Haberler

22 Ağustos 2007, Çarşamba

Yeni Gelenler için İstanbul’un Emlak Karmaşasında Bir YardımcıYeni Gelenler için İstanbul’un Emlak Karmaşasında Bir YardımcıHerald Tribune, tüm dünyanın ilgisini çeken İstanbul emlak piyasası ve İstanbul’un yabancı sakinlerinin yoğun olarak tercih ettiği Beyoğlu bölgesinde gayrimenkul sektöründe çalışan Kezban Mert hakkında bir habere yer verdi. Habere göre: “Kezban Mert, bu 15 milyonluk kalabalık kentte, Pazar hariç her gün, satış bölgesinin düzgün olmayan kaldırımlarında hızlı hızlı yürüyor. Depremler ve terör saldırılarının yanısıra, askeri darbeler ve mali krizlerle sarsılan bir ülkenin istikrarsızlığının metaforu olabilecek bir bölge olan Cihangir çevresindeki tepelik bölgelerde iş gerçekten de inişli çıkışlı.” Haberin Devamı
TAV, Libya''da uzay üssü gibi havalimanı yapacakTAV, Libya''da uzay üssü gibi havalimanı yapacakLibya''nın başkentinde Tripoli Uluslararası Havalimanı''nın inşaat ihalesine Brezilyalı Odebrecht ve Lübnanlı CCC şirketleriyle birlikte katılan TAV İnşaat, 3 milyar dolara mal olacak projenin yapım ihalesini kazandı.
Taksim Meydanı Meydana ÇıkıyorTaksim Meydanı Meydana ÇıkıyorBüyükşehir Belediyesi İstanbul’un en önemli mekanlarından biri olan Taksim Meydanı’ndaki araç trafiğini başka caddelere yönlendirerek meydanı yayalaştıracak. Böylece Gezi Parkı’yla bütünleşen 14 bin metrekarelik dev bir meydan ortaya çıkacak.
Öymen''in otel kuracağı arazinin beşte biri ''özel orman'' ilan edildiÖymen''in otel kuracağı arazinin beşte biri ''özel orman'' ilan edildiCHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen''in oğlu Burak Öymen''in kurucu ortağı olduğu Capital Partners şirketinin Kaplankaya Projesi''ne ''özel orman'' sınırlaması geldi.
İstanbul Tıp, Olimpiyat Stadı''na Komşu Olacakİstanbul Tıp, Olimpiyat Stadı''na Komşu Olacakİstanbul Tıp Fakültesi, Atatürk Olimpiyat Stadı yanındaki 1500 dönümlük araziye taşınacak. Rektörlük, Başbakan Erdoğan''ın, Çapa''daki fakülte binaları için, İkitelli''de Olimpiyat Stadı yanında bin 500 dönümlük arazi tahsis ettiğini açıkladı.
İşte mobil tatil odasıİşte mobil tatil odasıKamp keyfinden vazgeçmiyor ancak çadırda da rahat edemiyorsanız artık tam size göre bir ürün var: Mobil otel odası.
Kanyon’un Rakibi İstinye Yokuşu’ndanKanyon’un Rakibi İstinye Yokuşu’ndanHareketlenen alışveriş merkezi sektöründe her yeni oyuncu pazarı kızıştırıyor. Geçen yıl lüks markalarıyla, Akmerkez ve Metrocity’ye rakip gelen Kanyon’dan sonra, şimdi de sektörde İstinyePark telaşı başladı.
Müze değil yol geçen hanı!Müze değil yol geçen hanı!Karun Hazinesi''ne ait Kanatlı Denizatı broşunun geçen yıl çalındığı Uşak Arkeoloji Müzesi''nde bir kez daha soygun yaşandı. Broş hırsızlığına ilişkin Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu''nun tutuklanmasının ardından müfettişler tarafından sayımı yapılan 38 arkeolojik değerde altın eserin müzenin çelik kasasından son 1 yıl içinde çalındığı ortaya çıktı.
Eski Tarsus Evleri Butik Otel OlacakEski Tarsus Evleri Butik Otel OlacakHristiyanlarca kutsal hac yeri olarak görülen ve Papa''nın 2008''i "Saint Paul Yılı" ilan etmesi nedeniyle turist akınına uğraması beklenen Tarsus''ta kente özgü evler butik otellere dönüşecek.
Maslak''ta Yol ÇilesiMaslak''ta Yol ÇilesiHarp Akademileri mevkiindeki çalışma nedeniyle Sarıyer-Levent arasındaki Büyükdere Caddesi''nde 10 gün boyunca, trafik tek şeritten verilecek. Sürücülere sahil yolu önerildi.
Başkent’e İki Yeni Alışveriş MerkeziBaşkent’e İki Yeni Alışveriş MerkeziBaşkent ardarda iki büyük alışveriş merkezine daha kavuşuyor. Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan ve 170 bin metrekarelik kapalı alana sahip Cepa Alışveriş Merkezi, 23 Ağustos’ta kapılarını Ankaralılara açacak.
OMA’lı Olmak ya da OlmamakOMA’lı Olmak ya da OlmamakRem Koolhaas tarafından 1975’te Rotterdam’da kurulan OMA (Office of Metropolitan Architecture) mimarlık ofisi Avrupa, Çin ve Amerika’da çeşitli ofisleri bulunan dünya çapında bir mimarlık ofisi. Elbette bu kadar büyük projelere imza atan firmanın çok çeşitli şehirlerde birçok çalışanı bulunuyor. Ve elbette bu çalışanlar zaman zaman OMA’dan ayrılarak kendi yollarını çizmeye karar verebiliyor. Bu mimarlar ne kadar yollarını OMA’dan ve Rem Koolhaas’tan ayırıyor olsalar da geldikleri teorik ve pratik anlayışı reddetmiyor ve çoğu zaman bu tasarım dünyasından kopmuyorlar.
Mimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçlarıMimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçlarıForumlarda oldukça sık sorulan sorulardan biri, en iyi iş başvurusunun nasıl yapılacağına dair. Bu soruyu işverenlerden daha iyi kim cevaplayabilir ki? Süreci anlayabilmek için Archinect’in iş ilanları arasında yetenek arayan bazı firmalarla görüştük. Aşağıdaki firmalar bize fikir verme nezaketinde bulundular: Graft Architects, Rafael Vinoly Architects, Lettuce Office, Winter & Company, Mihai Radu Architects, Karin Payson Architecture + Design, Spacesmith LLP, Peter Marino Architect, Zeidler Partnership, Fiedler Marciano | Architecture, NAC Architecture, Cannon Design ve Red Top Architects.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Folkart, Lüks Konutta 6 Aylık Satış Hedefine, 15 Günde UlaştıSaya Grup bünyesindeki Folkart, İzmir’in en lüks konut projesi olarak başlattığı Folkart Narlıdere evlerinde 6 aylık satış hedefine 15 günde ulaştı. 4 Ağustos’ta satışa sunulan 168 dairenin %20’si satıldı.
Hindistan’dan Mektup: “Mimarlar Kentlileşmiş Bir Dünya için Hazır Değiller"Dünya şehirlere doğru hızla akarken, kent merkezlerine göç eden insan topluluklarının konut ve barınma ihtiyaçlarını çözebilecek kimi profesyoneller –mimarlar ve şehir plancıları- kötü bir donanıma sahip olduklarını kolaylıkla kabul edeceklerdir.
Satışa çıkan Derince Limanı''na 5 teklif verildi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''na (TCDD) ait Derince Limanı''nın özelleştirilmesi için açılan ihaleye toplam beş teklif alındı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı''ndan yapılan açıklamaya göre, teklif verme süresi önceki gün sona eren Derince Limanı''na Akfen Holding Akfen Altyapı Yatırımları Holding Ortak Girişim Grubu (OGG), Türkerler OGG; Global Altyapı Hizmetleri ve İşletmecilik, Çelebi Holding Kocaeli Sanayi Odası OGG ile Limak İnşaat teklif verdi. Haziran ayında ihalesi açılan ve 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi suretiyle özelleştirilecek olan Derince Limanı için teklifler dolar olarak alındı ve ihale bedeli, işletme hakkı devir sözleşmesi imza tarihinde peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. TCDD''ye ait Mersin Limanı''nın 36 yıllığına işletme hakkı, 775 milyon dolara, dünyanın en büyük liman işletme şirketlerinden olan Ports of Singapur Authority (PSA) ile Akfen Ortak Girişim Grubu''na satıldı. İzmir Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi için açılan ihalede ise Global-Hutchison Ports-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB Limaş) OGG 1 milyar 275 milyon dolarla en yüksek teklifi vermişti. Limanların özelleştirilmesinden elde edilen gelirler TCDD hesaplarına aktarılacak. Bu gelirler demiryolu araçlarının alımı ve yeni demiryolu inşaatı ile mevcut demiryollarının bakım, onarım ve iyileştirilmesinde kullanılacak.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Korumacı mimarlar ödüllendirilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını korumaya yönelik çalışan mimarları 5 ana dal ve 9 kategoride ödüllendirecek. Başvurular 17 Eylül’de başlayacak, ödül 5’er bin YTL.
İSKİ, 99 günlük suyu kalan İstanbul için yeni kuyular açıyorİstanbul''a su sağlayan barajlardaki su miktarı 198 milyon metreküpe düştü. Günlük ortalama 2 milyon metreküp su kullanılan İstanbul''un 99 günlük suyu kaldı.
Beşiktaş''ın tescilli müzesi varBeşiktaş Jimnastik Kulübü tarihine ait kültür mirasının sergilendiği kulüp müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı ilk özel spor kulübü müzesi olarak tescil edildi. Beşiktaş Kulübü''nden yapılan açıklamada, siyah-beyazlı kulübün müzesinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın onayı ile "Özel Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi" olarak tescil edildiği ifade edildi. Beşiktaş Kulübü Müze Kurulu Başkanı Zülal Gök, 2005 yılından bu yana sürdürdükleri çalışmaların neticesinde bu büyük gurura eriştiklerini belirterek, "Amacımız, kalıcı bir esere imza atmak ve tarihi emanetlerimizi gelecek nesillere resmi bir müze çatısı altında taşımaktı. Yoğun çabalarımız sonucunda bu arzumuzu gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
İnşaat işçilerinin can güvenliği sağlanmıyor"Güvenli İnşaat" projesi kapsamında inşaat işçileriyle yapılan ankete göre her 5 çalışandan ı''i iş kazasına maruz kalıyor.
Büyükşehir, inşaatı ruhsatsız sürdürdüBir görevi de kaçak yapılama ile mücadle ve ruhsatsız inşadan durdurma olan istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının kendisine bağlı bir iştirak şirketinin de kaçak ve rahatsız bir inşaat sürdürdüğü ve yapılan tüm şikayet ve soruşturmalara rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ekiplerinin, olayı görmezden geldikleri ortaya çıktı. Esenler Başakşehir Mahallesi 4. Etap''ta devam eden Özel Çınar Koleji ek binaları inşaatı aylarca ruhsatsız olarak devam ettiği kayıtlara göre KİPTAŞ''ın yapı sahibi olarak gözüktüğü inşaat, 2005 Kasım ayında başladı ama ruhsat izni 2007 Ağustos''ta verildiği iddia edildi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
"Çambel ve Çakırhan" Heykeli"Böyle bir insan yetiştiren Muğla, Ula, Gökova, Akyaka''ya düşen bir görev var; onu bir simge, bir değer olarak benimsediğini, sürgit yaşatacağını kanıtlamak..."
Asfalt Ağlarla Ördük Anayurdu Dört BaştanTürkiye''de 2007 itibariyle toplam 61 bin 764 kilometre devlet ve il yolu, 2 bin 41 kilometre otoyol bulunuyor. Yurt genelinde köy yolu uzunluğu 285 bin 632 kilometre, orman yolu uzunluğu ise 201 bin 810 kilometre. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün 2007 Ocak verilerine göre, otoyolların dışında mevcut yolların 50 bin 159 kilometresini sathi kaplama, 9 bin 245 kilometresini asfalt beton oluşturuyor. Geri kalan yolların 2 bin 132 kilometresi stabilize, bin 226 kilometresi toprak, 135 kilometresi parke, 908 kilometresi de geçit vermez yollardan meydana geliyor. Yurt genelindeki duble yol uzunluğu da 11 bin 818 kilometre olarak belirleniyor. 2003''ten bu yana ağırlık kazanan duble yol çalışmalarında en fazla yol, Ankara''da. Ankara''yı, 389,4 kilometre ile Konya, 320,9 kilometre ile İzmir izliyor. Ardahan''da 2007 itibariyle hiç duble yol yok. Türkiye''de devlet ve il yolları dışında ''köy yollarının'' uzunluğu da 285 bin 632 kilometreyi buluyor.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
"Amazon ormanları kereste şirketlerine satılıyor" iddiasıBrezilya hükümetinin, Amazon ormanları içinde, aralarında korunmaya alınmış ulusal parkın da olduğu büyük bir alanı "sürdürülebilir kalkındırma projesi" çerçevesinde kerestecilik yapan şirketlere sattığı öne sürüldü.
Yıkımdan geriye tedirginlik kaldıSarıyer Cumhuriyet Mahallesi’ndeki yıkımdan geriye molozlar ve yıkılan evlere yakın oturan insanların tedirginliği kaldı. 23 ev, il özel idaresinin olduğu gerekçesi ile yıkılınca evlerden ayrılanların çoğu kiraya yerleşmek zorunda kaldılar.
Su silah olursa savaş çıkabilirOlası "su savaşları" yla ilgili senaryolarda, Ortadoğu ve Türkiye baş sıralarda yer alıyor. Su savaşları gerçekten kaçınılmaz mı? Suyun hakça bölüşümü, işbirliğinin artırılması, bu senaryoları geçersiz kılabilir mi?
Altyapı sorunları depremzedeleri bıktırdıDiyarbakır’da yaptırılan deprem konutlarında yaşayan Liceli depremzedeler, su, kanalizasyon ve altyapı hizmetlerinden mahrum yaşıyor.
Antalya surlarının trajik yıkım öyküsüAntalya’da tarihi surlar 1930 yılında “Şehir meltem alamıyor” gerekçesiyle yıkılırken, Perge Antik Kentindeki tarihi eserlerin de geçmişte evlerde yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere köylülerce yağmalandığı ortaya çıktı.
Taksim Sahnesi''ne erken vedaİstanbul Devlet Tiyatrosu, Taksim Sahnesi''ni boşaltıyor. Önceki yönetimin verdiği taahhütname sonucu mal sahibinin dava açtığı Taksim Sahnesi''nin koltukları sökülüyor ve kapanması için son hazırlıklar yapılıyor.
Cennete İngiliz övgüsüİngiltere''nin en çok satan gazetelerinden The Sun, Muğla''nın turizm cennetlerinden Marmaris ve Dalyan''a iki sayfa ayırdı. Gazetenin muhabiri Dave Morgan''ın Marmaris''te geçirdiği bir haftalık tatilini kaleme aldığı haberde, Dalyan çamur banyoları ve İztuzu sahiline övgüler yağdırılırken, bölgedeki koylar da "dünyanın en güzel yerleri" arasında gösterildi.
Tarih: 22 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Sarıipek
Büyük deprem 2011''de mi?İstatistik çalışmaları kapsamında 1754''te İzmit''te meydana gelen depremden 12 yıl sonra 1766''da Marmara Denizi''nde iki büyük deprem meydana geldiğini vurgulayan bilim adamları, buradan yola çıkarak 1999''da meydana gelen Marmara depreminden 12 yıl sonra yani 2011''de bir deprem olma olasılığına dikkat çekiyor.
3 Milyar Dolarlık Libya Tripoli Havalimanı İhalesi TAV İnşaat’ınLibya’nın Başkenti Tripoli’de yapılacak 3 milyar dolarlık havaalanı projesini TAV’ın da içinde bulunduğu çokuluslu konsorsiyum kazandı.
Bakanlıktan şaşırtan açıklamaMilliyet''in dün manşetten duyurduğu "Uşak Müzesi yine soyuldu" haberine Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan şaşırtan bir açıklama geldi.
İstinye Park eylül ayında açılıyorOrjin Grup ve Doğuş Grubu ortaklığıyla İstanbul’da hayata geçirilen yeni alışveriş merkezi İstinyePark’ın Eylül ayında hizmete açılacağı bildirildi.
Kyoto Protokolü ne istiyor?Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında imzalanmış, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle tüm dünya çapında mücadele etmeyi hedefleyen önemli bir sözleşmedir.
Garanti, emlakçıları yeni uygulamalar hakkında bilgilendiriyorGaranti Bankası, mortgage ve gayrimenkul sektörüne ilişkin uzmanlığını birlikte çalıştığı emlak ofisleriyle paylaşmak amacıyla, bir dizi seminer düzenlemeye başladı.
Büyükdere''de dokuz gün daha eziyet varDün akşam saatlerinde Maslak yönünden geçmek zorunda kalan vatandaşlar saatlerce kilitlenmiş trafikte bekledi.
Köyümüz ve küresel kuraklıkKuraklık ve küresel ısınma haberlerini okuyunca, dedemlerin köyü aklıma geliyor. Önceleri binbir güzellikte olan köy, şimdi neredeyse ağaçsız.
Metro ‘alt geçit’ olduAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce kaba inşaatı tamamlanan, daha sonra elektro mekanik sistemi yapılmayan metro, vatandaşlar tarafından alt geçit olarak kullanılmaya başlandı.
"Yetmiş yıllık ağaçları kesmeyin"Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Lisesi''nin bahçesindeki ağaçların kesilmesine tepki gösteren bir açıklama yaptı. "Okulun bahçesindeki 70 yıllık ağaçların kesilmesi ile bahçe katledilecek, okulun civardaki diğer eğitim binaları ve kültür yapılarıyla olan ilişkisi koparılacaktır. Eğitim yapılarımızın birer rant aracı haline getirilerek, cumhuriyetin ilk yıllarında büyük ideallerle kurulmuş olan alt yapılarının yok edilmesine müsaade eden yetkilileri kınıyoruz" ifadelerine yer verilen açıklamada, lisedeki ağaçların rant uğruna kesilmesine tepki gösterildi.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
Konak’ta bir tarihi bina daha eski haline dönecekİzmir’de; Abacıoğlu Han, 926 Sokak, Basmane Semt Merkezi, Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, İKSEV Müzik Evi gibi eski yapıları günümüze kazandıran Konak Belediyesi, bir binaya daha el attı. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki Türkyılmaz Mahallesi’nde, Ayla Ökmen’in bağışladığı koruma altındaki binanın restorasyonu için gerekli izinler alındı, uygulama ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde Altınordu külüp binasının restorasyon çalışmalarının da başlayacağını belirten Başkan Muzaffer Tunçağ, şöyle konuştu: ''''Rölöve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik uygulama projeleri, ‘Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payı Fonu’ndan ödenek sağlanması yöntemiyle hazırlandı. Yapının restorasyonu tamamlandıktan sonra, hizmet-eğitim ve semt merkezi gibi sosyal amaçlı kullanmayı planlıyoruz.''''
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Bu Kulelerde Bir İlçe YaşıyorTürkiye İş Bankası’nın 2000 yılında açılan Levent’teki İş Kuleleri, yeni yeni plaza ve gökdelenler yapılmasına rağmen hâlâ Türkiye’nin en yüksek binası olma özelliğini koruyor. 1. Kule, 181,2 metre yükseklik ve giriş seviyesinin üzerindeki 41 kat ile inşa edildiği dönemde Frankfurt-Dubai arasındaki bölgede en yüksek bina olma özelliğine de sahipti. Bu kulelerde ise 4 bin 500 kişi çalışıyor. Kuleler, çalışan ve ziyaretçi sayısıyla Türkiye’de belediye kurulabilmesi için gereken 5 bin nüfusa yaklaşıyor. Hattat Grubu’nun Maslak’ta yapımı devam eden Diamond of İstanbul ve Kiler Holding’in Levent’te inşa edilen Sapphire binaları 2010’da tamamlandıklarında 200 metreyi aşan yükseklikleriyle İş Kuleleri’nin Türkiye’nin en yüksek binası unvanını elinden alacak.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Su artık potansiyel savaş nedeniDünya Su Haftası''nda bir araya gelen yüzlerce bilim adamı, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle su sorununu bütün boyutlarıyla tartıştı.
"Karadeniz''in Bodrum''u olma hayali nükleerle son bulacak"Türkiye''nin kuzey ucu Sinop''ta planlanan nükleer santralı, kentte fırsat olarak da, risk olarak da gören var. Halkı bilgilendiren TAEK''in uzmanları, bölgeyi karış karış tarayarak veri topluyor.
Sunrise Queen, Mısır’da Otel YapacakSunrise Queen Hotels Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadettin Ulubay, Tayland’ın Phuket Adası ile Mısır -Sharm El Sheikh’de otel yatırımı planladıklarını açıkladı. Uzakdoğu turlarının egzotik adası olan Tayland’ın Phuket Adası’nda, 5 yıldızlı ve 200 yataklı bir otel yatırımı planladıklarını ifade eden Sadettin Ulubay, 2008 yılında inşaata başlayıp 2009 yılında tamamlamayı düşündükleri SPA ağırlıklı otelin, yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağını söyledi.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
Metro çalışması Sarıyer sınırına kadar ulaştıÇayırbaşı arasında 4100 metrelik tünel yolu yapımı devam ederken, raylı sistem yol çalışmalarında da sona yaklaşılıyor. Taksim - 4. Levent metrosunun devamı olan 8 kilometrelik 4.Levent-Darüşşafaka metro hattı tünel çalışmasının yüzde 70''i tamamlandı. Sarıyer-Beşiktaş ve Darüşşafaka-Çayırbaşı metro hattının ise etüt çalışmaları devam ediyor.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah
3’üncü Köprü’ye İlk Kazma 2008’deKarayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün yerinin yıl sonu kesinleşeceğini belirterek, ilk kazmanın 2008’de vurulabileceğini söyledi. Yaklaşık 2 milyar YTL’ye mal olacak yeni köprünün de gidiş geliş dörder olmak üzere sekiz şeritli yapılacağını belirten Turhan, "İstanbul bugüne kadar aldığı trafik yükünü almaya devam ederse, üçüncü köprü de yetmez" diye konuştu. Turhan, köprünün hızlı tempoyla 30, en geç 40 ayda bitirilebileceğini böylece yeni köprünün 2012’de hizmete girebileceğini söyledi. Üçüncü köprünün, "Kuzey Marmara Otoyolu"nun parçası olacağını belirterek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün kuzeyinde üç- dört koridor üzerinde araştırma yapıldığını söyledi. Turhan, güzergaha ilişkin kesin kararın Sivil Toplum Kuruluşları’nın da katılımıyla verileceğini belirtti.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Kulede yükseklik yarışıTürkiye İş Bankası''nın 2000 yılında açılan Levent''teki İş Kuleleri, hâlâ Türkiye''nin en yüksek binası olma özelliğini koruyor.
Lüleburgaz''da halktan toplanacak eski eserlerle kültür müzesi açılacakKırklareli''nin Lüleburgaz Belediyesi''nce ilçede eski eserlerin sergileneceği bir müze oluşturulacak. Tikveşli Kültür ve Halk Oyunları Spor Kulübü İkinci Başkanı Nurhan Şıpka, Lüleburgaz Belediyesi ile Kent Konseyi Kültür, Sanat ve Tarih Çalışma Grubu işbirliğiyle yöresel zenginliklerin kaybolmaması ve yaşatılması amacıyla müze oluşturacaklarını söyledi. Bu amaçla halkın evlerinde bulunan ve kullanılmayan tarım aletleri, yöresel özellikleri yansıtan kıyafetler ve çeşitli mutfak eşyasının bağışını beklediklerini anlatan Şıpka, ilk bağışların kendilerine ulaşmaya başladığını bildirdi.
Tarih: 21 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Dağa kayak tesisi kuran Bitlis, yatırımcı arıyorGeçen yıl Bitlis''teki Nemrut Dağı''na yaptıkları 7 milyon YTL''lik yatırımla bölgeyi kayak turizmine hazır hale getiren Bitlis Valiliği, geçen sürede 5 milyon YTL''lik daha yatırım yaparak bölgedeki altyapı yatırımlarının tamamlandığını bildirdi.
Küresel Isınma Yeni Anayasa’daHükümetin idari yapısı küresel ısınmaya karşı yeniden düzenlenirken, kuraklık önlemleri Anayasa’ya da giriyor.
İnsan Hareketinden Enerji Üretmek: “Topluluk Çiftliği"MIT Mimarlık ve Planlama Okulu mezunu iki kişi, bir tren istasyonundaki yolcular ya da bir konserdeki hayran kitlesi gibi kentsel durumlardaki insan deviniminden enerji üretmek istiyor.
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.