Haberler

Haberler

Toplam 153 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Barajlar kurudu kesintiler gündemde (9 Mayıs 2007)Son 50 yılın en kurak dönemini yaşayan İstanbul''da barajların doluluk oranı %48''e düştü tasarruf yapılmazsa susuz günler kapıda.
Bebek sahili görüntü kirliliğinden kurtarıldı (9 Mayıs 2007)İBB Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü Çevre Koruma Zabıta Amirliği ve Çevre Koruma Müdürlüğünce Bebek sahilinde görüntü kirliliği oluşturan ve sık sık şikayetlere konu olan deniz araçlarını kaldırıldı.
TOKİ''nin Hadımköy ve Tuzla konutları satışa sunuldu (9 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ tarafından Hadımköy ve Tuzla''da alt gelir grubu için inşa edilecek konutların satış kampanyasını başlattı. TOKİ için müracaatların İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden yapılabileceğini söyleyen Topbaş, "Üç yılda KİPTAŞ marifetiyle 16 bin civarında konut ürettirdik. Bu yıl itibariyle hedefimiz, 20 bin konuta ulaşmak" dedi. Topbaş, seçim döneminde oluşabilecek kaçak yapılaşmaya ilişkin bir soru üzerine de "Maalesef böyle dumanlı havayı sevme mantığıyla bazı anlayışların kenti ne hale getirdiğini biliyoruz. Yönetim boşluğu zaten kesinlikle oluşmaz, oluşturmayız. Kaçak yapılaşma konusu yerel yönetimlerin takibidir, biz de asla bu konuda müsamaha göstermiyoruz. Özellikle havzaların mutlak koruma alanlarında yıkımlar başladı veya başlayacak, bu talimatımız var. Susuz bir İstanbul istemiyorsak buna mecburuz" dedi.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Dünya
Kral Herod’un mezarı bulundu (9 Mayıs 2007)Kudüs’teki İbrani Üniversitesi arkeologlarından Prof. Ehud Netzer’in 35 yılık araştırmaları sonucu mezarın, Kudüs’e 12 kilometre kadar uzaklıkta, Kral Herod sarayı kalıntılarının bulunduğu Herodyum adı verilen tepedeki kazı çalışmaları sırasında bulunduğu bildirildi.
Zorlu’ya heykel otel önerisi (9 Mayıs 2007)Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi. Yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu ifade eden Zorlu, “İnşallah 2010 yılına orayı yetiştireceğiz. Proje çalışmalarını başlattık. Bir konsept çalışması yaptık’’ dedi. Bir gazetecinin “İlk kazmayı ne zaman vuracaksınız?’’ şeklindeki sorusuna Zorlu, “Önümüzdeki yılbaşında inşallah...’’ yanıtını verdi. Zorlu, “Türkiye çok kritik bir seçim sürecinden geçiyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz’’ sorusuna ise “Seçim yapılıyor herkes sevinsin’’ yanıtını verdi. Bu arada, Fatih Belediyesi Meclisi 2. Başkan Vekili Barış Boyacı da “heykel otel’’ adıyla hazırladığı Fatih Sultan Mehmet’in at üzerindeki heykelinden oluşan projesini Zorlu’ya anlattı. Boyacı, “Sizin çok kıymetli araziniz var. Heykel otel projesi de bu kıymetli arazide Türkiye’ye yakışan bir proje’’ dedi. Boyacı, heykel otel projesinin 176 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek heykeli olarak da tarihe geçeceğini iddia etti.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
Yusufeli göçe zorlanıyor (9 Mayıs 2007)Artvin''e bağlı Yusufeli ilçesinin baraj suları altında yok olmasını engellemeye çalışan köylüler, baraj projeleriyle ilçe halkının göçe zorlandığını belirterek destek istedi.
Ormanlar bir yıl daha korumasız (9 Mayıs 2007)Anayasa Mahkemesi, ormanların Turizm Bakanlığı eliyle yerli-yabancı yatırımcıya tahsisine izin veren yasa hükümlerini iptal etti. Ancak iptal kararı bir yıl sonra resmileşecek.
AKP’den nükleerde son dakika atağı (9 Mayıs 2007)Cumhurbaşkanlığı seçimi, Anayasa değişiklik paketi gibi tartışmalı konular, Ankara gündeminin üst sıralarındaki yerini korurken, AKP, kamuoyunun tartıştığı bazı düzenlemeleri sessiz sedasız Meclis gündemine taşıyor. Hükümet, 23 Şubat’ta ilgili komisyondan geçirdiği nükleer santralların önünü açan kanun tasarısını da 3 ay sonra Genel Kurul’a getirdi. Sivil toplum örgütleri tarafından da büyük tepkiyle karşılanan kanun tasarısı, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. CHP’nin muhalefet ettiği yasaya göre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) belirlediği teknolojik ölçütleri karşılayacaklar arasından Bakanlar Kurulu’nun yıllara bağlı olarak belirleyeceği enerji alım miktarlarıyla birim fiyatları üzerinden en düşük teklifi verecek şirket seçilerek, santral kurması için görevlendirilecek. Kamu da nükleer santral kurabilecek veya kurulacak şirketlere ve santrallara ortak olabilecek. Devlet, enerjiye 15 yıl alım garantisi verecek. Üretim fazlası enerjiyi, TEDAŞ satın alabilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Volkan Yanardağ
''Giderayak'' nükleer tasarısı (9 Mayıs 2007)Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu ve Greenpeace, hükümetin, "giderayak", Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı''nın kısa bir süre içinde Meclis Genel Kurulu''na sunacağını öğrendiklerini belirterek, durumu eleştirdi.
Ferroli üretime eylülde başlayıp, ilk 200’e girecek (9 Mayıs 2007)Avrupa’nın önde gelen ısıtma ve soğutma firmalarından biri olan İtalyan Ferroli, temeli geçen yıl atılan Gebze’deki fabrikayı eylül ayında faaliyete geçirmeyi planlarken, elde edeceği ciro ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ilk 200 arasına girmeyi planlıyor.
Tarihi kalıntılar kaçak kazıyla ortaya çıktı (9 Mayıs 2007)Kastamonu''nun Hanönü ilçesinde kaçak kazı yapılan tarlada, tarihi kalıntılar ortaya çıktı. Kaçak kazıda bulunan tarihi eserlere el konulurken, bölgede Kastamonu Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı çalışması yapacak.
Tarihi Cumhuriyet Okulu, kent müzesi olarak kullanılacak (9 Mayıs 2007)Konya''nın Akşehir ilçesindeki tarihi Cumhuriyet İlköğretim Okulu binası restore edilerek, ''Kent Müzesi ve Konuk Evi''ne dönüştürülecek.
Karayolları''nda proje çalışması başladı (9 Mayıs 2007)Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Tunç Devri''ne ait toplu mezarlar bilim adamlarını heyecanlandırdı (9 Mayıs 2007)Antalya''daki bir mağarada, Tunç Devri''ne ait olduğu tahmin edilen mezarlık bulundu. Prehistorik döneme ait olduğu söylenen mezarın antropoloji ve arkeoloji bilimleri açısından büyük öneme sahip olabileceği bildirildi.
Sultanahmet’in şadırvanı yatıyor (9 Mayıs 2007)Sultanahmet Camii bahçesindeki şadırvan, 4-5 derece eğildi. Bir cami görevlisi, bahçenin altındaki devasa sarnıcın su kaçırdığını, caminin temellerinin de sular içinde olduğunu söyledi.
Bolu tünelinde İstanbul yönü de açıldı (9 Mayıs 2007)Gümüşova-Gerede otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı geçişinin en önemli kesimini oluşturan Bolu Dağı tünelinde, Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp açıldı. Tünelin İstanbul-Ankara istikameti, 14 yıllık yapım süresinin ardından 23 Ocak''ta açılmıştı.
Karesi Türbesi restore ettirilecek (9 Mayıs 2007)Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü İslam Emiroğlu, Karesi Türbesi''nin bu yıl restore ettirileceğini söyledi. Emiroğlu, vakıf eserlerinin tamiriyle ilgili çalışmaların geçen yıllarda ilçelerde yapıldığını ancak bu yıl şehir merkezine kaydığını belirtti. Vakıflar Haftası dolayısıyla Bölge Müdürü Emiroğlu, vakıf temsilcileriyle birlikte Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu''nu makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Emiroğlu, şehir merkezi ve ilçelerdeki eski eserlerinin tamamına yakınının vakıf eseri olduğunu ifade etti. Eserlerin tamiratı ve bakımını yapmakla mükellef olduklarını dile getiren Emiroğlu, geçen yıllarda ilçelerde yaptıkları restorasyon işlemlerinin bu yıl şehir merkezine kaydığını anlattı.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Turizmi Teşvik Kanunu''na kısmi iptal (9 Mayıs 2007)Anayasa Mahkemesi, Turizmi Teşvik Kanunu''nun turizme ayrılmış yerlerdeki Hazine''ye ait taşınmaz malların ve ormanların Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilmesine ilişkin hükmünü iptal etti. Yüksek Mahkeme, ormanların turizme ayrılmasına ilişkin düzenlemenin de iptalini kararlaştırdı. Anayasa Mahkemesi, Danıştay''ın başvurusu üzerine kanunun Anayasa''ya aykırılık iddiasını incelemeye aldı. Kanunun kısmen iptaline karar veren Yüksek Mahkeme, iptal kararının, hükümete yeni düzenleme yapması için zaman tanımak amacıyla Resmi Gazete''de yayımından 1 yıl sonra yürürlüğe girmesine de hükmetti. İptal edilen düzenlemeler şunlar: "Turizme ayrılmış yerlerdeki Hazine''ye ait taşınmaz mallar ve ormanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilir. Ormanların turizme ayrılması, gerekli işlemler yapıldıktan sonra, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içinde tamamlanır. Taşınmazların yatırımcılara tahsisi Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müştereken tespit edilir. Taşınmazları Türk ve yabancı, gerçek ve tüzel kişilere tahsise Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilidir."
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Enerjide ''sular'' ısındı! (9 Mayıs 2007)DSİ, Anadolu''nun dört bir yanındaki akarsular üzerine hidroelektrik santrallarının kurulup elektrik üretilmesi için hemen her gün ihale düzenliyor. Kıran kırana geçen ihalelerde şirketlerin zararına bile teklif verdiği belirtiliyor.
Su seferberliği (9 Mayıs 2007)Yemek yemeden bir insan otuz gün dayanabiliyor. Ama, su içmeden, bir haftadan fazla yaşamak güç. Sadece içmek için değil, tarlalarda, genel olarak doğada, evlerde ve sanayide su kullanmak artık aslanın ağzında. Bizim ülkemizde kıt ürünlerden biri de su. Hele de, global ısınma ve iklim değişikliğinden sonra, su, dünyada ve bizde en değerli ürün haline geliyor. Geçen yüzyılda bilim adamları, su savaşları, deyimini boşuna kullanmıyor. Türkiye’yi kuraklık tehlikesi bekliyor. Suyu tasarruflu kullanmamız şart. Hem de, acil olarak. Ancak, bunun için, ülke çapında su seferberliği gerek. Halkın tüm dikkatinin çekileceği bir seferberlik. Birkaç demeç, birkaç açıklamayla olacak iş değil. Suyu tasarruf ederken, yeni su kaynakları yaratmak, su üretme tekniklerini geliştirmek de, gerek. Siyasetin girdabında debelenmekten, havayla suyla ilgilenmeye zaman kalmıyor.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Toplam 153 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.