Haberler

Haberler

Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
"Değirmenin suyu" artık denizden geliyor (16 Ağustos 2007)Küresel ısınma nedeniyle su sorunu yaşanan konutlarda ters osmos sistemiyle deniz suyunun arıtılmasına başlandı Özellikle deniz kenarındaki yazlık konutlar için tercih edilen arıtma sisteminin fiyatı 150 bin Euro civarında.
Bargylia susuz kalmayacak (16 Ağustos 2007)Küresel ısınma nedeniyle birçok sektör yeni projeler geliştirirken, emlak sektörü de susuzluğu yenmenin yollarını arıyor. Opet''in ortaklarından Öztürk Grubu''nun inşaat şirketi Regnum, susuzluğa çareyi deniz suyu arıtma tesisi kurmakta buldu. Regnum''un, Bodrum Güvercinlik''te inşa etttiği Bargylia Evleri''nde 150 bin Avro''luk yatırımla kurulan arıtma tesisi sayesinde, site sakinleri susuzluk sorunu yaşamayacak. Gayrimenkul geliştirme faaliyetlerine İngiltere''de başlayan Regnum''un, yönetim kurulu üyesi Filiz Gürgöze , Bargylia Evleri''nin 15 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek, satış faaliyetlerinin Bodrum ve Londra''daki ofislerden yürütüldüğünü dile getirdi. Teslimine mayıs ayında başlanan dairelerin yüzde 70''i satıldı. Satılan konutların yüzde 60''ını yabancılar alırken yabancılar arasında ilk sıra yüzde 90''la İngilizlerin oldu.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Gazne sembolünü kaybetmek üzere (16 Ağustos 2007)Afganistan''daki Gazne kentinin tarihi sembolü, 800 yılı aşkın süredir birçok savaşa, işgale karşı ayakta durmayı başaran "Zafer Kuleleri" nin, kötü hava şartları ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Sektöre büyük darbe (16 Ağustos 2007)Son yıllarda marketçilerden sarraflara, tekstilcilerden ihracatçılara, tefecilerden kasaplara kadar sektörü tanıyan, tanımayan, gayrimenkul bereketinden nemalanmaya soyununca, sektörde korkulan oldu. Silivri’nin Çanta Beldesi’nde ve Beylikdüzü’nde depreme dayanıklı çelik evler yapacağını vaat eden AKS İnşaat’ın ortakları Nusret Görmüş ve Ailesi, topladıkları 60 milyon YTL’yle kayıplara karıştı.
En büyük Bauhaus Başkentte Açılıyor (16 Ağustos 2007)Türkiye''de ilk yatırımını 1996''da İstanbul''da yapan Bauhaus, Ankara''daki ilk uzmanlık satış merkezini Cepa Alışveriş Merkezi Söğütözü''nde açıyor.
Türkiye''de suyla ilgili gelişmeler (16 Ağustos 2007)Son yıllarda IMF ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde verilen taahhütler 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı''na da yansımış ve özelleştirme programının içine birçok sektörün yanı sıra su sektörü de alınmıştır.
Su için son 27 km. (16 Ağustos 2007)İstanbul''un imdadına yetişecek Melen Çayı projesi, 20 Ekim''de tamamlandığında şehrin günlük su tüketiminin üçte birini karşılayacak.
Sungate, Rusların zincir otellerinin ilk halkası oldu (16 Ağustos 2007)Türkiye''nin en lüks otellerinden Sungate Port Royal Oteli''ni 340 milyon dolara satın alan Rusya''nın en büyük emlak ve inşaat firmalarından Mirax Grubu, Sungate''in kurmayı planladıkları zincir otellerin ilk halkası olduğunu açıkladı. Mirax Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Kletkso, Sungate Oteli''ni satın alarak çok iyi bir projeye imza attıklarını belirterek, "En büyük yatırımlarımızı İstanbul''da yapmayı düşünüyoruz. Kamboçya''da, Moskova ve Petersburg''la Kiev''de 25 projemiz var. İstanbul''da da bir yer alacağız. Moskova gece kulüpleri dünyaca ünlüdür. Bunu Antalya''da da gerçekleştireceğiz. Otelin arazisi var. Sadece otel zinciri değil, başka alanlarda da yatırım yapmak istiyoruz" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
174 Okul Depreme Karşı Güçlendiriliyor (16 Ağustos 2007)İstanbul, 30 yıl içinde beklenen 7,5 şiddetindeki büyük deprem için hazırlanıyor. Yapılan risk analizlerine göre İstanbul''da 7,5 şiddetinde deprem olduğu taktirde 70 bin ölü, 400 bin yaralı ve 30 milyar dolarlık ekonomik kayıp bekleniyor.
Bodrum âşıklarına müjde Göltürkbükü arınacak (16 Ağustos 2007)Türkiye''nin en ''televole'' tatil beldesi, atık su arıtma tesisine kavuşuyor. Bodrum''un Göltürkbükü beldesindeki 3.5 milyon YTL''lik atık su arıtma tesisi, bu yıl içinde hizmete girecek.
Kuş ölümlerinin nedeni ''siyanür''lü su (16 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kurbağalıdere''deki kuş ölümlerinin dereye akan sudaki "siyanür" den kaynaklandığını bildirdi. İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ümraniye Yeni Çamlıca Mahallesi İmar İskân Blokları mevkiinde bulunan Kurbağalıdere''de tespitte bulunulduğu ve zaman zaman bazı vidanjörlerin TEM Otoyolu kenarında bulunan bir menfeze yasadışı olarak atıklarını boşalttığının anlaşıldığı kaydedildi. Dereden alınan numunenin İSKİ laboratuvarında incelendiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Analiz sonuçları, dereye akan suyun siyanür içerdiğini göstermektedir. Bölgede ''kaplama'' faaliyeti gösteren ve siyanür kullanan imalatçıların atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu imalatçıların dereye zaman zaman atık bırakmaları hususu da incelenmektedir. Bu imalathanelerin arıtma çıkış suları İSKİ tarafından takip edilmektedir. Bölgede son dönemde denetimsiz kaçak üretim yapan imalathanenin olup olmadığı da araştırılmaktadır."
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
480 Dairede Ölüm Bekleyişi (16 Ağustos 2007)17 Ağustos Depremi''nin üzerinden tam 7 yıl geçti. 27 binanın yıkıldığı Avcılar''da değişen deprem sonrası ilçedeki tüm binalar tek tek tarandı ve ağır hasarlı binaların yıkılmasına karar verildi. Üç yıl önce de Ambarlı sahilindeki bazı binaların denize doğru kaydığı kamuoyunun gündemine taşıdı.
Midas''ın tahtında tencere izleri! (16 Ağustos 2007)Midas''ın mezarını bulan Prof. Young''un çizimlerinde hata olduğunu keşfeden genç akademisyen, tam 27 yıl sürecek bir bilmecenin içine düştü. Ortaya Midas''ın üç masası çıktı.
Erdoğan: Hatası panik çıkartmak (16 Ağustos 2007)Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara’daki su kesintisi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hata yaptığını kabul ettiğini, başkentte su sıkıntısı olmadığını söyledi.
Sonbahar da yağışsız (16 Ağustos 2007)Kuraklık ve susuzlukla savaşım veren Türkiye''nin umut bağladığı sonbahar yağmurları da bekleneni vermeyecek.
Yüzyılın felaketinin içinden yeni kentler doğdu (16 Ağustos 2007)Tüm Marmara Bölgesi''ni sarsan 17 Ağustos Marmara depreminin sekizinci yıldönümü için depremin merkez üssü Gölcük başta Kocaeli''nin yerleşim birimleri ile Adapazarı''nda da birçok anma etkinliği gerçekleştirilecek.
Yeniden cennet (16 Ağustos 2007)Balık çiftlikleriyle kirlenen Bodrum''daki Cennet Koyu, çiftlikler 1. derece doğal sit alanı koyu terk edince 14 yıl sonra yeniden eski haline döndü. Çomça ile Gökburun arasında kalan etrafı asırlık çamlarla çevrili koy, berrak deniziyle yine Türkiye''nin en güzel koylarından biri. Mavi Yolculuk durağı koya 14 yıl önce balık çiftlikleri kurulmuştu. Çevreci grupların altı yıllık mücadelesi sonuç verdi, çiftlikler dört yıl önce mahkeme kararıyla birinci derece doğal sit alanı koydan adalara taşındı. Bu kez de çiftliklerden geride kalan ağlar, çöpler, bidonlar sorun yarattı. Temizlik için hummalı bir faaliyet yürüten Göltürkbükü Belediyesi gelinen noktadan memnun.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Susuzluğa deniz suyu çare olur mu? (16 Ağustos 2007)Küresel iklim değişikliğinden aynı kuşakta bulunduğumuz ülkelerle birlikte bizim payımıza düşen ısınma, olumsuz senaryolara göre bundan sonra hep devam edecek.
Çöl mü, göl mü? (16 Ağustos 2007)Nasreddin Hoca''nın "Ya tutarsa" diyerek yoğurt mayaladığı Akşehir Gölü, kuraklık nedeniyle tamamen kurudu. Kuruyan gölün bir ucundan diğer ucuna traktörle geçilebiliyor.
3 bin yıllık Kibyra''da kazılar sürüyor (16 Ağustos 2007)Burdur''un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra antik kentini gün yüzüne çıkarma çalışmaları bu yıl da başladı. İkinci sezonununa giren Kibyra antik kenti kazı ve temizlik çalışmaları, Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci''nin başkanlığında yapılıyor.
Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.