Haberler

14 Nisan 2011, Perşembe

Mimarinin Suya Yansıması Mimarinin Suya Yansıması Dünya Su Günü, geçtiğimiz ayın 22''sinde dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Biz de gerçekten özel bir mimariye sahip ve suyla alakalı olan on yapıyı inceledik. Avrupa ile Asya''yı bağlayan metropol İstanbul''un görülmeye değer yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, I. Justinyen zamanında civardaki saraylara su sağlamak için inşa edilmiş olan antik mühendislik harikalarından biri. Yapıyı, eski yapılardan devşirilen malzemelerden yapılmış 336 adet kolon ayakta tutuyor. Sarnıca zamanında kilometrelerce uzaktan gelen su, gerektiğinde tüm İstanbul''a bile aylarca yetecek kadar çoktu. Antik imparatorluğun çöküşü ile, sarnıç yüzyıllarca sessizliğe gömüldü ve 1500''lü yıllarda Hollandalı bir gezgin tarafından yeniden keşfedilerek batı tarafından tanındı. Haberin Devamı
Seçim öncesi kaçak yapı yıkımlarında olaylar çıktı Seçim öncesi kaçak yapı yıkımlarında olaylar çıktı Bursa''nın merkez Yıldırım ilçesinde 7 mahallede gerçekleştirilen yıkımlarda kaçak yapı sahipleri ile güvenlik güçleri arasında olaylar yaşandı. Belediye ekiplerine karşı koyan bazı vatandaşlar, polis tarafından engellendi. Evleri yıkılan kişiler baygınlık geçirdi.
Yenilenebilir enerji güçleniyorYenilenebilir enerji güçleniyorDünya Ekonomik Forumu''nun (WEF) hazırladığı rapora göre, yenilenebilir enerji projelerine küresel yatırım geçen yıl önemli oranda artış gösterdi.
Yaşamın kıyısındaki Kibera, Topbaş''ın ziyareti ile dünya gündeminde Yaşamın kıyısındaki Kibera, Topbaş''ın ziyareti ile dünya gündeminde Ulaşımdan çevreye, kültürden spora kadar İstanbul''un tüm sorunlarının çözümü için azami gayret sarf eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vizyon sahibi kişiliğiyle Başkanlığı''na seçildiği UCLG ve UNACLA gibi uluslararası örgütlerin Başkanı olarak da dünya çapındaki yerel sorunlarla da yakından ilgileniyor.
İzmir, dünyanın karşısına çıkacakİzmir, dünyanın karşısına çıkacakTürkiye''nin ilk ‘sakin'' kenti Seferihisar, Haziran 2013''te, Cittaslow üyelerine ev sahipliği yapacak. 23 ülkeden toplam 140 belediye başkanı konuk olacak.
Welsh Mimarlık Okulu, Sürdürülebilir Merkezi Tamamladı Welsh Mimarlık Okulu, Sürdürülebilir Merkezi Tamamladı Sürdürülebilir bina ürünlerini araştıracak yeni merkez Shotton, Tata Sttel''de açıldı.
3,5 milyon eve elektrik sağlayacaklar3,5 milyon eve elektrik sağlayacaklarRWE & TURCAS tarafından Denizli''nin Kaklık Beldesi''nde kurulacak Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali''nin temeli atıldı.
Şanghay''da 5 Osmanlı ajanı Şanghay''da 5 Osmanlı ajanı Osmanlının son döneminde İttihat ve Terakki lideri Enver Paşa''nın Pantürkizm ideali için Orta Asya''ya gizli görev ile gönderilen 5 ajanının, bölgede köşeye sıkışınca soluğu aldıkları Şanghay''da yaşadıkları yer, bugün şehrin en güzel noktalarından birine dönüşmek üzere inşaat halinde.
Emekli mekikler müzeyeEmekli mekikler müzeyeNasa emekliye ayırdığı uzay mekiklerinin hangi müzelere gideceğini açıkladı.
İpek Yolu''na Demiryolu Entegrasyonuİpek Yolu''na Demiryolu EntegrasyonuYükselişte olan Çin ve Avrasya''ya karşı güçlü duran Avrupa dünyanın yeni ekonomik merkezi olmaya hazırlanıyor.
Başkentin En İyi Binaları New London Ödülleri ile Onurlandırılıyor Başkentin En İyi Binaları New London Ödülleri ile Onurlandırılıyor New York, Paris ve Edinburg''dan gelen jüri üyeleri kazanan 12 projeyi belirledi.
Türk taksisinin New York''ta ''engel''i kalmadıTürk taksisinin New York''ta ''engel''i kalmadı1 Ekim 2014''ten itibaren New York''taki tüm taksilerin tekerlekli sandalye erişimine uygun olma şartı getirilecek.
Kadifekale göründüKadifekale göründüKent dönüşümü çalışmaları kapsamında yıkımların sürdüğü ve bugüne kadar 5 bin kamyonluk molozun çıkarıldığı Kadifekale, Yeşildere Caddesi''nden net olarak görünmeye başladı.
İmralı İskelesi kaldırılıyorİmralı İskelesi kaldırılıyor11 yıl önce Öcalan''ın gelişiyle sivil gemilere kapanan iskelenin yerine bölgeye park yapılacak.
Hilal, aktarmada yeni merkez olacakHilal, aktarmada yeni merkez olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği İZBAN Projesi''nin geçtiğimiz günlerde hizmete alınmasının ardından Halkapınar''daki aktarma İstasyonu''nda yaşanan sıkışıklığı gidermek amacıyla Kemer ile Halkapınar arasına yapılması gündeme gelen aktarma istasyonunun yeri belli oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Halkapınar''ı rahatlatmak amacıyla inşa edilecek olan aktarma istasyonunun Hilal Metro İstasyonu''nun altına yapılacağını açıkladı.
Zaha Hadid’in Yeni Projesi Elk Grove’da Yaşayanları İkiye BöldüZaha Hadid’in Yeni Projesi Elk Grove’da Yaşayanları İkiye BöldüUluslararası üne sahip Zaha Hadid''in kurduğu mimarlık firması son zamanlarda popülerliğini korumaya devam ediyor.
Konut Tasarımı Yarışması''na Çağrı Konut Tasarımı Yarışması''na Çağrı Başvuru için son gün 28 Nisan.
Fener''in SarayıFener''in SarayıSporcular Başkent''e geldiğinde Divan''ın işlettiği bu 5 yıldızlı otel standardındaki mabette kalacak. Düğün, toplantı ve konser gibi organizasyonların yapılabildiği tesisten herkes faydalanabilecek.
Facebook''ta yorum rekoruFacebook''ta yorum rekoruTüm dünyadan on binlerce Facebook kullanıcısı, bir Facebook mesajına 24 saat içinde en fazla yorumu girerek Guinness Dünya Rekoru''nu kırmaya çalışarak daha yeşil bir Facebook için çağrıda bulunacak.
Moğolistan ile enerji iş birliği Moğolistan ile enerji iş birliği Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Moğolistan Enerji Bakanı Dashdorj Zorigt arasında petrol ve doğalgaz alanında iş birliği anlaşması imzalandı. Moğol Bakan, "Ülkemizde 100 çeşit maden rezervi var" dedi.
Japonya Bir Kez Daha Sallandı Japonya Bir Kez Daha Sallandı Japonya''nın kuzeydoğusunda, 6,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Çin''in temiz enerji atağıÇin''in temiz enerji atağıPew Charitable Trusts tarafından yayınlanan rapora göre, Çin, geçtiğimiz yıl temiz enerji yatırımlarda Almanya ve ABD''nin önüne geçerek dünya lideri oldu.
Çernobil''i itiraf ettilerÇernobil''i itiraf ettilerJaponya Nükleer ve Sınai Güvenlik Ajansı''nın genel müdür yardımcısı Hidehiko Nishiyama ile Nükleer Güvenlık Komisyonu yetkilisi Kenichi Hirose, Fukuşima Daichi nükleer santralındaki felaketi, uluslararası ölçülere göre 5''den, en yüksek düzey olan 7''ye yükseltti. Nükleer tesislerde 7 düzeyi bugüne kadar sadece 1986''da Çernobil''de meydana gelen nükleer santral felaketinin ardından uygulanmıştı.
Binaların arasındaki şehre bak!Binaların arasındaki şehre bak!Akbank Sanat, bir sanatçı kooperatifi olan Société Réaliste''in ''Binaların Arasındaki Şehir'' sergisine ev sahipliği yapıyor. 07 Mayıs''a dek sürecek olan sergide, Société Réaliste Fransız sosyolog Gabriel Tarde''ın bakışından gelişen bir isimle çalışıyor. Société Réaliste kooperatifi, binaların bulunduğu yeni modern bir Olimpiya olarak şehrin insanlarına ve mimarlarına bakmak yerine ''binaların arasındaki şehre'' bakıyor. Sergi küratörü Ali Akay sergi hakkında ''Sanatçı, şehir modernizminin yükseldiği New York''un 2. Dünya Savaşı sonrasındaki devasa büyümesini ele alan King Vidor''un filmine gönderme yapıyor. İnsanlarından ve onların sözlerinden arındırılmış olan imajlarda şehir kendi başına bir dekor gibi gözümüzün önünden geçiyor. ''Amerikan Rüyası'' nın başlangıcı olan bu modernizm batı-dışından gelen göçmenlerin kurduğu ve yerleştiği bir şehir. Söz konusu göçmenlik rüyası günümüzde hala devam etmekte" diyor.
Tarih: 14 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Abant artık Orman Bakanlığı''na emanet Abant artık Orman Bakanlığı''na emanet Bolu Abant Tabiat Parkı''nda yaptığı çalışmalarla ekolojik sistem ve yaban hayatı tahrip ettiği için mahkeme kararıyla işletme sözleşmesi iptal edilen İl Özel İdaresi, doğa harikasının işletmesini Çevre ve Orman Bakanlığı''na devretti.
İkiçeşmelik mesaisi İkiçeşmelik mesaisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, turizm aksı haline getirilmesi için çalışmaların sürdüğü İkiçeşmelik, Agora ve Kemeraltı bölgesinde incelemelerde bulundu. Başkan Kocaoğlu, bölgedeki tarihi dokuyu uygun düzenlemelerle yenileyip görüntüyü güzelleştireceklerini ve bölgenin turizm potansiyelini arttıracaklarını söyledi.
Başkan Zolan: Yıkım olmayacakBaşkan Zolan: Yıkım olmayacakDenizli Belediye Başkanı Osman Zolan, önceki belediye başkanı Nihat Zeybekci''nin söylediği ve 3 yıldır olduğu gibi şehrin hiçbir yerinde kentsel dönüşümden dolayı yıkım yapılmayacağını söyledi.
Ne deprem ne tsunami yıkabildiNe deprem ne tsunami yıkabildiJaponya depremi, tsunamisi ve sonrasında nükleer felaketinde güvenilirliği onaylanan tek enerji ünitesi, rüzgar santralleri oldu.
Suudlar, 1600 metre Yüksekliğinde Gökdelen Yapıyor Suudlar, 1600 metre Yüksekliğinde Gökdelen Yapıyor Suudi Arabistan, Cidde şehrinde 1600 metre yüksekliğinde gökdelen yapıyor.
"Sinan''ı Anmak İçin Bir Gün Yeterli Değil""Sinan''ı Anmak İçin Bir Gün Yeterli Değil"Mimar Sinan Araştırma Merkezi Seri Konferansları''ndan üçüncüsü düzenlenen ''Kaynaklara Göre Sinan'' başlıklı konferans Prof. Dr. Suphi Saatçi''nin sunumuyla gerçekleşti.
Türkiye, nanoteknolojide Ortadoğu''nun gözdesiTürkiye, nanoteknolojide Ortadoğu''nun gözdesiBirleşik Arap Emirlikleri yenilenebilir enerji teknolojisi geliştirmede Türkiye''den destek alıyor.
Irak''ın Yeniden İnşası: Marsh Arap OkuluIrak''ın Yeniden İnşası: Marsh Arap OkuluSavaştan sonra altüst olmuş bir ülke nasıl yeniden inşa edilir? Mott MacDonald Marsh Arapları için bir okul yapmaya karar verdi ve toplumu köklerine bağlamak için geleneksel tekniklerin kullanımına geri döndü. Sazlarla inşa edilmiş geleneksel çatılar ve duvarlar ile bu Irak okulu son 200 yılda herhangi bir yerde inşa edilmiş olabilir. Aslında okul yepyeni ve yerli zanaatkarların inşasında büyük emeği olmasına karşın projenin tasarımı ve temini İngiliz mühendis Mott MacDonald tarafından gerçekleştirildi.
"Kayısı Topuklu Kadınlar"a Dair…"Kayısı Topuklu Kadınlar"a Dair…Gazeteci yazar Mahmut Şenol''un beşinci kitabı "Kayısı Topuklu Kadınlar" çıktı...
Kars ve Malta arasındaki fark ne?Kars ve Malta arasındaki fark ne?Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa''nın Seçkin Turizm Cenneti seçilen Kars bu başarıyı iyi değerlendiremiyor. Oysa aynı zamanda turizm cenneti seçilen Malta, bu konuda çok yol aldı. Bu sayede binlerce turist çekiyor...
Radyasyon gelse haberimiz olmayacakRadyasyon gelse haberimiz olmayacakJaponya''daki nükleer risk Çernobil düzeyine çıkarılırken, İzmir Limanı''nda radyasyon kontrolü yapılamadığı anlaşıldı. Çünkü cihazlar tamirde!
Gecekondu ve 3 Katlı Bina İnşaat Alanına ÇöktüGecekondu ve 3 Katlı Bina İnşaat Alanına ÇöktüGaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi Kaynar Sokak''taki bir gecekondu ve 3 katlı binanın bulunduğu, bir süre önce de yeni bina yapılması için müteahhide verilen arsada dün toprak kayması meydana geldi.
Tehlike Çernobil seviyesindeTehlike Çernobil seviyesindeJaponya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima nükleer santralindeki tehlike derecesini en üst seviyeye çıkardı.
"Çernobil''deki ölçümler sürsün""Çernobil''deki ölçümler sürsün"Greenpeace Uluslararası İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer Ukrayna Hükümeti''nden son 2 yıldır durdurulan radyasyon seviyeleri araştırmasını sürdürmesini talep etti.
Bursa''nın en modern pazar alanı olacakBursa''nın en modern pazar alanı olacakOsmangazi Belediyesi, Bursa''nın en modern pazar alanı ile yer altı katlı oto parkından oluşan dev tesis için düğmeye bastı.
Seferi Kütüphane: BiebBus Seferi Kütüphane: BiebBus BiebBus, 7000 kitabı ve bir okuma odası ile okuldan okula gezen bir kamyon.
Türkiye''nin Hollywood''u olacakTürkiye''nin Hollywood''u olacakBeykoz''a Türkiye''nin en büyük film platosu kurulacak. Ayrıca ilçeye dört üniversite de geliyor. Bu da 20 bin öğrenci demek...
Belgrad Ormanı''nın sahibi çıktıBelgrad Ormanı''nın sahibi çıktıMübadele döneminde Belgrad Ormanı''nda arazi verilen aile, kamulaştırma sonrası başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.
"Baz istasyonuna hayır""Baz istasyonuna hayır"İstanbul Alibeyköy''de Refhan Tümer Lisesinin bulunduğu caddeye kurulan baz istasyonu liseli gençlerin ve velilerin tepkisini çekti. Okullarının yakınında baz istasyonu olmasından rahatsızlık duyan öğrenciler, okul önünde eylem yaptı.
Ayamama''da Bir Daha Sel Olmayacak  Ayamama''da Bir Daha Sel Olmayacak İstanbul''da iki yıl önceki yağmurda taşıp 31 cana mal olan Ayamama Deresi, yeni yatağında yağacak yağmurları bekleyecek.
Bir tarih yok oluyor!Bir tarih yok oluyor!Bir zamanlar ‘tarihin yazıldığı'' Ali Sami Yen Stadı, aynı G.Saray Kulübü gibi diz çöktü...
Türkiye''de hava trafiği üç kat büyüyecekTürkiye''de hava trafiği üç kat büyüyecekAirbus''ın tahminlerine göre Türkiye''nin 2029 yılı sonuna kadar 50,5 milyar dolar değerinde 480 yeni uçağa ihtiyacı olacak.
"Afetlerde istanbul nüfusuna yardım edilemez" "Afetlerde istanbul nüfusuna yardım edilemez" Time Out dergisi Nasuh Mahruki''yle AKUT''un 15''inci yıldönümü vesilesiyle görüştü. Mahruki, "İstanbul''un nüfusunu azaltmak lazım, afetlerde bu nüfusa yardım edilemez" diyor ve soruyor: "İmalathanelerin İstanbul''da ne işi var?"
Filozof, "Yıldız Mimarlar"ı Yerden Yere VurduFilozof, "Yıldız Mimarlar"ı Yerden Yere VurduFilozof Roger Scruton yıldız mimarları 20 yıl içinde yıkılacak yeni binaları akladıkları için gösteriş budalası olmakla suçluyor.
Sonuca Ulaşamayan "Ulaşım Projesi"Sonuca Ulaşamayan "Ulaşım Projesi"İstanbul''un bitmek bilmeyen projelerinden biri olan Marmaray Projesi, 11 Nisan Pazartesi günü DLH Marmaray Bölge Müdürü Dr.Müh. Haluk İbrahim Özmen ve Proje Müdürü Hüseyin Belkaya tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde masaya yatırıldı. Proje Müdürü Hüseyin Belkaya projenin başlangıcından günümüze dek olan süreçteki çalışmaları ve gelişmeleri dinleyicilere aktarmak üzere bir sunum gerçekleştirdi.
Mimarların Geleceği Nasıl Olacak?Mimarların Geleceği Nasıl Olacak?Building Futures''ın bu araştırması mimarların gelecekteki rollerinin belirlenmesi için yapıldı ve şu sorular soruldu: 2025 yılında yapıları kim tasarlayacak? Mimarlık eğitimi almış kişiler meslek için hangi rolleri ne yaparak elde edecek? Sonuç olarak, mimarlık mesleği nasıl bir değişim gösterecek? Yüklenicilerin, danışmanların, işverenlerin de dahil olduğu geleneksel mimarlık ofisleri ve mimarinin diğer geniş yelpazesinde çalışanlarıyla birebir görüşmeler ve toplantılar yapılarak çalışmalar sürdürüldü. Sonuçlanan tahminler beraberinde tartışma ve sorgulama olanağı getirip önümüzdeki 15 yıl içinde sektörün olması yakın değişimlerden nasıl etkileneceğinin bir araştırması haline gelecek.
Chipperfield''ın Neues Müzesi, Mies van der Rohe Ödülü''nü KazandıChipperfield''ın Neues Müzesi, Mies van der Rohe Ödülü''nü KazandıDavid Chipperfield tarafından gerçekleştirilen Neues Müzesi revizyonu 2011 Avrupa Birlği Çağdaş Mimari Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü''nü kazandı.
İstanbul''da lale zamanıİstanbul''da lale zamanıİstanbul, bir devre adını veren, doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip olan laleyle yeniden buluşuyor.
Dinleri buluşturan "BERGAMA"Dinleri buluşturan "BERGAMA"Üç bin yıllık tarihi geçmişi ile Bergama ilçesi, Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Yahudilik''e ait önemli merkezleri bir arada bulunduruyor.
Ulucami''nin vav''larıBursa''ya ne zaman yolum düşse ayaklarım beni Ulucami''ye sürükler. Bu camide arınıp durulur, bütün duvarları ve sütunları bir harfler, semboller, şifreler dünyasına dönüştüren celi sülüs, talik ve divani yazıların her birini okuyup anlamaya çalışırken zamanı unuturum.
Çin, 176 adayı ihale ile satışa çıkardıÇin hükümeti, kimsenin oturmadığı 176 adayı satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Çin Denizcilik Bürosundan yapılan açıklamada, Çinli ya da yabancıların satışına sunulmak üzere listelenen 176 adacığın, turizm, sanayi, balıkçılık, nakliye ya da yenilenebilir enerji gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmak üzere satışa çıkarılmasının planlandığı belirtildi. Çin Denizcilik Bürosu, aynı ada için çok sayıda müşteri çıkması halinde, en yüksek teklifi veren kişi ya da kurumun, adanın sahibi olacağını da belirtti. Adaların satışıyla ilgilenenlerin dosyalarını Çinli yetkililere iletmesi, dosyaların uzmanlarca inceleneceği kaydedildi.
Tarih: 14 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
Ordu günleri başlıyor ORDU Günleri etkinlikleri bugün Eyüp''teki Feshane Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle başlıyor.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.