Haberler

19 Haziran 2006, Pazartesi

Amerikalı Mimarlardan Meksika Sınırı İçin ÖnerilerAmerikalı Mimarlardan Meksika Sınırı İçin ÖnerilerKomşuyla sorununuz mu var? Çit örmeyi deneyin. Eğer işler iyi giderse, çitte takılır, sohbet edersiniz. İki ülke arasındaki sınır hakkındaki düşünce genellikle bu değildir ve bu tarz engeller onların kaba amaçlarını kolaylıkla maskeleyemez. Birleşik Devletler ve Meksika arasında 3218 km’lik sınırda yapılması planlanan bariyer ulusal güvenliği sağlamak ve yasadışı girişleri engellemeyi amaçlıyor. Haberin Devamı
Onlar taş değil tarihOnlar taş değil tarihKaçakçılık haberleriyle hatırladığımız tarihi eser meselemizi gazeteci, arkeolog ve hukukçular değerlendirdi. Kimi, müzelerin özel sektöre devredilmesi gerektiğini kimi de yasaların çok yetersiz olduğunu söylüyor.
Boğaz''da Marmaray için dev operasyonBoğaz''da Marmaray için dev operasyonBoğaz''ın güçlü akıntısı yüzünden, Sarayburnu ile Üsküdar arasında sualtından raylı sistem geçişini sağlayacak Marmaray Projesi''nde bazı önemli değişiklikler yapıldı.
Heyelan Bölgesinde, Kentsel Yenileme Projesi İçin YıkımHeyelan Bölgesinde, Kentsel Yenileme Projesi İçin Yıkımİzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan “İzmir Konak Kentsel Yenileme Projesi” protokolü kapsamında İmariye ve Altay Mahalleleri’ndeki heyelan bölgesinde bulunan yapıların yıkımına başlandı.
"Türkiye 2040''ta çöl ülkesi olacak""Türkiye 2040''ta çöl ülkesi olacak"17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kapsamında yapılan açıklamalarda, Türkiye''deki toprak kaybının ciddi boyutlarda olduğunu belirten yetkililer eğer gerekli önlemler alınmaz ise Türkiye''nin 2040 yılında bir çöl ülkesi olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirttiler.
Balkanlar''ın Batısının Geleceği ProjesiBalkanlar''ın Batısının Geleceği Projesi30 Temmuz – 24 Ağustos 2006 tarihleri arasında School of Missing Studies ve The Centrala Foundation for Future Cities tarafından mimarları, tasarımcıları ve sanatçıları kapsayan Zagreb, Novi Sad, Belgrad, Üsküp, Priştina, Tiran, Podgorica, Ljubljana ve Saraybosna şehirlerinin olduğu Balkanların Geleceği Projesi gerçekleştirilecek.
Burası buz gibiBurası buz gibiYaz mevsiminin çok kısa yaşandığı Stockholm''de açılan buz bar, yılın her döneminde turist çekiyor. Nordic Sea Oteli''nin lobisinde yer alan buz barın, duvarlarından bardaklarına, bahşiş kutusundan, koltuklarına kadar her şeyi tamamen buzdan yapılmış. Duvarları, soğuğu muhafaza eden özel camlarla kaplanan buz bara, özel giysiler ve eldiven giyerek girilebiliyor. Denizaltı araçlarında olduğu gibi iki kapısı bulunan buz barın ilk kapısını üstünüze kapadıktan sonra asıl kapısı açılabiliyor.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Tercüman
''Türkiye’de Tasarım’ Tartışılıyor!''Türkiye’de Tasarım’ Tartışılıyor!İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleri arasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşiyor.
MoMAMoMA1929 yılında açılan Museum of Modern Art ya da en bilindik adıyla MoMA zaman içinde koleksiyonlarını sergilemek ve eğitim programları için daha büyük ve daha esnek mekanlara ihtiyaç duymaya başlamıştı. Yeni bina yapılmadan önce aynı anda koleksiyonlarının sadece %10’unu sergileme imkanı bulunurken, eserlerin büyük bir kısmı ise sergilenemiyordu. Bilindiği üzere MoMA’nın yeni binası için 1997 yılında Tod Williams, Bernard Tschumi, Rafael Viñoly, Yoshio Taniguchi, Steven Holl, Rem Koolhaas, Pierre de Meuron, Dominique Perrault, Billie Tsien, Toyo Ito, Wiel Arets’in katılımıyla bir charrette yapılmış bu yarışta ipi göğüsleyen isim Japon mimar Yoshio Taniguchi olmuştu.
E.C.A – Serel Geleceğin Türk Tasarımcılarını ÖdüllendirdiE.C.A – Serel Geleceğin Türk Tasarımcılarını ÖdüllendirdiE.C.A ve Serel’in Mimar Sinan Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği ‘Su Dostu Tasarımlar’ yarışmasında heyecan, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.
Teknoloji, Da Vinci Code, MilanoTeknoloji, Da Vinci Code, MilanoEvet konumuz teknoloji, ve onun yardımcı öğe ve ana unsur olarak günümüzde yer alması. Bugünün flaş filmi “Da Vinci Şifresi” oğlumun açıklamasıyla kitabın aynısı imiş. Beni ilgilendiren ise, gayet sürükleyici bir atmosferde filmin devam etmesi.
"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi Gerçekleştirildi"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi GerçekleştirildiOsmanlı Bankası Müzesi’nde düzenlenen, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, 14 Haziran 2006 Perşembe akşamı; Aykut Köksal "İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" konulu söyleşi gerçekleştirdi.Söyleşi bu dönemki toplantıların sonuncusuydu.
Bodrum Müzesi’nde incelemeKültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri, latin dilleri uzmanı Haydar Dönmez ile arkeolog Zülküf Yılmaz, Müze Müdürü Yaşar Yıldız ve personel ile görüştü.
TOKİ restorasyon kredisi veriyorTescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bu yıl kullandırılacak krediler için başvurular bugün başlıyor. Geçen yıl başlayan uygulamada 17 proje kredilendirilmiş ve yaklaşık 1.3 milyon YTL''lik kredi verilmişti.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İlkel restorasyondan modern laboratuvaraProf. Dr. Arif Müfit Mansel''in başkanlığında 1947 yılında başlayan Side kazılarında çıkarılıp restore edilen eserler yeniden elden geçiriliyor.
Türkbükü''ne Citterio tasarımlı butik otelGöçtur''un sahibi ve Sait Halim Paşa Yalısı''nın işletmecisi Mustafa Göçen, Bodrum''da Dedeman Grubu ile ortak bir butik otel projesine imza atmaya hazırlanıyor.
Türkiye''nin ilk temalı su parkıAntalya''nm Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezi''nde yapımı tamamlanan "Troy" Su Parkı ve Yunus Gösteri Merkezi, törenle hizmete açıldı. Türkiye''nin ilk tamah su parkı olma özelliğine sahip tesis, Rixos Premium Otel içerisinde 12 bin metrekarelik alanda kuruldu. Tesisin açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile çok sayıda turizmci katıldı. Davetfiler açılışın ardından, Yunus Gösteri Merkezi''nde düzenlenen kısa gösteriyi izlediler. İşletmeci Murat Süğlün, tesisin 15 milyon dolara mal olduğunu belirterek, "Dünyada temalı su parkı sayısı çok az. Buranın teması da Truva atıdır. Tesiste eski Truva kentini canlandırdık" dedi.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Kadir Topbaş: İstanbul''a yatırım teklifi yağıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ünlü İspanyol mimar Jose Maria Tomes Llavador’un İstanbul’a 1 milyar dolar değerinde hem proje hem de yatırım yapmak istediğini söyledi.
Nuri Usta Nurus oldu tereciye tere satıyorAnkara’da Marangozlar Sitesi’nde küçük bir atölyede Nurettin Usta tarafından temelleri atılan Nurus, alanında dünyada ilk 20 şirket arasında kabul ediliyor. İtalyan hükümetine ofis mobilyası satan Nurus’un son çalışması Denizbank’ı alan Belçikalı Dexia’nın 36 katlı merkez binasının dekorasyonu.
Konut yapmayacağızİstanbul''da akrabalarıyla birlikte Şengör Gayrimenkul adıyla yeni bir şirket kuran Prof. Dr. Celal Şengör konut üretmeyeceklerini, amaçlarının ellerinde bulunan arsaların hissedarlar arasında sağlıklı bölünmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Herkes tasarımcı mı?''Tasarlamak bizleri doğadaki diğer canlılardan farklı kılan en temel insani yetilerimizden birisi ve bu anlamda aslında herkesin birer ''tasarımcı'' olduğu söylenebilir'' diyor Prof. Dr. Alpay Er.
80 okul depreme karşı güçlendirildiDYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Bakan Çelik, 2005-2006 öğretim yılında bakanlığabağlı resmi okul sayısının; 674’ü bağımsız anaokulu, 34 bin 261’i ilköğretim, 6 bin 749’u ortaöğretim ve bin 984’ü yaygın eğitim olmak üzere toplam 43 bin 668 olduğunu bildirdi.
Eminönü’nün çehresi değişecek1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu’nun açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyada son yıllarda yıldızı en çok parlayan şehirlerden birinin İstanbul olduğunu söyledi ve “İstanbul’da Eminönü’dür” nitelemesinde bulundu.
Lara yeniden tahsise açılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, yeniden tahsise çıkarılmasına karar verilen Lara Kent Parkı için hazırlıklarını tamamladı.
Kaleiçi''nde Neler Oluyor?Kaleiçi trafik sirkülasyonunu hafifletmek için önce yollar daraltıldı, sonra demirler dikildi, şimdi de çevreye çok büyük gürültü ve rahatsızlık veren, uykuları kaçıran, yürüyen vatandaşların ayağına takılıp yaralanmalarına neden olan demir kapanlar yerleştirildi.
Aksaray Havaalanı’na çobanlar talipYarım kalan inşaat Türkiye’de vakayı adiyedendir; iş merkezine niyet edilen binaların içinde otların büyümesi, yarım kalan devasa yapıların tinercilere ev olması bildiğimiz durumlardan.
TCDD, beş yılda kendini yeniliyorHızlı Tren, Tüpgeçit ve Marmaray projelerini 2008''e yetiştirmeye çalışan TCDD, Haydarpaşa Garı''nı değerlendirmek için de çalışıyor. Kuruluş, rayları ve garları yenilerken, Ro-La taşımacılığını hayata geçirmek için gün sayıyor.
Tuzla''nın ''mavi bayrak'' inadı... İstanbul''da ''mavi bayrak'' bekleyen plajlardan biri de tersaneleriyle ünlü Tuzla. Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, 5 Haziran''daki Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında basını ve halkı Tuzla''daki Sakız Adası''na ''mavi bayrak'' törenine davet etmişti. Ama o gün gelip çattığında deniz suyu simsiyahtı ve kokuyordu. Afişte uluslararası çevre ödülü olan mavi bayrağın değil, ''sembolik'' bir mavi bayrağın kastedildiğini söyleyen Demirci, "O gün bölge rüzgârın da denizden karaya esmesi nedeniyle çok kötü durumdaydı. Büyükşehir Belediyesi''nin de desteklediği çalışmalar önümüzdeki hafta bitecek ve herkesin anladığı anlamıyla mavi bayrağın asılması için müracaat edeceğiz" dedi. Bölgeye sintine sularının yanı sıra İSKİ arıtma tesisinden gelen atıkların döküldüğünü iddia eden semt sakinleriyse, değil denize girmek kokudan oturmanın bile zor olduğunu söylüyor.
Tarih: 18 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Plajda sizi zabıta kovalayabilir!Florya veya Menekşe''de yüzmeyi hayal edenler dikkat! Zabıta veya polis engeline takılabilirsiniz.
Tarihi eserleri otel yapalım!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eminönü ile ilgili birçok hedeflerinin bulunduğunu belirterek, ''''Buradaki birçok tarihi eserleri şu andaki işlevinden çıkartıp bunları otele dönüştürelim diyoruz'''' dedi.
1 Milyar Kişi Gecekonduda Yaşıyor!Özellikle büyük şehirlerde yaşanan problemlerin başını çeken gecekondulaşma, 15 yıla kadar dünyanın kâbusu haline gelecek. Gerekli tedbirler alınmazsa dünya genelinde gecekonduda yaşayanların sayısı 2020 yılında yaklaşık 1.4 milyarı bulacak. BM İnsan Yerleşimleri Programı (UNHABİTAT)’nın yayınladığı 204 sayfalık rapora göre, dünyada şu anda 1 milyar kişi gecekondularda yaşıyor ve bu rakamın gelişmekte olan ülkelerin tümünde artması bekleniyor. Dünyada gecekonduda yaşayanların nüfusunun 2020’ye kadar her yıl 27 milyon artması bekleniyor. İnsanlık tarihinde ilk kez gelecek yıl dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşıyor olacağının kaydedildiği raporda, gecekonduların birçok şehirde artık kent nüfusunun küçük bir bölümünü barındıran kıyı mahalleleri değil, asıl yerleşim tipi haline geldiği belirtildi. Raporda ayrıca, gecekonduda yaşayanların köyde yaşayanlardan daha kötü durumda bulunduğu da vurgulandı ve gecekonduda yaşayanların birçoğunun köylerde yaşayanlardan erken öleceği ileri sürüldü.
Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Beykoz Kasrı için Topbaş''a tam yetkiBüyükşehir Belediye Meclisi, Beykoz Kasrı''nın da içinde bulunduğu 200 dönümlük alanın Büyükşehir''e tahsisi için Başkan Topbaş''a yetki verdi.
Eminönü nasıl kurtulur?İstanbul, önce Doğu Roma İmparatorluğu''na başkentlik etti. Ardından tam 600 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu''nun "payitahtı" oldu.
Çamura Bulaşan O Sevdadan Bir Daha KopamazTuba Önder Demircioğlu, 15 yıllık deneyim ve kendi sanat felsefesiyle yarattığı eserlerini artistik ve tek olarak tasarlayarak Avusturya''nın başkenti Viyana''ya gönül rahatlığıyla gönderdi.
Boğaz''ın İncisi İçin Topbaş''a Tahsis Yetkisiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihi Beykoz Kasrı''nın da içinde bulunduğu, Boğaziçi''nin kıyısındaki 200 dönümlük yeşil alanın Büyükşehir Belediyesi''nce alımı ya da tahsisi için Başkan Kadir Topbaş''a yetki verdi. Topbaş''a verilen yetkiyle, Beykoz Kasrı''yla birlikte Maliye Bakanlığı tarafından Marmara Üniversitesi''ne tahsis edilen Küçükçekmece''deki Ziraat Okulu, Vakıflar Genel Müdürlüğü''nün Beykoz''daki mesire alanı-Göksu Çayırı''nın da aralarında bulunduğu 18 ayrı yerin tahsis ya da alım işlemlerinin ilk adımı atıldı. Boğaziçi''nde inşa edilen ilk saray olma özelliği taşıyan ve kendi koyuna sahip olması nedeniyle büyük ilgi çeken olan Beykoz Kasrı, 28 Nisan 2006''ya kadar Beykoz Çocuk ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet veriyordu. Hastanenin kapatılması Meclis gündemine de taşınmış, CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ''ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, ''Kapattığınız Beykoz Çocuk Hastanesi''nin arsasının, bazı üyeleri AKP İl ve İlçe yönetimlerinde görevli Beykoz Vakfı''na turizm amaçlı satılacağı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz'' diye sormuştu.
Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Arsa Karşılığı Daireyi Satana Vergi SürpriziÖzellikle son yıllarda yaygınlaşan bir uygulama var. Arsası olanlar, arsayı müteahhide verip, karşılığında arsa üzerine yapılan binadan belli sayıda daire ve dükkan alıyorlar.
Restorasyon skandalıDiyarbakır''ın mimari yapısı, kitabeleri ve kabartmalarıyla günümüze kadar gelen 5.5 kilometre uzunluğundaki 2 bin yıllık surlarının aslına uygun restore edilmediği, son olarak Milli Emlak tarafından kiraya verilen 9 no''lu burçtaki onarımda da büyük hatalar olduğu ortaya çıktı.
Gazprom St. Petersburg''da 600 milyon dolarlık gökdelen inşa edecekRus doğalgaz tekeli Gazprom St. Petersburg kentinde 600 milyon dolara ofis binası inşa etmeyi planlıyor. Bu proje modern Rusya''nın en hırslı projelerinden birisi olarak kabul ediliyor.
Konut sektörünün geleceğiSon yılların en gözde sektörlerinden biri inşaat. Birçok sektörü peşinden sürükleyen bu sektör, iki yıldır ekonomideki büyümenin de lokomotifi durumunda. Adeta bir patlama var sektörde.
Kale''den Tasarım KongresiİTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleri arasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3''üncü Ulusal Tasarım Kongresi, Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşiyor.
Kapalıçarşı tehlikede!Türkiye''nin tarihi eserlerle ilişkisi hep sorunlu olmuştur. Kendi toprağındaki zenginliği bu kadar hoyratça kullanan başka bir millet var mı doğrusu bilmiyorum.
Müzelere yeni düzenlemeKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 15 müzeyi bakanlık bünyesine alarak, diğerlerinin yönetimini il özel idarelerine bırakacaklarını açıkladı. Yeni bir müzecilik anlayışı getireceklerini söyleyen Bakan Koç, müzelerin kayıtlarını alacaklarını, envanterleri sağlamlaştıracaklarını ve eserleri resimleyeceklerini açıkladı. Koç, müzelerin güvenliğini iç ve dış koruma ekipleriyle sağlayacaklarını vurguladı. Türkiye’deki 93 müzeden 15’ini bakanlık bünyesine alacaklarını ifade eden Koç, diğer müzelerin yönetimini ise il özel idarelerine bırakacaklarını açıkladı. Bakan Koç, Bodrum müzesiyle ilgili de Muğla Valiliği’nin başlattığı incelemenin sonucunu beklemek gerektiğini söyledi. .
Tarih: 16 Haziran 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Valencia''yı kurtaran mimar, 1 milyar dolarlık yatırım için Topbaş''ı aradıİspanya''nın Valencia kentini çirkin yapılardan kurtaran ve modern bir görünüm kazandıran ünlü mimar Jose Maria Tomas Llavador, İstanbul''a da el atıyor.
O tren iki yıl sonra gelecekGünde yaklaşık 140 bin kişiye hizmet veren İstanbul banliyö tren hatlarının Marmaray Projesi nedeniyle kapatılacak olması, yolcuların nasıl taşınacağı konusunu gündeme taşıdı.
Yabancıya mülk sorgusu başladıHatay''da yabancıya mülk satışının yasaklanması sonrasında tartışma konusu olan yabancılara emlak satışları, Maliye Bakanlığı tarafından mercek altına alındı.
Topbaş; “İstanbul’da 500 Kilometre Raylı Sistem Projesi Başlattık”İstanbul’da toplam 500 kilometre raylı sistem için proje çalışması başlattıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şu anda 72 kilometre raylı sistem inşaatının devam ettiğini söyledi.
Tarihe Deprem KorumasıKültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul İl Özel İdaresi, olası bir depreme hazırlık amacıyla aralarında Ayasofya ve Top-kapı Sarayı''nın da bulunduğu 25 tarihi eserin korunması için bir protokol imzala-dı.
Haydarpaşa Garıİstanbul Mimarlar Odası''nın dün Gar Lokantası''nda düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Haydarpaşa''nın geleceği konuşuluyor...
Göztepe''ye cami geliyorUzun süredir İstanbul gündeminden düşmeyen Göztepe Parkı''na cami projesinde yeni bir aşamaya gelindi. Büyükşe-hir Belediye Meclisi Göztepe Parkı''na cami yapılmasını öngören plan tadilatına karşı itirazları reddetti. Böylelikle parka cami yapılmasında bir adım daha atıldı. Son kararı yargı verecek.
Türkiye''nin gündemi ''tasarım''İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen ''''3. Ulusal Tasarım Kongresi'''' 19-22 Haziran tarihleri arasında İTÜ Taşkışla binasında yapılıyor.
Kampanya sahibi camiyle ilgilenmiyor!Açtığı imza kampanyasıyla Göztepe Parkı''na cami izni çıkaran süreci başlatan Ömer Reha Arıkkan, "Benim konuyla ilişkim kalmadı. Cami yapılması için bir başvuruda bulunmayacağım" dedi.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.