Haberler

Haberler

Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bir kültür başkentinde (21 Mayıs 2007)Geçen haftanın ilk günlerini Almanya''nın başkenti Berlin''de geçirdik. Berlin hemen hemen İzmir büyüklüğünde bir kent, 3.5 milyon kişi yaşıyor ve bunların 140 bini de Türk.
İzmir yarışa geç başladı, Milano''yu yenme peşinde (21 Mayıs 2007)Şimdilik İzmir, Milano''nun epey puan gerisinde. Umut var mı? Kozları hiç de azımsanacak gibi değil. Uluslararası çapta düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri Expo''ya 2015 yılında ev sahipliği için İzmir, Milano''yla yarışıyor.
Hasankeyf''ime dokunma, keyfimi kaçırma (21 Mayıs 2007)Eşit-Özgür Yurttaş Hareketi, Agora Antik Kenti önünde bir basın açıklaması yaparak, Hasankeyf''in yok olması anlamına gelen Ilısu Barajı projesinin derhal iptal edilmesini istedi.
Alaçatı''ya yargı koruması (21 Mayıs 2007)Alaçatı sahillerini yapılaşmaya açacak düzenlemeler, yargı tarafından iptal edildi. Kıyı Yasası''nı yok sayan girişimlerle bölge üzerinde yapılan uygulamalara, İzmir 3. İdare Mahkemesi izin vermedi.
Halil Rıfat Paşa Köşkü''nün zenginliği (21 Mayıs 2007)İlkgençliğim İzmir''de eski adıyla ''İkinci Karantina'', sonrasında ''Küçükyalı'' olarak anılan semtte geçti. Küçükyalı''nın simgesi ise Konak''tan kalkan belediye otobüslerinin son durağı ''Halil Rıfat Paşa'' köprüsü; resmi adı Birleşmiş Milletler, halk arasında ''Varyant'' olan uzun yolun ''Şato'' ayrımından ''Köprü''ye uzanan adı da 150 yıla uzanan geçmişi ile ''Halilrifatpaşa Caddesi''ydi.
Vitra tasarımcısı Time''ın ''En İyi 100'' listesinde (21 Mayıs 2007)Vitra adına ödül alan koleksiyonları yaratan tasarımcı Ross Lovegrove, dünyanın en prestijli yayınlarından Time''ın En İyi 100 tasarım ve tasarımcıyı bir araya getirdiği listede yer aldı. Dergi, Vitra''yı, kendi alanındaki dünyanın en büyük üreticilerinden biri olarak gösterdi.
Taksim''de yıkılıyor Kadıköy''de yapılıyor (21 Mayıs 2007)Taksim''de müzik ve sahne sanatları ve özellikle opera temsilleri için yapılmış AKM, İstanbul kültür ve sanat hayatının önemli bir merkezidir.
Suları boşa akıtmayın (21 Mayıs 2007)Su sıkıntısına karşı alınacak önlemler ve su tasarrufu çalışmaları sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi. TEMA Vakfının, geçen ay bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttığı “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının bugünlerde daha da bir önem kazandığını söyleyen Vakfın Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, “Petrolsüz, milyonlarca yıl yaşadık ama susuz birkaç gün dayanabilir miyiz?” diye konuştu.
Benim evlerim gece elbisesi giyen kadınlara benzer (21 Mayıs 2007)Mimar Eren Yorulmazer, görkemli ve lüks çalışmalarıyla tanınıyor. Dekore ettiği mekanlar sizi dış hayattan koparıp dönemler arası yolculuğa çıkarıyor. Son olarak Antalya Belek’te temmuz ayında açılması planlanan Attaleia Shine Otel’in iç mimari projesini hazırladı.
Doğa yine ''yol''a kurban (21 Mayıs 2007)İktidarın seçim propagandasında geniş yer alması beklenen "bölünmüş-yol" inşaatları genellikle "düşük kalite" yüzünden eleştiriliyor.
Müzelerin en uzun gecesi erken bitti (21 Mayıs 2007)''Uluslararası Müzeler Haftası Kutlamaları'' çerçevesinde ülkemizde ilk defa geçen sene uygulanan, bu yıl da önceki akşama denk gelen ''Müzeler Gecesi'', sessiz sedasız, bir o kadar da ziyaretçisiz geçti.
"Türkiye su fakiri bir ülke, Konya Ovası''nda su depolansın" (21 Mayıs 2007)Türkiye''nin yüzey ve yeraltı suları (tatlı su) açısından günümüzde ''su fakiri'' ülkeler arasında olduğu ifade edildi. Tedbir olarak, denize boşalan akarsuların doğal dengeyi bozmayacak miktarının geri kazanımının araştırılması istendi.
''3 Van Gölü kaybettik'' (21 Mayıs 2007)WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Türkiye''nin son 40 yılda 1 milyon 300 bin hektarlık sulak alan kaybettiğini açıkladı.
Susuzluğa çare aranıyor (21 Mayıs 2007)Küresel ısınmaya dayalı olarak yaşanması beklenen kuraklık ve su sıkıntısına karşı devlet kurumları da çalışmalarını hızlandırıyor. MTA Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı da bir rapor hazırlayarak su kaynaklarına ilişkin çalışmaların bir an önce yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Dünya şehri İstanbul''da bir çocuk hastanesi yok (21 Mayıs 2007)İstanbul''da yılda 300 bine yakın çocuk dünyaya geliyor. Şehirde pek çok branş hastanesi var. Ancak çocuk hastanesi yok. Urfa, Diyarbakır ve Manisa gibi illerde bile bağlı çocuk hastaneleri bulunurken, İstanbullu çocukların sağlığı, kadın doğum hastanelerinin içine sıkıştırılmış durumda.
10 milyon dolarlık ''kişiye özel'' otel (21 Mayıs 2007)Geçen yıl durgun bir sezon geçiren turizm sektörü, yeni açılan otellerle yeniden hareketleniyor. Antalya Belek''te, 110 milyon dolarlık yatırımla kurulan Ela Quality Resort Hotel, 26 Mayıs''ta açılıyor.
Susuzluğa doğru... (21 Mayıs 2007)Tüm dünya aşırı ısınma ve susuzluk sinyalleri veriyor.. Bu tehlike diğer kentlerle birlikte İstanbul''u da tehdit ediyor.. Ama her nedense İstanbul Anakent Belediyesi sistemli bir su tasarruf kampanyası başlatmıyor. Belediye Başkanı zaman zaman "eskiler kurnada yıkanırdı" gibi dolaylı sinyaller vermekte... Evet okumuş yazmış kesim de kendiliğinden su tasarrufu yapmakta... Ama fakir semtler ve varoşlar dahil tüm kentin ciddi bir su tasarrufu yapması için her kesime yönelik bir kampanya başlatılmamakta... TEMA Vakfı güzel broşürler, dosyalar hazırlamış... Her ailenin yılda 140 ton su tasarrufu yapabileceğini bildirirken bunun için alınması gerekli önlemleri tek tek sayıyor... Muslukları açık bırakmayın... Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın... Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın... Daha kısa duş alın.. Gereksiz yere sifon çekmeyin... Sifona plastik bir şişe yerleştirin... Muslukları tamir ettirin... Su kaçaklarını engelleyin... Çamaşır makinesini ekonomik kullanın... vs... vs... Anakent Belediyesi''nin bu doğrultuda bir kampanyayı kentin en ücra köşelerine yayacak şekilde başlatması gerekiyor... Bunu yapmak için ne bekleniyorsa...
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Sadece Adana’da 8 bin dava (21 Mayıs 2007)Teklifin görüşmeleri sırasında, komisyonda bulunan Adana’nın Akçatekir Beldesi Belediye Başkanı Derviş Oruç, Adanalıların yazın sıcağında serinlemek için beldelerindeki yayla ve meralara akın ettiğini söyledi. Vatandaşların buralarda konutlar yaptığını belirten Oruç, Hazine’nin, yaylalarda konut yapanlar aleyhinde davalar açtığını ve yaklaşık 8 bin davanın vatandaş aleyhine sonuçlandığını ifade etti.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Atış: Müzeleri herkesin gezeceği yerler haline getireceğiz (21 Mayıs 2007)Adana Valisi İlhan Atış, müzelerin herkesin ilk önce gezeceği yerler haline getirilmesi için çaba harcayacağını söyledi. Müzeler Haftası dolayısıyla Arkeoloji Müzesi''nde tören düzenlendi.
İtalyan seramikli havuzlu villalar var (21 Mayıs 2007)Komisyonda düzenlemeye karşı çıkan CHP milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Antalya’daki birçok yaylada insanlar, kaçak konutlar, villalar yaptılar. Şu anda değeri 500 bin YTL’ye 2-3 villa sahibi oldular. Ben de il genel meclisi üyeliği yaptım. Bana da teklif ettiler bu konutlardan. O konutlar, karapara aklamak için kullanılıyor. Şimdi bu yasa, tapusuz o konutlara da emsal teşkil edebilir, bu tehlikeyi gözden kaçırmayalım. Bu sorun sadece Tekir Yaylası’nın sorunu değil. Her yerde çok değerli yayla ve meralarımız var. Onların çoğuna haftasonu evleri, villalar yapıldı. İtalyan seramikten döşeme, mermer bahçeler, dev havuzlar. Bunlar çiftçi köylü evi değil. Hiçbirinin alt yapısı yok. Yaylalar elden gidecek, doğa katledilecek. AKP seçim kapkaçı yapıyor."
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.