Haberler

23 Ağustos 2007, Perşembe

Dönüşen HaliçDönüşen HaliçYıllarca endüstriyel atıklarla kirlenen ve ihmal edilen Haliç'te 1980'lerden beri sürdürülen çalışmalar sonucunda, dört binden fazla yapı istimlak edilip, iş yerleri şehir dışındaki yeni merkezlere nakledildi, kıyılar park ve bahçeler ile çevrildi, ilk defa inşa edilen dev kanal sistemleri ve kolektörler ile sular temizlendi. Böylece Haliç hakettiği değere kavuşarak tekrar İstanbullular'ın gözde kültür ve turizm bölgesi haline geldi. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve restorasyon projeleriyle gündemden düşmeyerek, mimarlık camiasının dikkatini üzerine çeken Haliç kıyılarında sürdürülen çalışmaları biraraya topladık. Haberin Devamı
TAV, "geleceği" inşa edecekTAV, "geleceği" inşa edecekTAV İnşaat, Libya'daki Trablus Havalimanı ihalesini çokuluslu konsorsiyumla birlikte 24 ayda 3 milyar dolarlık yatırımla inşa edecek. Havalimanı modern tasarımı ile geleceği yansıtacak.
Tasarımcılar Eski Galata Köprüsü'ndeTasarımcılar Eski Galata Köprüsü'ndeÜnlü tasarımcıları İstanbul'da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası, 4 - 10 Eylül'de Balat'taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlenecek.
Taksim Meydanı’na Cumhuriyet MüzesiTaksim Meydanı’na Cumhuriyet Müzesiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki tarihi maksemi (Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini açıkladı.
Kütahya Seramik’ten Atölye Praktiker EğitimleriKütahya Seramik’ten Atölye Praktiker EğitimleriKütahya Seramik, Türkiye’nin önde gelen yapı marketi zincirlerinden Praktiker ile sürdürdüğü stratejik iş ortaklığı çerçevesinde Atölye Praktiker eğitimlerine başladı.
KlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile DestekKlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile DestekKuruluşundan itibaren tüm faaliyetlerinde ve distribütörü olduğu Mitsubishi Electric Klima Sistemleri ürünlerinde çevreye duyarlı bir yaklaşım ile hareket eden KlimaPlus AŞ çevreyi korumaya yönelik faaliyetleri de desteklemeye devam ediyor.
Da Vinci'nin köprüsü sergiye çıkıyor  	Da Vinci'nin köprüsü sergiye çıkıyor Hiçbir projeyi vaad ettiği zamanda bitiremediği için sürekli işsiz kalan İtalyan ressam, mimar ve mucit Leonardo Da Vinci'nin, Sultan II. Bayezid'den mektupla iş istediğini ve Haliç'in üzerine bir köprü projesi olduğunu bilen pek az kişi vardır.
"Bir batık bütün sektörü etkiler""Bir batık bütün sektörü etkiler"Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi, maket üzerinden satışı yapılan projelerlerde elde edilen gelirin, proje bitmeden başka bir projeye aktarılmaması gerektiğini belirterek "Böyle bir aktarım olduğu zaman projenin tamamlanması konusunda mutlaka sıkıntı olur. Bir sıkıntı olduğu zaman satıştaki bütün projelere yansır" dedi.
İYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı TamamlandıİYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı Tamamlandı2006 - 2007 öğretim yılında İYTE Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin birlikte yaptığı AR 190 Rölöve Stajı, 09 - 20 Temmuz 2007 tarihleri arasında, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi ve köylerinde gerçekleşti.
Amsterdam en kozmopolit kentAmsterdam en kozmopolit kentHollanda’nın başkenti Amsterdam’ın 177 ülkeden insan barındırdığı ve bu sayıyla dünyanın en kozmopolit kenti olduğu belirtildi.
TAV, Libya'da uzay üssü gibi havalimanı yapacakTAV, Libya'da uzay üssü gibi havalimanı yapacakLibya'nın başkentinde Tripoli Uluslararası Havalimanı'nın inşaat ihalesine Brezilyalı Odebrecht ve Lübnanlı CCC şirketleriyle birlikte katılan TAV İnşaat, 3 milyar dolara mal olacak projenin yapım ihalesini kazandı.
Taksim Meydanı Meydana ÇıkıyorTaksim Meydanı Meydana ÇıkıyorBüyükşehir Belediyesi İstanbul’un en önemli mekanlarından biri olan Taksim Meydanı’ndaki araç trafiğini başka caddelere yönlendirerek meydanı yayalaştıracak. Böylece Gezi Parkı’yla bütünleşen 14 bin metrekarelik dev bir meydan ortaya çıkacak.
Öymen'in otel kuracağı arazinin beşte biri 'özel orman' ilan edildiÖymen'in otel kuracağı arazinin beşte biri 'özel orman' ilan edildiCHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in kurucu ortağı olduğu Capital Partners şirketinin Kaplankaya Projesi'ne 'özel orman' sınırlaması geldi.
İstanbul Tıp, Olimpiyat Stadı'na Komşu Olacakİstanbul Tıp, Olimpiyat Stadı'na Komşu Olacakİstanbul Tıp Fakültesi, Atatürk Olimpiyat Stadı yanındaki 1500 dönümlük araziye taşınacak. Rektörlük, Başbakan Erdoğan'ın, Çapa'daki fakülte binaları için, İkitelli'de Olimpiyat Stadı yanında bin 500 dönümlük arazi tahsis ettiğini açıkladı.
İşte mobil tatil odasıİşte mobil tatil odasıKamp keyfinden vazgeçmiyor ancak çadırda da rahat edemiyorsanız artık tam size göre bir ürün var: Mobil otel odası.
Yeni Gelenler için İstanbul’un Emlak Karmaşasında Bir YardımcıYeni Gelenler için İstanbul’un Emlak Karmaşasında Bir YardımcıHerald Tribune, tüm dünyanın ilgisini çeken İstanbul emlak piyasası ve İstanbul’un yabancı sakinlerinin yoğun olarak tercih ettiği Beyoğlu bölgesinde gayrimenkul sektöründe çalışan Kezban Mert hakkında bir habere yer verdi. Habere göre: “Kezban Mert, bu 15 milyonluk kalabalık kentte, Pazar hariç her gün, satış bölgesinin düzgün olmayan kaldırımlarında hızlı hızlı yürüyor. Depremler ve terör saldırılarının yanısıra, askeri darbeler ve mali krizlerle sarsılan bir ülkenin istikrarsızlığının metaforu olabilecek bir bölge olan Cihangir çevresindeki tepelik bölgelerde iş gerçekten de inişli çıkışlı.”
Kanyon’un Rakibi İstinye Yokuşu’ndanKanyon’un Rakibi İstinye Yokuşu’ndanHareketlenen alışveriş merkezi sektöründe her yeni oyuncu pazarı kızıştırıyor. Geçen yıl lüks markalarıyla, Akmerkez ve Metrocity’ye rakip gelen Kanyon’dan sonra, şimdi de sektörde İstinyePark telaşı başladı.
OMA’lı Olmak ya da OlmamakOMA’lı Olmak ya da OlmamakRem Koolhaas tarafından 1975’te Rotterdam’da kurulan OMA (Office of Metropolitan Architecture) mimarlık ofisi Avrupa, Çin ve Amerika’da çeşitli ofisleri bulunan dünya çapında bir mimarlık ofisi. Elbette bu kadar büyük projelere imza atan firmanın çok çeşitli şehirlerde birçok çalışanı bulunuyor. Ve elbette bu çalışanlar zaman zaman OMA’dan ayrılarak kendi yollarını çizmeye karar verebiliyor. Bu mimarlar ne kadar yollarını OMA’dan ve Rem Koolhaas’tan ayırıyor olsalar da geldikleri teorik ve pratik anlayışı reddetmiyor ve çoğu zaman bu tasarım dünyasından kopmuyorlar.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Güzelbahçe'ye Anfitiyatro Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’de yapacağı anfitiyatrodaki çalışmaları inceleyen Başkan Kocaoğlu, 1140 kişilik tiyatronun yıl sonuna yetiştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’ye kazandırmak için geçtiğimiz Nisan ayında yapım ihalesine çıktığı ve Temmuz ayında temelini attığı anfitiyatroda çalışmalar hızla devam ediyor.
Mimar Sinan'ın Kayseri'deki Tek Eseri Restore EdiliyorMimar Sinan’ın Kayseri’deki tek eseri olan Kurşunlu Cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore ediliyor. Vakıflar Bölge Müdürü Abdullah Kayan, Osmanlı döneminin büyük yapı ustası Mimar Sinan’ın Kayseri’deki tek eseri olan Kurşunlu Camii’nde restorasyon çalışmalarının başladığını bildirdi. 430 yıllık geçmişine rağmen ayakta duran caminin aslına uygun olarak restore edileceğini belirten Kayan, “Cami içindeki beton sökülerek, aslına uygun olarak taş döşemeyle kaplanacak. Ayrıca caminin kubbelerinin bakımı da yapılacak. Minarede bozulan yerler orijinali gibi onarılacak. Caminin dış duvarları ise ilaçlı suyla temizlenecek” dedi. Restorasyon çalışmaları sebebiyle ibadete kapanan tarihi caminin ramazan ayında açılması planlanıyor.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Batı uygarlığının kökeni AnadoluBurdur Müze Müdürlüğü’nün desteğiyle geçen yıl başlatılan Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kent kazılarına bilimsel danışmanlık da yapan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fahri Işık, Türk bilim adamlarının son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkardığı gerçeklerde, antik uygarlığın Yunan uygarlığı olmadığını, Anadolu kültüründen oluştuğunu belgelediklerini savundu. “Türk bilim adamları, antik kent kazılarında o dönemdeki uygarlıkların Yunan uygarlığı olmadığını ortaya çıkardılar” diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk bilim adamlarımız, bizim söylediklerimizin tümünü son üç yılda yapılan kazılarda belgelediler. Eski çağ biliminde bir ön yargı vardır. Her ne varsa ve her ne bulunursa batıda Yunan uygarlığı ile özdeşleştirilir. İki yüzyıldır tüm dünya bunu böyle bilir. Biz bu ön yargıları kazma ile parçaladık ama bu hiç de kolay olmadı. Bizim yıllardır söylediğimiz Pamfilya’nın bir Anadolu kültürünün toprağı olduğu gerçeğini Almanlar’ın yaptığı kazılar belgeledi. Anadolu kültürlerinin bugünkü Batı uygarlığını oluşturduğu gerçeğini kimse bozamaz.”
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
Mimarların "Plan" savaşıMimarlar Odası, bakanlığın hazırladığı “Antalya-Burdur 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na Isparta’nın dahil edilmemesi durumunda hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.
Büyükşehir çalışıyor İstanbullu çıldırıyorOkulların açılmasının arefesinde yol çalışmalarına başlamayı âdet edinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı uygulamayı bir kez daha yaptı ve Büyükdere Caddesi'nde alt - üst geçit çalışmasına başladı.
Amcazade Yalısı otel olacakDünyanın ayakta kalan en eski ahşap yapısı Amcazade Yalısı için ilanla ihaleye çıkılacak. Geniş bahçesi cazibesini daha da artıran Yalı’nın restorasyon ihalesini alan, burayı butik otele dönüştürecek.
30 milyon $’a tarihi yeniden canlandırdı...ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, dünyanın en güzel evlerini tanıttığı “saray evler” bölümünde Boğaz’da yeniden restore edilen Pertev Bey Yalısı’nı (Süslü Yalı) tanıttı.
Türkiye her mevsim cazipTürkiye'nin turizm çeşitliliği yeni atılımlarla artıyor. Asıl yoğunluğa sahip güneş ve deniz turizmine, kış turizmi, sportif faaliyetler ve kongre turizmi de eklendi.
Abdülhamit'in av köşkü ziyaretçilerini bekliyorÜmraniye'de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının sonuçlanmasının ardından ziyarete açıldı. 1881'de Mimar Sarkis Balyan'a yaptırıldığı ve Sultan Abdülhamit tarafından av köşkü olarak kullanıldığı tahmin edilen üç katlı binanın restorasyon projesini Prof. Haluk Sezgin ve Prof. İlgi Yüce Aşkın hazırladı. Bünyesinde 20 metrelik bir merdiven kulesi de barındıran, İtalyan Rönesansı tarzındaki yapının yenileme çalışmalarına, 1999 yılında Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından başlanmıştı. 1200 metrekarelik bir alanda sürdürülen ve 2001 yılı mart ayında tamamlanan 1. etap çalışmalarından sonra ara verilen inşaat faaliyetine, 2005 yılı mayıs ayında kaldığı yerden devam edilerek, binanın zemin kaplaması, boya, tavan, çıta işleri ve bahçe peyzajı yenilendi ve tarihi köşk orijinal haline döndürüldü.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Kars'ın "Uygarlık Belgeseli""Tarih ve arkeolojiyi sevmemde etken olan ve en güzel gençlik yıllarımın geçtiği anıtsal Kars Kalesi'ne..."
Hasankeyf'te son tango başladıÖnce Danıştay'a, sonra uluslararası çevrelerin baskısına takılan Ilısu Barajı Projesi, aranan 1.2 milyarlık kredinin bulunmasıyla yeniden ivme kazandı.
Taksim'e cami yerine Cumhuriyet MüzesiTaksim'e adını veren tarihi 'Maksem' binası, Cumhuriyet Müzesi oluyor. Taksim Meydanı'nın hâkim köşesindeki tarihi Maksem binasının hemen arkasına, 1960'lı yılların sonunda da cami kurulması gündeme gelmiş, yıl yıl olgunlaşan proje, 12 Eylül darbesiyle rafa kalkmıştı.
Yenişehir Gölü suya hasretHatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Yenişehir Gölü, kuraklık nedeniyle tamamen kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dağlardan gelen çaylarla beslenen gölde önceki yıllarda kayıkla gezintiler düzenlenip balıkçılık yapılabiliyordu. Gerek bölge halkının gerekse Cilvegözü Sınır Kapısı'nı kullananların, kıyısındaki lokantalarda dinlenip 'tuzda balık' yediği gölün ölümü herkesi üzüyor. Reyhanlı Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Şanverdi, "Önceki yıl su dolu olan göl son iki yılda mevcut suyunu kaybetmeye başladı. Göl için şu an yapacak bir şeyimiz yok. Arızalar giderildikten sonra gölü yeniden besleyeceğiz. Eski konumuna gelmesini ümit ediyoruz, ama kuraklık giderek artıyor" dedi.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Ferhat Dervişoğlu
Dünyanın en kozmopolit kenti Amsterdam oldu!Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın 177 ülkeden insan barındırdığı ve bu sayıyla dünyanın en kozmopolit kenti olduğu açıklandı. Belediye kayıtlarına göre, geçen yıl 176 olan değişik ülke vatandaşı sayısı, bu yıl Malavi'den gelen bir kişinin kente yerleşmesiyle 177'ye yükseldi. 746 bin nüfusa sahip olan Amsterdam'da, 532 bin Hollandalı yaşıyor, nüfusun geri kalanı ise başka ülkelerden gelenler oluşturuyor. Kentte yaşayan yabancılar sıralamasında 64 bin 588 ile Faslılar ilk sırada yer alırken, onları 37 bin 421 ile Türkler ve 10 bin 244 ile İngilizler izliyor. Amsterdam'ı kozmopolit özelliği açısından 164 ayrı ülke vatandaşıyla Anvers izliyor. New York'ta ise bu sayı 150'nin altında bulunuyor.
Tarih: 23 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Gurbetçi Türkiye'den gayrimenkul almıyorÜçüncü kuşak gurbetçilerin artık babaları ve dedelerinin aksine Türkiye'den gayrimenkul alma yönünde eğilim göstermediği bildirildi.
'Paraları alıp kaçmadık, projelerimizi devrediyoruz'Maket üzerinden sattığı konutları teslim etmediği ve hileli iflas yoluna başvurduğu gerekçesiyle yöneticileri hakkında suç duyurusu yapılan AKS Anadolu Konut Sanayi A.Ş'nin genel koordinatörü Nusret Görmüş, Chantua Evleri, Çelik Evler ve Çelik Residence projelerinin yaşanan finansal zorluklar nedeniyle başka firmalara devrinin sözkonusu olduğunu ancak iddia edildiği gibi kaçmadıklarını açıkladı.
Folkart, Lüks Konutta 6 Aylık Satış Hedefine, 15 Günde UlaştıSaya Grup bünyesindeki Folkart, İzmir’in en lüks konut projesi olarak başlattığı Folkart Narlıdere evlerinde 6 aylık satış hedefine 15 günde ulaştı. 4 Ağustos’ta satışa sunulan 168 dairenin %20’si satıldı.
Hindistan’dan Mektup: “Mimarlar Kentlileşmiş Bir Dünya için Hazır Değiller"Dünya şehirlere doğru hızla akarken, kent merkezlerine göç eden insan topluluklarının konut ve barınma ihtiyaçlarını çözebilecek kimi profesyoneller –mimarlar ve şehir plancıları- kötü bir donanıma sahip olduklarını kolaylıkla kabul edeceklerdir.
Satışa çıkan Derince Limanı'na 5 teklif verildi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) ait Derince Limanı'nın özelleştirilmesi için açılan ihaleye toplam beş teklif alındı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, teklif verme süresi önceki gün sona eren Derince Limanı'na Akfen Holding Akfen Altyapı Yatırımları Holding Ortak Girişim Grubu (OGG), Türkerler OGG; Global Altyapı Hizmetleri ve İşletmecilik, Çelebi Holding Kocaeli Sanayi Odası OGG ile Limak İnşaat teklif verdi. Haziran ayında ihalesi açılan ve 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi suretiyle özelleştirilecek olan Derince Limanı için teklifler dolar olarak alındı ve ihale bedeli, işletme hakkı devir sözleşmesi imza tarihinde peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. TCDD'ye ait Mersin Limanı'nın 36 yıllığına işletme hakkı, 775 milyon dolara, dünyanın en büyük liman işletme şirketlerinden olan Ports of Singapur Authority (PSA) ile Akfen Ortak Girişim Grubu'na satıldı. İzmir Limanı'nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi için açılan ihalede ise Global-Hutchison Ports-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB Limaş) OGG 1 milyar 275 milyon dolarla en yüksek teklifi vermişti. Limanların özelleştirilmesinden elde edilen gelirler TCDD hesaplarına aktarılacak. Bu gelirler demiryolu araçlarının alımı ve yeni demiryolu inşaatı ile mevcut demiryollarının bakım, onarım ve iyileştirilmesinde kullanılacak.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Korumacı mimarlar ödüllendirilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını korumaya yönelik çalışan mimarları 5 ana dal ve 9 kategoride ödüllendirecek. Başvurular 17 Eylül’de başlayacak, ödül 5’er bin YTL.
İSKİ, 99 günlük suyu kalan İstanbul için yeni kuyular açıyorİstanbul'a su sağlayan barajlardaki su miktarı 198 milyon metreküpe düştü. Günlük ortalama 2 milyon metreküp su kullanılan İstanbul'un 99 günlük suyu kaldı.
Beşiktaş'ın tescilli müzesi varBeşiktaş Jimnastik Kulübü tarihine ait kültür mirasının sergilendiği kulüp müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı ilk özel spor kulübü müzesi olarak tescil edildi. Beşiktaş Kulübü'nden yapılan açıklamada, siyah-beyazlı kulübün müzesinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayı ile "Özel Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi" olarak tescil edildiği ifade edildi. Beşiktaş Kulübü Müze Kurulu Başkanı Zülal Gök, 2005 yılından bu yana sürdürdükleri çalışmaların neticesinde bu büyük gurura eriştiklerini belirterek, "Amacımız, kalıcı bir esere imza atmak ve tarihi emanetlerimizi gelecek nesillere resmi bir müze çatısı altında taşımaktı. Yoğun çabalarımız sonucunda bu arzumuzu gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
İnşaat işçilerinin can güvenliği sağlanmıyor"Güvenli İnşaat" projesi kapsamında inşaat işçileriyle yapılan ankete göre her 5 çalışandan ı'i iş kazasına maruz kalıyor.
Büyükşehir, inşaatı ruhsatsız sürdürdüBir görevi de kaçak yapılama ile mücadle ve ruhsatsız inşadan durdurma olan istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının kendisine bağlı bir iştirak şirketinin de kaçak ve rahatsız bir inşaat sürdürdüğü ve yapılan tüm şikayet ve soruşturmalara rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ekiplerinin, olayı görmezden geldikleri ortaya çıktı. Esenler Başakşehir Mahallesi 4. Etap'ta devam eden Özel Çınar Koleji ek binaları inşaatı aylarca ruhsatsız olarak devam ettiği kayıtlara göre KİPTAŞ'ın yapı sahibi olarak gözüktüğü inşaat, 2005 Kasım ayında başladı ama ruhsat izni 2007 Ağustos'ta verildiği iddia edildi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
"Çambel ve Çakırhan" Heykeli"Böyle bir insan yetiştiren Muğla, Ula, Gökova, Akyaka'ya düşen bir görev var; onu bir simge, bir değer olarak benimsediğini, sürgit yaşatacağını kanıtlamak..."
Asfalt Ağlarla Ördük Anayurdu Dört BaştanTürkiye'de 2007 itibariyle toplam 61 bin 764 kilometre devlet ve il yolu, 2 bin 41 kilometre otoyol bulunuyor. Yurt genelinde köy yolu uzunluğu 285 bin 632 kilometre, orman yolu uzunluğu ise 201 bin 810 kilometre. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 2007 Ocak verilerine göre, otoyolların dışında mevcut yolların 50 bin 159 kilometresini sathi kaplama, 9 bin 245 kilometresini asfalt beton oluşturuyor. Geri kalan yolların 2 bin 132 kilometresi stabilize, bin 226 kilometresi toprak, 135 kilometresi parke, 908 kilometresi de geçit vermez yollardan meydana geliyor. Yurt genelindeki duble yol uzunluğu da 11 bin 818 kilometre olarak belirleniyor. 2003'ten bu yana ağırlık kazanan duble yol çalışmalarında en fazla yol, Ankara'da. Ankara'yı, 389,4 kilometre ile Konya, 320,9 kilometre ile İzmir izliyor. Ardahan'da 2007 itibariyle hiç duble yol yok. Türkiye'de devlet ve il yolları dışında 'köy yollarının' uzunluğu da 285 bin 632 kilometreyi buluyor.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
"Amazon ormanları kereste şirketlerine satılıyor" iddiasıBrezilya hükümetinin, Amazon ormanları içinde, aralarında korunmaya alınmış ulusal parkın da olduğu büyük bir alanı "sürdürülebilir kalkındırma projesi" çerçevesinde kerestecilik yapan şirketlere sattığı öne sürüldü.
Yıkımdan geriye tedirginlik kaldıSarıyer Cumhuriyet Mahallesi’ndeki yıkımdan geriye molozlar ve yıkılan evlere yakın oturan insanların tedirginliği kaldı. 23 ev, il özel idaresinin olduğu gerekçesi ile yıkılınca evlerden ayrılanların çoğu kiraya yerleşmek zorunda kaldılar.
Su silah olursa savaş çıkabilirOlası "su savaşları" yla ilgili senaryolarda, Ortadoğu ve Türkiye baş sıralarda yer alıyor. Su savaşları gerçekten kaçınılmaz mı? Suyun hakça bölüşümü, işbirliğinin artırılması, bu senaryoları geçersiz kılabilir mi?
Altyapı sorunları depremzedeleri bıktırdıDiyarbakır’da yaptırılan deprem konutlarında yaşayan Liceli depremzedeler, su, kanalizasyon ve altyapı hizmetlerinden mahrum yaşıyor.
Antalya surlarının trajik yıkım öyküsüAntalya’da tarihi surlar 1930 yılında “Şehir meltem alamıyor” gerekçesiyle yıkılırken, Perge Antik Kentindeki tarihi eserlerin de geçmişte evlerde yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere köylülerce yağmalandığı ortaya çıktı.
Taksim Sahnesi'ne erken vedaİstanbul Devlet Tiyatrosu, Taksim Sahnesi'ni boşaltıyor. Önceki yönetimin verdiği taahhütname sonucu mal sahibinin dava açtığı Taksim Sahnesi'nin koltukları sökülüyor ve kapanması için son hazırlıklar yapılıyor.
Cennete İngiliz övgüsüİngiltere'nin en çok satan gazetelerinden The Sun, Muğla'nın turizm cennetlerinden Marmaris ve Dalyan'a iki sayfa ayırdı. Gazetenin muhabiri Dave Morgan'ın Marmaris'te geçirdiği bir haftalık tatilini kaleme aldığı haberde, Dalyan çamur banyoları ve İztuzu sahiline övgüler yağdırılırken, bölgedeki koylar da "dünyanın en güzel yerleri" arasında gösterildi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Sarıipek
Büyük deprem 2011'de mi?İstatistik çalışmaları kapsamında 1754'te İzmit'te meydana gelen depremden 12 yıl sonra 1766'da Marmara Denizi'nde iki büyük deprem meydana geldiğini vurgulayan bilim adamları, buradan yola çıkarak 1999'da meydana gelen Marmara depreminden 12 yıl sonra yani 2011'de bir deprem olma olasılığına dikkat çekiyor.
3 Milyar Dolarlık Libya Tripoli Havalimanı İhalesi TAV İnşaat’ınLibya’nın Başkenti Tripoli’de yapılacak 3 milyar dolarlık havaalanı projesini TAV’ın da içinde bulunduğu çokuluslu konsorsiyum kazandı.
Bakanlıktan şaşırtan açıklamaMilliyet'in dün manşetten duyurduğu "Uşak Müzesi yine soyuldu" haberine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan şaşırtan bir açıklama geldi.
İstinye Park eylül ayında açılıyorOrjin Grup ve Doğuş Grubu ortaklığıyla İstanbul’da hayata geçirilen yeni alışveriş merkezi İstinyePark’ın Eylül ayında hizmete açılacağı bildirildi.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.