Haberler

26 Nisan 2011, Salı

 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet GünüDünya Fikri Mülkiyet Günü bu yıl da kutlanıyor. Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü''nün 2000 yılından bu yana kutladığı ve ülkemizde de Türk Patent Enstitüsünün ve Marka Patent Vekillerinin çeşitli faaliyetlerle kutladığı 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü''nün önemi her geçen gün daha fazla önem taşıyor. WIPO bu senenin temasını ''''Geleceği Tasarla'''' olarak belirledi. Haberin Devamı
Zeugma müzesi, İngiliz Asilzadeleri büyüledi  Zeugma müzesi, İngiliz Asilzadeleri büyüledi İngiltere''nin eski Ankara Büyükelçisi Sir Timothy Daunt ve eşi Lady Patricia Daunt, beraberlerinde İngiliz asilzadelerinden oluşan 11 kişilik seçkin bir grupla Zeugma Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi''ni gezdi. Sir Timothy Daunt, eşi Lady Daunt ve beraberlerinde heyet mozaik müzesinde sergilenen mozaiklere duydukları hayranlığı gizleyemediler.
Yarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı HükümsüzleştirmekYarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı HükümsüzleştirmekYazının başlığında sözü edilen Slavoj Žižek''in "fantezi mekanı" aslında düşünsel ve metaforiktir. Benim yazımda hem düşünsel hem de mimaridir. Yakınlarda sonuçlanan bir yarışma üzerinden yarışmalar genelinde bir şeyler söyleyeceğim.
Yapı sektörü iki kıtada görücüye çıkıyorYapı sektörü iki kıtada görücüye çıkıyorAddisBuild ve BuildExpo, Expotim organizasyonlarıyla eşzamanlı olarak sektör profesyonellerini buluşturacak.
AB''den Tepki AB''den Tepki Kars''taki ‘İnsanlık Anıtı''nın yıkımına başlanması, Avrupa Birliği''nde tepkiyle karşılandı.
Büyükşehir 2 anaokulunu daha eğitimin hizmetine sundu Büyükşehir 2 anaokulunu daha eğitimin hizmetine sundu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi''nin "İlk Adım Anaokulu" projesi kapsamında yapımını tamamladığı iki anaokulu daha hizmete alındı. Törende konuşan Başkan Topbaş, görevleri olmadı halde bugüne kadar eğitime 805 milyon TL''lik yatırım yaparak 24 okul inşa ettiklerini söyledi.
22 yıldır inşa edilen ''Uğursuz Kuleler''e kiralanamaz raporu22 yıldır inşa edilen ''Uğursuz Kuleler''e kiralanamaz raporu''Miras'' tartışmaları nedeniyle bir türlü bitirilemeyen ve adı ''Uğursuz''a çıkan Tat Towers''a şimdi de ''kiralanamaz'' raporu çıktı. İTÜ''nün raporunda ''Binaya iskan alınması güç. İskan edilmeyen binayı kiralamak, mümkün değil'' denildi.
Türkiye''deki binaların yüzde 60''ı risk altındaTürkiye''deki binaların yüzde 60''ı risk altındaSon dönemlerde çeşitli bölgelerde çökme tehlikesi geçiren binalarla ilgili yapılan resmi bir araştırmaya göre; Türkiye''deki yapıların yüzde 40''ı projesiz, yüzde 67''si ise projesine uygun yapılmamış ve iskan ruhsatı alınmamış durumda.
ODTÜ''lü öğretim görevlisine 7 ödülODTÜ''lü öğretim görevlisine 7 ödülODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi Avrupa Birliği Tasarım Ajansı tarafından 7 dalda ödüle layık görülünce, Türkiye 1''incliğe yükseldi.
Kütahya nükleer istiyor: Biz zaten ölmüşüz!.. Kütahya nükleer istiyor: Biz zaten ölmüşüz!.. Kütahya''nın Hisarcık ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Akbaş, ilçe halkının yıllardan beri bor madeni dolayısıyla zehirle yaşamaya alıştığını iddia ederek, "İlçemizde nükleer enerji santrali kurulması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı''na öneride bulunduk" dedi.
"Savaş Galerisi"ni, 3 yılda 10 milyon kişi gezdi "Savaş Galerisi"ni, 3 yılda 10 milyon kişi gezdi Kayseri''de açılan 1915 Çanakkale Seddülbahir Savaş Galerisi Müzesi, 3 yılda toplam 167 il ve ilçeyi merkezini dolaşarak, 10 milyon kişiye "Çanakkale ruhunu" anlattı.
Asırlık mirasa çiviler çakıldı, anten asıldı Asırlık mirasa çiviler çakıldı, anten asıldı Erzurum''un sembolü olan Çifte Minareli Medrese''nin çeşitli bölümlerine çakılan çiviler ve duvarlarına monte edilen kablolar görenleri şaşkına çeviriyor.
Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları LEGO, çocuklar için eğlenceli bir oyun aracı. Herkesin yüzünde inceden bir tebessüm oluşturuyor.
Nükleere komşu 90 milyon insan varNükleere komşu 90 milyon insan varDünyada nükleer santrallerin etrafındaki birinci derecede riskli bölgelerde yaşayan nüfus çok kabarık.
"İnsanlık Anıtı" direniyor!"İnsanlık Anıtı" direniyor!Başbakan Erdoğan''ın ''ucube'' dediği anıtın kesim işlemleri, kullanılacak elmas ucun kırılması ve şiddetli rüzgar nedeniyle yarına ertelendi.
"Heykel yıkma tartışmaları çok sevimsiz""Heykel yıkma tartışmaları çok sevimsiz"Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkılma kararına ilişkin, ''''Ben Türkiye''de heykel yıkma tartışmasını, doğrusu çok sevimsiz buluyorum'''' değerlendirmesinde bulundu.
Dünyayı "evde" kurtarDünyayı "evde" kurtarGündelik hayatta doğaya telafisi imkansız zararlar verdiğimize dikkat çeken uzmanlar, evdeki bir takım alışkanlıkların değiştirilerek insan kaynaklı olumsuz etkilerin en aza indirilebileceğini söylüyorlar.
8 bin liraya ev8 bin liraya evİzmirli girişimci İlker Tektaş, İzmir Kalkınma Ajansı projeleri kapsamında, metrekaresi 550 liraya gelen plastik ev üretti. En küçük ebatı 12 metrekare olan Kolay Ev, 8 bin liraya kuruluyor.
David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı Yeni Zelandalı tasarımcı David Trubridge Dream Space Dome''u tasarladı.
Çernobil‘i anarkenÇernobil‘i anarken26 Nisan 1986‘da Çernobil‘de meydaha gelen nükleer kaza, felaket kavramına yeni bir anlam ekledi. 600 milyon kişinin olumsuz etkilendiği Çernobil, 25 yıl sonra bugün artık turizm konusu oldu.
Rus şirket, nükleer karşıtı protestolara anlayış lütfetti Rus şirket, nükleer karşıtı protestolara anlayış lütfetti Rus Rosatom Şirketi, Mersin Akkuyu''da yapılması öngörülen 3. nesil nükleer enerji santralinin güvenirliğine ilişkin bilgi verdiği basın toplantısında, ''''Nükleer karşıtı protestoları anlayışla karşılıyoruz" dedi.
Çernobil gündemdeÇernobil gündemdeDünya bugüne kadar iki büyük nükleer kaza yaşadı: 25 yıl önce meydana gelen Çernobil kazası ile Japonya''yı derinden sarsan Fukuşima kazası. Uzmanlar Çernobil''in bugüne kadar yeterince araştırılmadığını savunuyor.
Çernobil''e hayır Akkuyu''ya evetÇernobil''e hayır Akkuyu''ya evetEnerji Bakanı Yıldız, Çernobil gibi birinci nesil santrallara karşı olduğunu, fakat Akkuyu''da yapılacağı gibi güvenlik düzeyi üst noktada olan santralların yapılması gerektiğini bildirdi.
Afetzedelere 100 bin ev inşa edilecekAfetzedelere 100 bin ev inşa edilecekJaponya''daki deprem ve tsunami felaketinden zarar görenler için 100 bin ev yapılacak.
Zorlu: Nükleer santral için referandum yapılabilirZorlu: Nükleer santral için referandum yapılabilirZorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan nükleer santralda kararın acele verilmemesi gerektiğini söyleyerek "Referandum da niye olmasın niye düşünülmesin" diye konuştu.
Sanatçılar, “Ucube” Anıt önünde eylem yaptıSanatçılar, “Ucube” Anıt önünde eylem yaptıEylemde, Edip Akbayram, Tarık Akan, Suavi, Rutkay Aziz, Onur Akın, Menderes Samancılar gibi sanatçılar yer aldı.
“Farkımız hissedilecek”“Farkımız hissedilecek”Uludağ''ın tek patronu olmak için gün sayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, zirveye el atmak için sabırsızlanıyor.
Meclisteki ucubeler yıkılsınMeclisteki ucubeler yıkılsınBaşbakan Erdoğan tarafından "ucube" olarak nitelendirildikten sonra kaldırılması için hazırlıklara başlanan "İnsanlık Anıtı" önünde bir araya gelen sanatçılar, yıkımı protesto ettiler.
Gürcistan''ın 1 Dolar''lık havaalanına Türkler talipGürcistan''ın 1 Dolar''lık havaalanına Türkler talip2''nci büyük kenti Kutaisi''yi turizmde büyütmek için kolları sıvayan Gürcistan yönetimi, Kopitnari Havaalanı''nı 1 dolara satışa çıkardı. TAV başta olmak üzere birçok Türk firması bu satışla ilgileniyor.
Rusya''dan gelen turist sayısı yüzde 20 artacak Rusya''dan gelen turist sayısı yüzde 20 artacak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Taşbaşı, uygulamanın 30 günü geçmeyen seyahatlerde geçerli olacağını söyledi.
‘Tüpçü Başbakan İstemiyoruz’‘Tüpçü Başbakan İstemiyoruz’Kadıköy''de bir araya gelen binlerce nükleer santral karşıtı, Mersin ve Sinop''ta yapılmak istenen nükleer santrallere izin vermeyeceklerini haykırdı.
TOKİ''den ev alanlar isyanda: ''Mağduruz'' TOKİ''den ev alanlar isyanda: ''Mağduruz'' 2001 yılında hak sahiplerine teslim edilen bin konutun orman arazisi üzerine yapıldığı iddiasıyla TOKİ ve ve konut sahipleri hakkında dava açıldı.
Pablo Solon''la Tabiat Ana''nın Hakları ÜzerinePablo Solon''la Tabiat Ana''nın Hakları Üzerineİki yıl önce Birleşmiş Milletler 22 Nisan''ı Uluslararası Tabiat Ana Günü olarak ilan etti. Bu yıl 22 Nisan''da Bolivya''nın önerisiyle, tıpkı insan hakları gibi bir mesele olarak "Tabiat Ana''nın Hakları" da BM''in gündemine giriyor. Bolivya''nın kendi anayasasında Tabiat Ana Hakları zaten kabul edilmiş durumda. Biz de Tabiat Ana Günü''nde Açık Gazete''de Bolivya BM Temsilcisi Pablo Solon''la Tabiat Ana''nın haklarını konuştuk.
"İzmirliler isterse bir yol bulunur yıkılmaz""İzmirliler isterse bir yol bulunur yıkılmaz"Maliye Bakanlığı''nın başlattığı işlemle ilgili Yeni Asır''a konuşan Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, kentlinin isteğinin ön planda olacağını söyledi.
Şemdinli''de heyelan, evleri çökertti Şemdinli''de heyelan, evleri çökertti Hakkari''nin Şemdinli ilçesinde etkili olan sağanak yağıştan dolayı birçok ev, ahır ve tandır evi çöktü.
Öğrenciler İstanbul''u Sapphire''den İzleyecekÖğrenciler İstanbul''u Sapphire''den İzleyecekAvrupa ve Türkiye''nin en yüksek binası, öğrencilerin İstanbul''u izleyerek öğrenmelerine aracılık edecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sapphire işbirliğiyle düzenlenen ‘İstanbul''u Seyrediyorum'' projesi kapsamında, 160 okuldan 3 bin 200 öğrenci ‘Sapphire Seyir Terası''nı ücretsiz gezecek.
Rusya: Akkuyu nükleer santralında göktaşından başka korkumuz olmaz Rusya: Akkuyu nükleer santralında göktaşından başka korkumuz olmaz Rusya''nın Akkuyu''da inşa edeceği nükleer santralın temel atma töreni yaklaşırken "Kalininskaya" nükleer santralının kapıları Türk basınına açıldı.
En uzun klasik otomobil rallisi İstanbul''dan geçecek En uzun klasik otomobil rallisi İstanbul''dan geçecek 6. Allgeau-Orient Klasik Otomobil Rallisi''nin Almanya''dan Ürdün''e uzanan rotasının İstanbul etabı, 12 ülkeden 305 aracın katılımı ile 1-4 mayıs tarihlerinde yapılacak.
Japonya, depremin yarasını 49 milyar dolara saracakJaponya, depremin yarasını 49 milyar dolara saracakJapon hükümeti, 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin telafisi için 48,9 milyar dolar (4 trilyon yen) tutarında olağanüstü bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı.
Dünya nükleere desteğini çekti Dünya nükleere desteğini çekti Dünya Bağımsız Araştırmacılar Ağı (WIN-GIA) Global Nükleer Araştırması''nın sonuçlarına göre dünyada ve Türkiye''de nükleer enerjiye destek azaldı.
Fukuşima çok uzak değil  Fukuşima çok uzak değil Nature dergisi ile Columbia Üniversitesi''nin araştırması nükleer santralların yakınında yaşayan 90 milyon insanın Fukuşima benzeri bir risk altında olduğunu ortaya çıkardı
Çeyrek Yüzyıl Sonra ÇernobilÇeyrek Yüzyıl Sonra Çernobil20. yüzyılın ilk ve tarihin en büyük nükleer kazası olan Çernobil Nükleer Santrali reaktör kazasının üzerinden, 26 Nisan 2011 günü tam 25 yıl geçmiş olacak. Ukrayna''nın başkenti Kiev''in 140 kilometre kuzeyinde bulunan Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde meydana gelen patlama ve yangının ardından, atmosfere büyük miktarda radyoaktif madde salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenilmişti. Etkileri günümüzde bile hala devam eden facia, Japonya''da meydana gelen deprem sebebiyle Fukuşima Nükleer Santrali''nin radyoaktif madde sızdırmaya başlamasıyla da yeniden gündeme geldi. 1986''daki kaza, Çernobil Nükleer Santralı''nda her biri 1000 Megawatt gücünde olan dört reaktörün hatalı tasarımının yanı sıra, reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılıp peşpeşe hatalar meydana gelmesi nedeniyle oldu.
Malatya Safranbolu''ya karşıMalatya Safranbolu''ya karşıMalatya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, kent merkezinde, ilçelerinde ve beldelerdeki cumbalı ve kerpiçten olan tarihi Malatya evlerini restore ediyor.
Kunta Kinte''nin adası yok oluyorKunta Kinte''nin adası yok oluyorGeçmiş yılların ünlü dizisi Kökler''in kahramanı olan Kunta Kinte''nin, Amerika''ya köle olarak getirilmeden önce hapsedildiği Kunte Kinte adası erozyon tehlikesi ile karşı karşıya.
Müzelerin üzerindeki Demokles kılıcıMüzelerin üzerindeki Demokles kılıcıKoleksiyonlardaki eserlerin satın alınmasında önceliği Kültür Bakanlığı''na veren kanun maddesi, özel müze açmak isteyenleri tedirgin ediyor. Bakanlık ise bu maddenin sadece kötü niyetlileri muhatap aldığını belirtiyor.
Ve "Ucube" heykeli yıkılıyorVe "Ucube" heykeli yıkılıyorKars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkımına başlandı. Anıta halat atıldı ve kesim işlemleri başladı. Kars''ta bulunan ve üç aydır Türkiye ve Dünya gündeminde yer alan, Başbakan Erdoğan''ın "Ucube" diye tanımladığı İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması için geri sayım başladı.
Kapadokya''ya Hollywood çıkarmasıKapadokya''ya Hollywood çıkarmasıKapadokya''da son yılarda açılan butik ve konsept otellerle sadece Japon turistlerin değil artık Hollywood''un da ilgisini çekiyor. Martta ABD''li ünlü aktör Nicholas Cage''in "Hayalet Sürücü 2" çekimleri için geldiği Kapadokya''da doruk noktasına ulaşan talep diğer Hollywood yıldızlarını da tatil için UNESCO Kültür Mirası listesindeki bölgeye çekti.
İzmir''e 2. müjde: İnciraltı tamamİzmir''e 2. müjde: İnciraltı tamamDün Balçova Termal Tesisleri''nde düzenlenen turizm toplantısında konuşan Bakan Ertuğrul Günay, İnciraltı''nı yeniden planladıklarını açıkladı.
İstanbul''u sevmek..İstanbul''u sevmek..İstanbul muhteşem bir kent.. Bir dünyalar güzeli.. Bir efsane.. Asya ile Avrupa''nın, Doğu ile Batı''nın, İslam Alemiyle, Hıristiyan Dünyasının buluştuğu, öpüştüğü şehir.. Roma İmparatorluğu''nun, hayır, eksik bildiğimiz gibi, Doğu Roma''nın değil, Büyük Roma İmparatorluğunun başkentiydi. Büyük Constantin, imparatorluk başkentini Roma''dan buraya taşımış, kente de kendi adını vermişti.. Konstantinopolis..
Sizin arkanızda kimler var?Sizin arkanızda kimler var?Hidro elektrik santralleri (HES)''lere karşı verilen mücadelenin ardında dış güçlerin olduğunu, yöre insanlarının bu dış güçler tarafından kışkırtıldığını ileri süren Hidro Elektrik Santralleri İş Adamları Derneği (HESİAD) Başkanı Fahrettin Amir Arman''ın şirketi olan Ayen Enerji''nin yaptığı tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili cezaların uygulanmadığı ortaya çıktı.
Tsunami değil HES felaketiTsunami değil HES felaketiKarabük-Yenice Karayolu''nun 19. km''sinde yolda büyük yarıklar ve çatlaklara yol açan, elektrik direklerini yıkan heyelan sürüyor. Öte yandan henüz bir önlem alınmış değil. Yolun 100 km''lik bölümünde etkili olduğu belirtilen heyelana HES inşaatıyla birlikte yağışların neden olduğu belirtiliyor.
Google''ın "gizli" bilgi merkezi ilk kez görüntülendiGoogle''ın "gizli" bilgi merkezi ilk kez görüntülendiİnternet arama motoru devi Google, ilk kez bir bilgi merkezinin görüntülerini ‘sıkı güvenlik kısıtlamaları'' uygulayarak yayınladı.
Japonya hükümeti, depremin faturasını çıkardı Japonya hükümeti, depremin faturasını çıkardı Japon Hükümeti, 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin telafisi için 48,9 milyar dolar (4 trilyon yen) tutarında olağanüstü bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı.
Finike''ye çılgın proje!Finike''ye çılgın proje!Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı''nın gündeme getirdiği "Ay Yıldız" projesi Antalya''nın Finike İlçesi''nde yapılacak.
Portakal çiçeği kokulu EndülüsPortakal çiçeği kokulu EndülüsSevilla, Granada, Malaga, Cordoba... İspanya''nın Endülüs bölgesi, tarihi şehirleriyle ülkenin en çok turist çeken yerlerinden. Şimdi sokaklarına yayılan portakal çiçeklerini koklama zamanı...
Emek Sineması''nı biz öldürdükEmek Sineması''nı biz öldürdükGeçen iki haftadaki İstanbul Film Festivali maratonu ardından bir kez daha anladım ki, film izlemekle, sinemaya gitmek farklı şeyler.
Kaz Dağları''nda ekolojik hava soluyorlarKaz Dağları''nda ekolojik hava soluyorlarBinalarında buzdolabı yok, elektriği tek bir güneş pili panelinden karşılıyorlar, her yere yürüyerek gidiyorlar. Kaz Dağları''ndaki Çamtepe Yaşam Kültür Merkezi, doğaya kaçmaya hazırlananlara rehberlik yapıyor.
Doğanın harikalarla taçlandırdığı yer: DalyanDoğanın harikalarla taçlandırdığı yer: DalyanDustin Hoffman, Sting gibi ünlülerin de tatil için tercih ettiği Dalyan, insan yapımı kaya mezarları, Tanrı vergisi doğal güzelliği ve şifalı sularıyla ziyaretçilerini büyülüyor.
İstanbul''u rahat bıraksınlar!İstanbul''u rahat bıraksınlar!Başbakan''ın İstanbul için yapılacağını açıklayacağı çılgın projenin ne olduğunu herkes merak ediyor. Uydu kent olduğunu söyleyen de var, Marmara Denizi''ne ada yapılacağını söyleyen de. ''Sizce İstanbul''a yapılacak en çılgın proje nedir'' diye sorduğumuz kent bilimciler ve mimarlar farklı ve özgün projeler önerirken; sanat dünyasında ortak kanı artık İstanbul''un rahat bırakılması gerektiği oldu...
Brüksel''de nükleer karşıtı miting Brüksel''de nükleer karşıtı miting Belçika''nın başkenti Brüksel''de, Nükleer santrallere karşı olan bazı gruplar, "Nükleer Santrallere ve Yaşamı Yok Eden Enerji Üretimlerine Hayır" mitingi düzenledi.
İlk heykel Atatürk zamanında yıktırılmıştıİlk heykel Atatürk zamanında yıktırılmıştıKars''taki heykel yıkımı iyi güzel de, acaba ''ucube'' sadece Kars''a mı özgü? Peki Bursa''da Osman Gazi Türbesi''nin baş ucuna dikilen o ucubeyi kim temizleyecek?
TOKİ evleri orman arazine mi yaptı?TOKİ evleri orman arazine mi yaptı?Samsun''un Atakum ilçesinde yapımına 1998 yılında başlanan ve 3 yıl sonra hak sahiplerine teslimi gerçekleştirilen bin konutun orman arazisi üzerine yapıldığı iddiasıyla Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve ve konut sahipleri hakkında dava açıldı.
Bu binalar afette yıkılacakBu binalar afette yıkılacakTürkiye''deki yapıların yüzde 40''ı projesiz, yüzde 67''si ise projesine uygun yapılmamış ve iskan ruhsatı alınmamış!
Avrupa Birliği''ne, doğal kaynaklarımızı vaat ettikAvrupa Birliği''ne, doğal kaynaklarımızı vaat ettikTürkiye bir broşürle, AB''ye girerse Avrupa''ya sağlayacaklarını sıraladı. Vaatlerden biri de başta HES''ler olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının AB''nin kullanımına açılması...
Çocuklarımız Geleceği İnşa EdecekÇocuklarımız Geleceği İnşa Edecek23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık.
Brezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiBrezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiDünyanın en büyük Lego kulesi Sao Paulo''da inşa edildi. Sao Paulo''da çoğu çocuk olan yaklaşık 6000 Lego fanı, vinçlerler taşınarak birleştirilecek Lego taşlarını bir araya getirdi.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Hiroşima ve FukuşimaJapon hükümeti, Fukuşima nükleer santralında meydana gelen kazanın Çernobil''deki kadar vahim (7. derece) olduğunu açıkladı.
Sömürören AVM''ye gitmem!Neden gideyim? İstiklal Caddesi''nde cıvıl cıvıl hayat akıp dururken, çıkıp az da olsa yaşamı içime çekeceğime, sermayenin Taksim''e diktiği zafer anıtıyla işim olmaz! Aslında hiçbir AVM ile işim olmaz da her şeyden önce "bir bina, hemen yakınındaki tarihi yapılardan daha yüksek olmamalı" diyen Kültür Varlıklarını Koruma Yasası''nı ihlal eden bu ucubeye dayanamam. Binam en yüksek olmalı, baklavam bol fıstıklı olmalı, pastırma aldım mı on kilo alırım diyen sonradan ‘gurme'' zengin tavrı! Sıkar, üzer; affedersiniz içine etmeye bile değmez; zaten zor bulunuyormuş, yapan bilerek saklı yapmış tuvaleti.
Libya işçisi kalmadıTürkiye''den Libya''ya çalışmak için giden işçi sayısı ülkede çıkan iç savaşın ardından yüzde 96 oranında geriledi.
Dolmabahçe''nin kristal mücevherleri1856 yılında hizmete açıldığı günden bu yana, Boğaz kıyısındaki ayrıcalıklı konumuyla dünyanın en görkemli saraylarından biri olan Dolmabahçe, eşi benzeri olmayan kristal avizeleriyle de ziyaretçileri büyülüyor. Saraydaki paha biçilmez değerdeki 224 avize ve 500 şamdanın bakımları periyodik olarak "avize atölyesindeki" 10 görevli tarafından titizlikle yapılıyor.
Çılgın proje, kimleri çıldırtacak?Büyük bir gizlilik içinde hazırlanan ve henüz dışarıya tek kelimelik dahi bilgi sızdırılmayan "Çılgın proje"nin açıklanması ertelenmeseydi, çoktan öğrenmiş olacaktık.
Çılgın projeSayın Başbakan''ımızın İstanbul''la ilgili "çılgın projesi" çarşambaya kadar meçhulümüz de olsa, sadece İstanbul''un değil, bütün Türkiye''nin bazı "çılgın proje"lere ihtiyacı var.
Greenpeace, dev gemiyi durdurdu 11 Greenpeace eylemcisi, geçtiğimiz yıl boyunca Sinop''ta petrol arayan Leiv Eiriksson adlı petrol platformunu Kuzey Kutbu''na doğru yola çıktığı sırada durdurdu.
İstanbul''da deprem için kesintisiz haberleşme sistemi devredeİstanbul''da depreme yönelik hazırlıklara bir yenisi daha eklendi. Muhtemel bir depremin beklendiği şehirde özellikle yaşanabilecek herhangi bir afet sonrasında kesintisiz haberleşmeyi sağlayacak sistem devreye girdi.
Yıldız: Rusya, Akkuyu nükleeri için stratejik bir teklif verdi Mersin-Akkuyu nükleer santralının yapımı için Rusya''nın çok uygun bir teklif verdiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir.
İstanbul''a iki yeni şehir kurmanın anlaşılamayan kerameti! Normal dünya atmosferinden seçim atmosferine girdiğimiz bu günlerde siyasetçileri ve siyaset adına yapılan bazı şeyleri anlayamıyorum.
Kütahya''da bölgesel havaalanının temeli atıldı KÜTAHYA, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya''nın Altıntaş ilçesinde inşa edilecek Türkiye''nin 4''ncü büyük havaalanı olma özelliliğini taşıyan Zafer Bölgesel Havaalanı''nın temeli törenle atıldı. Havaalanı Türkiye''nin bölgesel nitelikteki ilk havaalanı olacak.
TOKİ Etiler''de 3 okul aldı, İstanbul''a 125 okul sözü verdi Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Milli Eğitim Bakanlığı''nın elindeki üç okulu 125 yeni okul yapmak üzere aldı.
''Ucube''yi korumaya aldılar BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan''ın ''ucube'' diye nitelendirdiği ve kaldırılmasına karar verilen insanlık anıtı önünde toplanan sanatçılar, yıkılması kararını protesto ettiler.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.