Haberler

11 Mayıs 2011, Çarşamba

Sorunsuz Bir Yarışma Var mı?Sorunsuz Bir Yarışma Var mı?Konumu ve özelliği açısından kentin önemli alanları/bölgeleri devletin başındakilerin her daim gündemine alınır ve oralara bir şeyler yapılmak istenir. Çamlıca Tepesi de bunlardan bir tanesi. 268 m yüksekliğinde, İstanbul'un yedi tepesinden biri. Bilindiği üzere bu tepede TV verici kuleleri yer alıyor ve 2009 yılından bu yana kentte görüntü kirliliği yaratması ve sağlık açısından risk taşıması nedeni ile bu kulelerin yıkılarak yerine tek bir tane kule yapılması düşünülüyor. Konuya ilişkin son olarak da yaklaşık 1 ay önce açılan fikir projesi yarışması gündeme geldi. Haberin Devamı
Zaha Hadid, Londra Silüetini Değiştirme Konusundaki Hırsını Gözler Önüne SerdiZaha Hadid, Londra Silüetini Değiştirme Konusundaki Hırsını Gözler Önüne SerdiZaha Hadid, Libya ve Mısır'daki projelerinin çöküşüne karşılık Londra'daki yüksek katlı ticaret binası projelerini kazanmak istiyor.
Ali Sabancı'dan Kanalİstanbul projesi için çılgın teklif!Ali Sabancı'dan Kanalİstanbul projesi için çılgın teklif!'Kanal İstanbul' projesinden çıkacak hafriyatla Karadeniz'de oluşturulacak adada inşa edilmesi planlanan havalimanına Pegasus talip oldu. Üs seçtikleri Sabiha Gökçen Havalimanı'nın, kendileri sayesinde canlandığını öne süren Pegasus'un patronu Ali Sabancı, "İzin verirlerse Sabiha Gökçen'de yaptığımız gibi bu havalimanını da uçuşlarımızla ayağa kaldırırız. Bu havalimanı bölgeye canlılık getirir" dedi.
Haliç'te metro geçişine onayHaliç'te metro geçişine onayİstanbul'un Dünya Miras Listesi'nden çıkarılmasını gündeme getiren Haliç Metro Geçiş Köprü-sü'ne UNESCO heyetinden onay çıktı. Bağımsız bilim heyeti, köprü mimarisinin tarihî silüeti etkilemeyeceğine karar verdi.
Sabiha Gökçen'e 'Yüksek Övgüye Değer' ödülüSabiha Gökçen'e 'Yüksek Övgüye Değer' ödülüGeçen yıl Akdeniz ve Güney Avrupa bölgesinde ödül kazanan İSG, bu yıl da yine aynı bölgede "Yüksek Övgüye Değer" görüldü.
Sana dün bir haritadan baktım aziz İstanbul!Sana dün bir haritadan baktım aziz İstanbul!Fotoğrafçı Utku Topal, bankacı Ufuk Mumay ve çevirmen İlkem İbrahimoğlu, İstanbul'u yakından tanımak isteyenler için bir internet sitesi kurdu. Siteye girenler harita üzerinden çeşitli yürüyüş rotaları oluşturabiliyor, tarihi eserler hakkında bilgi alabiliyor
Fransa'nın güneyinde sürprizli bir kasaba irisiFransa'nın güneyinde sürprizli bir kasaba irisiİddia ediyoruz, Marsilya yakınlarındaki Aix-en-Provence, Paris'ten sonra ikinci en görülesi Fransız şehri. Hatta meşrebinize göre Paris'ten bile önce buraya gelebilirsiniz, neden olmasın.
Dünyanın en büyük sinema perdesiDünyanın en büyük sinema perdesiBatum'a 40 metre genişliğinde, 22.5 metre boyunda, dünyanın en büyük sinema perdesini kurmak isteyen İzmir Sinema Derneği, başbakan Varshalomidze'ye proje sundu.
Acilen panzehir gönderinAcilen panzehir gönderinKütahya Valisi Kenan Çiftçi, siyanürlü atık barajının çökmesi hakkında ‘Risk yok, kontrol altına aldık' dedi. Çevre Mühendisleri'ne göre ise bugün yağacak yağmur barajı çökertebilir
Bu evleri emlakçılarda bulamazsınızBu evleri emlakçılarda bulamazsınızBir ev düşünün yaşayan, nefes alan...öyle bir ev ki, iklimlere göre kendi doğal ısısını muhafaza eden, suyunu toplayan, atıklarını yöneten, enerjisini üreten, becerikli eller ve doğal malzemelerle, içinde yaşayanların sağlığı ve refahı için sevgiyle yapılmış bir ev...
Anvers Limanı'nı Çin'e bağladılarAnvers Limanı'nı Çin'e bağladılarBelçika'daki Avrupa'nın ikinci büyük limanı Anvers, 10 bin kilometrelik demiryoluyla Çin'e bağlandı.
"Alternatif enerji taş kömürü""Alternatif enerji taş kömürü"Fukuşima'daki nükleer facia ertesinde Almanya'da fosil enerji türlerinden biri olan taş kömürünün geleceği tartışmaya açıldı. Taş kömürü alternatif bir enerji kaynağı olarak gelecek vaat ediyor.
Çin 2016'da dünyanın en büyüğü olacakÇin 2016'da dünyanın en büyüğü olacak1890'lı yıllardan bu yana dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, IMF'ye göre 2016 yılında yerini Çin'e bırakacak.
Çözüm "yenilenebilir enerji"Çözüm "yenilenebilir enerji"BM'nin iklim değişikliğiyle ilgili Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen uluslararası toplantısında, yenilenebilir enerjinin iklim değişikliği ile mücadelede önemli rol oynayacağı belirtildi.
Ve bugün Roma terk edilmiş şehir!Ve bugün Roma terk edilmiş şehir!1979 yılında ölümünden kısa süre önce "11 Mayıs 2011'de Roma'da deprem olacak" diyen bilim adamı Bendandi'nin öngörüsünü dikkate alan İtalyanların çoğu kenti terk etti
Pasifik'te depremPasifik'te depremPasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Vanuatu açıklarında 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Kepez'de arsa referandumuKepez'de arsa referandumuBelediye arsasının hastaneye devrine belde halkı karar verecek. Çanakkale'nin Kepez beldesinde belediyeye ait 16 dönüm arsanın, tıp fakültesi hastanesinin büyütülmesi amacıyla ÇOMÜ'ye devri için referandum düzenlendi.
Ağrı Dağı'na 10 milyon tohumAğrı Dağı'na 10 milyon tohumAğrı Dağı'nı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 10 milyon ağaç tohumu serpildi.
ABD'de nükleer alarmABD'de nükleer alarmABD'nin Alabama eyaletindeki bir nükleer enerji santralinde belirlenen bir donanım bozukluğunun ciddi bir güvenlik sorunu oluşturduğunun anlaşıldığı, federal nükleer düzenleme yetkililerinin santraldeki kontrollerini yoğunlaştırdığı bildirildi.
Ne yiyip ne içeceğiz zehirleneceğizNe yiyip ne içeceğiz zehirleneceğizKütahya'da Eti Gümüş A.Ş.'ye tepkiler sürüyor. Siyanür tehdidiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen köylüler dün tesislerin önündeydi.
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi unutulduİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi unutulduBaşbakan'ın da katıldığı kalabalık bir törenle açılan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi unutuldu. Gülhane Parkı'nın içindeki müze kimsenin dikkatini çekmiyor. 2010 yılını 120 bin ziyaretçiyle kapatan müzenin müdürü Ömer Severoğlu, "Galiba biz kendimizi yeterince tanıtamadık.
Çernobil kapıda Bakan duyarsızÇernobil kapıda Bakan duyarsızUzmanlara göre siyanürü tutan son setin yıkılmasına ramak kaldı. Ancak Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, muhalefeti suçlamakla yetinip, büyük tehlikeyi görmezden geliyor.
Hasankeyf, turizme yeniden açıldıHasankeyf, turizme yeniden açıldı3 Temmuz 2010 tarihinde kaya düşmesi sonucu bir vatandaşın hayatını kaybetmesiyle turizm ve diğer tüm faaliyetlere kapatılan Hasankeyf tarihi ören yeri turizme tekrar açıldı.
Siyasetçilerin Gözünden KentlerimizSiyasetçilerin Gözünden Kentlerimiz"Ülkemizde fiziksel çevre konusunda neden iyi şeyler yapılamıyor?" sorusunun cevabı, 9 Mayıs günü Europa Nostra Türkiye'nin Pera Müzesi'nde gerçekleştirdiği paneldeydi. 3 lider partinin (AKP, CHP, MHP) temsilcilerinin katıldığı panelin konusu "Kültür Mirası ve Kentsel Gelişme" olmasına rağmen çok da bu tema üzerinde konuşulduğu söylenemez. Panele AKP'yi temsilen AB Eski Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır ve İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, CHP'yi temsilen Prof.Dr. Binnaz Toprak, MHP'yi temsilen de Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Eski Başkanı Ahmet Turgut konuşmacı olarak katılırken, Vecdi Sayar da panel yöneticiliği yaptı. Diğer iki konuşmacı olan Prof.Dr. Doğan Kuban ve Prof.Dr. Zekai Görgülü mesleki kimlikleri ile panele katkıda bulundular.
Antep, bölgesini dünyaya bağlıyorAntep, bölgesini dünyaya bağlıyorGaziantep Ticaret Odası Başkanı Aslan, "Dünyanın 173 ülkesiyle bağlantımız var. İhracat kapılarımızdan bu yıl 5 milyar doları geçeceğiz" diyor.
İstanbul'un 8500 yıllık tarihiİstanbul'un 8500 yıllık tarihiNecdet Sakaoğlu'nun kaleminden İstanbul'un 8500 yıllık tarihi NTV Tarih'in Mayıs sayısında.
Dön Baba Dönelim!Dön Baba Dönelim!Dünyanın farklı yerlerindeki kentlerde devasa boyutta dönme dolaplar arka arkaya yapılıyor. Peki bu görülmeye değer yapıların bu kadar popüler olmasının altında ne yatıyor olabilir? Pekin ve Berlin'in başlangıcı yapmasının ardından, eVolo dergisinin her sene düzenlediği mimari yarışmayı da dev bir dönme dolap kazandı. Dönme dolap Yeni Delhi için tasarlanacak. Guiness Rekorları art arda kırılıyor, aynı dönemde yapılan dönme dolapların hangisinin gelecek sene rekoru elinde tutacağı belirsiz...
Gelecek yeşil enerjideGelecek yeşil enerjideBM'nin iklim değişikliğiyle ilgili Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen uluslararası toplantısında, yenilenebilir enerjinin iklim değişikliği ile mücadelede önemli rol oynayacağı belirtildi.
Bergama, "Dünya Mirası Listesi"ne girmek istiyorBergama, "Dünya Mirası Listesi"ne girmek istiyorKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Hatay-St. Pierre, Konya-Beyşehir-Eşrefoğlu Cami ve Şanlıurfa-Göbeklitepe Arkeolojik alanı ile birlikte, UNESCO'ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi'ne adaylık başvurusu yapılan Bergama, 19-29 Haziran'da "Dünya Mirası Komitesi 35. Toplantısı"ndan çıkacak sonucu heyecanla bekliyor.
Türkiye'nin 'CERN'i Ankara'da açıldıTürkiye'nin 'CERN'i Ankara'da açıldıPek çok üniversitenin ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın işbirliğiyle kurulumu devam eden parçacık hızlandırıcı yakında hizmete girecek.
Çatışmalarda yakılan kilise ve binalar onarılacakÇatışmalarda yakılan kilise ve binalar onarılacakMısır'da Selefi-Hristiyan çatışmalarında yakılan İmbaba semtindeki Meryem Ana Kilisesi ile diğer binaların Giza Valiliği tarafından onarımına yakın bir zamanda başlanacağı bildirildi.
Bu Matrix kumdanBu Matrix kumdanHer biri Hollywood filmlerinin kahramanı. Aralarında kimler yok ki; Batman, Er Ryan, Matrix, Karayip Korsanları, E.T ve diğerleri. Bugünlerde Antalya sahillerine demir atan Hollywood yıldızları, ziyaretçi akınına uğruyor.
İstenmeyen misafire kapı duvar ev!İstenmeyen misafire kapı duvar ev!Pencereler tek bir düğmeyle beton kaplamayla koruma altına alınıyor ve tüm girişler kapatılıyor!
MVRDV, Çin'deki Karikatür ve Animasyon Müzesi Yarışmasını KazandıMVRDV, Çin'deki Karikatür ve Animasyon Müzesi Yarışmasını KazandıAlman firma MVRDV, 8 adet dev balon biçimindeki tasarımı ile Çin, Hongzhou'da Karikatür ve Animasyon Müzesi tasarımı yarışmasını kazandı.
Japonya, nükleer santrallerden birini kapatıyorJaponya, nükleer santrallerden birini kapatıyorJaponya'nın iç kesimindeki Hamaoka nükleer elektrik santralini işleten kuruluş, hükümetin tesisin kapatılması talebini kabul ettiklerini bildirdi.
İstanbul dünyanın en iyi 23. metropolüİstanbul dünyanın en iyi 23. metropolüPriceWaterhouseCoopers (PwC) ve New York için Ortaklık adlı sivil toplum kuruluşunun yaptığı ve iş hayatı, günlük yaşam ve inovasyon kategorilerinde dünyanın en iyi 26 metropolünü tespit eden araştırmada İstanbul 23. oldu.
Ortak kanaat: Rant projesiOrtak kanaat: Rant projesiSeçim dönemi ortaya atılan çılgın proje "Kanal İstanbul"da sular durulmuyor. Evvelki gün Taksim Hill Oteli'nde gerçekleştirilen 7 saatlik bir panelde, çılgın proje alanında bütün uzmanlarla enine boyuna tartışıldı.
Siyanürlü su tartışması: İçmeyin ölürsünüzSiyanürlü su tartışması: İçmeyin ölürsünüzHalk kesinlikle içme suyunu kullanmamalı. Aksi halde toplu ölümler meydana gelebilir. Bir litre içindeki 8 miligram siyanür dakikalar içinde insanın ölümüne sebep olabilir. Oysa bu havuzlarda 1000 miligram siyanür var. Siyanürün solunduğunda ve temas edildiğinde de ölüme neden olabileceği unutulmamalı. Köyler derhal boşaltılmalı.
Süleymaniye Mahallesi yeniden hayat bulacakSüleymaniye Mahallesi yeniden hayat bulacakGümüşhane'de geçmişte Türkler, Ermeniler ve Rumların birlikte yaşadıkları 3 bin yıllık geçmişe sahip Süleymaniye Mahallesi, uygulanacak proje ile yeniden hayat bulacak.
İstanbul'a yüksek hızlı tren geliyorİstanbul'a yüksek hızlı tren geliyorUlaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Yüksek Hızlı Tren'in üçüncü köprü ve Marmaray'dan geçeceğini söyledi. YHT hattı, Sapanca Gölü'nün kuzeyinden İstanbul Sultanbeyli'ye gidecek. Burada ikiye ayrılacak hattın bir kolu Boğaz'a inşa edilecek üçüncü köprüye, bir kolu da Marmaray'a bağlanacak.
Büyükşehir müjdesi verilen illeri yatırım heyecanı sardıBüyükşehir müjdesi verilen illeri yatırım heyecanı sardıBaşbakan Erdoğan'ın 11 ilin daha 'büyükşehir' statüsüne kavuşturulacağını açıklaması, bu şehirlerde heyecan oluşturdu. İller Bankası'ndan aldıkları pay artacak olan bu iller, daha fazla yatırım alacak. Etraflarındaki diğer iller için de cazibe merkezi haline gelecek. Kararın sadece ekonomik açıdan değil, sosyal ve kültürel anlamda da katkısı olacak.
Kütahya Grubu'ndan Kütahya'ya "Yeşil" HediyeKütahya Grubu'ndan Kütahya'ya "Yeşil" HediyeSorunların çözümünde devlet ile kurumların kendilerini görevli saymaları gerektiği düşüncesinden yola çıkarak Kütahya Seramik Porselen Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral tarafından kurulan Nafi Güral Eğitim Vakfı sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor.
"Bir gram dahi siyanür yok""Bir gram dahi siyanür yok"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya'da gümüş üretilip işlenen tesisin siyanürlü su bulunan barajında meydana gelen çökmeye ilişkin, ''Araziye, yer altına, akarsulara hiçbir şekilde 1 gram dahi atık su, siyanürlü su veya malzeme taşmamış, atılmamıştır'' dedi.
"Marmara Kervanı" yollarda"Marmara Kervanı" yollarda''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla Tekirdağ'dan yola çıkan ve kendilerine ''Marmara Kervanı'' adını veren çevreci grup, Kocaeli'ye ulaştı.
Bu da Karadeniz'in Kapıkule'si!Bu da Karadeniz'in Kapıkule'si!Türkiye'nin önüne koyduğu '2023'te 500 milyar dolar ihracat' hedefine kilitlenen Samsun, kendini ihracatın kuzey kapısı olarak yeniden inşa ediyor.
Almanya'nın en zengin kenti HamburgAlmanya'nın en zengin kenti HamburgAvrupa'nın 7 metropolünden biri olan liman kenti Hamburg, Almanya'nın en zengin kenti. Kişi başına düşen milli gelir payı 50 bin avro. Hamburg'ta 2500 milyarder ve 7500 milyoner var.
Ege'de "Büyük" heyecanEge'de "Büyük" heyecan2014'teki yerel seçimlerden önce büyükşehir yapılacak iller arasında öncelik, merkez nüfusu 750 binin üzerindeki Manisa ve Denizli'ye verilecek, ardından Aydın, Muğla ve Balıkesir gelecek.
Çin, nükleerde güvenlik artırıyorÇin, nükleerde güvenlik artırıyorÇin yönetimi, Japonya'daki felaketten sonra olası felaketlerin önlenmesi adına acil durum prodesürlerinde revizyona gidecek.
İklimin düşmanı "yolsuzluk"İklimin düşmanı "yolsuzluk"Uluslararası Şeffaflık Örgütü, iklim değişikliğiyle mücadelede görülen başlıca iki yolsuzluğa dikkat çekiyor: Ormanlarda kaçak ağaç kesimi ve karbondioksit salınım belgelerinde yapılan sahtekârlıklar...
Ciments Français Afyon'daki payını satacakCiments Français, Afyon Çimento'da sahip olduğu hisseleri borsada ve/veya blok satış yoluyla finansal veya stratejik yatırımcılara satabileceğini bildirdi.
Başkasının arazisine imar istenir mi? Mevcut yasalarımıza göre kimse bir başkasının arazisi için yetkisi yoksa imar planı değişikliği isteyemez. Ama Kuşadası'nda istenebiliyor.
İstanbul'un köyleri organik tarım ve doğa turizmiyle zenginleşecekBüyükşehir Belediye Meclisi'nden geçen kararla, İstanbul'un köyleri organik tarımın yapılıp ürünlerin satıldığı ve doğa turizminin geliştiği zengin köylere dönüşecek.
Baraj gölü "çöp gölü" olduGümüşhaneliler Torul Baraj Gölü'ne atılan çöplerin sağlığı tehdit eder boyuta geldiğine dikkati çekerek, yetkililerden önlem alınmasını istediler.
Sayfiyeleriyle ünlü HamburgHamburg, geniş parkları, iç gölleri, gezinti yolları, hayvanların geniş alanda serbest hareket edebildikleri ilk hayvanat bahçesi olan Hagenbeck hayvanat bahçesi ile halkına ve turistlere keyifli vakit geçirmek için pek çok seçenek sunuyor.
TAV'dan Zagreb Havalimanı'na teklifTAV Havalimanları Holding Zagreb Havalimanı ihalesine teklif verdi.
Günlerdir yollardalar''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla yola çıkan ve kendilerine ''Doğu Akdeniz Kervanı'' adını veren çevreci grup, Konya'da basın açıklaması yaparak, doğaya ve yaşama zarar veren yatırımları protesto ederken, çölleşmeye dikkati çektiler.
Mall of Istanbul'da yer alan dairelerin hızlı sahipleri!Torunlar GYO'nun sahibi olduğu, Türkiye'nin en büyük mixed-used gayrimenkul projelerinden biri olarak yaşam, iş, alışveriş, eğlence, konaklama ve sosyal üniteler içeren 491 milyon liralık bir yatırım olan Mall of İstanbul'daki ilk daireler halka sunuldu. İlk iki haftada 550 dairenin yüzde 90'ı satıldı.
Çin'de toprak kaymasıYoğun yağışların neden olduğu toprak kayması nedeniyle çöken taş ocağı 20'den fazla işçiyi yuttu.
27. Dünya Haller Birliği (WUWM) kongresi başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 27. Dünya Haller Birliği (WUWM) kongresi başlıyor.
Çayeli'nde HES mücadelesiRize İdare Mahkemesi'nin, Rize'nin Çayeli ilçesinde yapılması planlanan 2 hidroelektrik santrali projesine verilen ''ÇED olumlu'' kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.