Haberler

8 Mart 2011, Salı

Dünya''daki En Önemli Alışveriş CaddeleriDünya''daki En Önemli Alışveriş CaddeleriDünya''da trendleri belirleyen, yaratıcı endüstrilerin yer seçtiği ve birden bire inanılmaz bir tüketim cenneti haline gelen alışveriş caddeleri, her ne kadar AVM''lerin içine sıkıştırılmaya çalışılsa da, hiçbir zaman kent hayatı içinde popülerliğinden ödün vermeyecek. Kentte sektörlerin yer seçimi, beraberinde birçok dinamiğe etki edip, değiştiriyor. Kentin fiziksel formunu da... Ünlü markaların yer seçtiği caddeler, birkaç blok ötesindeki ekonomik hayatı canlandırıyor. Yer seçim kriterleri bu yüzden özellikle büyük metropoller için çok önemli. Arkitera Mmarlık Merkezi olarak Arkiparc 2011 öncesi "Cadde Perakendeciliği" başlığı altında Dünya''nın en önemli alışveriş caddelerini mimari özellikleri ve gayrimenkul piyasası açısından inceledik. Haberin Devamı
Rüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacakRüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacak''Besleme krizi''yle çalkalanan KKTC''nin yüreğine su serpildi. Başbakan Erdoğan, yılda 75 milyon metreküp suyu temin edecek ''Rüya proje''yi Ferhat ile Şirin''in hikayesine benzetti. Derviş Eroğlu ise ''Doğum günümde rüya gibi hediye aldım'' dedi.
Parıltılı projelerin söndürdüğü yaşamlarParıltılı projelerin söndürdüğü yaşamlarKartal Adliye Sarayı, Çağlayan''daki İstanbul Adliye Sarayı, Kadıköy-Kartal metro hattı, TT Arena Stadı, Zincirlikuyu TAT Towers, Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli, TOKİ inşaatları, İstanbul Sapphire... İstanbul''un bu "parıltılı" projeleri, devasa reklam kampanyalarıyla, devlet erkânının katıldığı gösterişli açılışlarla bir bir hayata geçirildi, geçiriliyor. Bu projeler o denli parıltılı ki, bu parıltıların ardında yaşanan iş cinayetleri, sakatlanmalar, insanlık dışı çalışma koşulları ve sömürü çoğu zaman görünmüyor.
Bernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul''a geliyorBernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul''a geliyorİstanbul''un finans merkezi olması için dört koldan atağa geçen Türkiye, yeni bir zirveye ev sahipliği yapacak. Fatih Üniversitesi''nin 20-22 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği zirvede, FED Başkanı Bernanke, Nobel ödüllü iktisatçı Krugman gibi otorite isimler söz alacak.
İnsanlık Anıtı''nın yıkımı durdurulduİnsanlık Anıtı''nın yıkımı durdurulduHelkeltıraş Mehmet Aksoy dava açmış, Kars Belediyesi de yıkım için bugün ihaleye çıkmıştı. Mahkeme, ''geri dönüşümü olmayan bir zararın doğmaması için'' dava sonuçlanana dek yıkımla ilgili yürütmeyi durdurdu.
İstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporuİstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporuİngiltere''nin başkenti Londra merkezli olan "Disasters Emergency Committee-DEC" (Felaketler Acil Durum Komitesi) tarafından hazırlanan bir raporda, aralarında İstanbul''un da bulunduğu bazı büyük şehirleri bekleyen deprem tehlikesine dikkat çekildi.
Çıralı''nın doğası onlara emanetÇıralı''nın doğası onlara emanetYıllardır çözülemeyen imar sorunu nedeniyle gündeme gelen Antalya''nın turizm cenneti Çıralı''daki koruma çalışmalarını anlatan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç, Çıralı''ya yakın diğer kumsalların turizm yatırımları nedeniyle yuvalama özelliğini yitirmesinin, deniz kaplumbağaları açısından Çıralı''nın önemini arttırdığını söyledi
Ayasofya''nın üç hayatıAyasofya''nın üç hayatıİtalya''da aylık yayınlanan Bell''Europa dergisi, Şubat sayısında Ayasofya''ya 15 sayfa yer ayırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği''nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalyan yazar Luca Mozzati, dergideki köşesinde Ayasofya''nın tarihi serüvenini, mimari ve kültürel zenginliklerini ''Ayasofya''nın Üç Hayatı'' başlıklı yazısıyla okurlara duyurdu.
İstanbul''un en pahalısı MIPIM 2011 yolcusuİstanbul''un en pahalısı MIPIM 2011 yolcusuZorlu Gayrimenkul, Fransa''nın Cannes şehrinde 8-11 Mart tarihleri arasında düzenlenecek gayrimenkul buluşması MIPIM 2011''e katılacak. Fuar kapsamında Zorlu Center ve Zorlu Levent projelerini tanıtacak olan Zorlu Gayrimenkul, MIPIM 2011''in 8 Mart''taki açılış gecesi sponsorluğunu İstanbul''a "Değer" kazandırmayı önceliği olarak gören Zorlu Center projesi ile üstlendi.
"Uçurtma" elektriği"Uçurtma" elektriğiDeniz altındaki akımlardan elektrik elde etmenin yolu: Uçurtmalar...
Irak''tan TOKİ''ye konut üretim çağrısıIrak''tan TOKİ''ye konut üretim çağrısıÜlke, TOKİ''nin 3 yıl içinde 2 milyon konut yapmasını isityor.
İstanbul yaşayan bir tasarım labaratuvarıİstanbul yaşayan bir tasarım labaratuvarıİstanbul (Türkiye) - İstanbul, International Design Alliance : IDA (Uluslararası Tasarım Birliği) tarafından IDA 2013 Kongresi''ne ev sahipliği yapacak şehir olarak ilan edildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)''nin adaylık başvurusuyla başlayan ve sekiz ay süren zorlu bir değerlendirme süreci sonrasında İstanbul, diğer güçlü adayların arasından sıyrılıp IDA İcra Kurulu tarafından oybirliğiyle seçildi.
Denizde karada her yerde enerji arıyoruzDenizde karada her yerde enerji arıyoruzYıldız, petrol ve doğalgaz fiyatlarının artışına karşılık yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çekti.
''Statta tepiniyorlar Dolmabahçe kayıyor''''Statta tepiniyorlar Dolmabahçe kayıyor''Kültür Bakanı Ertuğrul Günay''dan tarihi öneri...
"Öğrencilerin oturduğu 15 bin hasarlı konut yeni bir depremde yıkılabilir""Öğrencilerin oturduğu 15 bin hasarlı konut yeni bir depremde yıkılabilir"Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Marmara depreminde hasar gören çok katlı eski yapılarda genellikle öğrencilerin oturduğunu belirterek, ''Depremi hasarsız atlattı'' denilen; ancak yeni yönetmeliğe göre çok önemli takviyeler yapılması gereken 2 bin 500 bina var. Bu da 15 bin konuta tekabül ediyor dedi. "15 bin konutluk, depremde yıkılmaya aday bina var." diyen Elmas, "Bu bir varsayım değil, bir geçek. Depremden sonra çıkan iki yönetmeliğe göre bu binaların durumu uygun değil." şeklinde konuştu.
Kuzeydeki ormanlardan adalara manzaraKuzeydeki ormanlardan adalara manzaraİstanbul Sapphire Avrupa''nın en yüksek gökdeleni. Ancak yerden aniden fışkırmış gibi duran, kentle alakasız gökdelenlerden değil.
Şile ve Ağva''da Romanlar''a özel toplu konutŞile ve Ağva''da Romanlar''a özel toplu konutRomanlar için yapılacak toplu konutlar kendi kültürlerini yaşayacakları bir anlayışla tasarlanacak.
Gençler, Sapphire''de dökülen emekçi kanını protesto ettiGençler, Sapphire''de dökülen emekçi kanını protesto ettiAvrupa''nın en yükseği olduğu iddia edilen Sapphire Gökdeleninin açılışını önceki gün Başbakan Erdoğan''ın yaptığı sırada, gökdelen inşaatında yaşanan iş cinayeti protesto edildi.
Yeni yaşam merkezi: OdunlukYeni yaşam merkezi: OdunlukKent merkezinde yeşil içinde kalmış Odunluk, hızla yükselen inşaatlarla kent merkezine yakınlığı ve doğayla iç içe olması olması nedeniyle geniş altırnatifler sunuyor.
 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Niğde coğrafi olarak küçülse de tarihi ve kültürel önemi büyük Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Niğde coğrafi olarak küçülse de tarihi ve kültürel önemi büyükKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Niğde''nin Anadolu''nun önemli kültür merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Osmanlı Devleti''nden itibaren Niğde''nin önemli bir yerleşim merkezi haline geldiğini anlatan Bakan Günay, ''''Niğde''nin topraklarından 3 tane vilayet çıkmış. Burada 8 arkeolojik kazımız, sokak sağlıklılaştırma projemiz, bize hibe edilmiş ve kültür merkezi yapılan yerlerimiz var." diye konuştu.
Marka kentler tarihi birikimle mümkünMarka kentler tarihi birikimle mümkünTOKİ 2011 Konut Kurultayı''nda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, marka kent olmanın anahtarının tarihi birikimler ve sembollerden geçtiğini söyledi.
Köşk''ün tapusu 34 hissedardaKöşk''ün tapusu 34 hissedardaBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan''ın önergesine verdiği yanıtta, kıyı alanına ilişkin Bütünleşik Kıyı Alanı Planlarının yapıldığını, İzmit Körfezi ve İskenderun Körfezi''nde planlama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
Karakol yeri villa olacakKarakol yeri villa olacakJandarmanın Zekeriyaköy''deki karakolu ve etrafındaki arsa TOKİ''ye devredildi.
Geciken otobüs cep telefonuna gelecekGeciken otobüs cep telefonuna gelecekİETT, Entegre Yönetim Sistemi''ne (EYS) hazırlanıyor. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, "Otobüs geliyor mu?'' sorusuna karşılık, vatandaş mesajla bilgilendirilecek" dedi.
Aydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldüAydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldüODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Aydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldü.
3''üncü HABİTAT Zirvesi İstanbul''da yapılabilir3''üncü HABİTAT Zirvesi İstanbul''da yapılabilirUN-HABİTAT İcra Direktörü Joan Clos, konuşmasında, "Yakında Türkiye''yi ilgilendiren bir sürprizimiz olabilir" dedi.
Emre Arolat''a Osman Hamdi Bey Sanat ÖdülüEmre Arolat''a Osman Hamdi Bey Sanat ÖdülüEmre Arolat, MSGSÜ''nün bu yıldan itibaren vermeye başladığı Osman Hamdi Bey Sanat Ödülü''nün ilk sahibi oldu. 7 Mart Pazartesi akşamı düzenlenen törenle takdim edilecek olan ödüle paralel olarak Tophane-i Amire''de EAA-Emre Arolat Architects''in güncel üretimlerine yer verilecek bir de sergi düzenleniyor.
Dask''ın kapsamı genişliyor!Dask''ın kapsamı genişliyor!Babacan "DASK yasa tasarısında neler var?" sorusuna yanıt verdi.
Pertevniyal Camii ibadete açıldıPertevniyal Camii ibadete açıldıSüleymaniye, Mihrimah Sultan ve Hacı Bayram-ı Veli camilerinin ardından, restorasyon çalışması tamamlanan Pertevniyal Valide Sultan Camii de törenle ibadete açıldı. Törene katılan Başbakan Yardımcısı Arınç "Dönemimizde vakıf şuurunu yeniden tesis ettik" dedi.
Buzullar "yükseliyor"Buzullar "yükseliyor"En saygın bilim dergilerinden sayılan Science''da yayınlanan araştırmaya göre, Antarktika buzulları sadece üzerlerine yağan karın donmasıyla değil, dipte deniz suyunun donup yeni bir tabaka eklemesiyle de yukarı doğru yükseliyor. Birleşik Devletler Columbia Üniversitesi''nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi kurumundan jeofizik uzmanı Robin Bell, Güney Kutbu kıtasının doğusunda A Kubbesi adı verilen buz platolarının yüzde 24 oranında erimiş ve yeniden donmuş buz kütlelerinden oluştuğunu kaydetti.
Beykent''e ''akıllı tesis'' geliyorBeykent''e ''akıllı tesis'' geliyorŞehitkamil Belediyesi Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, yeni gelişen Beykent''in ''akıllı tesis'' olarak adlandırdığı sosyal tesisle canlılık kazanacağını söyledi. Fadıloğlu, tesisin büyük beğeni toplayacağını vurguladı.
3. köprü için gözler 23 Ağustos''ta3. köprü için gözler 23 Ağustos''taİstanbul''a 3. köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi''nin gelecek hafta yayımlanacak ihale ilanına göre, 23 Ağustos''ta teklifler açılacak.
Havaalanında çevre desteği''Sürdürülebilir yaşam için geri dönüşüm'' sloganıyla 20 yıldır faaliyet gösteren ÇEVKO Vakfı, havalimanı ziyaretçileri ve çalışanlarını, geri dönüşümün önemi konusunda bilinçlendirmek amacıyla Sabiha Gökçen Havalimanı ile birlikte proje başlattı.
İzmir''in ilk apartmanı "film yıldızı"İzmir''de çok katlı konut türünde günümüze kalmış ilk ve tek yapı olan Anadolu Apartmanı hayata dönüyor.
Karadeniz''in dalgaları AVM "aşkı" yarattıKişi başına harcamada ikinci büyük kent Samsun, iki AVM yatırımcısını daha kendine çekti. İdol İnşaat, ‘Lovelet'' ismindeki lüks outlet için 50 milyon euro''luk bütçe ayırırken, Rönesans 250 milyon liralık plan yaptı.
"İstanbul Gibi Bir Kentin Merkezinin, Karaköy''ün Yalnızca Turizmle, İnşaatla Gelişmesi Yeterli Olamaz"Robb Report Dergisi''nin Korhan Gümüş ile Karaköy''de gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projeleri ve Galataport Projesi hakkındaki söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.
Arkitera Seyahat Bursu Gezgini Belli OlduArkitera Mimarlık Merkezi 10. yılında Türkiye''de bir ilki gerçekleştirerek mimarlık alanında bir seyahat bursu vermeye karar verdi. 17 Aralık''tan beri içinde olduğumuz bu heyecanlı süreçte, bursu kazanan gezgin sonunda belli oldu. İki haftadır herkesin nefesini tutup beklediği gün geldi ve adaylar geçtiğimiz haftasonu sunumlarını gerçekleştirdi. 1 ay boyunca belirlediği tema üzerinden Dünya''nın 10 farklı şehrini gezme fırsatı kazanan, "Üretimin Peşinde" temasıyla Yelta Köm oldu. Seyahat Bursu''nu kazanan gezginin tüm masrafları Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından karşılanacak. Ayrıca gezginin seyahati ile ilgili tüm gelişmeler, Arkitera.on sitesinden takip edilebilecek.
En "havalı" fotoğraf kareleri aranıyorİstanbul''un havasını temizlemek için 25 yıl önce kurulan İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ), ''En Havalı Kareler'' temalı fotoğraf yarışması düzenliyor. İGDAŞ abonesi olan 18 yaşın üzerindeki tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın sonunda İstanbul''u en güzel anlatan fotoğraflar seçilecek. 25 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuruları devam edecek olan yarışmada dereceye giren fotoğraflar, Dünya Çevre Günü''nde sergilenecek.
Tarih: 7 Mart 2011 Kaynak: Zaman
Konut Kurultayı''ndan izlenimlerRio de Janerio''nun kapalı siteleri ile çevrelerindeki yoksul mahallelerinin yarattığı çelişkili durum 2006''da Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi''nde çarpıcı görselliği ile yer aldı. 2007''deki Rotterdam Mimarlık Bienali''nde de aynen sergilendi. Daha sonra gene bir örnek olarak yer almaya (Rotterdam 2009) devam etti.
"Akıllı Ev" projesi zaman ve ekonomik tasarruf sağlıyorIsparta Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü öğrencileri, insan yaşamını kolaylaştırmak için ''Akıllı ve Tasarruflu Teknoloji Evi'' projesi geliştirdi. Proje Danışmanı Tahir Topçu, hedeflerinin insan yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi.
İklim meydanıEge Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem, iklim değişikliğine karşı tek çarenin yeşili korumak olduğunu söyledi.
''Göç insanlığın en büyük sorunu değil''Küreselleşme, kentsel dönüşüm ve göç konularında uzman isimlerden Saskia Sassen, İstanbul''u artık ulusal bir şehir olarak düşünemeyeceğimizi söyledi ve göç konusunun da normal olduğunu belirtti: ''''Göç sadece İstanbul''a özgü değil. Zaten insanlığın en büyük sorunu da değil...''''
"Dönüşüm tek çözüm"2011 Konut Kurultayı''nın gündemine dünyadaki konut ihtiyacı ve Türkiye''deki kentsel dönüşüm hareketi oturdu. Yabancı uzmanlar, hızla artan dünya nüfusu için tüm kurumları sağlıklı konutlar yapmaya çağırdı. Türk inşaat sektörü yetkilileri ise İstanbul''da deprem riski ve gecekondunun önlenmesi için "kentsel dönüşümün tek çözüm olduğu" mesajını verdi.
7 sene kapalı kalan müze! İstanbul Resim Heykel Müzesi, acıklı hikayesiyle birkaç senede bir gündeme gelir. Geçen hafta yine onu konuştuk. Bu konuyla ilgili o kadar çok mesele ve soru işareti var ki, konuşmakla bitmeyecek, emin olun..
Bandırma''ya 40 milyon dolarlık yatırımFormula 1 yarışlarının gerçekleştirildiği İstanbul Park''ın yol inşaatını yapan Ayhanlar Holding, yaz döneminde deniz otobüsü ile feribot seferleri sayesinde ziyaretçi akınına uğrayan Bandırma''ya 40 milyon dolarlık AVM, otel ve iş merkezi yatırımı yapmaya hazırlanıyor.
Yerebatan''da yeni kriz!Mavi Marmara baskınına tepki olarak Yerebatan Sarnıcı üzerine anıt dikilmesi kararı alındı, ancak...
500 bin konut dahaTOKİ tarafından SABAH''ın sponsorluğuyla düzenlenen 2011 Konut Kurultayı''nda konuşan Başbakan Erdoğan, 500 bin konut hedefine ulaştıklarını söyleyerek ikinci ''500 bin konut'' yapımı için müjde verdi. Erdoğan, bu hedefin ise 2023''te tamamlanacağını söyledi.
Boğaz''a tekne parkİSPARK, Boğaz''da sahili kapatan tekne sorununu ‘tekne park''la çözecek. İhale yarın yapılıyor.
Yeni bir Bursa yaptık yoksula çatı kurduk"TOKİ''nin desteğiyle 100 bin nüfuslu 20 şehir yani bir Bursa inşa ettik" şeklinde konuşan Başbakan Erdoğan,"İstanbul''u değiştirmemiz şart. Yoksulun başını sokacağı konutlar için de projelerimiz devam ediyor" dedi.
İstiklal''den Karaköy''e yeni bir çehreBeyoğlu Belediyesi, Cenevizliler''den günümüze gelen Galata Bölgesi''ni, tarihi dokusuna sadık kalarak yeniliyor. Bu kapsamda İstiklal Caddesi- Karaköy güzergâhındaki içme suyu, atık su, yağmur suyu, elektrik, doğalgaz, telefon ve data hatlarını içeren çalışmanın yanı sıra Arnavut kaldırımı görünümlü granit kaplama ve ağaçlandırma da yapılacak. Projeyle, bölgenin turizm, ticaret, kültür ve sosyal cazibe merkezi olması hedefleniyor.
Tarih: 7 Mart 2011 Kaynak: Sabah
Küresel emlak fiyatlarıKüresel Emlak Rehberi, 36 ülkede yaptığı araştırma sonucu hazırladığı rapora göre, küresel emlak fiyatlarında geçen yıl en yüksek artış yüzde 19,09 ile Letonya''da oldu. Letonya''yı yüzde 13,60''la Singapur, yüzde 13,43''le İsrail izledi.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.