Haberler

Bodrum''a yargı kalkanı

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yaşar Anter
Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın Bodrum''da beş kata kadar yapılaşmaya olanak veren kararını Danıştay 6. Dairesi durdurdu. Danıştay, bakanlık kararının onarılamaz zararlar doğuracağını bildirdi.

Danıştay 6. Dairesi, Muğla-Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi''ne ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ile buna dayanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca yapılan 1/25.000 ölçekli imar planı da dahil tüm işlemlerin durdurulması için Bodrum ve Ortakent-Yahşi belediyeleriyle Muğla Barosu''nun ayrı ayrı açtığı davaları görüştü. Danıştay, Bakanlar Kurulu kararıyla ile Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın işlemlerini durdurdu.

Danıştay kararında, "Bilirkişi raporunda belirtilen verilerin ışığında, gerekli inceleme ve değerlendirme yapılmadan, yetersiz bir koruma anlayışıyla büyük bir coğrafik alanı kapsayan bölgenin, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilanında hukuka uyarlık görülmemiştir. Dava konusu Bakanlar Kurulu kararı ile bu kararın bildirimine ilişkin işlemin hukuka aykırı ve uygulanması halinde telafisi imkansız zararlar doğuracak olması nedeniyle yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir" denildi.

Kararda, Muğla-Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi''nin hazırlanmasında ''Önemli Doğa Alanları Bölgeleri''nin korunmasına ilişkin temel sınırlama yapılmadığı, kamu yararının ihlal edildiği, çevre korumaya bakış açısının yetersiz kaldığı ve özellikle küresel ısınmanın etkilerinin dikkate alınmadığı vurgulandı.

Golf sahaları açılmasın
Danıştay kararında, küresel ısınmaya da yer verilerek şöyle denildi:

"Dünya Turizm Örgütü ile iki büyük kuruluşun hazırladıkları küresel ısınmayla ilgili raporun çok ciddi tehlikeleri ilettiği ve önlemlerin alınmasını istediği raporun beraberindeki haritada iki ciddi durumun dikkate sunulduğu, Akdeniz''de ciddi bir kuraklık yaşanacağı, özellikle yeri çok belirgin olmamakla birlikte, Atina- Bodrum- Girit Adası''nı kapsayan bir alanda kuraklığın önemli boyutlarda olacağının vurgulandığı, Bodrum Yarımadası için bilirkişi kurulunun yaptığı araştırmaların da bu durumu desteklediği, bölgede çok ciddi su sorununun yaşanacağının görüldüğü, bunun için AB''de uygulanan ''Su Çerçeve Yönetimi''nin ivedilikle bölgede uygulanmak zorunda olduğu, keşif sırasında davalı idarece kurulacağı belirtilen golf alanlarına ilişkin düzenlemenin kesinlikle önlenmesi gerektiği, çünkü bu alanların birinci sınıf tarım arazisi olduğu, 18 delikli bir golf alanının 45-60 hektar alanı kapladığı, yılda 250 bin metreküp suyun alanın bakımı için kullanıldığı, bir kentte kişilerin günde 100 litre su kullandığı varsayılırsa 18 delikli golf alanının yıllık su miktarı 6 bin - 8 bin nüfuslu bir yerleşimin yıllık ihtiyacını karşıladığı hesaplanmaktadır."

Yanlış bir hesap Danıştay''dan geri döndü
Danıştay kararını sevinçle karşıladıklarını belirten Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, şunları söyledi:

"Bodrum''un rant ve siyasi çıkar uğruna mimari güzelliğinin bozulmasını, geleceğinin tehlikeye atılmasını istemiyoruz. Bodrum''la ilgili planların Bodrumlulara sorularak yapılmasını istiyoruz. Bu yarımadanın yüzyılları aşan bir geçmişi var. Planlar bunlar düşünülerek yapılmalı. Tarihi doku bozulmamalı, doğallık korunmalı. Bakanlık, yerel yöneticiler ile sivil toplum örgütleri ve bilim adamlarının görüşlerini ciddiye almadı. Yanlış hesap Danıştay''dan döndü. Bakanlığın hazırladığı 5 kata izin veren imar planının iptaliyle de yarımada rahat bir nefes almış olacak."
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.