Haberler

5 Nisan 2011, Salı

Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız?Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız?11 Mart 2011''de Japonya''da 9.0 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Ne depremin, ne de binaların öldürdüğü doğal afette binlerce kişinin kaybolmasına, yaralanmasına, hatta hayatını kaybetmesine yol açan şey tsunami oldu. Japonya yıllar boyunca başına gelenlere alışmakla kalmamış, aynı zamanda dersine iyi çalışmıştı. Hem depreme hem de tsunamiye karşı hazır olmasına karşın, kara ve demiryolları hasar gördü, yangınlar çıktı ve bir baraj yıkılarak etrafında su baskınına neden oldu, elektrik ve su kesintileri gerçekleşti. Japonya daha önce 1923 ve 1995''te diğerlerine oranla çok daha zarar veren depremler ve atom bombalarını atlatmış, kendi derdine derman bulmayı becermiş bir ülke. Önümüzdeki yıllar içinde gerçekleşeceği uzmanlar tarafından saptanmış İstanbul depremi için Japonlar''ın 88 yıl içinde geliştirdikleri mücadeleler örnek alınmalı. Haberin Devamı
Yeşil enerji yatırımları 2010''da yüzde 30 arttıYeşil enerji yatırımları 2010''da yüzde 30 arttıYeşil enerji projelerine küresel düzeyde yatırımlar geçen yıl yüzde 30 artışla 243 milyar dolara ulaştı.
Uluslararası Bergama Sempozyumu başlıyorUluslararası Bergama Sempozyumu başlıyorEge Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Ege Üniversitesi ve Bergama Belediyesince düzenlenen ''''Uluslararası Bergama Sempozyumu''''nun, ilçenin UNESCO Kültürel Miras Listesi''ne girme çabalarına katkı sağlayacağını belirtti.
İzmir''e 50 bin kapasitelik stat sözüİzmir''e 50 bin kapasitelik stat sözüBelediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Örnekköy''e yapılacak yeni stat için vakit kaybetmek istemediklerini söyledi. Fedearasyon Başkanı Özgener ise Türkiye''nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın evsahipliğini kazanması halinde Atatürk Stadı yıkılarak 40-50 bin kapasiteli yeni bir stat yapılacağını açıkladı.
Periler Vadisi''ne korumaPeriler Vadisi''ne korumaKütahya''nın Simav ilçesinde, Nevşehir''in Kapadokya bölgesini andıran peri bacası oluşumlarıyla dikkati çeken alan, birinci derecede korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı niteliğiyle korumaya alındı.
2 bin 250 yıllık mermer kantar topuzu2 bin 250 yıllık mermer kantar topuzuDenizli''deki antik Laodikya kenti kazılarında 2 bin 250 yıl öncesine ait mermerden kantar topuzları ile tartı aletlerine ait parçalar bulundu.
İzmir Belediye Başkanı''na soruşturma izniİzmir Belediye Başkanı''na soruşturma izniİçişleri Bakanlığı, imar planında "çok işlevli belediye hizmet" alanı olarak görünen araziye "konut" izni vermediği bildirilen Aziz Kocaoğlu, Abdül Batur ve belediye meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verdi.
Kıyıya paralel boğaz seferlerine yeni tarifeKıyıya paralel boğaz seferlerine yeni tarifeİstanbul''da Boğaz''a paralel sahil yolu trafiğinin hafifletilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları tarafından başlatılan kıyıya paralel Boğaz sefer saatlerinde değişikliğe gidiliyor. Yeni düzenleme ile seferlere yeni duraklar da ekleniyor.
Laodikeus''un heykel başı bulunduLaodikeus''un heykel başı bulunduDenizli''nin antik Laodikya kentinde yürütülen kazı çalışmalarında kentin kurucu tanrısı Zeus Laodikeus''un heykel başı bulundu.
SERSA''da Hakan Çanakcı DönemiSERSA''da Hakan Çanakcı DönemiTürkiye Seramik Federasyonunda 25 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen SERSA (Seramik Sağlık Gereçleri Üreticileri Derneği) Olağan Genel Kurul toplantısında Çanakcılar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çanakcı, SERSAYönetim Kurulu Başkanı seçildi.
Ağcagüney beldesi hergün biraz daha çöküyor!Ağcagüney beldesi hergün biraz daha çöküyor!Samsun''un Çarşamba ilçesine bağlı Ağcagüney beldesinde meydana gelen ani toprak çöküntülerinden evler yıkılmaya başladı. Ani çöküntülerin sebebi bulanamazken, araştırılmalar hızlandırıldı.
İstasyonu kuran, denetim yapamayacakİstasyonu kuran, denetim yapamayacakBaz istasyonu kurulumuna ilişkin yönetmelik değişiyor.
Basra petrolü Türkiye''den akacakBasra petrolü Türkiye''den akacakTahrip olan petrol boru hattının yeniden yapımı için Türkiye''den yardım isteyen Irak, Zaho''ya kadar üç petrol boru hattı yapmayı ve Basra petrolünü Türkiye üzerinden taşımayı planlıyor.
Başkan Topbaş Asya Belediyeler Birliği başkanlığını da devralıyorBaşkan Topbaş Asya Belediyeler Birliği başkanlığını da devralıyor"2. Asya Belediye Başkanları Forumu" katılımcıları onuruna yemek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TBB ve UCLG''den sonra Asya Belediyeler Birliği''nin başkanlığını da devralacak.
Arsa balonu patladıArsa balonu patladı5 yılda arsa fiyatının 50 kat artış gösterdiği Diyarbakır''da araziye olan talep, yüksek fiyat artışının "spekülatif" olduğuna ilişkin açıklamaların ardından son bulurken, artışın süreceğini umarak yüksek fiyata arazi satın alanlar büyük zarar etti.
Ali Paşa Sarayı İstanbul''a Tekrar Kazandırılacak!Ali Paşa Sarayı İstanbul''a Tekrar Kazandırılacak!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir yangınla yok olan ve şu an yerinde otopark olan Ali Paşa Sarayı''nı tekrar İstanbul''a kazandırmak için kolları sıvadı.
Soyak, ArkiPARC''ta "Sürdürülebilir Gayrimenkul" Uygulamalarını Masaya YatırdıSoyak, ArkiPARC''ta "Sürdürülebilir Gayrimenkul" Uygulamalarını Masaya YatırdıGayrimenkul sektörü, "Kentsel Kalite için Diyalog" temasıyla 30-31 Mart tarihlerinde düzenlenen ArkiPARC 2011''de buluştu. Etkinlikte "Sürdürülebilir Gayrimenkul" oturumunu yöneten Soyak Holding CEO''su Emre Çamlıbel, "Sektörde sürdürülebilirliğin stratejik çözümü, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği''nin mevcut binalar için de uygulanmasından geçiyor" dedi.
Yılın En Muhteşem "Ev"iYılın En Muhteşem "Ev"iRobb Report dergisi, Los Angeles yakınlarındaki 28 yataklı odalı evi yılın en iyisi seçti...
Dünya, Varyap Meridian''ı konuşuyor Dünya, Varyap Meridian''ı konuşuyor Sadece Türkiye''de değil dünya arenasındaki projelerle boy ölçüşen Varyap''ın son eseri Varyap Meridian, 2 yılda 10 uluslararası ödüle değer bulundu.
İkinci katta tekne yaptı!İkinci katta tekne yaptı!Çocukluk hayali olan yelkenli yapımını, deniz seviyesinden 1750 metre yüksekteki gerçekleştirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Trabzonlu Cafer Köse (41) çocukluk hayali olan yelkenli yapımını, deniz seviyesinden 1750 metre yüksekteki Erzurum''da gerçekleştirdi. Arkadaşına ait işyerinin 2. katını tersaneye çeviren Köse, Fransa''dan getirdiği planlarla 2009''un Kasım ayında teknenin temelini attı. 6.80 metre uzunluğunda, 2.35 metre genişliğindeki yelkenli tekneyi geçtiğimiz günlerde tamamladı. Tekne, 2 katlı binanın duvarı yıkılarak vinçle dışarı çıkarıldı. Vatandaşların şaşkın bakışları arasında 2 saatlik çalışmayla TIR''a yüklendi.
Tarih: 4 Nisan 2011 Kaynak: Vatan Yazan: Salih Tekin Yazan: Zafer Kumru
Türk Telekom Arena’da TOKİ’ye 175 milyon lira kâr kaldıTürk Telekom Arena’da TOKİ’ye 175 milyon lira kâr kaldıTBMM Spor Komisyonu üyesi MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Galatasaray Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı''ndan TOKİ''nin, 175 milyon lira kâr ettiği öne sürdü.
Herkes sığınaklara!Herkes sığınaklara!Japonya''daki depremle sonrasında gelen tsunami ve nükleer serpinti tehlikesi ABD''de yapımı süren ''lüks'' sığınağa talebi patlattı.
2011''in en iyi havalimanları2011''in en iyi havalimanlarıGüntay Şimşek 10 milyondan fazla kişinin değerlendirmelere katıldığı Skytrax ödüllerini yazdı.
Yönetilemeyeni YönetmekYönetilemeyeni Yönetmekİstanbul''un kentsel yayılımını kim yönetiyor? Kentin kuzey gelişmelerinin arkasındaki güçler neler?
Periler Vadisi SİT alanı olduPeriler Vadisi SİT alanı olduSimav''da, Kapadokya''yı andıran peri bacası oluşumlarının bulunduğu bölge korumaya alındı.
''Marka kent olmanın yolu kentsel dönüşümden geçer''''Marka kent olmanın yolu kentsel dönüşümden geçer''Hüseyin Aslan, partiler üstü bir anlayışla, tüm kurumların işbirliği yapması ve şehrin yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.
"Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor""Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor"Mimarlar Odası''nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verdiği en büyük ödül olan Mimar Sinan Ödülü''ne 2010 yılında Mehmet Konuralp layık görüldü. Bu kapsamda 2010-2012 döneminde, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi gerçekleştiriliyor ve bunları kapsayan bir kitap da basılacak. 2 Nisan 2011 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda düzenlenen panelin ardından, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi sergi salonunda Mehmet Konuralp Mimarlığı sergisi açılışı da gerçekleştirildi.
Mies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego OluyorMies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego OluyorAlman modernist mimar Ludwig Mies van der Rohe''nun başyapıtı Farnsworth House Lego oyuncağı ile özlümsüzleştirildi.
Kocatepe Camisi''ne asansör yapılıyor Kocatepe Camisi''ne asansör yapılıyor Başkentin simgesi olan Kocatepe Camisi''nde başlatılan restorasyon çalışmalarında engelliler de düşünüldü.
Kadıköy''de Ucube TartışmasıKadıköy''de Ucube TartışmasıTemelinin atıldığı günden beri tartışma yaratan Kadıköy sahil şeridindeki otel tepki çekmeye devam ediyor... Kadıköylüler ve mimarlar binanın tarihi silüeti bozduğunu belirtiyor.
15 yıllık Akköprü HES''i nihayet mayısta açılacak15 yıllık Akköprü HES''i nihayet mayısta açılacakDalaman Çayı üzerinde 1996 yılında yapımına başlanan Türkiye''nin 5. büyük barajı ''Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ''nin (HES)'' açılışı mayıs ayında yapılacak. NTF İnşaat Proje Müdürü İlker Akar yaptığı açıklamada, gövde bakımından Ege Bölgesi''nin en büyük, Türkiye''nin ise 5. büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve HES''in mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağını söyledi.
Haydarpaşa''da yangının yaraları sarılıyorHaydarpaşa''da yangının yaraları sarılıyorTCDD Genel Müdürlüğü, geçen yıl kasım ayında bir bölümü küle dönen Haydarpaşa Gar binası çatısının yeniden yapımı ile çevre düzenlemesi çalışmalarının başladığını açıkladı. TCDD Genel Müdürlüğü''nden yapılan açıklamada, garda öncelikli olarak zamana ve yangına bağlı olarak ortaya çıkan hasarın tespit edildiği belirtildi.
Tasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini TartışıyorTasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini TartışıyorMenlo Park endüstri alanında bulunan Yeni Facebook Yerleşkesi''nin çevresiyle entegre edilmesi konusundaki geniş kapsamlı tasarım atölyesinin tohumları atıldı.
İzmir''de kentsel dönüşüme hız verilmeliİzmir''de kentsel dönüşüme hız verilmeliİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir''de kentsel dönüşüme hız verilmesi gerektiği belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu konuya önem veriyor. Bizim 10 bine yakın inşaatçı üyemiz var, TOKİ''ye ihtiyacımız yok. TOKİ, Belediyemiz ile birlikte arsa üretsin" dedi.
Ali Paşa Sarayı küllerinden doğuyor Ali Paşa Sarayı küllerinden doğuyor Tarihi yarımada, Topkapı''dan sonra yeni bir saraya daha kavuşuyor. Sultan Abdülaziz tarafından 1865''te Balyan kardeşlere yaptırılan, 1911''de bir yangınla kül olan ve şu an yerinde otopark bulunan Ali Paşa Sarayı aslına uygun olarak tekrar inşa edilecek.
"Çernobil''den de beter" "Çernobil''den de beter" Rus atom enerjisi uzmanı, Fukuşima felaketinin Çernobil faciasından çok daha kötü olduğunu söyledi.
Tarihi mekanların korunması adına yeni hareketTarihi mekanların korunması adına yeni hareketÇevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ''''Türkiye''de tarihi mekanların korunması adına yeni bir dönüşüm hareketi başladı'''' dedi.
''Avrasya Tüneli Projesinde fayda yok soygun var''''Avrasya Tüneli Projesinde fayda yok soygun var''İstanbul''a önemli zararlar vermesi öngörülen Avrasya Tuneli Projesi''ne karşı çıkan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyeleri, tünelden geçecek araçlardan büyüklüklerine göre 4 ila 6 dolar arasında ücret alınacak olmasının "parası olana hizmet" niteliği taşıdığına işaret ederek, hükümetin ulaşım politikalarını protesto etti.
Antik kent Laodikya, ''Mega Müze'' istiyorAntik kent Laodikya, ''Mega Müze'' istiyorDenizli''de bulunan Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, MÖ 2500''lü yüzyıllarda Anadolu''nun en önemli ve ünlü kentlerinden biri olarak bilinen Laodikya''dan kazı çalışması sırasında çıkan eserlerin sergilenmesi için ''''Mega Müzeye'''' ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Marmaris''te yol için ağaç katliamı Marmaris''te yol için ağaç katliamı Muğla''nın Dalaman Havalimanı''na ulaşımın daha çabuk ve risksiz olması ve aynı zamanda da ülke genelinde başlatılan duble yol çalışmaları nedeniyle Marmaris ile Gökova arasında yüzlerce ağaç kesildi.
Üçkuyular''da metro tepkisiÜçkuyular''da metro tepkisiİzmir''in Üçkuyular semti esnafı, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatı nedeniyle İnönü Caddesi''nin yaklaşık 1 yıldır araç trafiğine kapalı kalmasına tepki gösterdi. Dün metro şantiyesi önünde toplanan işyeri sahipleri basın açıklaması yapıp Büyükşehir Belediyesi''ni eleştirdi.
Esenboğa yolu yeşillendirilecekAnkara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Yolu kenarına, 800 leylandi ve arizona serviyle 400 lale ağacı dikecek ve refüjleri çiçeklendirilecek.
İstanbul ve İzmir deprem listesindeAlman Die Welt gazetesi, Japon depreminden sonra dünyada nüfusu milyonlara ulaşan birçok megakentin deprem korkusu yaşadığını yazdı. Listede İstanbul ve İzmir''e de yer verdi.
''Toki Türkleri'' (Kim bunlar?)Geçenlerde Başakşehir''e konuşma yapmaya gittim. Tam bir "Türk usulü bir alt-kent" olduğu apaçık görülüyordu. Burada ''alt-kent'' kelimesini, İngilizcedeki ''suburb'' karşılığı kullanıyorum. ABD''de ''suburb'' dendi mi akla önünde ve arkasında bir miktar bahçesi olan, iki katlı, hemen yanında garaj bulunan villa tipi evler gelir.
II. Abdülhamit tarafından yaptırılan hastane yıkılıyorErzurum''da 1902 yılında inşa edilen 1924 yılında Numune Hastanesi statüsüne geçen hastane, iş makineleriyle yıkılıyor.
ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri sahiplerini bulduArkitera Mimarlık Merkezi''nin düzenlediği ve gayrimenkul sektörünü 30-31 Mart 2011''de biraraya getiren ArkiPARC 2011 kapsamında önceki akşam İstanbul Fulya Fuar Kongre Merkezi''nde gayrimenkul ödül töreni düzenlendi.
Ucube binalarPazar günü Milliyet gazetesinin geniş yer verdiği İstanbul''un Anadolu yakasındaki ucube otelimiz Corner haberini görünce dayanamadım. Bugünkü yazımı başta bu otel olmak üzere, tepeleri kentin en olmadık yerlerinde göğe eren ultra modern gökdelenlerimizin nadide imar planlarına ve değerli şirketlerine ithaf etmeye karar verdim.
Akköprü iki asır geçişe kapanıyorMuğla''nın Köyceğiz İlçesi''nde baraj suları altında kalacak olan tarihi Akköprü, kil ve kaya dolguyla kaplanarak korumaya alındı.
Yeşil enerji yatırımları 2010''da yüzde 30 arttıYeşil enerji projelerine küresel düzeyde yatırımlar geçen yıl yüzde 30 artışla 243 milyar dolara ulaştı.
''En güvenli santrali kuracağız'' Rusya''nın 20 milyar dolarlık yatırımla Mersin-Akkuyu''ya inşa edeceği nükleer santral uygulama aşamasına geçiyor.
Santralı kontrol altına almak, aylar sürebilir Japonya''da 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Fukuşima Daiçi Santralı''nın kontrol altına alınmasının, birkaç ay sürebileceği belirtildi. Nükleer güvenlik yetkilisi Hidehiko Nişiyama önceliklerini, çalışamaz haldeki soğutma sisteminin yeniden onarılması ve radyoaktivitenin sızmasını engellemek olarak açıkladı.
Fukuşima''dan Pasifik''e radyoaktif su sızıyor Japonya''da zarar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali''nin çevresinde deniz suyundaki radyasyon artışının nedeni anlaşıldı.
Ali Kaptan''ın evi satışa sunuldu Son günlerin izlenme rekorları kıran dizisi ‘Öyle bir geçer zaman ki''de yer alan Ali Kaptan''ın evinin benzerleri, 2. kez düzenlenen Prefabrik Fuarı''nda satışa sunuldu.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.