Haberler

Balıklar ‘Marmaray’a takıldı

Tarih: 5 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Balıkların Karadeniz’e göç mevsiminin başlamasına rağmen kazı çalışmalarından ötürü boğazdan geçemediklerini söyleyen balıkçılar, projenin bir ay süreyle durdurulmasını istiyor.

Marmaray Projesi için su altında çalışan aletler, balıkların önemli göç yollarından olan İstanbul Boğazı’nda ciddi bir gürültü kirliliğine ve bulanıklığa neden oluyor. Göç mevsimi gelen balıklar da, bu yüzden bir türlü boğazdan geçemiyor.

Marmaray Durmazsa Palamut ve Çinekop Seneye Hayal
Soruna dikkat çekmek için basın toplantısı düzenleyen Su Ürünleri Birlikleri, çalışmalara ara verilmediği takdirde, Marmara Denizi’nde biriken palamut, torik ve çinekop türlerinin telef olacağını savunuyor.

Balıkçılar Marmaray Projesine Bir Ay Ara Verilmesini İstedi
Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı, projenin balıkları nasıl etkilediği hakkında bir rapor hazırlaması için 20 gün önce İstanbul Üniversitesi’ni görevlendirmiş. Fakat ortada hala bir rapor yok.

Geçen yıl aynı raporun 9 Eylül Üniversitesi tarafından hazırlandığını belirten balıkçılar, projeye göç zamanında 1 ay ara verildiğini anımsattı.

Marmaray Durmazsa Balık Fiyatları Seneye Fırlayabilir
Proje hemen durdurulmazsa, balıkların yumurtlayamayacağını, seneye ürünün çok az ve dolayısıyla pahalı olacağını söyleyen balıkçılar, yetkilileri göreve çağırdı.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.