Haberler

Haberler

Toplam 163 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tarihi Yarımada İçin Yıkım Zorunlu!! (16 Şubat 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları” 15 Şubat 2007 tarihinde, “Tarihi Yarımada ve Kentsel Koruma” başlığıyla İMP Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Süleymaniye’de Neler Oluyor? (16 Şubat 2007)Eminönü ilçesi Tarihi Yarımada’nın belki en karmaşık alanlarından birisi. Gece ve gündüz nüfusu arasında milyonlarla ifade edilen bir fark olan bu bölgenin sorunları da karmaşık. Her mahallesi farklı bir yüz olan bu ilçede Süleymaniye bölgesinde şu sıralar dönüşüm kıpırtıları görünüyor. Arkitera.com olarak “İstanbul Müze-Kent” projesi kapsamında dönüşüm projelerine başlanan bölge ile ilgili Eminönü Belediye Başkanı Sayın Nevzat Er’e çalışmalarla ilgili bir kaç soru sorduk.
Bahçeşehir’deki ‘en ucuz’ konutlarda satış başladı (16 Şubat 2007)Ispartakule projesi ile metrekaresi bin dolara Bahçeşehir’de ev sahibi olmak mümkün olacak. “Bahçeşehir’in en ucuz konutlarını yapıyoruz” diyen Genel Müdür Silahtar, 6 bin konutluk projede satışların başladığını açıkladı.
Müteahhitlikte hamallık Türklere krema yabancılara (16 Şubat 2007)Türk ekonomisinin dünyaya açılmasında en önemli adımlar yurtdışı müteahhitlik hizmetleriyle atıldı. Yaklaşık 20 yıl önce başlayan bu atak sonucu Türk müteahhitlik firmaları dünyanın her bölgesinde 85 milyar dolarlık proje gerçekleştirdi.
Kayalara Oyulan Stadın Mimarı İstanbul’da (16 Şubat 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2003 yılından beri düzenlenen ‘ARKIMEET’ konferanslar dizisinin Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen zinciri "Bilgi’de ARKIMEET" etkinliğinde; Eduardo Souto de Moura, 22 Şubat 2007 Perşembe günü saat 19:00’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde bir konferans verecek.
Kent Yorum: Plan yapma rantı (16 Şubat 2007)Bir yılı aşkın bir süredir şehir plancıları ve mimarlar arasında süregelen "plan yapma yetkisi" eksenindeki "kavga"; Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası arasında mahkeme konusu olmasının ardından...
Toplumun Şehircilik Hareketi: İMECE (16 Şubat 2007)Kentsel mücadelelerin, gelişmelerin, kente dair alınan kararların hayatımızdaki öneminin ve etkisinin giderek arttığı günümüzde; bizden habersiz yapılanlara karşı bir şeyler söyleyebilecek, geleceğe dair hayallerimizi gerçekleştirebilecek ortak zemin eksikliği bugün sesimizi soluğumuzu kesmekte.
Sit alanındaki evleri onaramayan köylü, göçük korkusuyla yaşıyor (16 Şubat 2007)Köylerinin yarısı sit alanında bulunduğu için duvarları çökmüş toprak evlerin tamiratını yaptıramayan köylüler, her an göçük altında kalma korkusuyla yaşıyor. Türkiye''nin birçok yerinde olduğu gibi Afyonkarahisar''ın Sandıklı ilçesine bağlı Baştepe köyünde de ''sit sorunu'' yaşanıyor.
AKM yıkılıp yeniden yapılacak (16 Şubat 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Taksim''deki Atatürk Kültür Merkezi''ni (AKM) otopark alanını da alarak yeniden düzenlemek istediklerini, yenilenme maliyetinin 118 milyon 655 bin YTL olacağını söyledi.
Acaristanbul, Uyum villaları olmasın (16 Şubat 2007)Beykoz Belediyesi, Acaristanbul''un yıkımı için "Danıştay kararının kendilerine tebliğini" beklerken Sarıyer sırtlarındaki Uyum villaları 20 yılı aşkın süredir yıkılamıyor.
Acaristanbul villalarına tazminat ödenmeyecek (16 Şubat 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul''un yıkılması ile ilgili herhangi bir tazminat ödenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.
"Acaristanbul''da son noktayı Danıştay koydu" (16 Şubat 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Danıştay 6. Dairesi''nin Acaristanbul ile ilgili verdiği kararın kesinleşmiş bir yargı kararı olduğunu belirterek...
Sıra Beykoz Konakları''nda (16 Şubat 2007)Danıştay''ın Acaristanbul aleyhine verdiği kararın ardından Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Beykoz Konakları için de sinyal verdi.
Bir Haliç müzesi kurulsa... (16 Şubat 2007)İnsancıklar hiç farkına varmadan kendi yaşadıkları ortamlarda, daha önce yaşamış olanların da gölgelerini taşırlar; sürüp giden göçlerle birlikte taşıdıkları gölgeler yavaş yavaş erimeye başlasa da...
Avrupa''dan Türkiye''ye termik santral uyarısı (16 Şubat 2007)Avrupa Konseyi, Türkiye''ye çevreyi kirleten Yatağan, Yeniköy ve Gökova termik santrallerinin, belirlenen normlara uygun duruma getirilmesi çağrısında bulundu. Fransa''nın Strasbourg kentinde alınan kararda, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türk adaletinin aldığı kararların üzerinden 6 yıl geçmesine karşın, hükümetin bu kararlara halen uymadığını vurguladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu 3 termik santrale uygun filtre takılmadığı gerekçesiyle 2005 Temmuz''unda Türkiye''yi mahkum etmişti.
Tarih: 16 Şubat 2007 Kaynak: Sabah
İstanbul''un 8 ay yetecek suyu var (16 Şubat 2007)Savaş Ay İSKİ Genel Müdürü ile helikoptere binip, İstanbul barajlarını görüntüledi. Genel Müdür, kuraklığın kapıya dayandığı söylentilerini yalanladı: Tek damla yağmasa da, İstanbul 8 ay su sorunu yaşamaz.
Yine Pierre Loti (16 Şubat 2007)Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç dünkü yazım üzerine telefon açtı, yazılı açıklama da gönderdi. Pierre Loti Tepesi''nin adının değiştirileceği şeklindeki haberin yanlış anlamadan kaynaklandığını söylüyor.
Beykoz yine ayak sürüyor (16 Şubat 2007)Danıştay''ın Acaristanbul kararının son nokta olduğunu belirten Bakan Pepe, "Top, Beykoz Encümeni ve belediye başkanındadır. Kanun''dan doğan yetkilerini, kullanacaklarını düşünüyorum" dedi. Bir encümen üyesi açılan yıkım davası ve tebliği olmadığını ileri sürdü.
Tasarım Merkezi Dergisi''nin 3. Sayısı Yayınlandı (16 Şubat 2007)Tasarım Merkezi(TM) Dergisi Şubat ayında 3. sayısıyla yayın hayatında devam ediyor. İlk iki sayısında olduğu gibi temel bir konsept üzerinden kurgulanan derginin bu ayki sayısı ise şu bölümlerden oluşuyor;
İstanbul Müze - Kent Olabilecek mi? (15 Şubat 2007)25 Mayıs 2004 tarihinde Topkapı Sarayı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu başkanlığında, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt’ın katılımıyla, İstanbul’un kültürel mirasını konu alan bir toplantı gerçekleştirildi ve bu toplantıda “İstanbul Müze-Kent” kavramı çerçevesinde ortak bir çalışma başlatılmasına karar verildi.
Toplam 163 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.