Haberler

9 Ağustos 2007, Perşembe

Affan Yatman'ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüAffan Yatman'ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüBütün çocukluğum ve gençliğim, hasılı hayatım Ankara’da geçti. Çocukluğumda, Atatürk Bulvarı, dört katlı binaların çevrelediği, geniş tretuvarları olan alışveriş imkanları son derece kısıtlı, (çarşı Ulus’ta idi) araç trafiğinin seyrek bir şekilde seyrettiği, sakin bir bölgeydi. Özen ve Pekpak pastanelerini, Milli Piyango’nun zemin kattaki geniş satış yerini hatırlamamak mümkün değil... Tabi Büyük Sinema ile Ankara ve Ulus Sinemaları’nı da... Çevrede ise genellikle bahçe içinde iki katlı evlerden oluşan biz bütün çocukların oyun alanı olan mahalleler vardı. Sıhhiye’de, Orduevi’nin hemen yanı ve karşısındaki yeşil alan ile (Zafer Meydanı) Kızılay’a ait park ve devamındaki Güven Parkı son derece geniş ve yeşil bir tretuvarla birbirine bağlıydı. Kızılay binası ve parkı hem bir geliş geçiş, hem de bir dinlenme alanıydı. Haberin Devamı
Sadabad Dört Yeni Projeyle ŞenleniyorSadabad Dört Yeni Projeyle ŞenleniyorUzun yıllar gecekondu bölgesi olarak anılan bugünse derenin ıslah edileceği beklentisiyle cazibesi artan Kağıthane'de Sadabad ile Haliç manzaralı dairelerin fiyatı 220 bin ile 700 bin YTL arasında değişiyor.
Seyrantepe İhale süreci 13 Ağustos'ta tekrar başlıyorSeyrantepe İhale süreci 13 Ağustos'ta tekrar başlıyorGerekli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 1 Ağustos'ta iptal edilen Seyrantepe İhalesi ilanına 13 Ağustos'ta tekrar çıkılacak. TOKİ'yi ihaleye ilişkin teklifleri 25 Ağustos'ta toplamayı planyıor. Seyrantepe ihalesi, gerekli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 1 Ağustos'ta iptal edilmişti.
Ümraniye ve Beykoz'da orman yangınıÜmraniye ve Beykoz'da orman yangınıİstanbul Ümraniye, Beykoz ve Pendik'te aynı anda orman yangınları çıktı. Havadan ve karadan müdahale ile söndürülen yangınlarda, 50 hektar ormanlık alan zarar gördü. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü de, bölgenin ağaçlandırılacağını açıkladı.
Şapel kütüphane olduŞapel kütüphane olduBalıkesir'e bağlı Alibey adasındaki küçük bir kilise restore edilerek kütüphaneye dönüştürüldü.
Eyfel Kulesi 120 yaşındaEyfel Kulesi 120 yaşındaFransa'nın başkenti Paris'teki Eyfel Kulesi bu yıl 120'nci yaşını kutluyor. Dünyada en çok ziyaret edilen turistik yerler arasında birinci sırada yer alan Eyfel Kulesi'ni yılda 6.5 -7 milyon her gün ise 20-25 bin ziyaretçi geziyor.
BursaRay B etabında deneme seferleri mart ayında başlıyorBursaRay B etabında deneme seferleri mart ayında başlıyorHaşimişcan Caddesi'nden başlayan BursaRay B etabı inşaatı yüzde 70 seviyesine ulaştı. 1 kilometresi tünel, 450 metresi ise viyadükten oluşan hattın toplam uzunluğu 4 bin 800 metre olacak.
Tasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım dergisi özgün projeleri, farklı tasarım sayfaları ve dolu dolu içeriğiyle sizlerle buluşuyor. Ağustos sayısı olarak hazırlanan ve yepyeni mimari anlayışları ve kavramları beraberinde getiren otel mimarisinin konsept olarak ele alındığı Tasarım'ın 173. sayısında, butik otelden tatil köyüne, temalı mimariden dönem mimarisine genişleyen çerçevede oteller farklı özellikleriyle incelendi.
55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli Plaza55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli PlazaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Uzan Grubu'nun borçları nedeniyle devraldığı Basın Ekspres Yolu üzerindeki Rumeli Plaza'yı 26 Eylül tarihinde 55 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkaracak.
Ya bakımda olmasaydı!Ya bakımda olmasaydı!ABD'nin Minnesota eyaletinde, Mississippi Nehri üzerinde bulunan ve Minneapolis ile St Paul kentlerini birbirine bağlayan 20 metre yüksekliğinde, 580 metre uzunluğundaki I-35W köprüsünün önceki gün henüz bilinmeyen bir nedenle çökmesi sonucu 4 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.
20 günlük su için yuvasını yıkmayın20 günlük su için yuvasını yıkmayınİSKİ’nin Türkiye ile Bulgaristan arasında sınırı oluşturan Rezve Deresi’ni kullanarak İstanbul’un su ihtiyacını karşılama projesi, aralarında Bern Sözleşmesi’yle koruma altında olan dev susamurunun da bulunduğu (Lutra lutra) bir çok hayvanın yaşam alanı olan Longoz su basar ormanını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiBaşakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiTürkiye’de açılan iki kademeli ilk yarışma olma özelliği taşıyan “Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması"nın sonuçları 01 Ağustos 2007 tarihinde açıklandı. İlk aşamayı geçen sekiz projenin derecelendirildiği yarışmanın 03 Ağustos 2007 tarihinde kollokyumu gerçekleştirildi.
İşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıİşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıBaşkent Ankara, bugüne kadar üzerine 6 baraj kurulu olan ve 2 yeni hidroelektrik santrali kurulması çalışması yürütülen Kızılırmak’tan getirilmesi planlanan suyu bekliyor. Adını suyunun renginden alan, antik çağda ise tuzlu akarsu anlamına gelen "Halys" adıyla anılan Kızılırmak, Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğuyor.
İstanbul, konaklama geliri artışında ikinciİstanbul, konaklama geliri artışında ikinciDanışmanlık şirketi Deloitte, dünyadaki otellerin oda başına sağladıkları geliri araştırdı. Buna göre İstanbul, Avrupa'nın en çok gelir artışı sağlayan ikinci şehri. 2007'nin ilk altı ayında şehirdeki otellerin oda başına sağladıkları gelir yüzde 26 arttı.
Deprem müzesi kümes olduDeprem müzesi kümes olduProf. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın ‘yaşananlar unutulmasın’ önerisi ile girişine “Deprem Müzesi” levhası asılan yapı, 6 yıl sonra bakımsızlık ve ilgisizlik kurbanı oldu.
Onur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıOnur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıCHP’li Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen, Kazakistan merkezli Capital Partners’ın ortağı olarak Milas/Bozbük’te 1.5 milyar dolarlık turizm projesiyle iş dünyası sahnesine çıktı.
Beyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü'nün ilçeye kıyısı bulunan bölümünde başlatılan Doğal Sit alanı kıyı düzenleme projesinde çalışmalar sürüyor. Beyşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje hayata geçtiğinde Beyşehir'in çehresi değişecek.
Kuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıKuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıİstanbul'da barajlardaki suların çekilmesi çevre felaketini gözler önüne serdi. Sadece Elmalı, Ömerli ve Alibeyköy'den 200 ton çöp çıkarıldı. Lastikten koltuğa kadar birçok eşyanın bulunduğu çöpün kaynağı ise içme suyu havzasında piknik yapan vatandaşlar.
Uçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduUçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduAlmanya'nın doğusundaki bir köyde bulunan uçak hangarı beş yıldızlı tatil köyüne çevrildi.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Emlaktaki durgunluk, fuarlarla aşılıyorSon yıllarda hızla büyüyen ve gelişen gayrimenkul sektöründeki arz fazlasına paralel olarak, fuarcılar da inşaatçılarla tedarikçileri bir araya getirmek için peş peşe konuya özel fuarlar düzenlemeye başladı.
Kınay’ın tropik adasını Enka baştan yaratacakOğuz Serim’le birlikte kurup büyüttüğü Magic Life’ı TUI’ye satan ve Atlas Okyanusu’ndaki Turks&Caicos adacıklarından 3 milyon metrekarelik Dellis Cay’ı 50 milyon dolara satın alan Cem Kınay’ın turizm merkezini Enka inşa edecek.
Okyanusun Ortasına Ada İnşa EdeceklerTürkiye'nin uluslararası alanda faaliyet gösteren en büyük inşaat şirketlerinden olan ENKA, Turks and Caicos adalarında özel bir ada inşa edecek. "O Property Collection" (OPC) şirketi tarafından yapılacak Dellis Cay projesine seçilen ENKA, özel adayı baştan sona inşa edecek. Enka'nın Turks and Caicos adalarında yapacağı Dellis Cay'de, denizin üzerindeki villalar, spa'lara, özel liman ve Mandarin Oriental Hotel Group tarafından işletilecek bir de otel bulunacak.
Tarih: 9 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Yeni Tramvay Hattı 1 Ay Sonra Hizmete Girecekİstanbul trafiğini rahatlatacak dev projeler tek tek hizmete girmeye başladı. Sultançifliği-Edirnekapı raylı sistemi 10 Eylül'de, Avcılar-Topkapı metrobus hattı ise Eylül ayının ilk yarısında hizmete girecek.
'Konutlara hilton banyo yapıyoruz'Konutlardan şikâyetler artınca TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar konuştu: Vatandaş artık çok küçük konut istemiyor. Daireleri 45'ten 65 metrekareye çıkardık. Evlere ayaklı, dolaplı lavabo yani hilton banyo yapıyoruz.
Kınayların adasını Enka inşa edecekTurks and Caicos adalarında yapılacak projede, villalar, özel liman ve otel üniteleri bulunuyor. 'O Property Collection' (OPC) şirketi tarafından yapılacak Dellis Cay projesine seçilen Enka, okyanustaki özel adayı baştan sona inşa edecek.
Başakşehir yeni çehreye kavuşacakBüyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen Başakşehir Kent Merkezi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışmada KTÜ'den Doç. Ayhan Usta, Prof. Gülay Usta, Ali Kemal Şeremet, Güneş Erden, Cenap Sancar, Buket Özdemir ve İTÜ'den Adem Altıntaş'ın projesi birinci oldu. Birinciye 120 bin, ikinciye 100 bin, üçüncüye de 80 bin YTL para ödülünün verildiği yarışmada dört proje de mansiyona layık görüldü. Dereceye giren projeler 31 Ağustos'a kadar İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi Sergi Salonu'nda görülebilir.
Tarih: 9 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
'Kokoreççi'den tasarım çıktıEfes Pilsen'in ikincisini düzenlediği Maket-Obje Yarışması'nda 34 yaşındaki sahaf Aslan Behar'ın 'Kokoreççi' maketi birinci oldu. Behar, 'Bu yaşta oyuncakla uğraşıyor' diyenlerden şikâyetçi.
Enka, OPC için ada üzerinde villa ve otel yapacakEnka şirketi, Turks and Caicos adalarının bir parçası olan Dellis Cay’de özel bir ada inşa edecek. Yıl sonunda başlayacak inşaat 2009 sonbaharında sona erecek.
TOKİ'nin sattığı evler kaliteden sınıfta kaldıTOKİ'nin konut sattığı aileler arasında yaptığı memnuniyet araştırmasına göre, ev alanların yüzde 56.3'ü inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesizliğinden şikâyetçi.
Karadeniz'in yeni buluşma noktası: Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam MerkeziTürkiye ve dünyanın en iyi markalarını bir araya getirmeyi amaçlayan, Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi hizmete açıldı.
Denizin 15 metre altında tatil keyfiDünyanın en güzel deniz manzarasına sahip otelinde tatil yapmak ister misiniz? Amerikalı çılgın girişimci Bruce Jones’un Bahamalar’daki Eleuthera Adası’nda denizin 15 metre altında açacağı sualtı oteli tam size göre. Önümüzdeki yıl eylül ayında açılması planlanan otelde odalar denizin 15 metre derinliğinde yer alıyor. Şeffaf akrilik duvarlardan mercan kayalıklarını izleyebileceğiniz odalarda her türlü konfor düşünülmüş. Hatta geceleri suyun altını aydınlatabileceğiniz ve dışarıda dolaşan balıklara yem verebileceğiniz sistemler de yer alıyor. Karaya tünel ve asansörlerle bağlanan otelin 22 odası bulunuyor. Maliyeti 40 milyon doları aşan bu otelde bir gece geçirmenin maliyeti 1500 dolar. Süper lüks odada kalmak isteyenler ise 15 bin doları gözden çıkarmakı zorunda.
Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Bitmeyen sakız: SeyrantepeHatırlarsınız, bir aralar bitmeyen sakızla ilgili bir reklam vardı radyo ve televizyonlarda. Uzun zamandan beri "çiğnenmekte" olan Galatasaray'ın, Seyrantepe stadı hikâyesi de adeta bitmeyen bir sakıza döndü.
Efsane büyükelçi Kent'in isteği oldu Rahmi Koç Cunda'da kütüphane açtıRahmi Koç, The Coca-Cola İcra Başkanı Muhtar Kent'in Musevileri Hitler'den kurtaran büyükelçi babası adına Ayvalık'ta kütüphane açtı. Koç, Necdet Kent'in 'Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum' dediğini söyledi.
Karadeniz yaylaları tek yolla birbirine bağlanıyorOrdu-Artvin arasındaki yaylaların birleştirilerek yayla turizmi süresinin uzatılması planlanıyor. Bayındırlık Bakanı Özak, 'Yolların birleştirilmesiyle turistler bir yaylayı günübirlik gezmek yerine yöredeki tüm yaylaları gezme fırsatı bulacak' dedi.
Ordu'da kitabeli ve süslemeli 200 yıllık tarihi ahşap ambar bulunduOrdu'nun Akpınar Beldesi'nde üzerinde birbirine bakan kuş motifleri, çam ağaçları laleler ve kitabenin bulunduğu yaklaşık 200 yıllık ahşap ambar bulundu.
İstanbul'a 2 toplu taşıma sistemi dahaİstanbul'da deneme seferlerine başlanan Sultançifliği-Edirnekapı hafif raylı sistemi 10 Eylülde, Avcılar-Topkapı arasında yapım çalışmaları süren metrobus hattı da Eylül ayının ilk yarısında hizmete girecek.
Londra'da otomobille şehir merkezine girmenin bedeli varBritanya tarihinin ilk 'kirlilik vergisi', Londra'da hayata geçiyor. Kentte 2003'te trafik için getirilen 'tıkanıklık vergisi', son yıllarda etkisiz hale gelince bir çevre vergisine dönüştürüldü.
Ortodoks şapeli kütüphane olduBalıkesir'in Avvalık ilçesine bağlı Cunda Adası'nda, restore ettirilen eski bir Ortodoks şapelinde kütüphane açıldı.
Kültür ve Turizm ayrılsın mı?Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 60. Hükümeti kurma görevini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a vermesinin ardından, daha önce pek çok kez tartışılan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ayrılması yeniden gündeme geldi.
'Karayolları için yargı süreci işliyor'Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Bedri Tekin, İstanbul, Zincirlikuyu'daki karayolları arazisinin Zorlu grubuna satışına ilişkin, sendikanın Danıştay 13. Dairesi'nde halen sürmekte olan 3 tane davası bulunduğunu belirterek, "Zorlu dereyi görmeden paçayı sıvamasın, yargı süreci daha bitmedi" dedi.
Özak: Karadeniz yaylaları birleşiyorBayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'de şimdiye kadar yapılmamış bir proje hazırlayarak Karadeniz yaylalarını birleştirmeyi planladıklarını söyledi. Özak, projenin Ordu'dan başlayarak Giresun, Trabzon, Gümüşhane'nin kuzeyi, Rize ve Artvin arasındaki yaylaların birleştirilmesini kapsadığını belirtti. Projenin master planının hazırlanması için Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliği'nce ihale açıldığını ifade eden Özak şöyle konuştu: "Son derece önemli bir proje. Yaylaya çıkan kişi orada gezenti yapacak, konaklama fırsatı bulacak, yöresel ürünleri satın alabilecek. Turizm çeşitliliği olacak. Bu projeyi herkesin desteklemesi lazım."
Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Çeşmeli otelciler termal işine girecekDenizin içinden kaynayan kullanılabilir termal su kaynaklarıyla dünyanın şanslı bölgelerinden biri olan Çeşme ilçesi, potansiyelini harekete geçirdi. Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, ilçedeki 70 otele termal su bağlantısı yapıldığını söyledi. Tedavi ruhsatı bulunmadığı için bu otellerin güzellik ve SPA hizmeti verdiğini dile getiren Öncel, tüm otellerin kullanacağı bir termal tedavi merkezi yapımı için harekete geçtiklerini belirtti. İzmirli 60 işadamının oluşturduğu Termal Turizm Yatırımcıları Derneği'nin 2 ay içinde merkezin temelini atacağını ifade eden Öncel, şöyle konuştu: "Türkiye'de benzeri olmayan bir projeyle 10 bin metrekarelik alanda termal tedavi merkezi, alışveriş merkezi ve 100 yataklı otel yapacağız. Proje 30 milyon dolara mal olacak, 2009'da bitecek. Bu yatırım Çeşme'nin kaderini değiştirecek."
Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Soyak: Spor alanları Olympiakent'in diye satmadıkİstanbul Halkalı'da bulunan Olympiakent'te yaşanan spor alanı krizine Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Soyak'tan açıklama geldi.
Greenpeace 'Deniz Koruyucusu' arıyorGreenpeace Türkiye Ofisi, denizleri korumak ve tehditlere karşı savunabilmek için herkesi, yaz tatili, iş seyahati ya da balık tutmaya gittiği sırada birer gönüllü 'Deniz Koruyucusu' olmaya davet ediyor.
TOKİ ucuz konut yaptı ama alaturka tuvalete takıldıAKP hükümetinin ‘kira öder gibi ev sahibi olma’ projesinin en büyük yükünü taşıyan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), aylık 200 YTL’den başlayan fiyatlarla binlerce konutu satışa çıkarmıştı.
Kestikleri su sokağa aktı!Ankara’da ağustos ayı başında su kesintileriyle başlayan su sıkıntısı krize dönüştü. Barajlarda, Ankara’ya ancak iki ay yetecek kadar su kaldı.
Denizler tehdit altında...Küresel ısınma, kirlilik, kıyısal yapılaşma, yasadışı ve aşırı balık avcılığı deniz yaşamını tehdit ediyor. Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, tüm dünyayı, denizlerin korunması için el ele vermeye çağırıyor.
GAP Havaalanı'nda inşaat sürüyorTürkiye'nin en uzun pistine sahip olan GAP Uluslararası Havaalanı'nda uçuşlar 16 Temmuz'da başlamasına rağmen, kargo, gümrük, emniyet ve jandarma binalarının yapımı halen devam ediyor. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 98 olduğu havaalanında, yapımı devam eden binaların bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Havaalanında uçuşların yapıldığı pistte aydınlatma sistemi bulunmaması nedeniyle uçuşlar gündüz yapılıyor. Türk Hava Yolları tarafından Şanlıurfa'dan Ankara'ya 5 gün, İstanbul'dan Şanlıurfa'ya ise 7 gün karşılıklı seferler düzenleniyor.
Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: Referans
Antalya’da 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı TartışmalarıKent konseyinde düzenlenen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’yla ilgili bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk damgasını vurdu. Öztürk; Mimarlar Odası Başkanı Aydın’a “duygusal davranıyor”, DP’li Meclis Üyesi Av. Gököz’e ise “kentin geleceğini tıkıyorsunuz” dedi.
Muhafazakârlık Sorunu ve Sinan Meselesi*İki gündür Sinan yine gündemde. Uzaktan izleyen birisine “pes doğrusu” dedirtecek yorumlar yapılıyor arka arkaya uzmanlar tarafından... Uğur Tanyeli “Sinan muhayyeldi” demiş bir röportajında1. Böyle diyerek kutsal alana girerken ayakkabılarını çıkarmayı unutmuş bir Müslüman gibi tepkiler alıyor başka sanat / mimarlık tarihçilerinden.
Seyrantepe’de Yeni İhale 25 Ağustos’taToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) iptal ettiği Seyrantepe ihalesi 25 Ağustos’ta yeniden yapılacak. TOKİ önümüzdeki hafta şartnameyi yenileyerek, ihale ilanına çıkacak. Yeni ihalede Galatasaray’ın hazırladığı proje üzerinden teklifler alınacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Galatasaray Seyrantepe spor kompleksinin yeni ihalesi için önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkacak. 25 Ağustos’a kadar teklifler alınacak. 5 gün içinde değerlendirme yapılarak, eylül başında ihaleyi kazanan firma belirlenmiş olacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci-Harem Ekim’den itibaren 8 dakika…İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO’nun Tuzla’da inşa ettirdiği 4 yeni nesil arabalı vapurdan ilki olan “Suhulet” törenle denize indirildi. Ekim ayında hizmete girecek arabalı vapur, Sirkeci-Harem arasını 25 dakikadan 8 dakikaya indirecek.
İzmir'e Yeni Yol HaritasıSağlıklı Kentler Platformu çatısı altında toplanan 72 kurum ve kuruluş, kentleşmeden çevre ve sağlığa kadar 6 farklı çalışma grubu oluşturarak yeni projeler için kolları sıvadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğündeki 72 kurum ve kuruluşun katılımıyla oluşturulan “Sağlıklı Kentler Platformu”, çalışma gruplarını belirleyerek yeni projelerin üretimi için harekete geçti.
AKM'yi yıkmayalım da ne yapalım diyenlereMimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM'yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazanılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Küresel ısınma medyasal cehaletHürriyet’in çarşamba günkü sürmanşeti, bu yılın kurak geçmesini her fırsatta küresel ısınmaya yoran ve zekai yorumlar yapan hurafeci köşe yazarlarına bir tokat gibiydi.
İtalyan heyet Hasankeyf’i ziyaret ettiİtalya’da çeşitli kitle örgütlerine üye 10 kişiden oluşan heyet, Ilısu Barajı’nın tehdit ettiği Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’i gezdi.
İstanbul’da trenler 9 hafta çalışmayacakHalkalı-Gebze arasında trenler 9 hafta çalışmayacak. Bu nedenle trafiğe 130 bin yeni yolcu eklenecek Marmaray inşaatı nedeniyle Halkalı-Gebze arasında 9 hafta tren çalışmayacak.
'Böyle olsun istemedik'İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2004'te Eminönü'nün tarihi dokusunu bozduğu gerekçesiyle kaldırılan balık ekmek tekneleri, yeniden işbaşı yaptı. Ancak bunların çevreye ve denize verdiği kirlilik ne yazık ki unutuldu. İBB Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu tekrar sahilde çalışmaya başlayan balıkçı teknelerinin çevresindeki denizin yüzeyi pet şişeler, yiyecek atıkları ve benzeri birçok atıkla doldu.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ali Cemal Karabudak
Mevla ve Melih GökçekMelih Gökçek, tıpkı Mustafa Sarıgül, Kadir Topbaş ve bazı emekli paşalarımız gibi klonlandığını düşündüğüm şahsiyetlerden.
7 bin yıllık ticaret merkeziİstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeoloji Anabilim Dalı tarafından Küllüoba Höyüğü'nde yapılan kazılarda Eskişehir'in MÖ 5000 yıllarında da önemli bir ticaret merkezi olduğu ortaya çıktı.
'Türkiye'nin her yerinde tehlikeli atık varilleri var'Sanayicilere 'tehlikeli atıkları' ne yaptıklarını sorduk. İşte bazı yanıtlar: Her yerde gömülü variller vardır... Herkes atığını saklıyor, ama nerede belli değil.
Ankara Susuzluk Afetinin NedeniKent, gökdelen apartmanlar, dağ başlarına kadar tırmanmış siteler, çok katlı gecekondularla beton ormanına dönüşmüş.
Sanat.. Teknoloji.. Yaratıcılık!..McLaren Teknoloji Center'in muhteşem orman ve bahçesini geçip, göletin yanından kıvrılarak bir mimari baş yapıtı binasına girince, kendinizi bir sanat galerisinin içinde buluyorsunuz.
AKP'nin büyükşehir politikaları"Büyük kentlerimizdeki susuzluk, sadece kuraklıktan değil, yanlış kentleşme politikalarından ve popülist belediye yasalarından kaynaklanıyor..."
Belediye 'yanlışlıkla' park satmışİstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) geçen yıl sattığı Cihangir'deki bir parkı şimdi kamulaştırarak geri almaya çalışıyor. Belediyeye kaynak yaratmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, Cihangir Sıraselviler Caddesi ile Bakraç Sokak'ın köşesinde bulunan yaklaşık 200 metrekarelik park, 25 Temmuz 2006'da 620 bin YTL'lik muayyen bedel üzerinden ihaleye çıktı. Park ihale sonucunda, bitişikteki Namşan Otopark 'a satıldı. Söz konusu yerin planlarda ticari alan gözükmesi ve satılacak yerin iyi incelenmemesi nedeniyle bir yanlışlık sonucu satıldığı belirtiliyor. Cihangirliler satıştan, parkın üzerindeki ağaç ve banklar sökülünce haberdar oldu. Cihangir'in son derece sınırlı olan yeşil alanlarından birini daha kaybetmek istemeyen çevre sakinleri durumu İBB'ye iletti. Cihangirlilerden gelen tepkiler üzerine park kamulaştırılarak geri alınmaya çalışılıyor. Parkı satın alan Namşan Otopark yeri geri vermek istemediği için İBB Meclisi'ne geçen ay verilen önerge ile arazinin fonksiyonu ticari alandan yeşil alana çevrildi. Karar geçen ay meclisten çıktı ve İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderildi. Plan değişikliğini Koruma Kurulu uygun görürse Cihangirliler parklarına kavuşacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kartal’a Büyük Rolİstanbul Kartal’da 555 hektar alan için hazırlanmış dünyanın bugüne kadar gelmiş geçmiş "en büyük şehir dönüşüm planı" 2008 başında uygulamaya giriyor.
Bandırma Limanı özelleştirilecekDanıştay 13. Dairesi, Devlet Demiryolları'na ait bazı limanların özelleştirme programına alınmasına ve özelleştirme yönteminin belirlenmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının Bandırma Limanı'na ilişkin kısmının iptal istemini reddeden yerel mahkeme kararını onadı. Liman-İş Sendikası, ÖYK'nın Bandırma Limanı'na ilişkin kararının iptali istemiyle Bursa 3. İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Ankaralı tatile çıksınAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’daki su sıkıntısını gidermek için ’tatil’ önerdi. Düzenlediği basın toplantısında ve katıldığı bir TV programında su sıkıntısı ile ilgili soruları yanıtlayan Gökçek, "Belediye personelini iki aylık izne göndermeyi planlıyorum, bir kasaba nüfusu kadar insan Ankara’dan ayrılır. Vatandaşlarımız tatile çıksın. Bir 50 bin, 60 bin kişi Ankara’dan ayrılsa biraz rahatlarız. Annelerini babalarını ziyaret etseler fena mı olur" dedi. Gerede Projesi’ni Japonların finanse etmesi halinde 450-500 milyon dolarlık bir maliyet çıkacağını savunan Gökçek, kendilerinin projeyi daha fizibl şartlarda yapabileceğini düşünerek teklifi kabul etmediklerini söyledi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci - Harem arası 8 dakikaya iniyorİDO tarafından Tuzla'daki Çeksan Tersanesi'nde yaptırılan 600 yolcu, 80 araç taşıma kapasiteli yeni nesil arabalı vapurlardan ilki dün törenle denize indirildi. 1872 yılında hizmete konulan ilk arabalı vapur olan "Suhulet"in (kolaylık) adı verilen geminin hizmete girmesiyle Sirkeci-Harem hattı 8 dakikaya inecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz ulaşımının toplu ulaşım içindeki payını yüzde 3'ten yüzde 10'a çıkardıklarını, günlük 250 bin olan yolcu sayısını da 430 bine çıkardıklarını kaydetti. Boyu 73.20 metre, genişliği 18.40 metre olan dört arabalı vapurun toplam maliyetinin 42.7 milyon dolar olacağı belirtildi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: M. Akif Erdem
İstanbul'un projeleri geciktiİstanbul'a su sağlayacak projeler, susuzluk "yağmur duası"na çıkılacak seviyeye geldikten sonra hız kazanmaya başladı.
Milas'a 1.5 milyar dolara 'tatil kenti' kuruluyorTürk-Kazak ortaklığıyla kurulan Capital Partners, Milas'ın Bozbük köyüne 1.5 milyar dolar yatırımla 1000 odalı 5 otel, 2 bin 58 konut, 3 adet alışveriş merkezi kuracak.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.