Haberler

4 Nisan 2011, Pazartesi

"Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor""Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor"Mimarlar Odası''nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verdiği en büyük ödül olan Mimar Sinan Ödülü''ne 2010 yılında Mehmet Konuralp layık görüldü. Bu kapsamda 2010-2012 döneminde, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi gerçekleştiriliyor ve bunları kapsayan bir kitap da basılacak. 2 Nisan 2011 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda düzenlenen panelin ardından, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi sergi salonunda Mehmet Konuralp Mimarlığı sergisi açılışı da gerçekleştirildi. Haberin Devamı
Ofisler her telden çalıyorOfisler her telden çalıyorMimarlar dünyaca ünlü şirketlere ilginç ofis binaları tasarlıyor. İngiltere''nin ortasında bir telekom şirketine geleneksel motifli bir ofis yapıyor, Portekiz''de ise üçgen formları kullanarak yaratıcılığın zirvesine çıkıyor.
Yılın En Muhteşem "Ev"iYılın En Muhteşem "Ev"iRobb Report dergisi, Los Angeles yakınlarındaki 28 yataklı odalı evi yılın en iyisi seçti...
Dünya, Varyap Meridian''ı konuşuyor Dünya, Varyap Meridian''ı konuşuyor Sadece Türkiye''de değil dünya arenasındaki projelerle boy ölçüşen Varyap''ın son eseri Varyap Meridian, 2 yılda 10 uluslararası ödüle değer bulundu.
İkinci katta tekne yaptı!İkinci katta tekne yaptı!Çocukluk hayali olan yelkenli yapımını, deniz seviyesinden 1750 metre yüksekteki gerçekleştirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Trabzonlu Cafer Köse (41) çocukluk hayali olan yelkenli yapımını, deniz seviyesinden 1750 metre yüksekteki Erzurum''da gerçekleştirdi. Arkadaşına ait işyerinin 2. katını tersaneye çeviren Köse, Fransa''dan getirdiği planlarla 2009''un Kasım ayında teknenin temelini attı. 6.80 metre uzunluğunda, 2.35 metre genişliğindeki yelkenli tekneyi geçtiğimiz günlerde tamamladı. Tekne, 2 katlı binanın duvarı yıkılarak vinçle dışarı çıkarıldı. Vatandaşların şaşkın bakışları arasında 2 saatlik çalışmayla TIR''a yüklendi.
Tarih: 4 Nisan 2011 Kaynak: Vatan Yazan: Salih Tekin Yazan: Zafer Kumru
Türk Telekom Arena’da TOKİ’ye 175 milyon lira kâr kaldıTürk Telekom Arena’da TOKİ’ye 175 milyon lira kâr kaldıTBMM Spor Komisyonu üyesi MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Galatasaray Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı''ndan TOKİ''nin, 175 milyon lira kâr ettiği öne sürdü.
Herkes sığınaklara!Herkes sığınaklara!Japonya''daki depremle sonrasında gelen tsunami ve nükleer serpinti tehlikesi ABD''de yapımı süren ''lüks'' sığınağa talebi patlattı.
2011''in en iyi havalimanları2011''in en iyi havalimanlarıGüntay Şimşek 10 milyondan fazla kişinin değerlendirmelere katıldığı Skytrax ödüllerini yazdı.
Yönetilemeyeni YönetmekYönetilemeyeni Yönetmekİstanbul''un kentsel yayılımını kim yönetiyor? Kentin kuzey gelişmelerinin arkasındaki güçler neler?
Periler Vadisi SİT alanı olduPeriler Vadisi SİT alanı olduSimav''da, Kapadokya''yı andıran peri bacası oluşumlarının bulunduğu bölge korumaya alındı.
''Marka kent olmanın yolu kentsel dönüşümden geçer''''Marka kent olmanın yolu kentsel dönüşümden geçer''Hüseyin Aslan, partiler üstü bir anlayışla, tüm kurumların işbirliği yapması ve şehrin yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.
Mies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego OluyorMies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego OluyorAlman modernist mimar Ludwig Mies van der Rohe''nun başyapıtı Farnsworth House Lego oyuncağı ile özlümsüzleştirildi.
Kocatepe Camisi''ne asansör yapılıyor Kocatepe Camisi''ne asansör yapılıyor Başkentin simgesi olan Kocatepe Camisi''nde başlatılan restorasyon çalışmalarında engelliler de düşünüldü.
Kadıköy''de Ucube TartışmasıKadıköy''de Ucube TartışmasıTemelinin atıldığı günden beri tartışma yaratan Kadıköy sahil şeridindeki otel tepki çekmeye devam ediyor... Kadıköylüler ve mimarlar binanın tarihi silüeti bozduğunu belirtiyor.
15 yıllık Akköprü HES''i nihayet mayısta açılacak15 yıllık Akköprü HES''i nihayet mayısta açılacakDalaman Çayı üzerinde 1996 yılında yapımına başlanan Türkiye''nin 5. büyük barajı ''Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ''nin (HES)'' açılışı mayıs ayında yapılacak. NTF İnşaat Proje Müdürü İlker Akar yaptığı açıklamada, gövde bakımından Ege Bölgesi''nin en büyük, Türkiye''nin ise 5. büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve HES''in mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağını söyledi.
Haydarpaşa''da yangının yaraları sarılıyorHaydarpaşa''da yangının yaraları sarılıyorTCDD Genel Müdürlüğü, geçen yıl kasım ayında bir bölümü küle dönen Haydarpaşa Gar binası çatısının yeniden yapımı ile çevre düzenlemesi çalışmalarının başladığını açıkladı. TCDD Genel Müdürlüğü''nden yapılan açıklamada, garda öncelikli olarak zamana ve yangına bağlı olarak ortaya çıkan hasarın tespit edildiği belirtildi.
Tasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini TartışıyorTasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini TartışıyorMenlo Park endüstri alanında bulunan Yeni Facebook Yerleşkesi''nin çevresiyle entegre edilmesi konusundaki geniş kapsamlı tasarım atölyesinin tohumları atıldı.
İzmir''de kentsel dönüşüme hız verilmeliİzmir''de kentsel dönüşüme hız verilmeliİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir''de kentsel dönüşüme hız verilmesi gerektiği belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu konuya önem veriyor. Bizim 10 bine yakın inşaatçı üyemiz var, TOKİ''ye ihtiyacımız yok. TOKİ, Belediyemiz ile birlikte arsa üretsin" dedi.
Ali Paşa Sarayı küllerinden doğuyor Ali Paşa Sarayı küllerinden doğuyor Tarihi yarımada, Topkapı''dan sonra yeni bir saraya daha kavuşuyor. Sultan Abdülaziz tarafından 1865''te Balyan kardeşlere yaptırılan, 1911''de bir yangınla kül olan ve şu an yerinde otopark bulunan Ali Paşa Sarayı aslına uygun olarak tekrar inşa edilecek.
"Çernobil''den de beter" "Çernobil''den de beter" Rus atom enerjisi uzmanı, Fukuşima felaketinin Çernobil faciasından çok daha kötü olduğunu söyledi.
Tarihi mekanların korunması adına yeni hareketTarihi mekanların korunması adına yeni hareketÇevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ''''Türkiye''de tarihi mekanların korunması adına yeni bir dönüşüm hareketi başladı'''' dedi.
''Avrasya Tüneli Projesinde fayda yok soygun var''''Avrasya Tüneli Projesinde fayda yok soygun var''İstanbul''a önemli zararlar vermesi öngörülen Avrasya Tuneli Projesi''ne karşı çıkan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyeleri, tünelden geçecek araçlardan büyüklüklerine göre 4 ila 6 dolar arasında ücret alınacak olmasının "parası olana hizmet" niteliği taşıdığına işaret ederek, hükümetin ulaşım politikalarını protesto etti.
Antik kent Laodikya, ''Mega Müze'' istiyorAntik kent Laodikya, ''Mega Müze'' istiyorDenizli''de bulunan Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, MÖ 2500''lü yüzyıllarda Anadolu''nun en önemli ve ünlü kentlerinden biri olarak bilinen Laodikya''dan kazı çalışması sırasında çıkan eserlerin sergilenmesi için ''''Mega Müzeye'''' ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Marmaris''te yol için ağaç katliamı Marmaris''te yol için ağaç katliamı Muğla''nın Dalaman Havalimanı''na ulaşımın daha çabuk ve risksiz olması ve aynı zamanda da ülke genelinde başlatılan duble yol çalışmaları nedeniyle Marmaris ile Gökova arasında yüzlerce ağaç kesildi.
2. tüp tünel hattında ''tarihi miras'' önlemi2. tüp tünel hattında ''tarihi miras'' önlemiBoğaz Karayolu Geçiş Projesi güzergâhı, tarihi kalıntı ihtimaline karşı jeo radarlarla tarandı. 50 metre derinliğe ulaşan radyo dalgaları Yenikapı''da duvar kalıntısı tespit etti.
TOKİ konutlarına rekor başvuruTOKİ konutlarına rekor başvuru16 bölgede kurayla satışı yapılacak 6 bin 468 konut için 55 bin 985 aile başvurdu.
TOKİ''ye kral payıTOKİ''ye kral payıİsyan korkusu Suudi Arabistan Kralı Abdullah''a 400 milyar Dolarlık yeni paket açıklattı. Paketin 200 milyar Doları konut ve cami yapımını içeriyor. Pazardan TOKİ ve Türk firmaların yüzde 25 pay alacağı tahmin ediliyor.
ArkiPARC''ta Eski Sanayi Alanlarına Yönelik Yeni Fırsatlar Masaya YatırıldıArkiPARC''ta Eski Sanayi Alanlarına Yönelik Yeni Fırsatlar Masaya YatırıldıModeratörlüğünü İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP) Kentsel Tasarım ve Yarışmalar Departmanı Proje Yürütücüsü Murat Vefkioğlu''nun üstlendiği "Eski Sanayi Alanlarında Yeni Geliştirme Fırsatları" başlıklı panel, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, İMP Planlama Koordinatörü Özdemir Sönmez, Kartal Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Piker ve Kağıthane-Ayazağa Vadisi Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Bekir Kılıç''ın katılımı ile gerçekleşti.
Yaşam zincirinde "plastik"Yaşam zincirinde "plastik"Araştırmacılar, bazı bakterilerin okyanustaki plastik atıklarla beslendiklerini düşünüyorlar...
Yok böyle bir öğretmenevi!Yok böyle bir öğretmenevi!Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi''nde, 1883''te inşa edilmiş, Haliç''e manzarası olan 6 katlı bir bina. Kapısından içeri girer girmez şık dekorasyonuyla, oturup bir kahve içme isteğini doğuran, hoş bir kafeterya ile karşılıyor konuklarını.
Yapacağı projenin bedelini bankaya bloke eden müteahhitYapacağı projenin bedelini bankaya bloke eden müteahhitNEF 163 Levent, NEF İki Haliç gibi iddialı projelerin sahibi Timur Gayrimenkul, Türkiye konut sektöründe bir ilki başlattı ve Kağıthane''de yapacağı NEF 11 projesinin yatırım bedelini Denizbank''a bloke etti. Timur Gayrimenkul inşaatta etapları tamamladıkça Denizbank''tan hakediş alacak.
Kaya mezarlarına ‘nano'' korumaKaya mezarlarına ‘nano'' korumaMuğla''nın Ortaca İlçesi''ne bağlı Dalyan Beldesi''ndeki 2 bin 400 yıllık kaya mezarlarının "nano teknoloji'''' kullanılarak koruma altına alınacağı bildirildi.
Sanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''teSanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''teAltı minareli cami denince akla sadece Sultanahmet gelir, soranlara o söylenir. Yolunuz düşer mi bilmeyiz ama Mersin ve Adana''da iki camiden de altı minare birden yükseliyor semaya. Mersin''deki Hz. Mikdat Camii ve Adana''daki Sabancı Merkez Camii, hem altı minareli olmaları hem de mimari özellikleriyle görülmeye değer.
ArkiPARC 2011 Gayrimenkul Ödülü Kazananları Belli Oldu ArkiPARC 2011 Gayrimenkul Ödülü Kazananları Belli Oldu Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, "Kentsel Kalite için Diyalog" teması ile gerçekleştirdiği ArkiPARC 2011 kapsamında 31 Mart akşamı Fulya Fuar Merkezi''nde gerçekleşen Gayrimenkul Ödülü 2011 Belediye Başkanları, gayrimenkul geliştiricileri ve mimarları bir araya getirdi. Fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar onurlandırmayı amaçlarken sektöre örnek teşkil eden başarılı yatırımları öne çıkaran Gayrimenkul Ödülü ilk kez 2008 yılında verilmişti. Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım alanlarında geliştirici ve mimarlık ofislerine verilen Gayrimenkul Ödülü Töreni 2011 haberci Özlem Gürses''in sunumu ile renkli görüntülere sahne oldu.
"Arsayı tual olarak düşünebiliriz""Arsayı tual olarak düşünebiliriz"Bu yıl, "Çizginin Dışındakiler" ana konsepti çerçevesinde, dünya görüşleriyle farklılık yaratmış isimleri ağırlayan Bersay İletişim Enstitüsü (BİE), Kerem Erginoğlu''nu konuk etti.
8 bin 500 yıllık İstanbullu8 bin 500 yıllık İstanbulluMarmaray kazılarında ortaya çıkan bir mezar tarihin yeniden yazılmasına neden olacak.
Konut, Ofis ve Lojistik Yatırımlarına Profesyonel Bakış Konut, Ofis ve Lojistik Yatırımlarına Profesyonel Bakış ArkiPARC 2011''de konut, ofis ve lojistik yatırımları da mercek altına alındı. Mimar Melkan Tabanlıoğlu krizin sektör açısından öğretici olduğunu, mimari projelerin kişiye ve kente katkı sağladığı zaman daha çok değer bulduğunu dile getirdi.
Patron''un Çek Defteri''nden Başkalarının Parası''na: Halka ArzlarPatron''un Çek Defteri''nden Başkalarının Parası''na: Halka ArzlarArkiPARC 2011 oturumları arasında yer alan "Gayrimenkul''de Halka Arz" başlıklı oturum zengin içeriği ile dikkat çekti. Mentor Proje Yönetimi ortaklarından İlhami Akkum''un moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma Çelen Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Çelen ve İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç konuşmacı olarak katıldı.
Hasankeyf turizme hazırlanıyorHasankeyf turizme hazırlanıyorHasankeyf''te, geçen temmuzda bir kişinin ölümüne yol açan kaya parçası düşmesi yüzünden girişe yasaklanan Hasankeyf Kalesi''nin tekrar gezilebilmesini sağlamak amacıyla çalışma başlatıldı.
ArkiPARC 2011''de İstanbul Finans Merkezi Masaya YatırıldıArkiPARC 2011''de İstanbul Finans Merkezi Masaya YatırıldıSon yıllarda İstanbul Ataşehir bölgesindeki gelişmenin de en önemli parçası olan İstanbul Finans Merkezi konusu 31 Mart Perşembe günü ArkiPARC 2011''de yine tüm paydaşları bir araya getiren bir oturumla tartışıldı. ULI Türkiye''nin başkanı Haluk Sur moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda IMS İcra Kurulu Başkanı Serdar Güçar, İBB''den İstanbul Finans Merkezi Altyapı Komitesi koordinatör yardımcısı Timuçin Kurt ve bölge için proje geliştiren mimari ekiplerden birisi olan Tabanlıoğlu Mimarlık''ın yöneticilerinden Murat Tabanlıoğlu''ndan oluşan konuşmacılar proje sürecini dinleyicilerle paylaştılar.
Fukuşima gömülüyorFukuşima gömülüyorTsunamide hasar gören Fukuşima nükleer santralı, son çare olarak 3 aşamalı bir planla kapatılıyor. Zemini, sızıntıya karşı ziftle kaplanacak, reaktörlerin üzeri de özel bir çadırla kapatılacak.
Türkiye''nin "enerji haftası"Türkiye''nin "enerji haftası"Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası''na Türkiye, 11 - 17 Nisan tarihleri arasında santralistanbul tarafından organize edilen "santralistanbul Enerji Haftası" ile katılıyor...
Enerji nasıl depolanır?Enerji nasıl depolanır?Çevre dostu yenilenebilir enerjilere geleceğin enerjisi gözüyle bakılıyor, ancak bu enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin depolanması sorunu sürüyor. Yeni yöntem elektrikten metan gazı üreterek enerjiyi depolama.
Çevre CoğrafyalardaTürk Geliştiricilerin Avantajı Yüksek Adaptasyon Becerisi Çevre CoğrafyalardaTürk Geliştiricilerin Avantajı Yüksek Adaptasyon Becerisi Moderatörlüğünü IMS Mühendislik Danışmanlık ve Ticaret Firması Yönetici ortağı Gürer Ünal''ın yaptığı, AIM Property Development Yönetim Kurulu Başkanı Melih Özkan, Rönesans Holding A.Ş., Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, Turkmall firması İcra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu''nun konuşmacı olarak katıldığı "Çevre Coğrafyalarda Geliştirici Olmak" paneli ArkiPARC''ın ikinci gününde gerçekleşti.
Buca''ya kestirme yol için TSK''dan izin beklenecekBuca''ya kestirme yol için TSK''dan izin beklenecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca trafiğini rahatlatması için yapılacak "Uçan yol" adıyla bilinen 7.5 kilometrelik ekspres yolun 1350 metrelik kesiminde kamulaştırma çalışmalarını tamamlandı. Yeşildere bağlantısını sağlayacak köprünün geçeceği alan için ise Türk Silahlı Kuvvetleri''nden (TSK) arazi tahsisi istenecek.
Bergama''yı yabancı tanıyorBergama''yı yabancı tanıyorİzmir''de, Akropol, Asklepion gibi ilk çağ medeniyetlerinin en görkemli eserlerine sahip Bergama''ya dünyanın her yerinden turistler gelirken, yerli turistlerin ilgi göstermemesi şaşırtıyor.
"Belgrad ormanlarında göz göre göre suç işleniyor""Belgrad ormanlarında göz göre göre suç işleniyor"Orman Mühendisleri İstanbul şubesi yetkilileri, Belgrad ormanındaki su dolum tesislerinin yasal olmadığını söylüyor. Tesisler ise doluma devam ediyor.
Başkan Aziz Kocaoğlu: "Geleceğe koşuyoruz" Başkan Aziz Kocaoğlu: "Geleceğe koşuyoruz" İstanbul''da gayrimenkul ve inşaat sektörünün temsilcileriyle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, yatırımcıları İzmir''e davet etti.
Asya belediye başkanları İstanbul’da küresel krizi konuşuyorAsya belediye başkanları İstanbul’da küresel krizi konuşuyorKüresel Finansal Krizin Asya kentleri üzerindeki etkisinin ele alınacağı II. Asya Belediye Başkanları Forumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın ev sahipliğinde İstanbul''da başladı.
Antalya''ya 4 saat çabuk ulaşılacakAntalya''ya 4 saat çabuk ulaşılacakDik rampaları ve keskin virajları nedeniyle sürücülerin ''''çileli yol'''' dediği Mersin-Antalya karayolunun yarattığı sıkıntı, "Akdeniz Sahil Yolu" sayesinde aşılacak.
Ali Sami Yen''e yapılacak rezidans, Mayıs''ta satışa çıkıyorAli Sami Yen''e yapılacak rezidans, Mayıs''ta satışa çıkıyorProje Mecidiyeköy''ün çehresini değiştirecek.
Agora''nın önünde tek engel kaldıAgora''nın önünde tek engel kaldıKazıların sürdüğü İzmir''in tarihi kent merkezi çevresinde bulunan binalar yıkıldı. Agora''nın önünde kalan tek engel ise Mezarlıkbaşı Katlı Otoparkı.
Kaçak binalara ''af'' gibi ruhsatKaçak binalara ''af'' gibi ruhsatİstanbul''daki yüz binlerce kaçak binaya, güçlendirme yapılabilmesi gerekçesiyle ''ekonomik ömrün sonuna kadar'' geçici ruhsat verilecek.
Üçkuyular''da metro tepkisiÜçkuyular''da metro tepkisiİzmir''in Üçkuyular semti esnafı, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatı nedeniyle İnönü Caddesi''nin yaklaşık 1 yıldır araç trafiğine kapalı kalmasına tepki gösterdi. Dün metro şantiyesi önünde toplanan işyeri sahipleri basın açıklaması yapıp Büyükşehir Belediyesi''ni eleştirdi.
ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından "Kentsel Kalite" ana teması ile düzenlenen ArkiPARC 2011 30 Mart Çarşamba günü Fulya Fuar Merkezi''nde birbirinden değerli isimlerin konuşmaları eşliğinde başladı. Etkinliği üretken kılan en önemli unsurlar arasında ise gayrimenkul sektörünün farklı alanlarına çeşitli perspektiflerden bakarak etkin çözümler üretmeyi hedefleyen oturumlar yer aldı.
ArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği TartışıldıArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği TartışıldıArkiPARC''ın ilk gününde son panel Cadde Perakendeciliği oldu. Amsterdam Belediyesi''nden Peter Groenendaal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mishap Demircan ve Gerd Zerhusen''in konuşmacı olarak katıldığı oturumu Markus Lehto yönetti.
II. Abdülhamit tarafından yaptırılan hastane yıkılıyorErzurum''da 1902 yılında inşa edilen 1924 yılında Numune Hastanesi statüsüne geçen hastane, iş makineleriyle yıkılıyor.
ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri sahiplerini bulduArkitera Mimarlık Merkezi''nin düzenlediği ve gayrimenkul sektörünü 30-31 Mart 2011''de biraraya getiren ArkiPARC 2011 kapsamında önceki akşam İstanbul Fulya Fuar Kongre Merkezi''nde gayrimenkul ödül töreni düzenlendi.
Ucube binalarPazar günü Milliyet gazetesinin geniş yer verdiği İstanbul''un Anadolu yakasındaki ucube otelimiz Corner haberini görünce dayanamadım. Bugünkü yazımı başta bu otel olmak üzere, tepeleri kentin en olmadık yerlerinde göğe eren ultra modern gökdelenlerimizin nadide imar planlarına ve değerli şirketlerine ithaf etmeye karar verdim.
Akköprü iki asır geçişe kapanıyorMuğla''nın Köyceğiz İlçesi''nde baraj suları altında kalacak olan tarihi Akköprü, kil ve kaya dolguyla kaplanarak korumaya alındı.
Yeşil enerji yatırımları 2010''da yüzde 30 arttıYeşil enerji projelerine küresel düzeyde yatırımlar geçen yıl yüzde 30 artışla 243 milyar dolara ulaştı.
''En güvenli santrali kuracağız'' Rusya''nın 20 milyar dolarlık yatırımla Mersin-Akkuyu''ya inşa edeceği nükleer santral uygulama aşamasına geçiyor.
Santralı kontrol altına almak, aylar sürebilir Japonya''da 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Fukuşima Daiçi Santralı''nın kontrol altına alınmasının, birkaç ay sürebileceği belirtildi. Nükleer güvenlik yetkilisi Hidehiko Nişiyama önceliklerini, çalışamaz haldeki soğutma sisteminin yeniden onarılması ve radyoaktivitenin sızmasını engellemek olarak açıkladı.
Fukuşima''dan Pasifik''e radyoaktif su sızıyor Japonya''da zarar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali''nin çevresinde deniz suyundaki radyasyon artışının nedeni anlaşıldı.
Ali Kaptan''ın evi satışa sunuldu Son günlerin izlenme rekorları kıran dizisi ‘Öyle bir geçer zaman ki''de yer alan Ali Kaptan''ın evinin benzerleri, 2. kez düzenlenen Prefabrik Fuarı''nda satışa sunuldu.
"Çevreden de kalkınmadan da taviz yok"Başbakan Erdoğan: "Biz ne çevreden, ne de kalkınma mücadelesinden taviz veririz."
Türkiye''nin "iklim" hesaplarıEroğlu, sera gazlarının atmosferde birikerek küresel iklim değişikliğine neden olduğuna dikkat çekerek, Türkiye''de sera gazlarının yüzde 70''inin enerji üretiminden kaynaklandığını söyledi.
Ankara''nın havası tehlikeliTMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Ankara''nın havasının insan sağlığını tehdit ettiği açıklandı...
Bütün AVM''ler yıkılıyor‘Marka Şehir'' projesi kapsamında geliştirilen imar çalışmalarıyla İstanbul''un AVM devri kapanıyor. Önümüzdeki aylarda İstinye Park''a kepçe vurulmasıyla başlayacak yıkım, şehrin bütün büyük alışveriş merkezlerinin ortadan kaldırılmasını hedefliyor. İstinye Park''ta Başbakan''ın katılımıyla düzenlenecek yıkım şenlikleri sırasıyla Kanyon, Akmerkez, Cevahir ve Metro City ile devam edecek. İstanbulluları küçük esnafa yöneltmeyi hedefleyen proje, Stil İkonları Derneği tarafından organize edilen bir eylemle yarın Nişantaşı''nda protesto edilecek.
Tarih: 1 Nisan 2011 Kaynak: Radikal
Karcı: Depreme dikkat çekerimCHP aday adayı Karcı, yeni imar planlarında, oda başkanlığı döneminde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yaptıklarını çalışmaların dikkate alındığını söyledi.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.