Haberler

Haberler

Toplam 83 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İnşaatçı 2006 için temkinli (8 Ocak 2006)Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2004 yılının son çeyreğinden itibaren nispi bir canlanma dönemine giren inşaat sektörünün, 2005 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 19.7 büyüdüğünü açıkladı.
Tarihi binalar kültür evi oldu (6 Ocak 2006)Antalya’da Muratpaşa Belediyesi tarafından Değirmenönü semtinde, aralarında bir Rum evinin de bulunduğu eski yapılar restore edilerek kültür merkezi haline getirildi.
Galataport’a bir evet bir hayır (6 Ocak 2006)Danıştay 6. Dairesi, İstanbul Beyoğlu ve Salıpazarı’nda Kruvaziyer Yat Limanı yapımına ilişkin imar planındaki değişikliği onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işleminin yürütmesini durdurdu. İhale kapsamını ve içeriğini oluşturan kararın yürütmesinin durdurulması ihaleye yeni bir boyut kazandırdı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararına ise “imar planının dayandığı yönetmeliğin iptal edilmesini ve özelleştirme bölgelerindeki imar planı değişikliği yetkisinin özelleştirme idaresi başkanlığı’na verilmesini” gerekçe gösterdi. CHP’nin iptal istemini görüşen Anayasa Mahkemesi ise Galataport ihalesini ilgilendiren düzenlemenin anayasaya uygun olduğuna karar verdi.
Tarih: 6 Ocak 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Enka, Kelebek Mobilya’yı satıyor (6 Ocak 2006)Ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Enka İnşaat, iştiraklerinden Kelebek Mobilya’nın hisselerinin blok satışı için Özbıyık ve Göknar ailelerini temsilen Mehmet Özbıyık ile görüşmelere başlandığını açıkladı.
II. Bayezid Külliyesi’ne ilgi arttı (6 Ocak 2006)Trakya Üniversitesi (TÜ) Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin 2005 yılında ziyaretçi sayısı yüzde 15 arttı.
‘Yeni bir müzecilik anlayışı’ geliyor (6 Ocak 2006)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, konuyla ilgili görüşmelerde bulunduğu Almanya’dan yurda dönüşünde, “Yeni bir müzecilik anlayışıyla, İstanbul’a farklı bir müze kazandıracağız” ifadesini kullandı.
Hasankeyf’i yaşatmak için mücadele (6 Ocak 2006)Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki bazı belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin yer aldığı “Hasankeyf’i Yaşatma Girişim Komitesi”, tarihi ilçeyi kurtarmak için “mücadele yürütülmesi” kararı aldı.
Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi'nin ilk test sürüşü gerçekleştirildi (6 Ocak 2006)Taksim-4. Levent Metro Hattı'nı Kabataş'ta deniz ve raylı sistemle bağlayacak olan Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi'nin ilk test sürüşü gerçekleştirildi.
Yeni proje: Metrobus (6 Ocak 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim-Kabataş arasındaki 640 metre uzunluğunda füniküler sistemin deneme seferini yaptı. Topbaş, buradaki konuşmasında "metrobus" deneme çalışmalarının başlayacağını belirtti. Topbaş, "lastik tekerlekli otobüslerle metro olan" ve "metrobus" olarak bilinen sistemle ilgili Beylikdüzü-Topkapı arasında bir güzergâh belirlediklerini ve burada belli bir noktada deneme çalışmalarına başlayacaklarını, hazırlıkların yapıldığını ifade etti.
Tarih: 6 Ocak 2006 Kaynak: Milliyet
Danıştay'dan fren: Galataport'ta yürütme durdu (6 Ocak 2006)Galataport projesi olarak da bilinen ve İstanbul Beyoğlu Salıpazarı bölgesinde kruvaziyer yat limanı inşasına ilişkin imar planı değişikliği yargıdan döndü. Danıştay, imar planındaki değişikliği onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işleminin yürütmesini durdurdu.
Kulelere mahkeme engeli (6 Ocak 2006)Anayasa Mahkemesi, Dubai Towers'ın önünü açan kanunda yer alan 'imar mevzuatındaki kısıtlamalara tabi olmaksızın' düzenlemesini iptal etti.
Ev talebine yetişilmiyor (6 Ocak 2006)Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, konut edinme isteğinin artmasına bağlı olarak inşaat sektöründe gözlenen canlanmanın konut talebini karşılayabilecek boyutta olmadığını bildirdi.
Umman'daki 1.9 milyar dolarlık proje Enka İnşaat'ın (6 Ocak 2006)Umman'daki 1.9 milyar dolarlık şehir projesi Enka-Aktor ortaklığının oldu. Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. tarafından Borsa'ya gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Enka Aktor Müşterek Tesebbüs Ortaklığı işveren firma ASIT ile Blue City Projesinin 1.9 milyar USD tutarındaki 1. kısım inşaatı ile ilgili ön anlaşmayı 4 Ocak 2006 tarihinde Muskat, Umman'da imzalamıştır."
Tarih: 6 Ocak 2006 Kaynak: Dünya
Galataport’ta belirsizlik dönemi (6 Ocak 2006)Anayasa Mahkemesi, özelleştirme kararı büyük tartışma yaratan Galataport'un satışına yeşil ışık yaktı. Ancak bugün Danıştay'dan çıkan bir başka karar, konuyu belirsizliğe sürükledi.
Galataport imar planı için ilk veto (6 Ocak 2006)Galataport Projesi'nde imar planındaki değişikliği onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işleminin yürütmesini durduran Danıştay, gerekçe olarak "imar planının dayandığı yönetmeliğin iptal edilmesi ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda imar planı değişikliği yapma yetkisinin Özelleştirme İdaresi'ne verilmesini" gösterdi.
Mini Bara Veda Mini Odaya Merhaba (6 Ocak 2006)Uçaklardaki business class koltukları genişlerken otel odaları da küçülmeye başladı. Yeni yıl ile birlikte “Yotel” kavramı turizm sektörüne girdi. Ekonomik oteller zincirine yeni katılan yoteller, Japonların kapsül otelleri kadar küçük olmasa da iş seyahatlerinde konuklarını 10 metrekarelik kabinler içine sıkıştırıyor.
Bursa’da kaçak yapılar yıkılıyor (5 Ocak 2006)Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, son 2 günde kaçak yapıldığı belirlenen inşaat halindeki 45 bina, belediye ekiplerince yıkıldı.
Belediye’den İzmir Körfezi için proje (5 Ocak 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez’in temiz kalması için çeşitli projeler üretiyor. Deniz Temiz Derneği Turmepa’yla işbirliğine giden belediye, bu kapsamda 2006 yılında çeşitli seminerler düzenleyecek; afiş, broşür ve eğitim cd’leri hazırlayacak.
TOKİ 2005’te 19 bin kişiyi ev sahibi yaptı (5 Ocak 2006)TOKİ, geçen yıl konut üretiminde hedef aldığı 150 bin konut sayısını aşarak, yaklaşık 154 bin mesken sayısına ulaştı. Bu konutlardan 19 bin 87’si hak sahiplerine teslim edildi.
Taksim-Kabataş tüneli tamamlandı (5 Ocak 2006)Taksim-Kabataş hattındaki füniküler sistemde deneme seferleri bugün başlıyor. Sistemde vagonlar bir kablo yardımıyla hareket ediyor.
Toplam 83 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.