Haberler

Haberler

Toplam 197 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mimarlık ve Aydınlatmanın Yüz Yıllık İlişkisi (14 Mart 2007)Hollanda Mimarlık Enstitüsü (NAI) 27 Ocak’tan bu yana “Architecture of the Night - Luminous Buildings” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide mimarlığın yapay ışıkla ilişkisi, çizimler, aydınlatılmış maketler, fotoğraflar ve metinlerle çeşitli başlıklar altında anlatılmak isteniyor. Hollanda Mimarlık Merkezi’nin sergi için özellikle karartılmış alt kat galerisinde, küratör Saskia van Stein’in de belirttiği gibi “ışığın baştan çıkarıcı” olma özelliği mimarlık ve yapay aydınlatmanın mimari kullanılma tarihinden yola çıkılarak -pek de baştan çıkarıcı bir biçimde olmasa da- sergileniyor.
İstanbul İçin Yeni Alt Merkezler (16 Mart 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İMP Toplantıları”nın bu haftaki konusu “Yeni Alt Merkezler”di.
MIPIM 2007 Ödülü Kazananlar Belli Oldu (16 Mart 2007)Dün gece gerçekleştirilen görkemli törende, uluslararası jüri tarafından, on beş aday proje arasından MIPIM 2007 Ödülü’nü kazanan beş proje ile jüri özel ödülünü kazanan proje ilan edildi. Bu yıl ilk kez, sürdürülebilir kalkınma ilkesine göre bir gayrimenkul projesi de özel ödülle layık görüldü.
Ciner''in Ricası (14 Mart 2007)Sabah''ın patronu Turgay Ciner, 8 kat inşaat izni olan Taksim''deki arsasına 42 katlı plaza yapmak için belediyeye başvurdu. İmar ve Planlama Müdürlüğü iki kez olumsuz rapor verdi ama dosya yeniden Belediyesi Meclisi''nin önüne geldi.
New York''ta Anti Kentleşme - 2 (16 Mart 2007)Dün ilk bölümünü yayınladığımız WNYC Radyosu’nda yayınlanan July Birdseen’in sunduğu Leonard Lopate Show adlı programının ikinci bölümünde Priceton Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “New York’ta Anti Kentleşme” adlı kitaptan yola çıkılarak şehir, kentleşme, soylulaşma kavramları ele alındı. Özellikle soylulaştırma ve banliyöleşme kavramları üzerine eğilen programda New York’un geleceği bu kavramların etrafında tartışıldı. Programın ikinci bölümü telefon bağlantılarıyla devam etti.
Yunanlıların Bir Çöp Sorunu Var ve Herkül Görünürlerde Yok (16 Mart 2007)Geçen ay tek çöp alanı tam doluluğa ulaştığından bu yana, Atina bir çöp krizinin pençesinde bulunuyor. Ocak ayının ilk günlerinde, çöp tenekelerinden taşıp dökülen döküntü dağları Dünya’nın en efsaneleşmiş şehirlerinden birininin yüzüne zarar veriyordu.
TOKİ''den Ataköy arazisi için adrese teslim ihale (16 Mart 2007)TOKİ, 2 yıl önce 33 yıllığına DATİ''ye kiralanan 150 dönümlük Ataköy Turizm Tesisleri arazisini ihale ile satıyor. Ancak, araziyi DATİ haricinde alacak yatırımcı 33 yıl boyunca bir çivi bile çakamayacak.
Teftiş Kurulu Başkanlığı "İmar Mevzuatı" konulu seminer düzenledi (16 Mart 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerlerinin 7.si “İmar mevzuatı ve İmar planlarının Uygulamaları” semineri Alibeyköy’de bulunan İGDAŞ binasında yapıldı.
Görevden alınma öykümüz... (16 Mart 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama I Müdürlüğü''nün kuruluşundan beri, 17 yıldır, I Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktaydım.
Marmaray denizaltına iniyor (16 Mart 2007)Asya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek 3 milyar dolar proje değeri olan Marmaray''da ilk tüp tünel, Boğaz''daki akıntı ve hava durumu dikkate alınarak 10 gün içinde denizin 60 metre altına yerleştirilecek.
Alanya’da L tipi 5 yıldızlı cezaevi! (16 Mart 2007)Turistik ilçe Alanya’nın cezaevi de süper lüks. 20 milyon YTL’lik hapishanede 1, 3 ve 7’şer kişilik ful donanımlı odalar, okuma salonları, kreş ve futbol sahası var. Kaçmak da imkansız.
Mimarlar "Maltepe Bölge Parkı" için yarıştı (16 Mart 2007)Ödül töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Siyasetle akademisyenler böyle bir platformda ilk defa buluşuyor. İstanbul’un ilk mimar Belediye Başkanı olarak benden beklenileni biliyorum. İstanbul’u birlikte planlı bir şehir haline getireceğiz” dedi.
Galatasaray''a tarihi uyarı (16 Mart 2007)Bir zamanlar kurtuluş projesi olarak gösterilen ancak daha sonra sadece stat yapımına izin verilen Seyrantepe konusunda Galatasaray''a büyük haksızlık mı yapıldı?
Ortaylı Almanya’da İstanbul’u anlattı (16 Mart 2007)Almanya’nın Köln kentiyle İstanbul’un kardeş kent ilan edilmelerinin 10. yılı dolayısıyla Köln’de düzenlenen ve İstanbul’un geçmişiyle bugününün değerlendirildiği bir konferansta konuşma yapan, Topkapı Müzesi Müdürü ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, başta Topkapı Sarayı olmak üzere İstanbul’daki tarihi eserleri anlattı. Prof. Dr. Ortaylı, “Son 100 yılda yapılan düzensiz yapılar İstanbul’daki tarihi yapıyı kuşattı. O yapıların ortadan kaldırılması gerek. Ancak bunları ortadan kaldırabilmek için eski krallar kadar güçlü olmaya ihtiyaç var. İnşallah Marmaray projesi sürer de, daha birçok tarihi kalıntılar buluruz” dedi. Konuşmasını Almanca yapan Ortaylı, dünyanın en güzel sarayının Topkapı Sarayı olduğunu, bu sarayın diğer saraylarla mukayese edilemeyeceğini belirtti. İstanbul’un yüz yıllarca uygarlığın merkezi olduğuna da dikkati çeken Ortaylı, Topkapı Sarayı’nın bir insanlık mirası olduğunu kaydederek, sarayın Müslümanlığın, Hristiyanlığın ve bazı peygamberlerin değerli eşyalarını barındırdığını söyledi. Ortaylı, Topkapı Sarayını her gün binlerce kişinin ziyaret ettiğini, ziyaretçi sayısının her geçen gün artmakta olduğunu, buna bir sınırlama getirilmesi gerektiğini söyledi.
Tarih: 16 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
Marmaray denizin altına iniyor (16 Mart 2007)Türkiye’nin en büyük projelerinden Marmaray’da, denizin altına tüp tünellerin batırılması işlemi başlıyor. İlk tüp tünel, Boğaz’daki akıntı ve hava şartlarına göre önümüzdeki 10 gün içinde denizin 60 metre altına yerleştirilecek.
İETT arazisi için devler kapışacak (16 Mart 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce, Levent''teki İETT garajı arazisi için 21 Mart Çarşamba günü yapılacak ihaleye katılmak için şu ana kadar 14 şirket şartname aldı.
Mimarlar, Maltepe parkı için yarıştı (16 Mart 2007)Proje yönetimi İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından yapılan ve Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı Projeler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi” yarışması sonuçlandı. Ulusal boyutta ve tek aşamalı olarak düzenlenen yarışmaya 32 proje katıldı ve bunun 31 tanesi değerlendirilmeye alındı. Yarışmayı Ankara Üniversitesi’nden Peyzaj Mimar Oktan Nalbantoğlu’nun ekip başı olarak görev aldığı mimar grubu kazandı. İkinciliği Mimar Sinan Üniversitesi’nden Yüksek Mimar Feride Pınar Arabacıoğlu, üçüncülüğü ise Ankara Üniversitesi’nden Peyzaj Mimar Sunay Erdem’in ekip başı olduğu gruplar kazandı.
Tarih: 16 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
En derine Türk treni inecek! (16 Mart 2007)Marmaray''ın deniz dibindeki tünellerinden ilki 10 gün içinde yerine yerleştirilecek. Denizin 60 metre derinindeki tünel, San Francisco''da 41 metre derindeki Bart Tüneli''ni sollayacak.
İstanbul’u susuz bırakmayacağız (16 Mart 2007)İSKİ’nin yeni Genel Müdürü Mevlüt Vural, İstanbul halkının küresel ısınma sonucu susuz kalmayacağını, bununla ilgili olarak her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. Eski Genel Müdür Dursun Ali Çodur’un yerine tayin edilen Mevlüt Vural, İHA’ya önemli açıklamalarda bulundu. Gerekirse denizden bile su alınarak içilecek hale getirilebileceğini ifade eden Vural, çalışmaların hızla sürdüğünü söyledi.
Allianoi boğulmasın (16 Mart 2007)Yortanlı Barajı''nın suları altına gömülmek istenen Allianoi''nin korunmasına yönelik çağrılar çığ gibi büyüyor.
Toplam 197 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.