Haberler

28 Ağustos 2007, Salı

Bir İş Olarak YarışmaBir İş Olarak YarışmaCharles Gwathmey bugünlerde mimari yarışmalara girmeyi reddediyor. Çok masraflılar ve diğer projelerin zamanlarını çalıyorlar, diyor. Renzo Piano da artık daha fazla yarışmaya girmiyor çünkü ihtiyacı yok; yolunda giden pek çok projesi zaten var ve bir at yarışına dahil olmadan kolaylıkla iş alabiliyor. Diğer taraftan Peter Eisenman ise meydan okumanın tadına varıp, meşgul olabilmek için yarışmaya girmesi gerektiğini söylüyor. Ve Richard Meier de pek çok yarışmayı reddetse de yaptığı önemli işlerin, örneğin Roma’daki Jubilee Kilisesi, önemli bir bölümünü yarışmalar yoluyla elde ettiğini ve bazı yarışmaları reddetmenin ise gerçekten zor olduğunu, örneğin şu an hazırladığı Varşova’daki en uzun yapı için açılan yarışma, ekliyor. Haberin Devamı
Okullar için acı rapor!Okullar için acı rapor!Marmara depreminin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hâlâ onarılmayı bekleyen binalar var. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul'daki kamu binalarının bazılarının yanı sıra 60 okulun güçlendirme projelerini hazırlayan Tümaş Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik AŞ'nin İstanbul Bölge Müdürü Doğan Göksoy şunları söyledi:
Metrobus’te ilk sefer 15 Eylül’deMetrobus’te ilk sefer 15 Eylül’deİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006 yılında çalışmalarına başlanan metrobusun Topkapı-Küçükçekmece arasındaki ilk seferini 15 Eylül’de yapacağını açıkladı.
Kurtuluş’ta gecekondular yıkılıp havuzlu site yapılıyorKurtuluş’ta gecekondular yıkılıp havuzlu site yapılıyorKonutta şehiriçine dönüş trendi, merkezi semtlerde arsa bulmakta zorlanan inşaat firmalarını, kentsel dönüşüm projelerine el atmaya itiyor.
İzmir, Yeşil Alan Sulamalarında Türkiye’ye Örnek Olacakİzmir, Yeşil Alan Sulamalarında Türkiye’ye Örnek Olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçe sulamalarında ciddi tasarruf sağlayacak yeni önlem paketini açıkladı.
İstinyePark'ta klasik pazar yeri de lüks mağazalar da varİstinyePark'ta klasik pazar yeri de lüks mağazalar da varFashion Zone adlı güneş ışığını geçiren yüksek tavanlı bölümdeki 3 katta dünyanın en lüks mağazalarını buluşturacak olan İstinye Park'ta Türk markaları da en gösterişli mağazalarıyla yer alacak.
Tarihî İncesu Kanyonu, defineci tehdidindeTarihî İncesu Kanyonu, defineci tehdidindeİncesu Kanyonu'nu turistlerden çok defineciler ziyaret ediyor. Definecilerin yeni hedefi ören yerleri ve turistik bölgeler. Bitlis'in Ahlat ilçesinde tarihî Selçuklu mezarlığı ve tarihî Ahlat harabe şehirde yapılan kazılar, çalışma döneminin bitmesinden sonra definecilerin istilasına uğradı.
Ayazağa tüneli yakında devredeAyazağa tüneli yakında devredeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş, yapımı süren ve Büyükdere Caddesi-Maslak-Sarıyer güzergahında trafiği önemli ölçüde rahatlatması beklenen Ayazağa kavşağı tünelinin okullar açılmadan önce devreye gireceğini bildirdi.
Adatepe Zeytinyağı MüzesiAdatepe Zeytinyağı MüzesiÇanakkale’ye bağlı Küçükkuyu ilçesindeki Zeytinyağı Müze’si yerli-yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan, zeytinyağıyla meşhur Adatepe Köyü bu mucizevi yağın yapımıyla ilgili bilgileri 2001 yılından beri bir müzede saklıyor.
Büyükdere'deki çile 1 Eylül'de bitecekBüyükdere'deki çile 1 Eylül'de bitecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Seyrantepe-TEM Otoyolu-Maslak bağlantısı alt-üst geçit kavşak inşaatının birinci etabının 1 Eylül Cumartesi günü açılacağını bildirdi.
4 yılda 279 bin toplu konut4 yılda 279 bin toplu konutTOKİ, 135 bini dar ve orta gelir grubuna, 59 bin 891'i ise alt gelir grubu ile yoksullara yönelik 279 bin 568 konut üretti. Yıl sonuna kadar 250 bin konuta daha başlanacak.
Taşmektep’te Yaz Seminerleri Devam EdiyorTaşmektep’te Yaz Seminerleri Devam EdiyorÇanakkale’ye bağlı Adatepe Köyü’nde bulunan tarihi ilkokul Taşmektep’te yaz seminerleri devam ediyor. 5 Temmuz’da Zerrin Boynudelik ve Kamil Fırat’ın verdiği “Sanat Yapıtında Sanat-Anlam İlişkisi” dersiyle başlayan yaz seminerleri Eylül ayının ortasına kadar devam ediyor.
Foça'da okul gidecek tapınak yükselecek!Foça'da okul gidecek tapınak yükselecek!İzmir Foça antik kentinde yıllar önce Ord. Prof. Ekrem Akurgal tarafından bulunan ancak üzerinde bir okul olduğu için ayağa kaldırılamayan Anadolu'nun en eski İon tapınaklarından olan Athena Tapınağı, sonunda ayağa kaldırılıyor.
Turizm gelişince Mardin'in taş evleri 'altın' olduTurizm gelişince Mardin'in taş evleri 'altın' olduTuristlerin yoğun ilgi gösterdiği taş evler, girişimciler tarafından butik otele çevriliyor. Kültür turizminin önde gelen mekânlarından Mardin'de taş evler kıymete bindi. Gözde turizm beldeleri arasına giren Mardin'de artan butik oteller ve taş evlerin bu amaçla kullanılmasının fiyatların katlanmasına yol açtığı kaydediliyor.
Boğaziçi Köprüsü 29 yıl sonra yayalara açılıyorBoğaziçi Köprüsü 29 yıl sonra yayalara açılıyorİstanbul'un eşsiz güzelliğini seyretmek isteyen vatandaşlar için Boğaziçi Köprüsü'nün yayalara açılması projesi hızla ilerliyor.
Kızlar Manastırı müze oluyorKızlar Manastırı müze oluyorTrabzon’daki tarihi Kızlar Manastırı, müze haline getiriliyor. Bu amaçla bir yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.
İzmir'in kültür hayatına 'Üçünçü can suyu'İzmir'in kültür hayatına 'Üçünçü can suyu'İzmir Büyükşehir belediyesi, Adnan Saygun Kültür Merkezi ve Güzelbahçe Amfitiyatro'dan sonra Bornova Kültür Merkezi'nin de yapımına başladı.
Filyos kazıları ile Karadeniz'in ilk antik kenti ortaya çıkacakFilyos kazıları ile Karadeniz'in ilk antik kenti ortaya çıkacakZonguldak'ta yapılan antik kent kazı çalışmaları devam ediyor. Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde yapılan kazı çalışmalarını Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de yerinde inceledi.
Dolmabahçe'yi kameralar delik deşik ettiDolmabahçe'yi kameralar delik deşik ettiDuvarlarına izinsiz bir çivi dahi çakılması yasak olan Dolmabahçe Sarayı'nda, sekiz ay önce tarihi nakışların arasına 25 santimlik çivilerle monte edilen 25 güvenlik kamerası; sütunları, duvarları, kiriş ve kolonları delik deşik etti.
Anadolu'nun ilk camisi restore ediliyorAnadolu'nun ilk camisi restore ediliyorAnadolu'nun ilk camisi olma özeliğini taşıyan Habib-i Neccar Cami restore ediliyor. Kurtuluş caddesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilen cami için 541 bin 620 YTL harcama yapılacağı bildirildi.
Beşiktaş Meydanı'na yeni çehreBeşiktaş Meydanı'na yeni çehreİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş'ta trafiğin yeraltına alınıp meydanın yayalaştırma çalışmalarının başladığını söyledi. Topbaş, var olan meydanları yayalara uygun olarak yeniden düzenleme ve İstanbul'a yeni meydan ekleme çalışmalarına hız verdiklerini de kaydetti.
Göztepe’deki Meteoroloji Arsasına 49 Katlı GökdelenGöztepe’deki Meteoroloji Arsasına 49 Katlı Gökdelen1985 yılında kurulduğu günden bugüne İstanbul’un dört bir yanında yükselen projeleriyle, inşaat sektörünün tanınan firmaları arasında önemli bir yer edinen Taşyapı, Göztepe Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Arsası için yeni bir rezidans projesi hazırlıyor. Göztepe'de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün yerine inşa edilecek lüks konut projesi için 23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi kazanan Taşyapı, 200-300 metrekarelik 288 adet konut için yüzde 60 pay vermeyi taahhüt ediyor. Ayrıca firma, Kartal’da, Hazine'nin gösterdiği alana da Meteoroloji için ayrı bir Bölge Müdürlüğü binası inşa edecek.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin bağımsız editörlerini belirlemek için ilkini 2006 yılında düzenlediği “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat” projesinde 2007 sonuçları belli oldu. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından gelen başvurular arasından 11 kişi belirlenen sürede istenenleri teslim ederek ve sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörleri olmayı hak kazandılar. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörlerinin isimleri alfabetik sırayla şu şekilde: Burak Pak, Burcu Terakye, Dilara Öcal, Elçin Yıldıran, Esra Sakınç, Hülya Mustafaoğlu, Özgün Özçakır, Özlem Bahadır Kebapçı, Selen Morkoç, Ümmü Gündüz, Zeynep Erözkan.
Yunanistan'da alevler sönmüyorYunanistan'da alevler sönmüyorYunanistan'da Mora yarımadasında 3 günde 61 kişinin ölümüne yol açan orman yangınları, söndürme çalışmaları için çeşitli ülkelerden gelen yardımlara karşın hâlâ kontrol altına alınamadı.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İzmir’e Süper Kriz Merkeziİzmir Büyükşehir Belediyesi, kriz ve afetlerde tüm kentin kontrol altına alınmasını sağlayacak çağdaş bir “Kriz Yönetim Merkezi” kuruyor.
Güvenlikli kentler"Kent ve Güvenlik" günümüzde birbirini yoğun olarak duyumsatan iki kavram. Bu iki kavram öyle yaşamsal ki, insanlar artık kentleri güvenlik durumlarıyla birlikte düşünüyor...
Kamusal alan pratikleriSantralistanbul öncülüğünde; Selanik'ten ArtBox, Helsinki'den University of Art and Design Helsinki ve Paris'ten Maison des Metallos'nun proje ortağı olduğu "Kamusal Alan ve Güncel Sanat Pratikleri" başlıklı uluslararası projede, kamusal alanın yaratıcı bir biçimde dönüştürülmesinde ve kamusal hayatın demokratikleşmesinde sanat uygulamalarının yaratıcı rolünün irdeleneceği bir dizi etkinlik yer alıyor.
Yabancıya mülk satışında: Rekor Vergi KaçağıYabancılara mülk satışı denetimlerinde yüzde 60,3'lük vergi kaçağı tespit edildi. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural'dan alınan bilgiye göre, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onayı ile uygulamaya konulan 2007 Yılı Genel Çalışma Planı uyarınca gerçekleştirilen turne denetimlerinde, yabancılara mülk satışı da büyüteç altına alındı.
Azap Gölü’nün çektiği azapÜlkemizde küresel ısınma ve kuraklığın etkilerinin en çok görüldüğü bölgelerin başında Ege Bölgesi geliyor. Bölgedeki Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü’nden sonra 3. büyük sulak alan olan Azap Gölü’nün son hali, kuraklığın ulaştığı boyutları gösteriyor. Bilim insanları ve çevreciler, Azap Gölü’nün kurtarılması için bir an önce bir şeyler yapılması gerektiğini belirtirken, yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip göl sularının olduğu yerlerde şimdi traktörler dolaşıyor.
İstanbul'un tek Bizans kalesi için hazırlanan proje parasızlığa takıldıBizans’tan günümüze kalan Yoros Kalesi'nde Hristiyanlık öncesi döneme ait pek çok arkeolojik kalıntı bulunabileceği tahmin ediliyor. Kalede araştırma yapmak için proje hazır ancak ödenek bulunamıyor.
Derelerin ıslahı değil israfıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), 'Dereleri ıslah edeceğiz' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı.
Metrobüs işi yarım yamalakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, özellikle Cevizlibağ-Avcılar-Beylikdüzü trafiğini rahatlatmak amacıyla hizmete sokacağını taahhüt ettiği Metrobüs Projesi'nin, eksik güzergah ve özel araçları olmadan hizmte gireceği açıklandı.
"Küresel ısınma boğazları da vuracak"Greenpeace Akdeniz Ofisi Kampanya Sorumlusu Aslıhan Tümer de deniz suyu seviyesinde bütün Türkiye'de 15-88 cm. arasında artış beklendiğini dile getirerek bu yükselmenin olası sonuçlarını şöyle sıraladı:
Saklıkent'tekileri kim koruyacak?Ayşe Ürün Güner'in yaralandığı Saklıkent, Fethiye'ye 45 dakika mesafede, nefes kesici bir kanyon. 18 kilometre uzunluğundaki kanyonun altı kilometrelik kısmı, parayla girilen bir yürüyüş parkuru. Giriş 3 YTL.
"Türkiye çöplüğe dönüştürülüyor"Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını hedefleyen Kyoto Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerin kendi eski teknolojilerini Türkiye'ye ihracat kredileri ile pazarladığını ve ülkemizin karbon emisyon ticaretinin pazarı haline getirilmeye çalışıldığını vurguladı.
Sahillerimizi ucuza kapatan bakış açısıBaşlığı detaylandırmaya geçmeden bir soru sormak istiyorum; 2003 sonrası İstanbul’daki emlak fiyatlarını “tavan yapan dinamikler” acaba Türkiye’nin tamamı için geçerli mi? Türk sahilleri de “İstanbul” kadar prim yaptı denebilir mi?
Kuyumcukent’e 5 yıldızlı otelKuyumcukent, ekim ayına hazırlanıyor. Altın üreticilerinin yanında halkın rahatça dolaşabileceği alanlar oluşturuluyor. Sosyal kompleks ve iş merkezleriyle donatılan Kuyumcukent’e bir de 5 yıldızlı otel yapılacakmış. Bu otel özellikle altın almaya gelen hatırlı müşteriler için hazırlanıyormuş.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
‘Bu şehrin ruhu var’Orhan Pamuk İspanyollar'a İstanbul’u anlattı. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, doğup büyüdüğü İstanbul’u, El Pais gazetesinin pazar eki EP(S)’de İspanyollara anlattı: “Çocukluğumun sokaklarının şimdiki gibi kargaşalı olacağını rüyalarım bile öngöremezdi. Bir kente çok bağlı biri olduğunuzda, kentin kaderini kendi kaderiniz olarak kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Sokakların değişikliğini görünce, bunu vücudumun yaşlanmasını görmemle eş tutuyor ve yeni görünüşüme razı oluyorum.” İstanbul’un ruhunun olduğunu belirten Pamuk, “Benim görüşüm bir kentin ruhu, kent değiştikçe değişiyor. Yeni ve zenginlik içinde yüzen İstanbul, çocukluğumda tanıdığım melankolik kent değil” dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Zeugma'nın en büyük mozaiğiGaziantep'in Nizip ilçesinde Zeugma Antik Kenti'nde kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Zeugma'da en büyük mozaik kalıntısı bulundu. Kazı Başkanı Kutalmış Görkay, “Agora'nın güneyinde yapılan kazılarda şu ana kadar çıkarılan en büyük mozaik kalıntısını bulduk” dedi. Görkay, “Zeugma Antik Kenti'nde büyük bir mozaik kalıntısı üzerinde Poseidon, Eros, tuzlu ve tatlı balık su kalıntılarına rastladık, büyük bir Roma Villası ve Roma evleri tespit ettik.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Görülmemiş MimariBugüne kadar Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'ya ait pek çok eserin bulunduğu Eskişehir'in Han ilçesinde Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan kazılarda yeraltı şehri bulundu. Han ilçesinin antik yeraltı şehri üzerine kurulu olduğunu belirten Eskişehir İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Pekak ilçenin Kapadokya özelliği taşıdığını söyledi. Çok tanrılı pagan dininden Hıristiyanlığa geçiş döneminde ilk Hıristiyanların yeraltında saklandığı anlatan Pekak, "Yeraltındaki odalar tünellerle birbirine bağlı. Han'da görülmemiş akıllıca bir mimari var" dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bütün sokaklar Gençlik Parkı'na çıkarAnkara'nın ziyneti güzelim Gençlik Park'ı, hoyrat ellerde ne hale geldi. Ankaralılar, yolu başkentten geçmiş öğrenciler, hep birlikte bir şeyler yapabilir miyiz?
Gökdelenlerden 'şerefiye' bedeliİstanbul Belediyesi, Mashattan olarak adlandırılan bölgedeki gökdelenlerden 'şerefiye' bedeli alınmaya hazırlanıyor.
Dağların sakladığı efsane köyBütün güzellikler gibi Karaburun'a ulaşmak da zordur, biraz, zahmetlidir. Dağların arasından kıvrılan yolların akışına kapılmak, nergis kokularının izini sürmek, tuzlu rüzgara eğimli bir yolculuk tutturmaktır. Mimas'ın direnci, Börklüce Mustafa'nın Bedrettinî ruhunu hissetmektir.
Marmaris’e Avrupa’nın "en büyük" engelli oteliMuğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler Beldesinde bulunan eski ‘Park Panorama Otel’ baştan aşağıya yenilenerek engelliler için tatil merkezi haline getirildi. Otelde, engelliler için eşikler kaldırıldı, gerekli yerlere rampalar inşa edildi.
Teleferik için ilk adım atıldıFethiye Kaymakamı Hasan Karakaş, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi turizmci Mehmet Tokgöz, Antalya Kemer’de 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Teleferiği’ni inceledi.
TOBB, Kapıkule'yi güzelleştirecekTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yap-işlet-devret modeliyle devredilen Kapıkule Gümrük Kapısı, 132 milyon YTL'ye modernize edilecek.
Kilis Mevlevihanesi açılıyorKilis'in en eski taş yapısı olan Kilis Mevlevihanesi'nin yeniden Mevlevihane olarak kullanılmasını sağlayacak proje tamamlandı. 2007 Mevlânâ yılı dolayısıyla yapılan çeşitli etkinler, bu tarihî yapılara olan ilgiyi artırıyor. Önümüzdeki yıl hizmete girecek olan bina, Konya, Manisa, İstanbul-Galata, Çanakkale-Gelibolu ve Gaziantep Mevlevihaneleri ile birlikte Mevlevi kültürünün yaşadığı bir mekan haline gelecek. Kilis Kültür ve Turizm Müdürü Raif Tokel, Mevlevihanenin 3 boyutlu resimlerini çekerek DVD ortamında ve yüksek çözünürlükte bakanlığa gönderdiklerini söyledi. Mevlevihane'nin resimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan web sitesinde de üç boyutlu olarak yer alacak.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Arıgüloğlu
Seyrantepe'ye en yüksek teklifi Kuzu İnşaat verdiToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksi için ikinci kez ihaleye çıktı. Önceki ihale iptal edilmişti.
Bisikletli İstanbul, Otomobilli Büyükadaİstanbul’da dün hepimizi ilgilendiren üç günlük bir konferans başladı. "Otomobilsiz Şehirlere Doğru" Konferansı. Konferansın ev sahibi Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği...
Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması KolokyumuAntalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması kolokyumu Mimarlar Odası Antalya Şubesi Mehmet Özkurt Konferans Salonu'nda yapıldı.
Antalya'da 60 Yıllık Okul Çarşı için Yıkıldı“Kentsel dönüşüm” projesi kapsamında yeraltı çarşısı ve otopark yapmak üzere iki ay önce İsmet İnönü Kız Enstitüsü’nü yıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi, dün gece de (23 Ağustos) aynı amaçla bitişik parseldeki İnönü İlköğretim Okulu’nu yıktı.
Adnan Saygun GururuYapımı hızla devam eden Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ediyoruz” dedi.
Bereketli TopraklarBu hafta Gümüşhane'nin güzel bir köyüne gidiyoruz: Santa. Santa, günümüzde Dumanlı köyü olarak adlandırılıyor, bunun nedeni köyün üstünden hiç eksilmeyen bulutlar olmalı.
AKP, 2B arazileri için harekete geçiyorAKP hükümetinin 22. dönemde gündeme getirdiği ancak Cumhurbaşkanı Sezer'e takılan orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışı konusunu yeni dönemde bir kez daha gündeme getireceği kaydedildi. Hükümet programına göre 2B arazilerinin iki bölüme ayrılarak satışa sunulacağı bildirilirken, hükümetin 2B'lerden 50-60 milyar dolar gelir beklediği kaydedildi. 22. dönem parlamentosunda gerçekleştirilemeyen düzenleme, Orman Kanu-nu'nun 2. maddesinin B bendini düzenlediği için 2B olarak adlandırılıyor. Kanun kapsamına ise orman niteliğini yitirmiş 473 bin hektarlık arazi ve 400 binden fazla bina giriyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Evrin Güvendik
Yayla rantçıları'na af yoldaAKP hükümeti, TMMOB'a bağlı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası gibi konusunda uzman bir çok meslek örgütünün doğa işgalcilerine af getirerek rant sağladığını belirttiği ve iptali için Cumhurbaşkanı'na kadar gittikleri Mera Kanunu tüm itirazlara rağmen uygulamaya koyuyor.
Kent ve mimariMimarinin bir toplumun aynası olduğunu söylemeye çalışıyordum. Mimariye baktıkça, o toplumdaki hayatı kavrayabileceğimizi ileri sürmüşüm. Kent mimarisi üzerinde durmuşum.
Tramvayda altgeçit isyanı sona erdiZeytinburnu-Kabataş arası sefer yapan tramvayların son durağı olan Kabataş Tramvay Durağı'nın çevresinin demir tellerle kapatılması sonucu alt geçitteki oluşan yoğunluğa, yolcuların şikayetleri üzerine çözüm buldu. Düzenlemeyi yapan İstanbul Ulaşım A.Ş. basın halkla ilişkiler yetkilisi Sema Öncü, tramvay durağının etrafında birçok kazanın meydana geldiğini bu nedenle durağın etrafının demir tellerle kapatıldığını belirtmişti. Karşıya geçişlerin tramvay alt geçirine verilmesi sonucu özellilke mesai saatlerinin bitişi nde büyük yoğunluk oluşuyordu. Yolcuların şikayetleri üzerine yaptığımız haber sonucu İstanbul Ulaşım A.Ş., telleri kaldırıp girişleri tekrar açtı. Mevcut butonlu yaya geçidi 24 saat boyunca açık olacak. Ayrıca durak çıkışına yaya üst geçidi yapma kararı da alındı ve çalışmalarına da başlandı.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ali Cemal Karabudak
Taksim rantçılara bırakılamazİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Taksim Meydanı'nın araç trafiğine kapatılması ile ilgili projesine, sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi.
Roma kalıntıları gün yüzüne çıkarılıyorBaşkentin tarihine tanıklık eden önemli kültürel miraslardan Roma Yolu'nun ortaya çıkarılması için Ankara Valiliği'nin talimatıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nce başlatılan kazı çalışmasında, 4,5 metre derinliğe inilirken, yüzlerce parça tarihi eser gün ışığıyla buluştu.
Cemal Reşit Rey YenileniyorTürkiye’nin en büyük ve uluslararası boyuttaki tek konser salonu olma özelliğine sahip Cemal Reşit Rey Konser Salonu yenileniyor. 1989 yılında kurulan konser salonu, hizmete girdiği günden bu yana hiç bakım ve onarım görmedi. Kullanımdan dolayı aşırı derecede yıpranmalar meydana gelen konser salonunun sahne, sahne ve salon akustiği, salon düzeni, fuayeler, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin yenilenmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Orin Mühendislik Nakliyat İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine, açık ihale usulü verilen yenileme çalışması yaklaşık 4 milyon YTL’ye mal olacak. Çalışma kapsamında salondaki koltuklardan halılara, ses düzeninden ısıtma-soğutma sistemlerine kadar pek çok ünite elden geçirilecek. Çalışmalar sezon açılışına kadar tamamlanacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
En büyük Bauhaus Ankara’da açılıyorTürkiye’nin en büyük Bauhaus’u bugün Ankara’da Cepa Alışveriş Merkezi’nde açılıyor. Bauhaus’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’deki ilk yatırımını 1996’da İstanbul’da yapan Bauhaus’ta, tüketicilerin atölye, ev ve bahçeleri için ihtiyaç duydukları her ürün tek çatı altında bulunuyor. Eskişehir Yolu üzerindeki merkezde hizmete girecek olan Bauhaus, 15 bin metrekare satış alanı ile 26 ayrı uzmanlık bölümünde hizmet verecek.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Filyos'ta gizli kalmış antik kentZonguldak sınırları içinde küçük bir sahil kasabası olan Filyos'ta sürdürülen arkeolojik kazılarda milattan önce 7. yüzyıla ait bir kentin kalıntıları ortaya çıktı.
Muğla, çevre düzeni planına itiraz edecek Muğla, çevre düzeni planına itiraz edecek Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cem Erkin ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Saffet Karabıyık, 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'na itiraz edeceklerini söyledi. Aydın, Muğla ve Denizli illerini kapsayan planın, bakanlığa sunulduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Erkin, meclis üyeleriyle yapacakları toplantının ardından itiraz edeceklerini kaydetti. Çevre Düzeni Planı'nda bulunan bazı uygulamaların Muğla'nın gelişimini olumsuz etkileyeceğini savunan Erkin, "Projenin hazırlık aşamasında meclis üyelerimizle bir toplantı yaptık ve planda bazı konularda eksiklik gördüğümüzü belirttik. Firma bunların giderileceğini söyledi ancak askıya çıkarılan planda eksiklerin durduğunu gördük" diye konuştu.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Hasankeyf'te mozaik duvarIlısu Baraj Gölü tehdidi alındaki Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te süren kurtarma kazılarında ilk kez Roma dönemine ait duvar mozaikleri bulundu.
İda'nın Su Havzalarının Yeni TanrılarıBilmem farkında mısınız? Yabancılara taşınmaz satışıyla ilgili yasa yeniden düzenleniyor!..
TOKİ'nin hedefi 500 bin konutToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, son 4.5 yılda 280 bin konutun yapımına başladıklarını, gelecek dönemde hedeflerinin 500 bin konut rakamına ulaşmak olduğunu söyledi.
Kilise Restore Ediliyorİskenderun'da, cemaati kalmadığı gerekçesiyle 1953 yılından itibaren sinema olarak kullanılan eski Süryani Katolik Kilisesi'nin binası restore ediliyor. 1872 yılında kilise olarak yapılan bina, Süryani Katolik cemaatinin azalmasıyla kullanılmaz hale geldi. Bina da uzun süre sinema olarak kullanıldı. Sinema işletmecisinin bir süre önce işten çekilmesi nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü, kilisenin de aslına uygun olarak eski haline dönüştürülmesi kararı aldı. 350 bin YTL muhammen bedelle açılan ihaleyi alan bir şirket binadaki çalışmalarını başlattı. Kilisenin 2008'de kutlanacak Paskalya Bayramı'nda ibadete açılması hedefleniyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul için asıl tehlike 2008'deİTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Avcı, "Kuraklık, bir yıl olup bitmiyor ki... Artçı depremler gibi 2-3 yıl sürüyor.
Türkiye'nin ilk fuar oteliTürkiye'de ilk defa bir fuar merkezinde 5 yıldızlı bir otele de sahip olacak. Pendik'te inşa edilen İstanbul'un üçüncü fuar merkezi böylece konuklarını otel arama derdinden kurtaracak.
Marmaray’a bağlı tarih!Höyük kazılarında aşağı katmanlara doğru gidildikçe hep bir önceki dönemlerin buluntularının çıkması, oldum olası insanlarda merak uyandırmıştır: İnsanlık, bugün belki bin, belki üç-beş yüz kişinin kol kola çevreleyebileceği büyüklükteki bu alanlarda mı çağlar boyu yaşamıştır? Alt katmanlar nasıl olmuş da yıkıma uğramış ve toprakla dolmuştur? Arada kopuk dönemler oluşmuş mudur?
İstanbul’un suyunu artıracak formül “İçinde alkol var” diye uygulanmıyorGeçen hafta internet sitelerinde gezinirken gercekgundem.com sitesinde Barış Yarkadaş’ın bir yazısı dikkatimi çekti. Yarkadaş bu yazısında “İstanbul’daki su rezervlerindeki buharlaşma nedeniyle kaybedilen suyun yüzde 40’ı kurtarılabilir” diyordu.
İstanbul 4 gün gürültüyü tartışacakDünyada gürültü kontrolü alanındaki en önemli bilimsel kongrelerden biri olan Inter-Noise’nin 36. buluşması İstanbul’da başlıyor. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yarın başlayıp 31 Ağustos’a kadar sürecek kongreye 50 ülkeden 800’ü aşkın bilim insanı katılacak. Türk Akustik Derneği’nin öncülüğündeki toplantı, gürültünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin toplumda anlaşılmasını sağlamayı amaçlıyor. Organizasyon Komitesi Başkanı İTÜ Öğretim Üyesi Prof. H. Temel Belek, “Bugüne kadar yaşam kalitesi yüksek ülkelerde düzenlenen Inter-Noise, Türkiyede ilk kez yapılıyor. Gürültünün topluma maliyeti de tartışılacak konuların başında yer alacak” dedi. Kongre sırasında teknolojik yeniliklerin sunulduğu fuar da açılacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Heidelberg rakibini 15.8 milyar $’a aldıAlman çimento devi HeidelbergCement, İngiliz inşaat malzemeleri üreticisi Hanson PLC’yi 15.8 milyar dolara satın aldı. Dünyada bugüne kadar inşaat malzemeleri alanında yapılmış olan en büyük satın alma işlemi ile Hanson PLC’nin hisselerinin yüzde 100’ü HeidelbergCement’in eline geçti. Alman grup, bu satın almayla, dünyanın en büyük agrega üreticisi, ikinci en büyük hazır beton üreticisi ve en büyük çimento üreticilerinden birisi olarak bu sektörde daha güçlü bir konuma yükseldi.
Seyrantepe ihalesi bugün yapılacakAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, Toplu Konut İdaresi tarafından bugün yapılacak.
Hazine'den imar planı şartı geliyorMaliye Bakanlığı, belediyelerin ardından Hazine arazilerinin, imar planı yapılmadan küçük sanayi siteleriyle ticaret borsalarına satışına da yasak getiriyor. Başbakanlığa gönderilen Milli Emlak Genel Tebliğ Taslağı ile Hazine'nin mülkiyetinde bulunan taşınmazların satış işlemlerine ilişkin usul ve esaslar belirleniyor. Taslakla, Hazine arazileri üzerinde rant elde edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeni düzenlemeyle tapuda şerh bulunmasına rağmen sit alanı satın alan kişiler, sit sertifikalarını Hazine ihalelerinde ödeme aracı olarak kullanamayacak. Hazine'ye ait tarım arazilerini 2003'ten önce kullananlardan doğrudan satış hakkından yararlanmamış olanlar, bu arazilerin ihaleyle satışında öncelikli alım hakkına sahip olacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Seyrantepe bugün yeniden ihaledeToplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), teklifleri teknik şartnameye uygun olmadığı gerekçesiyle iptal ettiği, Seyrantepe Spor Kompleksi yapımı ihalesi açık ihale usulüyle bugün tekrar yapılıyor. Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Daha önce yapılan ihaleye 5 firma teklif vermiş, ihaleyi Eren Talu Mimarlık toplam 1 milyar 482 milyon YTL'lik satış tutarı üzerinden 111 milyon 111 bin 111 YTL idareye gelir payı önerisi ile kazanmıştı. Talu, ilginç teklif tutarı ile uğur denediğini ve kazandığını kaydetmiş, ancak sonra rekabet şartları oluşmadığı için ihale iptal edilmişti. İhaleye Nurol İnşaat AŞ, Eren Talu Turizm AŞ, Cengiz İnşaat AŞ, Mesa Mesken Sanayi AŞ ve Bozoğlu İnşaat katılmıştı.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Antalya gerçekleriHasan Üstün'ün 12 Ağustos 2007 tarihinde Radikal İki ekinde yayınlanan son yazısını değerlendirmeden iki konuya dikkat çekmek istiyorum.
Tasarım dünyası İstanbul’da buluşacakİstanbul, bu yaz çeşit çeşit konser ve festival kadar moda ve tasarım konularında da büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.
Kibyra Antik Kenti havadan kesfediliyorMS 200’lerde yaşanan deprem felaketi sonucu yıkılan Kibyra Antik Kenti’ndeki kazılar, Burdur Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık ve Havva İşkan Işık’ın bilimsel danışmanlığında devam ediyor.
Sadakat TreniHasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı'yla ilgili uluslararası kredinin bulunduğuna ilişkin haberler üzerine çevreci kuruluşlar ayağa kalktı.
Mardin Kalesi restorasyon bekliyorGecesi gerdanlık gündüzü seyranlık olarak bilinen Mardin'in kalesi 7 bin yıllık tarihin verdiği yorgunlukla kayalarını artık taşıyamaz hale geldi. Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, kalenin hızla şehre doğru kaydığını belirterek, acil tedbir alınmasını istedi.
Tarlabaşı'nda 'cumbalı okazyon' günleri başladıNüfus yapısı ve arka sokakları en karışık semt Tarlabaşı, Beyoğlu Belediyesi'nin son projesiyle 'yenileniyor'. Başkan Ahmet Misbah Demircan, akademisyenler ve bölge sakinleri ileriye baktı.
Gecekondu bölgeleri modern şehre dönüşüyorHer büyük şehir görenin, "Aslında buraları yıkıp yeniden yapacaksın." sözü gerçeğe dönüşüyor. Büyük şehirlerdeki plansız kentleşmenin önüne geçmek ve çağdaş yerleşim alanları oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir'de ilk adımlar çoktan atıldı.
Arsayı üzerine tescil ettirmeyen yapı kooperatifine KDV istisnası yokİnşaat, 2003 yılından itibaren yıldızı parlayan sektörler arasında. Özellikle faiz oranlarında yaşanan düşüş, konut talebine ivme kazandırdı.
BM uzmanları küresel ısınmayı tartışacakBirleşmiş Milletler, bugün başlayacak ilk toplantısı öncesinde küresel ısınmayla mücadelenin ivme kazandığını açıkladı. BM'nin Almanya'nın Bonn kentindeki BM İklim Değişikliği Sekretaryası Başkanı Yvo De Boer, yüzden fazla ülkeden yaklaşık bin üst düzey yetkili, bilim adamı ve eylemcinin katılacağı Viyana toplantısına ilişkin Reuters'a yaptığı açıklamada, küresel ısınmayla mücadelenin ivme kazandığını, Viyana toplantısının çok önemli olacağını söyledi. 100'den fazla ülkenin katılacağı, 27-31 Ağustos günlerinde Viyana'da yapılacak görüşmelerde, 2012'den sonra iklim değişikliğiyle mücadele için BM Kyoto Protokolü'nün süresinin uzatılması ve kapsamının genişletilmesinin yolları araştırılacak. Görüşmelerde, dünyanın 2030'a kadar iklim değişikliğiyle mücadele için yılda yüz milyarlarca dolar harcamak zorunda kalacağına dair bir BM raporu gözden geçirilecek. Raporda, yalnızca sera etkisi oluşturan gazların salınımının azaltılması için yılda 210 milyar dolar gerekeceği ifade ediliyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Seyrantepe ihalesi bugün yapılacakDaha önce iptal edilen İstanbul'da Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, bugün saat 15:00'te Toplu Konut İdaresinde (TOKİ) gerçekleştirilecek. Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksi için ilk ihale 19 Temmuz'da yapılırken, şartname alan 28 firmadan 8'i teklif vermişti. Firmaların teknik tekliflerinin değerlendirilmesi aşamasında, sunulan projelerde sorunlar yaşanması üzerine, TOKİ ihaleyi iptal etmişti. İptal edilen ihalede en yüksek satış gelirini 1.4 milyar YTL ile Eren Talu Mimarlık bildirirken, TOKİ'ye en yüksek geliri 118.6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat önermişti.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Silivri’de insanlık tarihinin izleriKocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Şengül Aydıngün’ün öğrencileriyle Silivri Danamandıra Köyü’nde bulduğu mağaradaki kaya resimleri tüm arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı.
Gökdelenler ne aşkı ne de yalnızlığı ortadan kaldırırSelim İleri Zaman'daki yazısında "Kent ve Mimari" konusunu işlerken, hem kendi romanı "Bir Akşam Alacası"ndaki, hem de Kerime Nadir'in "Aşka Tövbe"sindeki Pendik'e göndermeler yaparak geçmişe duyduğu özlemi seslendirmişti.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.