Haberler

10 Ağustos 2007, Cuma

Affan Yatman'ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüAffan Yatman'ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüBütün çocukluğum ve gençliğim, hasılı hayatım Ankara’da geçti. Çocukluğumda, Atatürk Bulvarı, dört katlı binaların çevrelediği, geniş tretuvarları olan alışveriş imkanları son derece kısıtlı, (çarşı Ulus’ta idi) araç trafiğinin seyrek bir şekilde seyrettiği, sakin bir bölgeydi. Özen ve Pekpak pastanelerini, Milli Piyango’nun zemin kattaki geniş satış yerini hatırlamamak mümkün değil... Tabi Büyük Sinema ile Ankara ve Ulus Sinemaları’nı da... Çevrede ise genellikle bahçe içinde iki katlı evlerden oluşan biz bütün çocukların oyun alanı olan mahalleler vardı. Sıhhiye’de, Orduevi’nin hemen yanı ve karşısındaki yeşil alan ile (Zafer Meydanı) Kızılay’a ait park ve devamındaki Güven Parkı son derece geniş ve yeşil bir tretuvarla birbirine bağlıydı. Kızılay binası ve parkı hem bir geliş geçiş, hem de bir dinlenme alanıydı. Haberin Devamı
Sadabad Dört Yeni Projeyle ŞenleniyorSadabad Dört Yeni Projeyle ŞenleniyorUzun yıllar gecekondu bölgesi olarak anılan bugünse derenin ıslah edileceği beklentisiyle cazibesi artan Kağıthane'de Sadabad ile Haliç manzaralı dairelerin fiyatı 220 bin ile 700 bin YTL arasında değişiyor.
İzmir'de 10 hektar orman kül olduİzmir'de 10 hektar orman kül olduİzmir'in Bergama ilçesi Zeytindağ beldesi yakınlarında çıkan orman yangınında, 10 hektarlık koru tahrip oldu. Zeytindağ Belediyesi çöplük alanının dışındaki Taşucu mevkisinde henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı.
Denizi duvar gibi kapatan yazlıklar kaldırılacakDenizi duvar gibi kapatan yazlıklar kaldırılacakİstanbul'un sayfiye yerlerinden biri olan Celaliye-Kamiloba'da plansız dönemlerde kumsala bitişik nizam olarak inşa edilen ve vatandaşın denize girmesini engelleyen 5 bin yazlığın kaldırılması gündemde...
Kemeraltı kurul bekliyorKemeraltı kurul bekliyorzmir'in tarihi çarşısı Kemeraltı, Bakanlar Kurulu kararını bekliyor. Çarşıdaki tarihi yapıların kente kazandırılması amacıyla Konak ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin meclisinde aldığı karar doğrultusunda bölgenin "yenileme alanı" ilan edilmesi istenirken, Bakanlar Kurulu 8 aydır konuyu imzaya açmıyor.
Gökkuşağı çürüyor, zarar büyüyor!Gökkuşağı çürüyor, zarar büyüyor!Anakent Belediyesi tarafından milyonlarca YTL harcanarak yapılan Gökkuşağı Rekreasyon Alanı çürümeye terk edildi.
Seyrantepe İhale süreci 13 Ağustos'ta tekrar başlıyorSeyrantepe İhale süreci 13 Ağustos'ta tekrar başlıyorGerekli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 1 Ağustos'ta iptal edilen Seyrantepe İhalesi ilanına 13 Ağustos'ta tekrar çıkılacak. TOKİ'yi ihaleye ilişkin teklifleri 25 Ağustos'ta toplamayı planyıor. Seyrantepe ihalesi, gerekli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 1 Ağustos'ta iptal edilmişti.
Tasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım dergisi özgün projeleri, farklı tasarım sayfaları ve dolu dolu içeriğiyle sizlerle buluşuyor. Ağustos sayısı olarak hazırlanan ve yepyeni mimari anlayışları ve kavramları beraberinde getiren otel mimarisinin konsept olarak ele alındığı Tasarım'ın 173. sayısında, butik otelden tatil köyüne, temalı mimariden dönem mimarisine genişleyen çerçevede oteller farklı özellikleriyle incelendi.
55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli Plaza55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli PlazaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Uzan Grubu'nun borçları nedeniyle devraldığı Basın Ekspres Yolu üzerindeki Rumeli Plaza'yı 26 Eylül tarihinde 55 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkaracak.
Ya bakımda olmasaydı!Ya bakımda olmasaydı!ABD'nin Minnesota eyaletinde, Mississippi Nehri üzerinde bulunan ve Minneapolis ile St Paul kentlerini birbirine bağlayan 20 metre yüksekliğinde, 580 metre uzunluğundaki I-35W köprüsünün önceki gün henüz bilinmeyen bir nedenle çökmesi sonucu 4 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.
20 günlük su için yuvasını yıkmayın20 günlük su için yuvasını yıkmayınİSKİ’nin Türkiye ile Bulgaristan arasında sınırı oluşturan Rezve Deresi’ni kullanarak İstanbul’un su ihtiyacını karşılama projesi, aralarında Bern Sözleşmesi’yle koruma altında olan dev susamurunun da bulunduğu (Lutra lutra) bir çok hayvanın yaşam alanı olan Longoz su basar ormanını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiBaşakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiTürkiye’de açılan iki kademeli ilk yarışma olma özelliği taşıyan “Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması"nın sonuçları 01 Ağustos 2007 tarihinde açıklandı. İlk aşamayı geçen sekiz projenin derecelendirildiği yarışmanın 03 Ağustos 2007 tarihinde kollokyumu gerçekleştirildi.
İşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıİşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıBaşkent Ankara, bugüne kadar üzerine 6 baraj kurulu olan ve 2 yeni hidroelektrik santrali kurulması çalışması yürütülen Kızılırmak’tan getirilmesi planlanan suyu bekliyor. Adını suyunun renginden alan, antik çağda ise tuzlu akarsu anlamına gelen "Halys" adıyla anılan Kızılırmak, Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğuyor.
İstanbul, konaklama geliri artışında ikinciİstanbul, konaklama geliri artışında ikinciDanışmanlık şirketi Deloitte, dünyadaki otellerin oda başına sağladıkları geliri araştırdı. Buna göre İstanbul, Avrupa'nın en çok gelir artışı sağlayan ikinci şehri. 2007'nin ilk altı ayında şehirdeki otellerin oda başına sağladıkları gelir yüzde 26 arttı.
Deprem müzesi kümes olduDeprem müzesi kümes olduProf. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın ‘yaşananlar unutulmasın’ önerisi ile girişine “Deprem Müzesi” levhası asılan yapı, 6 yıl sonra bakımsızlık ve ilgisizlik kurbanı oldu.
Onur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıOnur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıCHP’li Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen, Kazakistan merkezli Capital Partners’ın ortağı olarak Milas/Bozbük’te 1.5 milyar dolarlık turizm projesiyle iş dünyası sahnesine çıktı.
Beyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü'nün ilçeye kıyısı bulunan bölümünde başlatılan Doğal Sit alanı kıyı düzenleme projesinde çalışmalar sürüyor. Beyşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje hayata geçtiğinde Beyşehir'in çehresi değişecek.
Kuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıKuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıİstanbul'da barajlardaki suların çekilmesi çevre felaketini gözler önüne serdi. Sadece Elmalı, Ömerli ve Alibeyköy'den 200 ton çöp çıkarıldı. Lastikten koltuğa kadar birçok eşyanın bulunduğu çöpün kaynağı ise içme suyu havzasında piknik yapan vatandaşlar.
Uçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduUçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduAlmanya'nın doğusundaki bir köyde bulunan uçak hangarı beş yıldızlı tatil köyüne çevrildi.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Zorlu İsrail'de Santral KuracakZorlu Grubu’nun, İsrail’de, 2009 ve 2010 yıllarına kadar özel elektrik santralleri inşaatı gerçekleştireceği bildirildi. İtalyan Haber Ajansı ANSAmed’in haberine göre, yaklaşık 51 milyon euro değerindeki proje çerçevesinde, Zorlu grubunun, projeyle ilgili olarak, elektrik türbini siparişi verdiği belirtildi. Yüzde 20 oranındaki hissesiyle İsrail’in enerji şirketi Dorad’ın da ortağı olan Zorlu’nun, İsrail’deki özel enerji sanayine giren ilk yabancı şirketlerden birisi olduğu belirtiliyor.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Milas Ören'deÖren Gökova Körfezi sahilinde yer alan ve günümüzde Muğla'nın Milas ilçesine bağlı bir beldedir.Yakın zamanlara kadar kullanılan eski ismi Gereme, antik çağdaki ismi Keramos'tur (Nitekim, Gökova Körfezi de, antik çağdaki ismini anımsatacak şekilde, zaman zaman Kerme Körfezi olarak anılmaktadır.)
Antalya’nın ilk VIP restoranlı oteliCornelia De Luxe Resort’un ardından Cornelia Golf Resort’u açmaya hazırlanan Diler Holding bu markayla otel zinciri kuracak. Haziran 2008’de açılacak olan Cornelia Golf Resort için 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Bu otel açıldıktan sonra önce Didim ardından Bodrum Cornelia için düğmeye basılacak. Nihai hedef ise şehir otelciliği.
O araziyi devlete vermiştik madem sattınız, bize dönsünZorlu Grubu'na satılan Karayolları arazisinin beşte birinin, 1973 yılında kamulaştırma yoluyla Çiftçiler A.Ş.'den alındığını öne süren süren şirket yönetimi, "Ya araziyi geri verin ya da 160 milyon dolar zararı karşılayın" diye mahkemeye baş vurdu.
Kültür Merkezi'nin bitiş tarihini tabela gösteriyorSeyhan Belediyesi'nce yaptırılan Kültür ve Sanat Merkezi kompleksi inşaatı hızla devam ediyor. Merkezi'nin inşaat tabelasında ise bugüne kadar pek görülmeyen bir ilk yaşanıyor.
Tarihi eserlerin restorasyonu sürüyorHatay'ın Belen ilçesinde bulunan tarihi Kurtuluş Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ederken, hemen yanında bulunan Kanuni Sultan Süleyman Camii'nin de restore edileceği bildirildi.
Anamur'da beton basınç dayanım testi laboratuvarı kurulduMersin'in Anamur ilçesinde İnşaat Mühendisleri Odası Temsilciliği tarafından, Beton Basınç Dayanım Test Laboratuarı kuruldu.
Doğal yaşam parkına son rötüşİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sasalı'da kurduğu Doğal Yaşam Parkı'nda sıra çevre ve alt yapı düzenlemelerine geldi. Ziyaretçilerle hayvanların arasında su ve hendek gibi doğal engeller konulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ihale kapsamında, Sasalı'daki Doğal Yaşam Parkı'nın kanalizasyon, içmesuyu hatları, yangın tesisatları, havuz drenajları, açık hayvan barınaklarının düzenlenmesi, korkuluk ve bariyer imalatları ve yol yapımı gerçekleştirilecek.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
300 dönümlük arazi yeşil alan olacakMalatya Belediyesi, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü'nden aldığı 300 dönümlük araziyi yeşil alan olarak kullanacak. Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, 300 dönümlük arazinin imara açılmayacağını, yeşil alan olarak düzenlenmesi hususunda Tarım Bakanlığı ile imzalanan protokole madde konulduğunu söyledi.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Kültürpark araç trafiğine kapatılıyorKültürpark araç trafiğine kapatılıyor. 31 Ağustos�9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 76. İzmir Enternasyonal Fuarı hazırlıkları kapsamında, 12 Ağustos 2007 tarihinden itibaren Kültürpark araç trafiğine kapatılacak. Kültürpark'ın araç trafiğine ve parkına kapatılmasıyla birlikte, İEF katılımcılarının stand kurma faaliyetleri başlayacak ve Kültürpark geneli fuar düzenleme çalışmalarına hız verilecek.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
'Parion'u Bizans parçaladı'Troas bölgesinin en önemli yerleşim birimlerinden biri olan Parion Antik Kenti'nde başlayan 2007 kazıları, yüzyıllar sonra bölgenin savaş ve sanat gerçeğini ortaya çıkardı.
'Altyapı bir an önce elden geçirilmeli'İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi (İMO) Başkanı Fehmi Toptaş , Anakent Belediyesi'nin bir an önce kentteki altyapı sistemlerini elden geçirmesi gerektiğini söyledi.
Belediye istese DSİ gerekeni yapardıPatlayan borular nedeniyle tüm kente yayılan su kesintisinin ardından başkentte şebekeye dün 18.00'den itibaren su verildi.
ÖYK, Tekel'e ait toplam 22 taşınmazın satışını onayladıÖzelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Tekel'e ait Afyon, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Burdur, Iğdır, Isparta, İzmir, Kars, Kastamonu, Konya, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu ve Tekirdağ'daki 22 taşınmazın satışını onayladı. Satıştan 6 milyon 662 bin YTL gelir elde edilecek.
Tasarımda görülmemiş 'şeyi' bulun!Radikal Gazetesi bu yıl yine 4-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Tasarım Haftası'na paralel olarak Tasarımda Radikal Eğilimler yarışması düzenliyor. Katılımcılardan bir 'şey' isteyen yarışmaya katılım için son 10 gün!
Yıkılma tehlikesi bulunan TOKİ konutlarına incelemeToplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 108 selzede aile için Hakkari'de yaptırdığı, ancak drenaj kanalları ve yalıtımı iyi olmadığı için zemin katları yeraltından sızan suyla dolan binalarla ilgili inceleme başlatıldı. Üç yıl önce teslim edilen ancak, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan binalarda inceleme yapan 5 uzman, sorunları rapor haline getirdi. Konutları yapan firma sahibinin de bulunduğu incelemelerde uzmanlar, su basan evlerin fotoğrafını çekerek ailelerle görüştü. Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan konutlarla ilgili olarak Hakkari Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü uzmanları tarafından 15 gün önce hazırlanan teknik raporda inşaat sırasında drenaj ve temel yalıtımının gereği gibi yapılmadığı, su sızıntısının önüne geçilmemesi halinde binaların yıkılabileceğine dikkat çekilmişti.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Behçet Dalmaz
Selçuklu Kulesi'ni önce inşa etti, sonra satın aldıKonya'da, AKP'li Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Eski Otogar Dönüşüm Projesi' kapsamında yaptırılan ve Türkiye'nin en yüksek üç binasından biri olan 42 katlı Selçuklu Kulesi, 32 milyon YTL'ye 'yeşil sermaye' olarak adlandırılan İttifak Holding'e bağlı Adese Alışveriş Merkezleri'ne satıldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Selçuklu Kulesi'ndeki toplam 49 bin 30 metrekarelik dükkan, büro ve dubleks seyir terasını ihale yoluyla komple satışa çıkardı. İhaleye sadece Adese Alışveriş Merkezleri katıldı. 32 kat büro (26 katı Büyükşehir Belediyesi'ne ait), 2 kat bodrum, 1 kat zemin, 2 tesisat katı, 2 kat mağaza girişleri, 1 sanal eğlence katı, 1 seyir katı ve döner restoran katı olarak yapılandırılan binada, 1700 araçlık bir otopark yer alıyor.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mehmet Kayhan Yıldız
Gökçek Ankara'yı nasıl susuz bıraktı?DSİ defalarca uyardı. Susuzluğu önleyecek proje ihale bile edildi. Ancak 'Kaynak yok' diyen Gökçek, ASKİ'nin parasını yol ve kavşaklar için harcadı.
TOKİ’den ucuz konut için başvuru kolaylığıToplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla, aranan azami gelir sınırını yükseltti.
Seyrantepe ihalesi 27 Ağustos'taToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Vekili Erdoğan Bayraktar, daha önce rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilen Seyrantepe Spor Kompleksi projesinin, 27 Ağustos'ta yapılacağını bildirdi.
Emlaktaki durgunluk, fuarlarla aşılıyorSon yıllarda hızla büyüyen ve gelişen gayrimenkul sektöründeki arz fazlasına paralel olarak, fuarcılar da inşaatçılarla tedarikçileri bir araya getirmek için peş peşe konuya özel fuarlar düzenlemeye başladı.
Kınay’ın tropik adasını Enka baştan yaratacakOğuz Serim’le birlikte kurup büyüttüğü Magic Life’ı TUI’ye satan ve Atlas Okyanusu’ndaki Turks&Caicos adacıklarından 3 milyon metrekarelik Dellis Cay’ı 50 milyon dolara satın alan Cem Kınay’ın turizm merkezini Enka inşa edecek.
Okyanusun Ortasına Ada İnşa EdeceklerTürkiye'nin uluslararası alanda faaliyet gösteren en büyük inşaat şirketlerinden olan ENKA, Turks and Caicos adalarında özel bir ada inşa edecek. "O Property Collection" (OPC) şirketi tarafından yapılacak Dellis Cay projesine seçilen ENKA, özel adayı baştan sona inşa edecek. Enka'nın Turks and Caicos adalarında yapacağı Dellis Cay'de, denizin üzerindeki villalar, spa'lara, özel liman ve Mandarin Oriental Hotel Group tarafından işletilecek bir de otel bulunacak.
Tarih: 9 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Yeni Tramvay Hattı 1 Ay Sonra Hizmete Girecekİstanbul trafiğini rahatlatacak dev projeler tek tek hizmete girmeye başladı. Sultançifliği-Edirnekapı raylı sistemi 10 Eylül'de, Avcılar-Topkapı metrobus hattı ise Eylül ayının ilk yarısında hizmete girecek.
'Konutlara hilton banyo yapıyoruz'Konutlardan şikâyetler artınca TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar konuştu: Vatandaş artık çok küçük konut istemiyor. Daireleri 45'ten 65 metrekareye çıkardık. Evlere ayaklı, dolaplı lavabo yani hilton banyo yapıyoruz.
Kınayların adasını Enka inşa edecekTurks and Caicos adalarında yapılacak projede, villalar, özel liman ve otel üniteleri bulunuyor. 'O Property Collection' (OPC) şirketi tarafından yapılacak Dellis Cay projesine seçilen Enka, okyanustaki özel adayı baştan sona inşa edecek.
Başakşehir yeni çehreye kavuşacakBüyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen Başakşehir Kent Merkezi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışmada KTÜ'den Doç. Ayhan Usta, Prof. Gülay Usta, Ali Kemal Şeremet, Güneş Erden, Cenap Sancar, Buket Özdemir ve İTÜ'den Adem Altıntaş'ın projesi birinci oldu. Birinciye 120 bin, ikinciye 100 bin, üçüncüye de 80 bin YTL para ödülünün verildiği yarışmada dört proje de mansiyona layık görüldü. Dereceye giren projeler 31 Ağustos'a kadar İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi Sergi Salonu'nda görülebilir.
Tarih: 9 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
'Kokoreççi'den tasarım çıktıEfes Pilsen'in ikincisini düzenlediği Maket-Obje Yarışması'nda 34 yaşındaki sahaf Aslan Behar'ın 'Kokoreççi' maketi birinci oldu. Behar, 'Bu yaşta oyuncakla uğraşıyor' diyenlerden şikâyetçi.
Enka, OPC için ada üzerinde villa ve otel yapacakEnka şirketi, Turks and Caicos adalarının bir parçası olan Dellis Cay’de özel bir ada inşa edecek. Yıl sonunda başlayacak inşaat 2009 sonbaharında sona erecek.
Antalya’da 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı TartışmalarıKent konseyinde düzenlenen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’yla ilgili bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk damgasını vurdu. Öztürk; Mimarlar Odası Başkanı Aydın’a “duygusal davranıyor”, DP’li Meclis Üyesi Av. Gököz’e ise “kentin geleceğini tıkıyorsunuz” dedi.
Muhafazakârlık Sorunu ve Sinan Meselesi*İki gündür Sinan yine gündemde. Uzaktan izleyen birisine “pes doğrusu” dedirtecek yorumlar yapılıyor arka arkaya uzmanlar tarafından... Uğur Tanyeli “Sinan muhayyeldi” demiş bir röportajında1. Böyle diyerek kutsal alana girerken ayakkabılarını çıkarmayı unutmuş bir Müslüman gibi tepkiler alıyor başka sanat / mimarlık tarihçilerinden.
Seyrantepe’de Yeni İhale 25 Ağustos’taToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) iptal ettiği Seyrantepe ihalesi 25 Ağustos’ta yeniden yapılacak. TOKİ önümüzdeki hafta şartnameyi yenileyerek, ihale ilanına çıkacak. Yeni ihalede Galatasaray’ın hazırladığı proje üzerinden teklifler alınacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Galatasaray Seyrantepe spor kompleksinin yeni ihalesi için önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkacak. 25 Ağustos’a kadar teklifler alınacak. 5 gün içinde değerlendirme yapılarak, eylül başında ihaleyi kazanan firma belirlenmiş olacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci-Harem Ekim’den itibaren 8 dakika…İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO’nun Tuzla’da inşa ettirdiği 4 yeni nesil arabalı vapurdan ilki olan “Suhulet” törenle denize indirildi. Ekim ayında hizmete girecek arabalı vapur, Sirkeci-Harem arasını 25 dakikadan 8 dakikaya indirecek.
İzmir'e Yeni Yol HaritasıSağlıklı Kentler Platformu çatısı altında toplanan 72 kurum ve kuruluş, kentleşmeden çevre ve sağlığa kadar 6 farklı çalışma grubu oluşturarak yeni projeler için kolları sıvadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğündeki 72 kurum ve kuruluşun katılımıyla oluşturulan “Sağlıklı Kentler Platformu”, çalışma gruplarını belirleyerek yeni projelerin üretimi için harekete geçti.
AKM'yi yıkmayalım da ne yapalım diyenlereMimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM'yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazanılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Küresel ısınma medyasal cehaletHürriyet’in çarşamba günkü sürmanşeti, bu yılın kurak geçmesini her fırsatta küresel ısınmaya yoran ve zekai yorumlar yapan hurafeci köşe yazarlarına bir tokat gibiydi.
İtalyan heyet Hasankeyf’i ziyaret ettiİtalya’da çeşitli kitle örgütlerine üye 10 kişiden oluşan heyet, Ilısu Barajı’nın tehdit ettiği Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’i gezdi.
İstanbul’da trenler 9 hafta çalışmayacakHalkalı-Gebze arasında trenler 9 hafta çalışmayacak. Bu nedenle trafiğe 130 bin yeni yolcu eklenecek Marmaray inşaatı nedeniyle Halkalı-Gebze arasında 9 hafta tren çalışmayacak.
'Böyle olsun istemedik'İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2004'te Eminönü'nün tarihi dokusunu bozduğu gerekçesiyle kaldırılan balık ekmek tekneleri, yeniden işbaşı yaptı. Ancak bunların çevreye ve denize verdiği kirlilik ne yazık ki unutuldu. İBB Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu tekrar sahilde çalışmaya başlayan balıkçı teknelerinin çevresindeki denizin yüzeyi pet şişeler, yiyecek atıkları ve benzeri birçok atıkla doldu.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ali Cemal Karabudak
Mevla ve Melih GökçekMelih Gökçek, tıpkı Mustafa Sarıgül, Kadir Topbaş ve bazı emekli paşalarımız gibi klonlandığını düşündüğüm şahsiyetlerden.
7 bin yıllık ticaret merkeziİstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeoloji Anabilim Dalı tarafından Küllüoba Höyüğü'nde yapılan kazılarda Eskişehir'in MÖ 5000 yıllarında da önemli bir ticaret merkezi olduğu ortaya çıktı.
'Türkiye'nin her yerinde tehlikeli atık varilleri var'Sanayicilere 'tehlikeli atıkları' ne yaptıklarını sorduk. İşte bazı yanıtlar: Her yerde gömülü variller vardır... Herkes atığını saklıyor, ama nerede belli değil.
Ankara Susuzluk Afetinin NedeniKent, gökdelen apartmanlar, dağ başlarına kadar tırmanmış siteler, çok katlı gecekondularla beton ormanına dönüşmüş.
Sanat.. Teknoloji.. Yaratıcılık!..McLaren Teknoloji Center'in muhteşem orman ve bahçesini geçip, göletin yanından kıvrılarak bir mimari baş yapıtı binasına girince, kendinizi bir sanat galerisinin içinde buluyorsunuz.
AKP'nin büyükşehir politikaları"Büyük kentlerimizdeki susuzluk, sadece kuraklıktan değil, yanlış kentleşme politikalarından ve popülist belediye yasalarından kaynaklanıyor..."
Belediye 'yanlışlıkla' park satmışİstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) geçen yıl sattığı Cihangir'deki bir parkı şimdi kamulaştırarak geri almaya çalışıyor. Belediyeye kaynak yaratmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, Cihangir Sıraselviler Caddesi ile Bakraç Sokak'ın köşesinde bulunan yaklaşık 200 metrekarelik park, 25 Temmuz 2006'da 620 bin YTL'lik muayyen bedel üzerinden ihaleye çıktı. Park ihale sonucunda, bitişikteki Namşan Otopark 'a satıldı. Söz konusu yerin planlarda ticari alan gözükmesi ve satılacak yerin iyi incelenmemesi nedeniyle bir yanlışlık sonucu satıldığı belirtiliyor. Cihangirliler satıştan, parkın üzerindeki ağaç ve banklar sökülünce haberdar oldu. Cihangir'in son derece sınırlı olan yeşil alanlarından birini daha kaybetmek istemeyen çevre sakinleri durumu İBB'ye iletti. Cihangirlilerden gelen tepkiler üzerine park kamulaştırılarak geri alınmaya çalışılıyor. Parkı satın alan Namşan Otopark yeri geri vermek istemediği için İBB Meclisi'ne geçen ay verilen önerge ile arazinin fonksiyonu ticari alandan yeşil alana çevrildi. Karar geçen ay meclisten çıktı ve İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderildi. Plan değişikliğini Koruma Kurulu uygun görürse Cihangirliler parklarına kavuşacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kartal’a Büyük Rolİstanbul Kartal’da 555 hektar alan için hazırlanmış dünyanın bugüne kadar gelmiş geçmiş "en büyük şehir dönüşüm planı" 2008 başında uygulamaya giriyor.
Bandırma Limanı özelleştirilecekDanıştay 13. Dairesi, Devlet Demiryolları'na ait bazı limanların özelleştirme programına alınmasına ve özelleştirme yönteminin belirlenmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının Bandırma Limanı'na ilişkin kısmının iptal istemini reddeden yerel mahkeme kararını onadı. Liman-İş Sendikası, ÖYK'nın Bandırma Limanı'na ilişkin kararının iptali istemiyle Bursa 3. İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Ankaralı tatile çıksınAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’daki su sıkıntısını gidermek için ’tatil’ önerdi. Düzenlediği basın toplantısında ve katıldığı bir TV programında su sıkıntısı ile ilgili soruları yanıtlayan Gökçek, "Belediye personelini iki aylık izne göndermeyi planlıyorum, bir kasaba nüfusu kadar insan Ankara’dan ayrılır. Vatandaşlarımız tatile çıksın. Bir 50 bin, 60 bin kişi Ankara’dan ayrılsa biraz rahatlarız. Annelerini babalarını ziyaret etseler fena mı olur" dedi. Gerede Projesi’ni Japonların finanse etmesi halinde 450-500 milyon dolarlık bir maliyet çıkacağını savunan Gökçek, kendilerinin projeyi daha fizibl şartlarda yapabileceğini düşünerek teklifi kabul etmediklerini söyledi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci - Harem arası 8 dakikaya iniyorİDO tarafından Tuzla'daki Çeksan Tersanesi'nde yaptırılan 600 yolcu, 80 araç taşıma kapasiteli yeni nesil arabalı vapurlardan ilki dün törenle denize indirildi. 1872 yılında hizmete konulan ilk arabalı vapur olan "Suhulet"in (kolaylık) adı verilen geminin hizmete girmesiyle Sirkeci-Harem hattı 8 dakikaya inecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz ulaşımının toplu ulaşım içindeki payını yüzde 3'ten yüzde 10'a çıkardıklarını, günlük 250 bin olan yolcu sayısını da 430 bine çıkardıklarını kaydetti. Boyu 73.20 metre, genişliği 18.40 metre olan dört arabalı vapurun toplam maliyetinin 42.7 milyon dolar olacağı belirtildi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: M. Akif Erdem
İstanbul'un projeleri geciktiİstanbul'a su sağlayacak projeler, susuzluk "yağmur duası"na çıkılacak seviyeye geldikten sonra hız kazanmaya başladı.
Milas'a 1.5 milyar dolara 'tatil kenti' kuruluyorTürk-Kazak ortaklığıyla kurulan Capital Partners, Milas'ın Bozbük köyüne 1.5 milyar dolar yatırımla 1000 odalı 5 otel, 2 bin 58 konut, 3 adet alışveriş merkezi kuracak.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.