Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''Bağdat Caddesi Fener''in malı mı?'' (19 Temmuz 2007)100. yıl Bağdat Caddesi’ndeki görkemli şovla kutlanacak. Gecenin sürprizi, samba. Fenerbahçe, 100. yılını muhteşem gösterilerle kutlamaya devam ediyor...
Anadolu''da tarihsel komşuluk (19 Temmuz 2007)Bizans Sempozyumu''ndaki "Selçuklu" bildirileri, dostluğun ve kardeşliğin izlerini yansıttı. Siyasetin seçim söyleminde "kardeşlik" öne çıktı.
Şam’ın en prestijli projesi Ankaralı bir firmadan (19 Temmuz 2007)Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın desteklediği, ülkenin en prestijli projesi Junacity, Ankaralı İNKA firması tarafından gerçekleştirilecek.
Boğaziçi''nde ''tarihe'' otopark (19 Temmuz 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın İstanbul''da "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil ettiği "tarihi ahşap bina" yıkılarak "açık otoparka" çevrildi.
Yabancılar 3.5 milyar dolar yatırıyor ’kapitalizmin tapınakları’ yayılıyor (19 Temmuz 2007)The Wall Street Journal, seçim ortamına rağmen 2007 yılında Türk emlak sektöründe 3.5 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımı olacağını belirtti. Financial Times ise büyük kentler dışında açılan alışveriş merkezleri için, ’kapitalizmin tapınakları illere yayılıyor’ ifadesini kullandı.
Karadeniz''in ''''Efes''''i gün ışığına çıkacak (19 Temmuz 2007)Filyos beldesindeki antik Teion Kenti''nde, bu yılın Ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak. Kazılarda, MÖ 7. yüzyılda kurulan antik kentin mimari yapısının ortaya çıkarılması hedefleniyor.
Yangınların biri biterken diğeri başlıyor (19 Temmuz 2007)Türkiye''nin temmuz ortası yangın bilançosu endişe veriyor. Çukurova''da hafta sonundan beri etkili olan yangınların önemli bir bölümü kontrol altına alındı. Geride 633 hektarlık (1266 futbol sahası) kül kaldı.
WSJ: İstanbul emlakta yabancının gözdesi (19 Temmuz 2007)Dünya iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, İstanbul ticari emlak piyasasına yabancı yatırımcı talebinin tırmandığını yazdı. Türk ticari emlak piyasasında geçen yıl 2.9 milyar dolar olan yabancı yatırımın bu yıl 3.5 milyar dolar olacağını yazan gazeteye göre, piyasada Avrupalı, Amerikalı ve Ortadoğulu emlak yatırımcıları dikkati çekiyor. Haberde, 27 Avrupa kenti arasında daha önce PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan araştırma da haberde vurgulanıyor. Araştırmada İstanbul 27 Avrupa kenti arasında ''emlak sektörünün en çok gelişeceği kent'' olarak belirlenmişti. Wall Street Journal "Yatırımcılar, Türkiye''nin Avrupa ortalamasının üzerindeki büyüme hızından etkilenmiş durumdalar" dedi. Gazete, genel ekonomiye olan güvenin arttığını vurgularken, risk tarafında da, emlak talebinin desteklenmesi için faizin daha da düşmesi gerektiğini belirtti.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Kuraklık Kızılırmak''ı da vurdu (19 Temmuz 2007)Türkiye''nin en uzun nehri Kızılırmak''ın su seviyesi, yağış azlığı ve sıcak havalar nedeniyle düştü. Başkent Ankara''nın da içme suyu ihtiyacını karşılaması planlanan Kızılırmak''ın Sivas bölümü bugünlerde dere görünümünü andırıyor. Üzerinde 7 baraj barındıran 1150 kilometre uzunluğundaki Kızılırmak''ta su seviyesinin düşmesi, çevredeki tarımı ve canlı hayatını tehdit ediyor. DSİ yetkilileri, temmuz ayında yapılan incelemelerde, nehrin şu anki su seviyesi ortalama 10 metreküp/saniye olarak tespit edildi. Nehrin rejiminin düzensiz olduğunu ifade eden yetkililer, ırmağın yıllık ortalama debisinin 184 metreküp/saniye olduğunu kaydetti.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Mezar taşlarının dili (19 Temmuz 2007)Kültür AŞ tarafından yayımlanan Fatih Külliyesi adlı üç ciltlik muhalled eser hakkında önceki gün bu sayfada çıkan güzel haber, eminim, dikkatinizden kaçmamıştır.
Eryılmaz’dan ASKİ’ye engel çıkardı suçlaması (19 Temmuz 2007)Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Beton Yapı Elemanları Şantiyesi, Mamak Natoyolu’nda hizmete girdiği günden itibaren su sıkıntısı yaşarken, Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, ASKİ’nin önlerine engel çıkardığını iddia etti.
Urartulardan kalma kanalizasyon sistemi (19 Temmuz 2007)Erzincan''ın Üzümlü ilçesinde bulunan Altıntepe mevkiinde, 2003 yılından itibaren yürütülen arkeolojik kazılar dahilinde, Urartular dönemine ait tuvalet ve kanalizasyon sistemi ortaya çıkarıldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu nezaretinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Urartu dönemine ait tuvalet ve kanalizasyon sisteminin ortaya çıkarıldığı belirtildi. Karaosmanoğlu, ortaya çıkarılan kalıntıların bugüne kadar bulunanların en eskisi olduğunu belirtti. Altıntepe''de, kazılara öğretim elemanları, araştırma görevlileri, öğrenciler ve işçilerden oluşan 35 kişilik bir ekip katılıyor.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Burhan Torunlar
İstanbullu''ya kötü haber: Alibey ve Papuçdere''den sonra Kazandere de kurudu (19 Temmuz 2007)Küresel ısınmanın etkisi ile oluşan susuzluk tehlikesi Ankara ve İstanbul''da büyük bir hızla büyüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin seçimden sonra su kesintisine başlayacak olması, dikkatleri bu konuya çekerken dün İstanbul''da bir barajın daha kuruduğu haberi geldi.
Nafile Mekanlar Üzerine Düşünmek: Urbanlab 2007 (1)- Lüksemburg (19 Temmuz 2007)Lüksemburg kenti, ikinci kez Avrupa Kültür Başkenti oluşunu kültür ve sanat projelerinin yanı sıra, Hou Hanru küratörlüğünde programlanan bir dizi etkinlik kapsamında düzenlenen şehircilik atölyelerinde, uluslararası profesyonellerin yol göstericiliğinde, kenti araştırmaya, düşünmeye ve geleceğini kurmaya yönelik çalışmalara ev sahipliği ediyor. Mayıs 2007 yılında, AMO/OMA yönlendiriciliğinde gerçekleşen “Nafile mekanlar (Junkspace)” içeriği üzerinden bir projesi deneyimi.
Başkent’in gündemi su (19 Temmuz 2007)Susuzluk tehlikesi Başkent’in gündemine oturdu. Bir yandan Ankara’nın 25 günlük suyu kaldığı iddia edilirken, diğer yandan son umut Kızılırmak’ta da su seviyesinin düştüğü belirtildi. Ankaralı da çareyi su deposuna hücum etmekte buldu.
Önce yeni imar planı çıktı, sonra yangın (19 Temmuz 2007)Muğla''nın Bodrum ilçesinde temmuz ayı içerisinde meydana gelen orman yangınlarının arazi rantçıları tarafından çıkarıldığı iddia ediliyor. Yangının özellikle rüzgârlı günlerde, aynı anda birkaç noktada başlaması kasıt ihtimalini güçlendirirken yanan bölge ile ilgili Turizm Bakanlığı''nca alınan son kararlara dikkat çekiliyor.
Emaar''ın villalarını Yapı Merkezi yapacak (19 Temmuz 2007)Dubaili inşaat şirketi Emaar Properties''in Atasay Kuyumculuk''la kurduğu Emaar Türkiye şirketinin Büyükçekmece''de yapacağı Toskana Vadisi Evleri projesini, Yapı Merkezi inşa edecek. Toskana Vadisi Evleri''ni, 700 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçireceklerini belirten Emaar Türkiye CEO''su Ozan Balaban, "555 villadan oluşan projede ana müteahhit şirket olarak Yapı Merkezi''ni seçtik. Tercihimizde Yapı Merkezi''nin gücü ve Dubai Metro''sundaki deneyimi büyük rol oynadı" dedi. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar da, "Emaar projelerindeki firma seçimlerinde son derece hassastır. Emaar''la Toskana Vadisi Evleri projesinde birlikte yol almaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İller Bankası, ticaret merkezi kiralayacak (19 Temmuz 2007)İller Bankası Genel Müdürlüğü, Ankara Maltepe''de bulunan yeraltı katlı otopark ve ticaret merkezinin, 4 bin 707 metrekare emsal alan ve 11 bin 679 metrekare otopark alanından oluşan İller Bankası mülkiyetindeki bölümlerini kiraya vermek üzere ihale açtı. Yeraltı katlı otopark ve ticaret merkezinin mülkiyeti İller Bankası''na ait olan bölümleri, ihale şartnamesi, sözleşme ve ilanda belirtilen şartlar ve İller Bankası mevzuatı çerçevesinde aylık 106 bin YTL tahmin edilen bedel üzerinden kiraya verilecek. İhale, 27 Temmuz 2007 tarihinde saat 14.00''de ''kapalı teklif usulü'' ile İller Bankası''nda gerçekleştirilecek. Kira ihalesine katılmak isteyenler, ihale dokümanını, İller Bankası Genel Müdürlüğü''nden temin edebilecekler.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Kayseri''ye 80 milyon dolarlık alışveriş merkezi (19 Temmuz 2007)Kayseri Şeker Fabrikası, alışveriş merkezi, otel ve hastane yaptırmak için 80 milyon dolar tutarında yeni yatırım yapacak.
Su santralları (19 Temmuz 2007)Kuraklık Türkiye’nin pek çok yerinde etkili, ama susuzluk özellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’yı vuruyor. Konya Ovası başta, orta Anadolu’nun bazı yerlerini vuruyor. Buna karşılık, Anadolu’nun pek çok yerinde su sıkıntısı, anılan kentlerdeki gibi değil. Sıkıntı varsa da, daha az. Hatta öyle ki, enerji amaçlı, küçük çaplı rüzgar ve su santrallarında kullanılan türbünler için sıraya giriliyor. 970 santral projesi. Enerji Bakanı Hilmi Güler’in deyimiyle, "2013’e kadar suyu son damlasına kadar kullanmış olacağız, tek damla boşa akmayacak". Büyük kentler susuzlukla karşı karşıya, öte yanda su santralları. Demek ki, büyük kentler on yıldır kötü yönetiliyor.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.