Haberler

Kent Dönüşümünde Büyük Adım

Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Yenileme Projesi kapsamında çok önemli bir adım daha attı. Buca’da oluşturulacak ve 12 ayda bitirilecek 578 konutun temeli törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Hedefimiz bütün İzmirlilerin layık oldukları sağlıklı konutlarda oturmasıdır” dedi. İzmir’in kentsel yenilenmesinin ancak çağdaş toplu konut projeleri ile gerçekleştirileceği düşüncesiyle yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca’da oluşturulacak 578 konutun temelini törenle attı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav’ın da katıldığı temel atma törenini kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi. Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1960’lardan itibaren göçle birlikte ortaya çıkan çarpık kentleşme tablosunu kaldırmak ve İzmirlileri sağlıklı konutlarda yaşatmak için çaba harcadıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’de geçtiğimiz yıllarda yapılan deprem araştırmasında 220 bin civarında sağlıksız konut olduğu tespit edilmişti. Bugün bu binaların tümünü birden yıkıp yerlerine yenilerini yapma imkânımız yok. O zaman hızla sağlıklı konutlar üreterek, bu sağlıksız konutlarda yaşayan vatandaşlarımızı yeni yapılan konutlara taşımalıyız. Ayrıca bu konut alanlarına yeni yollar açmak, sosyal donatı alanları oluşturmak gerekiyor. Kısacası bir kent dönüşümüne ihtiyacımız var. Biz bunun ilk adımını Uzundere’de TOKİ ile birlikte yürüttüğümüz 2 bine yakın konutun inşası ve Kadifekale’deki afete maruz konutlarda yaşayan vatandaşlarımızın bu bölgeye taşınması projesiyle attık. Karşıyaka’da inşa edilen 808 konutta aynı projeyi uyguluyoruz. Şimdi de Buca’da, kendi kaynaklarımızla gerçekleştirdiğimiz toplu konut projesini hayata geçiriyoruz. Hedefimiz bütün İzmirlilerin layık oldukları sağlıklı konutlarda oturmasıdır.”

Buca’da 41 dönüm arazi üzerinde her biri net 102, brüt 116 m2 kullanım alanına sahip 578 konut inşa edileceğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, projenin maliyetinin yollar ve çevre düzenlemeleriyle birlikte toplam 44 Milyon YTL’yi bulduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, elde edilecek konutların kent dönüşümünde kullanılacağına da dikkat çekerek, “Bu konutlar İzmir Büyükşehir Belediyesi arsasına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapılacaktır” şeklinde konuştu. Toplu konutların inşaatının 12 ay sonra bitirileceğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, konutlara taşınma ile ilgili projelendirmenin de önümüzdeki günlerde duyurulacağını açıkladı.

“Buca’nın ulaşım sorunu çözülüyor”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca ilçesine önemli yatırımlar yaptığına da değinen Başkan Kocaoğlu, “Aliağa-Menderes Projesi’yle Buca’ya metro getiriyoruz. Burada yaptığımız Şirinyer İstasyonu, bu proje hayata geçtiğinde Buca ulaşımının kalbi olacak. Ayrıca Hatay Üçyol’dan Buca Tınaztepe Kampüsü’ne 8,5 kilometre uzunluğunda metro yapmak için proje ve zemin etüdü çalışmalarını ve güzergah belirlemelerini başlattık. 2008’in sonuna doğru bu metronun temelinin atılıp, 2010-2011 gibi bitirilmesi planlanmaktadır. Bu proje de bitince Tınaztepe Kampüsü’nden Dokuz Eylül Üniversitesi Balçova Kampusüne, Ege Üniversitesi Kampüsü’ne ve oradan Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü’ne raylı sistemle gidilmesi mümkün olacaktır” dedi.

300 bin nüfuslu Buca ilçesi ile 500 bin nüfuslu Bornova ilçelerini birbirine bağlayan Buca-Çamkule yolunun da geçtiğimiz hafta ulaşıma açıldığını sözlerine ekleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şehrin en problemli güzergâhlarından birinin daha çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

Sav’dan Başkan Kocaoğlu’na övgü
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan toplu konutların temel atma töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav ise “Büyükşehir Belediye Başkanımızın hayata geçirdiği projeleri keyifle izliyorum. Kentte çok başarılı hizmetler yaptığını gözlemledim. Hiç kredi almadan kendi kaynaklarıyla 578 konutun inşası gibi büyük bir projeyi gerçekleştirmek önemli bir olaydır” dedi. Törenin sonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav birlikte butona basarak, toplu konutların temeline ilk harcı attı.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.