Haberler

Bakan Yıldırım: Demiryolu ağımızı elden geçireceğiz

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım demiryollarının uzun yıllar ihmale uğradığını belirterek, 60 yıllık ihmalin 3- 5 senede giderilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Adana-Ankara otobanını incelemek için Niğde''ye gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım valilik ziyaretinde yaptığı açıklamada, demir yollarının uzun yıllar ihmale uğradığını 60 seneye yaklaşan ihmalin 3-5, senede geri çevrilmesinin hem parasal hem zaman olarak çok zor olduğunu kaydetti.

Ankara - Kayseri - Niğde ve Adana''ya inen yolun çok önemli olduğunu ifade eden Yıldırım, "Burası Akdeniz''e bağlantı sağlayan önemli bir aks. Şimdi bana bu yolla ilgili bir müjde ver derseniz ben bunu yapamıyorum, öyle bir adetim yok. Kazmayı vurduğumuz zaman o müjde anlamına geliyor. Diğer türlü söyledik mi yapamazsak Niğdelilere karşı mahcup oluruz." dedi.

Ancak bu hatların mutlaka elden geçeceğini aktaran Yıldırım, "Çünkü 60 yıllık bir ihmal var demir yollarımızda. Ülkenin yükünü taşıması gerekirken ülke demir yollarını taşır hale gelmiş. Bunu tersine çevirmek için projeleri başlattık, ama bu tip projeler de hem çok zamana hem de paraya ihtiyaç var. Ankara-İstanbul demiryolu yapılıyor, marmaray yapılıyor, Ankara Sivas''ın ihalesini yaptık. Adım adım 8 bin 600 kilometrelik ana demir yolu ağımızı elden geçireceğiz. Şu anda etüt aşamasındayız." dedi. Bu etüt aşamasından sonra proje kısmına geçileceğini dile getiren Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: "Uygulama yapım projelerinin ardından bunun finansman modelini kuracağız. En son inşatta başlanacak. Tüm bunları yapmadan bu işe girersek bu bir köy yolu değil hadi başlayalım dozerler çalışsın deme şansımız yok. Demir yolu yapmak kara yoluna göre çok daha itina isteyen çok daha zor bir iştir."
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.