Haberler

17 Mayıs 2011, Salı

İhaleler "Meydan"a Çıktıİhaleler "Meydan"a ÇıktıKentin her tarafının beton yığınına döndüğü bu zamanlarda insan, nefes alabileceği, yol üzerinden geçerken oturup, dinlenebileceği ya da çocuklarının oyun oynayabileceği mahalle arası meydanlara ve yeşil alanlara ihtiyaç duyuyor. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda bu boşlukların aslında ne kadar az olduğunu görüyoruz. Olanlar da maalesef parsel ölçeğindeki plan tadilatları ile imara açılarak dolduruluyor. İstanbul''da bu yolla kazanılan yeni yapılaşmalar o kadar çok ki... Her biri hakkında uzun yıllar süren bir yazı dizisi çıkabilir. Haberin Devamı
Karşıkaya''da park ve arkeoloji müzesi yenilendiKarşıkaya''da park ve arkeoloji müzesi yenilendiBelediye Başkanı Cevat Durak, Güzel Sanatlar Parkı ve Açıkhava Arkeoloji Müzesi''ni baştan sona yenileyerek hizmete açıldığını söyledi.
Anadolu uygarlıkları kitaptaAnadolu uygarlıkları kitaptaAnadolu topraklarında iz bırakmış uygarlıkları anlatan bir dizi başladı. Bir kitap dizisi...
New York''la yarışan DoğuluNew York''la yarışan DoğuluGünü 24 saat yaşayan, her saniye büyüyen, yenilenen, değişimin ritmiyle başınızı döndürecek bir şehre yolculuk yaptınız mı hiç? Çin''in 23 milyon nüfuslu kenti Şanghay işte bu şehirlerden. Adeta New York''la yarışıyor. Merkezinden geçen Huangpu''nun kıyısında ise geçmişi yaşatıyor. Okurumuz Zeynep Kanra, şehirde üç gün kaldı, izlenimlerini yazdı.
Menderes''ten Erdoğan''aMenderes''ten Erdoğan''aMenderes yıkarak Erdoğan ise kurarak İstanbul''u dönüştürüyor. Ortak sonuç ise ekolojik tahribat ve rant merkezli günü kurtarmacı şehircilik.
3. Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini Buldu3. Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini BulduPeyzaj Mimarları Odası''nın düzenlediği ve 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı günü etkinlikleri içerisinde yer alan "Ulusal Peyzaj Ödülleri" sahiplerini buldu.
Taksim''in en büyük harabesi "Park Otel" için sonunda çalışmalar başladıTaksim''in en büyük harabesi "Park Otel" için sonunda çalışmalar başladıPark Otel inşaatının yıkık harabesi yıllar sonra bitiyor mu? İstanbul''un en önemli otellerinin başında gelen ve bir dönemin simgeleri arasında yerini alan Park Otel Bedrettin Dalan''ın belediye başkanlığı döneminde başlayan yeniden yapım sürecinde yıllar sonra bir aşama kaydetti.
Gece ücretsiz olan müzelere ilgi büyükGece ücretsiz olan müzelere ilgi büyükAvrupa Müzeler Gecesi kapsamında pek çok müze 14 Mayıs''ta günbatımından saat 23.00''e kadar ücretsiz geziliyor. ''Müzeler Gecesi''ne büyük ilgi gösteren Polonyalılar, saatlerce müzelerin önünde bekledi.
Kütahya''da 2 bin yıllık mezar odası bulunduKütahya''da 2 bin yıllık mezar odası bulunduKütahya''da, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yol yapımı sırasında bulunan ve yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezar odasından, insan iskeletleriyle toprak ve metalden yapılmış kaplar çıktı.
Marmaray, üç ay ziyarete kapanacakMarmaray, üç ay ziyarete kapanacakDünyanın en derin batırma tüneline sahip Marmaray inşaatı, önümüzdeki üç ay süresince ziyaretçiye kapanıyor.
Badanayı kazıdılar sanat ışığa kavuştuBadanayı kazıdılar sanat ışığa kavuştuDamat İbrahim Paşa Külliyesi''nin restorasyonunda uzmanları şaşırtan büyük sürpriz. Sıva raspalarının altında eşi görülmemiş süsleme sanatı örnekleri çıktı.
Vahdettin''in Köşkü dünyaya açılıyorVahdettin''in Köşkü dünyaya açılıyorOsmanlı''nın son padişahı Vahdettin''in Çengelköy sırtlarındaki Boğaz manzaralı köşkü devlet konukevi oluyor. 60 bin metrekarelik alandaki köşkün restorasyon çalışmaları için iki yıl önce Başbakan Erdoğan talimat verdi, hazırlıklara başlandı.
''İstediğin'' kiraya vakıf malları''İstediğin'' kiraya vakıf mallarıVakıflar''a ait mallarda kiralar ''muhtelif''. Dolmabahçe Çay Bahçesi''nin kirası 2 bin 500 lirayken, Ortaköy Camii''nin tuvaletine 24 bin lira istendi. Bazı yetkililere göre farkın nedeni ''işbilir memur'' zihniyeti.
Kapadokya''ya turist akınıKapadokya''ya turist akınıPeribacaları ile ünlü, Türkiye''nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesi, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 2011 yılının ilk aylarından itibaren Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı turistlerin akınına uğrayan bölgede, hafta sonları öğrenci gruplarının katılımıyla müze ve ören yerlerinde ciddi bir yoğunluk yaşanıyor.
Kanal İstanbul makaleye konu olduKanal İstanbul makaleye konu olduİtalyan La Repubblica gazetesinde makalede Kanal İstanbul projesi Asya ve Avrupa arasındaki yeni kapı olarak nitelendi.
Gaziantep-Halep arası 30 dakikaya düşecekGaziantep-Halep arası 30 dakikaya düşecekGaziray, günde 100 bin yolcu taşıyacak. Ulaştırma Bakanı Habip Soluk, GAP projesi kapsamında Gaziantep-Halep arasının hızlı trenle 30 dakikaya düşüreceklerini belirtti.
Antalya''nın "Güneş evi"Antalya''nın "Güneş evi"Enerjisi güneşten, rüzgârdan; suyu yeraltından, yağmurdan, yandaki dereden. Sebzesi, meyvesi kendi serasından; yemeği güneş fırınından.
Uluslararası enerji merkezi onay bekliyorUluslararası enerji merkezi onay bekliyorEÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü''nün hazırladığı, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle Bornova''ya kurulacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinde Ege''yi üs haline getirecek proje DPT onayı bekliyor.
Ünlü sanatçıdan ilginç sözler: "Emek sineması yıkılabilir"Ünlü sanatçıdan ilginç sözler: "Emek sineması yıkılabilir"İki yılı aşkın süredir kapalı olan ve yıkılması planlanan Emek Sineması''na yönelik sanatçı camiasından sert tepkiler gelmiş, birçok organizasyonlarda yıkım planına karşı eylemler yapılmıştı. Sanat camiasının önemli isimlerinden Ayla Algan ise bu yıkımda bir sakınca olmadığı yönünde bir açıklama yaptı.
Türkiye''nin çevre raporu açıklandıTürkiye''nin çevre raporu açıklandıSabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, insanların çevre sorunları konusunda endişeli olduğunu belirterek, ''''Vatandaş, devletin çevre konusunda birtakım yasalar çıkartarak düzenlemelere gitmesini ve hatta cezalar koymak suretiyle, özellikle sanayi işletmelerinden başlayarak, çevre kirliliğini engellemesini istiyor'''' dedi.
Yabancıya 2.5 hektarlık vizeYabancıya 2.5 hektarlık vizeYabancı bir kişinin Türkiye genelinde satın alabileceği arazi miktarı, bu rakamı aşmayacak.
Başkan Kadir Topbaş dünyanın en büyük Halk Üniversitesi''nin 228''nci şubesini açtıBaşkan Kadir Topbaş dünyanın en büyük Halk Üniversitesi''nin 228''nci şubesini açtıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Meslek Edindirme Kursları''nın (İSMEK) bugüne kadar eğittiği insan sayısının 1 milyon 177 bini bulduğunu söyledi.
Heykelin 8,parçası da kesildiHeykelin 8,parçası da kesildiKars''taki heykelin kaldırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.
Bir zamanlar TürkiyeBir zamanlar TürkiyeNational Geographic Türkiye, on yıldır dünyanın dört bir yanındaki keşif ve değişimleri okurun ayağına getiriyor. 10''ncu yaşını ‘Görmediğimiz Türkiye'' adlı fotoğraf sergisiyle kutlayan dergi, gün ışığına çıkmamış fotoğrafları gözler önüne seriyor.
ABD''de Türk Günü Festivali, muhteşem olduABD''de Türk Günü Festivali, muhteşem olduAmerika''da Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde bu yıl 6.''sı tertip olunan "Paterson-Clifton Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali"ne çok büyük bir alâka gösterildi.
Turizmde dünya 7''ncisiyizTurizmde dünya 7''ncisiyizDünya Turizm Örgütü verilerine göre dünya 7''ncisi olan Türkiye Ortadoğu''daki karışıklıklar nedeniyle çekim noktası olacak.
Tapu sevincinin adresi bu sefer Kartal''daki Hürriyet Mahallesi olduTapu sevincinin adresi bu sefer Kartal''daki Hürriyet Mahallesi olduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Sarıyer ve Eyüp''ten sonra bu sefer de Kartal ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi''nde oturanlara tapularını dağıttı.
Siyanürden örnek aldılarSiyanürden örnek aldılarGreenpeace ekibi, Çevre Mühendisleri Odası ile işbirliği içinde Kütahya''da çöken gümüş madeninin siyanürlü atık barajından örnekler aldı.
Sivas''ta insan hakları zirvesiSivas''ta insan hakları zirvesiHürriyet Treni''nin 5''inci durağı Sivas''ta farklı kesimler bir araya geldi. Eski ve şimdiki ulaştırma bakanları, insan hakları çalışmalarını anlatmaya gelen Valilik İnsan Hakları Kurulu''nun tüm üyeleri, CHP''liler, Demiryolları''na taleplerini iletmek isteyen Birleşik Taşımacılık Çalışanları Hürriyet Treni''nde buluştu.
Arkeoloji Müzesi imparatorları bir araya getirdiArkeoloji Müzesi imparatorları bir araya getirdi16 müzeden derlenen eserler bir sergide buluştu.
Akaretler artık ''Sanatevler''Akaretler artık ''Sanatevler''Sultan Abdülaziz''in emriyle 1870''li yıllarda Dolmabahçe Sarayı''nda görev yapan memurlar için inşa edilen Akaretler Sıraevler, bugün İstanbul''un en gözde sanat merkezi.
RDKM''nin açılışını Erdoğan yaptıRDKM''nin açılışını Erdoğan yaptıAkkök Grubu, Yalova''ya, 8 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdikleri Raif Dinçkök Kültür Merkezi''ni hediye etti.
Bu projeler doğaya aykırıBu projeler doğaya aykırıDoğa Derneği''nden Yücel Sönmez siyasilerin seçim vaatlerindeki İstanbul projelerinin doğaya maliyetini araştırdı.
''Çirkinliğe'' övgü''Çirkinliğe'' övgüYüksek bir yapının zeminle kurduğu ilişki açısından Odakule neredeyse bugünün yapılarına ders verir.
Sosyoloji ve Planlamanın Önde Gelen İsimleri Boğaziçi Üniversitesi''nde BuluştuSosyoloji ve Planlamanın Önde Gelen İsimleri Boğaziçi Üniversitesi''nde BuluştuNew Perspectives on Turkey Dergisi ve LSE ortaklığı ile Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından ilki 22 Ekim 2010 tarihinde düzenlenen "Urban Classes and Politics in the Neoliberal Era" başlıklı konferansın ikincisi 13 Mayıs 2011 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi''nde gerçekleşti.
Naylon poşet tamamen yasakNaylon poşet tamamen yasakÇanakkale''nin Bozcaada İlçesi''nde çevre kirliliği yarattığı gerekçesiyle naylon poşet kullanımına yasak getirildi.
Mona Lisa''nın mezarı bulundu Mona Lisa''nın mezarı bulundu Kullanılmayan bir rahibe manastırında iki haftadır yapılan araştırmalar sonuç verdi ve uzmanlar eski haritaların, belgelerin, zemin taramada kullanılan radar cihazının da yardımıyla Mona Lisa''nın mezarını buldular.
Mescid-i Aksa''nın kandilleri Hürrem Sultan''danmışMescid-i Aksa''nın kandilleri Hürrem Sultan''danmışDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, özel bir televizyon kanalında yayınlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı dizide Kanuni Sultan Süleyman''ın eşi Hürrem Sultan''ın farklı şekilde gösterildiğini söyledi.
ARKİV Seçkileri 2010 SonuçlandıARKİV Seçkileri 2010 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi''nin, Türkiye''deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği ARKİV Seçkileri''nin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye''de 2010 yılı içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri projesi, Türkiye''nin en kapsamlı mimarlık başvuru kaynağı olan ve Çanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda yayınlanan ARKİV üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci 20 Nisan 2011 tarihinde yapılan seçici kurul değerlendirmesiyle tamamlandı.
"Manhattan planları"na meclisten onay çıktı"Manhattan planları"na meclisten onay çıktıBüyükşehir Belediye Meclisi, Liman''dan Turan''a kadar olan 471 hektarlık alanın, Konak''ta kalan 315 hektarlık bölümünde yüksek yapılaşmanın önünü açtı.
Çöken binanın çevresindeki binalar boşaltılıyorÇöken binanın çevresindeki binalar boşaltılıyorMalatya''da bir süre önce çöken 7 katlı binanın bitişiğindeki iki apartman tahliye ediliyor.
Çandarlı Ege Limanı''nın temeli bugün atılıyorÇandarlı Ege Limanı''nın temeli bugün atılıyorDünyanın en büyük 10 limanı arasında yer alacak olan liman demiryolu, havayolu, karayolu ve denizyolu birlikteliğini sağlayarak, bölge ve ülke ekonomisine can verecek.
1800 yıllık tarih çalındı1800 yıllık tarih çalındıİznik Müzesinin bahçesinde sergilenen M.S. 2. yüzyıla ait 500 kiloluk bir lahit çalındı.
Kuzey Kutbu masaya yatırılıyorKuzey Kutbu masaya yatırılıyorKuzey Kutbu çevresindeki sekiz ülkenin temsilcileri, bölgesel doğal kaynakların yönetimi ve iklim değişikliğinin etkilerini tartışmak üzere Grönland''da toplandı. Zirvede Kuzey Kutup Bölgesi''nde yaşayan yerli halkların temsilcileri de yer alıyor. Kuzey Kutbu''nun giderek ısınıyor olması, av mevsimini kısalttığı için avcıların geçim kaynakları da giderek daha fazla tehdit altında kalıyor. Ancak doğal kaynakların ticari işletime açılmasının, bölgede yaşayanlara yeni iş olanakları yaratması umuluyor.
Bu kongre 40 milyon Euro getirecek!Bu kongre 40 milyon Euro getirecek!Yüksek katılım nedeniyle İstanbul''da Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi''nin yakın çevresindeki tüm oteller ile Avrupa yakasındaki tüm 4-5 yıldızlı oteller ayrıldı.
İtalya''nın en sıcak kentiİtalya''nın en sıcak kentiEtna Yanardağı''nın eteklerindeki Katanya, Sicilya Adası''nın ikinci büyük kenti. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle Akdeniz''in en cazip turizm merkezlerinden. "İtalya''nın en sıcak kenti" olarak da biliniyor, yılın her ayında ziyaretçilerine ılıman bir iklim ve mavi bir Akdeniz manzarası sunuyor.
Kanal İstanbul ve iki şehir projeleri inşaat sektörü için heyecan vericiKanal İstanbul ve iki şehir projeleri inşaat sektörü için heyecan vericiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul''a yönelik açıklanan Kanal İstanbul ve İki Yeni Uydu Kent projelerine ilişkin, Türkiye Müteahhitler Birliği''nden destek geldi.
Başkan Kocaoğlu''ndan Bakan Günay''a çağrı Başkan Kocaoğlu''ndan Bakan Günay''a çağrı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan, İzmir tarihinin korunması ve kültürünün geliştirilmesi konusunda yürüttüğü projeleri ve bu projeler için ne kadar para harcadığını açıklamasını istedi.
Deprem, 10 bin kişiyi evsiz bıraktıDeprem, 10 bin kişiyi evsiz bıraktıİspanya''nın güneydoğusundaki Murcia kentinde çarşamba günü meydana gelen ve 10 kişinin ölümüne yol açan depremden sonra evlerde, hasar tespit çalışmaları yapıldı.
Ankara''da ticaretin kalbi İskitler''e taşınacakAnkara''da ticaretin kalbi İskitler''e taşınacakBüyükşehir Belediyesi, Merkezi İş Alanları Projesi''ni hayata geçiriyor.
Ulubey halkı HES’i pes ettirdiUlubey halkı HES’i pes ettirdiOrdu''nun Ulubey ilçesi Durak köyü ve çevresini yakından ilgilendiren Hidro Elektirk Santrali (HES) yapımı için yerlerini vermek istemeyen köylüler ile Melet Enerji AŞ. arasında tartışma ve sürtüşme büyüyerek devam ediyor.
‘Cennetimizi cehenneme çeviriyorlar’‘Cennetimizi cehenneme çeviriyorlar’Rize İdare Mahkemesi, ülke genelinde ve özellikle de Doğu Karadeniz Bölgesi''nde çalışmaları yürütülen HES projelerine karşı önemli bir ‘Yürütmeyi Durdurma'' kararına daha imza attı.
Haydarpaşa Garı''nın çatısı "deniz suyuna" karıştıHaydarpaşa Garı''nın çatısı "deniz suyuna" karıştıTarihî Haydarpaşa Garı''nda geçtiğimiz kasım ayında çıkan yangın sonrası tüm bina ve yakın çevresine yönelik Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon (RRR) çalışmaları İTÜ Teknokent Akademik firması TechnoBee denetiminde devam ediyor.
Beşik gibi sallanan hastane boşaltıldıBeşik gibi sallanan hastane boşaltıldıİstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi''nin depreme dayanıksız binaları korku salıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Bölümü binasının, geçtiğimiz günlerde durduk yere sallanması, binaların yıkılma riskini tekrar gündeme getirdi. ''Deprem oluyor'' korkusuyla binalar boşaltıldı ancak Kandilli Rasathanesi, bölgede hiçbir yer sarsıntısı olmadığını bildirdi. Deprem olmadan sallanan binayı kapatan üniversite yönetimi, ''binadaki yapı güvenliği sorununu'' gerekçe gösterdi.
Grafist 15 yaşındaGrafist 15 yaşındaMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen ''Grafist''teki sergiler devam ediyor.
Diyarbakır''a ''Eyfel'' geliyor!Diyarbakır''a ''Eyfel'' geliyor!Savaş pilotundan Diyarbakır''a lüks konut projesi...
Boğaziçi''ne 7 yılda 33 Bin erguvan ağacıBoğaziçi''ne 7 yılda 33 Bin erguvan ağacıİstanbul''da korular Erguvan rengine bürünüyor. 2011 Yılı Erguvan Şenliği''nde 250 ila 300 adet erguvan temsili olarak dikilecek.
Eğirdir Gölü için ilk adım atıldıEğirdir Gölü için ilk adım atıldıDoğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye ve Siemens Ev Aletleri''nin 2008 yılından bu yana Eğirdir Gölü havzasında sürdürdüğü "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi" ile göl üzerinde en büyük baskıyı oluşturan tarımsal kirlilik yüzde 50 oranında azaldı.
Kentsel dönüşüme vatandaşla ortak çözümKentsel dönüşüme vatandaşla ortak çözümEyüp Karadolap Mahallesi sakinleri, tapularını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın elinden aldı.
Sivas''ta Beton Travers için temel atılıyorSivas''ta Beton Travers için temel atılıyorYarın temelleri atılacak fabrikayla travers üretiminde yerlilik oranı yüzde 97''ye ulaşacak.
Beleşbahçe!Beleşbahçe!Dolmabahçe Sarayı''nın yanındaki çay bahçesinin sadece aylık çay geliri 250 bin lirayı bulurken Vakıflar''a ödediği kira 2 bin 515 lira!
Bağcılar 40 milyon liralık yatırımla çevreye kültüre ve spora doyacakBağcılar 40 milyon liralık yatırımla çevreye kültüre ve spora doyacakBaşkan Kadir Topbaş, Bağcılar''da Merkez Mahallesi Bölge Parkı, Spor Tesisleri ve Kültür Kompleksi''nin temelini attı ve inşaatı devam eden Yıldıztepe Gençlik Merkezi''ni inceledi.
Neredesin ey müze izleyicisi?Neredesin ey müze izleyicisi?İlk kez 2005''te Fransa''da Kültür Bakanlığı''nın öncülüğünde başlayan, Avrupa Konseyi ve UNESCO''nun önderliğinde tüm Avrupa''ya yayılan Müzeler Gecesi, bu akşam kutlanacak. Türkiye''de Kültür Bakanlığı''na bağlı pek çok müzeler ve kimi özel müze mesai saatinden sonra saat 23.00''e kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek, bunun yanı sıra çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Kırıkkale''ye ulaştılarKırıkkale''ye ulaştılar''''Anadolu''yu vermeyeceğiz'''' sloganıyla 2 Nisan''da Artvin''den yola çıkan ve kendilerine ''''Doğu Karadeniz Kervanı'''' adını veren çevreci grup, Kırıkkale''ye ulaştı.
İtalyanlardan Alaçatı''ya övgüİtalyanlardan Alaçatı''ya övgüİtalyan La Repubblica gazetesinin haftalık dergisinde İzmir''in popüler tatil beldesi Alaçatı tanıtıldı.
Ahi Çelebi Camii''nin su baskını çilesi bitiyorAhi Çelebi Camii''nin su baskını çilesi bitiyorÇevresindeki zeminle kot farkı bulunduğu için birçok kez sular altında kalan Ahi Çelebi Camii''nin yıllar süren çilesi bitiyor. Uzun yıllar harap halde kalan ve bakımsızlıktan çökme tehlikesi yaşayan cami, restore edildikten sonra da su baskınlarıyla baş edemiyor. Yapılacak drenaj çalışmasıyla aşırı yağışlar sonrası yaşanabilecek su baskınlarının önlenmesi amaçlanıyor.
Kanal İstanbul''dan devletin kasasına 50 milyar dolar girerKanal İstanbul''dan devletin kasasına 50 milyar dolar girerSüveyş ve Panama kanalları gibi Marmara ile Karadeniz''i birbirine bağlayacak Kanal İstanbul projesi için inşaat kralı Ali Ağaoğlu, "Yap-işlet-devret modeliyle 25 kuruş harcamadan, buradan devletin kasasına 50 milyar dolar para girer." dedi. Zaman''ın sorularını cevaplayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu''na göre, Silivri ve Çatalca''da kanalın geçeceği arazilerin yüzde 90''ı Hazine''ye ait. Ve burada ortaya çıkacak rantı da devlet yiyecek.
2B arazilerinin akıbeti belli oldu2B arazilerinin akıbeti belli olduÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2B orman arazileri ile ilgili kadastro çalışmasının yüzde 95 oranında bittiğini; eylül veya ekim ayında kanun taslağı ile meclise sunulacağını açıkladı.
13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun1994 yılı 13 Mayıs''ta TMMOB 33. Genel Kurulu''nda Odalaşma kararının çıkması ile Peyzaj Mimarları Odası kuruldu. Bu yüzden her sene 13 Mayıs, Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü olarak kutlanıyor. Herkesin peyzaja bakış açısı ve algısı kültürüne göre değişebilir, hatta değişik meslek grupları peyzajı kendine göre yorumlayabilir. Bu amaçla Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Türkiye''deki Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları''na, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve Şubeleri''ne ve peyzaj mimarlarına sorduk: Peyzaj mimarlığı nedir? Mesleğin görevleri nelerdir? Mesleğin algısı ne yöndedir? Türkiye''de peyzaj mimarlığının yeri nedir?
"Gazete Solfasol" Çıktı"Gazete Solfasol" ÇıktıKendilerini "Ankara''nın gayriresmi gazetesi" olarak tanımlayan Gazete Solfasol''ün ilk sayısı 1 Mayıs 2011''de çıktı.
MoMA, American Folk Art Museum''ı Satın AldıMoMA, American Folk Art Museum''ı Satın AldıNew York Times''ın haberine göre Modern Sanatlar Müzesi, para sıkıntısı içinde olan komşusu American Folk Art Museum''ı satın alıyor.
Kültürel çeşitliliğimize saygıyı yeniden tesis etmeliyizGeçen cumartesi günü, bir grup gazeteci meslektaşla birlikte, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarından bazılarını, Tanıtımevi tarafından düzenlenen bir programla, gezdik.
"Mavi Bayrak" verilecek plajlar bugün açıklanıyorMavi Bayrak almaya hak kazanan plaj ve marinalar bugün saat 11.00''de Mövenpick Otel''de düzenlenecek törenle açıklanacak. Mavi Bayrak Programı İzmir İl Koordinatörü Çevre Mühendisi Uğur Burhan Yıldırım, dünyada 49, Avrupa''da ise 31 ülkede Mavi Bayrak sisteminin uygulandığını belirterek, "Ülkemizde 2010 yılında 314 mavi bayraklı plaj, 14 tane de marina vardı. Bu yıl mavi bayrak verilen plaj ve marinaların sayısı arttı" dedi. Koordinatör Yıldırım, bugün yapılacak toplantıda 2011 yılında mavi bayrak taşıyacak plajların açıklanacağını söyleyerek, "2010 yılında Antalya''da 163, Muğla''da 71, İzmir''de ise sadece 28 mavi bayraklı plaj vardı. Bu İzmir için oldukça düşük bir rakam" diye konuştu.
Tarih: 17 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Süleyman Sağat
Gezdim, gördüm, kıskandım! Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belek Turizm Yatırımcıları Birliği''nin (BETUYAP)tanıtım toplantısı için Antalya Belek''te iki gün ayak basmadık tesis bırakmadık.
Örümcek Adam bugün Sapphire''e tırmanacakSon 15 yılda 100''den fazla gökdelene tırmanan Örümcek Adam lakaplı Alain Robert, bugün Türkiye ve Avrupa''nın en yüksek binası olarak bilinen Sapphire İstanbul''a tırmanacak.
Konya sağlık merkezi oluyorMevlana''nın kenti Konya, sağlık merkezi olmaya hazırlanıyor.
Çılgın projeye çılgın tahminİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ''çılgın proje''nin işsizliği sıfıra indireceğini öngördü.
Boğaz''a teleferik minibüs yerine havaray...İstanbul Boğazı''na kuracakları turistik amaçlı teleferiğin Altunizade üzerinden Avrupa yakasına geçeceğini açıklayan Başkan Topbaş, "Bazı minibüs hattı güzergahına havaray yapacağız ve minibüsçü esnafımızı da sistemin içine alarak mağdur etmeyeceğiz" dedi.
Müteahhitler heyecanlı amaTürkiye Müteahhitler Birliği, Başbakan Erdoğan''ın açıkladığı ‘Kanal İstanbul'' ve ‘2 Yeni Uydu Kent'' projelerini sektör açısından heyecan verici bulduğunu belirtti ama "İstanbul için önerilecek her türlü mega projenin yaratacağı etkilerin, kapsamlı, çok yönlü ve bilgi odaklı bir analize tabi tutulması vazgeçilmez bir zorunluluktur" uyarısında bulundu.
Şehir Plancıları''na "İnciraltı" tepkisiİzmir Şehir Plancıları Odası''nın Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca hazırlanan İnciraltı planlarına itiraz kararı alması, İnciraltı Bahçelararası Güzelleştirme Derneği üyelerinin teskisine neden oldu. Dernek Başkanı Ekrem Şen, "Projenin, İzmir için faydalarına, topluma yararına bakılmadan akıllara konmuş ''ille de karşı geleceğiz'' zihniyeti sürüyor. Bu planlar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi''nin işbirliği ile çalıştaylar düzenlenerek yapıldı. Bölgede İzmir Enternasyonal Fuarı''nın 6.5 katı büyüklüğünde bir fuar alanı yapılacak" dedi. İnciraltı Bahçelararası Güzelleştirme Derneği Üyesi Bülent Çatalkaya da, "İnciraltı planına engel olmak İzmir''in önünü tıkamaktır. EXPO''nun kazanılmasında yer çok önemli. Bu bilinçle hareket edilmeli" dedi.
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır
Meclis binası, yeni döneme hazırlanıyorMeclis, 24. Dönem''de milletvekillerine yönelik yeni hizmetler vermeye hazırlanıyor. TBMM Genel Sekreteri Sadettin Kalkan, ana binada yalnızca kadın milletvekillerinin kullanacağı bir kuaför salonunun yapıldığını kaydetti. Bu salonu 12 Haziran''a yetiştireceklerini söyleyen Kalkan, Meclis''in tatile girdiği dönemde de erkek berber salonunu yenileyeceklerini bildirdi. Milletvekillerinin halkla ilişkiler binalarındaki odalarının tefrişinin yenilendiğini de belirten Sadettin Kalkan, koltuk yüzlerini değiştirdiklerini, masa ve sandalyelerin elden geçirildiğini anlattı.
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman
Başbakan''ın sözleriyle İBB uygulaması çeliştiBaşbakan''ın İstanbul''a ‘İki yeni şehir kurma'' ve ‘Çılgın Proje'' açıklamalarına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 10 Mayıs 2011 tarihli toplantısında "2023 yılında İstanbul''un nüfusunun 16 milyon kişi" olacağında ısrar etti.
Bir insanlık anıtı kadavra yapılıncaBurası Kars''ın Üçler Tepesi. Buradan güneye baktığınızda, hemen altınızda Kars ovası ve onun üzerinde plansız bir şekilde yayılmış olan şehir uzanıyor.
İstanbul''un "İkizler"iBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz''i Marmara''ya bağlayacak ''çılgın'' İstanbul Kanalı projesinden sonra, biri İstanbul''un Anadolu, öteki de Avrupa yakasında iki yeni şehir daha kurulacağını açıkladı;- ama bu şehirlere nasıl bir kimlik verileceğini açıklamadı. Modern şehirler mi olacaktı bunlar, yoksa gelenekselle modernin bir aradalığını öne çıkaran şehirler mi? Kimlik ya da ''anlam rejimi'', İstanbul''un ikizleri''nin mekânsal paradigması ne olacaktı?
Öğrenci tasarımları mobilya olacakTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), düzenlediği 7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile öğrencilerin tasarımlarını mobilya sektörüne kazandıracak. Üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümlerinde 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilerin başvurabildiği yarışmada dereceye giren tasarımlar, mobilya sektörünün önemli firmaları tarafından üretime alınacak. Yarışmaya son başvuru tarihi 20 Haziran 2011.
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman
"İstanbul, 2 yeni şehirle nefes alacak"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 2 şehir diye bahsettiği alanın, deprem riski olan yerlere nefes aldıracağını söyledi. Projenin yüzde 50''sinin dar gelirli insanlara yönelik olduğunu belirten Topbaş, birilerinin hayalini dahi kuramadığı işlere imza attıklarını dile getirdi. Kadir Topbaş, Bağcılar Merkez Mahallesi Bölge Parkı''nda, spor tesisleri ve kültür kompleksi inşaatının temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Topbaş, yatırımların açılışlarına yetişemediklerini söyledi. Bugüne kadar toplam 39 milyar TL yatırım yaptıklarını aktaran Topbaş, şöyle konuştu: "Bu alan, insanların birbirleriyle olan ilişkilerini geliştirme, sosyalleşme alanı olacak. Normalde tesis 20 milyon TL maliyetliydi. Dedik ki, Bağcılar''a bir yüzme havuzu yakışır. Böylece yüzme havuzu ve otoparkla 13 milyon TL ek masraf yaptık. Burası bu yıl tamamlanacak ve bölge insanları da istifade edecek."
Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Kaynak: Sinan Gül Yazan: Sevgi Korkut
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.