Yayın Tanıtımı

2009 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 34 yayın tanıtımı 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkitera Mimarlık Almanağı 2009Arkitera Mimarlık Almanağı 2009Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez 2007 yılında yayınlanan Arkitera Mimarlık Almanağı''nın 2009 sayısı hazır. Her sene olduğu gibi Arkitera.com''un bir yıllık içeriğinden derlenen almanakta mimarlık, inşaat, gayrimenkul, şehircilik ve tasarım sektörlerine ilişkin önemli haberlere, farklı gündemlere ilişkin konuların gelişim süreçlerine, yeni başlayan projeler, tamamlanan yapılar ve sonuçlanan yarışmalara ait bilgilerin tümüne ulaşmak mümkün.
Kuzeydoğu Anadolu''da Mimari Kuzeydoğu Anadolu''da Mimari "Kuzeydoğu Anadolu''da Mimari", Milli Reasürans T.A.Ş. tarafından bir süredir yürütülen "Türkiye''de Kentsel ve Kırsal Mimari" projesinin ikinci basılı ürünü. Projenin ilk kitabı olan "Doğu Karadeniz''de Kırsal Mimari", 2005 yılında yayınlanmıştı.
Anlamın SınırıAnlamın SınırıAykut Köksal''ın 1994''ten bugüne yazdığı kuramsal metinlerini bir araya getiren Anlamın Sınırı, mimarlıktan kentsel korumaya, çağdaş sanattan grafik tasarım ve müziğe uzanan bir çerçeve oluşturuyor.
Karşı NotlarKarşı NotlarAykut Köksal''ın son on beş yıl içinde kaleme aldığı deneme, eleştiri ya da değerlendirme yazılarıyla forum, panel gibi etkinliklerde yaptığı konuşmalardan ve kendisiyle yapılan söyleşilerden yapılmış bir derleme olan Karşı Notlar, "Mimarlığın Özneleri", "Tasarıma Karşı", "Çağdaşlığı Tartışırken", "Modernleşme Sıkıntısı", "Kent Dinamikleri", "Korumanın Olanaksızlığı" ve "Akademya Halleri" başlıklarını taşıyan yedi bölümden oluşuyor ve mimarlıktan çağdaş sanata, grafik tasarımdan kentsel korumaya uzanan yazılar içeriyor.
Mimarlık Cep SözlüğüMimarlık Cep Sözlüğüİlk kez 1976 yılında hazırlanan, her baskısında içeriği yeniden gözden geçirilip genişletilerek bugüne kadar 10 baskı yapan, "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" Türkiye''de mimarlık terminolojisinin yerleşmesi ve gelişmesine yaptığı eşsiz katkıyla, mimarlar için vazgeçilmez bir başvuru kaynağıdır.
Londra -  Londra - "Metropol ve Mimarlık"İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi-Mimarlık yüksek lisans programında yoğun olarak işlenen konulardan olan modern kent ve mimarlık tarihi konuları, dünyada gündem oluşturmuş kentlere odaklanarak incelenmekte ve modern mimarlık kültürüne ilişkin görgünün derinleştirilmesi amacı ile programa alınmış zorunlu dersler arasında bulunmaktadır.
Urla - Çeşme - Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması 2008Urla - Çeşme - Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması 2008"Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması"nda dereceye giren eserler, iki kitapla ölümsüzleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Temmuz-Kasım 2008 ayları arasında gerçekleştirilen "Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması" sonucunda ödül ve mansiyon almaya hak kazanan projelerin yer aldığı yayınlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun da katıldığı bir törenle kamuoyuna sunuldu.
 Architecture in Times of Need: Make It Right - Rebuilding the New Orleans'' Lower Ninth Ward Architecture in Times of Need: Make It Right - Rebuilding the New Orleans'' Lower Ninth WardArchitecture in Times of Need, 2005 yılında Hurricane Katrina tarafından harap edilen New Orleans''ın coşkusu Lower Ninth Savaşı''nın yeniden gelişimi üzerine dikkat çeker.
11. Uluslararası İstanbul Bienali Metinler Kitabı / The Texts 11. Uluslararası İstanbul Bienali Metinler Kitabı / The Texts "İnsan Neyle Yaşar?" metinler kitabı, WHW ve İlkay Baliç''in editörlüğünde, Dejan Krsic''in tasarımıyla okuyucuyla buluşmuştur. WHW''nin serginin kavramsal yaklaşımına dair kapsamlı yazısının yanı sıra, Bienal kavramsal çerçevesiyle ilintili temalara değinen yazılar aracılığıyla izleyiciye farklı perspektifler sunmaktadır.
Yerel Yönetim SistemleriYerel Yönetim Sistemleri"Türkiye''de Yerel Yönetim Reformu''yla başlayan değişim süreci bir yandan reformun uygulamaları üzerinde tartışma yaratırken, öte yandan da özerklik, yoksulluk, bölgesel yönetim ve kapsamlı bir desantralizasyon (yerinden yönetim) talebinin ortaya çıkması gibi yeni konuları gündeme taşımaktadır.
Bauhaus: Modernleşmenin TasarımıBauhaus: Modernleşmenin TasarımıBauhaus düşüncesi, bir stilin, bir eğitim hareketinin ötesinde, 1850''lerden beri Avrupa''da yürürlükte olan kültürel, ekonomik ve toplumsal bir modernleşme programını ifade eder. "Yeni" bir hayatın tasarlanabileceği inancını temsil eder.
Tracing İstanbul Tracing İstanbul Tracing Istanbul [from the air] (İstanbul, Hava Fotoğraflarıyla İz Sürmek) Oğuz Meriç''in 1992-2009 yılları arasında çektiği binlerce hava fotoğrafından bir seçki sunuyor. Bu seçkideki fotoğraflar, yapılı çevrenin içinde barındırdığı izleri açığa çıkarma potansiyeline sahip.
İmparatorluktan Cumhuriyete  Mimar Kemalettin: 1870 - 1927 İmparatorluktan Cumhuriyete Mimar Kemalettin: 1870 - 1927 İki yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ODTÜ Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Yıldırım Yavuz tarafından hazırlanan kitap, mimarın tüm yapılarını ve görüşlerini kapsayacak bir katalog özelliği taşımanın yanısıra, mimarın özel yaşamı ve yaşadığı dönemin özellikleri hakkında detaylı bilgi içermektedir.
Mimar Kemalettin ve Çağı Mimarlık / Toplumsal Yaşam / PolitikaMimar Kemalettin ve Çağı Mimarlık / Toplumsal Yaşam / PolitikaMimar Kemalettin ve içinde yaşamış olduğu dönemin mimarlık ortamı hakkında bildiklerimizin tazelenmesi ve konu hakkında yeni bilgi kaynaklarına açılım sağlanmasını hedefleyen ve yürütücülüğünü ODTÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali Cengizkan''ın yapmış olduğu "Mimar Kemalettin ve Çağı: Mimarlık / Toplumsal Yaşam / Politika" Sempozyumu 7-8 Aralık 2007 tarihleri arasında Ankara''da Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Mimar Kemalettin Salonu''nda gerçekleştirilmişti.
Mimar Kemalettin Proje KataloğuMimar Kemalettin Proje KataloğuKemalettin''in yapılarına ait pek çok özgün çizimin bulunduğu İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü Arşivi''nde bulunan malzemelerin kayıtlarının el yazısıyla tutulmuş olmaları ve bu nedenle araştırmacıların kayıtlara erişmede yaşadığı zorluklar, bugüne kadar sistematik bir arama gerçekleştirilememesi Kemalettin''in belgelerine ulaşılmasını imkânsız kılıyordu.
Türkiye''de Mimarlık 2009Türkiye''de Mimarlık 2009Türkiye''de Mimarlık 2009, ülkemizdeki mimarlık ortamını tüm yönleriyle kısaca tanıtan ve ayrıntılı bilgilere ulaşılabilecek kaynakları içeren bir el kitabı niteliği taşıyor.
Çeviride Modern Olan - Şehir ve Konutta Türk - Alman İlişkileri Çeviride Modern Olan - Şehir ve Konutta Türk - Alman İlişkileri Çalışmalarını Chicago Illinois Üniversitesi’nde sürdüren Esra Akcan’ın Columbia Üniversitesi’nde verdiği doktora tezinin genişletilmiş versiyonu olan bu çalışmada, bir yerin bir yabancıyla, “ötekisiyle”, dışarısıyla olan deneyimini anlamaya ve değerlendirmeye yönelik bir çalışma alanı olarak ele alınan “çeviri”, Cumhuriyetin kuruluşunun hemen ertesinde, mimaride Türk ve Alman ilişkilerine tutulan büyüteç görevi görüyor.
New Geographies 1: After ZeroNew Geographies 1: After ZeroSıfır noktasının konumu, tasarım disiplinlerine meydan okur. "Sıfır kaynak", "gelişmemiş şehirler" ve "sıfır karbon" gibi gelişmelerin hepsi, tasarımcıları, stratejik ilişkiler ve tasarım müdahalelerinin etkisi hakkındaki soruların önemini kavramaları için zorlar.
Cins Cins MekanCins Cins MekanMekan ve cinsiyet ilişkisini ele alan ve kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapıyı tartışmaya açan "Cins Cins Mekan" kitabı, Varlık Yayınları''ndan çıktı.
The Endless CityThe Endless CityThe Endless City, günümüz şehirleri üzerine güvenilir bir araştımayı detaylandırıyor ve geleceğin kentlerinden beklentilerimizi irdeliyor.
Toplam 34 yayın tanıtımı 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.