Haberler

AVM Otoparkının Saklı İşleri

Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Onurkan Avcı
İstanbul Levent’in en büyük alışveriş merkezi (AVM) Metrocity yönetimi AVM otoparkının bir kısmını kaçak olarak mağaza yapmak için kolları sıvadı. Durumla ilgili gelen bir ihbar üzerine otoparka baskın yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı İmar Müdürlüğü müfettişleri, kaçak yapılaşmayı tespit ederek, şantiyeyi mühürledi. AVM yönetimi mühürün vurulmasına aldırmadan gizlice inşaatına devam ederken, iBB’nin Metrocity ile ilgili evrak ve bilgileri istemesine rağmen bölgeden sorumlu Şişli Belediyesi’nin evrak transferi yapmayarak sessizliğini koruması dikkat çekti.

AVM’nin Para Hırsı Otoparkı Yiyor 
Günde 800 bin araçlık otopark ihtiyacı olan İstanbul’un AVM’lerinden Metro City’nin 500 araçlık otopark alanı gizlice Alışveriş merkezine dönüştürülürken 2 Haziran’da İBB müfettişleri tarafından suç üstü yapılarak mühürlendi. Metro City otoparkında yasalara, imar kanununa, Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yönetim Planına, Kat Malikleri Kurulu’na hatta İBB İmar Müdürlüğü tarafından vurulan mühüre rağmen Otopark alanının ‘-4’ katını alışveriş merkezi haline dönüştürmek için hummalı bir çalışma devam ediyor. Oysa İBB Başkanlığı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı İmar Müdürlüğü’nün tutanağında İmar Kanunu’nun Otoparklar başlıklı 37. Maddesi hatırlatılarak, “Kullanma izni alındıktan sonra otopark yeri; plana ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak başka maksatlara tahsis edilemez” ifadesi kullanılmıştı. Tutanakta bu kaçak yapılaşmadan sorumlu olanlar hakkında yasal işlemler de yapılacağı da belirtilmesine rağmen, AVM otoparkının -4 katını hizmete kapatan Metrosite İnş. Müşavirlik. Tic. Anonim Şirketi, vurulan mührü aşıp savcılığı karşısına almayı göze alarak inşaatına devam ediyor.

Şişli Belediyesi Neden Sessiz?
Adını vermek istemeyen bir İBB Meclis Üyesi Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeden sorumlu Şişli Belediyesi’nden Metrocity ile ilgili evrak ve dokümanların istediğini ancak Şişli Belediyesi’nin suç işleyerek hâlâ evrak transferi sağlamadığına işaret ederek, “Sanıyoruz ki belediye ve AVM yönetimlerinin ortak çıkarları var” şüphesini dile getirdi.

İBB’ye durumu ihbar edenlerden, inşaatın bulunduğu A Blok’un Bina Yönetimi Kurulu Başkanı Sinan Solok, otopark alanının bütün binanın ortak alanı olduğu ve buraya bütün bina yönetimlerinden, gerekli makamlardan izin almadan müdahale edilmesini doğru bulmadığını söyledi. Otoparktaki kaçak yapılaşmanın 1 aydan fazladır sürdürüldüğünü belirten Solok, “İBB burası mağaza olamaz raporuyla mühür vuruyor ancak inşaat devam edilerek mağaza olacak yerlere ışıklandırmalar bile yapılıyor. Hatta biz buraların daha şimdiden Bimeks ve Tepehome firmalarına kiralandığını duyduk ki, doğruysa bu bir skandal. Biz duruma göz yuman Şişli Belediyesi, Bizi mağdur eden Metrocity yönetimi hakkında gereken yasal işlemlerin yapılmasını istiyoruz ve eğer bunlar yapılmazsa her türlü yargı yoluna başvuracağımızı ilan ediyoruz” dedi.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.