Haberler

Türkiye''nin en lüks otelini yaptı havuzun zeminini beyaz altın döşedi

Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal Yazan: Hale Tüzün
Antalya''nın ve Türkiye''nin en lüks otelini ağustos ayında açmaya hazırlanan Aköz Grubu, hiçbir masraftan kaçmadı. Otelin havuzunu beyaz altınla kaplayan kuruluş, üç ağacı kesmemek için ekstra 130 bin dolar harcadı.

Turizm sektöründeki ilk yatırımına 1993 yılında Belek''te hizmete açılan Attaleia Tatil Köyü ile başlayan Aköz Şirketler Grubu, yeni otel yatırımı için yine Belek''i seçti. Bölgede 1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kendilerine tahsis edilen 60 bin dönümlük arazi üzerine yaklaşık 50 milyon avroluk bir yatırım yapan grup, Shine Tennis, Golf &Spa Luxury adını verdiği oteli ağustos ayında açmaya hazırlanıyor.

Shine Tennis, Golf & Spa Luxury Hotel''ini Antalya''nın ve Türkiye''nin en lüks oteli olarak tanımlayan Aköz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Faik Akdil, "Otelde sadece yaşlı olan üç çam ağacını kesmemek için ekstra 130 bin dolara 130 adet kazık temel çaktık. Havuzun zeminini otelin ismi olan Shine (parlak) ile uygun olarak beyaz altınla kapladık. Otelde en düşük oda fiyatı 430, en yüksek oda fiyatıysa 18 bin dolar" dedi. Otelin yapıldığı yerdeki ağaçların kesilmesini önlemek için mimari projenin tam üç kez değiştiğini belirten Akdil, "Otelin temelini 2005 yılında attık. Otelin yapıldığı arazi üstünde üç tane çok eski fıstık çamı ve bir tepe vardı. Bunları korumak için mimari projeyi üç kez revize ettik. Otelin yapımı sırasında sadece iki ya da üç ağaç kesilmiştir. Bu üç çam ağacını korumak içinse ağaçların etrafına 130 tane kazık temel çaktık. Şu anda bu çam ağaçlarından biri otelin giriş kapısında, bir diğeri de otelin lobisinin içinde yer alıyor" diye konuştu.

En küçük oda 65 metrekare
Otelde bütün odaların birbirinden farklı olduğunu ve en küçük odanın bile 65 metrekare olduğunu kaydeden Aköz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akdil, otel içerisinde 250 metrekareden 850 metrekareye kadar 300 odanın bulunduğunu söyledi.

Shine Tennis, Golf & Spa Luxury Hotel''de oda fiyatlarının da 11 kategoride değerlendirildiğini söyleyen Akdil, şöyle devam etti:

"En düşük oda fiyatı 430 dolar. Oda fiyatlarımız 18 bin dolara kadar çıkıyor. Bu fiyatla satılacak üç dairemiz var. Bunların her birinde beş yatak odası bulunuyor. 97 odada da hem banyoda hem de terasta jakuzi ve keyif yatağı bulunuyor. Oda fiyatlandırmaları içinde SPA hizmetleri hariç diğer tüm ihtiyaçlar dahil. Yani 430 dolarlık bir oda fiyatı iki kişi için geçerli olurken. 18 bin dolarlık odada maksimum 10 kişi kalabiliyor." Faik Akdil, otelin SPA''sının iştetilmesi için ise Fransız bir şirketle görüşme yaptıklarını da söyledi.

Üçüncü yatırım Davraz''a, arkasından İstanbul var
Öte yandan Aköz Şirketler Grubu, Belek''teki ikinci yatırımından sonra bu yıl sonunda Isparta''nın Davraz ilçesinde de bir kayak oteli yapmak için temel atacak. Yatırımın toplam tutarının yaklaşık 25 milyon avro olacağını kaydeden Akdil, "Davraz ilerisi için gelecek vaat eden bir turizm bölgesi. Hatta Fransız bir şirketin bölgeyle yakından ilgilendiğini duyduk. Üç ay önce bu şirket bakanlığa giderek dağın tamamının yatırım yapılması için kendilerine verilmesini istemiş. Dolayısıyla biz buradaki yatırımımıza da çok önem veriyoruz" dedi. İstanbul yatırımı için ise biraz geç kaldıklarını ifade eden Akdil, şunları söyledi: "İstanbul yatırımının Shine Oteli''nden bile önce olması gerekiyordu. Ama İstanbul''da arazi konusunda bir araştırma yapamadık. Şimdi bu konuda araştırmalarımızı yoğunlaştırdık. Bunun yanında İstanbul''da bir alışveriş merkezi yapmak için de istekliyiz."

Rakiplerinden çok farklı
- Otelin her odasında 365 gün dört farklı ısıtma sistemi kullanılabilecek.
- Her müşteri için bir personel istihdam edilecek.
- Otelde 250 metrekarelik ve ağırlıklı olarak İngilizce kitapların olacağı bir kütüphane bulunacak
- Otelde bulunan büyük havuzun zemin döşemesinde beyaz altın kullanılmış. Bu beyaz altından yapılan mozaiğin metrekaresi 470 avro. Havuzun yaklaşık 1250 metrekaresi bu beyaz altınla kaplanmış.
- Otelin lobisinde kullanılacak antika mobilyalar Fransa''dan getiriliyor.
- Otelde 16 tenis kortu ve iki futbol sahası bulunuyor.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.