Haberler

Haberler

Toplam 153 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İptal mevcut arazi tahsisleri etkilemeyecek (10 Mayıs 2007)Turizm Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi''nin orman arazilerinin tahsisine ilişkin düzenlemeyi iptal etmesinin mevcut yani daha önce yapılmış tahsisleri etkilemeyeceğini kaydetti.
''Cumhuriyetin kültür ve sanat devrimi sürdürülmelidir'' (10 Mayıs 2007)Kültür ve Turizm Bakanı''nın İstanbul''daki Atatürk Kültür Merkezi''ni yıkıp yerine daha iyisini yapacaklarını her söyleyişinde ben mimar Özgür Ecevit ''i düşünüyor, onun bu konudaki görüşünü öğrenmek istiyordum.
Selçuklular''dan kalma tarihi yapı bilgisayarlarla donatıldı (10 Mayıs 2007)Tokat''ta, Anadolu Selçukluları devrinde inşa edilen yapı, restorasyonun ardından bilgisayar ve internet destekli kütüphane olarak hizmete açıldı.
Seyitömer''de 5 bin yıllık tarih gün yüzüne çıkarılıyor (10 Mayıs 2007)Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen tarihi höyükteki kazı çalışmaları, 5 bin yıllık geçmişe ışık tutuyor.
Sevinçliyim (10 Mayıs 2007)Hafta sonunu Sivas''ta geçirdim. Çok sevinçliyim, çünkü yıllardır ihmal edilen Gökmedrese''de ciddi bir restorasyon faaliyeti yürütülüyor. Sevinçliyim, çünkü hemşehrilerimde koruma şuurunu çok gelişmiş gördüm.
Sultanahmet Camii''nin avlusu restore edilecek (10 Mayıs 2007)İstanbul Vakıflar Bölge Müdür Vekili Adnan Ertem, Sultanahmet Camii''nin şadırvanlı avlusuyla ilgili bir proje hazırlandığını belirterek, bu çerçevede hem avlunun zemininin izole edileceğini, hem de şadırvanın restore edileceğini bildirdi.
700 yıllık bilgievi, tam teşekküllü kütüphane oldu (10 Mayıs 2007)Tokat''ta, Anadolu Selçukluları devrinde Halef bin Süleyman adına 1291 yılında inşa edilerek, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde "darü''l-ilim" (bilgievi) olarak kulanılan Halef Sultan Bilgievi, Vakiflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek, bilgisayar ve internet destekli kütüphane olarak hizmete açıldı. Anadolu Selçuklu sultanı 4. Ruknettin Kılıçarslan''ın kızı Hunat Hatun''un hizmetkârlarından Halef bin Süleyman adına, kesme ve moloz taştan inşa edilmiş. 1949 yılında Behzat çayının taşması sonucu zarar gören bina, yeni haliyle modern imkanlarla donatılmış bir kültür merkezi kimliği kazandı. Bilgi evi, bir kütüphane olmanın ötesinde Tokat''ta okur-yazarların arzu ettiği önemli bir buluşma mekanı haline geldi.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ahmet Taş
Amerikalı bakır şirketi, 10 milyon ton zehirli atığı Kıbrıs''a boşaltmış (10 Mayıs 2007)KKTC''nin Lefke bölgesinde 1913-1974 yılları arasında bakır madeni işleten Amerikan kuruluşu Kıbrıs Maden Şirketi''nin (CMC), 10 milyon ton tehlikeli atığı kontrolsüz şekilde çevreye döktüğü belirlendi.
Çözüm ücretsiz ulaşımda (10 Mayıs 2007)Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı, CHP Sıvas Milletvekili Nurettin Sözen, İstanbul''un trafik sorununun çözümü için kentteki her ailenin her ay belirli bir miktar para ödemesi karşılığında, köprüler dahil, tüm ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını önerdi.
"Yatağan kasten kirletti" (10 Mayıs 2007)Yatağanlı çevre gönüllüsü avukat Nuray Şahbudak''ın mücadelesi sonuç verdi. Muğla''nın Yatağan İlçesi''nde hava kirliliğinde sınır değeri aşıldığı halde termik santralın çalıştırılmasıyla ilgili davada teknik müdür yardımcısı Harun Sarı, kimya mühendisleri Yılmaz Gülçay ve Olcay Bilgir''e ''çevreyi kasten kirletme'' suçlamasıyla altışar ay hapis cezası verildi. Hapis cezaları 4 bin 500''er YTL paraya çevrildi.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Yeni yol değil metro ve motosiklet (10 Mayıs 2007)Meslek odaları ve ulaşım uzmanları, İstanbul''un ulaşım sorununun çözümü için yeni yol ve kavşak değil metro yapılmasını, motosiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını ve ulaşımın tek elden yönetilmesini önerdi.
Londra’da trafiği yönetiyor İstanbul’da ’kaçarım’ diyor (10 Mayıs 2007)Türkiye’nin trafik sorununa çözüm arayacak Intertraffic İstanbul Fuarı’nın davetlisi olarak İstanbul’a gelen Londra Ulaşım Sistemleri’nin Türk Müdürü Rana Deniz Ilgaz, "İstanbul’da bütün yatırımlar ulaşıma yapılsa bile trafiğin rahatlaması için 15 yıl gerekiyor" dedi. Londra trafiğinin yönetimi konusunda strateji ve yeni uygulamalar geliştiren Avrupa Birliği mühendisi Ilgaz, "İstanbul’un trafik sorununu çözmek için yardım istense kabul eder misiniz?" sorusuna, "Kaçarım" yanıtını verdi. Ilgaz, İstanbul’da kısa vadede toplu taşımaya önem verilmesi, uzun vadede ise altyapı problemlerinin çözülmesi gerektiğini söyledi. Londra’da 6 yıldır çalışan Rana Deniz Ilgaz, şehrin trafik yoğunlunun azaltılması için kurulan ücretli alan projesini geliştiren mühendisler arasında yer alıyor. 2003’ten 2006’ya kadar 5 pound olan giriş ücretini bu yıl 8 sterline çıkardıklarını belirten Rana Ilgaz, "Londra’ya giriş ücretli olduğu gibi şehirde ücretsiz park da yok. Park edebilmek için gündüz en az 20 sterlin ödemek gerekiyor" diye konuştu.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yeliz Öz
50 milyon dolarlık arazi için yürütmeyi durdurma (10 Mayıs 2007)Gebze''nin Şekerpınar beldesinde ''arazi rantı'' iddiaları ortaya atıldı. Belediyenin, şuyulandırma olarak bilinen İmar Kanunu''ndaki 18''inci madde uyarınca Hazine arazilerini, yakınlarına ve hatırlı kişilerin çevreden aldığı değersiz arsalara karşılık TEM ve diğer yollara cepheli yerlerle değiştirdiğinin iddia edilmesi üzerine, Milli Emlak Müdürlüğü inceleme yaparak mahkemeye başvurdu. Mahkeme şuyulandırma ile ilgili yürütmenin durdurulması kararı aldı. Şekerpınar Beldesi eski Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı İdris Demir''in ihbarı üzerine yapılan incelemede bir kişiye TEM kenarında, 107 dönüm arazi verildiği, burası ile değiştirilen diğer arazilerin gelişi güzel olarak şuyulandırma öncesi vatandaşlardan alınmış değersiz araziler olduğu anlaşıldı. Bugünkü değerinin en az 50 milyon dolar olduğu öne sürülen arazide, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen fabrika inşaatı için şantiye kurulduğu görüldü.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Bağdiken
İzmir''deki Agora Alışveriş Merkezi iki kat büyüyecek (10 Mayıs 2007)Odak Grubu, 2002 yılında açılan İzmir''de açtığı Agora Alışveriş Merkezi''ni yüzde yüz büyütmek için yeni yatırım kararı aldığını açıkladı.
Tüketicinin tercih vakti yaklaşıyor (10 Mayıs 2007)Tüketici Hakları Derneği, konut kredisi kullananları mortgage''a geçmemeleri konusunda uyarmak için kampanya başlatmaya hazırlanırken, bankacılar yeni sistemin tüketici açısından daha avantajlı olduğu görüşünü taşıyor.
''Mortgage''ta hedefi tutturamayanların notunu kıracağız'' (10 Mayıs 2007)Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mortgage yasası kapsamında yapılması gereken ikincil düzenlemeler için 10 kurumun yetkilendirildiğini ancak çalışmaların tamamlanması için belirlenen hedefe ulaşılamadığını söyledi.
Fabrica, Milano Fuarı’nda Türkiye’yi Tanıttı (9 Mayıs 2007)United Colors of Benetton’un iletişim ve araştırma merkezi Fabrica, Milano Uluslararası Mobilya Fuarı’nda gerçekleştirdiği “You Are Here / Buradasınız” enstalasyonuyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi tanıttı. İtalya, Fransa, Portekiz, Türkiye ve Çin’i temsil eden loca şeklinde 5 odacığın bir araya getirilmesiyle oluşan ve dünyaya açılmayı temsil eden enstalasyon, fuarın 18 - 23 Nisan 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen özel etkinlikler programında yer aldı.
Üçyol - Üçkuyular Metrosu''nda yeni dönem başladı (9 Mayıs 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular metro ihalesini kazanan Bozoğlu İnşaat ile sözleşmeyi imzaladı. Anlaşmaya göre, çalışmalar 2008 sonunda tamamlanacak.
Gümüşyaka''ya yat limanı beklentisi Silivri''de konut fiyatlarını ikiye katladı (9 Mayıs 2007)Son yıllarda önemli oranda yol ve doğalgaz yatırımı yapılan Silivri''de Gümüşyaka''ya yat limanı yapılacağı ve ilçenin Çorlu Havaalanı''na entegre edileceği beklentisi ile konut sahipleri fiyatları iki ay öncesine göre yüzde 95 artırdı.
Konutlara büyük ilgi (9 Mayıs 2007)TOKİ’nin Tuzla’da 660 ve Hadımköy’de 638 konut için başlattığı satış kampanyasına 2 gün içinde 25 bin müracaat yapıldı. TOKİ, Taksitlerin 210 YTL ile 363 YTL arasında değiştiği kampanyaya katılım şartlarına açıklık getirdi.
Toplam 153 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.