Haberler

1 Ağustos 2007, Çarşamba

İngiltere'deki Sel Felaketi Üzerine Değerlendirmelerİngiltere'deki Sel Felaketi Üzerine DeğerlendirmelerAvukatlar önceden tahmin edilemeyen felaketleri “Allah’ın işi” olarak tanımlıyor. Bu kulağa oldukça garip geliyor. Garip gelmesinin tek sebebiyse böyle zamanların fazlasıyla dünyevi olması değil. İnsan iradesi dışında gerçekleşen bir felaket ilk olarak hükümetin hem böyle bir olayın sebep, hem de çözümü olması gerektiği fikrini akla getiriyor. Bir muhafazakar karşıtı olan John Redwood bu felakette Whitehall’u işaret edenlerden sadece biri. Gordon Brown, ne kadar bu noktada drenaj problemlerinin de önemi olsa da özellikle “iklim değişikliği” üzerindeki insan etkisini vurguluyor. Haberin Devamı
AKM’nin Kurtarılabilmesi için Gençlerin Alternatif Önerileri Bu Yarışmaya!AKM’nin Kurtarılabilmesi için Gençlerin Alternatif Önerileri Bu Yarışmaya!Mimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM’yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul’a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Kemerburgaz'a üniversite kurulacakKemerburgaz'a üniversite kurulacakMaliye Bakanlığı, Mimar Sinan'ın Kemerburgaz'da 1562 yılında tamamladığı Mağlova Kemeri'nin yanına üniversite yaptırmak için ihale açtı.
İstanbul yeraltına iniyor, meydanlar trafiğe kapanacakİstanbul yeraltına iniyor, meydanlar trafiğe kapanacakİstanbul'un bir türlü çözülemeyen trafik problemi, belediyeyi radikal kararlara yöneltti. Ulaşım sıkıntısına son vermek ve ilçe meydanlarını rahatlatmak amacıyla trafik yeraltına alınıyor. İstanbul'un altında adeta yeni bir şehir kuracak olan Büyükşehir Belediyesi, tüneller, yollar ve tramvay hatlarını yeraltına indirmeyi planlıyor.
Prof. Tanyeli: Mimar Sinan muhayyel biriProf. Tanyeli: Mimar Sinan muhayyel biriYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli, Mimar Sinan konusunda bir mitoloji oluşturulduğunu söylerek yeni bir tartışma başlattı.
Penn İstasyonu Yeniden YapılıyorPenn İstasyonu Yeniden YapılıyorOrjinal Penn İstasyonu’nun çelik strüktürünün büyüleyici güzelliği New York’la ilgili herhangi bir kitapta bulunabilecek fotoğraflarda ve de fon olarak kullanıldığı fimlerde yaşıyor.
Su için Ankara'yı uyardık dikkate almadılarSu için Ankara'yı uyardık dikkate almadılarİzmit’teki Yuvacık Barajı’nı işleten Thames Water Şirketi’nin Türkiye Direktörü Evren Köprülü, su sıkıntısı için Ankara’yı 2000 yılında uyardıklarını söyledi.
Seyrantepe için çarklar dönüyorSeyrantepe için çarklar dönüyorGalatasaray Proje Sorumlusu Işın Çelebi, "Seyrantepe’deki stat projemizde herhangi bir sorun yok. Komitemizin teknik değerlendirme süresi bitti. Hafta başında da büyük bir ihtimalle firmayı açıklayacağız" dedi.
Beşiktaş trafiği yeraltına iniyorBeşiktaş trafiği yeraltına iniyorİstanbul Büyükşehir Belediye ile Beşiktaş Belediyesi'nin birlikte hazırladığı proje kapsamında, yoğun insan ve araç trafiğine sahip olan Beşiktaş Meydanı yeniden düzenlenecek. Proje kapsamında meydandaki araç trafiği yerin altına alınacak.
Mahkeme: Orman özelse ağaç kesilirMahkeme: Orman özelse ağaç kesilirBeykoz'daki inşaatın ruhsatının iptal edilmesine rağmen yürütmenin durdurulması üzerine bakanlık itiraz etti. İsmet Acar'a ait yer tapuda bile orman arazisi olarak görünüyor.
Raylı sistemler günde 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyorRaylı sistemler günde 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyorİstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından yaptırılan araştırmaya göre; işletmeciliğini yaptıkları 52 km Raylı Sistem hattı, İstanbul’da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor.
5 yılda 12 şehir kurduk, bir bu kadar daha yapacağız5 yılda 12 şehir kurduk, bir bu kadar daha yapacağız2003 yılından bu yana ürettikleri 278 bin konutun 100 bini aşkın nüfuslu 12 şehire denk geldiğini belirten TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, 'Yeni dönemdeki hedefimizle birlikte 12 şehir daha kurmayı planlıyoruz' dedi.
Mevlânâ Müzesi'nde fotoğraf çekmek yasakMevlânâ Müzesi'nde fotoğraf çekmek yasakKültür ve Turizm Bakanlığı her yıl 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Mevlânâ Müzesi'nde görüntü alınmasını ve fotoğraf çekilmesini yasakladı. Mevlana Müzesi'nde flaşların eserlere zarar vermemesi için fotoğraf çekimi yasaklandı.
"Dünyanın nazar boncuğu" Meke Gölü, artık bataklık"Dünyanın nazar boncuğu" Meke Gölü, artık bataklıkKonya'nın Karapınar ilçesinde bulunan ve 'dünyanın nazar boncuğu' olarak bilinen Meke Gölü, kuraklık yüzünden bataklığa döndü. Yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik patlama sonucu oluşan ve taban suyuyla beslenen göl, yakın zamana kadar yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biriydi.
Marmaray'ın ilk seferi 2011'deMarmaray'ın ilk seferi 2011'deİstanbul Boğazı geçişini 4 dakikaya düşürecek olan ve saatte 70 bin yolcu taşıyacak Marmaray'ın 2011'de bitirilmesi planlanıyor.
İngiltere'de Son Altmış Yılın En Büyük Felaketi Yaşanıyorİngiltere'de Son Altmış Yılın En Büyük Felaketi Yaşanıyorİngiltere son günlerde ülkeye hakim olan bir sel felaketi ile karşı karşıya. 1947 yılından beri böylesine bir sel felaketi ile karşılaşmayan ülkede, yöneticiler bir yandan yaraların sarılması bir yandan da hayatın eskisi gibi akması için uğraşıyorlar. Ülke genelinde, konutların yanı sıra altyapı sistemleri ve enerji istasyonları da önemli derecede zarar görmüş. “The Guardian” gazetesinin grafik anlatımlar ve gün gün bölgeleri ele aldığı yazı dizileri ile yer verdiği haberlerin bir kısmını iki gün boyunca Arkitera.com’da yayınlayacağız.
Kaliforniya İyileştirme HareketiKaliforniya İyileştirme HareketiKaliforniya’da birçok büyük kentsel iyileştirme projesi yürütülüyor. Los Angeles’da şehir konseyinin Ad Hoc River Komitesi federal, devlet ve yerel kaynaklardan Los Angeles Nehirini yeniden canlandırma master planı için fon bulmaya çalışıyor.
Japon mimardan Fransa’ya "kağıttan köprü"Japon mimardan Fransa’ya "kağıttan köprü"Japonya, Türkiye ve Hindistan’daki depremzedeler için karton borular kullanarak tasarladığı barınaklarla da tanınan Japon mimar Shigeru Ban, Fransa’da inşa ettiği “kağıttan köprüsünün” açılışını yaptı.
Bakan Koç’un Hermes sevinciBakan Koç’un Hermes sevinciAnkara’daki tarihi Roma Hamamı’nda yürütülen kazılarda 2 metre 40 santimetre uzunluğunda Hermes heykeli çıkarıldı. Öğrendiğinde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un hayli neşelenmesine yol açan heykelin MS 2’nci yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye su fakiri olacakTürkiye su fakiri olacakKüresel ısınmayla birlikte mevsimlerin değiştiğini ve sıcaklıkların daha da artacağını belirterek tehlikeye dikkat çeken uzmanlar, en önemli yaşam kaynağı olan suyun küresel bir sorun olarak ön plana çıktığını vurguladı.
Depo Yönetim Sistemi ile Jupiter’den Hızlı HizmetDepo Yönetim Sistemi ile Jupiter’den Hızlı HizmetHizmette ön plana çıkmayı sağlayan en önemli unsurlardan biri “depo yönetimi” olarak kabul ediliyor. Bu uygulamayı kendi içinde yapmayı tercih eden Gül Elektrik, uluslararası standartlara sahip deposu ile aydınlatma alanında tüm müşterilerinin gereksinimlerine sorunsuz yanıt verebiliyor.
Baraj yap işlet devretBaraj yap işlet devretHükümet, küresel ısınma, beklentinin altında kalan yağışlar ve geciken barajlar nedeniyle kapıya dayanan su krizini çözmek için Türkiye'de ilk kez uygulanacak bir projeyle akarsuların işletme hakkını satmaya hazırlanıyor.
İstanbul’da raylı sistemler yeraltına alınıyor...İstanbul’da raylı sistemler yeraltına alınıyor...Yılsonuna kadar 45 kilometrelik iki metro hattının daha temelini atacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yer üstünde trafiğe neden olan raylı sistemleri de Başkan Topbaş’ın talimatıyla yeraltına alıyor.
Otomobilsiz Şehirlere DoğruOtomobilsiz Şehirlere DoğruDünya Otomobilsiz Şehirler Ağı (World Carfree Network), otomobil kullanımına alternatif olarak, sağlıklı çevre ve toplum için yürüme, bisiklet ve toplu taşımayı destekleyen, şehirlerde daha az otomobil kullanımını hedef alan kişi, kurum ve grupların ortak hareket etmesini amaçlayan uluslararası bir ağ.
Konuta zam kapıdaKonuta zam kapıdaGeçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerde sandıktan tek parti çıkmasıyla talebin artacağına inanan inşaat şirketleri, konut fiyatlarına zam yapacak Yabancıların da oyuncu olarak yer aldığı gayrimenkul sektöründe, seçim sonucunu bekleyen yabancı yatırımcıların yeni projeleriyle sektörü büyütecekleri belirtiliyor..
Duygu Asena için TasarlamakDuygu Asena için TasarlamakDuygu’yu tanıyorum. Kardeşi İnci arkadaşımız. Duygu için bir şeyler yapmak istiyor. Daha kalıcı, anlamlı şeyler. Adına bir ödül gibi. Ancak elbette bir de mezar düzenlemesi işi var. Bazı kişilere rica etmiş. Pek olumlu bir sonuç çıkmamış. Bir gün Bülent Erkmen’in atölyesinde buluşup genel çerçevede neler yapılabileceğini konuşup öneriler getirdik. Doğrusu biz pek anıt mezar taraftarı da değildik. İnci de bu düşünceye katılıyordu, mezar için “çok sakin, yalın, yumuşacık ve düz birşeyler” diye kendince bir bilgi verdi ve gelecekte sürekli bir kültürel etkinlik için de kararlı göründü. Sonuçta her ikisi de bana bakıp haydi dediler.
Peyzaj ve MüzePeyzaj ve MüzeNorth Carolina Sanat Müzesi 10 yıl önce Joseph M. Bryan Jr. Tiyatrosu’nu açtığından beri, müzenin yerel ve ulusal anlamda en ilgi çekici noktası, Raleigh’nin batı ucundaki geniş kampüsü olagelmiş.
Pekin'de MolaPekin'de MolaPekin’de dört günlük bir hafta sonu tatili yaptık ve inşaat alanlarını gezip Ekim ayındaki daha uzun ziyaretimiz için planlar yaptık. Çünkü bu Çin’e ilk gelişimizdi ve zamanımız azdı, bu yüzden Pekin’in atmosferini anlayabileceğimiz eklektik bir turda karar kıldık.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Serbest Mimarlar Derneği'nin Mimarlar Odası’nın Yönetmelik Düzenlemelerinin İptali için Açtığı Dava ReddedildiSerbest Mimarlar Derneği ve 12 üyesi tarafından, 02 Haziran 2005 tarih ve 25833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan TMMOB Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği”nin...
70 varil kimyasal atık çıktıTekirdağ’daki Deva Holding’e ait ilaç fabrikasının bahçesinden, içinde kimyasal atık olduğu sanılan 70 varil bulundu.
İngiliz Cenor Kiptaş'ın Küçükköy arsasına talipKiptaş'ın satışa çıkardığı ve teklif verme süresi 27 Temmuz'da sona eren Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki arsasına dört yatırımcı grubu talip oldu.
Yabancı, AVM kurmak için Antalya, Muğla ve Mersin 'i ideal buluyorTürkiye'de 2007 yılının ilk çeyreğinde 7 milyar doları geçen yabancı yatırımın gayrimenkul sektörüne olan ilgisi artarak sürerken yabancı yatırımcıların ticari gayrimenkule yöneldiği ve alışveriş merkezi (AVM) yatırımlarının Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Anadolu'ya kaydığı gözleniyor.
Canaydın: 2009’da Aslantepe’deyizGalatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın, "Seyrantepe Stadı’nın ihalesi iptal edilip yeniden yapılabilir. Çünkü birtakım koşulsuzluklar söz konusu" şeklindeki sözleri üzerine bir açıklama yaptı. Habertürk Kanalı’na konuşan Canaydın, ihalenin 15 gün içinde sonuçlanmasını beklediğini ifade ederek, "İki proje olduğu için tek projeye indirilecek. 10 gün içinde müteahhit seçimi yapılacak. Herhalde bu konuya değinilmiş" dedi. Stadın temelini eylül ayı içinde atmayı planladıklarını belirten Canaydın, sözleşmeyi yaptıktan sonra Seyrantepe isminin Aslantepe olarak değiştirilmesini isteyeceklerini söyledi. Canaydın, "Stadın 2 yıl içinde bitmesi hedefleniyor. 2009-2010 sezonunda da Galatasaray maçlarını Aslantepe Stadı’nda oynamaya başlamış olacak" dedi. Özhan Canaydın, Galatasaray’ın duraklama dönemini atlattığını, artık çıkışa geçeceğini sözlerine ekledi.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Gayrimenkulde 2500 değerleme uzmanına ihtiyaç varMortgage'la birlikte gayrimenkul değerlemesinde ortaya çıkan uzman açığını kapatmak için üniversiteler ve dershaneler özel müfredatlar hazırlarken değerleme örgütleri de kurs sayısını artır mayı planlıyor.
Meydanlar Meydana ÇıkacakBüyükşehir Belediyesi, İstanbul’un belli başlı 6 meydanını araç trafiğinin esaretinden kurtarıp halka tahsis etmek için düğmeye bastı. Proje çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan ve ihale aşamasına gelen, Aksaray, Beşiktaş, Kadıköy, Taksim, Üsküdar ve Bakırköy meydanları yeni düzenleme ile modern bir görünüm kazanacak. Bazı meydanlarda trafik yer altına alınırken bazılarında tamamen araçlardan arındırılacak.
Yeni Fuar Alanında "Düğüm" ÇözülüyorGaziemir’deki yeni fuar alanındaki kamulaştırma sorunu için uzlaşma adımı atıldı. “Kentin bu yatırıma şiddetle ihtiyacı var” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arsa sahiplerinden muvafakat istedi.
Raylar döşeneli 90 bin araç eksiğizİstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından yaptırılan araştırmaya göre; Ulaşım A.Ş. tarafından işletmeciliği yapılan 52 km Raylı Sistem hattı İstanbul'da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor. Yolcuların yüzde 21.34'ünün yolculuklarını özel araçlarıyla yapma imkânı olduğu halde raylı sistemleri tercih ettiklerini ve bu oranın toplamda yaklaşık 154.000 yolcuya tekabül ettiğini belirten Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş, "Özel araçla yapılan yolculuklarda ortalama 1.7 kişi taşındığı düşünülürse, Raylı sistemler İstanbul'da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor" dedi.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
Kaçak DemokrasiSeçim sonuçlarını önceden en doğru tahmin edebilen Tarhan Erdem 'e kutlamalar bitmiyor... Bunda sadece "e-muhtıra" nın değil, "yasadışı kentleşme" nin de etkili olduğunu, yine "önceden" söylememize ise aldıran bile yok...
Kızılırmak’tan su getirmek cinayetBaşkent’in içinde bulunduğu su sıkıntısı nedeniyle Belediye Başkanı Gökçek’i eleştiren Kavaklıderem Derneği, Kızılırmak’tan Ankara’ya su getirmenin "cinayet olduğunu" öne sürdü. Sözcü Büyükakın, Gökçek’i protesto etti.
Kızılırmak Suyu Projesi’nde Dev Adımlar…Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Hirfanlı ve Kesikköprü Barajları’ndaki suyu Ankara’ya getirmek için başlattığı çalışmaları, 1200 işçi, teknik eleman ve 600 iş makinesiyle aralıksız sürüyor.
Su mu aksın orman mı kalsın?İSKİ, İstanbul'a İğneada'daki derelerden su getirmeyi planlarken çevrecilere göre bu proje, longoz ormanını yok edecek.
AKP akarsuları satışa çıkarıyorAKP hükümeti ormanlar, sahiller, fabrikaların ardından akarsuların da özelleştirilmesi için girişimlere başladığını açıkladı.
Kazı alanlarından iyi haberler geliyorYaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında kazılara başlayan arkeologlardan iyi haberler geliyor. İzmir'deki Eskipazar ilçesisinin üç kilometre batısında bulunan Hadrianoupolis antik öreninde 'eşsiz' taban mozaikleri bulundu.
İstanbul "yapboz" tahtasına döndüİstanbul Büyükşehir Belediyesi, yerüstü raylı sistemlerin bir kısmını trafik sıkıntısı yarattığı gerekçesiyle yeraltına alıyor.
Allianoi'nin tabelalarına bile rahat vermedilerİçerisinde hâlâ sıcak su kaynağı bulunan dünyanın en eski kaplıca ve şifahanesini de barındıran Bergama'daki Allianoi antik kentine ait yön levhaları esrarengiz bir şekilde tahrip ediliyor. Yortanlı Barajı'nın tamamlanmasına engel olacağı gerekçesiyle kazı izni bir türlü çıkmayan Allianoi'ye gidiş yolunu gösteren yol tabelalarının tahrip edilmesi nedeniyle turistlerin kenti ziyaret etmekte zorlandığı kaydediliyor. Antik kentin bekçilerine turistlerden sık sık şikâyet gelmesi üzerine yeniden yazılan levhalar birkaç gün içerisinde tekrar siliniyor. Levhaları tahrip edenlerin bulunması için çalışma başlatıldı.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bedia Ceylan Güzelce
Gayrimenkulde global risklerBir süre önce ABD'deki tutsat (mortgage) piyasasında gözlemlenen sıkıntılardan sonra gözler diğer ülkelere de çevriliyor. Özellikle gayrimenkul fiyatlarındaki şişkinlik ve hane halklarının konut kredi yüklerinin artması risk unsurlarını kuvvetlendiriyor.
"Yağdır Mevlam su""Fırat ve Dicle dahil 12 nehir özelleştiriliyor... Nehirlerimiz de satılıyor" diye yazmıştık geçen 7 Temmuz’da... İktidarın, Türkiye’deki nehirleri 29 yıllığına 3.1 milyar dolar karşılığında ’deviral-işlet’ yöntemiyle uluslararası firmalara satmasının arkasında acaba İsrail ve Kuzey Irak’a su satmak da var mı diye sormuştuk.
Kızıl Meydan yerine Moskva CityKremlin ve Kızıl Meydan'la anılan Rus başkenti, ülkenin enerji zenginliğiyle eski gücüne kavuştuğu 21. yüzyılda 'Moskva City'yle hatırlanacak. Kremlin'e 4 km. uzakta, Moskova Nehri kıyısına inşa edilecek 'Moskova Uluslararası İş Merkezi', kısa adıyla Moskva City'yle, Avrupa'nın en büyük kentinin imajını gökdelenler belirleyecek. 10 milyar dolara mal olup 2010'da bitirilecek Moskva City'de, ofisler, oteller, apartmanlar, mağazalar ve eğlence merkezleri yer alacak. 25 gökdelen ve Avrupa'daki en yüksek yedi binayı barındıracak Moskva City, 600 metrelik Rusya Kulesi ile 527 metrelik Empire State'e de 'tepeden bakacak.' Aqua park (su parkı) sayesinde Rusların, soğuk kış gecelerinde dahi havuz keyfi yapabileceği kompleksi günde 500 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Grevdeki inek ilgi bekliyor!Siyaset dünyası öylesine sıcak günlerden geçiyor ki, küresel ısınma bir türlü önemli gündem maddeleri arasında ilk sıraya oturamıyor Türkiye'de. Oysa seçim döneminde kesinti konusu gündeme gelmemişti ama öyle görünüyor ki başta Ankara olmak üzere çeşitli şehirlerde su kesintileri kapıda.
Berlin’de bir fırsat kaçtıBerlin’de, 2. Dünya Savaşı yıkılan büyükelçilik binasının yerine yeni bir bina inşa edilmek üzere açılan mimari proje yarışmasından size daha önce söz etmiştim.
Burdur Müzesi Eser ZenginiBurdur Müzesi Sagalassos, Kibrya, Hacılar, Kremna gibi antik kent ve ören yerlerinden çıkarılan eserlerle her geçen gün biraz daha zenginleşiyor. Yöredeki binlerce arkeolojik eserin 50 yıl önce şimdiki müze bahçesinde yer alan Bulguroğlu (Pirkılzade) Medresesi’nin ayakta kalan tek yapısı olan kütüphane binasında koruma altına alınmasıyla başlayan müze oluşturma çalışmaları, bugün modern bir müze kompleksinin ortaya çıkmasını sağladı. Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Burdur Müzesi’nde, kuruluşundan bugüne kadar büyük bir koleksiyon oluşturulduğunu belirtti. Burdur’da özellikle son 5 yıllık çalışmalarla Anadolu’daki diğer müzelere örnek gösterilebilecek bir müze olduğunu belirten Ekinci, “”Müzemiz yurtdışında da ilgi odağı haline geldi” dedi. Ekinci şu bilgileri verdi: “Burdur’un 9 bin yıllık tarihini yansıtan eserler, müze ziyaretçilerince ilgi görüyor. Bünyesinde 60 bin den fazla eserin bulunduğu Burdur Müzesi’ni yılın altı ayında 6 bin 660 kişi ziyaret etti. Müze, kazı çalışmalarında elde edilen taşınabilir eserlerle gelecek yıllarda daha da zenginleşecek.”
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
"Halk pazarı" meydan olacakBeşiktaş’ta "Kamyon Pazarı" da denilen Halk Pazarı, belediye ekipleri tarafından yıkıldı.
Alemdar Mahallesi'ne belediye hizmet binasıBursa merkez Osmangazi Belediyesi üç yıl önce başladığı hizmet seferberliğini, dev projelerle taçlandırılarak ilçenin tamamında sürdürülen kentsel dönüşüme çevirdi.
Akfen-Accor İşbirliği Ambargoyu Deldiİnşaat sektörünün önde gelen firması Akfen, Avrupa’nın en büyük otel zinciri Accor’la KKTC’de Mercure Oteli’ni inşaa etti. 50 milyon dolarlık yatırımla gerçekleşen otel, KKTC’nin ilk uluslararası ve 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyor.
İkitelli ve Güneşli otel yatırımları için yeni cazibe merkeziHavaalanı, fuar merkezleri ve organize sanayi bölgesine yakın olan İkitelli ile Güneşli'de 6 yeni otel yapılıyor. Ünlü otel zincirleri işletme hakkı için görüşmelere başladı.
‘Vadi halkı evini almadan gitmeyecek’Dikmen Vadisi’nde, seçimlerin ardından, yeni bir yıkım olması endişesi yaşanıyor. AKP’nin seçimlerden daha güçlü çıkması ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in...
Su sorunuDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ülkemizin en seçkin kuruluşlarından birisidir. Kuruluşu, 1929 yılındaki büyük kuraklık üzerine oluşturulan Sular Umum Müdürlüğü’ne dayanan DSİ, 80 yıla yaklaşan geçmişinde ülkemizin su kaynaklarının değerlendirilmesi için yaptığı çalışmalarla yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da bu alandaki saygın kuruluşları arasında yer almıştır.
İskenderiye'de saklı bir kentBilim insanları Mısır İskenderiye'de yaptıkları keşif araştırmasında suyun altında Büyük İskender'in kente ulaşmasından en az yedi yüzyıl öncesine ait kayıp olan bir kent buldular. Homeros'un Odyssey eserinde bahsedilen kent antik dünyaya ışık tutacak nitelikte. Büyük İskender, İskenderiye'yi M.Ö. 332 yılında kurdu. Kent o dönemde kütüphane ve fe-neriyle ünlüydü. İskenderiye'de bulunan kent suyun 6,5 metre altında yer alıyor. Smithsonian Ulusal Müze uzmanlarından Jeoarkelog Jean - Daniel Stanley suyun altında topladıkları örneklere bakarak "İskenderiye şimdi 4 milyona yakın insanın bulunduğu altyapı ve su gibi hizmetlerden büyük oranda yoksun bir kent" diyerek bu antik kente hayranlığını belirtti.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Istrancalardan İstanbul'a su gündemdeİstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için İSKİ, Istranca Dereleri Projesi'nin 3'üncü ve 4'üncü aşamasını devreye sokmaya hazırlanıyor.
Su yaşamdır dikkat gerekİzmir, su konusundaki duyarlılığını gösterdi, Türkiye’ye örnek oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Nisan’da başlattığı kampanya tuttu, geçen yılın aynı dönemine oranla kente verilen su miktarında 4 milyon metrekübe yakın tasarruf sağlandı.
Marmaray 2011'de seferdeEski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın deneme seferlerine 2010 yılında başlanacağını kaydettiği projede, şimdiye kadar tünel açma çalışmaları devam ederken, aynı zamanda deniz dibine batırılacak 11 tüp tünelden 2'sinin batırılma işlemi gerçekleştirildi.
Ankara’nın havası yerindeAnkara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın, hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça kirlilik daha da azalıyor" dedi.
Antik kent kaçak kurbanıGeçmişi M.Ö. 700'e kadar uzanan Soli Pompeipolis antik kenti kazılarında, arkeolojik alan üzerinde kaçak yapı ve atıksu arıtma tesisinin kurulması, antik liman çanağının tarım arazisi olarak kullanılması nedeniyle zorluk yaşanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Remzi Yağcı, kazıların daha sağlıklı sürmesi için alanın "arkeopark" ilan edilmesini ve Mersin Müzesi'nin, Soli'deki Sütunlu Yol'un kuzeyine taşınmasını önerdi. Mersin kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Soli Pompeipolis antik kenti, M.Ö. 700 yılında Rodoslu koloniciler tarafından kuruldu. Kent, Hitit, Pers, Atina, Roma, Bizans dönemlerinde Doğu Akdeniz'in en önemli ticaret limanlarından biri oldu. Hamam, mezarlık, tiyatro ve su kemeri bulunan antik kentte, sadece hamam ve tiyatro kalıntıları bugüne kadar ulaştı. Helenistik çağda sanat galerisi olarak kullanılan ve 200 sütunundan bugün sadece 36 tanesinin ayakta kaldığı Sütunlu Yol ise kentteki en dikkat çekici yapı. M.S 525'de yaşanan depremle yıkılan kent, 19. yüzyılda Mersin'in imarında "yapı malzemesi deposu" olarak kullanıldı ve büyük zarar gördü. Antik kentte kazı çalışmalarını 9 yıldır sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Remzi Yağcı, 300 dönümlük alan üzerindeki antik kentin tehlike altında olduğunu belirtti.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Abidin Yağmur
Zeytinburnu'nda tarihi yapılar kamulaştırmayla kurtarılacakBakanlar Kurulu'nun verdiği 'acele kamulaştırma' kararı, Zeytinburnu'nda restorasyonu yapılamayan özel mülkleri yeniden hayata döndürmeyi amaçlıyor.
Gözümüz Aydın!Akdeniz kıyıları milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük turizm merkezi. Tehlike kapımızda. Tayfunlar, tropikal enlemlerdeki okyanusların ılık suları üzerinde doğudan batıya doğru hareket eden dev azmanı fırtınalardır.
Kim Mersin’e kim tersineYıllar önce, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kent amblemi olan güneş kursu tartışmalar içinde camili bir amblem ile değiştirmesi, hala konuşuluyor. AKP’li bir başka belediye olan Saray Belediyesi de, geçtiğimiz günlerde amblemini değiştirdi. Ancak Saray’ın Büyükşehir’den farkı camili amblemi kaldırıp, yerine daha modern bir amblemi kabul etmesi oldu.
Susuzluk Gökçek'in eseriAKP'li Ankara Anakent Belediyesi, 2004 yılında ilk etabı bitmesi gereken Gerede Sistemi'ni devreye almış olsaydı, başkent bugünkü su sıkıntısıyla karşı karşıya kalmayacaktı.
İstanbul'da da sular kesiliyorYol 'çalışmaları' İstanbulluları iki gün susuz bırakacak. İSKİ'nin açıklamasına göre Metro inşaatı nedeniyle bugün saat 10.00 ile yarın saat 06.00 saatlerinde Sarıyer'in Ayazağa, Pınar, Poligon, Maslak, Harp Akademileri, Darüşşafaka, Cumhuriyet, Hacıosman, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Maden, Yenimahalle, Bahçeköy, Zekeriyaköy, Uskumru, Kilyos, Gümüşdere mahalleleri, Kağıthane'nin Çeliktepe, Sanayi ve Seyrantepe mahalleleri ve Beşiktaş'ın 4. Levent ve Yenilevent semtlerine su verilemeyecek. Küçükçekmece'deki katlı kavşak inşaatı nedeniyle de yarın saat 02.00'den perşembe günü 10.00'a kadar Küçükçekmece, Gümüşpala, Florya, Şenlikköy, Halkalı, Cennet, Tepeüstü, Kanarya ve Sefaköy'e su verilemeyecek.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Galata Köprüsü 1 ay geceleri kapalıİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada Galata Köprüsü’nün, Eminönü ayağında yapılacak köprü bağlantıları yenileme, çelik ve beton kalıplarının değiştirilmesi gibi bakım çalışmaları nedeniyle 29 Ağustos’a kadar her akşam 22.00 ile 05.00 saatleri arasında kara trafiğine kapatılacağı belirtildi.
'Matematik Köyü'nün inşaatı durduruldu Nesin Vakfı tarafından İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde yaptırılan 'Matematik Köyü'nün inşaatı, İzmir Valiliği'nce durdurularak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.
"Dünyanın 8. Harikası"nın izindeBalıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan, “Kyzikos Antik Kenti”nde sürdürülen kazılarda, tarihte Avrupalı seyyahlar tarafından “Dünyanın 8. harikası” olarak nitelendirilen, “Hadrianus Tapınağı”nın ortaya çıkarılması için çalışılıyor.
Havaalanı ile Turanköy arasındaki yol asfaltlanıyorBursa'da Yenişehir Havaalanı ile Turanköy arasını kapsayan 25 kilometrelik duble yolun sıcak asfalt dökme çalışmaları başladı. Menfez, sanat yapıları, kavşaklar, köprüler ve yaya geçişlerinin tamamen bittiği 25 kilometrelik Yenişehir Havaalanı ve Turanköy yolunun ilk etapta gidiş-geliş olmak üzere Menteşe Kavşağı'na kadarki 8 kilometrelik bölümü tamamlanacak. Yolun tamamının ise önümüzdeki sezon bitirilmesi planlanıyor. Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil çalışmaları yerinde inceledi. Asfalt çalışmalarını ilk gün takip eden Başkan Cingil, "Yolların genişliği 11 metre olacak. Trafik, yolların yapımı ve genişliği ile oldukça rahatlayacak. Yolun bitimiyle birlikte bu yolun daha çok tercih sebebi olacağını da düşünüyoruz. Bölgemize hayırlı olsun." dedi. Sıcak asfalt dökme çalışmaları, asfalt sezonu sonuna kadar devam edecek.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: İbrahim Ayma
TIR'larla birlikte ağaçlar da gidiyor!İstanbul Halkalı'da yıllardır trafiği arapsaçına çeviren ve birçok kazaya neden olan TIR'ların kent merkezine girmemesi için yapılan yol inşaatı, aynı zamanda ağaç katliamı iddialarını da gündeme getirdi.
Duygu’suz bir yıl geçtiGazeteci-yazar Duygu Asena, ölümünün birinci yıldönümünde, Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı.
Hızlı tren projesi için 100 milyon dolar krediAvrupa Yatırım Bankası, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nde kullanılmak üzere Türkiye'ye 100 milyon dolar kredi verdi. Hazine'den yapılan açıklamada, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nce yürütülmekte olan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin II. etabını oluşturan İnönü-Vezirhan ve Vezirhan-Köseköy kesimlerinin finansman ihtiyacının bir bölümünün karşılanması amacıyla, Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan 100 milyon dolar tutarındaki krediye ilişkin anlaşmanın imzalandığı bildirildi. Kredinin vadesinin 7 yıl ödemesiz toplam 30 yıl, faiz oranının ise bankanın sabit faiz oranı olduğu belirtildi.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Susuzluk ve belediyelerBelediyeler çağrılar yaptı, kampanyalar düzenledi; suyu idareli kullanmamız için... Ama nafile! Beklenen su tasarrufunu yapamadık.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Fethiye’ye atık toplama gemisiMuğla’nın önemli turizm merkezlerinden Fethiye’de, denizde her geçen gün artan kirlenmeye karşı önlemler artırılıyor.
Canaydın: Eylül ayında temel atarızGalatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe Projesi ihale şartnamesinin imzalanmasıyla eylül ayında stadın temelini atmayı hedeflediklerini söyledi.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.