Altın lobisi siyanürü dayatıyorAltın lobisi siyanürü dayatıyorMetalurji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Savaş, uluslararası altın lobisinin siyanürle altın ve gümüş madeni çıkarılmasını uluslararası altın lobilerinin desteklediğini ve yeni yöntemler bulunmasını engellediklerini söyledi.
"Gazete Solfasol" Çıktı"Gazete Solfasol" ÇıktıKendilerini "Ankara''nın gayriresmi gazetesi" olarak tanımlayan Gazete Solfasol''ün ilk sayısı 1 Mayıs 2011''de çıktı.
MoMA, American Folk Art Museum''ı Satın AldıMoMA, American Folk Art Museum''ı Satın AldıNew York Times''ın haberine göre Modern Sanatlar Müzesi, para sıkıntısı içinde olan komşusu American Folk Art Museum''ı satın alıyor.
Pedala Kuvvet!Pedala Kuvvet!Bir yeri keşfetmenin, orayı bisikletle gezmek kadar iyi bir yolu yoktur. Amerika''da Mayıs ayı "Milli Bisiklet Ayı", ama bisikletle ulaşımın dünya çapında kutlanmaması için hiçbir sebep yok! Çok sevgili iki tekerlekli dostumuz onuruna, işte her bisikletçinin listesinde olması gereken, dünyanın farklı yerlerinden 10 rota... Isle of Wight, Britanya''nın en değişken bölgelerinden biri ve bisiklet sürmek için tam bir cennet. Yemyeşil kadife gibi tepeler denize iniyor, dar yollar muntazam çalıların, derin ve gizemli derelerin arasından geçiyor ve adanın en çarpıcı özelliği olan beyaz kireçtaşı uçurum göz alabildiğine uzanıyor.
Müteahhitler heyecanlı amaTürkiye Müteahhitler Birliği, Başbakan Erdoğan''ın açıkladığı ‘Kanal İstanbul'' ve ‘2 Yeni Uydu Kent'' projelerini sektör açısından heyecan verici bulduğunu belirtti ama "İstanbul için önerilecek her türlü mega projenin yaratacağı etkilerin, kapsamlı, çok yönlü ve bilgi odaklı bir analize tabi tutulması vazgeçilmez bir zorunluluktur" uyarısında bulundu.
Şehir Plancıları''na "İnciraltı" tepkisiİzmir Şehir Plancıları Odası''nın Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca hazırlanan İnciraltı planlarına itiraz kararı alması, İnciraltı Bahçelararası Güzelleştirme Derneği üyelerinin teskisine neden oldu. Dernek Başkanı Ekrem Şen, "Projenin, İzmir için faydalarına, topluma yararına bakılmadan akıllara konmuş ''ille de karşı geleceğiz'' zihniyeti sürüyor. Bu planlar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi''nin işbirliği ile çalıştaylar düzenlenerek yapıldı. Bölgede İzmir Enternasyonal Fuarı''nın 6.5 katı büyüklüğünde bir fuar alanı yapılacak" dedi. İnciraltı Bahçelararası Güzelleştirme Derneği Üyesi Bülent Çatalkaya da, "İnciraltı planına engel olmak İzmir''in önünü tıkamaktır. EXPO''nun kazanılmasında yer çok önemli. Bu bilinçle hareket edilmeli" dedi.
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır
Meclis binası, yeni döneme hazırlanıyorMeclis, 24. Dönem''de milletvekillerine yönelik yeni hizmetler vermeye hazırlanıyor. TBMM Genel Sekreteri Sadettin Kalkan, ana binada yalnızca kadın milletvekillerinin kullanacağı bir kuaför salonunun yapıldığını kaydetti. Bu salonu 12 Haziran''a yetiştireceklerini söyleyen Kalkan, Meclis''in tatile girdiği dönemde de erkek berber salonunu yenileyeceklerini bildirdi. Milletvekillerinin halkla ilişkiler binalarındaki odalarının tefrişinin yenilendiğini de belirten Sadettin Kalkan, koltuk yüzlerini değiştirdiklerini, masa ve sandalyelerin elden geçirildiğini anlattı.
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman
Başbakan''ın sözleriyle İBB uygulaması çeliştiBaşbakan''ın İstanbul''a ‘İki yeni şehir kurma'' ve ‘Çılgın Proje'' açıklamalarına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 10 Mayıs 2011 tarihli toplantısında "2023 yılında İstanbul''un nüfusunun 16 milyon kişi" olacağında ısrar etti.
Bir insanlık anıtı kadavra yapılıncaBurası Kars''ın Üçler Tepesi. Buradan güneye baktığınızda, hemen altınızda Kars ovası ve onun üzerinde plansız bir şekilde yayılmış olan şehir uzanıyor.
İstanbul''un "İkizler"iBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz''i Marmara''ya bağlayacak ''çılgın'' İstanbul Kanalı projesinden sonra, biri İstanbul''un Anadolu, öteki de Avrupa yakasında iki yeni şehir daha kurulacağını açıkladı;- ama bu şehirlere nasıl bir kimlik verileceğini açıklamadı. Modern şehirler mi olacaktı bunlar, yoksa gelenekselle modernin bir aradalığını öne çıkaran şehirler mi? Kimlik ya da ''anlam rejimi'', İstanbul''un ikizleri''nin mekânsal paradigması ne olacaktı?
Öğrenci tasarımları mobilya olacakTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), düzenlediği 7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile öğrencilerin tasarımlarını mobilya sektörüne kazandıracak. Üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümlerinde 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilerin başvurabildiği yarışmada dereceye giren tasarımlar, mobilya sektörünün önemli firmaları tarafından üretime alınacak. Yarışmaya son başvuru tarihi 20 Haziran 2011.
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman
"İstanbul, 2 yeni şehirle nefes alacak"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 2 şehir diye bahsettiği alanın, deprem riski olan yerlere nefes aldıracağını söyledi. Projenin yüzde 50''sinin dar gelirli insanlara yönelik olduğunu belirten Topbaş, birilerinin hayalini dahi kuramadığı işlere imza attıklarını dile getirdi. Kadir Topbaş, Bağcılar Merkez Mahallesi Bölge Parkı''nda, spor tesisleri ve kültür kompleksi inşaatının temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Topbaş, yatırımların açılışlarına yetişemediklerini söyledi. Bugüne kadar toplam 39 milyar TL yatırım yaptıklarını aktaran Topbaş, şöyle konuştu: "Bu alan, insanların birbirleriyle olan ilişkilerini geliştirme, sosyalleşme alanı olacak. Normalde tesis 20 milyon TL maliyetliydi. Dedik ki, Bağcılar''a bir yüzme havuzu yakışır. Böylece yüzme havuzu ve otoparkla 13 milyon TL ek masraf yaptık. Burası bu yıl tamamlanacak ve bölge insanları da istifade edecek."
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Kaynak: Sinan Gül Yazan: Sevgi Korkut
Dışarıda iktidar deviren tweetler ''Çılgın Proje''yi neyledi?Her zaman olduğu gibi yine Kanal İstanbul projesinde de Twitter iş görmüş. Öyle ki gönderilerin bazıları olumlu, bazıları olumsuz ve hatta dalga geçenleriyle Twitter''ın dünyayı kapsayan "en çok tweetlenenler" listesine girmiş.
Çin''de Yasak Şehir''i soydularÇin''in eski imparatorlarının yaşadığı Yasak Şehir (İmparatorluk Sarayı) müzesinden altın ve mücevherden yapılmış 9 eser çalındı.
"Siyanürle madencilik yasaklanmalı..."WWF Türkiye: "Siyanürle madencilik Avrupa Birliği''nde olduğu gibi Türkiye''de de yasaklanmalıdır."
İklim paneliBahçeşehir Üniversitesi Çevre Kulübü ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, dünyadaki yaşam için giderek büyüyen bir tehdit olan "Küresel İklim Değişikliği" konusunda bir panel düzenliyor.
Erdoğan''ın İstanbul aşkı!Başbakan Tayyip Erdoğan 1994''te Refah Partisi''nden İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçildi. Göreve gelişinin 60. gününde Milliyet gazetesi için kendisiyle bir "Pazar Söyleşisi" yapmıştım.
TOKİ''ye Gana''dan davet varGana Su Kaynakları, Bayındırlık ve İskan Bakanı, TOKİ''yi ülkesinde konut yapımına davet etti.
"İstanbul''u en kolay ulaşılır şehir yapacağız"THY Genel Müdürü Temel Kotil, Sivas''ta yaptığı açıklamada İstanbul''u dünyanın en kolay ulaşılan şehri, Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istediklerini bildirdi. "İstanbul''u, dünyanın en kolay ulaşılan şehri yapmak istiyoruz. Amacımız en azından her şehre günde 2 sefer yapmak, sabahakşam sefer yapmak. Böylece İstanbul''a gidip gelmek daha rahat oluyor. Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istiyoruz'''' dedi. İlk çeyrek bilançosunu açıklayan THY, bu dönemde cirosunu yüzde 27 artırarak 2.1 milyar TL''ye çıkardı.
Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.