Haberler

''Demir çelikte fiyat farklarına çözüm yolda''

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, demir çelikte yaşanan fiyat artışının dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarında konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını ve soruna yönelik çözüm önerilerinin getirileceğini belirtti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, özel sektörün talepleri doğrultusunda, demir çelikte dünyada yaşanan fiyat farklarına yanıt verecek, çözüm önerileri getirecek bir çalışmayı hazırladıklarını, söz konusu çalışmayı en kısa zamanda sonuçlandıracaklarını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB’un 63. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, demir çelik sektöründeki işadamlarının karşı karşıya kaldıkları sorunların çözümü noktasında önemli bir çalışma hazırlığında olduklarını dile getirdi. Demir çelik sektörünün içinde bulunduğu fiyat artışlarının sebebinin Türkiye olmadığını dile getiren Çağlayan, “Dünya piyasalarında bugün yüzde 60-70’lik maliyet artışları yaşanmıştır. Bu Türkiye veya Hükümetin bir durumu değildir, tamamen dış piyasalarda oluşmuş bir durumdur" dedi.

''Ben ekonomiyi köşe yazarlarından öğrenmedim''
Türkiye’nin her alanda olduğu gibi yeni bir yapısal değişim dönüşüm sürecine girdiğini kaydeden Çağlayan, hiçbir dönüşümün sancısız olmayacağını, bu noktada herkesin aynaya bakması gerektiğini söyledi. Çağlayan, “Ben ekonomiyi gazetelerin köşe yazılarından öğrenmedim, üreterek, istihdam yaratarak, yatırım yaparak, bizzat yaşayarak öğrendim" dedi. Çalışmalarından dolayı özel sektöre teşekkürlerini ileten Çağlayan, “Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi. Bu büyümeyi, büyüme rakamlarını inkar edecek olursak sizleri, özel sektörü inkar etmiş oluruz. Çünkü bu büyümeyi sizler gerçekleştirdiniz. Ben Hükümetim adına bundan dolayı sizlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Türkiye’nin sorunları, eksiklikleri olan, ekonomi konusunda birçok problemini aşması gereken bir ülke olduğunu dile getiren Çağlayan, yapılanlarında göz ardı edilmemesi gerektiğini, bardağın dolu tarafının da görülmesi gerektiğini ifade etti.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.