Haberler

4 Mayıs 2011, Çarşamba

Tarihi Ortaköy Camisi Restorasyonu BaşlıyorTarihi Ortaköy Camisi Restorasyonu BaşlıyorMayıs ayında restorasyon çalışmalarına başlanacak olan, Ortaköy''de bulunan Büyük Mecidiye Camisi restorasyonu tanıtımı 3 Mayıs 2011 tarihinde Feriye Lokantası''da gerçekleşen bir basın toplantısı ile duyuruldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon kapsamına alınan ve halk arasında Ortaköy Camisi olarak tanınan Büyük Mecidiye Camisi''nin restorasyonu Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından destekleniyor. Bütçesi 3 Milyon TL olarak açıklanan projenin müteahhitliğini Gür Yapı gerçekleştirecek. Haberin Devamı
Turbalıklar: Küresel iklim değişikliğinin çaresiTurbalıklar: Küresel iklim değişikliğinin çaresi10 bin yıllık canlı doğa tarihi müzeleri bataklıkları ''yakıyor'', iklim düzenleyici karbon depolarını yok ediyoruz.
''Çılgın projeyi TOKİ yapsın''''Çılgın projeyi TOKİ yapsın''TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan tarafından ortaya atılan Kanal İstanbul Projesi''nin Türkiye''nin en önemli projesi olacağını belirterek, TOKİ''ye bu projede görev verilmesi halinde TOKİ''nin bunu alnının akıyla yapacak güçte olduğunu söyledi.
Dünyadaki su sorunu İstanbul''da ele alınıyorDünyadaki su sorunu İstanbul''da ele alınıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin desteğiyle Haliç Kongre ve Kültür Merkezi''nde başlayan "2. İstanbul Uluslararası Su Forumu"nda bölgesel su sorunlarını, su kaynaklarının kullanımını ve küresel ve bölgesel işbirliklerini ele alınıyor.
50 yıl su sorunumuz olmayacak50 yıl su sorunumuz olmayacakHaliç Kültür ve Kongre Merkezi''nde dün başlayan 2. İstanbul Uluslararası Su Forumu''nun açılışında konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''de bütün şehirlerin ve köylerin 2060 yılına kadarki su sorununu kökünden çözmeyi hedeflediklerini söyledi.
Dünyanın en yüksek oteli Hong Kong''ta açıldıDünyanın en yüksek oteli Hong Kong''ta açıldıÇin basınında yer alan haberlere göre, Hong Kong''taki Uluslararası Ticaret Merkezi''nin 102. ve 118. katları arasında hizmete giren otel, 490 metre yüksekliğindeki gökdelende hizmet vermeye başladı.
Renkli Çukurlar Projesi Renkli Çukurlar Projesi Sanatçı Juliana Santacruz Herrera, Paris sokaklarının berbat çukurlarını onardı ve rengarenk örgülerle doldurdu.
Harabeden kentin ilk 7 yıldızlı otelineHarabeden kentin ilk 7 yıldızlı otelineEl Kaide''nin 8 yıl önce bombalı saldırısında ağır hasar gören HSBC''nin eski binası, 7 yıldızlı otel oldu. Açılışa katılan Kültür Bakanı Günay, "Dünyada ilahi adalet diye bir şey var" dedi
Dünya nüfusu 2100 yılında ne kadar olacak?Dünya nüfusu 2100 yılında ne kadar olacak?BM nüfus uzmanları dünya nüfusunun 2100 yılında 9,3 ila 10,1 milyar olacağını tahmin ediyor.
‘Ermeni anıtını Türkler yıktı biz yaptık''‘Ermeni anıtını Türkler yıktı biz yaptık''Almanya''nın Potsdam kentinde Ermenilerin koruyucu meleği olarak anılan Alman papaz Johannes Lepsius''un evi, araştırma, kültür ve anma merkezine dönüştürüldü.
Yok edilmeye çalışılan tarih: İmroz ve TenedosYok edilmeye çalışılan tarih: İmroz ve TenedosEski adları İmroz ve Tenedos olan Gökçeada ve Bozcaada, Türkiye''nin yerleşime açık iki adası.
''Huzur'' yerine ''kabus'' buldular''Huzur'' yerine ''kabus'' buldularTuzla''da inşa edilen Huzur Sitesi''nde bir daire ortalama 5-10 kişiye satıldı. Mağdur daire sahipleri hukuk sarmalının içinde bunalmış durumda.
Adım adım bizi izliyorlarAdım adım bizi izliyorlarApple ve Google Android son haftalarda konum bilgisi depoladıkları nedeniyle büyük bir tartışma başlattı. Bazı kullanıcılar için bu gizlilik endişeleri oluşturuyor, ancak nerede olduğumuzu izleyen tek cihazlar sadece akıllı telefonlarla sınırlı değil. İşte bu cihazlardan bazıları...
Yanık medeniyetin kızıl sarayı: ElhamraYanık medeniyetin kızıl sarayı: ElhamraEn önemli sırrı birçok yerine yazılmış olan ''''La Galibe İllallah'''' yani ''''Allah''tan başka galip yoktur'''' sözcüğü... İslam''ın yaklaşık 800 yıl hüküm sürdüğü Endülüs''ün çağlara meydan okuyan Elhamra Sarayı, cennet bahçeleri ve muhteşem mimarisiyle görenleri büyülüyor.
EKÜMENOPOLİS: Ucu Olmayan ŞehirEKÜMENOPOLİS: Ucu Olmayan ŞehirMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde düzenlenen Çarşamba Seminerleri''nde bu hafta, "Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir" belgeseli gösterimi gerçekleşti.
"Türkiye''nin Çatıları" albüm oldu"Türkiye''nin Çatıları" albüm olduÇatı kaplama ve su yalıtım sistemleri üreticisi Onduline Avrasya, "Türkiye''nin Çatıları" adıyla çatı fotoğrafları albümü yayınladı
Kanal Marmara''ya çamur getirecekKanal Marmara''ya çamur getirecekKanal ısrarı İstanbul''un suyunu azaltacak, havayı bozacak, Marmara''yı çamur basacak.
Çadırımın üstüne milyonluk evler damladıÇadırımın üstüne milyonluk evler damladı17 Ağustos depreminin ardından İstanbul''da çadır kent olarak planlanan 480 arazi eridi, üzerlerine lüks konutlar dikildi. Uzmanlar kalan 240 alanın kaderinden kaygılı.
"Büyük Anadolu Yürüyüşü"nün İç Anadolu Kervanı Avanos''tan yola çıkıyor"Büyük Anadolu Yürüyüşü"nün İç Anadolu Kervanı Avanos''tan yola çıkıyorTürkiye''nin dört bir yanından kervanlar, onlarca gündür ‘Anadoluyu Vermeyeceğiz'' diyerek Ankara''ya'' doğru yol alıyorlar. Yola çıkacak son kervanlardan biri de İç Anadolu kervanı.
İzmir de bienalli olduİzmir de bienalli olduBienaller taşrayı çoktan keşfetti. Sinop, Çanakkale ve Mardin''den sonra bienal coşkusu geç de olsa, bu kez İzmir''e uzandı.
Duvarın ortasındaki gecekonduya turist akınıDuvarın ortasındaki gecekonduya turist akınıDoğu Berlin''den bir subayın tapu verdiği söylenen Osman Kalın''ın Berlin duvarı ortasındaki kulübe ve bahçesi turistlerin ziyaret ettiği mekanlar arasında yerini almış. Böylece belediye meclisi gecekondunun yıkılmamasına karar vermiş.
Halfeti''de barajdan sonra... Halfeti''de barajdan sonra... Birecik Barajı''nın suları altında kalan Halfeti''nin sokaklarında, evlerinde, ağaçlarında artık başka canlılar hayat buluyor.
İnsanlık Anıtı''nın omuzları kesildiİnsanlık Anıtı''nın omuzları kesildiBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın Kars mitinginde ‘ucube'' daha sonra da ‘heyula'' diye nitelendirdiği İnsanlık Anıtı''nın omuzları kesildi.
Ali Sami Yen''de ölümden dönülmüşAli Sami Yen''de ölümden dönülmüşAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Ali Sami Yen Stadı''nda metreküpte 57 kilo demir bulunduğunu belirterek, "İnsanlar ölümden dönmüş" dedi.
2020''de terk edilecek ada ülkeleri2020''de terk edilecek ada ülkeleriKüresel ısınma sebebiyle 2020 yılında bazı ülkeler sular altında kalacak...
Gerçeğe dönüşmeyen muhteşem yapılarGerçeğe dönüşmeyen muhteşem yapılarFinans yokluğu, politik, kültürel tartışmalar ya da ''komşuların'' sert tepkileri... İşte gururla duyurulup türlü sebeplerle hayal olarak kalan göz kamaştırıcı mimarlık projelerinden örnekler.
Urumçi''ye Türk Sanayi BölgesiUrumçi''ye Türk Sanayi BölgesiÇin''in Sincan Uygur Özerk Bölgesi''nde Türk Sanayi Bölgesi kurulması için taraflar arasında mutabakat zaptı imzalandı.
Trabzon Türkiye''nin ''Barcelona''sı olacakTrabzon Türkiye''nin ''Barcelona''sı olacakEski TOKİ Başkanı ve AK Parti Trabzon milletvekili adayı Erdoğan Bayraktar, Trabzon için çılgın projesini açıkladı: Şehri, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan''dan gelen İpekyolu''nun merkezi konumuna getireceğiz. Böylece Trabzon, Barcelona ayarında bir kent olacak" dedi.
Deprem kehaneti Tayvan''ı karıştırdıDeprem kehaneti Tayvan''ı karıştırdıTayvan polisi, internetteki blogunda ülkeyi devasa bir deprem ve tsunami felaketinin beklediğini yazan Wang Hoca adlı kahin hakkında soruşturma başlattı.
İş Bankası''ndan Malatya''ya 30 bin fidanlık ormanİş Bankası''ndan Malatya''ya 30 bin fidanlık ormanMalatya il merkezine 35 kilometre mesafede bulunan Erenli mevkisine kurulan ormana karaçam, sedir ve mavi servi fidanları dikildi.
Nevşehir''de 40 yıllık hayal gerçekleştiNevşehir''de 40 yıllık hayal gerçekleştiNevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi''nin gerçekleştirilmesiyle hak sahipleri evlerine kavuştu. Belediye Başkanı Hasan Ünver, yıllardan beri bu projenin hayali ile yaşadığını, böylesine önemli bir güne şahitlik etmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.
Bu köyde her evin bir nakkaşı varBu köyde her evin bir nakkaşı varBingöl''ün Göltepesi köyü, çini işlemeleri ve cami süslemeleriyle meşhur bir köy. Bu şaşırılacak bir şey değil, zira cami süslemesi konusunda usta 360 sa- natkâr bu köyde yaşıyor.
Cesur Mimarların Renkli BinalarıCesur Mimarların Renkli BinalarıGüle güle Bauhaus... Mimarlık, siyah ve beyazdan ya da cam ve çelikten olmak zorunda değil. Modern binalarda rengi kullanmaya cesaret eden isyankar mimarların göz kamaştırıcı tasarımlarını gözden geçirelim. Eski tasarımcılar renklerle eğlenirdi. Mısır ve Yunanistan''daki tapınaklar ve mezarlar, kırmızı ve altın renklerle bezenmişti. Yeşil ve kırmızı ise Çin''in Yasak Şehri''nde baskın renklerdi. Modern binalarda, daha sönük renkler hakim.
Karşıyaka''da bahçe ve balkonlar yarışacakKarşıyaka''da bahçe ve balkonlar yarışacakGri beton görüntüsünden çok uzak, çiçeklerle bezeli, doğa ile bütünleşen rengarenk bir Karşıyaka teşvik etmek amacıyla Karşıyaka Çiçek Festivali bünyesinde Karşıyaka''nın En Güzel Balkon, Bahçe ve Apartman Bahçesi Yarışması düzenleniyor. Bu yıl 10''uncu kez yapılacak yarışmada yine son derece titiz çalışan seçici kurul, adresleri tek tek dolaşarak en iyileri belirleyecek.
Karsan, New York''u ikna edemediKarsan, New York''u ikna edemediNew York Times''ın haberine göre, firma ''New York Taksi'' ihalesini kaybetti.
O Çılgın BenimO Çılgın BenimBaşbakan Erdoğan''ın "Kanalistanbul''a 30 milyar dolar teklif eden bir yatırımcı var" diyerek açıkladığı işadamı İnanlar İnşaat''ın patronu Serdar İnan çıktı. İnan "30 milyar dolara, projeyi, kanalıyla, limanları ve konutlarıyla tek başına yapmaya hazırım" dedi.
Altı ''hızlı tren'' hattına 17 milyar TL''lik yatırımAltı ''hızlı tren'' hattına 17 milyar TL''lik yatırımHızlı tren yatırımları tam gaz ilerliyor. Halen devam eden 6 hatta 17 milyar TL''lik yatırım öngörülüyor.
Grafik tasarımının kalbi Grafist 15 yaşındaGrafik tasarımının kalbi Grafist 15 yaşındaTürkiye ve dünyadan tasarım öğrencilerini, eğitimcileri ve profesyonelleri biraraya getiren dünyanın en önemli tasarım etkinliklerinden biri olan Grafist, bu yıl 2-7 mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.
İstanbul gökyüzüne uzanıyor silüeti değişiyorİstanbul gökyüzüne uzanıyor silüeti değişiyorBir zamanlar Maslak''ta bulunan yüksek yapılar artık İstanbul''un her yerinde. Boyları 100 metreyi geçen yapılarla İstanbul âdeta Hong Kong ve Dubai''ye dönüşüyor.
Fransa''ya Eyüp Sultan MeydanıFransa''ya Eyüp Sultan MeydanıFransız yazar Pierre Loti''nin doğduğu Rochefort kentindeki bir meydanın adı, belediye meclisinden alınan bir kararla "Eyüp Sultan Meydanı" oldu.
Dereler Ankara''ya akacakDereler Ankara''ya akacakHES''lere karşı mücadele edenler 9 nisan mitinginde güçlerini birleştirecek, ‘bütün dereler Ankara''ya akacak.'' Eylemciler ‘su ticarileşmesin, doğaya dolar gözüyle bakılmasın'' diyor.
Berlin duvarı artık ressamlarınBerlin duvarı artık ressamlarınDoğu ve Batı Berlin''i ayıran, birçok acı olaya sebep olmuş utanç duvarı, şimdi ünlü ressam ve karikatüristlere bırakılmış. Sanatçılar, duvara 2. Dünya Savaşı''nı tasvir eden eserler yapmış.
Antalya''ya Çin yatırımıAntalya''ya Çin yatırımıÇin''in Ankara Büyükelçisi Şiaoşeng, Pekin hükümetinin Türkiye''deki yatırımları için Antalya''da çalışma yaptığını söyledi.
Adanalı sanayiciler nükleerden kaygılıAdanalı sanayiciler nükleerden kaygılıAdana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, ‘ben yaptım oldu'' mantığıyla nükleer santral konusunun ele alınmasının doğru olmadığını vurgulayarak, konunun akılcı politikalarla değerlendirilip, bilimsel bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini söyledi.
Akaretler şimdi, sıragalerilerAkaretler şimdi, sıragalerilerBir zamanlar saray ressamı Fausto Zonaro dâhil nice önemli simaya ev sahipliği yapan Akaretler''deki Sıraevler, sonunda aradığını buldu: Sanat. Bölgeyi İstanbul''un yeni sanat ve tasarım üssü yapmakta kararlı bir avuç galeri -artlimits, Art On, Autoban, Derin Design, Galerist ve Rampa- 14 Mayıs Cumartesi günü 17.00-22.00 saatleri arasında bir dizi etkinlikle güçlerini birleştiriyor.
Tarihi değiştiren saldırıTarihi değiştiren saldırı11 Eylül 2001''de New York''ta tarihin en ölümlü saldırılarından birini gerçekleştiren El Kaide, 2003''te beş gün arayla Türkiye''yi de vurmuştu.
Swoon: NY Sokak sanatının en zen kızıSwoon: NY Sokak sanatının en zen kızıDipnot.tv sizleri New York''ta sokak sanatının en usta isimlerinden biriyle tanıştırıyor.
Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor Apple ve Google''ın, her hareketinizi cep telefonunuzun gizli bir dosyasına kaydettiği haberinin ortaya çıkmasıyla ortalık kızıştı. iPhone''un FourSquare uygulamasının aksine, "check-in" yapmanızı sağlayan bu gizli dosya ilginç haritalar oluşturarak hayatınızı nasıl yaşadığınızı gösteriyor. Hareketleri kaydetmeyi sağlayan ve bulunduğunuz bölgeyi dolaylı olarak kaydeden bu cihazı her yerde taşıdığını kimse aklına getiriyor mu?
''Çılgın Proje''ye Hazine Garantisi"Çılgın Proje"nin gereğini ve teknik etkilerini uzmanlarına bırakalım. Biz finansmanına, kamuya yük olup olmayacağına bakalım. Açıklamalar, olayın şimdilik siyasi bir proje olduğunu gösteriyor, iki yıl sürecek bir fizibilite çalışmasından sonra teknik detaylar ortaya çıkacakmış. Ama şimdiden açıklanan bir niyet var: Proje kamuya yük olmayacakmış, finansmanı yap-işlet (Yİ) veya yap-işlet-devret (YİD) modeliyle sağlanacakmış.
10 milyar dolar da benden olsun!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "çılgın projesini" meğerse İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu günden beri hayal ediyormuş.
İstanbul: "Cahil Şehir"?Şehir ve medeniyet arasındaki ilişkiyi, iki farklı düzlemde ele alabileceğimizi düşünüyorum: İlki,(i) bir şehrin medenî şehir olması; ikincisi,(ii) bir şehrin medeniyet şehri olmasıdır.
Malatya''da 6 katlı bina çöktüMalatya''da 6 katlı bir bina çöktü, olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Enkaz altında kimse olmadığı tespit edildi.
Bunlar Boğaz Köprüsü''ne de karşıydıYıllardır kendine "sağ" diyen iktidarların başları sıkıştıkça bıkmadan usanmadan kullandığı bir slogan var. Bir konuda eleştirildiler mi hemen "Bunlar Boğaz Köprüsü''ne de karşıydı" derler.
Heykel, küfür, anayasaHeykele yontu denir, bizim memlekette, benim bildiğim. Sözlükler böyle yazar. Koskocaman bir mermerin, taş bir bloğun içinde saklı duran bir formu, yonta yonta ortaya çıkarma becerileriyle, yüzlerce yıllık kalıcı estetikleri, üstelik en fazla üretmiş toprakların çocuklarıysanız bir de eğer, en çok sizlerden beklemezler mi bunun bilinmesini, şu yeryüzünde?
İstanbul "Büyük Yürüyüş"e çıktıÇevrecilerin "Anadolu''yu Vermiyoruz" sloganı ile Türkiye''nin yedi bölgesinden başlattıkları protesto eylemi ‘Büyük Yürüyüş''ün İstanbul kolu da yola çıktı.
Davutoğlu: Mevlana müzesi türbe olmalı Seçim bölgesi Konya''da gazetecilerle kahvaltıda buluşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kentin simgesi haline gelen Hz. Mevlana türbesi ve müzesi konusunda ilginç bir çıkış yaptı. Seçim bölgesi Konya''da gazetecilerle kahvaltıda buluşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kentin simgesi haline gelen Hz. Mevlana türbesi ve müzesi konusunda ilginç bir çıkış yaptı. Hz. Mevlana''nın kabrini şu anda bir müze olarak yılda 500 bini yabancı olmak üzere toplam 2 milyon kişinin ziyaret ettiğin belirten Davutoğlu, müze ile türbenin aynı yerde olmasından memnun olmadığını dile getirdi.
Tarih: 3 Mayıs 2011 Kaynak: Taraf
Libya zengini Türk müteahhitlerin büyük ayıbı Libya''da 27 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, çalıştırdıkları 22 bin işçiden sadece 8 bininin sigortalı yaptı. Sigortasız çalıştırdıkları 14 bin işçi için ise ''işsizlik sigortası'' istedi.
Çılgın Proje''nin finansman modeliBizim Çılgın Projemiz; "Kanal İstanbul", çılgınlığını; inşaat teknolojisinden değil, bunu "gerçekleştirme iradesinden" almaktadır. Aslında dev projelerin finansman modeline bakınca ortaya çıkan gerçek şu; yalnızca tek bir finansman modelinin yetersiz olduğudur. Yetmiyor; tek bir firmanın gücünü de aşacak boyuttadır.
Onbeş çılgın projeBenimkisi çılgınlık!..Bu çağda, bu toz duman arasında, kim benim gibi uğraşıp böyle bir proje yapar ki!?..
2. İstanbul Uluslararası Su Forumu başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin desteğiyle Haliç Kongre ve Kültür Merkezi''nde, 100 ülkeden 3.000 konuğun katılımıyla gerçekleştirilecek olan 2. İstanbul Uluslararası Su Forumu başlıyor.
Kanal İstanbul''la tarihe geçmekGörgüsüz tapınak kent Dubai, şişirdiği gayrimenkul balonunun patlamasıyla faniliğini iliklerine kadar idrak etmişti. Disneyland estetiği, naylon palmiye adası, spekülatif finans bağımlılığıyla, küresel kent olma hırsı ve hadsizliğinin ''dünyevi faturasıyla'' bir anda göçüvermişti.
Paylaşılamayan meydanİstanbul Vakıflar Müdürlüğü, Beşiktaş Çırağan semtinde yer alan ve bölgede yeşil alan olarak kullanılan Fıstıklı Meydanı''ndaki 988 m2 araziyi 5 katlı 21 daireli bir bina inşa etmek üzere 5 Mayıs''ta kat karşılığı ihaleye çıkarıyor.
Gayrimenkul çılgınlığıÇılgın projenin nereye yapılacağını tahmin edenler güzergâh üzerindeki arsaları kapışmaya başladılar.
"2 bin eserlik" bienal büyük coşku yaşatacak Kültür sanatta İzmir''i öne geçirecek projelerde yetersiz kaldığımızı sık sık dile getiriyoruz. Ama geleceğe dönük umudumuzu tazeleyen adımları gördükçe de mutlu oluyoruz.
EXPO: Geçen yılki gibi olmasın Müjdeyi Başbakan Erdoğan verdi. "İzmir EXPO''ya yine aday..." diye. Bir önceki yılın deneyimi İzmir''i Ankara ve öteki kentlerin önüne taşıdı ve beklenen sonuç ortaya çıktı.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.