Haberler

Haberler

Toplam 111 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Beş yıllık gelire yeni köprü (19 Şubat 2006)Geçiş ücretleri ile bütçeye önemli kaynak sağlayan ve geçtiğimiz yıllarda da yapımı devam eden otoyollaraödenek aktaran Boğaziçi köprüleri ve otoyollardan sağlanan gelirler giderek yükseliyor.
Surların UNESCO prestiji tehlikede (19 Şubat 2006)Dünyaca ünlü bilim adamları, İstanbul''un tarihsel kimliğinde başrolü oynayan şehir surlarının, orijinalinden farklı restore edilmesi nedeniyle ''UNESCO Kültür Mirası'' listesinden çıkarılabileceği uyarısında bulundu.
Alman gazetesi Kölner Express İstanbul’u tanıttı (18 Şubat 2006)Alman “Kölner Express” gazetesi, dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul''un, Avrupa''nın yeni eğlence merkezi haline geldiğini yazdı.Gazetede “İstanbul parti yapıyor” başlığıyla verilen haberde, İstanbul''un gece yaşamı hakkında bilgi verildi ve Beyoğlu semtinin eğlence dünyasında kentin kartviziti olduğu ifade edildi. Avrupa''nın yeni eğlence merkezinin 2006 yılında İstanbul olduğu belirtilen haberde, 15 milyon nüfusa sahip İstanbul''da yaklaşık 4 bin bar ve disko, 5 binin üzerinde de restoran bulunduğu kaydedildi. Türk mutfağının sadece kebap ve dönerden ibaret olmadığının altı çizilen haberde, birçok yemek çeşidini İstanbul''da bulmanın mümkün olduğu bildirildi.
Tarih: 18 Şubat 2006 Kaynak: Zaman
2B arazileri için gerekirse Anayasa’yı değiştiririz (18 Şubat 2006)Hükümet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer''in 2003 yılında veto ettiği 2B olarak adlandırılan orman niteliğini kaybetmiş arazilerin satışında ısrarlı.
Tiyatrolu ve yapay göletli konutlar görücüye çıktı (19 Şubat 2006)Hektaş İnşaat, İstanbul’un Ümraniye ilçesine bağlı Çekmeköy’de Toplu Konut İdaresi’ne ait 330 dönümlük arazi üzerinde 250 villa ve 606 apart daire inşa edecek.
Hazine ile anlaşan belediyelerin 2,3 milyar YTL’lik borcu silindi (19 Şubat 2006)Devletin, belediyelerden kaynaklanan 15 milyar Yeni Türk Lirası’nı aşan alacağını tahsil etmek için geliştirdiği yöntem sonuç verdi.
Ege’de Bir Dünya Markası Büyüyor (17 Şubat 2006)Mimarinin ve tasarımın ana öğeleri olan noktalar, çizgiler, alanlar ve hacimlerle uğraşırken; değişik kültürlerden etkilenerek tasarım yapan İzmirli Makomim firması, farklı malzeme ve dokuları buluşturduğu Megaron markası ile dünyaya açılıyor.
Jeopolitik Ölçekte Mimarlık (17 Şubat 2006)Mimarlık ve diğer mekanla ilgili meslekler, sosyal ve kültürel arena için düşünceyi yansıtacak ve çözümsel bir platform oluşturacak şekilde yön değiştirdi. Değişimin en son örnei mimarinin dikkatini kent ve jeopolitik ölçeğe odaklanası oldu.
Kaçak değiliz evlerimizin ruhsatı da var tapusu da (17 Şubat 2006)Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurul Görüşmeleri''nde CHP lideri Deniz Baykal''ın oturduğu Angora evlerindeki villası için "kaçak" iddiasında bulunmuştu. "Angora"dan yanıt geldi.
''Harem'' devri kapanıyor (17 Şubat 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Harem''deki mevcut otogarın ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığı gerekçesiyle Samandıra''ya taşınmasına karar verdi. Yeni otogar 270 bin metrekare alana inşa edilecek.
Hou Hanru ile Rem Koolhaas Guanzhou Trienali''nde Buluştu (17 Şubat 2006)İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 2007 sonbaharında düzenlenecek olan 10. İstanbul Bienali’nin küratörü Hou Hanru, daha önce de Guanzhou Trienali’nin küratörlüğünü Hans Ulrich Obrich ve Guo Xiaoyan ile birlikte yaptı. İnşa edilmiş binalarıyla olduğu kadar düşünceleri, kitapları ve düzenlediği sergilerle de dikkat çeken ve dünyanın en önemli mimarları arasında yer alan Rem Koolhaas, Guangzhou Trienali’nin açılışına konuşmacı olarak katılmıştı. Rem Koolhaas’ın Guangzhou Trienali kapsamında Guangdong Sanat Müzesi’nde yaptığı konuşmayı ve Hou Hanru ile söyleşisini yayınlıyoruz.
Baytur''dan lüks Stargate Konutları (17 Şubat 2006)İstanbul''un gözde yerleşim merkezi Kozyatağı''nda, Baytur İnşaat kalitesiyle inşa edilen Stargate Konutları şubat ayı sonunda satışa çıkarılacak. Yüksek gelir grubuna hitap edecek Stargate Konutları, beş blokta toplam 184 lüks daireden oluşuyor.
Tasarım üzerindeki hak sahibi her zaman tasarımcı değildir (17 Şubat 2006)Tasarımın bir yaratıcısı vardır ama her zaman o yaratıcı tasarım üzerinde hak sahibi değildir. Özellikle bir şirket için çalışan tasarımcılar, ürettiği tasarımlardaki haklarını çalıştığı şirkete devredebilir. Ama bu durumun sözleşmede belirtilmesi gerekir.
Tasarımda korunma istenmeyen kısımlar görselde gösterilmeli (17 Şubat 2006)Endüstriyel tasarım için Türk Patent Enstitüsü''ne başvuruda bulunacak olanların, tasarımda koruma istemediği alanlar varsa, bunları başvuru formuna eklediği görsel belge üzerinde açıkça göstermesi gerekiyor.
İzmir''in Sebilleri Hayat Buluyor (17 Şubat 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin tarihi su yapılarını restore etmek için başlattığı çalışmaların ilk sonuçları alındı. Sebil ve çeşmelerin restore edilerek korunması amacıyla, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imzalamış olduğu protokol çerçevesinde yapılan Gaffar-zade ve Dönertaş Sebillerinin restorasyon projeleri, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde onaylandı.
TCDD gayrimenkullerini satışa çıkarıyor (17 Şubat 2006)Demiryolları, işletmecilik faaliyetlerinde kullanılmayan taşınmazlarını satışa çıkarıyor. İlk bölümde imarlı 531 parselini satmayı planlayan TCDD Genel Müdürlüğü, daha sonra imar çalışmaları süren yaklaşık 6 milyon metrekare taşınmazını paraya çevirmeyi hedefliyor.
Kaçak villa büyümeyi bekliyor (17 Şubat 2006)Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, imar hakkı yüzde 6''dan yüzde 20''ye çıktığı için yıkımın ardından daha büyük bir villa inşa edebilecek. Maliye Bakanı''nın Çamlıca''da SİT alanında yer alan kaçak villası yıkımı bekliyor. Bodrumi Camii Çıkmazı''nda yer alan Unakıtan''ın sarı ve beyaz renkli iki villası şu an boş, pencere ve kapıları ise sökülmüş.
Betonart’ın 9. Sayısı Çıktı! (16 Şubat 2006)Arkitera Mimarlık Merkezi’nin içerik ve tasarımından sorumlu olduğu, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’ne ait olan Betonart dergisi, üçüncü yılında içeriği ve tasarımı ile niteliğini daha da artırıyor. Betonart’ın son sayısı da yine pek çok açıdan zengin ve birbirini tamamlayan paralel konularla dolu. Günümüzde, betonu en yaratıcı biçimde kullanan mimarların başında gelen Zaha Hadid Ordrupgaard Müzesi Ek Binası ile, betonu net ve saf geometrik biçimleri üretmek için kullanan Carlos Ferrater Valencia Halk Oditoryumu ve Konferans Salonu ile ve Semra Uygur-Özcan Uygur de ödüllü projeleri TED Yerleşkesi ile Betonart''ta.
İçerisinden İpekyolu Geçen Alışveriş Merkezi: Espark (16 Şubat 2006)Türkiye’nin büyük alışveriş merkezlerine imza atan ECE Türkiye, yepyeni bir proje ile şimdi Eskişehir halkına farklı bir dünyanın kapılarını açmaya hazırlanıyor.
Marmaray’a 5 Talip Çıktı (16 Şubat 2006)Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek olan Türkiye’nin en büyük projelerinden Marmaray Projesi’nde yüzeysel metro çalışmalarına ilişkin ikinci etap ihalesinde teklif verme süresi sona erdi. İhaleye, 5 konsorsiyum teklif verdi.
Toplam 111 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.