Haberler

"Fuara yeni konsept gerekiyor"

Tarih: 7 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Murat Şahin
Bu yıl 79''uncusu düsenlenen fuarın açılışına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün''ün gündeme getirdiği konu, işadamlarından da tam destek buldu.

79. İzmir Enternasyonal Fuarı''nı (İEF) değerlendiren İzmir iş dünyası temsilcileri bu yıl fuarın Ramazan ayına denk gelmesinin, eski yıllara göre coşkuyu azalttığını söyledi. 79 yıldır yapılan fuarın bundan sonra da devam etmesini isteyen ancak Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün''ün de İEF''nin açılışı için geldiği İzmir''de dile getirdiği gibi konsept değişikliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan iş dünyası temsilcileri, "Kentteki bütün sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri bir araya gelerek bu konuda ortak akıl üretmeli" dedi.

Çalıştay Toplansın

Bakan Ergün, İEF''nin her yıl zayıfladığını bunun önüne geçmek için yeni bir konsepte ihtiyaç olduğunu dile getirmişti. Ergün, "İzmir''de belediye ile oda ve borsalar bir araya gelerek yeni fuar konseptinin ne olacağı konusunda bir çalıştay düzenlemeli. Bu çalıştaya bakanlık olarak biz de katılırız. İzmir''de bir kanaat oluşması halinde gelir birlikte çalışır yeni konsepti ortaya çıkarırız. Bundan sonraki süreçte ihtisas fuarlarına odaklanılmalı. Yeni konsepti belirlenen fuarlar, yeni fuar alanında yapılmalı. Mevcut alan, İzmirlilerin kullanımına sunulmalı. Biz de bakanlık olarak yeni fuar konseptinin oluşturulmasına her türlü desteği sunarız" demişti.

Kentin Sembolünün Yenilenmesi İçin Neler Söylediler?


EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: "Gaziemir''deki yeni alanda yapılmalı"
Bu yıl fuar iyi geçti. Ancak bizim istediğimiz tipte uluslararası boyutta bir fuar olmadı. Yeni fuar alanı mutlaka kısa sürede tamamlanmalı. İEF de artık Gaziemir''de düzenlenmeli. Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu da bu görüşte. Bununla birlikte ihtisas fuarlarına daha çok önem verilmeli. Yeni ve daha çok ses getiren, sektörlerine ve İzmir''e katkı sağlayan yeni fuarlarla İzmir''in fuarlar kenti hedefine ulaşmalıyız.

İZSİAD Başkanı İlknur Denizli: "Firmalar pek memnun olmadı"
79. İEF''nin bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle eski coşkusundan uzak bir yıl yaşadık. Fuara katılan üye firmalarımız da, bu yılki İEF''den çok memnun olmadıklarını bize ilettiler. Özellikle kurumsal ziyaretçi sayısının düşük olduğunu söylediler. İEF''de enerji temasının seçilmesi ise, iyi bir boyut getirdi. Bundan sonra da uygun temaların seçilmesinden fayda var. Önümüzdeki yıl tarih konusuna dikkat edilmeli.

BASİFED Başkanı Hüseyin Porsuk: "İhtisaslaşmaya gidilmesi lazım"
Bu yıl 79. İEF''de geçmiş yıllara göre coşku çok zayıftı. Enerji teması ise çok yerinde alınmış bir karardı. İEF, artık nostalji yönüyle devam etmeli. Ancak, ihtisaslaşma yönünde de önemli adımlar atılmalı. Yeni fuar ve kongre merkezi yapılıyor. Burada yeni bir konsept doğrultusunda fuar düzenlenmeli. İhtisas fuarlarına ağırlık verilerek, İzmir''in bu pastadan daha çok pay alması için çalışılmalı.

ESİAD Başkanı Sıtkı Şükürer: "Eski özelliği artık kalmadı"
İEF, 1980''li yılların öncesinde, birçok yeniliğin sergilendiği bir yapı olarak çok etkiliydi. Tüketim ekonomisinin, televizyonun ve diğer kitle iletişim araçlarının gelişmesi ile ekonomik ve eğlence alanındaki etkinliği kayboldu. İzmirlilerin yaşantısında ön sıralarda olan fuar bu özelliğini yitirdi. Fuar, gelenek olarak devam etmeli ancak evrensel fuarcılık ilkeleri çerçevesinde yeniden gözden geçirilmeli.

ESİDEF Başkanı Ramazan Davulcuoğlu: "Ortak akılla çözüm bulunmalı"
İEF''nin mutlaka devam etmesi gerekiyor. Ancak, yeni bir konsept değişikliği şart. Dünyada artık ihtisas fuarları ön plana çıktı. Bu yapıya uygun değişiklikler yapılırsa İEF''nin daha uzun yıllar fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin İzmir''deki bütün kurumların temsilcilerini toplayarak ortak akıl toplantısı yapmasını öneriyorum.

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Cemal Öztürk: "Sürenin mutlaka uzatılması gerek"
İEF''ye bu yılda ilgi yüksekti. Fuarda özellikle enerji konusunun tema olarak gündeme gelmesi önemini bir kat daha artırdı. İEF''nin süresinin de yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu sürenin uzatılması gerekiyor. Dünyada ihtisas fuarları ön planda. Bizim de bu doğrultuda İEF''yi yeniden şekillendirmemiz lazım. Bunu gerçekleştirebilirsek İEF İzmir ekonomisine katkısını uzun yıllar daha sürdürmeye devam eder.
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.