Haberler

27 Mayıs 2011, Cuma

Kentsel Tasarımı ÖğretmekKentsel Tasarımı ÖğretmekEğer ki kentsel tasarım okuyorsanız, ya kentlerin ya da tasarımın içinde olma şansına sahipsiniz. Bu iki kelime de oldukça ilgi çekici, ancak en azından mesleki çevrelerde terimsel olarak kente tasarımı ilave etmek tam olarak kentsel tasarımla aynı anlamı taşımıyor. Şüphesiz ki insanlığın yerleşim tarihi boyunca tasarımcılar kentlerin fiziksel formlarının belirlenmesine yardımcı oldular, fakat bu ülkede belirli mesleki uzmanlıklar veya bilgi tabanı uzun zamandır kent mekanlarının tasarımına direkt olarak uygulandı. Haberin Devamı
Seçimkonduya balyoz operasyonuSeçimkonduya balyoz operasyonuOsmangazi Belediyesi, genel seçimleri fırsat bilerek kaçak yapıya yönelen fırsatçılara göz açtırmıyor.
Oikodomos Workshop Proksimite Başarıyla TamamlandıOikodomos Workshop Proksimite Başarıyla TamamlandıDoğu Akdeniz Üniversitesi tarafından İstanbul''a getirilen bu uluslarası çalışma Dr. Beril Özmen Mayer, Dr. Kris Sheerlinck ve Oikodomos Proje Lideri Prof.Dr. Leandro Madrazo''nun koordinatörlüğüyle düzenlendi.
Aliağa-Menderes''te 8 üstgeçit daha hazırAliağa-Menderes''te 8 üstgeçit daha hazırBüyükşehir, banliyö hattında yaya geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla Tekel Lojmanları, 2. Ana Jet Üssü Bölgesi, Balatçık, Akıncılar, Kahramanlar, Şemikler, Dokuz Eylül, Seyhan, Binbaşı Reşat Bey ve Küçükada mahallelerinde yapımları tamamlanan asansörlü geçitleri hizmete açtı.
TÜDEF''den Erdoğan''ın projelerine tepkiTÜDEF''den Erdoğan''ın projelerine tepkiTüketici Dernekleri Federasyonu(TÜDEF)''ndan, Başbakan Erdoğan''ın Ankara ve İstanbul için açıkladığı projelere tepki geldi.
Bülent Tanık: "Başbakan''ın Saptamalarına Katılıyorum"Bülent Tanık: "Başbakan''ın Saptamalarına Katılıyorum"Tanık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Ankara ile ilgili "plansız ve çarpık" saptaması yaptığını hatırlattı ve ekledi: "Başbakan''ın saptamaları bana yabancı gelmiyor. Benim de ifade ettiğim, katıldığım saptamalar."
Sinemacılardan Munzur özgür aksın yürüyüşüSinemacılardan Munzur özgür aksın yürüyüşüDersim Belediyesi tarafından düzenlenen İnsan Hakları Film Festivali kapsamında kente gelen çok sayıda sanatçı, doğayı yok edecek olan barajlara karşı yürüdü.
300 köyü adım adım dolaştı300 köyü adım adım dolaştıSeçim bölgesi Bingöl''de çalışmalar yapan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, 320 köyün 300''ünü tek tek dolaştı, köylülerin sıkıntılarını dinledi, planlarını anlattı. Hayvancılık ve tarım teşviklerinin yeniden düzenlenmesini isteyen çiftçiler, ipotek sıkıntısını da dile getirdi.
Ağa Han Mimarlık Ödülü Yönetimi Edirne ve İstanbul’daki Törenlerde Yer AldıAğa Han Mimarlık Ödülü Yönetimi Edirne ve İstanbul’daki Törenlerde Yer Aldıİpekyol Tekstil Fabrikası''nı ödüllendirerek endüstriyel mekanlara dikkat çeken Ağa Han Mimarlık Ödülü Yönetimi, EAA - Emre Arolat Architects ve İpekyol Tekstil Fabrikası''nı Edirne ve İstanbul''daki törenlerle yeniden onurlandırdı.
Müziksev, İzmir''e 26. yıl armağanıMüziksev, İzmir''e 26. yıl armağanıTürkiye''de ilk kez, sanat merkezi ve müze, Müziksev adı altında İzmir''de hayata geçti. İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper "Kentin sanat kimliğine bir armağan" dedi.
M.K.Paşa Belediyesi''ne yeni hizmet binasıM.K.Paşa Belediyesi''ne yeni hizmet binasıMustafakemalpaşa Belediyesi''nin en prestijli projelerinden birisi olan Belediye Hizmet Binası, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç''ın da katılımıyla düzenlenen görkemli törenle hizmete girdi.
Özcan''ın "müstehcen" bulduğu heykel kırıldıÖzcan''ın "müstehcen" bulduğu heykel kırıldıYüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan''ın önceki gün ''müstehcen'' bulduğunu açıkladığı göğsü açık kadın heykeli kırıldı.
Ege''nin GAP''ını Başbakan açıyorEge''nin GAP''ını Başbakan açıyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün, Türkiye''nin 6. ve Ege''nin en büyük barajı kabul edilen Dalaman Akköprü Barajı ve Hidrolelektrik Santralı''nın açılışını gerçekleştirecek.
Bir çılgın proje de Diyarbakır için açıklayıp finali yapacağızBir çılgın proje de Diyarbakır için açıklayıp finali yapacağızBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Ankara için açıklanan ''çılgın projeler''e bir yenisini daha ekleyeceklerini söyledi.
Çin''in Mimari Eserleri Şian''daÇin''in Mimari Eserleri Şian''daÇin tarihinin tüm mimari eserleri Şian''da! Çin''in en eski kentlerinden biri olarak bilinen, 11 hanedanlığın başkenti olmuş Şian şehri, sadece dev yer altı ordusu (terra kotta) ya da farklı etnik unsurlarıyla değil, tarihte oynadığı kilit rol ve stratejik yönüyle de adından hala söz ettiren Çin şehirlerinin başında geliyor.
İstanbul''da asude bir semtİstanbul''da asude bir semtRivayete göre Fatih Sultan Mehmet, fetih hazırlıklarını yaparken Çengelköy sahillerine gelir. Ve burada Bizans''tan kalma gemi çengellerini görür. Semt adını buradan alıyor. Çengelköy şimdi nevi şahsına münhasır asudeliğiyle selamyıyor ziyaretçilerini.
Akkuyu''da kurulması planlanan nükleer santral hakkında ilginç rapor Akkuyu''da kurulması planlanan nükleer santral hakkında ilginç rapor Avusturya İklim ve Enerji Fonu ve ''Yeni Enerji 2010'' programı tarafından desteklenen ve ''Flexrisk'' adı verilen proje kapsamında dünyadaki 234 nükleer santral incelendi. Akkuyu''da kurulması planlanan nükleer santralin de yer aldığı projenin sunduğu haritalar, nükleer santrallerde gerçekleşecek bir kazanın risklerini gözler önüne seriyor.
HP, Tasarım Profesyonelleri için İnternet Bağlantılı, Geniş Boyutlu eYazıcıları Geliştiriyor HP, Tasarım Profesyonelleri için İnternet Bağlantılı, Geniş Boyutlu eYazıcıları Geliştiriyor Dokunmatik ekranlı ve internetten direk baskı alabilen HP Designjet''i kullanmak çok basit.
Ömerli Barajı Havzası ağaçlandırılarak korunuyorÖmerli Barajı Havzası ağaçlandırılarak korunuyor"2011 Yılı Baraj Havzaları Ağaçlandırma Projesi" kapsamında öğrencilerle birlikte Ömerli Barajı Havzası''na 2 bin 591 ağaç diken Başkan Topbaş, İstanbul''a bugüne kadar 19.5 milyon yeşil alan kattıklarını belirterek, "Baraj havzalarını kamulaştırarak ağaçlandırıyoruz.
ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü için 2.692 Mimar YarışıyorThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü için 2.692 Mimar YarışıyorThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü''nün kayıt süreci, İstanbul, Bakırköy''deki Afet Önleme ve Eğitim Merkezi için mimari tasarım fikri sunma yarışmasına yönelik büyük ilgiyi gözler önüne serdi.
Kendine ait bir odaKendine ait bir odaBakın Hemingway''den Dostoyevskiye yazarlar nasıl odalar yazdılar...
Ankara''da senelerdir bitmeyen metro ne zaman hizmete girecek?Ankara''da senelerdir bitmeyen metro ne zaman hizmete girecek?Cüneyt Özdemir''le 5N1K''ya konuk olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yıllardır bitmeyen Ankara Metrosu için sonunda tarih verdi.
Londra ''Anadolu Kültür Festivali'' gelenekselleştiLondra ''Anadolu Kültür Festivali'' gelenekselleştiLondra''da düzenlenen ve geleneksel hale gelen ''Anadolu Kültür Festivali'' geçen yıllara göre daha zengin program ile 11 ile 19 Haziran tarihlerinde, kuzey Londra''daki Clissold Park''ta yapılacak. FEstivale bu yıl mehter konserinin yanı sıra kılıç-kalkan ile sema gösterileri de renk katacak.
Kül bulutları Türkiye''yi etkileyecek mi?Kül bulutları Türkiye''yi etkileyecek mi?İzlanda''da hafta sonunda patlayan yanardağın yaydığı küller Avrupa''ya yayılıyor. Grimsvotn yanardağında son 100 yılın en büyük patlamasına tanık olunuyor.
İtalya''da taksiler Türkiye''yi tanıtacakİtalya''da taksiler Türkiye''yi tanıtacakİtalya''nın önemli turizm merkezlerinden Floransa ve Bologna''da taksi giydirme uygulaması başlattı. Ve 55 taksi Türkiye görseli ile süslendi.
Bahçelievler’e Yeni HastaneBahçelievler’e Yeni Hastaneİstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapılacak, "Bahçelievler Devlet Hastanesi Temel Atma Töreni" 27 Mayıs 2011 Cuma günü saat:17:30''da Devlet Bakanları ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu''nun katılacağı törenle gerçekleştirilecek.
Galatasaray''ın Kalamış''taki çekim merkeziGalatasaray''ın Kalamış''taki çekim merkeziGalatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi''nin Kalamış''taki Su Sporları Tesisi, birçok prestijli projede imzası bulunan Fores Mimarlık tarafından yenileniyor.
Çılgın fırsatçılıkÇılgın fırsatçılıkBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, hem Başbakanlık sıfatıyla hem de 12 Haziran seçimlerine hazırlanan AK Parti''nin Genel Başkanı unvanıyla ''çılgın proje''ler açıklamaya devam ediyor.
Dünyanın 7 felaketi seçiliyorDünyanın 7 felaketi seçiliyorUluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), dünyadaki en kötü 7 çevresel durumu belirlemek için ''''Dünyanın 7 Felaketi'''' isimli özel bir çevre kampanyası başlattı.
Egeray Projesi uzatılıyorEgeray Projesi uzatılıyorTCDD Genel Müdürlüğü, Egeray Projesi''nin Cumaovası-Tepeköy arasındaki ikinci hattın yapım ihalesini 28 Haziran 2011''de gerçekleştirecek.
12 asırlık caminin duvarlarında Kur''an işlemesi12 asırlık caminin duvarlarında Kur''an işlemesiÇin''in en uzun başkentlik yapmış imparatorluk kenti ve İpek Yolu''nun kara hattının başladığı Şian, ülkenin tarihi ve kültürel birçok önemli unsurunu barındırmasının yanı sıra içi "Kur''an dolu" bir camiyi barındırıyor.
Karşıyaka''nın en güzel balkon ve bahçesi seçildiKarşıyaka''nın en güzel balkon ve bahçesi seçildiKarşıyaka Çiçek Festivali kapsamında, bu yıl 10. kez düzenlenen En Güzel Balkon Bahçe Yarışması''nın ödül töreni, Mavişehir Tay Park''ta yapıldı. Gri beton görüntüsünden uzak, çiçeklerle bezeli, doğa ile bütünleşen rengarenk bir Karşıyaka''yı teşvik etmek amacıyla düzenlendiği belirtilen Karşıyaka Çiçek Festivali bünyesinde, balkon, apartman bahçesi ve ev bahçesi kategorisinde yapılan yarışma sonucunda ilk 3''e girenlere Tay Park''taki törenle Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak tarafından plaket ve ödülleri verildi. Yarışmada derece alanlara, Kıbrıs-İzmir arası iki kişilik uçak bileti, Altınyunus''ta iki kişilik tam pansiyon tatil, Tay Park''ta kahvaltı, Deniz Kent Restoran''ta iki kişilik yemek, Aqua Fantasy''e iki kişilik bilet, Koçtaş''tan alışveriş çekleri, çok sayıda çiçek ve çiçek bakım ürünleriyle aksesuvarları hediye edildi. Yarışma sonuçlarına göre ''Ev Bahçesi'' kategorisinde Tanja Olgun, ''Balkon'' kategorisinde Bülent Akaya ve ''Apartman Bahçesi'' kategorisinde Mustafa Yanaroğlu birinci seçildi.
Tarih: 26 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Tolga Tekin
AKM ne zaman açılacak?AKM ne zaman açılacak?Cüneyt Özdemir''le 5N1K''ya konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKM''nin neden açılmadığı ve ne zaman yeniden aktif hale geleceği konusunda bilgi verdi.
2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları Açıklandı2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları AçıklandıRIBA Ödüllerini kazanan 13 binayı açıklandı. RIBA Ödülleri İngiltere binaları dışındaki mimarileri ödüllendirdi.
Doğada Keşf-i AlemDoğada Keşf-i AlemGezegenimiz Dünya''da birçok ilginç ve güzel mekan mevcut. Bu alanlar bize, teknik ve teknolojik mucizelerin gerçekleştirildiği çağda hala keşfedilecek ilginç mekanların var olduğunu gösterdi. Listede, Yeni Zelanda, Yemen, Japonya, Kanarya Adaları, Bahamalar, Türkmenistan, Afrika, Amerika ve Çin''deki doğa harikalarının yanında Türkiye''den de Pamukkale yer alıyor.
İstanbul''un taşı toprağı, Antalya''nın denizi kumu altın12 Haziran seçimlerine üç hafta kaldı. Siyasi partiler kampanyalarını iyice hızlandırdı. Seçim propagandası kızıştı. Büyük kentlere yönelik büyük projeler açıklanıyor. Bu kentlerde propaganda yapılan seçmen nereden geliyor? Memleketi neresi?
Gırnata''dan Isfahan''a İstanbul yolculuğuTarih ve medeniyet paralelinde İstanbul ve dönemin diğer önemli şehirlerinin bağlantı ve ilişkilerinin konuşulacağı "Gırnata''dan Isfahan''a İstanbul" başlıklı sempozyum, 28-29 Mayıs tarihleri arasında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi''nde gerçekleştirilecek.
İstanbul''un Fethi''ne özel kalem650 milyon Euro ciro yapan İtalyan kalem üreticisi Omas, İstanbul''un Fethi''ne özel kalem üretti. 2.500 ile 26 bin Euro arasında satışa sunulan ve toplam 1.511 adet üretilen kalemlerin 20''si hemen satıldı.
"Proje Ankara''yı dünya kenti yapacak"Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın açıkladığı projelerin, Başkent Ankara''yı dünya kenti haline getireceğini kaydetti.
Yenilenebilir yakıta bir adım kaldıPetrol fiyatlarının rekor üstüne rekor kırdığı günümüzde, araştırmacılardan iyi bir haber geldi.
Sultanahmet''in 400 yıllık sırrı!Sultanahmet Camii''nin yapıldığı 1609 yılından bu yana gizemli bir sır taşıdığı ortaya çıktı.
Kumburgaz''da ‘çılgın proje''Çorlu''ya katı atık tesisleri yapmak üzere ‘saldırılar'' sürerken, Silivri''ye bağlı sahil kenti Selimpaşa''ya da 400 bin kişilik bir ‘arıtma'' tesisi yapılacağı son anda öğrenildi. Aynı Çorlu''da oynanan ÇED raporu oyunları gibi...
2023''e kadar 15 bin kilometre yol yapacağızBaşbakan Erdoğan, 8,5 yılda 13.6 bin km bölünmüş yol yaptıklarını belirterek, "2023''e kadar 15 bin km daha yolu Türkiye''ye kazandıracağız" dedi.
Bizim Avrupa – Europa Nostra Derneği''nin "Avrasya Tüneli Projesi " İle İlgili Basın AçıklamasıBizim Avrupa-Europa Nostra Derneği''nin "Avrasya Tüneli Projesi" ile ilgili basın açıklaması şu şekilde:
İnşaat demirinin tonu bin 400 liraya ulaştıBazı demir fabrikalarının bakıma girmesi, Kuzey Irak''a demir ihracatının artarak devam etmesi, inşaat sektörünün canlanması ve hurda demir fiyatlarının yükselmesi sonucu demir fiyatları giderek artmaya başladı.
Trabzon''un zor tercihi!Trabzon, imparatorluk kumaşından bir kent. CV''sinde "başkentlik" de var. Şimdi, bu köklü mirasın üzerinden gelecek öyküsünü yazma gayretinde...
Bütün çılgın projeler sonunda gerçekleşecektir...İstanbul''a "2''nci Boğaz Projesi" nin tartışılması sürerken, Başbakan Erdoğan dün de Ankara''ya "Yeni Bir Şehir" kapsamında beş dev projeyi daha açıkladı.
KentKent nedir? Bunu epeydir soruyorum kendime. Sonunda işin içinden çıkamadım ve ona, özellikle duygusal bir şeyler karalıyorsam, "şehir" demeyi daha uygun buldum.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.