Haberler

21 Ağustos 2007, Salı

OMA’lı Olmak ya da OlmamakOMA’lı Olmak ya da OlmamakRem Koolhaas tarafından 1975’te Rotterdam’da kurulan OMA (Office of Metropolitan Architecture) mimarlık ofisi Avrupa, Çin ve Amerika’da çeşitli ofisleri bulunan dünya çapında bir mimarlık ofisi. Elbette bu kadar büyük projelere imza atan firmanın çok çeşitli şehirlerde birçok çalışanı bulunuyor. Ve elbette bu çalışanlar zaman zaman OMA’dan ayrılarak kendi yollarını çizmeye karar verebiliyor. Bu mimarlar ne kadar yollarını OMA’dan ve Rem Koolhaas’tan ayırıyor olsalar da geldikleri teorik ve pratik anlayışı reddetmiyor ve çoğu zaman bu tasarım dünyasından kopmuyorlar. Haberin Devamı
Müze değil yol geçen hanı!Müze değil yol geçen hanı!Karun Hazinesi'ne ait Kanatlı Denizatı broşunun geçen yıl çalındığı Uşak Arkeoloji Müzesi'nde bir kez daha soygun yaşandı. Broş hırsızlığına ilişkin Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'nun tutuklanmasının ardından müfettişler tarafından sayımı yapılan 38 arkeolojik değerde altın eserin müzenin çelik kasasından son 1 yıl içinde çalındığı ortaya çıktı.
Eski Tarsus Evleri Butik Otel OlacakEski Tarsus Evleri Butik Otel OlacakHristiyanlarca kutsal hac yeri olarak görülen ve Papa'nın 2008'i "Saint Paul Yılı" ilan etmesi nedeniyle turist akınına uğraması beklenen Tarsus'ta kente özgü evler butik otellere dönüşecek.
Maslak'ta Yol ÇilesiMaslak'ta Yol ÇilesiHarp Akademileri mevkiindeki çalışma nedeniyle Sarıyer-Levent arasındaki Büyükdere Caddesi'nde 10 gün boyunca, trafik tek şeritten verilecek. Sürücülere sahil yolu önerildi.
Başkent’e İki Yeni Alışveriş MerkeziBaşkent’e İki Yeni Alışveriş MerkeziBaşkent ardarda iki büyük alışveriş merkezine daha kavuşuyor. Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan ve 170 bin metrekarelik kapalı alana sahip Cepa Alışveriş Merkezi, 23 Ağustos’ta kapılarını Ankaralılara açacak.
Tatilya Binası 2010'da Alışveriş Merkezi OluyorTatilya Binası 2010'da Alışveriş Merkezi OluyorBir zamanlar çocukların eğlence merkezi olan Beylikdüzü'ndeki Tatilya binası yeni alışveriş merkezi için yıkılıyor.
Ukrayna’da şişe ev görenleri şaşırtıyorUkrayna’da şişe ev görenleri şaşırtıyorBaşkent Kiev’de yaşayan cankurtaran Valentin Meşeryakov’un eseri olan evin özelliği, plajdan toplanan binlerce şişe kullanılarak yapılmış olması.
Osmangazi'de 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında 1,5 ayda 270 bina yıkıldıOsmangazi'de 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında 1,5 ayda 270 bina yıkıldıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Bursa'nın en eski mahallelerinden olan Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerini kapsayan yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda uygulamaya başlanan 'kentsel dönüşüm projesi' büyük bir hızla ilerliyor.
"Keşke her şey ambalaja girse""Keşke her şey ambalaja girse"Orhan Irmak'ın bu yıl Koleksiyon Mobilya'nın İstanbul serisi cam bardakları için hazırladığı ambalaj dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından Red Dot'ta ödüle hak kazandı. Bununla da kalmadı, tasarımı kendi dalında bu ödülü alan projeler arasında, en yüksek tasarım kalitesine sahip projeye verilen "Best of the Best" (En İyinin En İyisi) ödülünü kazandı.
Küresel kıyamet için çok az zamanımız kaldı!Küresel kıyamet için çok az zamanımız kaldı!1997 Kyoto zirvesiyle dünyanın ısınması sorunu küresel ölçekte kamuoyu tartışmalarındaki yerini aldı. Geçen 10 yıllık süre zarfında kat edilen yol önemlidir. Kyoto zirvesinin yapıldığı sırada, gaz birikimine dayalı tehlikelerin uzmanlar dışında bilinmediğini hatırlıyoruz.
Alibey Barajı kurudu gibiAlibey Barajı kurudu gibiKuraklık İstanbul'un su kaynaklarını birer birer bitiriyor. Papuçdere ve Kazandere'den sonra Alibey Barajı da devre dışı kalmak üzere. 36 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Alibey Baraj'nda 512 bin metreküp su kaldı.
Mimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçlarıMimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçlarıForumlarda oldukça sık sorulan sorulardan biri, en iyi iş başvurusunun nasıl yapılacağına dair. Bu soruyu işverenlerden daha iyi kim cevaplayabilir ki? Süreci anlayabilmek için Archinect’in iş ilanları arasında yetenek arayan bazı firmalarla görüştük. Aşağıdaki firmalar bize fikir verme nezaketinde bulundular: Graft Architects, Rafael Vinoly Architects, Lettuce Office, Winter & Company, Mihai Radu Architects, Karin Payson Architecture + Design, Spacesmith LLP, Peter Marino Architect, Zeidler Partnership, Fiedler Marciano | Architecture, NAC Architecture, Cannon Design ve Red Top Architects.
"Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor""Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor"O muhtemelen Dünya’nın yaşayan en büyük mimarı. Oscar Niemeyer 100 yaşına girerken, Jonathan Glacey’ye nadir söyleşiyi bahşetti ve sıradışı kariyerine yeniden baktı. Niemeyer, güçlü binalarının da gösterdiği gibi, kontrol etmeyi seven bir adam. Bugün, çoğu her gün birlikte çalıştığı profesyonel ekibinden oluşan ailesiyle çevrelenmiş olan mimar, denklerinin tümünden daha uzun yaşadı. Peki bugün ilham almak için kime bakıyor? Daha genç meslektaşlarıyla tartışıyor mu? Çağdaş mimarların işlerine bakıyor mu? Tarih kitaplarındaki yerinden haberdar mı? “İnsanlar bana, gelecekte birinin binalarıma bakması fikrinden keyif alıp almadığımı soruklarında onlara o kişinin de kaybolacağını söylüyorum. Herşeyin bir başı ve bir sonu var. Sen. Ben. Mimarlık. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalı ancak mütevazi kalmalıyız. Hiçbirşey çok uzun süre baki kalmaz.”
Tarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorTarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorÜmraniye’de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girdi. Tarihi yapısına uygun olarak yenilenen köşk ziyaretçilerini bekliyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kyoto Protokolü ne istiyor?Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında imzalanmış, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle tüm dünya çapında mücadele etmeyi hedefleyen önemli bir sözleşmedir.
Garanti, emlakçıları yeni uygulamalar hakkında bilgilendiriyorGaranti Bankası, mortgage ve gayrimenkul sektörüne ilişkin uzmanlığını birlikte çalıştığı emlak ofisleriyle paylaşmak amacıyla, bir dizi seminer düzenlemeye başladı.
Büyükdere'de dokuz gün daha eziyet varDün akşam saatlerinde Maslak yönünden geçmek zorunda kalan vatandaşlar saatlerce kilitlenmiş trafikte bekledi.
Köyümüz ve küresel kuraklıkKuraklık ve küresel ısınma haberlerini okuyunca, dedemlerin köyü aklıma geliyor. Önceleri binbir güzellikte olan köy, şimdi neredeyse ağaçsız.
Metro İnşaatından Çıkan Suyla Parklar SulanıyorOtobüslerini bile geri kazanılmış suyla yıkayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de park ve bahçe sulamalarında, metro kazıları sırasında ortaya çıkan kaynak sularını kullanmaya başladı. Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle Türkiye’nin birçok kentinde su kesintileri baş gösterirken, kesintisiz bir yaz geçiren İzmir’de her damla suyun değerlendirilmesi için çalışılıyor.
Metro ‘alt geçit’ olduAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce kaba inşaatı tamamlanan, daha sonra elektro mekanik sistemi yapılmayan metro, vatandaşlar tarafından alt geçit olarak kullanılmaya başlandı.
"Yetmiş yıllık ağaçları kesmeyin"Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Lisesi'nin bahçesindeki ağaçların kesilmesine tepki gösteren bir açıklama yaptı. "Okulun bahçesindeki 70 yıllık ağaçların kesilmesi ile bahçe katledilecek, okulun civardaki diğer eğitim binaları ve kültür yapılarıyla olan ilişkisi koparılacaktır. Eğitim yapılarımızın birer rant aracı haline getirilerek, cumhuriyetin ilk yıllarında büyük ideallerle kurulmuş olan alt yapılarının yok edilmesine müsaade eden yetkilileri kınıyoruz" ifadelerine yer verilen açıklamada, lisedeki ağaçların rant uğruna kesilmesine tepki gösterildi.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
Konak’ta bir tarihi bina daha eski haline dönecekİzmir’de; Abacıoğlu Han, 926 Sokak, Basmane Semt Merkezi, Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, İKSEV Müzik Evi gibi eski yapıları günümüze kazandıran Konak Belediyesi, bir binaya daha el attı. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki Türkyılmaz Mahallesi’nde, Ayla Ökmen’in bağışladığı koruma altındaki binanın restorasyonu için gerekli izinler alındı, uygulama ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde Altınordu külüp binasının restorasyon çalışmalarının da başlayacağını belirten Başkan Muzaffer Tunçağ, şöyle konuştu: ''Rölöve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik uygulama projeleri, ‘Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payı Fonu’ndan ödenek sağlanması yöntemiyle hazırlandı. Yapının restorasyonu tamamlandıktan sonra, hizmet-eğitim ve semt merkezi gibi sosyal amaçlı kullanmayı planlıyoruz.''
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Bu Kulelerde Bir İlçe YaşıyorTürkiye İş Bankası’nın 2000 yılında açılan Levent’teki İş Kuleleri, yeni yeni plaza ve gökdelenler yapılmasına rağmen hâlâ Türkiye’nin en yüksek binası olma özelliğini koruyor. 1. Kule, 181,2 metre yükseklik ve giriş seviyesinin üzerindeki 41 kat ile inşa edildiği dönemde Frankfurt-Dubai arasındaki bölgede en yüksek bina olma özelliğine de sahipti. Bu kulelerde ise 4 bin 500 kişi çalışıyor. Kuleler, çalışan ve ziyaretçi sayısıyla Türkiye’de belediye kurulabilmesi için gereken 5 bin nüfusa yaklaşıyor. Hattat Grubu’nun Maslak’ta yapımı devam eden Diamond of İstanbul ve Kiler Holding’in Levent’te inşa edilen Sapphire binaları 2010’da tamamlandıklarında 200 metreyi aşan yükseklikleriyle İş Kuleleri’nin Türkiye’nin en yüksek binası unvanını elinden alacak.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Su artık potansiyel savaş nedeniDünya Su Haftası'nda bir araya gelen yüzlerce bilim adamı, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle su sorununu bütün boyutlarıyla tartıştı.
"Karadeniz'in Bodrum'u olma hayali nükleerle son bulacak"Türkiye'nin kuzey ucu Sinop'ta planlanan nükleer santralı, kentte fırsat olarak da, risk olarak da gören var. Halkı bilgilendiren TAEK'in uzmanları, bölgeyi karış karış tarayarak veri topluyor.
Sunrise Queen, Mısır’da Otel YapacakSunrise Queen Hotels Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadettin Ulubay, Tayland’ın Phuket Adası ile Mısır -Sharm El Sheikh’de otel yatırımı planladıklarını açıkladı. Uzakdoğu turlarının egzotik adası olan Tayland’ın Phuket Adası’nda, 5 yıldızlı ve 200 yataklı bir otel yatırımı planladıklarını ifade eden Sadettin Ulubay, 2008 yılında inşaata başlayıp 2009 yılında tamamlamayı düşündükleri SPA ağırlıklı otelin, yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağını söyledi.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
Metro çalışması Sarıyer sınırına kadar ulaştıÇayırbaşı arasında 4100 metrelik tünel yolu yapımı devam ederken, raylı sistem yol çalışmalarında da sona yaklaşılıyor. Taksim - 4. Levent metrosunun devamı olan 8 kilometrelik 4.Levent-Darüşşafaka metro hattı tünel çalışmasının yüzde 70'i tamamlandı. Sarıyer-Beşiktaş ve Darüşşafaka-Çayırbaşı metro hattının ise etüt çalışmaları devam ediyor.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah
3’üncü Köprü’ye İlk Kazma 2008’deKarayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün yerinin yıl sonu kesinleşeceğini belirterek, ilk kazmanın 2008’de vurulabileceğini söyledi. Yaklaşık 2 milyar YTL’ye mal olacak yeni köprünün de gidiş geliş dörder olmak üzere sekiz şeritli yapılacağını belirten Turhan, "İstanbul bugüne kadar aldığı trafik yükünü almaya devam ederse, üçüncü köprü de yetmez" diye konuştu. Turhan, köprünün hızlı tempoyla 30, en geç 40 ayda bitirilebileceğini böylece yeni köprünün 2012’de hizmete girebileceğini söyledi. Üçüncü köprünün, "Kuzey Marmara Otoyolu"nun parçası olacağını belirterek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün kuzeyinde üç- dört koridor üzerinde araştırma yapıldığını söyledi. Turhan, güzergaha ilişkin kesin kararın Sivil Toplum Kuruluşları’nın da katılımıyla verileceğini belirtti.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Kulede yükseklik yarışıTürkiye İş Bankası'nın 2000 yılında açılan Levent'teki İş Kuleleri, hâlâ Türkiye'nin en yüksek binası olma özelliğini koruyor.
Lüleburgaz'da halktan toplanacak eski eserlerle kültür müzesi açılacakKırklareli'nin Lüleburgaz Belediyesi'nce ilçede eski eserlerin sergileneceği bir müze oluşturulacak. Tikveşli Kültür ve Halk Oyunları Spor Kulübü İkinci Başkanı Nurhan Şıpka, Lüleburgaz Belediyesi ile Kent Konseyi Kültür, Sanat ve Tarih Çalışma Grubu işbirliğiyle yöresel zenginliklerin kaybolmaması ve yaşatılması amacıyla müze oluşturacaklarını söyledi. Bu amaçla halkın evlerinde bulunan ve kullanılmayan tarım aletleri, yöresel özellikleri yansıtan kıyafetler ve çeşitli mutfak eşyasının bağışını beklediklerini anlatan Şıpka, ilk bağışların kendilerine ulaşmaya başladığını bildirdi.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Dağa kayak tesisi kuran Bitlis, yatırımcı arıyorGeçen yıl Bitlis'teki Nemrut Dağı'na yaptıkları 7 milyon YTL'lik yatırımla bölgeyi kayak turizmine hazır hale getiren Bitlis Valiliği, geçen sürede 5 milyon YTL'lik daha yatırım yaparak bölgedeki altyapı yatırımlarının tamamlandığını bildirdi.
Küresel Isınma Yeni Anayasa’daHükümetin idari yapısı küresel ısınmaya karşı yeniden düzenlenirken, kuraklık önlemleri Anayasa’ya da giriyor.
İklim Değişikliği ve SürdürülebilirlikBütün gazete ve televizyon haberlerinin ana konusunun kuraklık ve küresel iklim değişikliği olması beklenirdi, ama değil, herkes kuraklıktan bahsediyor fakat küresel iklim değişikliğinden ve sürdürülebilirlikten pek bahsetmiyor. Biz bahsedelim bari.
Dünyanın 8. HarikasıQing Shihuang (M.Ö 259-M.Ö 210), Çin feodal toplumunun ilk imparatoruydu. Shihuang, 13 yaşında tahta çıkar çıkmaz mezarını hazırlamaya başladı. Başlangıçta yüksekliği 120 metre, genişliği de 500 metre olan mezar, günümüzde 76 metre yüksekliğe, 100 metre de genişliğe kadar indi. Mezarın inşasında, yaklaşık 20 milyon nüfuslu Qing İmparatorluğu’ndan 700 bin kişi çalıştı. İmparator 40 yıl sonra öldüğünde mezarın inşası henüz bitmemişti. Mezar hem dev bir imparator sarayı gibi, hem de bir savunma kenti gibi görünüyor. Shihuang, hayatı boyunca kullandığı her şeyi bu yeraltı mezarına taşıdı. Çocuk doğurmayan cariyeler ve mezarın bilgilerinin dışa sızmasını önlemek için ustalar da onunla birlikte toprağa gömüldü. Qin Shihuang Mezarı’nın büyük tarihi değer taşımasından dolayı, Qin Shihuang Mezarı ve Yeraltı Heykel Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alındı. Anıt mezar, dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılıyor.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Urban, İstanbul’a ayağını 550 milyon dolarla attıİngiliz gayrimenkul geliştirme devi Urban Exposure, Türkiye’ye yatırıma geldi. Seçim baskısı, yabancı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye’de proje üretme planlarını bozmadı.
Dağı ruhsatsız deliyorlarKuşadası yapılaşma sınırları içerisinde kalmasına ve ruhsatsız olmasına karşın yaklaşık 2 yıldır işletmede tutulan taşocağı, çiftçileri ve çevrede oturan yurttaşları canından bezdirdi.
Antik kilise bulunduMuğla'nın Milas ilçesine bağlı Kargıcak köyündeki Labranda Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda yeni bir kilisenin kalıntıları ortaya çıkarıldı.
700 yıllık Eşrefoğlu Camii, yanlış restorasyon kurbanıSelçuklu sanatının şaheseri sayılan Konya Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camii, yanlış restorasyon kurbanı. Anıtsal taçkapısı, eşsiz mihrap ve minberi, üstün ağaç ve çini isçiliğiyle Türk sanat müzesi niteliğindeki eserin bilinçsizçe restore edilmesine sanat tarihçileri tepkili.
Hasankeyf Taşınamaz, Yüzde 80'i Sular Altında KalacakIlısu Barajı'nın yapım sözleşmesini imzalayarak, "Hasankeyf'e zarar vermeyeceğiz, şehri taşıyarak koruyacağız" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e ilk itiraz, antik kentin Kazı Başkanı Abdülselam Uluçam'dan geldi. Uluçam, Bakanlığın El Rızk Camii, Koç Camii, Sultan Süleyman Camii, Kızlar Camii, Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Köprüsü gibi yapıların taşınabilecekleri yönündeki açıklamalarına yönelik olarak şunları söyledi: "Hasankeyf'i bütün arkeolojik katmanlarıyla birlikte düşündüğümüzde maalesef yüzde 80'ini sular altında bırakıyoruz. Hasankeyf'in sadece kayalıklar üzerindeki bölümü düşünülüyorsa bunları kurtarmak yeterli olmayacaktır. Hasankeyf'in yerinde korunması projesi geliştirilmesi gerekiyor."
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Mimar 10 milyon $’lık fark yaratır ama 1’ini kazanamazDalaman Havalimanı ile ödül kazanan, mimar Emre Arolat, artık konut projelerinin mimarların adıyla tanındığını söylüyor.
Susuzluk savaşla çözülmezAmerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı ( CIA) ve Britanya Savunma Bakanlığı'nın gündeminde gelecekte çıkması muhtemel su savaşı senaryosu var.
Dubaili Emaar, Villa satmaya başladı, Hastaneye 20 Milyon Dolar YatıracakDubaili gayrimenkul yatırım şirketi Emaar Properties Türkiye'deki ilk projesi olan Toskana Vadisi'nde 147 konutun ön satışına başladı.
Dostluktan doğan kültür merkeziTunceli'ye ilk kez 35 yıl önce yabani hayvanların fotoğraflarını çekmek için gelen ve burada tanıştığı insanlarla dostluk kuran Alman tiyatro sanatçısı ve Münih Belediye Başkanı Christian Ude , Pülümür ilçesinde adının verildiği kültür merkezinin açılışına katıldı.
Adıyaman'a Hilton Oteli kurulacakHilton Oteller Grubu Yatırımlar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Avrupa Sorumlusu Mike Collini, Nemrut Dağı nedeniyle Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Adıyaman'a otel kurmak için girişimlere başladı. Mike Collini, Kosifler Gurubu Yönetim Kurulu üyesi ve Proje Sözcüsü Hilal Kosif ve Kosifler Grubu Koordinatörü Haluk Gürşen, Adıyaman Valisi Halil Işık'ı makamında ziyaret ederek, kentte yapacakları otel ve kompleks hakkında bilgi verdi. Mike Collini, yeni bir marka olarak Garden Hilton'u Türkiye'de birçok şerde açmak istediklerini söyledi. Collini, Türkiye'nin her geçen gün gelişip büyümekte olduğunu, Adıyaman'ın da Türkiye ile paralel bir şekilde büyüdüğünü ifade ederek, iyi izlenimlerimden dolayı Garden Hilton gibi bir projeyi Adıyaman'da açmayı düşündüklerini belirtti. Kosifler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kosif de, Adıyaman'ın gelişmeye çok açık bir yer olduğunu belirterek, "İl merkezinde Hilton Oteller Grubu ile birlikte Adıyaman'da çok güzel bir kompleks ortaya çıkartıp, Adıyaman'a ve ülkemize faydalı olmaya çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Fadıl Binzet
Quenn's Park, Kayseri'ye de Otel Yapacakİstanbul'da iki, Antalya'da bir tane olmak üzere 3 oteli olan Kayserili Şahinler Grubu, Kayseri'ye de otel yapma kararı aldı. Antalya Kemer'deki 5 yıldızlı Queen's Park Resort yatırımıyla adını duyuran grubun, madencilik ve kimya sektörlerinde de yatırımları bulunuyor. Şahinler Grubu'nun kurucusu Hüseyin Şahin'in geçen yıl vefatı üzerine ikinci kuşak olarak 28 yaşında yönetimi devralan Murat Şahin, "Kayseri'de bir otel yapacağız. Çünkü Kayseri çok hızlı bir gelişme gösteriyor. Ayrıca da bizim memletimiz. Ayrıca İstanbul ve Antalya'da da yeni otel yatırımlarına gerebiliriz. Kemer Tekirova'da 2004 yılında faaliyete geçen Queen's Park Resort otelimiz, 550 oda ve 40 villadan oluşuyor. Bu tesis günde 1200 kişiye hizmet veriyor ve sektörde başarılı bir grafik çizmeye devam ediyor. Bu otelimizdeki müşteri profilimiz Rusya, BDT ülkeleri, Almanya, Hollanda ve Orta Avrupa'dan gelen turistlerden oluşuyor. Turizmde 35 yıllık tecrübemiz var" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
İstanbul'da 7.7'lik önlemKarayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, olası bir depreme karşı İstanbul ve çevresindeki karayolu ulaşımını sağlayan 325 köprü, viyadük ve tünelin güçlendirilmesi çalışmasının 2010'da tamamlanacağını belirtti. Turhan, 93 milyon YTL'ye mal olacak bu çalışmalarla yapıların 7.7'lik depremde bile ayakta kalabileceğini söyledi. Başta Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet olmak üzere depreme karşı güçlendirme çalışmaları süren yapılarla ilgili bilgi veren Turhan, 2002'de milli bütçe kaynaklarıyla yürütülen çalışmalarda köprü, viyadük ve tünel olarak 168 büyük yapının güçlendirme çalışmalarının bitirildiğini söyledi. Turhan, kalan 157 yapıdan 10'unun 2006'da güçlendirildiğini, 20'sinin bu yıl, 127'sinin de seneye bitirileceğini söyledi. Turhan, "Tümü, 2010 içinde tamamlanacak" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Vakfıkebir Fol Deresi projesi ile 'Mini Venedik'e dönüştürülecekTrabzon'un Vakfıkebir ilçesinde yılardır yapılması planlanan Fol Deresi Yürüyüş Bandı ve Deniz Suyunun Dere Yatağına İlerlemesi projeleri ile şehir 'Mini Venedik'e dünüştürülecek.
Bir zamanlar cennettiSuları çekilen Manyas Kuş Cenneti, hüzün içinde kuşlarıyla vedalaşıyor. Kuşlar ilk kez Manyas'ı her zamankinden bir ay erken terk ederken cennet AB'nin verdiği A Sınıfı diplomasını da kaybetmek üzere.
AKM nasıl kurtulur?İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin düzenlediği 'S.O.S İstanbul Mimari Proje Yarışması'nın bu yılki konusu, hakkında yıkım kararı alınan AKM... Arkitera'dan yapılan açıklamada, mimarlık öğrencilerine açık yarışmanın ikincisinin, gençleri, 'AKM'yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınıp, yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırdığı belirtildi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Tünel kavşak projesi trafiği rahatlatacakKahramanmaraş'ta "Kent İçi Trafik Düzenlemesi ve Proje Uygulamaları" kapsamında yapılan çalışmalardan biri olan "Tünel Kavşak Projesi" trafiği rahatlattığı kadar estetik yapısıyla da göz kamaştıracak.
İngilizlerin gözdesi Kapadokyaİngiltere'de yapılan bir araştırmada Kapadokya, mutlaka görülmesi gereken yerler listesine girdi. Virgin Travel Insurance adlı şirketin 1267 kişiye, dünyada mutlaka görülmesi gereken turistik yerler ve hayal kırıklığına neden olan turistik yerler hakkındaki görüşleri soruldu. Londra'daki Big Ben saat kulesi, Paris'teki Eyfel Kulesi, Washington'daki Beyaz Saray, New York'taki Özgürlük Heykeli gibi mekânlar İngiliz turistlerin gözünde sınıfta kaldı. Mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Kapadokya 7'inci oldu.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Tabakhanelerin de boşaltılması ile Kanalboyu cazibe merkezi olacakBursa'da Soğanlı, Çirişhane ve Çiftehavuzlar mahallelerinin ortasında yer alan ve Kanalboyu olarak bilinen bölge, Osmangazi Belediyesi'nin hazırladığı düzenleme projesiyle cazibe merkezine dönecek.
Antik deprem mezarlığıAnadolu'nun deprem gerçeği arkeolojik kazılardan da fışkırıyor. Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kentinde toplu mezar bulundu. Apollon Tapınağı'nın güneyindeki mezarda, M.Ö. 6/7'nci yüzyıllardaki büyük depremde ölenlere ait olduğu sanılıyor. Belçika Leuven Katolik Üniversitesi yetkilileri şimdiye kadar beş mezar açıldığını, ikisinin kadınlara ait olduğunu, bir kadının bebeğiyle birlikte gömüldüğünü söyledi. 1706'da keşfedilen, 1987'de kazılmaya başlanan kentin altından fay hattı geçiyor. Üzeri kayan topraklarla kapanan kentte son olarak 5 metrelik İmparator Hadrian heykeli bulundu.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Ulu Cami ve Küçük Cami için restorasyon projesi hazırlanıyorTarihi, MÖ'den 3 binli yıllara uzanan Elazığ'ın Palu ilçesindeki Ulu Cami ve Küçük Cami için restorasyon projesi hazırlanıyor. Palu Belediye Başkanı Sait Dağoğlu, yaptığı açıklamada, ilçedeki tarihi değerlerin gün ışığına çıkarılması için Kaymakamlık ile birlikte yaptıkları girişimlerin ardından olumlu sonuçların ortaya çıktığını söyledi. İlçede bulunan ve geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen Ulu Cami ve Küçük Cami için Genel Müdürlüğün restorasyon projesi ihalesi açtığını belirten Dağoğlu, ihalenin M.R. proje firması tarafından alındığını ve proje çalışmalarına başlandığını kaydetti. Çarşıbaşı Mahallesi'ndeki bu camilerin restorasyon ve röleve projelerinin hazırlanmasının yaklaşık 3,5 ay süreceğini bildiren firma yetkilisi Ömer Barut ise projenin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderileceğini, kabul edilmesinin ardından restorasyon çalışmalarına başlanması sürecinin yaşanacağını bildirdi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Çelik Palas'a en yüksek teklif MSN Yapı'dan: 38.9 milyon $Emekli Sandığı'na ait Bursa'daki Çelik Palas Oteli'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 38.9 milyon dolarla MSN Yapı verdi.
Tatilya'nın yerine alışveriş merkeziBeylikdüzü'ndeki eğlence merkezi Tatilya'nın binası yıkılarak yerine yap-işlet-devret modeliyle alışveriş merkezi yapılacak.
Alısveriş Merkezi Kiraları Avrupa’yı SolladıHer yeni alışveriş merkeziyle, metrekare kira fiyatları artıyor. Önümüzdeki günlerde, açılacak olan Nişantaşı’ndaki Cities ve Bakırköy’deki Capacity alışveriş merkezlerinde 150 metrekarelik dükkanlar 130 ile 150 eurodan kiralanmaya başlandı.
Buzullarda 'tarihi' azalmaKuzey Kutbu'nda, denizdeki buz kütlesinin toplam alanının rekor düzeyde azaldığı bildirildi. Amerikan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nin üst düzey araştırmacılarından Mark Serreze, "Veriler uydu kayıtlarında gördüğümüz en az buz kütlesi alanını gösteriyor. Önümüzde 1 aylık bir erime dönemi daha var" dedi. Bugünkü uydu ölçümlerine göre, Kuzey Kutbu'ndaki buz kütlesinin alanı 5.26 milyon kilometrekare. Öte yandan Almanya Başbakanı Merkel, Grönland'daki erimeyi inceledi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Konut durdu, çimentocular altyapı yatırımlarını bekliyorBundan yaklaşık 7 ay önce Portekiz kökenli uluslararası çimento şirketi Cimentos de Portugal (Cimpor), Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çimento A.Ş.'yi (YLOAÇ) 535 milyon euro'ya satın almıştı.
Trilyonluk Metro İstasyonu Alt Geçit Olarak KullanılıyorElektro mekanik sistemi için yeterli kaynak bulunamadığı gerekçesiyle yarım kalan Kızılay-Çayyolu arasındaki metro hattında bulunan istasyonlar, şimdi vatandaşlar tarafından alt geçit olarak kullanılıyor.
Mimarlar Mardin'i UNESCO'ya hazırlıyorMardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve MAREV desteğiyle UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)'ya başvuru hazırlıkları için Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelen 75 mimar, Mardin'deki tarihi binaların röleve çalışmalarını başlattı.
Kuş Cenneti de kuraklığın pençesindeHer yıl 250 türden üç milyon göçmen kuşu ağırlayan Manyas Kuş Cenneti'ni de kuraklık vurdu. Suların çekilmesiyle 600 metre uzunluğundaki Taş İskele ile gölde bırakılan kayıklar, midye kabuklarıyla kaplı kurak arazide ürkütücü bir görüntü oluşturuyor. Karabatak, gri balıkçıl, kaşıkçı, pelikan gibi göçmen kuşların yuva yapacakları göl içindeki ağaçlar, suların çekilmesiyle ortada kaldı. Manyas'tan her yıl ağustos sonuyla eylülün ilk haftasında göç eden kuşlar da bölgeyi ilk kez bir ay erken terk etti. Manyas Kuş Cenneti'nin AB tarafından geçen yıl yenilenen "A" sınıfı diploması da kuraklığın devam etmesi halinde, üç yıl sonra iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Erdem Özcan Kaynak: Milliyet
13 Milyon Konutun Ancak Yüzde 20’si Depreme Karşı SigortalıBayındırlık ve İskan Bakanlığı Türkiye’nin yüzde 84’ünün 1 ile 3. derece deprem bölgesinde bulunduğunu belirtirken, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına, 7 yılda 2 milyon 570 bin 528 adet konut dahil oldu.
İnsan Hareketinden Enerji Üretmek: “Topluluk Çiftliği"MIT Mimarlık ve Planlama Okulu mezunu iki kişi, bir tren istasyonundaki yolcular ya da bir konserdeki hayran kitlesi gibi kentsel durumlardaki insan deviniminden enerji üretmek istiyor.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.