Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hasankeyf''sizlik (31 Ağustos 2007)Hasankeyf''i boğacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı''nın (HES) ticari anlaşması, Devlet Su İşleri (DSİ) ile Türkiye, Almanya, İsviçre ve Avusturyalı firmalardan oluşan Ilısu Konsorsiyumu arasında imzalandı.
Diyarbakır''a teknokent kuruluyor (31 Ağustos 2007)İşletmelere personel ve Katma Değer Vergisi gibi önemli muafiyetler getiren Teknokent Projesi''nin, Diyarbakır''da kurulması için son aşamaya gelindi.
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu: Küresel ısınma, Türkiye''yi tehdit etmiyor (3 Eylül 2007)Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, küresel ısınmanın Türkiye''yi tehdit etmediği görüşünü savunarak, "Tedbirlerini aldıktan sonra her şeyin çözümü var.
3''üncü Ulusal Su Mühendisliği Sempozyumu''nda kuraklığa çare aranacak (3 Eylül 2007)Küresel ısınmaya bağlı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan Türkiye, bu alanda önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
İzmir''in yeni kültür merkezi (3 Eylül 2007)İzmir''de sanayileşme sürecindeki kentin enerji ihtiyacını karşılamak üzere Fransızların yaklaşık 150 yıl önce yaptığı Alsancak''taki tarihi hava gazı fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin başlattığı restorasyon çalışmasıyla çok amaçlı kültür merkezine dönüştürülecek. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentin sanayileşmesi sürecine ait sembol yapılarından biri olan tarihi hava gazı fabrikası, restorasyon çalışmalarıyla kentin önemli kültür merkezlerinden biri haline getiriliyor. Projede, tescilli binaların gençlik merkezi, dökümhane binasının kafeterya, depo binalarının da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde kullanılması planlanırken, alanın gerisindeki iki katlı betonarme bina da yeniden düzenlenecek.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Birgün
Çin Seddi kısalıyor (31 Ağustos 2007)Dünyanın yeni harikaları arasına seçilen Çin Seddi’nin bir bölümünün giderek “eridiği” belirtildi. Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, M.Ö 206 - M.S 220 yıllarında hüküm süren Han hanedanlığı döneminde yapılan seddin Gansu eyaletine bağlı Minqin’deki 60 kilometrelik bölümü, “hızla yok oluyor”. Yetkililer, Çin Seddi’nin bu bölümü taş ve tuğla yerine topraktan inşa edilmiş olduğu için erozyona karşı daha zayıf olduğunu söylediler. Yetkililer, hava koşulları yüzünden toprak duvarın zaman içinde akarak ortadan kalktığını belirttiler. Yetkililer, son 20 yılda duvarın 40 kilometrelik kısmının yok olduğunu, duvar yüksekliğinin de yer yer 5 metreden 2 metreye kadar düştüğünü, gözcü kulelerininse tamamen yok olduğunu söylediler. Benzer erozyonun duvarın başka yerlerinde de söz konusu olduğunu belirten yetkililer, ancak oralardaki durumun Minqin’deki kadar kötü olmadığını ifade ettiler. Bir yılan gibi kıvrılarak uzanan Çin seddinin uzunluğu 6,400 kilometre.
Tarih: 31 Ağustos 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Mütevazı yaşama artık geçmek zorundayız (3 Eylül 2007)Uçurumun eşiğine geldiğimizi söylüyor Ömer Madra ve uyarıyor, "Acil eylem planına geçmemiz şart". Tüketimimizi sorgulamamız, bundan böyle daha mütevazı bir hayata geçmemizin şart olduğunu, ulusal ve uluslararası çapta sesimizi her yere duyurmamız gerektiğinden bahsediyor.
Spor alanı alışveriş merkezi mi oluyor? (31 Ağustos 2007)Antalya’da İmar planında semt spor alanı olarak planlanan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arsanın 29 yıllığına kiralanıp, alışveriş merkezi inşa edilmek üzere ihaleye çıkartılmak için çalışma başlatıldığını bildiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, uygulamaya tepki gösterdi.
Küresel ısınma için önlem çağrısı (31 Ağustos 2007)Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, küresel ısınmanın bundan sonra devam edeceğini belirterek, hükümetin bu konuda önlem almasını istedi.
Yeni Anayasada Çevre Konusu (31 Ağustos 2007)Sivil anayasada çevre konusu bundan sonra ele almamız gereken önemli konulardan birisi olacak gibi görünüyor. AKP’nin, seçim öncesi vaadlerine uygun bir şekilde sivil anayasa ile ilgili çalışmaları ivedilikle ele alacağına dair izlenimler var.
Asırlık köprü kum olacak! (3 Eylül 2007)Cizre - Şırnak karayolu üzerinde bulunan ve tarihi geçmişi 16. yüzyıla dayanan Börücek Köprüsü, çok yakınında bulunan kum ocakları nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.
Ev alırken İtalyan mutfak arayanlar şimdi zemin etüdü arıyor (3 Eylül 2007)Zetaş Zemin Teknolojisi Yönetim Kurulu Başkanı ve öğretim üyesi Profesör Dr. Turan Durgunoğlu, 1999 depreminin konut konusundaki algıları değiştirdiğini ifade etti.
En gürültüsüz kongre (3 Eylül 2007)Karayollarından eğlence merkezlerine, sanayiden otomotive, bina yalıtımından buzdolabı üretimine kadar geniş yelpazeyi kapsayan alanlarda gürültünün nasıl azaltılıp kontrol altına alınacağının tartışıldığı ve 45 ülkeden bini aşkın kişinin katılarak 20''şer dakikalık 550 konuşma ve sunum ile 2 kısa kurs ve 3 çalıştayın düzenlendiği 2007 Inter-Noise kongresinde, gürültü denetimi ve akustik alanındaki son teknolojik gelişme ile yeniliklerin sergilendiği bir fuar da düzenlendi.
İstanbul dünya birincisi (3 Eylül 2007)Uluslararası Kentsel Devinim ve Aktivasyon Ölçüm Merkezleri Birliği tarafından beş yılda bir yapılan inceleme ve araştırma sonrasında, İstanbul, aralarında, tıp kongresi, sektörel kongreler, sektörel sempozyumlar, sektörel toplantılar, festivaller, platformlar ve yarışmaların bulunduğu 7 bin 243 uluslararası etkinlikle, dünya birincisi olurken, en yakın rakibi Kuala Lumpur 3 bin 146, Sidney 2 bin 122, Zürich ise 2 bin no''da kaldı.
Gaziemir Trafiğine Büyük Neşter (3 Eylül 2007)Kentin ana güzergahlarında kesintisiz ulaşımı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de Sarnıç ve Tansaş kavşağı alt geçit yapım çalışmalarını başlattı. Böylece transit yol yeraltına alınarak, kent merkezi ile Aydın istikametinde kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak.
Konya kuraklık havzası (3 Eylül 2007)Türkiye''nin toplam yer altı suyunun yüzde 40''ını barındıran Konya Kapalı Havzası''nda su seviyesi son 20 yılda büyük oranda düşerken, yer üstü suları giderek azalıyor.
Köpekle gidilebilen alışveriş merkezi (31 Ağustos 2007)İstanbul Ümraniye''deki Ikea''nın da bir parçası olduğu Meydan alışveriş merkezi, 2 hafta önce açıldı.
Binlerce yıllık şifre (31 Ağustos 2007)Eskişehir’in Han ilçesinde Frigler tarafından yapılan ve yaklaşık 17 metre yüksekliği ile dünyanın en önemli kaya anıtlarından birisi olan Yazılıkaya (Midas) üzerindeki Frig yazıları...
Çevreci Konutlar (3 Eylül 2007)Mimari akımları da artık binaların ekolojik olmasını öngörüyor. Bir yapının ''çevreci'' diye nitelendirilebilmesi için öncelikle içinde yaşayacak ya da çalışacak insanların güneşten hem ısıtma hem de aydınlatma açısından güneşi kullanabilmeleri için pencerelerin güneşe göre ayarlanması gerekiyor. Ayrıca ısıtma ve soğutma için fosil yakıtların kullanıldığı sistem ve klimaların da mümkün olduğu ölçüde azaltılması için ısı yalıtımı çevre açısından önemli. Duvarların cam yünü, taş yünü, "strofor" gibi malzemelerle binanın kaplanması yani mantolama gibi yöntemler ısı yalıtımı için kullanılıyor. Isı yalıtımı uzun vadede klima ya da fosil yakıt kullanımını en aza indirgiyor. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Sultan Pınar ''dan aldığımız bilgiye göre şu an Türkiye''de bu tip bir konut yok. Şu anda en bilinen çevreci konut San Francisco Federal Binası. Binanın dar formu, herkesin doğal ışıktan ve havalandırmadan yararlanmasını, özel pencereler temiz havanın içeri girmesini, cephe düzeni ise güneş ışığının filtrelenmesini sağlıyor.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Gözden çıkarılan kent: Aliağa (3 Eylül 2007)18 yıl aradan sonra Aliağa’ya yeniden kurulması gündeme gelen termik santral, ilçenin artık iyice gözden çıkarıldığının kanıtı olarak gösteriliyor.
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.