Haberler

23 Mayıs 2011, Pazartesi

Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak?Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak?İstanbul Haliç Bölgesi''nde gerçekleşen projeler ile bölge bir dönüşüm içerisinde. Miniatürk, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, Sütlüce Kongre Merkezi, Rahmi M. Koç Müzesi gibi projelerin yanı sıra davetli bir yarışma ile projelendirilen ve 2010 yılında inşasına başlanan Hilton Garden Inn Oteli de bu gelişimi tetikleyen önemli projeler arasında yer alıyor. İstanbul Sütlüce''de 2010 yılında yapımına başlanan ve halen devam eden Hilton Garden Inn Haliç Oteli''nin çevresindeki konutların inşaattan dolayı zarar gördüğü ve bu nedenle de mahallelilerin de evlerinden çıkarıldığı gündeme geldi. Haberin Devamı
Yanardağ patladıYanardağ patladıİzlanda''nın ana havalimanı Keflavik kapatıldı, Avrupa için riskin olmadığı belirtildi.
Neyi saklıyorsunuzNeyi saklıyorsunuzTMMOB Çevre Mühendisleri Odası''nın, Eti Gümüş A.Ş.''nin siyanür dolu havuzlarında Kütahya''daki 5.9 şiddetinde yaşanan depremin etkisini gözlemlemek için yaptığı ziyaret şirketin engeline takıldı.
''Kaçkarlar senin sahip çık''''Kaçkarlar senin sahip çık''Tema Vakfı, HES''lerin ve madenlerin tahdidi altında bulunan Kaçkar Dağları''nın korunması için kampanya başlattı.
''Hiçbir sıkıntı olmadığını belirledik''''Hiçbir sıkıntı olmadığını belirledik''Yıldızlar SSS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vahip Yıldız, Kütahya''nın Simav ilçesindeki depremin, Eti Gümüş A.Ş''ye ait bir setinde çökme yaşanan siyanürlü atık su barajını olumsuz etkileyeceği iddialarına ilişkin, ''''Burası sallandı, biz burada depremi hissettik. Gece de bütün barajlarımızı tekrar önlem amacıyla kontrol ettik ve hiçbir sıkıntı olmadığını belirledik'''' dedi.
Deprem takibi için 4 siteDeprem takibi için 4 siteÖnce güvenlik, sonra merak. Önlemlerinizi alın, sonra meydana gelen depremler hakkında bilgi için bu sitelere göz atın.
Simav başka bir bölgeye taşınacakSimav başka bir bölgeye taşınacakKütahya Valisi Kenan Çiftçi ise Simav''ın belirlenecek uygun bir bölgeye taşınacağını açıkladı.
Silifke, ''Nükleere hayır'' diyorSilifke, ''Nükleere hayır'' diyorMersin''in Silifke ilçesinde, nükleer karşıtları ''''Nükleer santrale hayır'''' mitingi düzenledi.
Konutların yüzde 75''i sigortasızKonutların yüzde 75''i sigortasızTürkiye''de zorunlu sigorta kapsamına giren 13 milyon konuttan yüzde 26.5''i depreme karşı sigortalı.
Ege''nin iki yakası buluşuyorEge''nin iki yakası buluşuyorS.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ''Karşıdan Karşıya/ MÖ 3. Binde Kiklad Adaları ve Batı Anadolu'' adlı sergi bugün Kültür ve Bakanı Ertuğrul Günay''ın ve Yunanistan Kültür Bakanı Pavlos Yeroulanos''un katılımıyla açılıyor.
Kiralık saraylarKiralık saraylarThe Daily Beast sitesi, yaz tatilini ''kral'' gibi geçirmek isteyenler için dünyanın en ''kelepir'' şato ve kalelerini belirledi.
Sabiha Gökçen''de yolcu trafiği artışı Avrupa''dan fazlaSabiha Gökçen''de yolcu trafiği artışı Avrupa''dan fazlaHavalimanı, ''anna.aero'' sitesi tarafından Avrupa''da yolcu trafiğini en fazla artıran havalimanı seçildi.
Haremlik selamlık projeHaremlik selamlık proje"Muhafazakâr ailelerin yeni yaşam alanı" olarak tanımlanıyor.
 Türkiye''den 18 otel, ‘Top 100'' listesinde! Türkiye''den 18 otel, ‘Top 100'' listesinde!35 milyon turistin 10 binden fazla otel için "Misafir memnuniyeti" esasına dayalı anket çalışmaları sonucunda, dünyanın en iyi 100 oteli belirlendi.
Nazım için dev parkNazım için dev parkKarabağlar Belediyesi tarafından 20 bin metrekare alan üzerine yapılan Nazım Hikmet Kültür Parkı, amfi tiyatro ve seyir terasları ile pek çok kültür ve sanat etkinliğinin ev sahibi olacak.
Merkel''den nükleer enerjiden vazgeçme sinyaliMerkel''den nükleer enerjiden vazgeçme sinyaliAlmanya Başbakanı Angela Merkel, 2022 yılına kadar ülkede nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmesi yönündeki görüşleri uygun bulduğunu söyledi.
Mardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin, UNESCO listesi için kolları sıvadı. 100 milyon TL''lik ''kentsel dönüşüm projesi'' ile tarihi dokuya aykırı 1.440 yapı yıkılacak.
‘Gümüşköy madeni derhal kapatılmalı’‘Gümüşköy madeni derhal kapatılmalı’Kütahya Gümüşköy İzleme Platformu bileşenleri, Çevre ve Orman Bakanlığı önünde Kütahya Gümüşköy''de bulunan Eti Gümüş AŞ.''ye ait Gümüş madeninin derhal kapatılmasını isterken, Bakan Veysel Eroğlu''nu da istifa etmeye çağırdı.
Siirt''te baraj açan Limak ikincisinin de temelini attıSiirt''te baraj açan Limak ikincisinin de temelini attıLimak Yatırım''ın, Siirt Botan Çayı üzerinde 465 milyon dolara inşa ettiği Alkumru Barajı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katıldığı törenle hizmete açıldı.
Lahid kapağı, musalla taşı olduLahid kapağı, musalla taşı olduÇanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Dikmen köyünde, Roma dönemine ait bir lahdin kapağı musalla taşı olarak kullanılıyor.
Kuşlar yuvaya dönüyorKuşlar yuvaya dönüyorDüden Gölü''nün 3 yıl önce tamamen kurumasıyla birlikte, burada yaşadığı ya da konakladığı tespit edilen 175 kuş türünden çoğunun göle gelmediği biliniyor. Son dönemlerde artan yağışlarla birlikte gölün yeniden canlanmaya başladığı gözlemlendi.
Tarihi Forbes Köşkü turizme kazandırılacakTarihi Forbes Köşkü turizme kazandırılacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir dönem Levanten ailelerin sıklıkla yaşadığı Buca''da Forbes Ailesine ait döneminin gösterişli yapılarından biri olan, ancak çürümeye terk edilen Forbes Köşkü''ne sahip çıkarak turizme kazandırmak istediklerini söyledi.
Kadıköy Life''ın Yeni Sayısı YayınlandıKadıköy Life''ın Yeni Sayısı YayınlandıAnadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life Dergisi''nin Mayıs & Haziran 2011 sayısı yayınlandı. Her sayısında Anadolu Yakası''nı yakından ilgilendiren ve birbirinden ilginç konuların yer aldığı derginin bu sayısında, Kadıköy''de bulunan ve kimsenin bilmediği 500 yıllık bir tarihi eser kapak konusu yapıldı.
Japonya Eskiye Dönüşün Mümkün Olmadığını AnladıJaponya Eskiye Dönüşün Mümkün Olmadığını AnladıJaponlar, 11 Mart''ta meydana gelen doğal ve nükleer felaketler sonrası ülkelerinin eski düzene geri dönemeyeceğini düşünüyor.
Japonya''da deprem maliyeti 184 milyar doları geçebilirJaponya''da deprem maliyeti 184 milyar doları geçebilirJaponya''da 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin maliyeti 184 milyar doları geçebilir.
Ormanın katledilmesi davasına baro da müdahil olduOrmanın katledilmesi davasına baro da müdahil olduİZMİR''in şehir merkezinde son yeşil kalan alanlarından birisi olan Atatürk Ormanı içinde bulunan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hatıra Ormanı''ndaki ağaçların kesilerek, gözetleme kulesi yapılmasına izin veren İl Özel İdaresi, inşaatı mühürleyen Bayraklı Belediyesine dava açtı.
İDO özelleştirmesinde ''iptal'' yokİDO özelleştirmesinde ''iptal'' yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''ihalenin iptal edildiği'' yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.
İstanbul, kongre turizminde 24 basamak birden yükseldiİstanbul, kongre turizminde 24 basamak birden yükseldiGeçen yıl Türkiye''ye kongre ve toplantı için 2 milyon turist geldi, üç gün kalıp 4 milyon Euro harcama yaptı. 10 yıl öncesine göre 5 kata yakın bu artış, kongre yarışında Türkiye''yi 14, İstanbul''u 24 basamak tırmandırdı. Böylece İstanbul kongre turizmi liginde, Amsterdam, Sydney gibi başkentleri alt edip, Paris ve Madrid''in arkasında 6. sıraya yerleşti.
Haliç Tersanesi''nin devrine yargı freniHaliç Tersanesi''nin devrine yargı freniİstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul''da 49 iskele ve terminal ile Haliç Tersanesi''nin intifa (faydalanma) hakkının 30 yıl süreyle devrine ilişkin ihalenin yürütmesini durdurdu.
Günay, katlı otoparkı yıkabilmek için dua ettiGünay, katlı otoparkı yıkabilmek için dua ettiİzmir Arkeoloji Müzesi''nde kentte ve çevresinde görev yapan kazı başkanları ile bir araya gelen Günay, İzmir''de tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalıştıklarını kaydetti.
Göbeklitepe büyülediGöbeklitepe büyüledi12 bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski tapınağı sayılan Şanlıurfa''daki Göbeklitepe National Geographic''in haziran sayısına ''Dinin Doğuşu'' başlığıyla kapak oldu.
Çivi çakılmayan 101 fabrika arazisi geri alındıÇivi çakılmayan 101 fabrika arazisi geri alındıOrganize Sanayi Bölge-leri''ndeki (OSB) arsa satışlarını mercek altına alan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, spekülatörlerin oyununu bozdu.
En ince ev, değerini iki yılda ikiye katladıEn ince ev, değerini iki yılda ikiye katladıNew York''un en ince evi 4.3 milyon dolara satılmayı bekliyor. Genişliği 2.9 metre, boyu ise 9.1 metre olan ev, 2000 yılında 1.6 milyon dolara, geçtiğimiz sene ise 2 milyon 175 bin dolara satılmıştı.
Erciyes Dağı''na 275 milyon Euro''luk yatırımErciyes Dağı''na 275 milyon Euro''luk yatırımKayseri Büyükşehir Belediyesi''nce yapılacak, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi 2. etap çalışmaları kapsamındaki 20 ayrı tesisin temeli törenle atıldı.
1.4 milyar insan elektriksiz1.4 milyar insan elektriksizDünya nüfusunun yüzde 20''sini oluşturan 1.4 milyar insan elektriğe hasretken, 2.7 milyar insan ise yemek pişirmek için çalı çırpı topluyor.
Doğayı talan edecek yasalarDoğayı talan edecek yasalarTürkiye, 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitliliği Koruma Günü''ne biyoçeşitliliğin korunması alanında adeta sorunlarla boğuşarak girdi. Arda arda çıkarılan ve doğanın talan edilmesinin önünü açan kanunlar hızla hükümetin ve Meclis''in gündemine girdi.
Çorum''dan çıktık tarihe yürüdükÇorum''dan çıktık tarihe yürüdükLeb demeden leblebisiyle hatırladığımız Çorum, artık tarihi ve doğal güzelliklerini dünyaya duyurmaya aday bir şehir. Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarihi Hitit Yolu üzerindeki yürüyüş parkurları açıldı. Yüzlerce doğasever gibi biz de yürüyüş ve bisiklet parkurlarında Hititlerin izini sürdük...
İstanbul''daki camilerde kadınlara özel düzenlemeler yapılacakİstanbul''daki camilerde kadınlara özel düzenlemeler yapılacakİstanbul Müftülüğü, kadınların cami çilesine son verecek önemli bir adım attı. Şehirdeki 3 bin 94 camiyi denetime alan müftülük, ibadethanelerin kadınlara uygun olup olmadığını araştırmak için 60 kişilik ekip kurdu. Eksiklikleri en kısa sürede gidereceklerini söyleyen Müftü Çağrıcı, "Kadınların camiye girdiğinde kendini bir kenarda değil, camide hissetmesini istiyoruz." dedi.
Çadır kampı için yeni alternatifÇadır kampı için yeni alternatifDenizli-Muğla il sınırındaki Sandıras Dağı eteklerinde bulunan Anıt Karaçam Ormanı, Kartal Gölü, Karagöl ve Topuklu Yaylası ile Beyağaç, doğa tatilcileri için ideal kamp alanı.
2011 BETONART Yaz Okulu2011 BETONART Yaz OkuluTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin (TÇMB) mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 08 - 22 Temmuz 2011 tarihleri arasında Çanakkale''de gerçekleştiriliyor.
Bedri Rahmi''nin görülmemiş eserleriBedri Rahmi''nin görülmemiş eserleriSanatçının gelini Hughette Eyüboğlu bir kitapla perdeyi kaldırıyor.
Barajlar doldu, yağmur devam ederse kapaklar açılacakBarajlar doldu, yağmur devam ederse kapaklar açılacakBereketli nisan yağmurları, Fırat havzasındaki Keban, Karakaya, Atatürk, Birecik ve Karkamış barajlarını ağzına kadar doldurdu. Elektrik üretimine ağırlık vererek su tahliyesine başlanırken yağmurların devamı halinde baraj kapakları açılacak. Ekonomik su potansiyeli de 148 milyar kWh ile rekor seviyeye çıktı.
Baba yadigârı evi tarihi eser çıktı, şimdi gözü gibi koruyorBaba yadigârı evi tarihi eser çıktı, şimdi gözü gibi koruyor200 yıllık suffa taşı denilen tamamı taş olan tarihi bir ev düşünün. Girişinde küçük bir misafir odası, avlunun içinde geniş bir bahçe, bahçenin içinde ise yıllara meydan okuyan üzümlerin ezildiği taştan yapılmış şırahaneler... Kuşkusuz şehir hayatının kargaşa ve yoğunluğuna uzak kalmak isteyenler için vazgeçilmez bir mekan.
Çevreciler oturma eylemi başlattıÇevreciler oturma eylemi başlattı''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla yurdun değişik yerlerinden yola çıkan ve dün Gölbaşı ilçesine ulaşan çevrecilerin başkente girişine polisin engel olmasının ardından grup oturma eylemi başlattı.
 Enerjinin yeni üssü Adana Enerjinin yeni üssü AdanaTekstil kenti olarak ünlenen Adana''nın geleceği artık pamuk ipliğine bağlı değil. BTC''nin de son durağı olan şehir, yeni enerji yatırımlarıyla birlikte kendini petrol ve petrokimyasal üretimin merkez üssü olarak konumluyor.
Abbaralarda hiç kayboldunuz muAbbaralarda hiç kayboldunuz muAbbaralarda hiç kayboldunuz mu Üstü kapalı ve dar merdivenli yarı karanlık sokaklardan geçip sütunlu kemerli çarşılarda dolaşırken, gökyüzüne uzanan minare ve kiliseler çıkıyor karşımıza. Burası, dört dilin, Türkçe''nin, Kürtçe''nin Arapça''nın ve Süryanice''nin memleketi Mardin...
Sahnede "yeşil enerji"Sahnede "yeşil enerji"Dünya İklim Konseyi''nin Berlin''de tanıtılan özel raporuna göre, 2050 yılında enerjinin %75''i yenilenebilir kaynaklardan karşılanacak.
Değişen yaşam stili, konut alımını etkiliyorDeğişen yaşam stili, konut alımını etkiliyorÇocukluk yıllarında, mahalle aralarını oyun sahası olarak kullanan orta yaş grubunun günümüzdeki trafik yoğunluğu, gürültü kirliliği, nüfus artışı ile aile fertlerinin olası saldırılara maruz kalma gibi korkuları, müteahhitlerin konut projelerini şekillendiriyor.
Yasak Şehir''e eğlence kulübüYasak Şehir''e eğlence kulübüÇin''in Ming ve Çing hanedanlarına ev sahipliği yapan Yasak Şehir''in içinde, üye olmayanın giremeyeceği özel bir eğlence kulübü kuruluyor.
Ucube''nin onuncu parçası kesildiUcube''nin onuncu parçası kesildiKars''taki ''İnsanlık Anıtı''nın onuncu parçası kesildi.
Soruşturma onu engellemiyorSoruşturma onu engellemiyorDilovası''nda araştırma yapıp anne sütü ve bebeklerin dışkısında ağır metaller tespit ettiğini kamuoyuna duyuran Prof. Dr. Hamzaoğlu''nun hakkında açılan soruşturma tepkilere yol açtı.
Depremden daha tehlikeliDepremden daha tehlikeliKütahya merkeze bağlı Gümüş Köy yakınlarında bulunan Eti Gümüş A.Ş''ye ait sulama barajında meydana gelen göçüğün ardından siyanür tehlikesi yaşanmıştı. Yıldızlar Holding Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Grup Başkanı Sertaç Nuri Gücüyener, Simav ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Kütahya merkeze bağlı Gümüş köyü yakınındaki siyanürlü su bulunan atık barajlarında herhangi bir sızma, çatlak ya da benzeri bir sorun bulunmadığını söyledi.
Avrupa''nın gözde havalimanı Sabiha GökçenAvrupa''nın gözde havalimanı Sabiha GökçenDünyanın en büyük havacılık ve analiz sitesi olan "anna. aero", İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı''nı Avrupa''da yolcu trafiğini en fazla arttıran havalimanı seçti.
100 metrede satış100 metrede satışZeytinburnu''nda inşa edilen "OnaltıDokuz İstanbul" projesinde isteyen müşterilere vinç yardımıyla 100 metre yüksekliğe çıkarılarak manzarasına göre daire seçme olanağı sunuluyor.
Rüzgar can da alabilirdi okulla yetindiRüzgar can da alabilirdi okulla yetindiCizre''nin Bozalan Köyü''ndeki prefabrik okulu şiddetli esen rüzgar yıktı. 150 öğrenciyle ilgili olası kötü haberi ise rüzgarın geceyi seçmesi engelledi!
Ruslar ''çılgın proje''ye engel değil destek olurRuslar ''çılgın proje''ye engel değil destek olurRusya''nın turizm başkenti St. Petersburg''da Crowne Plaza otelinin açılışını gerçekleştiren Rönesans Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın açıkladığı ''çılgın proje'' Kanal İstanbul''un ve yeni kentlerin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.
5.9 paniği5.9 paniği12 il, merkezi Kütahya''nın Simav ilçesi olan 5,9''luk depremle sarsıldı. Kütahya''da bazı binaların zarar gördüğü, depremin kırsal bölgelerdeki etkisi konusunda sağlıklı bilgi alınamadığı belirtildi.
''Deprem riskine rağmen nükleer büyük hata''''Deprem riskine rağmen nükleer büyük hata''Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Rebecca Harms, Türkiye''de deprem riskine rağmen nükleer santral inşa etmenin büyük bir hata olduğunu öne sürerek, ''''Nükleer atıkların imha edilmesi ise mümkün değil. Bu yüzden nükleer enerjiye ''hayır'' diyoruz'''' dedi.
NASA''nın derdi "çöp"NASA''nın derdi "çöp"Uzayın boşluğundaki çöpler artık NASA''nın sorunu...
Ankara metro çalışmaları başlıyorAnkara metro çalışmaları başlıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma Bakanlığı''na devredilen metro hatlarının elektro-mekanik sistemi çalışmaları, 21 Mayıs Cumartesi günü törenle başlayacak.
Mardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin, UNESCO listesi için kolları sıvadı. 100 milyon TL''lik ''kentsel dönüşüm projesi'' ile tarihi dokuya aykırı 1.440 yapı yıkılacak.
Laodikya Alman basınındaLaodikya Alman basınındaDenizli merkeze bağlı Eskihisar Mahallesi yakınlarındaki Laodikya Antik Kenti''nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi''nce okurlarına ''''Türkiye''de keşfedilen antik kilise'''' başlığıyla duyuruldu.
Yeni transfer Karim RashidYeni transfer Karim RashidMarka bilinirliğini artırmak için ünlü sporcu ve takımlara sponsor olan THY şimdi de dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid ile görüşüyor. Bu arada Rashid, THY dışında başka markalardan da teklif aldığını söyleyerek, "Türkiye özellikle tekstil alanında çok önemli bir potansiyele sahip. Ancak bu potansiyeli yurtdışında marka olma adına kullanamıyor. Bir Türk markasının dışarıya açılması konusunda yardımcı olmak isterim" dedi. Rashid, Türkiye''de rakı bardağı, otel ve restoran tasarlamak istediğini de açıkladı.
Yapılan kazılar Alman basınındaYapılan kazılar Alman basınındaLaodikya Antik Kenti''nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi''nce okurlarına ''''Türkiye''de keşfedilen antik kilise'''' başlığıyla duyuruldu.
Kapadokya''da yıkımKapadokya''da yıkımKapadokya''da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın peribacalarına yakın olması nedeniyle yıkılmasını istediği bina, inşaat aşamasında yıkıldı.
Alkumru''ya 465 milyon $ yatırdı 10 bin kişiye istihdam sağladıAlkumru''ya 465 milyon $ yatırdı 10 bin kişiye istihdam sağladıİnşası 36 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan Alkumru Barajı hizmete girdi.
Ankara-Konya hattında 220 km hıza ulaşıldıAnkara-Konya hattında 220 km hıza ulaşıldıTest sürüşleri devam eden Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattında 220 kilometre hıza ulaşıldı. Hatta 275 kilometreye kadar deneme yapılacak.
İstanbul''un 22 Yıllık Hayaletine İzin Çıktıİstanbul''un 22 Yıllık Hayaletine İzin Çıktı1989 yılında Taksim Gümüşsuyu''nda yükselmeye başladı ancak imara aykırılık ve şehrin siluetini bozacağı gerekçeleriyle 1994''te yapımı durduruldu. Sürmeli Grubu tarafından 1600 yatak kapasiteli dev bir proje olarak planlanan otelin mahkeme kararıyla binanın yan taraftaki Alman Konsolosluğu''nun yüksekliğini aşan katları yıkıldı. Mevcut haliyle inşaatı tamamlamaya yanaşmayan Sürmeli, projeyi 2005 yılında 34.5 milyon dolara Boğaziçi Holding''e sattı.
Güvenli Türkiye, ingilizler''in tercihi olduGüvenli Türkiye, ingilizler''in tercihi olduTürkiye''de konaklama güvenliğin artması ingilizlerin tercih sebebi.
Fukuşima''yı işleten şirketten rekor zararFukuşima''yı işleten şirketten rekor zararJaponya''daki depremde zarar gören Fukuşima nüklere santralini işleten Tepco rekor zarar açıkladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Shimizu istifa etti.
Eski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkeziEski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkeziEski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkezi 2010 Ajansı''nın desteğiyle restore edilen Vortvots Vorodman Ermeni Kilisesi, 15 haziranda kültür merkezi olarak açılıyor.
Çimento sektörü 100''üncü yılını kutladıÇimento sektörü 100''üncü yılını kutladıSektör 100''üncü yılında üretim kapasitesini 65 milyon tona ihracatıysa 16 milyon tona ulaştırdı.
‘Çatı'' modası zirvede‘Çatı'' modası zirvedeABD''de gökdelenlerin çatısından şehri fotoğraflama sanatı olarak bilinen ‘Rooftopping''(Çatı tepesi) çılgınlığı giderek yaygınlık kazanıyor.
 Botan enerji üssü oluyor Botan enerji üssü oluyorSiirt''in Botan Çayı üzerinde kurulan üç hidroelektrik santralinin temeli atıldı. Sadece Alkumru''nun kurulu gücü Siirt''in üç yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak.
Batman petrolle uçtu Siirt proje fabrikası olduBatman petrolle uçtu Siirt proje fabrikası olduTürkiye''nin petrol ihtiyacının yüzde 10''unu tek başına karşılayan Batman, avantajını iyi değerlendirdi ve modern bir şehre dönüştü. Üst komşusu Siirt ise kurtuluş reçetesini yeni girişimcilerin hazırladığı projelerde ve enerji yatırımlarında arıyor.
Azap Gölü erken S.O.S. verdiAzap Gölü erken S.O.S. verdiÖnlem almak için geç kalınırsa gölde mavi-yeşil algler artacak, sular bakteri istilasına uğrayacak, kitleler halinde su kuşları, balık ve diğer su canlıları ölümlerine rastlanacak.
Demirel''in "en büyük hatası"Demirel''in "en büyük hatası"Hatay''daki Amik Gölü yeni bir proje ile gündemde. Hedef, Amik Gölü''nün doğal yapısına, bölgenin de eski ekolojik dengesine kavuşması.
Alkumru HES''i Gül ve Erdoğan açtıAlkumru HES''i Gül ve Erdoğan açtıLimak''ın 2 yıl erken bitirdiği Alkumru''yu devletin zirvesi açtı.
Ruslar bu şehre akın ediyor!Ruslar bu şehre akın ediyor!İşte milletvekillerinin bile buradan ev aldığı ve Rusların gözdesi olan Türk şehri...
Tay Park açıldıKarşıyaka Belediyesince Mavişehir''de yapılan ve evcil hayvanlar, çocuk parkı, kafeterya, veteriner kliniğinin de yer aldığı Tay Park törenle hizmete girdi. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, Türkiye Veteriner Hekimleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve bazı CHP İzmir milletvekili adayları katıldı. Alaattin Yüksel törende yaptığı konuşmada, CHP''nin turizm projeleri hazırladığını ve yerel yönetimlerle projelerini hayata geçirdiklerini belirtti.
"Bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz''''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''nin arkeoloji açısından heyecan verici bir ülke olduğunu belirterek, ''''Bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' dedi. Bakan Günay, İzmir Arkeoloji Müzesi''nde, kazı çalışmalarına ilişkin yapılan toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmada, arkeolojiye, yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip çıkmak için uğraştıklarını dile getiren Günay, İzmir''de Agora''nın yanındaki katlı otoparka değinerek, ''''Agora''da, 1. derece arkeolojik alana kamu, kendisi devasa bir yapı yapmış, yani kamu tahribat vermiş. Agora''nın yanı başındaki otoparkı kaldırmaya umarım bir gün gücüm yeter... Türkiye arkeolojik açıdan heyecan verici bir ülke. Bizim topraklarımızda dünyanın en büyük petrolü bulunmadı, bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' diye konuştu.
Çılgın değil hiper-rasyonel projelerEvlerimizde eşya kalabalığına zamanla alışıyoruz. Her alışverişten ucuza bulduğumuzu sanarak elimizi kolumuzu doldurduğumuz eşyaları var olan kalabalığa eklerken, "hah, buna da ihtiyacımız vardı" diye düşünerek kendimizi avutabilmemizin sırrı burada.
"Yeni anayasa, çevre ve doğaya da saygılı olsun"Yeni anayasa için birçok sivil toplum kuruluşu kongre ve sempozyum düzenliyor.
Liman kentin gelecek tarihiBundan 15 yıl önce Anadolu''yu dolaşırken, "farkındalık" enerjisini hissederdim. Gözlemlerim bana "Anadolu Kaplanları" tanımını oluşturmuştu.
Kütahya''da 2000 bina hasarlıKütahya Simav''da, 5.9''luk depremin ardından Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, 2 bin binanın oturulamaz halde olduğunu, 6 ay içinde TOKİ''nin yeni konutlar inşaa edeceğini söyledi.
Karadeniz Sahil Yolu GAP''a bağlanacakAK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Karadeniz Sahil Yolu''nu Sivas''a ve Anadolu ile GAP''a bağlayacak büyük yol çalışmasına başlandığını söyledi.
Altıntepe mozaikleri gün yüzüne çıkıyorErzincan''ın Üzümlü ilçesinde, 2 bin 750 yıllık tarihe sahip Urartu dönemine ait Altıntepe''de bulunan mozaikler, restore edilerek turizme kazandırılacak.
İnsanlar binalara güvenmediği için deprem sendromu oluşuyorPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Ali Aydın, bina stoklarının kötü olmasından dolayı orta büyüklükteki depremlerde bile insanların sokaklara çıktığını, bunun ''deprem sendromu'' olduğunu söyledi.
Biga''da 99 şehit için anıt yapıldıÇanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Karabiga Belediyesi tarafından, Üsteğmen Vehbi Bey ve Er Recep Şehitliği''ne yaptırılan Karabiga Şehitler Anıtı törenle açıldı.
Akkuyu''da kaza olursa Rusya bile etkilenirAkkuyu''daki olası bir nükleer kazanın risk analizine göre, kazadan sadece 15 gün sonra Doğu Avrupa ve Afrika bile etkilenecek.
Gaziantep''in hamamları müzeye taşınacakKültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalarla adını duyuran Gaziantep, müzeleri ve tarihi yapıları ile adından söz ettirmek istiyor.
Ankara-Konya hattına 1 milyar lira yattı, tren 220 kilometre hıza çıktıAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattına 1 milyar liralık yatırım yapıldığını açıklayan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Test sürüşlerinde 220 kilometre hıza ulaşıldı. 25 Mayıs''ta her şeyiyle bitirmek istiyoruz.
Kütahya''da 18 bin konut ‘deprem sigortalı'' çıktı 103 hasar ihbarı yapıldıKütahya Simav''da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri Zorunlu Deprem Sigortası''na çevirdi.
''Bölgedeki fayın enerjisi yavaş yavaş azalıyor!''Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hüsnü Can, Kütahya''nın Simav ilçesinde meydana gelen depremin ardından bölgedeki fayın enerjisinin yavaş yavaş azaldığını ve bölgede bundan sonra bu büyüklüğün üzerinde bir depremi bilimsel olarak beklemenin mümkün olmadığını bildirdi.
"Nükleer santraller felaketlere hazır değil"Almanya''daki 17 nükleer santralde yapılan dayanıklılık testi, güvenlik önlemlerinin olağanüstü büyük felaketlerde yeterli olmayabileceğini ortaya koydu.
Valiliğin siyanür testiKütahya''da, setlerinden birinde çökme oluşan barajından çevredeki içme ve kullanma sularına siyanür karıştığı iddiası üzerine tesisi işleten Eti Gümüş A.Ş görevlileri, basın mensuplarının katılımıyla çevreden numune alıp laboratuvarda test yaptırdı.
Girit de iki kez sallandıKütahya Simav''la hemen hemen aynı saatlerde, Yunanistan''ın Girit adası açıklarında iki deprem meydana geldi.
''Simav hiçbir yeri tetiklemez''Kütahya''nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9''luk depremle ilgili iki uzmandan açıklama geldi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.